Stran 7 od 7 PrvaPrva ... 34567
Rezultati 61 do 65 od 65

Tema: Izbira risanice kot pripravnik

  1. #61

    Privzeto

    Citat rws je objavil: Pokaži objave
    vendar 7x57 moraš držat pri maksimumu da si v rangu 243win,
    Mogoče bo kdo počasi skapiral. Če dam v 7x57 npr. 120 grain kroglo dosega zavidljivo hitrost. Skoraj v rangu 243. Teža pa je še vedno večja kot pri 243. Torej je tudi energije več.
    Sem nekoč poizkusil 100 grain SP RN kroglo v 30-06 in je imela 1050m/s. Za lov pa ni bila. Katastrofa od luknje. Če pa vzamem lahko LOS je pa v redu.
    Dober strelec bo z monolitko zelo uspešen. Kdor pa nima zaupanja pa bo vzel lahko Hornady, Speer ali Sierra. Kako smo pri nas mahnjeni na težke krogle pove že to, da lahkih nima noben trgovec. Ni interesa. Takoj čez mejo jih imajo pa vsi.
    Nazadnje sem preizkušal 100 grain (6,5g) Lapua Cutting Edge v 308. Za srnjad in podobno divjad kar hudo. Odsun pa kot MK. Pri jelenjadi v obori so vse šle skozi. Padec na mestu.
    Last edited by alojz1; 8. February 2015 at 12:44.

  2. #62

    Privzeto

    Tudi jaz že dolgo razmišljam o lažji krogli v 308 cal, vendar ker ne polnim sam skoraj ni lažje municije kot 9,7.Imam pa oba kalibra, tako 308 kot 3006 in ne opažam razlik na divjadi. Če je zadeto kot je treba pade po obeh. Je pa streljanje z 308 dosti prijetnejše in natančnejše. 3006 je sedaj samo še za pogone, čeprav je prej bil edini. Če bi našel nekoga, ki bi mi napolnil 308 z kakšno lahko monolitko, bi jo z veseljem preizkusil in uporabljal na divjadi, ki pa je v pretežnem delu srnjad in lisica.

  3. #63

    Privzeto

    To je okoli teh dveh kalibrov na kratko in jedernato tisto, kar jaz pisarim na dolgo in široko že precej časa, ker očitno ne znam napisat na kratko.
    Pri dobrih zadetkih med tema dvema ni nobene bistvene razlike, pade vse, le da s 308 streljaš bolj udobno, ker je manj odsuna. Hkrati sta oba zelo univerzalna saj se da z obema z izbiro prave krogle jagati prav vse. Manjši je malo počasnejši zato dela malo manjše poškodbe. Ima tudi precej zmernjši odsun, zato je manjši idealen za dobro pomerjeno streljanje s preže. 30-06 je mogoče primernejši za pogone in še to le zaradi pričakovanih slabših in bolj kompliciranih strelov. Ter večje izbire težjih krogel.
    Sicer pa kdor s 308 na pogonih ni zadovoljen, tudi s 30-06 ne bo. Zato je za pogone prava medicina 8mm ali 9,3mm. Zakaj, smo pa že pisali - širši strelni kanal - večja krvavitev, hitrejša izkrvavitev.

    Citat lisac je objavil: Pokaži objave
    Tudi jaz že dolgo razmišljam o lažji krogli v 308 cal, vendar ker ne polnim sam skoraj ni lažje municije kot 9,7.Imam pa oba kalibra, tako 308 kot 3006 in ne opažam razlik na divjadi. Če je zadeto kot je treba pade po obeh. Je pa streljanje z 308 dosti prijetnejše in natančnejše. 3006 je sedaj samo še za pogone, čeprav je prej bil edini. Če bi našel nekoga, ki bi mi napolnil 308 z kakšno lahko monolitko, bi jo z veseljem preizkusil in uporabljal na divjadi, ki pa je v pretežnem delu srnjad in lisica.

  4. #64

    Privzeto

    Glede na to, da si pripravnik, da bi lovil prašiče ... in omenil si gamsarijo, je dobro, da lahko oddaš tudi kak daljši strel. Ker nisi omenjal šibrenih strelov, vzemi karabin.

    Polno oglasov je za zastave in češke karabine, 7x64 z montiranim daljnogledom (6x42) in dosegajo dobro ohranjeni cene okrog 600€.

    8x57 je po moje malo manj primeren za daljši srel na gamsa kot 7x64. 30-06 pa je kar malo "über" za manjšo divjad.

    Taka puška ti bo pokrila vse kar potrebuješ in po par letih uporabe boš lahko na lastni koži spoznal, kaj ti manjka (po moje bo rezultat še kaka puška, ampak ne za rabo ampak "za dušo")

  5. #65
    Član od
    Dec 2007
    Lokacija
    Kärnten
    Prispevki
    1,206

    Privzeto

    En je premočan, drug je prešvoh, 308win je pa glih taprav! Če ti pa še natančnost kaj pomeni je pa itak najboljša izbira.

Stran 7 od 7 PrvaPrva ... 34567

Pravila objavljanja

  • Ti ne moreš objavljati novih tem
  • Ti ne moreš objaviti odgovora
  • Ti ne moreš objavljati priponk
  • Ti ne moreš urejati svojih objav
  •