Stran 26 od 47 PrvaPrva ... 1622232425262728293036 ... ZadnjiZadnji
Rezultati 251 do 260 od 468

Tema: Polnjenje krogelnih nabojev

  1. #251
    Član od
    Apr 2014
    Lokacija
    Med Jadranom in Triglavom
    Prispevki
    43

    Privzeto

    Sam se z polnjenjem streliva ukvarjam kakih 20 let in sem v svoji zgodovini imel možnost preizkusiti veliko najrazličnejše opreme. Od Wilsona, Redinga, Lee-ja, RCBS-a, Dillona, Forster-ja...

    Po vsaki porabi zgoraj nastetih preš in opreme, sem se vedno vprašal, ali se to opremo splača imeti in ali jo za mojo uporabo sploh potrebujem. V večini primerov sem prišel do zaključka, da je za mojo lovsko uporabo najboljša preša proizvajalca LEE.
    Preše proizvajalca LEE niso top kvalitete (nekako spadajo v sredino kvalitetnega razreda), je pa dejstvo to da so napram drugim prešam zelo cenovno ugodne in za izdelavo nabojev za lovstvo še preveč natančne.
    Dejstvo je, da povprečni lovec v Sloveniji letno iztreli 10-25 nabojev in za teh "par" nabojev se ne izplača kupovati profesionalne opreme za polnjenje.
    Sam vedno zagovarjam tezo, da kupujem stvar ki jo potrebujem in ne kupujem stvari ki jo "želim" imeti.
    Sam zagovarjam preše LEE iz stališča, ker:
    - So zelo cenovno ugodne zaradi masovne proizvodnje
    - Zelo razvejana trgovska mreža po vsem svetu
    - Rezerni deli za produkte LEE so na voljo skoraj v vsaki lovski trgovini
    - Matrice so za lovsko uporabo še preveč natančne
    - So enostavne za uporabo in samo delo z njimi
    - So lahke, kar omogoča da imaš pri polnjenju bolj čutiš kaj se dogaja z tulcem, kroglo, nabojem... (pri heavy duty prešah je to bistveno težje)
    - Polniš lahko dobesedno vse kalibre z njimi od .223 do .50 cal
    - Matrice cenovno ugodne
    - Dozirrnik smodnika, je glede na ceno TOP izbira
    - ...
    -
    Last edited by borzon; 22. May 2014 at 13:45.

  2. #252

    Privzeto Polnitev .308, Barnes TTSX 180gn, VV N150

    Imam nekaj krogel Barnes TTSX 180gn (z modro plastiko na vrhu). Cev 24", 1:11. Že nekaj časa iščem polnitev (vsaj začetni load), vendar ga ni nikjer najti. Loadi so, vendar za vse druge možne smodnike, razen za N150.
    Programa Quickload nimam. Sploh me pa zanima, kakšen load bo, saj je krogla zelo dolga cca 37,51mm (34,68mm je Nosler BT 180gn), tako da bi vsekakor moral biti komprimiran.
    Ali je kdo to že poskusil, oz ali ima kak podatek.

  3. #253
    Član od
    Feb 2011
    Lokacija
    Obala
    Prispevki
    846

    Privzeto

    Hm po mojem boš moral kar sam poizkusit, pa ni nujno da jo tlačiš do konca not, lahko jo manj potisneš v tulec, samo moreš pazit da ti gre v nabojnik naboj, pa da krogla ne bo tikala navojev v cevi... lahko me pa pokličeš pa ti bom objasnu kaj naredit da boš vedu kje si, brez porabit 30 krogel Maš tel na ZS
    Last edited by Pinkfloyd; 27. May 2014 at 03:14.

  4. #254

    Privzeto

    Citat projc je objavil: Pokaži objave
    Barnes TTSX 180gn (z modro plastiko na vrhu). Cev 24", 1:11.
    Puška je verjetno Tika varnmint. Tudi mene zanima polnitev. Pri tem smodniku si omejen pri volumnu tulca. Preveč ne moreš napolniti. Če je možno izmeri hitrost.
    Poročaj, ko boš streljal.

  5. #255

    Privzeto

    Alojz!
    Tikka t3 Tac. Bo držalo, ne vem kako bo z polnitvijo zaradi volumna tulca in smodnika, pa še OAL upoštevati, vsaj glede na prostor v okvirju.... Že pri A-max 178 je malce zaškrtalo, pa je bilo nekaj nad 42,5gn smodnika. Nebi pa rad preveč preiskušal, namreč zanima me začetni load. Krogla je težka, za Tikko bi bila v redu, samo pognati bi jo moral dovolj hitro. Sicer bi z manšo težo krogle lažle polnil, pa zudi krogla bi bila zaradi tega hitrejša in se bolj odpirala. Zdi se mi da je 189 gn bolj namenjen za 30.06. Če ne bo šlo, jih bom dal naprej.

  6. #256

    Privzeto 8x57, Barnes tsx, VV N150

    Še en primer ko nikjer ne najdem začetni load. Puška je Zastava (lovski karabin). Krogla Barnes TSX 200gn.
    Tulec omejen na cca 50gn VV N150.
    Tudi tu ne vem kje začeti, da mi nebi puške .... Je ker nekaj loadov, nikjer pa N150, vse drugo

  7. #257

    Privzeto

    Ni podatkov za vsako kroglo. Zato imam jaz v 308 raje lažje krogle. Sploh pa je pri monolitnih teža manj pomembna.
    V 8x57 pa polni 48 grain in izmeri hitrost. Je pa hitro pod 700m/s. Za puško pa ne skrbi. Te bo prej želja po streljanju zapustila kot Mauser zaklep.

  8. #258

    Privzeto

    Če nimaš kronometra napolni en naboj, ustreli na 100m in preveri višino. Če je prenizko lahko polnitev povečaš. Seveda moraš imeti prej puško nastreljeno na nek normalen naboj. Vojaški ima uradno 749m/s.

  9. #259
    Član od
    Feb 2011
    Lokacija
    Obala
    Prispevki
    846

    Privzeto

    Citat alojz1 je objavil: Pokaži objave
    Če nimaš kronometra napolni en naboj, ustreli na 100m in preveri višino. Če je prenizko lahko polnitev povečaš. Seveda moraš imeti prej puško nastreljeno na nek normalen naboj. Vojaški ima uradno 749m/s.
    ?

  10. #260

    Privzeto

    Tomaž vsaj napiši kaj te tako čudi.
    Enako težke krogle v različnih nabojih imajo precej odstopanja v hitrosti. Naletel sem na PP, ki je nosil kar 15cm višje v 8x57. Seveda se je to slišalo, čutilo in videlo na netilki.
    Zato sem dal v primerjavo vojaški naboj ki ima skoraj enako težko kroglo (kot ttsx 200) in normalno hitrost.
    Od hitrosti pa je odvisen padec. Če je višina po strelu enaka vojaškemu (ali drugemu z enako težo) potem je velika verjetnost, da je polnjenje optimalno. Pa še daljnogleda ni treba vrteti.
    Last edited by alojz1; 26. May 2014 at 17:04.

Stran 26 od 47 PrvaPrva ... 1622232425262728293036 ... ZadnjiZadnji

Pravila objavljanja

  • Ti ne moreš objavljati novih tem
  • Ti ne moreš objaviti odgovora
  • Ti ne moreš objavljati priponk
  • Ti ne moreš urejati svojih objav
  •