Stran 2 od 30 PrvaPrva 12345612 ... ZadnjiZadnji
Rezultati 11 do 20 od 297

Tema: Kateri strelni daljnogled kupiti?

  1. #11
    Član od
    May 2011
    Lokacija
    Slovenska Bistrica
    Prispevki
    431

    Privzeto

    Pozdrav,

    Žal pri Vortex Viper HS 1-4x24 ne obstaja drugačen križ. Prednost Vortexa je predvsem to, da je zelo poceni za lastnosti, ki jih ponuja. Če bi za evropsko tržišče ponujali še običajen križ, bi bil prodajna uspešnica. Čeprav moram pa povedat, da sam nimam problemov s takšnim križem in mi celo bolj ustrezajo kot klasični.


    Prvi zelo spodoben daljnogled s klasičnim evropskim križem je Nikon Monarch E 1.1-4x24 IL in na ta daljnogled tudi lahko ponudim dodaten popust.
    Optik-trade.si

    Optik Trade na Facebooku

    Svetovanje s področja lovske optike: info@optik-trade.si ali 031 770 520 (08:00 - 21:00).

  2. #12

    Privzeto

    Glede na to, da se tukaj res odkrito in argumentirano govori o strelni optiki, me zanima par stvari o Vortex daljnogledih.

    Nekako sem bil v odločitvi za nabavo s.d. Nikon monarch III v povečavi 2,5 - 10 X 42 ali 50. Potem pa sem zasledil še s.d. Vortex v podobnih povečavah, vendar za kar nekaj ugodnejšo ceno (kar pomeni, da se skupni strošek z montažo kar zmanjša). Zanima me katerega bi svetoval?
    Gre za bokarico 7x57r/16 na kateri je že shul montaža z razmakom 65 mm, gor pa montiran 4x32 Jena. Puška je v lovišču "delovna" v vsakem vremenu, zjutraj o poldne zvečer ponoči. Prevladuje lov zjutraj in zvečer, nočni ob kolikor toliko polni luni. Daljnogled bi montiral tako, da bi bila moč uporabe tudi starega (za vsak slučaj ob padcu ...).

  3. #13
    Član od
    May 2011
    Lokacija
    Slovenska Bistrica
    Prispevki
    431

    Privzeto

    Najprej hvala za kompliment glede odkritosti in argumentov v dosedanjih debatah. Ker imamo v ponudbi res veliko število produktov različnih znamk, se trudim da nikoli kakorkoli ne favoriziram nobene znamke ali produkta zaradi česarkoli drugega kot dejanskih lastnosti, ki jih ponuja uporabniku. Zelo sem vesel, ko to kdo opazi.


    Glede samega vprašanja o izbiri pa je takole, v povečavah, ki ste jih navedli je mogoče najti naslednje strelne daljnoglede:

    Vortex Viper HS 2.5-10x44 ......299,99€

    Nikon Monarch III 2.5-10x42 M......489,99€ -10%= 440,99€

    Nikon Monarch III 2.5-10x50 M.....649,99€-10%=584,99€


    Vsi trije so narejeni na Filipinih in optično zelo zelo podobni, tako zelo da v polni dnevni svetlobi skoraj ni mogoče videti razlike med njimi. Sam imam že kakšna 3 leta Monarch III 2.5-10x50 in ga uporablja stric na .223 Zastavi. Ko sem prejel prvega Viperja HS 2.5-10x44 sem ju primerjal in kljub izkušnjam pri dnevni svetlobi nisem opazil bistvene prednosti enega pred drugim. V mraku je seveda Nikon s 50mm že zaradi geometrijskih značilnosti bolj svetel. Mehansko sta po mojem mnenju oba več kot dovolj dobra za uporabo z vsemi evropskimi lovskimi kalibri, o kakšnem premiku križa v tem rangu ni več treba imeti strahov. Opozoriti pa vas moram, da imata oba Nikona 25.4mm cev, Vortex pa 30mm cev. Glede montaže je to zelo pomemben podatek, glede na to da jo že imate.

    Garancijsko so Viperji HS boljši nakup, saj nudijo 30 let garancije brez kakšnega skritega drobnega tiska. Sam še nisem imel primera (glede na dobo poslovanja tudi razumljivo), ampak po izkušnjah ostalih imajo vsaj v ZDA vsi z Vortexom odlične izkušnje. Nikon nudi 5 letno polno garancijo in nato dodatnih 25 let, ko so popravila zastonj, morate pa kriti stroške materiala. Glede na prepoznavnost znamke Nikon mislim, da tukaj ni za pričakovati kakršnihkoli težav. Garancija tako mislim, da med njima ne bi smela biti odločilen faktor.


    Cena naj vas tudi ne zavede, saj imajo le v EU Nikoni in predvsem Bushnelli precej višje cene od tistih v ZDA in jih težko primerjamo z Vortexom. Za primerjavo vam dam dve povezavi iz trgovine preko luže, kjer nimajo DDVja in je boljše mogoče videti primerjavo med njima.

