Stran 3 od 6 PrvaPrva 123456 ZadnjiZadnji
Rezultati 21 do 30 od 53

Tema: Teža sprožila in naprožilo

  1. #21

    Privzeto

    Citat knezan je objavil: Pokaži objave
    Upam, da z mojim razmišljanjem ne dregnem v osje gnezdo. Vendar osebno sem mnenja da postaneš "dober" Lovec, ko divjad zalezeš oz. se ji približaš na 70 metrov ali manj, divjad dobro oceniš in se kljub bližini divjadi dobro pripraviš in oddaš lovsko pravičen strel.
    Takšen način lova nas naredi Lovce, ne pa flačkanje (v smislu če bo bo, če pa ne bo pa drugič) na razdalje kot je bila zgoraj omenjena in sicer 300 metrov ali celo več.
    Strinjam se, da je potrebno veliko vaje za uspešen strel na takšno razdaljo, ki pa ne uspe vedno, vendar bi bilo dosti lepše če bi nosil posledice slabega zadetka zgolj papir ne pa živo bitje- divjad. Vem pa, da je tak "ameriški" način "lova" že globoko ukoreninjen v naše lovstvo saj z njim zastrupljamo/jo/te že naše pripravnike.
    Drugače pa Žan brez hude krvi to je zgolj dobronameren nasvet staromodnega lovca.

    nikakor ne zamerim, hvaležen sem za pojasnilo. cenim mnenje izkušenejšega lovca in jih bom z veseljem upošteval, na daljše razdalje mi je ljubše streljati, bolje pa bo če na tok daleč streljam v tarčo. hvala za nasvet.

  2. #22

    Privzeto

    Če boš dovolj potreniral in boš imel pravo opremo(daljinomer in dovolj natančno puško s pravo optiko) boš ravno tako uspešen na 300m kot na 100m. Le nekaj se moraš držat in to je da ne strelaš prek 200m v vetru niti ko piha malo. Če bi imeli vsi staromodno razmišljanje bi še danes lovili z sulicami in loki na 20m. K sreči pa je šel razvoj strelnega orožja skozi zgodovino naprej in imamo danes na voljo orožje, s katerim lahko brez slabe vesti loviš do 300m in več.
    Dober lovec je zame tisti,ki obvlada vse oblike lova ne samo zalaz na 70m. Pa čeprav mi je zalaz najljubša oblika lova z veseljem kdaj kaj uplenim tudi do 300m in več.
    Obvezna oprema,ki jo boš potreboval je daljinomer,optika z povečavo vsaj 16x(sicer težko oceniš kaj streljaš), optika,ki jo boš izbral naj ima Balistične kupole za korekcijo padca, in puško kupi tako,ki bo streljala na 100m vsaj v 3cm(kar Titan zagotovo bo,ker si omenil da imaš v mislim Titan9. Ko boš vse to imel je dobro,če dobiš koga,ki ti poda malo svojih izkušenj in te spremlja mogoče na treningu. Pa dober pogled ti želim.
    Ko svizec zavije čokolado v folijo:icon_smile:

  3. #23

    Privzeto

    Citat knezan je objavil: Pokaži objave
    flačkanje (v smislu če bo bo, če pa ne bo pa drugič)
    Tole zgoraj jaz največkrat vidim pri strelih do 80m. Ko pa divjad ne pade pa 1001 izgovor. Nisem imel naslona, bila je trava itd. In največkrat je to na tako opevanem zalazu.
    Pri takih, ki znajo zadeti na 300m pa zastrelitev praktično ni. Seveda mislim tiste resne in ne take, ki prvič strelja na to razdaljo. In ker ima drage patrone jih je še za tarčo škoda.
    In z 270 ter dobro optiko odprtih kupol še ne rabimo tako nujno na 300m. Nekateri daljnogledi imajo še pomožno črtico ali pa izračunamo padec in ustrezno korigiramo pri merjenju. Bolj pomembno je, da imamo daljinomer.

  4. #24
    Član od
    Jan 2010
    Lokacija
    gorenska
    Prispevki
    216

    Privzeto

    Citat alojz1 je objavil: Pokaži objave
    Tole zgoraj jaz največkrat vidim pri strelih do 80m. Ko pa divjad ne pade pa 1001 izgovor. Nisem imel naslona, bila je trava itd. In največkrat je to na tako opevanem zalazu.
    Pri takih, ki znajo zadeti na 300m pa zastrelitev praktično ni. Seveda mislim tiste resne in ne take, ki prvič strelja na to razdaljo. In ker ima drage patrone jih je še za tarčo škoda.
    In z 270 ter dobro optiko odprtih kupol še ne rabimo tako nujno na 300m. Nekateri daljnogledi imajo še pomožno črtico ali pa izračunamo padec in ustrezno korigiramo pri merjenju. Bolj pomembno je, da imamo daljinomer.
    Sva istih misli.

