Stran 14 od 23 PrvaPrva ... 4101112131415161718 ... ZadnjiZadnji
Rezultati 131 do 140 od 228

Tema: Izbira kalibra ter modela prve puške

  1. #131

    Privzeto

    Alojz, ti si takrat napisal, da je pri 20 cevi 308 hitrejši kot 30-06. Jaz menim da sta nekje tam tam, se pravi podobna. Pri 22 cevi pa še vedno trdim, da je 30-06 balistično boljši od 308, ali v najslabšem primeru podoben, imaš pa še vedno to prednost, da lahko uporabljaš celo lovsko paleto streliva 30-06, ki ga je preprosto več kot 308 win, vključno s težkimi kroglami nad 12 g, kar je pri 308 precej oteženo saj se težke krogle v tem kalibru skorajda ne dobijo. Zato bi za težko divjad in veliko jage na pogonih še vseeno dobro razmislil, kaj vzeti pri 56 cevi, ali 308 ali 30-06. Odgovor ni tako preprost, da bi enostavno rekel, da je 308 hitrejši kot 30-06.
    Pa pustimo že enkrat to, ker se zdaj pa že malo ponavljamo. Tudi jaz grem spat

    Citat alojz1 je objavil: Pokaži objave
    Deerhunter. Ko berem tvoja dolga dva zadnja posta ne morem verjeti. Kot bi jaz pisal
    Pa sva se nazadnje okrog kratkih 308 in 30-06 skoraj skregala. Pa, da je ena prava puška dovolj ? Ja nekateri hitro dojemajo. Pa brez zamere. Sem vesel, da je tako. Pa Thehunter komur sta bila posta namenjena verjetno tudi.

  2. #132
    Član od
    Dec 2007
    Lokacija
    Kärnten
    Prispevki
    1,206

    Privzeto

    Citat alojz1 je objavil: Pokaži objave
    Ja ta tarča je res super. Sedaj sem pa v dvomih, če je res na 300m. Je prevečkrat trdne izjave spreminjal.
    Haha Alojz, ta rezultat sem streljal na Hot Range ligi v Žančanih, v disciplini Benchrest Hunter, kjer je povečava daljnogleda omejena na 6.5x, prisotni so bili pa Sterle, Feguš, Ličina in podobni asi športnega strelstva.
    Glede spreminjanja izjav pa ja, sem včasih precej zmotljiv

  3. #133

    Privzeto

    Citat Deerhunter je objavil: Pokaži objave
    Res je nisem še streljal z 9,3. Poznam pa ljudi, ki so in vsi se pritožujejo nad odsunom. In to že na strelišču, ko imaš idealne pogoje, tudi se imaš čas pripraviti na strel, dobro prijeti puško, imaš naslon, podstavek za kopito... Mogoče se odsun na strelišču res ne zdi nič posebnega. Kaj pa pogon, ko je treba oddati več zaporednih natančnih strelov brez naslona?... Res da nisem streljal z 9,3 na pogonih, sem pa s kombinirko na pogonih streljal idealke iz gladke cevi na prašiče in tisto iz kratke cevi na češki kombinirki najbrž tako ali še bolj udari in rukne kot 9,3. Pri mojih 90 kilah me tak strel z idealko premakne za pol metra nazaj, me zmede, posledično izgubim tarčo in nekaj dragocenih sekund da se spet pripravim na strel in ujamem tarčo, povrhu vsega pa včasih na očalih začutim opozorilen "poljub" okularja daljnogleda, kar v tisti situaciji res ni prijetno. Medtem ko se ukvarjam s takimi neumnostmi, namesto da bi streljal, pa prašiči gredo, v parih sekundah je vsega konec, morda jih spet 2 leti ne bom videl v pogonu. Kaj je meni tega treba, raje imam udoben kaliber s katerim vem da bom bolje, lažje in natančneje ustrelil.
    Sprašujem se, ali si podeseteril svojo telesno težo ali pa razdaljo, ki jo povzroči odsun po strelu. Glede na to, da te puška tako premetuje po strelu, mislim da prvo.
    Nisem pravi naslov za talanje nasvetov pripravnikom, ker vas je dosti več izkušenih, zato ne bom modroval. Govorim pa iz izkušnje...ko sm se odločil za 9.3 so mi lovski nadmojstri govorili: spahnilo ti bo ramo; prebilo arkado; na hrbtu bo teba imet vsaj 30kg žakelj peska; plen boš nosil iz lovišča v 2 kosih; na 100m ima -4cm padca; velike podpludbe itd. Nihče od teh ga prej niti videl ni, kaj šele kaj drugega.
    In ko sem ga preizkusil na strelišču je sledilo totalno razočaranje...jaz še vedno na nogah .
    Ampak sem imel srečo, da sem srečal tudi ljudi, ki ne govorijo samo na pamet, ampak imajo znanje in prakso. Če se to ne bi zgodilo, bi danes ob prebiranju tvojih postov bil enakega mnenja kot ti, čeprav brez nikakršne podlage.
    Odsun definitivno je, ampak nič tako hudega. Nekatere to strašno moti, druge mora mal ruknit, da je veselje. Mislim, da tel. teža pri tem nima dosti veze, ampak bolj psiha. Sem pa obratnega mnenja kot ti...če že kje čutiš odsun je to na strelišču. Na lovu, sploh pa na pogonih, je to zadnja stvar na katero pomisliš, niti ga ne čutiš.
    Ampak to je stvar posameznika in vsak zase ve kaj mu najbolj odgovarja :)

