Stran 14 od 45 PrvaPrva ... 410111213141516171824 ... ZadnjiZadnji
Rezultati 131 do 140 od 446

Tema: FOX - krogle

  1. #131

    Privzeto

    Citat Tine01 je objavil: Pokaži objave
    Ne vem kej si zasledil, da z menoj ni moč debatirati, le podj... in vsiljevati mnenja si ne bom dovolil.

    lp
    Zasledil?
    To je moje osebno mnenje, ob poizkusu prebiranja tvojih objav.
    Imamo pa seveda vsi o sebi najboljše mnenje.
    Verum justicia quod parilitas!

  2. #132

    Privzeto

    Citat Sršen je objavil: Pokaži objave
    Zasledil?
    To je moje osebno mnenje, ob poizkusu prebiranja tvojih objav.
    Imamo pa seveda vsi o sebi najboljše mnenje.
    Ok, sprejemam kritiko, se bom poskušal popraviti. Namen, pa res ni bil komurkoli kaj vsiljevati.

    lp

  3. #133
    Član od
    Nov 2009
    Lokacija
    Štajerska, prlekija
    Prispevki
    117

    Privzeto

    Citat Tine01 je objavil: Pokaži objave
    ... jaz uporabljam težjo iz svojih razlogov, če bi pa komu svetoval, bi svetoval enako kot vidva.

    lp
    Zakaj pa ne napišeš zakaj jo uporabljaš, pa bo mogoče vsem jasno. Mogoce pa se bodo na koncu vsi strinjali s tabo, da v tvojem primeru pa res boljše, da je težja. Ali pa ne.

    Ne vem kam ciljas s tem ko nekaj zagovarjas, pol pa to "skrivnost" skrivaš. Ali pa sam nisi prepričan kaj zagovarjas.

  4. #134

    Privzeto

    Citat iztok66 je objavil: Pokaži objave
    Zakaj pa ne napišeš zakaj jo uporabljaš, pa bo mogoče vsem jasno. Mogoce pa se bodo na koncu vsi strinjali s tabo, da v tvojem primeru pa res boljše, da je težja. Ali pa ne.

    Ne vem kam ciljas s tem ko nekaj zagovarjas, pol pa to "skrivnost" skrivaš. Ali pa sam nisi prepričan kaj zagovarjas.
    Ali se strinjajo ali ne, jaz sem z njo zadovoljen. Če me noben ne vpraša, pač ne pojasnjujem. Ni pa nobena skrivnost. 11,7 g Fox in CDP 12,7g mi neseta popolnoma v enako točko( 4 cm nadstrela ), lažja mi nese bistveno višje.

    lp

  5. #135

    Privzeto

    Citat Tine01 je objavil: Pokaži objave
    lažja mi nese bistveno višje.
    Sem že napisal, da je smisel polnjenja prilagajanje svojim potrebam in zmožnostim.
    Npr: Lapua 100 grain polnim z N110, 26 grain.
    LOS 155 H ......polnim z N540, 44 grain.
    Obe krogli imata isto hitrost. V zadetkih do 150m ni opaziti razlike. Potem pa začne lažja izgubljati hitrost in hitreje pada kot težja.
    In smisel tega? Ja lisičke, vrane itd. Se strelja kot z MK.
    Seveda pa imam odprto kupolo in me normalno polnjen 6,5g naboj zaradi višine ne moti. Pač zavrtim 6 klikov/100m. Možnosti je torej več.