    Vortex - KLIK

    Nikon - KLIK

    Razlika v ceni pri njih je minimalna in bolje kot v EU odraža razlike v kvaliteti, ki so v tem primeru (po mojem mnenju) resnično minimalne.


    Kot zaključek bi rekel takole, da bi se sam odločal v tem vrstnem redu:

    1. Če denar vseeno ni ovira potem: Nikon Monarch III 2.5-10x50 M

    V mraku bo razlika zaradi večje leče očitna in nasploh gre za odličen daljnogled za ta denar.


    2. Če bi vseeno bilo vredno nekaj prihraniti pri nakupu, pa čeprav na račun lastnosti v mraku, potem je najboljša izbira: Vortex Viper HS 2.5-10x44.

    3. Kot zadnja izbira pa morda zaradi obstoječe montaže in vseeno za manjši znesek: Nikon Monarch III 2.5-10x42 M

    Edini razlog za nakup zadnjega je lahko le montaža, saj je drugače Vortex boljša izbira zaradi cene. Sta pa optično verjetno zelo zelo podobna, v mraku morda Vortex prednjači zaradio 9.7% večje površine 44mm leče v primerjavi s 42mm. Nanose na lečah (ki so sicer daleč najbolj pomemben faktor) mislim, da nimata bistveno različnih.


    V primeru, da vas zanima še karkoli drugega pa kar napišite in potrudil se bom, da vam kar se da hitro odgovorim, če bom le o tematiki vprašanja kaj vedel.
    Last edited by Optik-trade.si; 4. July 2011 at 01:01.
    Optik-trade.si

    Optik Trade na Facebooku

    Svetovanje s področja lovske optike: info@optik-trade.si ali 031 770 520 (08:00 - 21:00).

  4. #14

    Privzeto strelni daljnogled

    Lep pozdrav.kupujem nov strelni daljnogled. Ogledoval sem si zaiss duralyt
    3-12x50.Zanima me če ima kdo kaj izkušen s tem daljnogledom?Saj se mi zdi glede na znamko kar poceni.
    Zahvaljujem se vam za vaša mnenja in nasvete.

  5. #15

    Privzeto

    Hvala za hiter in izčrpen odgovor.

    Morda pa še beseda o montaži.

    A je nujno, da prva objemka shul montaže drži s.d. na prvi leči, ali ja lahko pomaknjena tudi nekoliko nazaj?
    Namreč, če bo potrebno na novo narediti oba zgornja dela in en spodnji del je morda opcija celo nov sistem montaže.

    Premer tubusa - kako vpliva, če je potrebno na novo narediti oba zgornja dela shul montaže? (stara dva ostaneta na starem s.d.)

  6. #16
    Član od
    May 2011
    Lokacija
    Slovenska Bistrica
    Prispevki
    431

    Privzeto

    Na hitro sem prebral prvi post in nisem videl, da se bosta za nov daljnogled delala dva nova obročka za montažo. V tem primeru nikakor ne vpliva premer obročkov, ker bosta itak nove.

    Glede pozicije montaže pa mora presodit puškar, ki bo to delal, načeloma pa ni noben problem kje točno obroček objema daljnogled, če ima le dovolj prostora.

    V primeru nakupa delov montaže (EAW ali MAK) skupaj z daljnogledom lahko pripravim ponudbo, ki bo upoštevala ugodnejšo ceno za montažo. Si pa morate najti puškarja, ki bo oba obročka prilagodil montaži na puški.
    Optik-trade.si

    Optik Trade na Facebooku

    Svetovanje s področja lovske optike: info@optik-trade.si ali 031 770 520 (08:00 - 21:00).

  7. #17
    Član od
    May 2011
    Lokacija
    Slovenska Bistrica
    Prispevki
    431

    Privzeto

    Citat gonjač je objavil: Pokaži objave
    Lep pozdrav.kupujem nov strelni daljnogled. Ogledoval sem si zaiss duralyt
    3-12x50.Zanima me če ima kdo kaj izkušen s tem daljnogledom?Saj se mi zdi glede na znamko kar poceni.
    Zahvaljujem se vam za vaša mnenja in nasvete.
    Zeiss Duralyt 3-12x50 je dober daljnogled in tukaj bi se lahko debata ustavila. Kljub temu pa moram dodati eno primerjavo z avtomobili, ki opisuje enako situacijo.

    Zeiss Duralyt je med strelnimi daljnogledi to, kar je med avtomobili Mercedes razred A. Za nekoga, ki si v osnovi želi Mercedesa, torej bolj kot vse ostalo si želi le znamke, je odlična izbira. Tisti, ki pa so jim druge lastnosti bolj pomembne pa bodo pri avtomobilih bolj zadovoljni s kakšno Opel Insignijo ali VW Passatom, ki staneta približno enako.

    In pri daljnogledih je enako, za nekoga ki si v osnovi želi imeti Zeiss daljnogled, je to super izbira, saj bo za relativno ugodne ceno dobil izdelek Zeiss. Ostali pa mislim, da bi znali biti bolj zadovoljni s Kapsom 2.5-10x56 ali Kahlesom Helia C 3-12x56, ki nista bistveno dražja. Ali pa kakšno podobno izbiro.
    Optik-trade.si

    Optik Trade na Facebooku

    Svetovanje s področja lovske optike: info@optik-trade.si ali 031 770 520 (08:00 - 21:00).

