V zadnji številki revije Lovec je zanimiv članek o etičnem kodeksu . Se mi pa je ob branju omenjenega članka porajalo vprašanje kakšno pravno moč ima omenjeni kodeks. Za osvežitev spomina sem ga še enkrat prebral ( podpisal sem ga že takoj na začetku ) in ugotvil , da je res lepo napisan . lovec mora biti tak in tak , spoštovai solovca , divjad ......, lovski krst mora potekati po takih in takih pravilih , ravno tako tudi lovski pogreb in ostali lovski običaji. Do tukaj vse lepo in prav ; kako pa je v praksi ?
Greš na lovski pogreb in vidiš ( ne povsod , da ne bo zamere ) lovce , ki se obnašajo kot trop ovac , da ne govorimo o tako opevanem " univerzalnem " lovskem kroju. Eden v beli srajci , drugi v koroški narodni noši, spet tretji s konjušarskim klobukom...
Ravno tako je z lovskim krstom . Kar precej sem jih že videl in le malo je izvedenih tako , kot ga opisuje lovski kodeks. Nekateri gredo celo tako daleč ,da takšna skropucala ( 5 pijanih lovcev , palica , polič vina )posnamejo in jih predvajajo javnosti.
In kako je z "lovskim tovarištvom " ? Kar poglejmo si nekaj postov na našem forumu, kjer si j..... mater, opravičujemo streljanje divjadi v teku na 300 m itd...
Lovec odstreli divjad , ki jo ne bi smel in s tem krši vse sklepe L.D. Na disciplinsko razpravo pride njegov odvetnik, ki ugotovi napako v postopku ( napačno naveden datum , manjka vejica itd .... )Storilec je oproščen zaradi omenjene napake, ker napačen odstrel sploh ni več pomemben.
Nanizal sem samo nekaj "cvetk" našega lovstva in zopet se sprašujem kakšno težo oz. veljavo ima etični kodeks.Kdor si pazljivo prebere omenjeni kodeks spozna , da ga skoraj vsi več ali manj kršimo.
In zakaj potem takšna skrb, če ga nekateri ne podpišejo ??
Za konec naj ponovno zapišem , da nisem proti etičnemu kodeksu, saj je zelo lepo napisan ; ostaja pa grenek priokus , da ga v praksi premalo izvajamo.

In vaš komentar ????