  6. #136

    Privzeto

    Sicer se zadnje čase izogibam sodelovanju v teh debatah, ker so vse prevečkrat povsem nekonstruktivne, ampak tukaj nisem zdržal, da bi se zadržal. Uporabljati 180 gr monolitke v počasnejših kalibrih, ki jih ne poženejo dovolj hitro je milo rečeno kontra-produktivno. Monolitke so trde, vedno ostanejo cele, zato je veliko bolj koristno, da so lažje - ker so lažje hitrejše, z večjo hitrostjo pa se bolje odpirajo. Tako se v končni balistiki hitreje odprejo, naredijo večji šok, pa tudi sežejo dlje ker se tudi na daljši razdalji še odprejo itd. Skratka v primeru monolitk je boljše lažje in hitrejše. Nenazadnje tudi tista o blažjem odsunu, katero že od nekdaj poudarja Alojz, povsem drži. Če bi že v štartu jasno napisal, da imaš težko monolitko zato, da ti nese enako kot drugo strelivo, bi šla ta debata čisto v drugo smer. Tako pa je izpadlo, kot da hočeš druge prepričevati, da so težje boljše, brez da bi znal navesti razlog za tvojo trditev.
    Sam sem pred dvema sezonama uporabljal Lapua Naturalis 180 gr, lani LOS 155 gr in letos FOX 150 gr. Na kratko lahko rečem, da je prav vse padlo. Kakšen kos gre morda kak meter dlje kot bi šel zadet s kakšno mehko svinčenko, so pa zato poškodbe divjačine manjše. Kakšna krvna sled je slabša kot pri mehkih svinčenkah. Vendar dlje kot 30 m ni šlo nič, bilo je tudi precej padcev v ognju. Seveda je bilo vse dobro zadeto, kako bi bilo ob slabih zadetkih ne vem, se pa z mislijo na tak primer bolje počutim s svinčenko v cevi, ker le naredi malo več poškodb in boljšo krvno sled.
    Skratka, če zaključim, učinkovitost monolitne krogle, krvna sled in število padcev v ognju se povečuje z nižjo težo in višjo hitrostjo projektila.

  7. #137

    Privzeto

    Tine...
    Moji predhodniki so ti zelo lepo povedali glede obnašanja monolitnih krogel.
    Popolnoma te razumem,da ti je všeč monolitna krogla z večjo težo,kajti ne rabiš nobenega popravka na daljnogledu ob uporabi le teh in pa navadnimi svinčenimi kroglami. Problem je v tem, da se ti težka in počasna monolitka ne odpre, zato mora biti le ta lažja in hitrejša,kar pa prikliče za seboj nastrelitev puške...
    Uporaba težke monolitke je podobno kot da bi med mačke spustil nemškega terierja Z NAGOBČNIKOM... Lp.

  8. #138
    Član od
    Mar 2009
    Lokacija
    Primorska
    Prispevki
    252

    Privzeto

    Citat SKOVIK je objavil: Pokaži objave
    Tine...
    Moji predhodniki so ti zelo lepo povedali glede obnašanja monolitnih krogel.
    Popolnoma te razumem,da ti je všeč monolitna krogla z večjo težo,kajti ne rabiš nobenega popravka na daljnogledu ob uporabi le teh in pa navadnimi svinčenimi kroglami. Problem je v tem, da se ti težka in počasna monolitka ne odpre, zato mora biti le ta lažja in hitrejša,kar pa prikliče za seboj nastrelitev puške...
    Uporaba težke monolitke je podobno kot da bi med mačke spustil nemškega terierja Z NAGOBČNIKOM... Lp.
    Eni tukaj ste pa brihtni Kdo pravi de se težja monolitka ne odpira? Na osnovi česa to trdite?
    A 180gr TSX v30-06, ki ga polni sako se tudi ne odpira, verjetno ga polnijo kar tako, za krvosledce trenirat.

    Vsaka krogla ima minimalno hitrost odpiranja. In če je Alojz ugotovil, da se mu LOS-ove krogle v njegovem 308 ne odpirajo na daljavah preko 200m, to še ne pomeni, da se tako obnašajo vse monolitke. Res je da lahko uporabljamo lažje krogle kot običajno in ne bomo imeli težav s prodornostjo krogle, to pa še ne pomeni, da so težje monolitke neuporabne, ravno nasprotno, določenim puškam, lahko celo bolj paše daljša in posledično težja krogla! Meni v 8x68S ne pride na misel da bi poizkusil 160gr, ker mi 180gr deluje odlično, tudi če je malenkost večji odsun, pa kaj za to, če bi me to motilo, bi si izbral kakšen bolj babji kaliber.