  4. #134

    Privzeto

    eden najbolj priznanih balistikov Barens je v svoji novi knjigi "kalibri na svetu" napisal, če bi moral imeti samo eno puško, bi jo imel v kalibru 9,3x74R (zelo podobna balistika kot pri 9,3x62) in to je ustvarilo veliko polemik med američani, da je američan izbral evropski kaliber. Je pa nekaj res, da lahka puška z težko kroglo ne gre skupaj.

    pa še nekaj, moda je lahka puška, kljub temu, da se z težjo puško boljše strela. Ironija je pa ta, da je med lahko in pa TEŽJO lovsko puško razlike max 1,5kg pa se že vsi pritožujejo čez težko puško. Da pa naši lovci nosijo sabo 10 do 30 kg odvečnega špeha se pa noben ne pritožuje

  5. #135
    Član od
    Jan 2010
    Lokacija
    gorenska
    Prispevki
    216

    Privzeto

    9,3x62 je zakon
    Last edited by Pinkfloyd; 6. January 2014 at 07:35.

  6. #136

    Privzeto

    Poglej še malo za Steyer Manlicherjem pro hunterjem.. Cenovno je malo nad tvojo izbiro, kakovostno pa precej.

  7. #137

    Privzeto

    Citat Deerhunter je objavil: Pokaži objave
    Po naročilu izdelana puška ni nič drugačna od serijske v enakem cenovnem rangu (eden od mojih dveh 30-06 je bil po naročilu izdelan, drugi pa serijski). Po naročilu izdelana puška je sicer lahko super, če se sam toliko spoznaš, da ti ne prodajo mačka v žaklju. Pri tem mislim na zadeve, kot je npr. nemško naprožilo, katerega ti bo svetoval vsak puškar, je pa od posameznika odvisno, ali mu bo tudi odgovarjal ali ne. Meni pač na koncu ni odgovarjal. Vseskupaj vedno pripelje do tega, kar že par tednov pisarimo, da je treba imeti nekaj lastnih izkušenj in šele potem vidiš kaj rabiš in kaj ti odgovarja. Zato ni pametno na prvo žogo kupovati, nekaj kar misliš da boš rabil. Tukaj pri tebi THEHUNTER vidim sebe pred okoli 7 leti. Vse me je zanimalo, vse sem hotel vedeti, vse sem hotel poizkusiti. Po neutrudnem branju foruma in zbiranju informacij, ko sem bil popolnoma prepričan, da točno vem kaj potrebujem, je v omaro prišla po naročilu izdelana puška, katera me je takrat stala 3000 €. Vse lepo in prav, puška je bila lepo narejena, z zelo kvalitetnim daljnogledom, ampak ko sem jo začel med skoraj vsakodnevnim brakiranjem vlačiti po grmovju sem ugotovil, da je predolga, prenerodna, da nemško naprožilo ni najbolj primerno za pogone, da je daljnogled prevelik za pogone... in ko so se še na kopitu začele poznati prve praske, me je pa do konca stisnilo, stari jagri so svetovali češko bokarico in hitro je bila v omari (ko jo je že nekdo omenjal par postov nazaj) kombinirka 7×57R/12, katera naj bi bila torej namenjena brakiranju in pogonom na sploh, tadolga puška pa naj bi bila le še za na prežo. Vse lepo in prav, dokler sem z njo brakiral in nič streljal - kratka, robustna in nič je ni bilo škoda - ko pa je bilo treba na štant, pa je bila spet napačna puška v rokah, saj sem z njo kljub precej srečanji s prašiči uspel uplenit le enega ozimca. Preprosto mi ni ležala, pa ne rečem, da komu drugemu pa ne bi čisto v redu ležala ampak meni pač ni. Motila me je varovalka na braniku sprožilca in posledično neroden dostop do nje, motila sta me dva sprožilca in posledično sem vedno pritiskal napačnega itd... o tem sem že pisal v drugi temi če koga zanima naj tam prebere. Zato je prišla v omaro že tretja puška, ki naj bi bila namenjena le za stojišče na pogonu. Vse lepo in prav, super puška dokaj kratka, uravnotežena, direkten sprožilec, snemljiv nabojnik, prava širokokotna optika, vse ok. Ampak na koncu se pa vprašaš, čemu tri puške v omari, ko bi lahko imel eno samo, ki bi izpolnjevala vse namene. Mogoče na njo dve optiki in to je to. Hočem povedati, da če bi takrat vedel, kar zdaj vem, bi gotovo svoj denar drugače in bolj pametno porabil. Ampak takrat sem pač, tudi na podlagi branja in spraševanja na teh forumih mislil, da točno vem kaj rabim, pa nisem vedel nič, mnenja na forumu pa so me včasih le še dodatno zmedla. Zato še enkrat napišem, da je treba nekaj let jagati, potem pa sam ugotoviš kakšen način lova te veseli, katero divjad največ jagaš (nima smisla imeti 8×57, potem pa z njim srnjad in ozimce jagati, ker bo za ta namen boljši npr. 308 win) in katero orožje ti bo za tvoj način lova in divjad, ki jo boš lovil najbolj odgovarjalo.
    THEHUNTER, če že greš v nakup novega orožja, ne zapravljaj preveč denarja, ker bo puška tako ali tako po vsej verjetnosti čez nekaj let že v malih oglasih. Tak je trend tudi pri pripravnikih, ki zdaj prihajajo k nam v LD. Kupijo nekaj, kar mislijo da bodo rabili čez 2 leti pa menjavajo. Kupi nekaj, za kar boš z orožjem, optiko in montažo vred dal res cca 2 jurja (mogoče bi bilo še bolje kupiti nekaj rabljenega, kar bo še ceneje) da izguba ko boš prodajal ne bo prevelika (ali pa da škoda ne bo prevelika, ko jo boš med brakiranjem poškodoval).
    Odlično opisano, kot bi opisal moje izkušnje, sam sem do takih spoznanj prišel v dveh letih.

