Stran 55 od 61 PrvaPrva ... 545515253545556575859 ... ZadnjiZadnji
Rezultati 541 do 550 od 604

Tema: Monolitne krogle

  1. #541
    Član od
    Aug 2012
    Lokacija
    Posavje
    Prispevki
    413

    Privzeto

    Citat Deerhunter je objavil: Pokaži objave
    Jaz si to predstavljam tako, da je krogla mehkejša že zaradi samega materiala, ki je mehkejši. Kot drugo pa sem že pri lisicah in srnjadi opažal zelo močan šok efekt, divjad pada kar v ognju ali zelo blizu nastrela. Kar ni ravno značilno za nekatere druge trše monolitke, ki se pri majhni divjadi bolj slabo odpirajo (zato manjše poškodbe)...
    Uporabljam 150 gr FOX in pri hitrosti 860 m/s je kar brutalen, pri malo manjši hitrosti pa so poškodbe manjše, pada pa ravno tako vse.
    V bistvu me malo več poškodb ponavadi ne moti, ker je v primeru pobega bolj zanesljiva krvna sled. Pri trši Naturalis sem dobil samo kako kapljico sem in tja, izstrelna rana pa kovanec 2 evra. Zato tudi preferiram Fox, ker se obnaša bolj podobno klasičnim svinčenkam, kot nekatere trde monolitke.
    Verjetno je vzrok v hitrosti krogle. Pri Fox 150gr imaš precej višje hitrosti kot pri strelivu z Naturalis 170 ali 180gr.

  2. #542

    Privzeto

    Zanimivo vprašanje je, zakaj nekateri proizvajalci sploh delajo monolitke v takšnih težah. Mogoče ker skandinavci veliko jagajo lose in 170 gr naturalis dobro prebija veliko divjad. Je pa zato manj primerna za srnjad jagat... Samo ugibam.
    Sicer pa sem mnenja, da bo fox tudi pri enaki hitrosti kot ttsx delal večje poškodbe. Očitno ne znam tega pravilno razložiti ampak še vedno bi rekel, da se fox hitreje odpira kot ttsx.

  3. #543
    Član od
    Dec 2007
    Lokacija
    tukaj
    Prispevki
    3,489

    Privzeto

    Citat Deerhunter je objavil: Pokaži objave
    Sicer pa sem mnenja, da bo fox tudi pri enaki hitrosti kot ttsx delal večje poškodbe. Očitno ne znam tega pravilno razložiti ampak še vedno bi rekel, da se fox hitreje odpira kot ttsx.
    Kot smo ugotovili je baker pri ttsx mehkejši kot tombak pri fox krogli. Torej bi za to tvojo trditev lahko iskali dokaz edino v konstrukciji krogle, se pravi bi morali FOX imeti večjo izvrtino, s tem tanjše stene dela, ki se deformira. Bom vzel pri obeh kroglah ven plastično konico pa primerjal. Mogoče se v teh spomladanskih mesecih spravim naredit še kakšen konkreten test.
    As hunters, we need to stand strong, unite as one and NEVER apologize for being who we are! We should focus our energy on being the best hunters we can be by challenging ourselves to be ethical, respectful and responsible so as to humbly uphold our proud heritage. Now, let´?s get out there and enjoy the great outdoors!
    Eva Shockey

  4. #544
    Član od
    Aug 2012
    Lokacija
    Posavje
    Prispevki
    413

    Privzeto zakaj 170gr

    170gr težka krogla premera .30 (cole) je nekako univerzalna za več kalibrov: .300 Savage, 308 win, 30-06, 300 win mag, 300 WSM, pa tudi še za 300 RUM.
    Za prva dva kalibra je mogoče malenkost težka oz.počasna, če gre za manjšo divjad kot npr. srna, ampak še vedno kar uporabna. Za 300 RUM je mogoče malo lahka, ali pa tudi ne, odvisno kako boš polnil in kaj boš jagal. Naprimer: s 170gr kroglo Grom imam razdelane polnitve za 308 win, 30-06 in za 300 win mag. S to kroglo v vseh 3 kalibrih lahko dejansko jagam vso divjad po pravilniku, tudi medveda s 308 win, saj sem tu zmeril malo več kot 3400 J energije na ustju cevi. Ker pa lahko izbiram, ga bom raje šel čakat s 300 win mag
    Enako velja za katerokoli drugo 170gr kroglo: Geco Plus, Lapua Naturalis, Hornady Interlock, Sierra Prohunter...