    Če sami ne provate vsaj ustrelit v moker papir, ni treba drugim solit pamet in zavajat z vašimi domnevami. Ko boste ustrelili na 300m v moker papir in pobrali kroglo, boste lahko kaj sklepali, do takrat pa dajte vsaj prmislite preden se oglašate. S temk mislim na vse monolitke, ne samo na Slovenske.
    8x68S 30-06/20mag .223rem 12/12 .22LR

  9. #139

    Privzeto

    Pozdravljeni.. Da še jaz delim izkušnje s fox kuglami.
    Trenutno uporabljam 180gr krogle v kalibru 8x57is, doma filane.
    Uplenil sem 4 kose divjadi:
    srnjak 15kg čist, zadet visoko za pleče, padel v ognju, škoda na mesu minimalna.
    gams 12kg čist, zadet v vrat.
    srnin mladič 5kg čist, zadet direkt v hrbtenico nad plečetom,škoda na mesu sprejemljiva :D
    jelen 110kg čist in brez glave, zadet visoko za pleče, padel po cca 10m, škoda na mesu minimalna
    (luknja not luknja za 2eura vn). Vsa divjad je bila uplenjena med 40 in 100metri.
    Z učinkom na divjadi sem za enkrat zelo zadovoljen.
    Danes sem pa testiral še 160gr fox kugle, na 100m nesejo popolnoma enako kot 180gr.
    Najslabša grupa je bila v velikosti kovanca za 2 eura ;D 180gr mam pa zato, ker večinoma jagam v gozdu na zaraščenem in na manjše razdalije.

    Lep pozdrav vsem.. :D

  10. #140

    Privzeto

    Citat stjrp je objavil: Pokaži objave
    In če je Alojz ugotovil, da se mu LOS-ove krogle v njegovem 308 ne odpirajo na daljavah preko 200m, to še ne pomeni, da se tako obnašajo vse monolitke.
    Malokdo tule je na divjad ustrelil toliko monolitk kot jaz. In nihče tule ni videl toliko strelnih lukenj skozi divjad kot jaz. Poleg tega pa še iščem če strelec pokliče. Največkrat pa pravi, da je zgrešil ker ni krvi na nastrelu. In veliko krogel najde pot mimo reber. Samo luknjica. Divjad strela niti ne nakaže ampak le beži. Pri lahki krogli in veliki hitrosti je ta možnost zelo majhna. So pa drobci in kakšna dodatna luknjica kar pa ne marate. Vi želite luknjico brez podpludb, padec v ognju pa tudi, če je zadetek v stegnu.
    Jaz na večjo razdaljo streljam svinčenko izključno zato, ker se lahko pričakuje tudi slabši zadetek.
    Kriterije za slabši zadetek imamo pa različne. Vidim, da so nekateri zadovoljni tudi z zadetkom v vrat ali hrbtenico in to do 100m. Pa kdaj mimo tudi. Meni je to nesprejemljivo čeprav je razumljivo in zelo pogosto. Eden od številnih vzrokov za takšne slabe strele so tudi težke krogle.
    Spet berem, da se strelec ne boji odsuna zato pa nima "babjega kalibra". Glava je res korajžna, telo pa reagira neodvisno od nje refleksno ali instiktivno. Na to pa nimamo vpliva pa če smo še tako korajžni.
    Letos je znanec zamenjal 12,7g težke krogle v 8mm za 8,4g OK monolitko. Sam ne more verjeti kakšna razlika je v zadetkih.
    Last edited by alojz1; 22. November 2016 at 22:50.

Stran 14 od 45 PrvaPrva ... 410111213141516171824 ... ZadnjiZadnji

Pravila objavljanja

  • Ti ne moreš objavljati novih tem
  • Ti ne moreš objaviti odgovora
  • Ti ne moreš objavljati priponk
  • Ti ne moreš urejati svojih objav
  •