Stran 1 od 4 1234 ZadnjiZadnji
Rezultati 1 do 10 od 31

Tema: Strelivo za 308win (mauser)

  1. #1

    Privzeto Strelivo za 308win (mauser)

    pozdravljeni
    vem da je dosti že napisanega na to temo, ampak bi vseeno rad povprašal o mnenju glede izbire prave gramaže za ta kaliber!
    in sicer zanima me katera vrsta in gramaža bi vila najbolj primerna zame za lov od srnjadi do prašiča in jelenjadi!??(mislim na serijsko municijo v trgovini)
    zanima me točnost(da ni raztrosa) ali težjo kroglo 11g+ ali lažjo ali trdo konico ali mehkejšo itd...
    ker do zdaj sem uporabljal S&B 9.7 SPCE pa so prašiči kar letali okoli in sem jih mogel iskati drugi dan s psom, pri strelu za pleče!!pa sem malo sit že tega šaranja po trnjih in robidah rad bi nabavil strelivo da pade v ognju(pri pravem zadetku seveda)!!
    mam pa 20" cev torej 50 ccm repetirko Mauser 308 win
    gledal sem namreč za naboj Fusion ali Geco Plus
    hvala vnaprej za odgovore!!

  2. #2

    Privzeto

    Uporabljam RVS DK 10,7 g in RWS EVO 11,9 g v isti puški to je Tikka T3 Hunter, 308 win.

    Na strelišču med obema kroglama zanemarljiva razlika

    Ideja je da uporabljam DK za srnjad EVO pa za prašiče in jelenjad. Naneslo je, da sem DK uporabil tudi na jelenjadi. Zaenkrat zelo zadovoljen, kako bo z težjo EVO v praksi bomo še videli, kot rečeno kljub različni v teži na strelišču skoraj nobene razlike.

  3. #3
    Član od
    Dec 2007
    Lokacija
    tukaj
    Prispevki
    3,489

    Privzeto

    jagermaister11, 308 ni tak kaliber, pri katerem ti bodo prašiči zadeti za pleče padali v ognju, ne glede na kroglo.
    Ne glede na to, pri strelu za pleče (pljuča, ne vamp), nisem še nikoli nobene divjadi moral iskati s krvosledcem.
    Spce je mehka krogla, razbija in povzroča hujše poškodbe in več šoka kot kakšna trša. Problem je lahko edino to, da prej razpade in ni prestrela, posledično ni dobre krvne sledi.
    Če ti je bistveno, da pada v ognju, potem ti trde in monolitne krogle odpadejo. Ampak kakšna SP zadeva. Recimo Geco softpoint v 11g. Odvisno, kaj ti več pomeni, da pade v ognju ali čim manj škode na mesu ali kompromis med tema dvema zadevama.
    As hunters, we need to stand strong, unite as one and NEVER apologize for being who we are! We should focus our energy on being the best hunters we can be by challenging ourselves to be ethical, respectful and responsible so as to humbly uphold our proud heritage. Now, let´?s get out there and enjoy the great outdoors!
    Eva Shockey

  4. #4

    Privzeto

    Tukaj je večni problem univerzalnosti krogle, saj je med srnjadjo, prašiči in jelenjadjo toliko razlike v teži in konstituciji telesa, da je kar težko najti ustrezno kroglo, ki bi zadovoljivo pokrivala vse potrebe. Tudi sam še iščem kroglo, ki bi mi ustrezala kot univerzalna. Nekaj let sem uporabljal v 30-06 RWS ID Classic 9,7g, ki mi je zelo dobro delala na srnjadi, pri prašičih pa je bilo tako kot je jagermaister napisal, so "kar letali okoli" brez da bi sploh zadetke nakazali. To me je zelo motilo, predvsem zato ker imamo lovišče ob meji in jo tako zadet prašič nahitro pobriše čez mejo in niti najboljši krvosledec nič ne pomaga. Zato sem potem v istem kalibru 30-06 šel na Normo Oryx 11,7g, katera je za prašiče in čimprejšnje padanje ok, mi je pa kar močno razbijalo srnjad, tako da sem opustil to kroglo kot univerzalno in jo imam samo še za pogone na prašiče.

    Softpoint kroglo jaz ne bi priporočal kot univerzalno, za srnjad in ozimce je že ok, kaj pa merjasec, jelen?

