Stran 14 od 61 PrvaPrva ... 410111213141516171824 ... ZadnjiZadnji
Rezultati 131 do 140 od 604

Tema: Monolitne krogle

  1. #131
    Član od
    Apr 2008
    Lokacija
    primorska
    Prispevki
    4,562

    Privzeto

    Nekdaj smo zaužili precej mesa male divjadi, ker ga je bilo na pretek. Če si dobil šibro med zobe, si jo izpljunil, vse ostale pa so šle skozi trakt .

  2. #132

    Privzeto

    Jaz na to ne gledam ravno kot na nekaj revolucionarnega. Saj se konec koncev ABCjke in Barnesi uporabljajo že desetletja. Težko je potem tukaj govoriti o neki revoluciji. Prednosti takih krogel so večini dobro znane. Kot tudi slabosti. Tako da to kar zdaj Nemci delajo s temi "green" kroglami, zame ne pomeni nič drugega kot ponovno izumljanje kolesa. Cene teh green krogel bodo pa pregrešne. Kot pri vsemu kar je nemškega. V prepoved bom pa verjel, ko jo bodo v Nemčiji dejansko uvedli. Smatram tudi da je pri nas še dolgo ne bo. Kot veste smo lovci zelo tradicionalna družba in na splošno ne maramo sprememb.

    Mene pri monolitnih zanima predvsem vpliv na cev. Sicer uporabljam enkrat na leto Mil foam, ki naj bi odstranjeval ostanke bakra in ostalo, ampak mi po čiščenju prestavi zadetke. Tako da me to nekoliko moti.

    Na tujih forumih sem celo bral da v isti cevi ni pametno hkrati uporabljat monolitnih in svinčenih krogel, ker to ustvarja prevelike pritiske. Ter, da naj bi se monolitne na novo začelo uporabljati v čisti cevi, kjer ni ostankov ničesar, če ne, spet pride do prevelikega trenja oziroma pritiskov. Ne vem koliko je resnice v teh zadevah, to mi bo kateri od strokovnjakov pojasnil. Nevarnost svinca je sicer moja zadnja skrb.
    Alojz je tudi večkrat napisal, da dostikrat monolitkam zaradi dolžine ne odgovarja navoj v cevi.
    Zanima me tudi, kako se monolitka obnese pri strelu v mehko. Se sploh odpre, naredi kaj šoka, ali pa obstreljena divjad gre še kilometre, kot da ji ni nič.
    Zaenkrat preveč "če"jev, da bi zaupal v te krogle. Ker me pa čedalje bolj muči, kako dejansko delujejo, bom pa letos najbrž poizkusil z Naturalis, ker imam ravno ugodno ponudbo za te sicer drage in precej opevane krogle.

  3. #133
    Član od
    Dec 2007
    Lokacija
    tukaj
    Prispevki
    3,489

    Privzeto

    Nebi rekel da je svinec tako nedolžen kot nekateri pišejo. Cviček, svinec iz vodovodnih cevi zato ni nevaren, ker se na cevi takoj nabere plast vodnega kamna. Svinca v mesu uplenjene divjadi pa sploh ni malo in kot je enkrat napisal Alojz, če bi v človekov krvni obtok naenkrat prišlo toliko svinca, kot ga je v eni sami krogli, je zaključil kariero. Koliko divjačine kdo poje, ve vsak zase. Jaz sem lani za potrebe domače kuhinje odkupil cca 220 kg divjačine. Drugega mesa skoraj ne jemo pri nas. Koliko v tem ostane svinca sem sa tudi sam prepričal. Na sliki so krogle, ki niso prebile določenih živali, ki sem jih uplenil. 3x RWS ID in 1X Sako SHH. ID so bile teže 11,5g, če jih sedaj stehtam pa so 2X 8g in 1X6g. Sko SHH je iz 9,7g padla teža na 7g. V mesu nisem našel vidnih drobcev svinca, pa je očitno ostal notri in smo ga pojedli. Tako da, zakaj bi s tem nadaljeval in se zastrupljal, če obstaja čisto dobra alternativa in to ne ena, ampak jih je cel kup.


    Click image for larger version. 

