Rezultati 1 do 9 od 9

Tema: Brušenje nožev

  1. #1
    ZR7 Guest

    Privzeto Brušenje nožev

    http://lov.mojforum.si/lov-about82.html

    Citat CREATIVE je objavil:
    Mene pa zanima ,kaj uporabljate za brušenje nožev.
    Citat Ganges je objavil:
    Glede na to, da one debate o brušenju nožev zgleda ne bomo več dobili bi prosil koga da še enkrat napiše s čim brusi svoje nože. Vem, da je bilo govora o nekih zadevah in kje se kupijo, ampak se ne spomnim več.

    lp
    Citat dolgin je objavil:
    Jaz imam k sreči soseda,ki mi jih nabrusi in spolira! Enkrat na leto se splašim,poberem po celi bajti vse kar je približno nožu podobnega in mu jih "odlifram",pol pa drži to eno leto (zato jih imam več,ko se en skrha vzameš drugega,pa tretjega,pa naslednjega.......,sosed pa benti če sem z njimi oral njive :? :lol: :twisted: :? )......

    lp
    Citat kurare je objavil:
    Jaz uporabljam in priporočam tole:

    http://www.lansky.com/products/systems/deluxe.html

    Podobno zadevo firme Gatco prodajajo v trgovini Vreček Agro v Kranju.

    Lep pozdrav!

    Janez
    Citat Big Foot je objavil:
    za svoje noze sem nabavil tisti brusilni stroj (na vodno kolo), ki ga obcasno prodajajo po reklamah.

    NIKOLI ne uporabljam tisti del kjer ima suho brusenje ker ti samo vseskupaj unici, da pa brusim vedno pod enakim kotom sem pa naredil vodilo.

    Potem pa pride na vrsto finish in sicer doma imam nek brusni kamen, ki sem ga dobil od mojega strega oceta ki pa je tako fin kot da bi po steklu drgnil. pred tem sta se dva kamna za rocno brusenje seveda bolj groba.

    Da pa dobim res hudo ostrino pride na koncu se poliranje.

    Za poliranje uporabljam kar struznico (blekendekerco za les), ki ji vpnem polirno glavo. Za poliranje pa namazem z navadno purol pasto. - rezultat je tak da je lovski noz bolj oster kot britvice... :lol:

    v glavnem sem navodila dobil na internetu (razen poliranja). V google vpisi "how to sharpen a knife" ... dobis cel kup bolj ali manj uporabnih nasvetov.

    pa se par nasvetov ce kdo se ni tega pocel.

    uporabljaj rokavice... ko sem na zacetku brusil sem vedno hodil naokoli ves porezan. Ni fora v tem da bi se usekal na rezilu, ampak pri brusenju na vodnem kamnu pride obcasno tudi na otip gladkem kamnu kaka ostra rec. Nikar ne pozabi na ocala ker zna tudi kaka ostra rec odletet.

    Za brusenje na uporabljam pritiska na noz. v glavnem brusim bolj nezno.

    za brusenje uporabljaj postopoma vedno bolj gladke kamne - NIKOLI PA NA SUHO.

    za vodilo sem najprej uporabljal sponko za papir (tisto trikotno ki izgleda kot kljukica) katero sem pripel ha hrbet noza tako sem nobil neko poceni vodilo.

    bolj oster kot brusenja - vecja ostrost, zal pa tudi krajsa obstojnost ostrine.
    Citat sine je objavil:
    Pozdravljeni!
    Rabim nasvet, kako na najbolj enostaven način sam nabrusim lovski nož? Mogoče namig, kje bi kupil kakšen komplet za brušenje? Jeklo je C 440!
    Hvala!
    Citat kurare je objavil:
    tule je ena varianta za brušenje nožev s pomočjo podloge za računalniško miško in brusnim papirjem:

    http://www.knifeforums.com/forums/sh...hp?tid/751826/

    Janez
    Citat Ahiles je objavil:
    sicer je že nekaj časa od zadnjega posta, pa vseeno. mogoče pa še komu kaj koristi, če prebira forum.
    Sam sem ljubitelj nožev in jih tudi zelo čislam. lahko mi verjamete da jih imam malo morje, pa niti ni nujno, da so ravno neke novodobne drage firme. kar nekaj med njimi jih je doma narejenih.
    vse brusim sam. namenske nože brusim večinoma s posebnim brusom, ki ima na vsaki strani različno grobo površino. grobi del uporabim zgolj pri morebitnih okruških. tak navaden brus je idealno orodje. bistvo pa ni toliko v brusu kot v tistem ki brusi. vzami si čas in počasi brusi, pa bo, je moje vodilo. sekire na primer najprej pošistim s"šmirgl papirjem", nato pa s finim, skoraj gladkim brusem, ki ima vbočeno brusno površino. nož vedno brusite od neostrega (debelejšega dela) preko rezila in nato od noža stran. torej nikoli proti rezilu, kot so navajeni mnogi stari očetje.
    tiste general purpose nože (recimo kuhinjske) pa brusim s profesionalnim "štrajherjem".
    tyt, pa ne preveč komplicirat. potrebno je, da si vzameš čas, primerno fin brus ter da dobiš občutek za brušenje. vaja je potrebna. zato je dobro začeti s kakim ne preveč dragocenim nožem. je pa res, da nimajo vsi toliko veselja ter potrpljenja s tem kot ga imam sam. tisti pač brusijo na strojček. mogoče je lažje, samo prmejduš, jaz osebno ga bolše nabrusim na roke, kot pa bi ga sam s strojčkom. "sm en mau konzervativen glede tega" :D

