Stran 1 od 3 123 ZadnjiZadnji
Rezultati 1 do 10 od 23

Tema: Optimalna hitrost monolitne krogle Barners Tripple TSX

  1. #1

    Privzeto Optimalna hitrost monolitne krogle Barners Tripple TSX

    Pozdravljeni,

    Po vašem nasvetu sem se odločil in nabavil .323 Barners TTSX monolitne krogle za 8mm mauser.
    Sedaj pa me zanima če mi lahko svetujete, kje bi lahko našel podatek o optimalni hitrosti ob zadetku za prej omenjeno kroglo.Torej zanima me kolikšna naj bo hitrost monolitne krogle ob zadetku divjadi, da bo le ta delovala optimalno dobro (da bo razvila "gobo" kot je na vseh slikah).

    hvala

  2. #2

    Privzeto

    Minimalna hitrost ob zadetku naj bi bila vsaj 1800FPS(cca 550m/s). Drugače pa čim višja hitrost kjer ti bo puška dobro grupirala in ne bo znakov nadtlaka. Mal bo treba eksperimentirat.

  3. #3
    Član od
    Aug 2012
    Lokacija
    Posavje
    Prispevki
    413

    Privzeto

    Ker je Barnes TTSX 8mm težka "le" 160gr oz. 10,4g ne bo težko doseči te minimalne hitrosti ob zadetku s kal. 8x57, sploh če boš streljal največ do 150m.
    Če imaš Vihtavuori smodnik (katerega?), lahko uporabiš podatke, ki jih je Vihtavuori objavil za Barnes TSX krogle. Upoštevaj tudi vpliv dolžine cevi v tistih tabelah in da je TTSX daljša od TSX.
    Je pa tudi Barnes že objavil, da se TSX in TTSX krogle ob zadetku težje trše divjadi (d.prašiči) odpiraju tudi ob nekoliko nižjih hitrostih.
    Last edited by Robert91922; 29. April 2015 at 15:08.

  4. #4
    Član od
    Dec 2007
    Lokacija
    raj
    Prispevki
    1,590

    Privzeto

    A ni 550m/s zelo nizka hitrost za monolit? Pri tej hitrosti se monolitna krogla na/v telesu divjadi zelo slabo odpira in ne doseže maksimalne razširitve.
    Nekje na tem forumu sem zasledil, da monolitke zablestijo pri hitrosti cca. 915m/s-930m/s. Lutz (KJG) ima vse hitrosti okoli V0=1000m/s.

  5. #5
    Član od
    Mar 2012
    Lokacija
    Primorska
    Prispevki
    201

    Privzeto

    Citat main757 je objavil: Pokaži objave
    A ni 550m/s zelo nizka hitrost za monolit? Pri tej hitrosti se monolitna krogla na/v telesu divjadi zelo slabo odpira in ne doseže maksimalne razširitve.
    Nekje na tem forumu sem zasledil, da monolitke zablestijo pri hitrosti cca. 915m/s-930m/s. Lutz (KJG) ima vse hitrosti okoli V0=1000m/s.
    Zgoraj se kolegi pogovarjajo o končni hitrosti pri cilju.

  6. #6

    Privzeto

    Pa kaj vsako stvar zakomplicirate.
    Naboj napolni z 48 do 50 grain N140 ali podobnim. Pri običajni dolžini cevi bo hitrost krepko preko 800m/s. Do 150m čisto dovolj.
    Main in podobni, ki pa pišejo o 1000m/s pa ne vedo, da so KJG lahke in iz zlitine. Zato takšna hitrost.
    KJG za 8mm je težka 8,2g in ima 916m/s.

  7. #7
    Član od
    Aug 2012
    Lokacija
    Posavje
    Prispevki
    413

    Privzeto

    Kingman sprašuje o konkretni krogli, t.j. Barnes TTSX v kalibru 8x57IS.
    Zanima ga minimalna hitrost ob zadetku v divjad, da se bo krogla lepo odprla, kot reklamira proizvajalec.

  8. #8
    Član od
    Dec 2007
    Lokacija
    raj
    Prispevki
    1,590

    Privzeto

    Citat Benjo je objavil: Pokaži objave
    Zgoraj se kolegi pogovarjajo o končni hitrosti pri cilju.
    Ja, saj pravim, da je 550m/s zelo nizka hitrost ob zadetku.

  9. #9
    Član od
    Dec 2007
    Lokacija
    raj
    Prispevki
    1,590

    Privzeto

    Evo slikice in kalkulator: http://www.convertunits.com/from/fps/to/m/s
    Sam se odloči kaj želiš.
    Pomanjšane sličice Pomanjšane sličice barnes.jpg‎   barnes2.jpg‎   barnes3.jpg‎  

  10. #10

    Privzeto

    Main, tokrat te moram pohvaliti. Slike vse povedo.
    Obstaja pa možnost odstopanja. Gel nima kosti. Divjad pa. In se zgodi da se krogla odpre tudi ko ne pričakujemo. Pa kakšna grda luknja je tudi lahko ko se kost zdrobi.
    Zato še enkrat: čim manj kompliciranja.

Stran 1 od 3 123 ZadnjiZadnji

Pravila objavljanja

  • Ti ne moreš objavljati novih tem
  • Ti ne moreš objaviti odgovora
  • Ti ne moreš objavljati priponk
  • Ti ne moreš urejati svojih objav
  •