Stran 5 od 14 PrvaPrva 123456789 ... ZadnjiZadnji
Rezultati 41 do 50 od 134

Tema: Jamarjenje

  1. #41

    Privzeto

    Citat jazbec je objavil: Pokaži objave
    Sam imam resastega jazbečarja, že na telesni oceni so se dogajale čudne stvari, zato PNZ-ja nisva šla opravljat in ga najbrž nikoli ne bova.
    Zakaj? Zaradi sodniško-vzrejnega lobija, parjenja psov ki niso primerni za razplod, in nasploh čudnih predpisov in navad pri PNZ-ju za jazbečarje. Sedaj me pa lahko spljuvate, ampak kar človeč vidi in občuti na svoji koži...
    _____________
    Tvoja neprijetna izkušnja ni tako osamljena kot misliš. Kar nekaj vodnikov, predvsem resastih jazbečarjev, sem srečal, ki so bili razočarani nad delom sodnikov vse od telesne ocene pa do PNZ.

    Da je na tem področju nekaj narobe kažejo tudi nekateri drugi dogodki in pojavi v slovenski lovski kinologiji ter lobistično prisvajanje pooblastil ter pristojnosti podrednih organizacij tako v LZS kot tudi KZS.

    Pravzaprav je celotna ta kinološka zgodba postavljena na glavo. Namesto, da bi forum sodnikov in vzrejevalcev bil v funkciji obstoječih in potencialno novih vodnikov, so ti že pred časom uspeli ustvariti situacijo v kateri so vodnike postavili v svojo funkcijo in jih tako v popolnosti podredili svojim interesom in egoističnim ciljem. Ob tem pa še vsa svoja medsebojna nesoglasja lomijo preko hrbtov vodnikov.

    V posledici takšnih, že dolgo časa trajajočih, razmerah se seveda kot posledica v Lovskih družinah pojavlja odpor proti lovski kinologiji in lovsko kinološkim organizacijam. Ker imajo tudi v LKD vse niti v svojih rokah sodniki in vzrejevalci tako kot v lovskem delu organov KZS ter organih pristojnih za kinologijo v LZS in so na vseh nivojih vodniki izključeni, je pač situacija takšna kot je in kot traja že leta. Ena najbolj konzervativnih in elitistično organiziranih podrednih organizacij je prav struktura slovenske lovske kinologije.

    Tukaj pa ima sedaj nova struktura vodstva LZS enkratno priložnost, da obstoječe stanje prelomi in kadrovsko zgodbo temeljito spremeni ter s tem ustvari pogoje, da se v procesih odločanja pojavijo vodniki, ki so v celotni zgodbi v resnici najbolj pomembni, čeprav se jih ves čas postavlja v ozadje in se jih obravnava kot neko nujno zlo, ker brez njih pač ne gre - nekomu je mladiče pač potrebo prodajati in potem nekomu soditi ter od nekoga pobirati članarine.
    Slovenska lovska kinologija ima vsak dan več kinoloških strokovnjakov in vsak dan manj stroke.
    Last edited by Sraka; 5. July 2008 at 20:12.

  2. #42

    Privzeto

    Do sedaj s psom nisem lovil, gre pa kdaj z mano na jago. Tudi če bi pripreljal na skupni lov in ne bi delel problemov, bi bilo najbrž vse OK.
    Sam sem se še kot pripravnik in sedaj kot izprašan lovec nekajkrat udeležeil preizkušenj, predusem ptičarjev, terijerjev in jazbečarjev.Največkrat sem pomagal pri izvedbi( poznavanje lovišča...) in nimam dobrega mnenja o preizkušnjah. Predusem so slabo organizirane, predolgo trajajo ( od 8 zjutraj pa do 5 popoldan).Pes in vodnik sta utrujena, lačna, žejna, naveličana vsega zaradi neprestanega čakanja..tako da imam odpor do takšnih "prireditev".
    Prav spomnim se primera, ko sva na umetni rov čakala 3 ure, potem dobiš tistih pet minut, pes je znerviran od čakanja, od drugih psov, seveda noče v rov, najprej hoče pregledat vse "podpise" ki so jih pustili prejčnji psi...z eno besedo katastrofa. In na koncu nisem hotel plačat rova. Kar tako, na roko. me ne vidijo več pa če je pes samo še na kavču

  3. #43
    Član od
    Apr 2008
    Lokacija
    primorska
    Prispevki
    4,562

    Privzeto

    Sraka, dobro si povedal. Cajt bi bil, da se kaj obrne. Jeb.... stranka smo tudi vzreditelji. Prav z guštom ti povedo, da je tvoj kuža 1 cm previsok in ne bo nikoli plemenjak..... pa bog ne daj kaj odgovoriti. Res je, stroke je vse manj.

