Stran 2 od 5 PrvaPrva 12345 ZadnjiZadnji
Rezultati 11 do 20 od 50

Tema: Lapua Naturalis

  1. #11

    Privzeto

    Je kdo tole uporabljal v 308win? Imam mislim da kar ugodno ponudbo za 39€ po škatli. Gre pa za staro zalogo očitno, ker je 11,7g krogla, katere v Lapui ne polnejo več. Zdaj je v 308win 11g krogla.
    Podoben primer kot tukaj opisujete pri Naturalis v kal. 8×57 sem imel pri Oryxu, poškodbe same so bile pri srnjadi dokaj majhne, tudi podplutb ni bilo ravno velikih, žal pa sem kasneje, ko sem odstrelil že več kosov zapored pri takorekoč vsakem kosu opazil pokanje črevesja ali želodca, čeprav sploh ni bilo zadeto, kar me je čedalje bolj motilo. Za mene osebno je to še veliko slabše, kot če bi nastale potplutbe ali velika izhodna rana, saj se meso takoj navzame tistega neprijetnega vonja.

  2. #12

    Privzeto

    Z omenjeno kroglo sem že uplenil 2 kosa divjadi, d. prašič 1+ in srnjak 2+. Prašiča sem streljal v vrat, poškodbe majhne, izhodna rana v velikosti kovanca za dva evra, padec v ognju. Srnjak je bil zadet diagonalno precej zadaj za plečko, izhod čez drugo plečko, malo več poškodb, ampak ob takem strelu je to razumljivo. Zadetek je odnesel do roba gozda, cca 30 m. Za začetek sem zadovoljen s to famozno Naturalis kroglo in bom do nadaljnega ostal pri njej. Posebej me je navdušila pri prašiču, saj pri d. prašičih nisem navajen padca v ognju pri tako majhnih poškodbah. Pri srnjaku pa bi bil ob takem zadetku rezultat podoben tudi pri večini drugih krogel, bi pa katera naredila še malo večje razdejanje.
    Menim pa da je zadeva nekako takšna, v kal. 308 takšna trda težka krogla, ki ne izgublja teže, precej poveča moč kalibra v primerjavi z navadnimi svinčenimi kroglami, ki izgubljajo težo. Pri lažji divjadi je rezultat podoben, pri težji pa boljši. Problem bi znal biti le kak mladič srnjadi, zadet za plečko čez rebra, ki bi znal malo dlje potegnit.

  3. #13

    Privzeto

    če si prašiča tudi zadel tja kamor si ga streljal pol ni čudno da ti je padel v ognju...
    Al kaj meniš?
    Kdor misli,da je dober človek, ker hodi v cerkev je tako kot bi stal sredi garaže in si predstavljal da je avto!

  4. #14

    Privzeto

    Dolgin. Z vsako monolitno je pri zadetku v vrat enak učinek.
    Pri Naturalisu imaš le še malo oči solzne, ker je tako draga

  5. #15

    Privzeto

    Zadel sem točno tja kamor sem meril. Kljub improviziranemu naslonu ob bukev (R8 mi je še kar čedalje bolj všeč ) Zanimalo me je kaj bo krogla naredila in pričakoval sem hitrejši padec kot ob strelu za plečko.

    Citat dolgin je objavil: Pokaži objave
    če si prašiča tudi zadel tja kamor si ga streljal pol ni čudno da ti je padel v ognju...
    Al kaj meniš?
    Kaj točno si s tem hotel povedati? Zakaj je pri zadetku v vrat enak učinek? Ali meniš da bi tudi 9,7g monolitka delovala enako kot 11,7g? Moje mnenje je, da je za trdo divjad Naturalis bolj primerna od LOSa, prvič zaradi večje teže in drugič, ker se ne razleti ampak naredi gobo.
    Jaz nimam nič solzne oči, da le krogla naredi tisto kar od nje pričakujem

    Citat alojz1 je objavil: Pokaži objave
    Dolgin. Z vsako monolitno je pri zadetku v vrat enak učinek.
    Pri Naturalisu imaš le še malo oči solzne, ker je tako draga

  6. #16

    Privzeto

    Citat Deerhunter je objavil: Pokaži objave
    Jaz nimam nič solzne oči, da le krogla naredi tisto kar od nje pričakujem
    Tudi Grom ali LOS delata isto. Problem je v tem, da sta 4x cenejši in ob slabšem zadetku ko divjad ne pade takoj najdemo krivca - poceni kroglo.
    Napisal si kaj pričakuješ od krogle. Ona pa pričakuje, da jo boš poslal tja kamor je treba.

    Doživel sem tudi to, da sem iskal prašiča, ki ga je streljal z Naturalisom. Ko mu povem, da ni zadet je celo škatlo "najbolj zanič patronov" šenkal prvemu z enakim kalibrom.

  7. #17
    Član od
    Apr 2014
    Lokacija
    Med Jadranom in Triglavom
    Prispevki
    43

    Privzeto

    Pozdravljeni!


