Rezultati 1 do 4 od 4

Tema: Lovski noži na Slovenskem

Hybrid View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #1
    ZR7 Guest

    Privzeto Lovski noži na Slovenskem

    http://lov.mojforum.si/lov-about501.html
    Citat lisjak28 je objavil:
    Pred leti sem v reviji Kaliber bral članek o lovskih nožih. V članku so bile omenjene tri vrste nožev, ki so se uporabljale na Slovenskem.
    Prvi na bi bil jelenec, nato vejnik in mali lovski reznik. Jelenec se mi zdi da se ne uporablja več. Kako pa je situacija z vejnikom( večji nož za čiščenje leščin in vejevja) oziroma mali lovski reznik ( 10 cm rezilo, ki se je nosilo v žepku na desni strani lovskih hlač). Reznik naj bi se uporabljal za iztrebljanje in usmrtitev ranjene divjadi. Ali se nož še vedno uporablja za usmrtitev "coup de grace" in kako se to izvede?

    Lep pozdrav!
    Citat kurare je objavil:
    Jelenec ali nemško "hirschfanger" je večji pogosto na obeh straneh naostren nož oz. bodalo z rezilom dolgim 20 cm +. V Nemčiji ga menda nosijo vodniki krvosledcev kot statusni simbol na cehovskih (lovskih) prireditvah. Danes imajo vodniki krvosledcev za usmrtitev divjadi na blizu pogosto pištolo oz. revolver.
    Vejnik se uporablja danes v skoraj enakem obsegu kot nekdaj. Vejnik je nepogrešljivo orodje gozdarju in gozdnemu delavcu pri negi gošče, lovcu pri čiščenju zaraslih poti in obsekavanju visokih prež, polharju pri sekanju in kleščenju in prirezovanju primernih (največkrat leskovih) vej za postavljanje "šklopov", ima in uporablja ga tudi skoraj vsak kmetovalec, ki ima v lasti gozd...
    "Reznik" je po mojem navadni lovski nož, in da, še vedno potrebujemo nož za iztrebljanje divjadi (laserske sablje še niso dovolj izpopolnili za praktično delo v lovišču :D).
    Še vedno so naprodaj tudi lovske hlače z žepkom za nož na desni hlačnici.

    Lep pozdrav!

    Janez
    Citat Krpan je objavil:
    Vejnik je zanimivo orodje. V različnik slovenskih pokrajnah ima različno ime in različno obliko. Na notranjskem mu pravimo kriv¨c (krivec) na primorskem račun, ponekod fouč.Oblike pa so sploh zanimive. Ogromno prostora za raziskovanje....

  2. #2

    Privzeto

    Sem nov tukaj in vem bolj ali manj bore malo o lovstvu(čeprav me zanima, seveda).
    Ampak žival lahko usmrtiš tudi s kratkim nožem in sicer tako, da nož do konca zarineš v zatiljnično votlino ter tako prerežeš centralno živčevje, pravtako pa prekineš tudi povezavo možganov z osrednjim živčevjem, brez te povezave pa ne deluje tako srce, kakor tudi pljuča in vsi ostali organi, zaradi česar nastopi takojšnja smrt.(Podobno, kot pri zlomu tilnika.)
    To je moje skromno mnenje.

    Lp.

  3. #3
    Član od
    Dec 2007
    Lokacija
    kozjansko
    Prispevki
    28

    Privzeto

    ozelot res je use to ampak zavedaj se da je divjad se ziveca in ti povem da ko brca trese in podobno hitro ostanes brez prsta ali z lukno v roki zal iz lastnih izkusen ti govorim ker sm si celo roko prepico tako.osebno mislim da je nabols da prerezes sapnik ker ni kosti in nezdrci noz nikamor.moje malo mnenje
    nesposobni so sposobni onesposobit sposobne.............

  4. #4
    Član od
    Dec 2007
    Lokacija
    tukaj
    Prispevki
    3,489

    Privzeto

    Ozelot, tak vbod med prvo in drugo vratno vretence je v lovstvu ustaljena praksa in se imenuje knikanje. Za tak vbod pa je potrebno precej izkušenj in vaje, po mojih izkušnjah pa je uporaben le pri lažji divjadi, kot je srnjad. Pri izvajanju knikanja moramo divjad prijeti z roko, kar pa zna biti nevarno, ker nas divjad lahko poškoduje (brcne, zbode z rogmi...). Po drugi strani pa pri tem divjad doživlja najhujši možen strah (ko se ji približamo in jo primemo) in je zato tak način zame etično sporen (seveda razno rezanje vratu in podobno štejem med še hujše oblike). Zaradi vsega tega je po moje veliko primernejši način za usmrtitev ranjene divjadi strel iz strelnega orožja. Lepo z razdalje, varno za lovca in z manj stresa za divjad. Menda nam pa ja ni škoda tistega naboja za to.
    Nož po moje pride v poštev le ob izrednih situacijah, ko strela ni možno izvesti.

Pravila objavljanja

  • Ti ne moreš objavljati novih tem
  • Ti ne moreš objaviti odgovora
  • Ti ne moreš objavljati priponk
  • Ti ne moreš urejati svojih objav
  •