Stran 1 od 5 12345 ZadnjiZadnji
Rezultati 1 do 10 od 46

Tema: Montiranje daljnogleda

  1. #1
    Član od
    Nov 2010
    Lokacija
    Grahovo ob Bači
    Prispevki
    539

    Privzeto Montiranje daljnogleda

    Zdravo.

    Mene zanima, kako je z montiranjem daljnogleda - je to nekaj, kar bi delali samo strokovnjaki - puškarji? Američani imajo številne postopke, kako zmontirati daljnogled, ti postopki pa ponavadi vklučujejo lepanje, lepljenje vijakov, momentne izvijače, raznorazne magnetne vodne tehtnice, laserje za grobo pristrelitev in tako dalje, skratka precej opreme. Je vsa ta oprema nujna? Kako to pri nas delajo puškarji? Lahko to narediš doma s opremo, ki jo imaš pri roki?

    Hvala za informacije.

  2. #2
    Član od
    Nov 2009
    Lokacija
    Iz Mezgovc v Zagorje pri Pivki
    Prispevki
    1,222

    Privzeto

    Jaz sem si svojega Bushija montiral sam na staro Suhlovo montažo. Od opreme, ki si jo naštel, sem si za cca 30€ (dobiš ga tudi ceneje) nabavil samo laser (laser boresighter) za grobo nastrelitev ( http://www.shopbushnell.com/detail/BSN+740100C ).
    Komplet sem peljal na pregled k priznanemu puškarju v LJ. Potrdil je, da je dobro namontirano. In sledila je samo še nastrelitev.
    Vijake na rinkah sem na glavah zalepil s kapljico sekundnega lepila. Če bi se mogoče odkrušile ali premaknile, bi pomenilo, da se je vijak odvil. Rinke sem zaščitil, da ne puščajo sledi na optiki, na vsaki strani s cca 5cm dolgim trakom izolirtraka.
    Po več kot 60 izstreljenih nabojih, je vse OK.

  3. #3

    Privzeto

    Masterlesjak, lahko narediš sam. Odsvetujem pa izolorni trak. Dovolj je kapljica lepila (jaz uporabljam dvokomponentnega) samo na spodnjem delu montaže.
    Vijakov ne lepim, ker imajo fini navoj in dovolj veliko površino glave, da se ne odvijajo (podobno kot pri kolesu avta). Vse privij narahlo tako, da daljnogled lahko še premikaš. Nastavi vertikalno križ in nato zategneš najprej prvo (objektiv) nato še drugo (okular) objemko malo močneje. Dokončno pa ko se lepilo strdi.
    Tudi montažo na puško utrdi z kapljico lepila. Kar pride ven, obriši.
    Tako daljnogled tudi brez težav razstaviš.

  4. #4
    Član od
    Nov 2010
    Lokacija
    Grahovo ob Bači
    Prispevki
    539

    Privzeto

    Koliko pa stisnete vijake? Američani grozijo z zvitimi oz. udrtimi tubami in posnetimi vijaki. Osebno (ko sem imel še zračno) sem zatisnil kolikor sem lahko s krajšim delom priloženega imbus ali torx ključka.

  5. #5

    Privzeto

    Vijak je jeklen zato boš verjetno odtrgal navoje, če preveč zategneš.
    Krajši del inbusa vtakneš v vijak, daljši del pa zategneš z dvema prstoma po občutku. (ne biti premočan)

  6. #6

    Privzeto

    Citat MasterLesjak je objavil: Pokaži objave
    Koliko pa stisnete vijake? Američani grozijo z zvitimi oz. udrtimi tubami in posnetimi vijaki. Osebno (ko sem imel še zračno) sem zatisnil kolikor sem lahko s krajšim delom priloženega imbus ali torx ključka.
    nekje imam v glavi 2Nm in 15Nm. vendar še malo preveri.
    tule pa je za CZ:

  7. #7
    Član od
    Nov 2010
    Lokacija
    Grahovo ob Bači
    Prispevki
    539

    Privzeto

    Citat Markysprej je objavil: Pokaži objave
    nekje imam v glavi 2Nm in 15Nm.
    To že, ampak kako naj to dosežem brez izvijača? S kakšnimi utežmi ali tehtnicami se mi zdi nerodno.

    Ampak glavno je, da sem dobil odgovor: Daljnogled lahko pravilno montiraš tudi doma, brez cele gore opreme.

  8. #8
    Član od
    Dec 2007
    Lokacija
    Panonija
    Prispevki
    1,705

    Privzeto

    Citat MasterLesjak je objavil: Pokaži objave
    To že, ampak kako naj to dosežem brez izvijača? S kakšnimi utežmi ali tehtnicami se mi zdi nerodno.

    Ampak glavno je, da sem dobil odgovor: Daljnogled lahko pravilno montiraš tudi doma, brez cele gore opreme.
    To dosežeš z moment ključem.

    Seveda se da, ne pomeni pa da to vsak(ti) zna.

  9. #9
    Član od
    Nov 2010
    Lokacija
    Grahovo ob Bači
    Prispevki
    539

    Privzeto

    Saj zato pa sprašujem če je pametno to početi

  10. #10
    Član od
    Dec 2007
    Lokacija
    Bled
    Prispevki
    664

    Privzeto Momentni ključ


Stran 1 od 5 12345 ZadnjiZadnji

Pravila objavljanja

  • Ti ne moreš objavljati novih tem
  • Ti ne moreš objaviti odgovora
  • Ti ne moreš objavljati priponk
  • Ti ne moreš urejati svojih objav
  •