Stran 13 od 73 PrvaPrva ... 3910111213141516172363 ... ZadnjiZadnji
Rezultati 121 do 130 od 725

Tema: 308 win.

  1. #121
    Član od
    Jan 2009
    Lokacija
    Cerklje ob Krki
    Prispevki
    532

    Smile

    ... se opravičujem, če sem preveč razburil duhove z omenjenimi streli do 250m, mislil sem, da so tudi takšni streli, definitivno pa nisem streljal poleti na gumbarja ob 21.35 uri, ker z povprečnim daljnogledom ob tej uri še vidiš ne tako daleč, kaj šele da bi znal oceniti na kaj streljaš, v gozdu je pa tako ali drugače neumnost pomisliti na tako velike razdalje ko vsi vemo, da komaj vidimo čez tri ali štiri bukve, temno je pa že veliko prej kot na planem! Če pa sediš na preži z dobrim naslonom, ob dobri vidljivosti, pa lahko meseca oktobra menda ločiš srninskega mladiča od stare srne in tudi "penzl" je viden. Pa tudi strel na kakšen kos srnjadi, ki ima prednjo ali zadnjo nogo v zraku menim, da je Lovsko upravičen... Bolj me je zanimalo, ali ima kdo izkušnje z omenjeno kroglo? Strinjam se, da so prej našteti kalibri čisto dovolj za srnjad,jelenjad,... tisti pa, ki imate v lovišču tudi medvede in večje merjasce, si pa morate privoščiti tudi 300 win mag., 338 Ultra mag., itd. V osnovi je pa teorija in praksa med Slonom in krdušem kar pravilna-po mojem mnenju.

  2. #122

    Privzeto

    ... se strinjam, da je razlika v odsunu tudi med različnimi znamkami (priozvajalci) streliva in teži krogle in ..., ste pa vsi pozabili bistvo, ki se mu reče - čelni zrak. Toliko v razmislek.

    Pa lepo pozdravljeni.

  3. #123
    Član od
    Apr 2008
    Lokacija
    primorska
    Prispevki
    4,562

    Privzeto

    Slon, tako je. Bravo

  4. #124

    Privzeto

    Kaj pa je "čelni zrak"?
    vem da pri morju ali na triglavu mora biti puška nastreljena glede na nadmorsko višino, kjer lovimo.

    Vem pa; da z večjo težo krogle tudi občutimo večji odsun.
    Z težjo puško se enako manjša odsun.
    kaj pa vpliva na hitrost

  5. #125
    ZR7 Guest

    Privzeto

    KuglaABC, snel si mi z jezika.
    A menim, da je o tem podučenih zelo malo lovcev.
    Zate pa eno laično vprašanje z moje strani.
    Ali je možno, da so novi naboji različnih proizvajalcev tako različni, da to te "distance" prihaja tudi zaradi nabojev, ne samo "napačnih" mer v puški?

  6. #126
    Član od
    Dec 2007
    Lokacija
    Na Robu
    Prispevki
    438

    Privzeto

    Malo je že Slon nakazal - preprosto - akcija/reakcija - vsak odsun ima dve komponenti - moč(energijo) in hitrost - poenostavljeno:

    Pri isti puški se odsun odraža:

    - lahka/hitra krogla - odsun je lažji vendar hitrejši (za mnoge bolj neprijeten)
    - težka/počasna krogla - odsun je močnejši vendar počasnejši
    - težka/hitra krogla - močan in hiter odsun...

    Za igrat se pa tukaj: http://huntamerica.com/recoil_calculator/

    P.S. So še dodatne stvari kot progresivnost smodnika, globina sedenja krogle v tulcu (prehodni konus), dolžina cevi...o tem drugič
    Last edited by miš93; 26. March 2009 at 15:47.

  7. #127

    Privzeto

    ZR7, ja je možno, ker predpisane tolerance so eno izvedene pa drugo. Laično lahko probaš različne naboje (proizvajalcev) in boš lahko hitro ugotovil kater naboj bo bolj malo brcnil. Seveda je zadeva pogojena s samo izdelavo oz globino ležišča naboja, ko se montira cev v zaklepišče (govorim za repetirke).
    Miš93, je tudi nekaj dejavnikov omenil, globina grogle ki ke vstavljena v vrat tulca, to pride predvsem v upoštev pri lastnem polnenju. Predvsem je pomemben prehodni konus v cevi, ki se lahko krajša ali daljša, ampak samo pri novem izdelku. Daljša se lahko tudi kasneje. To pa spet pride v upoštev pri lastnih polnitvahče uporabljaš pretežno daljše in težje krogle. Posledično zaradi volumna smodnika v tulcu.
    A bo dovolj. Lp.

  8. #128

    Privzeto

    A ja, ZR7, v tvoji LD imaš solovca, ki ima manliherico v kal. .308 Win. ampak žal buta bistveno bolj kot je pa sodelavčeva češka repetirka (oba poznaš). Izstreljene tulce sem sam odnesem v Borovlje in se pri človeku, ki stvar izredno dobro obvlada pozanimal, kako in kaj. Tulce je premeril in povedal, da so v zgornjem delu toleranc. Ravno toliko, da zadeva zdrži in ni potrebno reklamirati puško. No ležišča naboja. Bi se pa dalo reševat zadevo z novim zaklepom, če sploh.

  9. #129

    Privzeto

    Fantje, kako pa merite odsun?

  10. #130

    Privzeto

    Po velikosti modrega madeža pod kožo

Stran 13 od 73 PrvaPrva ... 3910111213141516172363 ... ZadnjiZadnji

Pravila objavljanja

  • Ti ne moreš objavljati novih tem
  • Ti ne moreš objaviti odgovora
  • Ti ne moreš objavljati priponk
  • Ti ne moreš urejati svojih objav
  •