Stran 5 od 6 PrvaPrva 123456 ZadnjiZadnji
Rezultati 41 do 50 od 51

Tema: Preiskus risanic

  1. #41

    Privzeto

    Citat Bokarca je objavil: Pokaži objave
    Zopet trolaš.
    A sem kje napisal da bi podpiral uvedbo preiskusa MK???? Samo zanimalo me je pač, kako je glede tega. Očitno preveč za tvoj um. A z 17 hmr tisti ki ga imate opravljate preiskuse?
    Ne trolam. Le vprašam. Ali ti z 17 hmr streljaš parkljasto divjad????? Lisice namreč lahko streljaš z vsako kroglo brez preizkusa.
    Last edited by alojz1; 26. July 2016 at 14:15.

  2. #42

    Privzeto

    Citat Sršen je objavil: Pokaži objave
    In so ga seveda čisto na pamet potrdili delegati poslušni "sedeči biki", ki jim ni pomembna vsebina in samostojnost ter odgovornost LD, temveč le njihove pozicije in kilometrine za seje.
    Sejanja polno, pridelka malo!
    Berem te pravilnike, ki so jih spisali strelski referenti in objavili na spletu (da se ve kako so pametni)
    Primer:
    -preizkus je treba opraviti z VSEMI puškami
    -Vsaka puška MORA imeti optiko (Zakaj potem krovni pravilnik določa mehanske merke, optiko in optične pike)
    -Lovec ki nima OL ne sme opravljati preizkusa
    Da malo pomagam pri izumljanju bi bilo dobro tudi napisati:
    -Vsak naboj, ki ga mislimo ustreliti na divjad je treba predhodno preizkusiti na tarči srnjaka. Zadeti mora krog 15,4cm

    Običajno je pa tako, da je v LD z tako visokimi standardi največje moralno razsulo.

  3. #43

    Privzeto

    No vidiš, 5 postov rabiš, en par žaljitev in neresnic pole pa lahko napiš pameten odgovor. Saj bo šlo mogoče nekoč, še je upanje na normalno obnašanje :)

    Se pravi da je omenjeni pravilnik glede teh dooločb precej nepremišljeno in neživljensko napisan.

  4. #44

    Privzeto

    Citat Bokarca je objavil: Pokaži objave
    Zopet trolaš. Očitno preveč za tvoj um.
    Trolanje je samo tvoje ocenjevanje mojega uma.
    Sicer pa sem navedel primer brezveznga pravilnika neke LD. Saj vsak nekaj po svoje dela. Potem pa jokajo, če kdo odvetnika dobi in na sodišču vse pade.

  5. #45

    Privzeto

    Citat alojz1 je objavil: Pokaži objave
    Berem te pravilnike, ki so jih spisali strelski referenti in objavili na spletu (da se ve kako so pametni)
    Primer:
    -preizkus je treba opraviti z VSEMI puškami
    -Vsaka puška MORA imeti optiko (Zakaj potem krovni pravilnik določa mehanske merke, optiko in optične pike)
    -Lovec ki nima OL ne sme opravljati preizkusa
    Da malo pomagam pri izumljanju bi bilo dobro tudi napisati:
    -Vsak naboj, ki ga mislimo ustreliti na divjad je treba predhodno preizkusiti na tarči srnjaka. Zadeti mora krog 15,4cm

    Običajno je pa tako, da je v LD z tako visokimi standardi največje moralno razsulo.
    Meni se zdi pravilnik objavljen na spletu načeloma smiselno zastavljen.
    Lovec bi moral preizkusiti sebe in svoje orožje vsako sezono. Tako kot pripravnik na izpitu; tudi s šibrovko na glinaste golobe in s pištolo na tarčo. Organizacijsko in časovno pa bi bil to kar zahteven zalogaj.
    Če je pravilnik samo papir in mora vsaka LD sprejemati pravila zase, je pač po vsaki LD po
    svoje. Kar je lahko dobro, ali pa slabo.

    Alojz, kako bi pa ti uredil preizkus orožja in strelcev po LD - v primerjavi z najbolj uveljavljenim načinom letne pristrelitve risanic?

  6. #46

    Privzeto

    Popolnoma se strinjam z preizkusom. Moti me le to, da v vsaki LD delajo drugače. In se nekateri tukaj zavzemajo tudi za preizkus MK pušk. LZS je naredila pravilnik, ki ni obvezujoč. Tudi sankcij ne predvideva. Po moje pa bi moralo biti enotno, obvezujoče in z sankcijami za celo državo.
    Sedaj je kar nekaj LD ki preizkusa sploh ne opravljajo. Druge streljajo na bistveno krajše razdalje in toliko kolikor ima lovec patronov z sabo. Ali pa mu še kdo posodi.
    Tudi člen o obvezni optiki je nesmiseln. Marsikdo z lahkoto naredi preizkus z mehanskimi merki. Drugi pa tudi z optiko ne. In, če pravilnik predvideva tudi karton za vpis preizkusa je čisti nesmisel, da ga mora lovec v drugi LD kot gost na novo opravljati.
    Last edited by alojz1; 26. July 2016 at 18:47.