  5. #25

    Privzeto

    Se ne bi povsem strinjal glede kupol. Enako kot pri ocenjevanju razdalj smo tudi pri kompenziranju padca krogle le ljudje in hitro prevaramo samega sebe.

  6. #26
    Član od
    Mar 2012
    Lokacija
    Primorska
    Prispevki
    201

    Privzeto

    Slabi streli so največkrat pri ljudeh, ki svoje sposobnosti precenjujejo in ne premorejo brzdanja svojih strasti. Ne vem, če se lahko tako posplošuje strele na bilo katere razdalje, ker je verjetno bistveno več ljudi, ki streljajo na razdalje pod 100 m kot pa tistih, ki streljajo na 300 m ali več. Edina pravična primerjava bi bila, strelce z enakimi oz. primerljivimi sposobnostmi primerjati na različnih razdaljah, statistično obdelati podatke in podati ugotovitve. Streljalo se bi skozi vse leto pod različnimi zunanjimi vplivi in oddalo po več strelov na vsaki razdalji. Predvidevam da bi analiza pokazala rezultate slabše od 100 % popolnih zadetkov in verjetno se bi odstotek popolnih zadetkov na večji razdalji še dodatno zmanjšal. I tega sledi, da so streli na manjše razdalje lažji in zato tudi bolj natančni. S tem ne obsojam strelcev, ki si privoščijo strel na večjo razdaljo, za katerega so trenirali in so ga sposobni izvesti tako tehnično kot spretnostno. Zelo je pa moteče, da se vse, ki streljajo na krajše razdalje meče v isti koš. Mislim, da so primeri slabe prakse tako pri strelih na večje razdalje kot pri strelih na manjše.

    Potrebno bi bilo pohvaliti ljudi, ki svojo napako priznajo in ne prekrivajo, ter pokličejo krvosledca. Ni pa vedno slab strel razlog za iskanje, vemo da pri pravilno oddanem strelu divjad lahko naredi samo 20 m (lahko naredi tudi več) in je preprosto peš nismo sposobni najti.

    Sicer pa pogovori okrog teh tem ne sodijo v to rubriko.

  7. #27

    Privzeto

    Citat Bokarca je objavil: Pokaži objave
    Se ne bi povsem strinjal glede kupol.
    Sem napisal, da odprte kupole niso tako nujne kot daljinomer. Pri strelih do 300m.
    Utemeljitev: Recimo, da imaš 270 kaliber nastreljen v 0 na 180m. Do 300m je potem tako malo padca, da ni treba meriti preko trupa. Ampak samo v zgornji del. Tudi jaz, ki imam odprte kupole jih večkrat ne premikam. Imam še balistični križ in korigiram kar z njim. Pa imam nastreljeno na 100m in počasnejši kaliber kot je 270.
    Vse je v vaji.

  8. #28

    Privzeto

    Vidim, da se je debata na moj komentar navkljub mojim željam dodobra razplamtela. Zašli smo iz okvirjev teme pogovora, pa vseeno.
    Recimo tako, da na razdalje kot je 300 metrov lahko strelja vsak z viškom treninga, kamor štejemo skupek viška časa, teoretičnega znanja in denarja.
    Je pa res, da nismo vsi za vse. Nekdo, ki se morda ni sposoben dovolj previdno približati divjadi se poslužuje daljših strelov.
    Sem pa mnenja, da je strel na 300 metrov nekako primerljiv s strelom ponoči s pomočjo "reflektorja" skozi okno avtomobila. Ne pri prvem ne pri drugem iz lova ne prineseš Lovca vredno doživetje- doživetja zaradi česa naj bi lovec bil Lovec.
    Žan, ti pa vidim, da si pameten fant in postal boš dober lovec samo tako naprej po začrtani poti.
    Vsem skupaj pa želim predvsem lahko noč in kar seda miren spanec.

  9. #29

    Privzeto

    Citat knezan je objavil: Pokaži objave
    Sem pa mnenja, da je strel na 300 metrov nekako primerljiv s strelom ponoči s pomočjo "reflektorja" skozi okno avtomobila.
    Sicer nisem probal. Verjetno pa veš in pišeš iz izkušenj.
    Last edited by alojz1; 9. March 2015 at 23:23.

  10. #30

    Privzeto

    Pomoje je hotel povedati, da ni lovsko eticno streljat na take razdalje.

Stran 3 od 6 PrvaPrva 123456 ZadnjiZadnji

Etikete te teme

Pravila objavljanja

  • Ti ne moreš objavljati novih tem
  • Ti ne moreš objaviti odgovora
  • Ti ne moreš objavljati priponk
  • Ti ne moreš urejati svojih objav
  •