Stran 1 od 2 12 ZadnjiZadnji
Rezultati 1 do 10 od 20

Tema: Kam Pade?!

  1. #1

    Privzeto Kam Pade?!

    lepo pozdravljeni! nikjer nisem našel koliko gre daleč patrona, če streljam pod kotom 45 stopinj?
    kolikšen je upor zraka?
    ste že kdaj pomislili na to, da kaj se zgodi, če krogla ne zadane in koliko poti še naredi?

    če kdo ima, bi prosil, da bi napisal formulo, s katero je izračunal to razdaljo.
    lep pozdrav in hvala

  2. #2

    Privzeto

    Na to vedno mislimo, no vsaj odgovorni lovci, drugače pa je pravilo da veš kam gre kogla, tudi če zgrešiš

  3. #3

    Privzeto

    Formula
    - v²*sin²α
    y= ------------ to je višina ki jo krogla doseže
    - 2g

    - v²*sin2α
    y= ------------ to je dolžina ki jo krogla doseže
    - g

    To je seveda brez upoštevanja zračnega upora, ki je odvisen od višine oziroma gostote. Sam zračni upor pa se veča ali manjša z kvadratom hitrosti.
    To pa je potem že zelo zanimiva diferencialna enačba

    Po moje obstajajo kake tablice za te balistične krivulje ker po moje v topništvu ne računajo pri strelih z diferencialnimi enačbami

  4. #4

    Privzeto

    ja ok, hvala!
    jaz sem tudi računal s formulo, ki ne upošteva zračnega upora, samo mi je prišlo, da krogla s hitrostjo 775 m/s preleti razdaljo približno 61 km!!!! in se mi je zazdelo nekam preveč. poleg tega pa ne verjamem, da zračni upor zmanjša dosti to razdaljo.recimo, da zmanjša za 10-15 km, pa se mi zdi vseeno da 50 km je zelo veliko!!!
    lep pozdrav
    Last edited by ricmnc; 23. April 2008 at 23:32.

  5. #5
    Član od
    Dec 2007
    Lokacija
    posavje
    Prispevki
    804

    Privzeto

    mal sem prekinil vas pogovor...nisem vedel,kje bi uprasal..
    Streli strmo (45 stopinj +) navzdol ,strmo navzgor..
    Pri teh strelih vedno kroglo dviguje,je tako?!
    Vedno "je potrebno pomeriti nizje"..Nekateri pravijo,navzdol ciljaj nizje,navzgor pa visje..
    Kako pa je to v praksi,kaksna so odstopanja od padca krogle v vodoravni smeri?

    lp
    nkol ni tok lepo,da neb mogl bit se lepš..
    ..kr neki ..

  6. #6

    Privzeto kam pade?

    Ker se oglašam prvič, vsem lep pozdrav.
    Pri vojakih ( JLA ) so nas učili, da je "krajni domet" vojaške puške m-48 5 km, PAP-ovke pa okoli 3 km. Če je nastal izračun 61 km, verjetno manjka v mes ena decimalka. Pri upoštevanju zračnega upora, pa se še ta številka precej zmanjša. To je samo moje skromno mnenje...

  7. #7

    Privzeto

    saj vem, da se zmanjsa, a za koliko?
    ne verjamem da upor popolnoma unici moc krogle, da tako preleti 3 km!!!

  8. #8

    Privzeto

    Upor izniči moč krogle totalno, ker morate vedet da se upor ne veča linearno z večanjem hitrosti ampak se veča z kvadratom hitrosti in vemo kakšna je kvadratna parabola.

    To je mogoče mal težje za razumet ker ljudje pač razmišljamo bolj linearno.

    Mislim da sem nekje zasledil da se lovska krogla giblje nekje 6km pod optimalnim izstrelnim kotom, mogoče se motim.

  9. #9
    Član od
    Dec 2007
    Lokacija
    Kärnten
    Prispevki
    1,206

    Privzeto

    Bo prav tako, okoli 5km, močnejše pa še krepko več.

    Glede ciljanja strmo navzgor in strmo navzdol, je pa v obeh primerih treba pomerit malenkost nižje.V primeru, da bi streljal gamsa strmo navzdol (recimo prek 300m) ne smeš prav nič višje pomerit, prav tako navzgor, bo na zelo veliki razdalji manj veliko manj padca, kot če bi streljal naravnost.

    Pred kakšnim letom sem gledal zelo dober dvd glede vpliva vetra in prestreljevanja pušk, kratkih strelov in podobno, mislim da je biv Blaserjev.
    To glede strmega strela sem pa tut sam sprobal, vendar ne na divjad.

  10. #10

    Privzeto

    A ni pri kroglah tako, da pretvoriš energijo, ki jo ima krogla v metre in dobiš pribljižen domet krogle? Naprimer krogla , ki ima 4000J energije je nevarna okoli 4km daleč... Tako so nas učili pri balistiki

Stran 1 od 2 12 ZadnjiZadnji

Pravila objavljanja

  • Ti ne moreš objavljati novih tem
  • Ti ne moreš objaviti odgovora
  • Ti ne moreš objavljati priponk
  • Ti ne moreš urejati svojih objav
  •