  8. #138
    žandar Guest

    Privzeto

    Citat bumbum je objavil: Pokaži objave
    Odsun definitivno je, ampak nič tako hudega. Nekatere to strašno moti, druge mora mal ruknit, da je veselje. Mislim, da tel. teža pri tem nima dosti veze, ampak bolj psiha. Sem pa obratnega mnenja kot ti...če že kje čutiš odsun je to na strelišču. Na lovu, sploh pa na pogonih, je to zadnja stvar na katero pomisliš, niti ga ne čutiš.
    Ampak to je stvar posameznika in vsak zase ve kaj mu najbolj odgovarja :)
    Natančno tako, ampak saj veš, stari "bratski" pregovor pravi, da "r?avom k---u dlaka smeta".
    Kar se pa tiče teme pa še en pregovor: "vsake oči imajo svojega malarja" in za moje oči je še vedno najboljša izbira za začetnika 308 win., kasneje bo pa že še nadgrajeval po željah, potrebah in zmožnostih.

  9. #139

    Privzeto

    Moja telesna teža je taka kot je, strel z idealko na stojišču ali s PP na strelišču pa me, ko streljam brez naslona zaradi kratke cevi na puški in bakelitne kape na kopitu ponavadi prestavi za en korak nazaj, kar je nekako pol metra
    Smešno ali ne, jaz pač napišem tako kot je pri meni, z odsunom je pa tako kot si napisal, ene moti, druge moti pa če ga ni.
    THEHUNTERju sem svetoval tudi po ZS, da če si želi imeti tak kaliber, ga jaz nočem prepričevati v nasprotno, pač pa ga le opozarjam na možne posledice te odločitve. Svetoval sem mu tudi, naj gre pred nakupom na strelišče in poizkusi ustreliti s parimi puškami v različnih kalibrih, tudi 9,3 pa se bo potem veliko lažje odločil kaj mu odgovarja. Tukaj na forumu je tako, veliko različnih mnenj, lahko dobiš določene smernice, lahko je pa teh smernic preveč in te vseskupaj le še dodatno zmede.
    Tudi jaz sem še pred enim letom spraševal tukaj, katero strelivo kupiti za ta ali oni kaliber. Pa sem dobil en kup nasvetov, na koncu pa sam v praksi preizkusil, pa mi je delalo povsem drugače, kot so tukaj pisali, ali kot mi je povedal puškar ob nakupu. Skratka, sem se na koncu raje sam poglobil malo v zgradbo in delovanje različnih krogel pri različnih hitrostih in ko malo sam spoznaš zgradbo in delovanje krogel, ti počasi samo od sebe postane jasno, kako kakšna krogla deluje in kaj lahko pričakuješ od nje. Potem tudi nesmiselna vprašanja s še bolj nesmiselnimi odgovori na tem forumu niso več potrebna.
    Tako da nenazadnje se ne preveč obremenjevati z vsem kar se tukaj piše, to delamo zato, ker radi debatiramo o tem, zato ker bi radi pomagali novopečenemu lovcu, da ne bo po nepotrebnem metal svojih € čez okno, vseeno pa ni treba vsega napisanega za sveto jemati, saj na koncu še vedno največ pomenijo izkušnje, ki jih pridobiš sam na terenu.

