Stran 1 od 4 1234 ZadnjiZadnji
Rezultati 1 do 10 od 37

Tema: Smotrnost lova in samouravnavanje narave

  1. #1

    Privzeto Smotrnost lova in samouravnavanje narave

    Če ločimo lov na veliko in malo divjad, je lov na slednjo prav nepotreben z naravovarstvenega vidika.
    Lisica, kuna, jazbec so na vrhu prehranjevalne verige, kar pomeni da je poseganje v populacijo skoraj nesmiselno, saj se uravnava število samo po sebi. Če je populacija malih živali manjša je posledično plenilcev tudi manj.
    Stvar je podobna tudi pri ribolovu.
    Ribolov je povsem nepotrebna panoga, saj se ribji živelj sam uravnava, kjer ga je pa preveč (vlaganja v nenormalnih količinah) pa pridejo kormorani, sive čaplje, žagarji....
    Lovec in ribič sem od majhnega da ne bo kdo mislu da je kaj narobe z mano.:icon_smile:
    Samo če stvar pogledaš iz čisto naravnega vidika je pa prav taka in nič drugačna.
    Lovci in ribiči smo po duši in iz srca pa še sama narava nas je tako oblikovala.

    Zej je pa dost če ne bo še kdo mislu da sm prtegnjen

  2. #2
    ZR7 Guest

    Privzeto

    Ker se je tudi pri severnem medvedu začela podobna debata, z zgornjo premaknjeno objavo začenjam to novo temo, da ne bo drugje smetenja.

    Admin

  3. #3
    ZR7 Guest

    Privzeto

    Pa še kot uporabnik in ne admin:
    Capra, tvoji argumenti so podobni tistim, s katerimi se srečujem v debatah z raznimi "naravovarstveniki" in borci za pravice živali. Pa s tem ne mislim nič slabega, da se razumeva. Spoštujem drugačno mnenje, še bolj pa željo da se živalim pomaga.
    A tu gre za namerno ali nenamerno izpuščanje pomebnega dejstva.
    Namreč naravo smo malodane že ubili. Tako poškodovali da so mnenja o samoregulaciji divjadi na področjih, kjer mora bivati v prisotnosti človeka, navadne pravljice.
    Potrebno se je sprijazniti s tem in vedeti, da imamo po tem ko smo naravo tako poškodovali, dolžnost da vlagamo največjo možno mero znanja in naporov v to, da mi reguliramo divjad, da opravimo delo, ki smo ga onemogočili naravi. In pri tem bomo seveda prisiljeni upoštevati tudi interese ljudi, saj tako velikega območja, da bi se populacije divjadi medsebojno samoregulirale enostavno nimamo več.
    Izguba določene divjadi zaradi samoregulacije kakršno bi dopustili nekateri na infrastrukturno zaprtih območjih, kakršna so danes povsod, bi pripeljala do iztrebljenja divjadi ki bi bila plen in tako bi izgubili dobršen del genetske pestrosti, ki je krepko ogrožena.

    Tako jaz mislim.

    LP

  4. #4

    Privzeto

    Saj nič ne rečem.
    Se mi je pa zdelo da bo kdo pomislu da sem od kakšne Pete al pa kej podobnega.
    Malokdo z našega konca je toliko na jagi pa ribolovu kot jaz. Lahko bi reku da sem kr zasvojem.
    To kar sem napisal je samo moje razmišljanje gledano iz čisto izvzetega pojma da sem lovec.

    Lp

  5. #5

    Privzeto

    Razlika med lovom in ribolovom je v tem,da ujeto ribo lahko izpustiš,ustreljene divjadi pa ne.Tudi sam sem mnogo ribaril,ujel in izpustil,pri lovu na malo divjad pa enostavno ne ukrivim prsta in je narejeno-ker jaga je najlepša dokler ne ukriviš prsta,po tem je samo delo

    lp

  6. #6
    Član od
    Dec 2007
    Lokacija
    raj
    Prispevki
    1,590

    Privzeto

    Jakajež kupi si meopta meosmart strelni daljnogled. Z njim lahko divjad poslikaš, na sliki se vidi tudi križ. Potem pa sliko s pomočjo kartice preneseš na računalnik... potem pa si lahko sliko sprintaš in si jo daš v okvir.
    Kapitalec bo na tak način ostal živ tako kot tvoje ribe.