  7. #47

    Privzeto

    Citat alojz1 je objavil: Pokaži objave
    Popolnoma se strinjam z preizkusom. Moti me le to, da v vsaki LD delajo drugače. In se nekateri tukaj zavzemajo tudi za preizkus MK pušk. LZS je naredila pravilnik, ki ni obvezujoč. Tudi sankcij ne predvideva. Po moje pa bi moralo biti enotno, obvezujoče in z sankcijami za celo državo.
    Sedaj je kar nekaj LD ki preizkusa sploh ne opravljajo. Druge streljajo na bistveno krajše razdalje in toliko kolikor ima lovec patronov z sabo. Ali pa mu še kdo posodi.
    Tudi člen o obvezni optiki je nesmiseln. Marsikdo z lahkoto naredi preizkus z mehanskimi merki. Drugi pa tudi z optiko ne. In, če pravilnik predvideva tudi karton za vpis preizkusa je čisti nesmisel, da ga mora lovec v drugi LD kot gost na novo opravljati.
    Se strinjam, da bi morala biti strelska/orožna kultura višja pri lovcih. Vedno sem bil prepričan, da moraš imeti orožje rad, če si lovec; no vidiš pa vsega v praksi.
    Drugače pa pravilnik LZS lepo pravi (II/3):

    "Pristrelitev je potrebno opraviti z vsemi merilnimi napravami, ki jih
    namerava lovec uporabljati pri lovu (klasični merki, strelni daljnogled,
    optične pike itd.), sicer sme lov izvajati samo na način, kot je opravil
    pristrelitev oziroma preizkus orožja.

    Člani, ki opravljajo pristrelitev lovskih pušk brez optičnih pripomočkov, in
    člani, ki so starejši od 60 let, lahko uveljavljajo zmanjšanje razdalje na 70
    metrov."


    Čeprav mi to zmanjšanje razdalje z leti ne "sede". Krogla leti enako daleč (in nevarno) tudi če starejši od 60 let strela. Vid je res lahko slabši z leti, ampak zato pa je treba k okulistu pa boljšo optiko nabaviti. Če se roke preveč tresejo, pa samo še s šibrovko jagati,... ;)
    Last edited by ravnohrib; 26. July 2016 at 22:11.

  8. #48
    Član od
    Mar 2012
    Lokacija
    Primorska
    Prispevki
    201

    Privzeto

    Citat ravnohrib je objavil: Pokaži objave
    Se strinjam, da bi morala biti strelska/orožna kultura višja pri lovcih. Vedno sem bil prepričan, da moraš imeti orožje rad, če si lovec; no vidiš pa vsega v praksi.
    Drugače pa pravilnik LZS lepo pravi (II/3):

    "Pristrelitev je potrebno opraviti z vsemi merilnimi napravami, ki jih
    namerava lovec uporabljati pri lovu (klasični merki, strelni daljnogled,
    optične pike itd.), sicer sme lov izvajati samo na način, kot je opravil
    pristrelitev oziroma preizkus orožja.

    Člani, ki opravljajo pristrelitev lovskih pušk brez optičnih pripomočkov, in
    člani, ki so starejši od 60 let, lahko uveljavljajo zmanjšanje razdalje na 70
    metrov."


    Čeprav mi to zmanjšanje razdalje z leti ne "sede". Krogla leti enako daleč (in nevarno) tudi če starejši od 60 let strela. Vid je res lahko slabši z leti, ampak zato pa je treba k okulistu pa boljšo optiko nabaviti. Če se roke preveč tresejo, pa samo še s šibrovko jagati,... ;)
    Če bi bila strelska kultura sploh pa znanje na višjem nivoju, nebi potrebovali nobenih tovrstnih pravilnikov.
    Nekdo je dovolj samokritičen, da nebo streljal dlje kot je sposoben, drugi pa ni sposoben oddati dovolj natančnega strela na 50 m in še vedno jaga.

    Uvajanje obveznih strelskih vaj ne bo šlo, ker bo večina "lovcev" proti. Veliko je takih, ki so pojedli vse znanje pa niti ne vedo, da obstajajo različne dolžine navojev v istem kalibru.

    Rešitev vidim samo pri izboljšanju kulture in znanja pri mladih/bodočih lovcih in večji dostopnosti strelišč. Zadnje pa glede na zaplete v SLO in EU predvidevam, da bo prej obratno.

  9. #49
    Član od
    Dec 2007
    Lokacija
    raj
    Prispevki
    1,590

    Privzeto

    Bokarca!
    Pri nas s 17 hmr dva delata preiskus za sebe. Vidim luknjice v tarči. Drugih, pa z MK še nisem videl v lovišču. V omarah se jim prah na njih nabira. Obvezen preiskus pri nas je z risanico in šibrenico, če ne narediš preiskusa ne loviš. Na splošno nimamo preiskusa za malokalibersko orožje, tudi za pištole in revolverje ne. Ne vem zakaj.

  10. #50

    Privzeto

    V matičnem LD-ju sem strelski že 20 let,uporablja se pravila po "strelskem pravilniku LZS" in streljamo samo krogle (risanica,gladka cev-idealke,revolver in pištola).Med lovci je eden,ki strelja brez optike in ni imel še nikoli problrma z preizkusom,je pa par junakov,ki imajo vedno probleme in to z dobrim orožjem in optiko,eden od njih mi je letos od treh strelov dal samo enega v papir na katerem je natisnjen srnjak,potem pa izjaviš kakšno pikro je pa vse narobe.Na njegovo prošnjo mu oddam jaz en strel in pade 10-ka,pa pravvi "a sem opravu",malo morgen.

    lp

Stran 5 od 6 PrvaPrva 123456 ZadnjiZadnji

Pravila objavljanja

  • Ti ne moreš objavljati novih tem
  • Ti ne moreš objaviti odgovora
  • Ti ne moreš objavljati priponk
  • Ti ne moreš urejati svojih objav
  •