Rezultati 1 do 10 od 77

Tema: 30-06 ali 8x57js

Hybrid View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #1

    Privzeto 30-06 ali 8x57js

    Sem pripravnik. Poleg bokarice 12/7x65R razmišljam še o karabinki.
    30-06 ima boljšo balistiko in večjo izbiro tako ponudbe pušk kot ponudnikov streliva.
    8x57js pa je prav tako dober kaliber toda ponudba je manjša.
    Kakšne so vaše izkušnje. Primerjava.
    Prav tako želim francosko naprožilo, toda ne dvojni sprožilec...
    Katere modele pušk po izkušnjah svetujete?
    kateri kaliber?
    Kakšni so učinki in učinkovitost kalibra?
    Hvala

  2. #2
    Član od
    Jun 2010
    Lokacija
    dolenjska
    Prispevki
    506

    Privzeto

    V začetku moje lovske kariere pred 30 leti( mater sem star) sem streljal z CZ kal. 8x57 naboji RWS H - plašč. Večinoma sem streljal na srnjad in nekaj pujskov. Tako s puško kot s kalibrom sem bil zadovoljen , predvsem ker sem lovil samo omenjeno divjad. No s časoma so mi zrasli apetiti po kakšnem gamsariji in in jelenjadi . Smatral sem, da bo 8x57 za hribovski lov in streljanje preko 200 m " prekratek " In sem si privoščil Mannlicher 30-06 . Moram reči , da je izpolnil moja pričakovanja. Za čakanje uporabljam 8,1 g kroglo balistic tip, za brakiranje pa 12,7 g hornady SST.Zamenjam daljnogled in nabojnik pa hajd v hosto.
    Najbolje je ,da narediš tako kot jaz. Ker se ne morem odločiti kateremu kalibru bi dal prednost imam še vedno obe puški.

  3. #3

    Privzeto

    morda, ampak samo morda, razmisli, koliko je smotrno imeti 2 podobna kalibra; enega na kombinirki in drugega na risanici...

  4. #4
    Član od
    Dec 2007
    Lokacija
    Panonija
    Prispevki
    1,705

    Privzeto

    V kolikor imaš kvalitetno kombinirko (nemško ali avstrijsko) ti svetujem, da si daš nanjo zmontirati kvaliteten variabilni (vsaj Meopto Meostar) daljnogled in ne potrebuješ nobene druge puške.

    Če bi lahko po realni ceni prodal vse svoje puške, bi sam storil enako, imel bi samo kombinirko 20/7*65r z Z6i 1,7-10*42.

    Imam kolega, ima Merklovo kombinirko z Zeiss Varipoint 2,5-10x50 in odtreli vsako leto vsaj 30 kosov parkljaste divjadi (gams, prašič, jelenjad) in nešteto kun in lisic.

    Če pa hočeš repetirko, pa je vseeno katero vzameš, obe zadovoljita tudi potrebe najbolj zahtevnih SLO lovcev.
    V ameriških kalibrih imaš na razpolago več serijske municije.

    Znamka pa je odvisna od denarja, napišo približni znesek, da vem kje se gibljemo.

  5. #5
    Član od
    Nov 2009
    Lokacija
    Iz Mezgovc v Zagorje pri Pivki
    Prispevki
    1,222

    Privzeto

    Če še ti jaz, kot pripravnik, lahko malo svetujem. Pri lanskem nakupu sem se odločal prav tako med tema dvema kalibroma. Prav tako kot ti, sem spraševal tukaj na forumu. Zraven njiju je bil še opcija 308.
    Na koncu sem se odločil za 8x57IS in sem kupil štuca z nemškim naprožilom (fotografije so pod nitjem "8x57", če se ne motim).
    Tako kot ti je že Cviček napisal, je ta kaliber malo prekratek za gamsarijo in je idealen za strele do nekje 120m oz. max. 150m. Na večje razdalje zaradi padca krogle ne bi priporočal.
    Drugače je ta kaliber dober zaradi težke krogle in strele skozi gosto (predvsem pri d.prašičih). Cena lovske municije od 1 do 3,2 € po komadu (od Prvi Partizan, Čehi do RWS EVO).
    Drugače pa tako kot vsak jager počasi sanjam že o novih puškah in že prej omenjenih kalibrih.

    To temo smo premlevali s Cvičkom in Prskačem na srečanju forumcev... Če si interesent za naslednje srečanje, izveš informacije iz prve roke.

  6. #6
    Član od
    Oct 2007
    Lokacija
    Loški potok
    Prispevki
    2,301

    Privzeto

    Hojla Profracoon da ne boš tople vode odkril ti polagam na srce da je idealna nastrelitev za kaliber 8x57is z 55 cm dolgo cevjo 164 metrov v povprečju municije ki je na trgu.
    Skerl Miha -VEPER
    Loški potok

Etikete te teme

Pravila objavljanja

  • Ti ne moreš objavljati novih tem
  • Ti ne moreš objaviti odgovora
  • Ti ne moreš objavljati priponk
  • Ti ne moreš urejati svojih objav
  •