    Trenutno se čedalje bolj nagibam k temu, kot je napisal Hubert, da poizkušaš najti dve municiji, ki neseta čim bolj podobno in imaš za srnjad eno, za težjo divjad pa drugo. Je pa tudi tukaj tako, da nikjer ne piše, da tudi ko čakaš srnjad ne pride kaj večjega...

  5. #5
    Član od
    Dec 2007
    Lokacija
    Panonija
    Prispevki
    1,705

    Privzeto

    Citat jagermaister11 je objavil: Pokaži objave
    pozdravljeni
    vem da je dosti že napisanega na to temo, ampak bi vseeno rad povprašal o mnenju glede izbire prave gramaže za ta kaliber!
    in sicer zanima me katera vrsta in gramaža bi vila najbolj primerna zame za lov od srnjadi do prašiča in jelenjadi!??(mislim na serijsko municijo v trgovini)
    zanima me točnost(da ni raztrosa) ali težjo kroglo 11g+ ali lažjo ali trdo konico ali mehkejšo itd...
    ker do zdaj sem uporabljal S&B 9.7 SPCE pa so prašiči kar letali okoli in sem jih mogel iskati drugi dan s psom, pri strelu za pleče!!pa sem malo sit že tega šaranja po trnjih in robidah rad bi nabavil strelivo da pade v ognju(pri pravem zadetku seveda)!!
    mam pa 20" cev torej 50 ccm repetirko Mauser 308 win
    gledal sem namreč za naboj Fusion ali Geco Plus
    hvala vnaprej za odgovore!!
    V glavo ga ustreli in bo tam, spce je pomoje ok krogla za ta kaliber. Koliko za pleče pa streljaš, da ti kar letajo okrog. Jaz sem zadnič enga z .243w in S&B SP za pleče pa je šel 30 metrov, prejšnjega pa v pleče z isto puško in ko je počilo je že imel noge v zraku.....
    Drugače pa priporočam malo treninga na strelišču.
    Last edited by muzikant; 2. December 2013 at 16:21.

  6. #6

    Privzeto

    V telih dveh temah o 308 in kroglah samo berem in se čudum

  7. #7
    Član od
    Dec 2007
    Lokacija
    tukaj
    Prispevki
    3,489

    Privzeto

    Citat alojz1 je objavil: Pokaži objave
    V telih dveh temah o 308 in kroglah samo berem in se čudum
    Jaz pa z zanimanjem pričakujem tvoj nasvet temu, ki bi rad, da mu s 308 prašiči zadeti za plečko padajo v ognju.
    As hunters, we need to stand strong, unite as one and NEVER apologize for being who we are! We should focus our energy on being the best hunters we can be by challenging ourselves to be ethical, respectful and responsible so as to humbly uphold our proud heritage. Now, let´?s get out there and enjoy the great outdoors!
    Eva Shockey

  8. #8

    Privzeto

    Citat mugo je objavil: Pokaži objave
    Jaz pa z zanimanjem pričakujem tvoj nasvet temu, ki bi rad, da mu s 308 prašiči zadeti za plečko padajo v ognju.
    Ja kaj naj rečem. Nekateri bi radi takole streljali pa jim še ne gre. Morajo samo še pravo kroglo najti
    http://www.youtube.com/watch?v=KnvsQgHXGUs
    Ampak ta večino v glavo zadane, pri nas pa baje ni lovsko.
    Je pa Jagermaister star izkušen lovec. Bo že kaj pogruntal.

  9. #9

    Privzeto

    Citat alojz1 je objavil: Pokaži objave
    Ja kaj naj rečem. Nekateri bi radi takole streljali pa jim še ne gre. Morajo samo še pravo kroglo najti
    Pa verjetno da toliko prašičev kot on ustreli na eni jagi jih veliko naših lovcev v celem življenju ne.

  10. #10

    Privzeto

    To je pač nadarjenost. Nismo vsi za vse, streljanje se da z vajo precej izboljšat, ampak takih rezultatov pa brez naravne nadarjenosti ne boš dosegel.
    Je treba situacije našega streljanja na divjad izbrati glede na naše sposobnosti in ne silit streljat na 300 m, čeprav sosed zadene šojo na to razdaljo.
    J*** ga, svet ni pravičen

Stran 1 od 4 1234 ZadnjiZadnji

Pravila objavljanja

  • Ti ne moreš objavljati novih tem
  • Ti ne moreš objaviti odgovora
  • Ti ne moreš objavljati priponk
  • Ti ne moreš urejati svojih objav
  •