http://lov.mojforum.si/lov-about1009-0.html

Citat Bassa je objavil:
Zanima me kakšne nože kaj uporabljate za odpiranje trupa ter nato eventuelno še za odiranje divjadi! Sam imam nekaj nožev in nisem z nobenim zadovoljen (večino sem jih dobil kot dar) kajti enostavno ne držijo ostrine ko enkrat zadeneš ob kost. Sicer pa tudi ni nobeden kaka zveneča znamka. Tako da sem se odločil da si nabavim en dober nož (najraje preklopni nož-britev) ki bo kolikor toliko vsestranski. Zanima me kaj mi priporočate?
Citat janez valentic je objavil:
Mogoče se bo slišalo skromno, ampak eden najbolj uporabnih "lovskih" nožev je victoryinox preklopni z žagico. Stane cca 23 EUR in dela - od paštete do istrebitve jelena.Mislim da boš slišal kar nekaj podobnih mnenj.
Za izstrebitev ni potrebno "drezati v kosti", se pa da prerezati medenično kost pri do 1,5 letni srnjadi.
Ostrine ne drži ne vem kako dolgo, ga je pa (zato) lahko brusiti. Izstrebiš lahko nekaj kosev zapored, ko pa je potrebno odrezati noge, glavo imaš pa pri roki brus (npr. v avtu).
Mislim da obstajata dve varijanti, ena z stransko blokado kline (gumb na platnicah), ena pa z notranjo blokado, ki je bolj stabilna.
Verjetno se tole sliši, kot da bi jih jaz prodajal (pa jih ne, ampak se res obnese.
Citat Igoman je objavil:
Zanima me če je ta nož uporaben tudi za lov. Nož sem nabavil kot ljubitelj, rad pa bi ga imel tudi pri lovu, pa me zanima vaše mnenje. Nož drži ostrino.

http://www.agrussell.com/knives/by_m...er_sheath.html
Citat davidson je objavil:
Lahko potrdim Janezov odgovor-sm namreč zadovoljen uporabnik.
Ingoman ta nož bi bil bolj primeren za ameriške staroselce(indiance)-skupaj s tomahawkom bi bil perfect match-šalo na stran. Ne vem pomoje bi bil bolj za v zbirko. Pri nožu je važno da ima kvalitetno jeklo katero dobro ohranja ostrino:wink:
Citat Igoman je objavil:
Ja nož že ohranja ostrino, samo ne vem ali je prevelik.
Citat veper je objavil:
Še nikoli nisem uporabil drugega noža kot sta "oba Švicarja" Victory inox in seveda Wenger. Oba sta na preklop,imata žagico,rezilo za odpiranje trebušne votline,izvijač in nožič za odpiranje pločevink.

Prvega vic.inox sem dobil pred cca 20 leti in ga imam še danes in ga tudi redno uporabljam,drugega pa sem si kupil pred kakimi 5 leti in ga uporabljam občasno. Torej z Vic.inox sem očistil preko 100 kosov jelenjadi ,preko 50 kosov divjih prašičev in vsaj 300 kosov srnjadi inje še vedno uporaben,čeprav je rezilo že do dobra zmanjšano zaradi brušenja. Veliko kosov divjadi sem z tem nožem tudi izkožil in precej salam in slanine razrezal za malico. Ja da ne pozabim tudi nekaj lisic sem izkožil in kakega zajca tu in tam očistil.