  7. #7
    ZR7 Guest

    Privzeto

    Kapitalna mala divjad?

  8. #8

    Privzeto

    Citat main757 je objavil: Pokaži objave
    Kapitalec bo na tak način ostal živ tako kot tvoje ribe.
    Drugač bi bilo včasih fajn da bi kaj ostalo živo. Če ga malo poserješ pa leži na tleh kakšen kapitalen jelenji špicar kar se je meni nedavno zgodilo

    Je pa zanimivo kako se je pri ribolovu razvila t.i. catch&release panoga.
    To je čisto zadovoljevanje svojih strasti in nima nikakršne zveze z rabo naravnih virov niti uravnavanjem populacije. Najhujš od vsega pa je da so zaščiteni kapitalci da bi jih lahko čim večkrat ujeli.

    Ni treba vsega pobiti ampak namen lova in ribolova je vendarle uplenitev.

  9. #9
    ZR7 Guest

    Privzeto

    Citat capra ibex je objavil: Pokaži objave
    ...
    Ni treba vsega pobiti ampak namen lova in ribolova je vendarle uplenitev.
    Nič več. Vsaj v modernem lovstvu, za kakršno se je Slovensko deklariralo.
    Sedaj je namen lova ohranitev divjadi. In dokler bomo delali tako, bomo tudi lovili.
    Puška je le orodje in ne namen!

  10. #10

    Privzeto

    Z največjim veseljem priznam, končno po dolgem času zopet prava tema. Z avtorjem uvodnega prispevka se v največjem delu popolnoma strinjam. Lovstvo je treba ločevati na vsaj tri osnovne in temeljne dejavnosti in sicer na ohranjanje prostoživečih avtohtonih živalskih vrst, varstvo narave in okolja nasploh ter lov ( uplenitev, odstrel takšen ali drugačen ).
    Posebej problematičen je vsekakor lov na malo divjad, ki je v velikem delu države na robu preživetja. In vendar se skozi zimo izvajajo kolektivni lovi na malo divjad tudi tam kjer se skoraj nič ne upleni in vse to z izgovorom, da se tako "ugotovi stanje v lovišču". Vse skupaj postaja v veliko primerih tudi že prav neokusno, nepotrebno in zgleda kot nekak zastarel in preživel kolektivni lovski obred. In če se potem povprašaš po smiselnosti takšnega početja pravega in razumnega razloga za vse to skupaj ne moreš najti.

    Še posebej neokusno in lovsko neetično pa je, ko se en dan pred lovom ali celo zgodaj zjutraj na sam dan lova v naravo izpusti določeno število fazanov, ki se jih potem lovi ??? Več o tem niti ne želim razpredati, ker me lahko zanese in se mi bo zapisalo kaj, kar bi potem izzvalo bučne reakcije kolegov, ki mislijo drugače. Če bi šlo za šolanje psov, bi to še nekako lahko toleriral, ker pa ne gre za to , pa o tem početju seveda nimam niti najmanj dobrega mnenja.

    In kar je še huje, je "lov??" v državnih loviščih, ko se zbere skupina "lovcev???" pred katerimi potem skoraj na cev puške spuščajo tista "umetna revšeta", ki jih imenujejo fazani in jih "po lovsko pokoljejo". Ne postrelijo, namerno uporabljam izraz, pokoljejo. Ko je ta pokolj končam, pa so gospodje polni hvale koliko sto nabojev je v tistih treh urah masakra kdo med njimi porabil in koliko teh fazanskih revšet je poklal. Občasno se številke na posameznika gibljejo tudi preko 100.
    In to naj bi se imenovalo lov in udeleženci tega klanja naj bi se imenovali lovci ???? In to na začetku tretjega tisočletja !!!
    Bom raje končal, ker v nasprotnem bom ta sestavek spremenil v pravi proti lovski pamflet. Velika razlika je med lovcem današnjega časa in lovcem opisanim zgoraj. Res ogromna in ta razlika se bo še poglobila ter slovensko lovstvo na koncu pokopala. Krivi za to pa naj bi bili seveda drugi.

Stran 1 od 4 1234 ZadnjiZadnji

Pravila objavljanja

  • Ti ne moreš objavljati novih tem
  • Ti ne moreš objaviti odgovora
  • Ti ne moreš objavljati priponk
  • Ti ne moreš urejati svojih objav
  •