Stran 4 od 5 PrvaPrva 12345 ZadnjiZadnji
Rezultati 31 do 40 od 46

Tema: Pravilnik o vrstah in moči lovskega orožja, načinu zasledovanja ...

  1. #31

    Privzeto

    Citat mugo je objavil: Pokaži objave
    Enkrat je uplenil 90kg težko svinjo s flobertom.
    Takole? https://www.youtube.com/watch?v=NWZIFEMZamk

  2. #32
    Član od
    Dec 2007
    Lokacija
    tukaj
    Prispevki
    3,489

    Privzeto

    Citat alojz1 je objavil: Pokaži objave
    Kakor so mi povedali je bilo med rebri. Mene takrat še ni bilo na svetu, tako da vem kar sem izvedel od prič tistega dogodka.

    Drugače pa tako kot sem rekel, ne rabimo imeti vsega predpisanega, če je obvezno iskanje s psom. Se bo vsak, ki ne verjame ustaljeni praksi in izkušnjam drugih moral sam naučiti, da je boljše kot vsakič krvosledca klicat, imeti ustrezno močan kaliber.
    As hunters, we need to stand strong, unite as one and NEVER apologize for being who we are! We should focus our energy on being the best hunters we can be by challenging ourselves to be ethical, respectful and responsible so as to humbly uphold our proud heritage. Now, let´?s get out there and enjoy the great outdoors!
    Eva Shockey

  3. #33

    Privzeto

    Pravilnik bi moral enako obravnavati kategorijo B4 in B7 - razlika med njima v Zakonu o orožju je estetske narave in popolno arbitrarna- podobno avtomatskemu orožju.
    Omejitve pri minimalnih težah krogel so nepotrebne.

    Eden izmed najbokj razširjenih kalibrov za lov parkljaste divjadi v Sloveniji na dosega zakonskih minimumov moči 2.500 J - 7x57R. Ali je slab kaliber v praksi? Ne,predpis je neživljenski. 2.000 J je dovolj, kar pa bi omogočalo ne samo "legalizacijo" 7x57R ampak tudi kalibrov kot je npr. 6,5x57R.
    Od viška ne boli glava, temveč rama in kakovost zadetkov.

    Čisto konceptualno, pa problem pravilnika ni problem pravilnika, temveč Zakona o lovu - s kakšno puško lahko lovim, me zanima malce dlje, kot nekaj mesecev, kolikor je razpolovno doba za ministra.

  4. #34

    Privzeto

    Eden izmed najbokj razširjenih kalibrov za lov parkljaste divjadi v Sloveniji na dosega zakonskih minimumov moči 2.500 J - 7x57R. Ali je slab kaliber v praksi? Ne,predpis je neživljenski. 2.000 J je dovolj, kar pa bi omogočalo ne samo "legalizacijo" 7x57R ampak tudi kalibrov kot je npr. 6,5x57R.

    Samo nekaj krogelnih nabojev v kalibru 7X57R, ki dosegajo minimum moči na 100m (2.500J) za odstrel jelenjadi:
    - Sellier&Ballot 7 × 57 R - SBT 11.35G (100m:2665J)
    - RWS 7 x 57 R HMK 11,2G (100m:2567J)
    - RWS 7 x 57 R ID Classic 10,5G (100m:2521J)

  5. #35

    Privzeto

    Pa energijo bi tudi lahko na ustju merili. Na 100m jo samo mi. Saj so podatki za hitrost tudi na ustju cevi.

  6. #36

    Privzeto

    Citat alojz1 je objavil: Pokaži objave
    Pa energijo bi tudi lahko na ustju merili. Na 100m jo samo mi. Saj so podatki za hitrost tudi na ustju cevi.
    Tukaj imam pomislek. Divjad večinoma streljamo na razdalji, ki je bližje stotim metrom kot ustju cevi. Je pa res, da kak težak kaliber, bistveno bolj porine na blizu , pa na 100 zgubi kot kak tak, ki na stotki še ima energijo. Tudi balistični koeficient krogle v istem kalibru lahko vpliva na hitrost in posledično zmanjša energijo na 100m ...

    Moje mišljenje je, da je bolje energija na stotki, lahko pa bi bila nekoliko manjša.

  7. #37
    Član od
    Jun 2010
    Lokacija
    dolenjska
    Prispevki
    506

    Privzeto

    Kot vedno nekateri iščete dlako v jajcu. Pravilnik je kakršen je - je boljši od prejšnjega- se pa strinjam da ni idealen . Vsakdo , ki jaga in malo več strelja divjad se verjetno strinja ,da so kalibri oz. zahteve po moči predimenzionirane .
    Sam osebno se upam odstreliti vsako vrsto divjadi , ki se klati po Sloveniji z 222 rem.
    errare humanum est - motiti se je človeško

  8. #38

    Privzeto

    Samo nekaj krogelnih nabojev v kalibru 7X57R, ki dosegajo minimum moči na 100m (2.500J) za odstrel jelenjadi:
    - Sellier&Ballot 7 × 57 R - SBT 11.35G (100m:2665J)
    - RWS 7 x 57 R HMK 11,2G (100m:2567J)
    - RWS 7 x 57 R ID Classic 10,5G (100m:2521J)[/QUOTE]

    Ali si to izmeril s kronometrom?

  9. #39

    Privzeto

    To so uradni podatki proizvajalca. Jaz sem preverila za rws id classic in drži 2551J na 100m.

  10. #40

    Privzeto

    Citat cviček je objavil: Pokaži objave
    Kot vedno nekateri iščete dlako v jajcu. Pravilnik je kakršen je - je boljši od prejšnjega- se pa strinjam da ni idealen . Vsakdo , ki jaga in malo več strelja divjad se verjetno strinja ,da so kalibri oz. zahteve po moči predimenzionirane .
    Sam osebno se upam odstreliti vsako vrsto divjadi , ki se klati po Sloveniji z 222 rem.
    Se popolnoma strinjam s tabo.
    Po mojem mnenju je zato ta je divjad lovsko pravično uplenjena bolj pomembno mesto zadetka in pa določena mera vzdržnosti, kot pa moč krogle. S tem mislim predvsem na to, da strela ne oddaš za vsako ceno.
    Pa še to, moj praded, ki je bil lovec več kot 70 let je vso divjad (od jelena do mladiča srnjadi) uplenil s staro biksarico kal. 9,3X72R brez strelnega daljnogleda, za katero si je krogle polnil sam. Res pa je, da po divjadi ni nikoli streljal, če je bila dlje od 50 m in nikoli na silo. Sam se ne spomnim, da bi kdaj kaj zastrelil.

Stran 4 od 5 PrvaPrva 12345 ZadnjiZadnji

Pravila objavljanja

  • Ti ne moreš objavljati novih tem
  • Ti ne moreš objaviti odgovora
  • Ti ne moreš objavljati priponk
  • Ti ne moreš urejati svojih objav
  •