Torej v tem pogledu se z Janezom tokrat popolnoma strinjam. :wink:
Citat Krpan je objavil:
Tudi jaz sem za švicarja. Ima vse kar imajo veliki in če nekaj več- ni ti hudo če ugotoviš, da ga nimaš več. Greš enostavno po drugega. Poleg tega da ga uporabljam na lovu sem ga več kot 12 let uporabljal pri skavtih. Z njim sem napravljal les, rezbaril, lupil krompir, čistil ribe, rezal vse živo od plastenk do pločevink in če vedno je kot nov. Zato si je zaslužil častn naziv McGiver. Ostali, ki so si za pas obešali razne rambovske nože so slej ko prej ostali razočarani. McGiver forewer!!!
Citat janez valentic je objavil:
Citat Igoman je objavil:
Zanima me če je ta nož uporaben tudi za lov. Nož sem nabavil kot ljubitelj, rad pa bi ga imel tudi pri lovu, pa me zanima vaše mnenje. Nož drži ostrino.

http://www.agrussell.com/knives/by_m...er_sheath.html
Za lov- za univerzalno lovsko britev je predolg (18cm klina), ni praktičen pa še urezeš se zlahka.
Citat ZR7 je objavil:
Citat janez valentic je objavil:
Za lov- za univerzalno lovsko britev je predolg (18cm klina), ni praktičen pa še urezeš se zlahka.
Je pa idealen za izsekavanje robide in grmovja, v kateren se lahko kaj hitro znajdeš. :twisted:
Citat kurare je objavil:
Se strinjam z predhodniki glede uporabnosti in kvalitete lovskega "švicarja". Večina "tahudih" jagrov - praktikov, ki jih poznam ima takšnega "švicarja".
Sam vedno nosim Leathermana (Charge Xti), ki ima poleg klasičnega rezila še valovito rezilo z kljukico, pa žago in pilo in pa KLEŠČE , ki jih precej uporabljam (pri lovu in pri ribolovu), poleg tega pa še komplet nastavkov z imbusi s katerimi lahko "šravfam" lok ali kaj drugega.
Imam še Fallkniven H1, ki pa sem ga namenil bolj za odiranje in kot pripomoček pri razkosavanju uplenjene divjadi.

Leatherman je moj "švicar".

Janez
Citat kurare je objavil:
Citat janez valentic je objavil:
Za izstrebitev ni potrebno "drezati v kosti", se pa da prerezati medenično kost pri do 1,5 letni srnjadi.
Ker ima nož žagico je izredno enostavna in elegantna rešitev da medenično kost enostavno prežagaš - z "švicarjevo" žagico brez problema prežagaš medenično kost vsake naše divjadi.

Janez
Citat Ahiles je objavil:
Se pridružujem mnenju vseh imetnikov "švicarjev". Sicer pa pri nožih velja, da se s vsakim nožem da narediti vse. razlika je le v tem, kako natančno ter kako hitro (no ja....pa varno tudi). nož, ki ga imaš trenutno v zbirki gotovo ni najbolj praktičen za iztrebljanje divjadi, še manj za odiranje. tega vrži v predal v avtu, pa ga imej za "svaki slučaj", ker ti zna še kdaj priti prav. če nimaš drugega pri sebi oziroma tistega izgubiš/zlomiš bo odlično nadomestilo. pri nas so mnogo bolj primerni preklopni noži z dobrim rezilom na zaporo in z žagico. kot so pisali predhodniki. taki hunter noži, ki se jih nosi v toku in so po možnosti še dolgi, so bolj primerni za safari tipe lovov. pa še tam bolj za varnost in dejansko izsekavanje grmičevja.
Priporočam pa ti, da kupiš Victorinox, ki so v splošnem nekoliko bolj kvalitetni in trdni kot Wenger. sicer pa so tudi slednji zadovoljivi. tudi sam ti garantiram, da bo delal brezhibno (ob primernem brušenju in mazanju) dokler ga ne boš izgubil. podariti ga tako ali tako ne boš hotel komu :D
Citat main757 je objavil:


Main757 pa uporablja takšnega in ga zadovoljuje v vseh potrebah :wink:
Citat Ahiles je objavil:
tudi sam imam podobnega. in sicer čeha Mikov. tudi dobro dela. dobra žaga, vredu rezilo. je pa res da malo slabše drži ostrino. pač nabrusiš po vsaki uporabi, ko maš čas.