    Me pa zanima, kaj ti, kot lastnik 9,3 loviš s tem kalibrom? Upam da ne srnjadi in ozimcev. Ker pač nima smisla imeti tak odsun (razen, če si eden od tistih, ki jih puška mora butniti za celovito doživetje ob strelu) in plačevati po 3 do 4€ za kos streliva, potem pa jagati divjad, ki pade v ognju tudi pri zadetku s pol manjšim kalibrom, ki stane 1 € po kosu.

    Citat bumbum je objavil: Pokaži objave
    Sprašujem se, ali si podeseteril svojo telesno težo ali pa razdaljo, ki jo povzroči odsun po strelu. Glede na to, da te puška tako premetuje po strelu, mislim da prvo.
    Nisem pravi naslov za talanje nasvetov pripravnikom, ker vas je dosti več izkušenih, zato ne bom modroval. Govorim pa iz izkušnje...ko sm se odločil za 9.3 so mi lovski nadmojstri govorili: spahnilo ti bo ramo; prebilo arkado; na hrbtu bo teba imet vsaj 30kg žakelj peska; plen boš nosil iz lovišča v 2 kosih; na 100m ima -4cm padca; velike podpludbe itd. Nihče od teh ga prej niti videl ni, kaj šele kaj drugega.
    In ko sem ga preizkusil na strelišču je sledilo totalno razočaranje...jaz še vedno na nogah .
    Ampak sem imel srečo, da sem srečal tudi ljudi, ki ne govorijo samo na pamet, ampak imajo znanje in prakso. Če se to ne bi zgodilo, bi danes ob prebiranju tvojih postov bil enakega mnenja kot ti, čeprav brez nikakršne podlage.
    Odsun definitivno je, ampak nič tako hudega. Nekatere to strašno moti, druge mora mal ruknit, da je veselje. Mislim, da tel. teža pri tem nima dosti veze, ampak bolj psiha. Sem pa obratnega mnenja kot ti...če že kje čutiš odsun je to na strelišču. Na lovu, sploh pa na pogonih, je to zadnja stvar na katero pomisliš, niti ga ne čutiš.
    Ampak to je stvar posameznika in vsak zase ve kaj mu najbolj odgovarja :)
    Sicer pa kot je napisal Žandar, naj se fant navadi dobro streljati in zadeti z običajnim kalibrom, 9,3 lahko v desetletjih lovskega udejstvovanja, ki ga čakajo še trikrat kupi in spet proda... Bolje je z običajnim kalibrom natančno zadeti, kot z močnim kalibrom raztresati. Povrhu vsega pa da močan kaliber tudi pri slabšem zadetku včasih nerealističen občutek zaupanja v lastne strelske sposobnosti, ker kak kos pade v ognju tudi ob zadetku, pri kakršnem v običajnem kalibru ne bi padel ravno v ognju...


    Citat žandar je objavil: Pokaži objave
    Natančno tako, ampak saj veš, stari "bratski" pregovor pravi, da "r?avom k---u dlaka smeta".
    Kar se pa tiče teme pa še en pregovor: "vsake oči imajo svojega malarja" in za moje oči je še vedno najboljša izbira za začetnika 308 win., kasneje bo pa že še nadgrajeval po željah, potrebah in zmožnostih.
    Last edited by Deerhunter; 6. January 2014 at 09:49.

  10. #140

    Privzeto

    Citat cak je objavil: Pokaži objave
    ... Da pa naši lovci nosijo sabo 10 do 30 kg odvečnega špeha se pa noben ne pritožuje
    To imamo zato, ker sedaj nabiramo kondicijo. Potem bomo pa shujšal in bomo še bolj gamski kot ti.
    Verum justicia quod parilitas!

Stran 14 od 23 PrvaPrva ... 4101112131415161718 ... ZadnjiZadnji

Pravila objavljanja

  • Ti ne moreš objavljati novih tem
  • Ti ne moreš objaviti odgovora
  • Ti ne moreš objavljati priponk
  • Ti ne moreš urejati svojih objav
  •