  4. #44
    Član od
    Dec 2007
    Lokacija
    Vipavska dolina
    Prispevki
    729

    Privzeto

    Sraka,

    se mi zdi da sva o tem že govorila, a mogoče takih tem ni nikoli dovolj zato bodi še enkrat...

    Moram te namreč malo popraviti in sicer v tem, da izpostavljaš vodnike kot žrtve in najbolj zapostavljen element v slovenski kinologiji. Vodniki so namreč končni potrošnik torej po vrsti zadnji element v zgodbici o kinologiji. Koliko so vodniki strokovni, izobraženi, pametni, izkušeni ...itd, zelo malo vpliva na splošni razvoj kinologije in pasem. To sicer ne pomeni, da si ne zaslužijo ustreznega spoštovanja in poštenega odnosa, nikakor pa jih ne moremo imenovati stroka.

    Sodniki?....so sodniki stroka? Če vprašaš njih se bo odgovor glasil: "i te kako!". Narobe!!! Sodniki niso stroka ampak so lahko kvečjemu servis, ki služi delovanju stroke. Obvladati morajo ustrezno znanje, ki jim dviguje avtoriteto ter čut za poštenost in nepristranskost. Sodnik pride na prireditev na katero je vabljen, odsodi, poje malico ali kosilo, od tu naprej pa se njihova pooblastila končajo.

    Kdo je torej stroka?
    Nihče drug kot vzreditelji. In spet moram povdariti da vzreditelj ni vsak, ki je svojo psičko enkrat ali dvakrat sparil s nekim samcem, ki so mu ga vturili na vzrejnem pregledu ampak je vreditelj oseba, ki pozna linije znotraj pasme, načrtno pari svojo ali svoje psice ter sledi produktom svoje vzreje več rodov naprej in nazaj.
    In tu se začne stroka!!! Stroko naj se prepozna po kvaliteti, strokovnjaka naj se prepozna po rezultatih! Kvaliteto ocenjuje sodnik, ki je, kot sem navedel servis tej dejavnosti, rezultate kupujejo vodniki, ki so uporabniki te višje ali nižje kvalitete. Vsak izbira po svoji presoji in ceni, ki jo je pripravljen plačati.

    Tako je po vsem širnem svetu. Zakaj ni tako tudi pri nas?
    Mogoče zato, ker v preteklosti ni hotel nihče poprijeti pa so zato sodniki izkoristili svojo priložnost in si izborili vlogo sivih eminenc?
    Mogoče zato, ker razvoj kinologije zavirajo LKD-ji?
    Mogoče zaradi pravilnika o uporabi psov v loviščih?
    Mogoče zato ker smo Slovenci tako upogljiv narod, da moramo imeti nekoga, ki nas j....e?

    Veliko izmed vas na vse pretege hvali organiziranost kinologije v Sloveniji, kot edino pravilno in ustrezno. Pa je res? Če bi bilo, kot trdijo nekateri, potem bi imeli pasme samo v Sloveniji, pa vemo da ni tako. Med tem, ko po svetu nastajajo nove, smo mi svoje celo izgubili, zapravili, zabarantali.... In to ne eno, kar štiri smo pognali v maloro!!!
    Pametnemu ni treba razlagati, neumnemu pa nima smisla!!