  8. #18
    Član od
    May 2011
    Lokacija
    Slovenska Bistrica
    Prispevki
    431

    Privzeto

    Citat JANEZ L je objavil:
    Pozdravljen!

    Je ta daljnogled primeren za 22l.r.

    http://www.optics-trade.eu/shop/si/s...3-5-10x50.html

    LZ in DP

    Janez

    Janez pozdravljen,

    Ta daljnogled po mojem mnenju ni najbolj primeren za MK. MK ne potrebuje 50mm leče, ker se redko strelja v mraku. Prav tako nujno potrebuje nastavitev paralakse, ker je napaka na 35m dosti hujša kot na 150m (če ima 0 paralakse na 100m). Prav tako mislim, da ima ta daljnogled predebel morda križ za MK, ker bi preveč pokril.

    Za ta denar mislim, da so boljša izbira:

    http://www.optics-trade.eu/shop/si/s...-12x40-oa.html

    http://www.optics-trade.eu/shop/si/s...-12x40-ao.html

    http://www.optics-trade.eu/shop/si/s...-16x44-sf.html

    http://www.optics-trade.eu/shop/si/s...-12x44-sf.html
    Optik-trade.si

    Optik Trade na Facebooku

    Svetovanje s področja lovske optike: info@optik-trade.si ali 031 770 520 (08:00 - 21:00).

  9. #19
    Član od
    May 2011
    Lokacija
    Slovenska Bistrica
    Prispevki
    431

    Privzeto

    Zanimam se za nakup teh modelov optike, zato bi vas prosil za kakšen strokovni nasvet oz. priporočilo ter kakšno kratko razlago oz. primerjavo.

    Strelni daljnogled - Schmidt & Bender Zenith 1.5-6x42 križ A1 ali Swarovski Z3 4-12x50 L Križ 4A
    Pri strelnih daljnogledih ste si izbrali dva bistveno drugačna daljnogleda. Zenith 1.5-6x42 je nadvse primeren za zalaz, strele na pogonih, strele ob palici in nasploh za območje strelov od 20 metrov naprej. Ne omogoča sicer strelov z obema odprtima očesoma, a imate pri 1.5 povečavi tako široko vidno polje, da ni težav streljati recimo v gozdu na divje prašiče v teku. Hkrati tudi na 150m ali morda celo 200m lahko normalno oddate strel.

    Swarovski Z3 4-12x50 pa je predvsem namenjen strelom na daleč, čakanju na prežah ali za lov v gorah, kjer je velikokrat potrebno streljati leže ali z naslonom na nahrbtniku ter morda tudi do 300m daleč.

    V mraku se bosta oba obnesla približno enako in sicer ima Swarovski prednost zaradi 50mm leče, a ima križ v drugi goriščni ravnini (vedno ostaja navidezno enako velik) in ga boste v mraku zelo težko videli, kljub temu da bo slika svetla. S&B Zenith bo imel sliko malo bolj temno, ker ima manjšo lečo - 42mm, a ima križ v prvi goriščni ravnini in ga boste tudi v mraku lahko videli. Oba bosta sicer uporabna v mraku, a nista ravno namensko za to grajena in nobeden nima osvetljene pike.

    Ker sta tako različna je težko reči, da je eden boljši od drugega, saj med sabo nista direktno primerljiva. Je pa tako, da sam dajem prednost S&B Zenith FlashDot daljnogledom pred Swarovski Z3, Z4i in Z5 serijami. Nato pa dajem prednost Swarovski Z6i pred večino konkurence, a je treba upoštevati, da so Z6i seveda precej dražji od konkurence (glede na 6x faktor zooma bo edina prava konkurenca Leica Magnus, ko se bo povsod začela prodajati in pa s 5x zoomom Premier Heritage Hunter).


    Končna odločitev mora biti vaša, saj sami najbolj veste kako daljnogled največkrat uporabljate. Če ga uporabljate precej v mraku (čakanje na prašiče, za srnjad v mraku niti ni nujno) pa poglejte malo med modele z osvetljeno piko (Zenith FD – ob Zeiss Varipointu najboljša tehnologija pike na tržišču in Z4i).
    Optik-trade.si

    Optik Trade na Facebooku

    Svetovanje s področja lovske optike: info@optik-trade.si ali 031 770 520 (08:00 - 21:00).

  10. #20

    Privzeto

    Pozdravljeni, kupujem nov strelni daljnogled, uporaben tako za lov na čakanje kot v pogonih. Kaj menite o Zeiss Duralyt 2-8x42 T*(60) oz. kaj predlagate v primerljivem razredu? Hvala!

Stran 2 od 30 PrvaPrva 12345612 ... ZadnjiZadnji

Pravila objavljanja

  • Ti ne moreš objavljati novih tem
  • Ti ne moreš objaviti odgovora
  • Ti ne moreš objavljati priponk
  • Ti ne moreš urejati svojih objav
  •