Stran 1 od 6 12345 ... ZadnjiZadnji
Rezultati 1 do 10 od 53

Tema: Kaliber za lov na divje prašiče

  1. #1

    Privzeto Kaliber za lov na divje prašiče

    Odločam se za nakup risanice, ki jo bom uporabljal predvsem za jesenske in zimske skupne love na divje prašiče. Verjetno pa tudi kdaj pa kdaj za lov na srnjad in jelenjad. Za srnjad bom sicer imel prvenstveno 308 win, za težjo divjad pa bi si kupil nekaj malo močnejšega.
    Kolebam pa med kalibroma 30-06 in 8×57 IS. Nagibam se bolj k zadnjemu, medtem ko mi večina jagrov in puškar svetuje 30-06. Kaj mi vi svetujete?

  2. #2
    ZR7 Guest

    Privzeto

    Za pogone, torej bližnje strele ne potrebuješ rezantnega 30-06. No saj je 8x57 tudi do nedavnega služila kot tekmovalni kaliber.
    Jaz bi se, oz. sem se odločil za preizkušeno dobro staro Mauserco v cal. 8x67 IS.
    Sicer pa, kakšno divjad pa boš plenil, da ne bi tudi za te namene bila dobra 308Win? En dober štuc v 308Win zadostuje za oba namena.

  3. #3
    Član od
    Dec 2007
    Lokacija
    mozirje
    Prispevki
    592

    Privzeto

    imaš kar zelo dober kaliber za te vrste ki si jih naštel, ti bi priporočal da malo sprobaš kakšno drugo vrsto krogle ,če ti sedaj 308w ne odgovarja za jesenske love. če misliš divjad streljati pa kar tako približno potem ti pa edin 338 lapua magnum svetujem.
    pa brez zamere.

  4. #4
    Član od
    Apr 2008
    Lokacija
    primorska
    Prispevki
    4,562

    Privzeto

    308 ti bo dobro služil za vse. Izbereš primeren daljnogled ali pa dva.

  5. #5

    Privzeto

    To sem tudi jaz mislil, da je 30-06 preveč rezanten za v grmovje in kratke razdalje. Nekako mi je bolj logičen 8×57 z težjo,širšo in počasnejšo kroglo. Zakaj pa bi se poleg 308 win odločil še za en kaliber pa je iz večih vzrokov, malo zato, ker kupujem štuc in bi ga imel pač v drugem kalibru, ker se mi ne zdi logično imeti dve puški v istem kalibru. Drugi razlog je ta, da mogoče v "evropski" štuc bolj paše evropski kaliber, kot ameriški. In kot tretji razlog, sem mlad lovec in malo rezerve pri kalibru ne bo škodilo pri lovu na divje prašiče.
    V reviji lovec sem nekaj časa nazaj bral dober članek - opis kalibra 8×57 in tam je pisalo da je ta kaliber idealen za jage na divje prašiče.

  6. #6

    Privzeto

    Priporočam ti kal. 308, drugače pa za prašiče 8x57 IS!

  7. #7

    Privzeto

    Zdravo Deerhunter!Če kupuješ štuc so v igri samo 308win,8X57is ter 9,3X62.To so kalibri,ki so predestinirani za kratke cevi.Saj ne,da 30-06 ne deluje iz kratkih cevi,ampak vse kar dobiš pri npr.51cm dogi cevi je hitrost ter moč 308win.Ostaneta pa stranska učinka(močnejši odsun,večji plamen na ustju cevi).8X57 je meni osebno preveč podoben 308win,ki ga že imam.Če imaš možnost redno streljati na močnejše prašiče ter jelenjad na pogonih je 9,3x62 odlična izbira.Z njim lahko upleniš vso veliko divjad pri nas.Z pravilno izbiro krogle ter dobrim zadetkom se tudi na srnjadi odlično obnese!Po mojem mnenju je 308win ter 9,3X62 odlična kombinacija za vse kar potrebuješ pri nas!Lp.

  8. #8

    Privzeto

    Moj nasvet! Ne menjaj kalibra,če maš .308! Če pa si intuzijast in maš rad orožje,ki učinkuje potem ti priporočam za pogone vsekakor 8x57IS! Idealna rešitev za "trajb" jage,pa tudi tako,sej so svoje čase več ali manj ljudje lovili s tem kalibrom,ker je dober,potem je nastala invazija "modernih" kalibrov,ki pa počasi popuščajo in se vračamo nazaj na dobre stare "preduzeče" in "mavzerce" in zastave.......

    lp
    Kdor misli,da je dober človek, ker hodi v cerkev je tako kot bi stal sredi garaže in si predstavljal da je avto!

  9. #9
    Član od
    Apr 2008
    Lokacija
    gorenjska
    Prispevki
    2,752

    Post Kaliber za pujske

    Lp!

    9,3X64, ne saj se hecam. 8X57IS odlična izbira v kombinaciji s 13 gramskim TIG- om in dobrim strelcem, jaooo bogi pujski.

    Lovski zdravo
    Janez L
    ...nor je tisti, ki ne poskusi in poskusiti ni greh...

  10. #10
    Član od
    Dec 2007
    Lokacija
    Freeland
    Prispevki
    421

    Wink

    Sem zagovornik 8x57IS (imam pa tudi 308, 7x64 in 7x65R)...
    Sam imam puško 8x57IS, z cevjo dolžine 51 cm za pogone in jesenske love, uporabljam municijo S&B 12,7g SPCE, še me ni pustila na cedilu, da je bilo zadeto in ne najdeno. Par kosov sem moral iskat (moja napaka slab šus, ko je žival hitro tekla).

    Par idej zakaj 8x57IS:

    -evropski kaliber
    -velika paleta municije
    -natančen kaliber (snajper od vzhodnega bloka)
    -počasen in ne tako rezanten (ko zadane veš)
    -dela manj škode na divjadi od 30-06
    -rekel bi nekako "naš" kaliber v teh krajih (drugo je germansko in amrikansko)

    Je pa res da vsak svojega "konja" hvali!!!
    Ni zmagovalec tisti, ki zmeraj zmaga in nikdar ne pade.
    Zmagovalec je tisti, ki nikdar ne odneha in zmeraj vstane!

    [SIGPIC][/SIGPIC]

Stran 1 od 6 12345 ... ZadnjiZadnji

Pravila objavljanja

  • Ti ne moreš objavljati novih tem
  • Ti ne moreš objaviti odgovora
  • Ti ne moreš objavljati priponk
  • Ti ne moreš urejati svojih objav
  •