  2. #2

    Privzeto

    Dober brusni kamen dvojnik (ena stran violičasta, ena bela). Viola stran uporabljam samo ko je nož kot žagica. Potem sledi fini kamen (tudi kaka vrhunska osla za koso se lahko uporabi, samo da je fina) potem pa na koncu finiš. Ostilna pasta in usnjen trak (komplet za žilete brusit, poiskat na podstrešju stare hiše, ali pa pradedka vprašat) švrc švrc švrc približno 10X.
    Švicar se spremeni v žiletko, se lahko obriješ (pa nimam puhaste brade), samo pazi da ne narediš še enih ust, se potem res do ušes nasmeješ:icon_:.

  3. #3

    Privzeto še o brušenju nožev

    Imem vse vrste pripomočkov za brušenje. Bruse, kamne, keramiko, papir...
    Na zadnje pa sem si uredol star kamen v kolutu, katere se je pred dolgimi leti uporablajlo za brušenje vseh vrst rezil pri vsaki hiši.
    To je naravni kamen granulacije 600 ali več. Uredil sem pogon na el. motor z izredno nizkimi obrati, brus pa je med brušenjem stalno v vodi.
    S tem sem dosegel, da praktično vsak nož po brušenju brije. Koliko časa pa drži ostrino pa je odvisno od kvalitrete jekla rezila.
    Menim, da so včasih vedeli kako se tej stvari streže, saj takih rezultatov še nisem dosegel z nobenim drugim pripomočkom.

  4. #4

    Privzeto brušenje nožev

    http://www.youtube.com/watch?v=J-xrP9NTTMI

    ima že kdo to zadevo, kako se je da uporabljat? je res tako učinkovita kot ponazarja posnetek?

    hvala za vsa mnenja o stvari.
    lp

  5. #5
    Član od
    Dec 2007
    Lokacija
    Primorska
    Prispevki
    407

    Privzeto

    http://www.youtube.com/watch?v=c4jww...eature=related

    Tale morda bi še šel. Ostalo so igračke.
    Uvaža jih tudi ena SLO firma.

  6. #6

    Privzeto

    Obe zadevi odlični, prvo ročno dobil pred leti na sejmu IWA, drugo pa naročil v Borovljah. Brusi se čudovito.

  7. #7

    Privzeto

    Jagerboss ne pretiravaj. Koliko stane tak stroj si skoraj lahko kupim tovarniško brušenih nožov kolikor jih porabim v življenju in jih tu pa tam obnovim s "štrajharjem". Ne verjamem pod nobenim pogojem, da ga toliko kvalitetneje nabrusiš z njim, da bi bila vredna investicija za povprečnega uporabnika, kaj šele če jih primerjamo z brušenjem s kombinacijo različnih japonskih brusilnih kamnov!

    lp
    Boljše izpasti nor, kot pa iz aviona!

  8. #8
    Član od
    Dec 2007
    Lokacija
    Primorska
    Prispevki
    407

    Privzeto

    Ja res je zadeva stane. Ampak vsaka dobra stvar stane. Prav zaradi tega je npr. Swarovc dražji od Bushnela ali podobno. Seveda mora vsak pretehtat zase koliko stvar nuca in se kasneje na podlagi tega odločit za nakup. Če malo rabiš sigurno ne boš šel v nakup kaj podobnega saj te bi plačilo brušenja nožev stalo veliko manj. Je pa strojček za tiste kiimajo to veselje prava poslastica. Z njim se ne brusi samo nožev temve? še en kup drugih stvari.

  9. #9
    Član od
    Dec 2007
    Lokacija
    Notranjska
    Prispevki
    1,340

    Privzeto

    Najpomembnejše pri brušenju je hlajenje vsako pregrevanje rezila čez 100°C pomenji trajno zmanjšanje trdote rezila. Na spodnji sliki vidimo kako pada trdota jeklu (HRC) pri segrevanju na določeno temperaturo. Trdota nožev je med 55 in 60 HRC.



    Sam uporabljam okrogli brusni kamen od starega očeta ki sem ga vpel na stružnico spodaj pa sem dal posodo z vodo. Drugo je v občutku in roki....
    Marko Gorše, Nadlesk

Pravila objavljanja

  • Ti ne moreš objavljati novih tem
  • Ti ne moreš objaviti odgovora
  • Ti ne moreš objavljati priponk
  • Ti ne moreš urejati svojih objav
  •