    Sam sem pred nekaj tedni pričel z polnjenjem Lapua Naturalis 180gr v kalibru 8x57IS. V tem času sem uspešno razvil load za omenjeno kroglo oziroma kaliber.
    Dejstvo je, da je krogla dobra (velika koesistenčnost gramaže samih kroglel v paketu), in zelo "ekološko" naravnana. Njen velik problem je, kot ste že omenili, njena cena ter pri velikih polnitvah pokanje notranjih organov divjadi.
    Cena krogle v Sloveniji predstavlja velik problem, to pa ne zaradi nabavne cene same krogle, temveč zaradi oderuških cen prodajalcev. Sam sem namreč opazil, da je pri nas cena 180gr krogle okrog 80 EUR za 50 komadov. Ker se mi je zdela cena preveč "navita" sem pričel z iskanjem iste krogle pri drugih Evropskih prodajalcih streliva. Zanimnivo je, da krogle v enakem pakiranju na Nizozemskem stanejo okrog 55 EUR (v ZDA pa je cena še bistveno nižja). Temu je seveda potrebno prišteti še poštnino. Skupaj z poštnino res cena nanese okrog 75-80 eur. V primeru naročanja krogel se ne izplača naročiti samo 1 paket (50kos), ampak je potrebno masovno naročanje, ker je poštnina iz Nizozemske do teže 15kg enaka (tukaj misem 100%, ampak mislim da je 15 kg).
    Ali bom strelivo z Naturalis kroglo redno uporabljal še ne vem, ker je kljub temu strelivo predrago za vsakdanjo jago. Vsekakor jo bom uporabljal takrat, ko bom vedel da bom divjad odkupil jaz, ko pa bo odstreljeno divjad odkupoval Nimrod pa bodo absolutno na vrsti raznorazne cenene krogle.

    Z lovskimi pozdravi,

  8. #18

    Privzeto

    Pravilno, Borzon. Tudi meni se zdi takšne krogle škoda streljati na papir. Za 8mm pa jih LOS ne dela. Tistih par letno za lov se pa že pogreša.
    Je pa res, da je treba poiskati na trgu cenejše variante. Strelci se organizirajo in pred kratkim so dobili smodnik pakiran po 15kg ravno po polovični ceni.

  9. #19

    Privzeto

    Sem jih takoj napolnil. Za normalnega jagra mora biti za par let
    Pomanjšane sličice Pomanjšane sličice 20140516_214221.jpg‎  

  10. #20

    Privzeto

    Verjemi Alojz, da tudi meni ni bilo vseeno popokati pol škatle na papir zaradi nastrelitve puške in potem še za "izdelavo" grupe. Ampak puško je pač treba nastreliti in tudi preveriti preciznost streliva. Še vedno mi je ostalo pol škatle, kar lahko mirno porabim na divjadi in se potem odločim ali bom še kupoval te krogle ali ne. Poizkusil bom še kakšen strel na srnjad, ker me zanima kako bo ob šolskem strelu za plečko. Zanima me dolžina pobega in pa kaj bo z notranjimi organi.
    Krogla je vsekakor draga, opevana, lahko bi rekel celo prestižna, podobno kot RWS EVO. Le malo krogel ima tak "status".
    Pa vendar, če ti krogla dobro deluje in si jo želiš še naprej uporabljati na divjadi, menim da ni tako velik strošek rezervirati tiste 3 škatle streliva, nastreliti puško, preizkusiti preciznost in nato ti ostaneta še pribl. 2,5 škatle streliva za jago. Če jagaš veliko, porabiš 3 strele vsako leto na nastrelitvi in cca 7 na divjadi. To je pol škatle na leto. Kar pomeni, da te tiste tri škatle streliva stanejo cca 200 € in potem imaš dovolj streliva vsaj za nadaljnih 5 let.
    Na tarčo seveda lahko streljaš druge, cenejše krogle. Lahko tudi na manjšo divjad, recimo lisice. Kot ste videli meni neseta 11,7 Naturalis in 11,7 Fusion dovolj podobno, da za lovsko rabo do 100 m lahko enako pomeriš. Torej lisico uplenim z Fusion, kateri je zelo poceni naboj, dražje Naturalis pa prihranim za težjo divjad, katere meso bom dejansko uporabil.
    Pri polnjenju streliva je seveda ta strošek še manjši. Ob nakupu krogel po ceni 80 € za 50 krogel in ob upoštevanju stroškov ostalih surovin, potrebnih za izdelavo naboja, smo računali, da bi cena doma polnjenega naboja z Naturalis kroglo stala slaba 2 € po kosu. To pa je že povsem sprejemljivo, glede na to, da bi se strelivo verjetno uporabljalo le za lovsko rabo, za ta namen jih pa spet ne porabimo tako zelo veliko.
    Kar želim povedati je to, da cena Naturalis krogel ne bi smela biti odločujoči faktor glede uporabe/neuporabe krogle, pač pa predvsem ali smo zadovoljni z delovanjem krogle na divjadi.

Stran 2 od 5 PrvaPrva 12345 ZadnjiZadnji

Pravila objavljanja

  • Ti ne moreš objavljati novih tem
  • Ti ne moreš objaviti odgovora
  • Ti ne moreš objavljati priponk
  • Ti ne moreš urejati svojih objav
  •