Stran 18 od 22 PrvaPrva ... 8141516171819202122 ZadnjiZadnji
Rezultati 171 do 180 od 211

Tema: Zastavine risanice

  1. #171

    Privzeto

    Citat sine je objavil: Pokaži objave
    Kaj pa pridobim z lažjo kroglo?
    Enako lahko jaz vprašam. Kaj pridobiš z težko kroglo?
    Lažja ima praviloma manjši odsun, malo večjo hitrost (kar je pri tem kalibru dobrodošlo) in z tem posledično lažje in bolj natančno streljanje. Smo že pisali.

  2. #172

    Privzeto

    alojz1 to je pa v nasprotju s starim nemškim izrekom : "Geschos muss Masse haben"

  3. #173

    Privzeto

    Ja, dober izrek. Krogla mora imeti maso. Ampak takrat so bili drugi časi.Monolitk še niso imeli razen tistih protioklepnih.
    Danes je bolj pogosto: HITROST UBIJA (primerjaj kroglo mauser 7,9 in 5,6 v sedanjem vojaškem orožju)
    Last edited by alojz1; 14. April 2014 at 11:57.

  4. #174

    Privzeto

    No, saj sem vedel! Smo že šli izven teme, jaz pa bom spet ostal brez pravega odgovora!
    Ja, alojz1 ali ne dela večja hitrost hujših poškodb? Jaz bi vsekakor želel manjši odsun in bolj natančen zadetek. Samo ne vem kaj naj vtaknem v cev!Glede na to, da streljam samo srnjad je lažja krogla najbrž smiselna izbira. Bom probal letos nekaj drugega, tudi s pomočjo nasvetov s tega foruma.
    Lp

  5. #175

    Privzeto

    Če ti kaj pomaga, ker si omenil da loviš le srnjad - da ne bomo spet nabijali vse ostalo le tisto ne, na kar se nananša vprašanje. Jaz sem v kal. 30-06 uporabljal RWS ID Classic 9,7g. Krogla je namenjena predvsem za manjšo divjad (srnjad, gams...). V tej vlogi mi je delala odlično. Srnjad je praviloma padala v ognju, le izjemoma je kak kos naredil par korakov, poškodbe pa ob strelu za pleče majhne, predvsem pa ni mineštre v trupu, se pravi ne pokajo notranji organi. Preciznost je bila iz obeh mojih karabinov 30-06 odlična. Tudi majhna zamazanost cevi po strelu je odlika teh RWS krogel. Slabosti te krogle so precejšnja onesnaženost divjačine s svincem, precej zasoljena cena nabojev (bi se dobil kakšen cenejši vendar enake kvalitete) ter v tej teži je krogla manj primerna za težjo divjad (d. prašiči, jelenjad). Odsun je zmeren. Delajo pa to strelivo v 30-06 le v 9,7g.

    Citat sine je objavil: Pokaži objave
    No, saj sem vedel! Smo že šli izven teme, jaz pa bom spet ostal brez pravega odgovora!
    Ja, alojz1 ali ne dela večja hitrost hujših poškodb? Jaz bi vsekakor želel manjši odsun in bolj natančen zadetek. Samo ne vem kaj naj vtaknem v cev!Glede na to, da streljam samo srnjad je lažja krogla najbrž smiselna izbira. Bom probal letos nekaj drugega, tudi s pomočjo nasvetov s tega foruma.
    Lp

  6. #176

    Privzeto

    Citat sine je objavil: Pokaži objave
    Ja, alojz1 ali ne dela večja hitrost hujših poškodb? Jaz bi vsekakor želel manjši odsun in bolj natančen zadetek.
    Sem že enkrat pisal, pa bom zate še enkrat.
    Znancu sem iskal par kosov srnjadi streljanih z tem kalibrom in kroglo UNI ali ID (ne vem točno). Saj ni šlo daleč. Ampak zjutraj je bilo vedno že od lisic požreno.
    Ko sem omenil, da naj kupi lažje krogle z večjo hitrostjo z katero bo padalo v ognju, mi ni verjel. Pa je tu kar nekaj lastnikov 30-06 . Naj oni napišejo če je potrebna za srnjad težka krogla. Celo 6g Lapua je dovolj in noben kos niti koraka ne naredi več, če je zadet v predel prsi. Odsuna pa praktično ni.
    Za kroglo NI univerzalnega recepta. Pri polnjenju se da kaj spremeniti. Kupljene pa so, kar so.
    Treba pa je upoštevati strelca, divjad in razdaljo na katero največ streljamo.
    Večino tega pa 9g krogla pokrije. Tudi zakonske omejitve za težjo divjad.
    Last edited by alojz1; 14. April 2014 at 14:16.

  7. #177

    Privzeto

    Citat alojz1 je objavil: Pokaži objave
    Ja, dober izrek. Krogla mora imeti maso. Ampak takrat so bili drugi časi.Monolitk še niso imeli razen tistih protioklepnih.
    Danes je bolj pogosto: HITROST UBIJA (primerjaj kroglo mauser 7,9 in 5,6 v sedanjem vojaškem orožju)
    Seveda, ta izrek je res star in velja predvsem za 8x57IS, kjer je tudi najbolj smiseln. 8mm Mauser krogla mora namreč za optimalno delovanje imeti maso nad 11g.

