Stran 3 od 5 PrvaPrva 12345 ZadnjiZadnji
Rezultati 21 do 30 od 50

Tema: Lapua Naturalis

  1. #21

    Privzeto

    Enostavno je preveč računanja.
    Vzemi LOS in dobiš enak učinek za 80 centov/naboj.
    Verjemi. Sem vse preizkusil. Pa imaš isto kroglo za vrane, lisico ali merjasca.

  2. #22
    Član od
    Apr 2014
    Lokacija
    Med Jadranom in Triglavom
    Prispevki
    43

    Privzeto

    Citat alojz1 je objavil: Pokaži objave
    Pravilno, Borzon. Tudi meni se zdi takšne krogle škoda streljati na papir. Za 8mm pa jih LOS ne dela. Tistih par letno za lov se pa že pogreša.
    Je pa res, da je treba poiskati na trgu cenejše variante. Strelci se organizirajo in pred kratkim so dobili smodnik pakiran po 15kg ravno po polovični ceni.
    Pozdravljen Alojz,

    Omenil si da si našel pakunge 15 kg smodnika po polovični ceni. A mi lahko zaupaš, kateri smodnik ste naročali ter kje ste naročali? Proizvajalca ter oznako smodnika. Sam sem pred leti tako naročal smodnik VihtaVuori N320 v Koptexu, katerega sem uporabljal za pištolsko strelivo.
    Pri vecjih pakiranjih, torej 12-15kg pa sem opazil sledeče, da smodnik v takih velikih pososodah praviloma izgubi na "moči". Opazil sem, da je pištolski smodnik npr. N320 v 1kg embalaži praviloma močnejši kot smodnik N320 v 12 kg embalaži. To sem opazil z pomočjo kronofrafa, kjer sem uporabljal enake polnitve, enakega tulca naboja, enake krogle in enake netilke. Da je krogle dosegla enako hitrost sem moral smodniško polnitev povečati.

    Kar se tiče LOS krogel, pa rečem lahko samo sledeče. Sam sem jih uporabljal v pištolskem strelivu in v puškinem .308. Krogle so bile za moje pojme super in od mene lahko fantje iz Cerknega prejmejo samo pohvale.
    Neuradno sem pa izvedel, da bodo zagnali tudi proizvodnjo LOS krogel v diametru .323 (8mm) ampak to bo šele, ko se jim stanje umiri, ker sedaj baje delajo takorekoč noč in dan za izvoz za ZDA, kjer pa uporabljajo diameter .323 bolj izjemoma kot praviloma. 8mm je pač tipičen evropski kaliber in zato gre v ameriki teh kgogel malo in zato ni povpraševanja.

    Z lovskimi pozdravi

  3. #23

    Privzeto

    Vem, da je tudi 8mm v planu.
    Delajo pa res na veliko. Zato se mi zdi neumna naša zaplankanost. Tujci cenijo naše delo mi sami doma pa ne. Isto je bilo z Avčinko.
    LOS ima bistveno dražjo tehnologijo izdelave kot Lapua. Končna cena je pa znana.
    Smodnik so nabavljali pri K...... in to N340. Po ceni okrog 50€/kg.

  4. #24
    Član od
    Apr 2014
    Lokacija
    Med Jadranom in Triglavom
    Prispevki
    43

    Privzeto

    Citat Tomaž Ražman je objavil: Pokaži objave
    Predlagam ti da kaliber 8mm prodaš, ker je zanič, ker se LOS krogel zanj ne dobi Lapua Naturalis je pa predraga...

    Tomaž,

    Dejstvo je da je najbolj uporaben kaliber na svetu za vso divjad kaliber 8x57. Daleč zadaj je ameriški kaliber .308. Sicer pa je zaradi ameriške propagande in reklame (vojska ZDA) ter posledično razširjenosti najbolj prodajan lovski kaliber 308.

  5. #25
    Član od
    Dec 2007
    Lokacija
    Kärnten
    Prispevki
    1,206

    Privzeto

    Citat alojz1 je objavil: Pokaži objave
    LOS ima bistveno dražjo tehnologijo izdelave kot Lapua.
    Alojz, razloži tole

  6. #26

    Privzeto

    Losove so stružene, vrtane in polirane. Z obročki.
    Lapua pa so valjane. So iz bakra in žleb se utisne po celi dolžini ravnega dela krogle. Zato je obraba cevi, upor in nalaganje mehkega bakra v brazde večje.
    Material za prve je C36000
    za druge pa Cu 98%
    Last edited by alojz1; 17. May 2014 at 08:20.

  7. #27

    Privzeto

    Naboj z kroglo Naturalis 8mm pride malo manj kot 2€, če sami polnimo.
    Podobna krogla je GMX in je tovarniški 8x57IS 2,6€.
    Približek temu je tudi Grom. Naboj je malenkost čez 1€.
    Po strelu na divjad nihče ne loči z katero teh treh krogel je bilo ustreljeno.

  8. #28

    Privzeto

    Samo z gromom moraš zadeti ;)
    Pa ne sedaj zagrabit "na polno". Pač meni grem v 7x64 ne nese dobro.

  9. #29

    Privzeto

    Z tovarniškim nimam izkušenj. Kar pa sem videl so pa vsi zadeli znotraj črnega.
    Sem pa polnil. Zelo poceni naboj. Raztros enak kot z drugimi lovskimi.

  10. #30
    Član od
    Dec 2007
    Lokacija
    Kärnten
    Prispevki
    1,206

    Privzeto

    Citat alojz1 je objavil: Pokaži objave
    Losove so stružene, vrtane in polirane. Z obročki.
    Lapua pa so valjane. So iz bakra in žleb se utisne po celi dolžini ravnega dela krogle. Zato je obraba cevi, upor in nalaganje mehkega bakra v brazde večje.
    Material za prve je C36000
    za druge pa Cu 98%
    Naturalis, ki sem ga jaz videl je imel obroč, ki zmanjšuje nalaganje bakra. Prav tako je vrtana in na vrhu ima celo plastično konico, kar mogoče Losu manjka, za še hitrejšo deformacijo(eksplozijo prednjega dela) in malenkost boljši BC. Da ne bo pomote, tudi sam uporabljam Los, vendar če bi dobil Barnes ttsx ali Lapuo Naturalis po taki ceni, kot dobim Los, nebi dosti razmišljal kaj streljat.
    Še vedno na prvo mesto postavljam deformacijske krogle, medtem ko pri Losu prednji del razleti, kadar se, če se pa ne pa deluje enako kot polnooplaščena.
    Moti me pri Losu to da ne dela dobre krvne sledi, kadar divjad ne obleži v ognju. To je posledica zelo ozkega strelnega kanala, saj enako je tudi pri mnogo dražjih nemških MJG.
    Torej krogla ima še vedno nekaj pomankljivosti, ki jih pri Barnes ttsx-u nisem opazil. Podobno verjetno velja tudi za Naturalis( saj skandinavci itak še niso naredili kaj slabega)

Stran 3 od 5 PrvaPrva 12345 ZadnjiZadnji

Pravila objavljanja

  • Ti ne moreš objavljati novih tem
  • Ti ne moreš objaviti odgovora
  • Ti ne moreš objavljati priponk
  • Ti ne moreš urejati svojih objav
  •