  5. #45

    Privzeto

    Pozdravljen Hubertus, po dolgem času !
    Skoraj v celoti se s tabo strinjam le okrog "stroke" v kinologiji bi kazalo malo pokramljati. Še posebej, ker si sodnike in vodnike iz "stroke" popolnoma izločil, Tukaj pa s tabo ne delim mnenja.
    Pa pojdiva po vrsti. Glede vzrediteljev se s tabo popolnoma strinjam in so stroka res lahko le tisti, ki izpolnjujejo kriterije, ki jih navajaš in nikakor ne vsi, ki jim je uspelo na svet spraviti eno ali dve legli.
    Pri sodnikih je zgodba že bolj zapletena in tako nepomembni kot jih obravnavaš zopet niso. Vsaj ne bi smeli biti in veliko jih res ni. Sodniki bi vsekakor morali biti sestavni del kinološke stroke in mnogi tudi so. Res pa jih je kar preveč takšnih, ki s svojim delom in odnosom do vodnikov in psov ne izpričujejo prav nobene stroke, temveč le bahatost in nadutost ter vse prevečkrat prav primitivno agresivnost. Sodnik bi moral ob objektivnem ocenjevanju uspešnosti psa in vodnika biti sočasno tudi vodnikov strokovni svetovalec in kot tak odločilni medij med stroko in vodnikom. Torej pomemben del kinološke stroke.
    Pa sva pri vodnikih. Tudi ti so neločljivi del kinološke stroke. Od vzreditelja dobijo malega psička in iz njega le s strokovnim znanjem lahko naredijo odličnega uporabnega psa. Vsak dober vodnik, ki je izšolal nekaj odličnih psičkov je s tem prispeval veliko v slovensko kinološko zakladnico. Brez dobrih , izkušenih in srčnih vodnikov slovenske kinološke stroke ne bi bilo.
    Še iz tako dobrega ( kaj naj bi to sploh bilo ??, razen telesnih značilnosti ) legla je z lahko narediti slabega psa in seveda tudi obratno iz slabega ( tudi za to mi ni najbolj poznano kaj naj bi bilo ) legla, je dober vodnik največkrat naredil odličnega psa. Brez "stroke" pri vodnikih se torej dobrega psa ne da narediti. So torej nepogrešljiv del te slovenske kinološke stroke in jim je potrebno to vlogo tudi priznati ter jim omogočiti, da se enakopravno vključijo v vse procese odločanja in v vse organe tako na KZS kot tudi v LZS. Brez vodnikov slovenske lovske kinologije ni in v tej kinologiji tudi stroke ne.
    Pa lep pozdrav!

  6. #46

    Privzeto

    Lep pozdrav!

    Mene pa zanima, če kdo že kaj jamari? Gonja pri lisicah se je pomoje že malo začela. Jaz sm prišel ravno iz jamarjenja in je bila kar akcija. Terierka je uspela izgnati dve lisice. Eno sm uspel uplenit, drugo sm pa zamočil. Pa ravno ta drugi je bil fest lisjak Ampak se bomo že še srečal:icon_:
    LP

  7. #47
    Član od
    Apr 2008
    Lokacija
    primorska
    Prispevki
    4,562

    Privzeto

    Bi rekel, da je na Primorskem ta način lova kar zamrl (steklina, garje). Bi pa znal to biti kar zanimiv lov.

  8. #48

    Privzeto

    Zdaj je pravi čas ,a kej jamarite?!

  9. #49
    Član od
    Dec 2007
    Lokacija
    Gorenjska
    Prispevki
    1,059

    Privzeto

    En uprašane: kje se da preizkusit psa v umetnem rovu (Gorenjska oz. Ljubljana s širšo okolico)?
    Sweet Emotion: 8x57IS; 7x65R/16; 12-12/76;16/16; 222Rem; .22LR; NLT.

  10. #50
    Član od
    Apr 2008
    Lokacija
    Zasavje
    Prispevki
    881

    Privzeto Ex Zeus

    V nedeljo sem šel z mlajšim terierčkom malo ven. Skoraj celo zimo je bil bolan in sem komaj kaj jagal z njim. Shojeno je bilo od lisic in kun sem ga spustil in kmalu je spodaj pognal. Po uri ga še ni bilo nazaj, zato sem ga šel iskat. Pogledal sem pri luknjah in po sledeh videl da je šel vanje, prišel ven in se otresel, potem pa zopet nazaj. In ga še ni ven!
    Iz jam ni bilo nobenega glasu, le na enem mestu se mi je zdelo, da slišim praskljanje. Tam sem kopal 2 dni, 2 m globoko sem prišel do rova, psa pa nisem dobil.

Stran 5 od 14 PrvaPrva 123456789 ... ZadnjiZadnji

Pravila objavljanja

  • Ti ne moreš objavljati novih tem
  • Ti ne moreš objaviti odgovora
  • Ti ne moreš objavljati priponk
  • Ti ne moreš urejati svojih objav
  •