  8. #178
    Član od
    Jun 2010
    Lokacija
    dolenjska
    Prispevki
    506

    Privzeto

    Nekaj iskušenj iz prakse

    Ko sem nabavil Stayerja 30-06 sem na hitro vzel tudi naboje Lapua , -krogla mega 185 gr. Na srnjadi prava katastrofa - odneslo je tudi po polovico plečeta . Potem sem šel na Barnes 150 gr- večjih vidnih poškodb ni bilo videti , vendar je srnjad skoraj vedno tekla še dobrih 100 m . Že nekaj let uporabljam balistic tip 125 gr. ( 8,1 g) Rezultati so odlični - tako grupa kot obnašanje divjadi po strelu . Pri pravilnem strelu za pleče srnjad odskoči 10-20m. Glede poškodb pa še vedno trdim , da je najbolj pomembna pot, ki jo krogla naredi skozi telo , kot pa njena konstrukcija in kaliber.

    Glede teže : omenjena krogla (Balistik tip 125 gr) je podrla jelena v teži 110 kg na 120 m . Zadela je v rebro, oplazila jetra , šla skozi pljuča , ponovno predrla rebro in se ustavila za kožo.Razdalja od nastrela do mrtvega jelena cca 80 m. Poškodbe mesa minimalne oz. nične. Toliko o lahkih , hitrih ( 930 m/ s ) , mehkih in kaj vem kakšnih kroglah.
    errare humanum est - motiti se je človeško

  9. #179

    Privzeto

    185 gr krogle so namenjene za bistveno težjo divjad, kot je srnjad. Ob 150 gr enaki krogli bi znala biti slika poškodb precej drugačna. Nasplošno, kolikor imam sam izkušenj s 30-06 lahko rečem, da je za lažjo divjad, predvsem mislim srnjad, bolj primerno lažje strelivo recimo do teže 150 gr. Tudi sam sem imel zelo slabe (že prej opisane) izkušnje s 180 gr Norma Oryx. Na srnjadi preprosto preveč razbijaška krogla. Včasih sem imel občutek kot bi kos zadel z opeko. Težke krogle torej ponavadi delajo večje poškodbe, saj so v osnovi namenjene za precej večjo divjad od srnjadi. Zanimivo je tudi, da pri težkih kroglah kljub večjim poškodbam na srnjadi včasih vseeno pride do begov z nastrela.
    Američani za lov belorepe in mulaste jelenjadi ocenjujejo 150 gr kot najprimernejšo izbiro, pa je le ta jelenjad precej večja od naše srnjadi. Krogle od 180 gr navzgor največkrat uporabljajo le za lov velike divjadi, v stilu vapitijev, losov in medvedov...
    To kaže na to, kako zelo mi pretiravamo s težo krogel pri lovu na srnjad. Temu primerne so tudi poškodbe.
    Druga zgodba pa je na pogonih, priporočam čim težje krogle, drugače se pri kaki lahki krogli hitro zgodi, da še dobro zadet prašič strela sploh "ne sliši".

    Vsekakor je treba tudi povedati, da je ocena poškodb zelo subjektivna in odvisna od vsakega posameznika. Nekaj kar je za enega čisto normalno, je za drugega katastrofa...

    Citat cviček je objavil: Pokaži objave
    Nekaj iskušenj iz prakse

    Ko sem nabavil Stayerja 30-06 sem na hitro vzel tudi naboje Lapua , -krogla mega 185 gr. Na srnjadi prava katastrofa - odneslo je tudi po polovico plečeta . Potem sem šel na Barnes 150 gr- večjih vidnih poškodb ni bilo videti , vendar je srnjad skoraj vedno tekla še dobrih 100 m . Že nekaj let uporabljam balistic tip 125 gr. ( 8,1 g) Rezultati so odlični - tako grupa kot obnašanje divjadi po strelu . Pri pravilnem strelu za pleče srnjad odskoči 10-20m. Glede poškodb pa še vedno trdim , da je najbolj pomembna pot, ki jo krogla naredi skozi telo , kot pa njena konstrukcija in kaliber.

    Glede teže : omenjena krogla (Balistik tip 125 gr) je podrla jelena v teži 110 kg na 120 m . Zadela je v rebro, oplazila jetra , šla skozi pljuča , ponovno predrla rebro in se ustavila za kožo.Razdalja od nastrela do mrtvega jelena cca 80 m. Poškodbe mesa minimalne oz. nične. Toliko o lahkih , hitrih ( 930 m/ s ) , mehkih in kaj vem kakšnih kroglah.

  10. #180
    Član od
    Dec 2008
    Lokacija
    Vipavska dolina
    Prispevki
    956

    Privzeto

    Naš oče uporablja Igman 9,7g. Je zadovoljen. Prej je imel Kegelspitz 9,7g, s katero ni bil toliko.
    Če ljudje ne bi mrli in žvali drli, bi svet podrli!

Stran 18 od 22 PrvaPrva ... 8141516171819202122 ZadnjiZadnji

Pravila objavljanja

  • Ti ne moreš objavljati novih tem
  • Ti ne moreš objaviti odgovora
  • Ti ne moreš objavljati priponk
  • Ti ne moreš urejati svojih objav
  •