http://lov.mojforum.si/lov-about501.html
Citat lisjak28 je objavil:
Pred leti sem v reviji Kaliber bral članek o lovskih nožih. V članku so bile omenjene tri vrste nožev, ki so se uporabljale na Slovenskem.
Prvi na bi bil jelenec, nato vejnik in mali lovski reznik. Jelenec se mi zdi da se ne uporablja več. Kako pa je situacija z vejnikom( večji nož za čiščenje leščin in vejevja) oziroma mali lovski reznik ( 10 cm rezilo, ki se je nosilo v žepku na desni strani lovskih hlač). Reznik naj bi se uporabljal za iztrebljanje in usmrtitev ranjene divjadi. Ali se nož še vedno uporablja za usmrtitev "coup de grace" in kako se to izvede?

Lep pozdrav!
Citat kurare je objavil:
Jelenec ali nemško "hirschfanger" je večji pogosto na obeh straneh naostren nož oz. bodalo z rezilom dolgim 20 cm +. V Nemčiji ga menda nosijo vodniki krvosledcev kot statusni simbol na cehovskih (lovskih) prireditvah. Danes imajo vodniki krvosledcev za usmrtitev divjadi na blizu pogosto pištolo oz. revolver.
Vejnik se uporablja danes v skoraj enakem obsegu kot nekdaj. Vejnik je nepogrešljivo orodje gozdarju in gozdnemu delavcu pri negi gošče, lovcu pri čiščenju zaraslih poti in obsekavanju visokih prež, polharju pri sekanju in kleščenju in prirezovanju primernih (največkrat leskovih) vej za postavljanje "šklopov", ima in uporablja ga tudi skoraj vsak kmetovalec, ki ima v lasti gozd...
"Reznik" je po mojem navadni lovski nož, in da, še vedno potrebujemo nož za iztrebljanje divjadi (laserske sablje še niso dovolj izpopolnili za praktično delo v lovišču :D).
Še vedno so naprodaj tudi lovske hlače z žepkom za nož na desni hlačnici.

Lep pozdrav!

Janez
Citat Krpan je objavil:
Vejnik je zanimivo orodje. V različnik slovenskih pokrajnah ima različno ime in različno obliko. Na notranjskem mu pravimo kriv¨c (krivec) na primorskem račun, ponekod fouč.Oblike pa so sploh zanimive. Ogromno prostora za raziskovanje....