Stran 3 od 3 PrvaPrva 123
Rezultati 21 do 30 od 30

Tema: Mauser M18

  1. #21

    Privzeto

    Izbira kalibra je vedno vroča tema. Je tega že dosti.

    Omenil bi samo eno zadevo, ki smo jo debatirali pred leti, ko en plemiški jager, ki ga sponzorira nekaj nemških proizvajalcev strelja na divje pujse.
    Takrat sem omenil nekaj zanimivosti.
    Mojster pobira prašiče dovolj dobro (seveda faljenih ne kažejo). Ampak bistveno je predvsem to, da ima karabine in rigla (ne uporablja polavtomata) in nima hudih kalibrov 9,3 ... ampak celo 7x46.
    In bistvo - za tri pujse ne porabi ne 15 niti 7 zadetkov.

    Zaradi vsesplošne priljubljenosti na prasce hodijo cele horde jagrov. Med njimi tudi taki, ki na mirujočo tarčo na 30m streljajo z grupo 20cm. Da so "uspešnejši" uporabljajo polavtomat. Ko navalijo pujsi, jih zagrabi fiber in nažigajo vse po vrsti - pozabijo pa na pomemben element = merjenje.

    No in imamo rezultat 100 strelov in 10 pujsov na tleh.

    Od teh deset pa jih polovica obleži po zastavo 8x57 ...

    če govorimo o opisanem primeru za robido ... pa nabavi šrotarco in idealke. Te imajo največji ustavitveni učinek.

    Če pa zadaneš nogo, pa tudi 10,3 ne pomaga (če ga nisi vajen, pa je ponavadi več šusov mimo tarče kot notri - ker buta)

  2. #22

    Privzeto

    No pa glede teme M18 - po moje ne boš nič falil z nakupom.

    Na strelišču se navadi puške, potem pa ... dober pogled.

  3. #23

    Privzeto

    Verjetno si mislil 7×64? No, nima 7×64, ima pa 270 win, no pa saj je zelo podobna zadeva. Franz Albrecht Oettingen-Spielberg je ta gospod, če bi kdo želel pogoglat zadevo.
    In ja, očitno mu čisto zadostuje, ker že leta jaga s tem. Če zadaneš je dovolj. Razumem potrebo po močnih kalibrih. Pri strelu na 200 kg merjasca rezerve ni nikoli dovolj. Samo druga plat medalje je, da se na pogonih večinoma strelja lanščake in ozimce, za katere je še 6.5 mm dovolj. In pa da je tudi z 9,3 še vedno treba zadeti. Je bolj učinkovit, bolj zanesljiv, pade prej, naredi večjo luknjo itd... Samo nekaj vitalnega je še vedno treba zadeti. In zadeti s kalibrom ki ima upoštevanja vreden odsun ni vedno lahko.
    In ja, če je že imel 30-06, če ga odsun ne moti in če zaupa v kaliber in posledično v puško, potem jasno naj kupi enakega. If it works don't fix it.

  4. #24

    Privzeto

    Kakšna je kakovost plastike na M18?

  5. #25

    Privzeto

    Naročil sem: Mauser M18 Waldjagd 6,5x55SE.
    Ima kdo kakšno izkušnjo?

  6. #26

    Privzeto

    Kolega ima naročen osnoven M18 enako v kalibru 6.5×55SE vendar še ni prispela. M18 mu je priporočil en puškar, ki ga je že imel priliko preizkusiti.
    Kar se kalibra tiče, ga imam tudi sam in lahko rečem, da za dobrega strelca zadostuje za vse. Jagam z njim vse od lisic do jelenjadi in prašičev na pogonu. Ima zmeren odsun, izredno je natančen, krogle imajo zaradi prečnega preseka veliko prebojnost, izbira streliva je ogromna.

    Prav zaradi teh lastnosti je še vedno zelo priljubljen v skandinaviji, saj lahko z njim s primerno izbiro krogle jagajo vse od divjega petelina do losa.

    Citat KlemenP je objavil: Pokaži objave
    Naročil sem: Mauser M18 Waldjagd 6,5x55SE.
    Ima kdo kakšno izkušnjo?

  7. #27

    Privzeto

    Katero strelivo mi priporočate za srnjad, jelenjad in prašiča, do največ 100 m?
    GECO 6,5x55 SE TM 10,1 g
    ali
    GECO 6,5x55 SE - PLUS 10,1g
    ali
    LAPUA Mega 6.5x55 SE 10.1g - 155gr
    Ali bi bilo blj primerno strelivo z lažjo kroglo

  8. #28
    Član od
    Apr 2008
    Lokacija
    Zasavje
    Prispevki
    881

    Privzeto

    Fox 123 gr, do 250 m.

  9. #29

    Privzeto

    Vse naštete krogle bodo v švedu dobro delovale. Rahlo prednost bi dal Megi in Plus, prva ima mehansko prepreko proti razpadanju, druga je pa bonded. Geco TM je običajna teilmantel soft point krogla. Ki pa bo v tem kalibru in teži vseeno ok.
    Bi pa 10 g krogle izbral za težko divjad. Za univerzalno uporabo bi vzel 9 g svinčenko ali 8 g monolitko. Tudi sam precej uporabljam 8 g FOX. Do sedaj me še ni razočarala. Manjša divjad dostikrat še bolje pada, kot pri kakem težkem kalibru, ker kaliber pusti veliko energije v divjadi.

    Odvisno je tudi od teže divjadi. Pri nas je lovišče kjer se dosti lovi srnjad in lisice, pa nekaj jelenjadi in prašičev, največkrat tam do 70 kg. Izjemoma kaj več. Za tako lovišče je tak kaliber kot nalašč. Kjer se veliko jaga težka divjad so verjetno boljše izbire z malce rezerve. Šved je za dobrega strelca zvrhano zadosti. Je pa res, da ko gre kaj narobe pa veliko rezerve ni. Sam sicer še nisem imel slabe izkušnje.

    Lani sem kupil 10 g RWS Evolution. Bolj iz firbca kot potrebe. Nisem še imel prilike preizkusiti. Norvežani so na testu s to kroglo streljali v namočen papir. Prebila je 45 cm globoko, se odprla 2 cm široko in ohranila skoraj vso težo. Podoben rezultat je naredila 10 g Norma Oryx.

    Svoje so naredile tudi moderne krogle, polnjene na moderne pritiske in kaliber je boljši kot kdajkoli prej.



    Citat Jagermaister je objavil: Pokaži objave
    Fox 123 gr, do 250 m.
    Last edited by Deerhunter; 5. February 2022 at 18:48.

  10. #30
    Član od
    Apr 2008
    Lokacija
    primorska
    Prispevki
    4,562

    Privzeto

    Evolution sem testitaral tudi sam v kal. 7x64. Nič posebnega, včasih se grdo deformira ali pa se celo svinec loči od srajčke. Tudi cena je visoka, tako, da sem s to kroglo zaključil.

Stran 3 od 3 PrvaPrva 123

Pravila objavljanja

  • Ti ne moreš objavljati novih tem
  • Ti ne moreš objaviti odgovora
  • Ti ne moreš objavljati priponk
  • Ti ne moreš urejati svojih objav
  •