  5. #545

    Privzeto

    Poškodbe povzročajo ostri robovi trših krogel. Na sliki vidimo zaobljeno mehko bakreno kroglo po strelu in ostre robove FOX krogle, ki naredijo verjetno več škode na trupu.
    Pomanjšane sličice Pomanjšane sličice naturalis-bullet-comparison4.jpg‎   fox.jpg‎  

  6. #546

    Privzeto

    Jaz bi še vedno rekel, da se fox, če ne zaradi materiala, pa zaradi konstrukcije krogle, odpira hitreje kot druge monolitke. Je očitno prilagojena za naš način lova pretežno na manjšo divjad, kar je tudi pravilno. Tako manjša divjad hitro pada, večjo pa tudi prebije, ker ob prevelikem uporu raztrese gobico. Lani sem primerjal učinek 150 gr fox na lažji divjadi z učinkom 150 gr partition. Na moje presenečenje je fox bolje podirala kot partition.
    Nečesa tukaj še ne razumem. Če je tombak trši kot baker, zakaj potem lahko fox varneje in lažje navijamo na visoke hitrosti, kot ttsx?

  7. #547
    Član od
    Aug 2012
    Lokacija
    Posavje
    Prispevki
    413

    Privzeto

    Citat Deerhunter je objavil: Pokaži objave
    Jaz bi še vedno rekel, da se fox, če ne zaradi materiala, pa zaradi konstrukcije krogle, odpira hitreje kot druge monolitke. Je očitno prilagojena za naš način lova pretežno na manjšo divjad, kar je tudi pravilno. Tako manjša divjad hitro pada, večjo pa tudi prebije, ker ob prevelikem uporu raztrese gobico. Lani sem primerjal učinek 150 gr fox na lažji divjadi z učinkom 150 gr partition. Na moje presenečenje je fox bolje podirala kot partition.
    Nečesa tukaj še ne razumem. Če je tombak trši kot baker, zakaj potem lahko fox varneje in lažje navijamo na visoke hitrosti, kot ttsx?
    Ker ima boljše drsne lastnosti kot čisti baker. Tudi bistveno manj je nalaganja materiala po žlebovih cevi.

  8. #548

    Privzeto

    Tudi v tabeli od Vihtavuorija je potrditev tega kar ste nekateri že pisali, namreč LOS ima pri enaki teži in enakem smodniku kar opazno večjo hitrost kot bakrene krogle.

    Sam sem jeseni 2016 uplenil tele z 7x64, teža krogle 130 grain FOX. Koliko je hitrost krogle na ustju ne vem, morala bi biti okrog 930 m/s. Razdalja je bila 140m. Tele sem odkupil in toliko razlite krvi pod mreno še nisem doživel. Na vstopni strani je bila od vratu pa vse do konca reber.
    Last edited by Bokarca; 24. January 2018 at 10:40.

  9. #549

    Privzeto

    Ne navijajte fox na visoke hitrosti, ker v redu deluje pri za kaliber povprečnih hitrostih. Poizkusite težjo 150 gr varianto, ki bo zagotovo počasnejša. Morda boste tako našli učinek, ki ga iščete. Če bo še vedno prehudo pa nazaj na ttsx. Ampak mislim, da bi se za posameznika zaželeno delovanje moralo najti s prilagajanjem hitrosti krogle. Jaz osebno imam raje malo več poškodb, kot izhodno rano v premeru kovanca.
    Lani sem s tovarniško 150 gr uplenil kos jelenjadi, poškodbe minimalne, padlo je po 15 m. Zelo zadovoljen. Tudi lisice pri strelu za pleče so padale v ognju kar je presenetljivo. Hitrejše bolj navite fox pa res precej bolj razbijajo.
    Last edited by Deerhunter; 24. January 2018 at 12:05.

  10. #550

    Privzeto

    Ima vse smisel kar si napisal, vendar moraš tudi vedet da so pri nas dokaj običajni tudi malo daljši streli in hitrost krogle seveda pada. Nočem imet potem prepočasne krogle za strel na jelenjad na recimo 250m.

    Ne razumem pa od kje je taka razlika glede razlite krvi pod mreno na vstopni strani. Drugače uporabljam recimo barnes TTSX 120 grain v 7x65R. In je te krvi manj. Hitrost krogle pa bi morala biti podobna (polnjenje 0,7 grain močnejše). Je nekako jasno sklepanje da je razlika v notranjosti trupa in na izhodni strani, ampak da je na vhodni pa ne vem od kje. Mogoče kdo pozna razlago?

Stran 55 od 61 PrvaPrva ... 545515253545556575859 ... ZadnjiZadnji

Pravila objavljanja

  • Ti ne moreš objavljati novih tem
  • Ti ne moreš objaviti odgovora
  • Ti ne moreš objavljati priponk
  • Ti ne moreš urejati svojih objav
  •