Name:	kugle.jpg 
Views:	9 
Size:	440.7 KB 
ID:	13969
    As hunters, we need to stand strong, unite as one and NEVER apologize for being who we are! We should focus our energy on being the best hunters we can be by challenging ourselves to be ethical, respectful and responsible so as to humbly uphold our proud heritage. Now, let´?s get out there and enjoy the great outdoors!
    Eva Shockey

  4. #134
    Član od
    Dec 2007
    Lokacija
    Kärnten
    Prispevki
    1,206

    Privzeto

    ABC krogla, vsaj kar sem jih jaz videl ni monolit, sicer pa se strinjam da je za tisti čas bila revolucionarna
    Sam uporabljam oboje, tako oplaščene kot monolitne, v 243win sem postrelil 50kom Impale in 50kom barnes ttsx, da se razume, večina je šlo v tarčo. Prav tako sem vmes streljal navadne oplaščene krogle in ni zaradi tega ni blo videt kakih povečanih pritiskov, vsaj na tulcu ne. Kako je s slabšimi zadetki težko rečem, ker sem z monolitnimi do sedaj vse zadel dokaj vredu, najdaljši pobeg z nastrela z Impalo je bil 30m pri srninem mladiču, strel precej za plečetom, na drugi strani nizko skozi pleče(streljal sem strmo navzdol). Ta kos srnjadi je kupil kolega, ki sicer ni lovec, mi je pa povedal, da je blo meso povsem brez podpludb(krogla ima cca 1050m/s hitrosti).
    Z Barnes ttsxom sem lansko leto uplenil 3 lisice, gamsa in srnjaka. Gamsa(kozo) sem streljal 140m, strel cca 5cm za plečetom, izstrel(premer 2cm) prav tako, kakšno je bilo meso ne vem, ker je bila precej stara in je nisem kupil. Koza je po strelu šla še dobrih 50m, krvna sled pa obilna(kar sicer za male kalibre menda ni značilno)
    Vsaj v tem kalibru ni blo opazit, da bi po strelu divjad šla dlje kot pri strelu z oplaščenimi. Pri Impali(65gr) in TTSX-u(80gr) sem prepričan, da če bi poslal kroglo skozi pleče, bi divjad v 90% obležala v ognju.

    V 308win imam najboljše izkušnje z Barnes ttsx-om 130gr(8,4g), krogla je tudi na jelenjadi delala odlično. Natančnost pa vsaj v moji puški boljša kot pri 165gr, ki je res zelo dolga, in pomoje bolj primerna za 30-06 ali 300win mag.

    Za primerjavo imam sliko krogel(od leve:Los HT 9.7g,Impala 243win 4.2gr, Barnes tsx 5.5g, Lapua Mega 308win 9.7g(stara dobra klasika s svincem), Barnes ttsx 308win 8,4g(špic sem dobil ven, da se vidi, da je luknja dosti večja kot pri tsx-u, torej je krogla dobra tudi pri manjših hitrostih)
    (Click image for larger version. 

Name:	DSCN1013.jpg 
Views:	11 
Size:	135.9 KB 
ID:	13970

    Ta Los krogla je iz debla, sicer je oče z njo uplenil 2 kosa srnjadi in 3 jelenjadi(precej bolj so dobri zrezki brez svinca), vse super, najdaljši pobeg z nastrela 30m)

  5. #135
    Član od
    Apr 2008
    Lokacija
    primorska
    Prispevki
    4,562

    Privzeto

    Potrebne bi bile raziskave. A je ta svinec iz krogle tako droben, da se resorbira iz črevesja in akumulira v organih ali se v večini izloči preko prebavil ? Govorimo nekaj na pamet brez strokovnih dognanj

  6. #136
    Član od
    Jan 2014
    Lokacija
    Notranjska
    Prispevki
    37

    Privzeto

    [QUOTE=mugo;108460]Nebi rekel da je svinec tako nedolžen kot nekateri pišejo.

    Se strinjam. Res je sicer, da verjetno dobimo kar nekaj svinca tudi iz drugih virov, ampak z vsakim miligramom svinca v telesu je več šans, da fašeš kaj resnega. Jaz za svoje meso jagam izključno z nesvinčeno municijo. Menda je absorpcija v živali dokler pogine precej hitra in ni treba, da zaužiješ kose svinca, da ga dobiš v telo.
    Poleg tega je pri uporabi svinca še težava za živali, ki se hranijo s poginulo zastreljeno (ne-najdeno) divjadjo. Pri mnogih mrhovinarjih so želodčni sokovi tako močni, da razgradijo celo svinec in potem je lahko že ena krogla smrtna doza - npr. pri jastrebih. V Kaliforniji so ravno zaradi kondorja prepovedali uporabo svinčenih krogel.

  7. #137
    žandar Guest

    Privzeto

    Da je svinec nevaren za zdravje seveda ni nobenega dvoma in ga je nevarno podcenjevati.

    To debato z zanimanjem spremljam iz še enega vzroka in ta je, da smo (ste) se končno poenotili o koristnosti in prednosti uporabe monolitnih krogel, kajti če na koncu seštejemo vse prednosti in pomanjkljivosti monolitnih in krogel s svincem, vse odtehta argument o vplivu na zdravje.

    Upam le, da se bo našel proizvajalec nabojev z monolitnimi kroglami, ki bo dal na tržišče izdelek po sprejemljivi ceni, lovcev, ki sami polnijo, je med nami le za vzorec.

  8. #138

    Privzeto

    Pri strelu v prsni koš in s tem v vitalne organe se velik delež izgube mase svinca v krogli raztrešči na majhne koščke in ostane pomešam s krvjo in zadetimi organi. Če se dobro obreže vhodno in izhodno rano, notranjost prsnega koša pa vrže stran se s tem ne škoduje dramatično človeškemu telesu in zdravju s takim zaužitim mesom.
    Nihče se ne obremenjuje s sevanjem sodobnih naprav, z zrakom v avtomobilih predvsem v poletnih časih, tudi omenjeni nevarnosti za človeka sta pri lovu zelo pogosto prisotni...
    Niso vsi ljudje enako dovzetni za pojav bolezni zaradi izpostavljenosti določeni nevarnosti za zdravje.

  9. #139
    Član od
    Dec 2007
    Lokacija
    tukaj
    Prispevki
    3,489

    Privzeto

    Citat žandar je objavil: Pokaži objave
    Upam le, da se bo našel proizvajalec nabojev z monolitnimi kroglami, ki bo dal na tržišče izdelek po sprejemljivi ceni, lovcev, ki sami polnijo, je med nami le za vzorec.
    Imaš dokaj poceni varianto tudi tovarniško polnjeno: http://www.forum-lov.org/forum/showt...nolitne-krogle

    Citat TaSl je objavil: Pokaži objave
    Pri strelu v prsni koš in s tem v vitalne organe se velik delež izgube mase svinca v krogli raztrešči na majhne koščke in ostane pomešam s krvjo in zadetimi organi. Če se dobro obreže vhodno in izhodno rano, notranjost prsnega koša pa vrže stran se s tem ne škoduje dramatično človeškemu telesu in zdravju s takim zaužitim mesom.
    To ne drži ravno. Oglej si malo tele zadeve, če ne verjameš:http://www.nps.gov/pinn/naturescience/leadinfo.htm
    http://www.adirondackalmanack.com/20...omparison.html
    http://www.skinnymoose.com/hogblog/2...ous-to-people/
    http://www.huntingwithnonlead.org/lead_in_meat.html
    http://www.audublog.org/?p=11133
    As hunters, we need to stand strong, unite as one and NEVER apologize for being who we are! We should focus our energy on being the best hunters we can be by challenging ourselves to be ethical, respectful and responsible so as to humbly uphold our proud heritage. Now, let´?s get out there and enjoy the great outdoors!
    Eva Shockey

  10. #140

    Privzeto

    Hmm, zanimivo. Ne vem, ali so bile slike narejene ko je bila divjad že iztrebljena,ali ne. Ker tisti majhni koščki nimajo dovolj energije da bi potovali tako daleč po telesu.

    http://www.minet.si/novice/15136

Stran 14 od 61 PrvaPrva ... 410111213141516171824 ... ZadnjiZadnji

Pravila objavljanja

  • Ti ne moreš objavljati novih tem
  • Ti ne moreš objaviti odgovora
  • Ti ne moreš objavljati priponk
  • Ti ne moreš urejati svojih objav
  •