Stran 1 od 3 123 ZadnjiZadnji
Rezultati 1 do 10 od 22

Tema: Potočni raki

  1. #1

    Privzeto Potočni raki

    Zanima me kako je s potočnimi raki v manjših vodotokih po Sloveniji (če slučajno katerega forumaša zanimajo tudi potočne živali)? Morda je tudi malce ribiška tema...pa vseeno!

  2. #2
    Član od
    Dec 2007
    Lokacija
    Ljubljana, Dolenjska
    Prispevki
    430

    Privzeto

    Lani sem jih videl ogromno v enem pritoku save dolinke pri Bledu.
    Tudi po manjših dolenjskih potokih na območju naše LD se jih da najt kar precej.

    LP Mitja

  3. #3

    Privzeto

    A mogoče veš kako se spreminja njihovo število, kajti pri nas opažam da jih je vedno manj.
    Število rakov pred 15. leti je bilo mnogo večje, kot jih je sedaj. Na primer, sedaj so tudi mnogo manjši raki, ko sem bil še mulc sem enkrat "ujel" enega, ki je meril sigurno 20 centimetrov v dolžino, seveda s kleščami.

  4. #4
    Član od
    Nov 2009
    Lokacija
    Gorenjska, pod Krvavcem
    Prispevki
    1,322

    Privzeto

    Stanje jelševca se je v zadnjem času zelo izboljšalo. V naših koncih jih najdeš v vsakem potočku, ki teče skozi gozd. Tudi drugo življenje v potoku se je zelo popravilo. Ogromno je ribjih mladic, jegulj, ki pridejo iz Sargaškega morja, žab...
    Drugače je pa zelo važen teren, skozi katerega teče potok. Raki imajo rajši potoke, ki so bolj muljasti, kot pa potok ki teče skozi skalno podlago. Drugače se je pa stanje po Slo povsod popravilo. Krivec za izgubo rakov pa so bile race, ki so penašale neko bolezen, ki jo nevem točno iz glave. Tako na kratko...
    Loviti tako, da ohranjamo. Loviti tako, da smo si dobri tovariši. Loviti tako, da bogatimo duha in telo. Nastran Nejc

  5. #5

    Privzeto

    Dodajam še slike, kakšne velikosti dosegajo sedanji raki.

  6. #6

    Privzeto

    Še ena, ko me je držal za roko. ;)

  7. #7
    Član od
    Dec 2007
    Lokacija
    Notranjska
    Prispevki
    579

    Privzeto

    Citat hunterxxxl je objavil: Pokaži objave
    Krivec za izgubo rakov pa so bile race, ki so pena�ale neko bolezen, ki jo nevem točno iz glave. Tako na kratko...
    Pri nas so govorili, da jih je račja kuga pobrala.

  8. #8
    Član od
    Dec 2007
    Lokacija
    Notranjska
    Prispevki
    1,340

    Privzeto

    Tole na sliki je verjetno koščak. Pri nas imamo jelševce ki zrastejo do 30 cm. Govorili so o račji kugi, vendar menim, da je bilo pri nas krivo onesnaženje. Kot mulc se še spomnim, kako so starejši fantje pekli rake v žerjavici ko smo se kopali ob potoku. Potem so izginili za kakšnih 10 let potem pa so jih ponovno naselili, tako da so sedaj relativno pogosti. Večkrat najdem ostanke rakov ki jih je pojedla vidra.
    Marko Gorše, Nadlesk

  9. #9
    Član od
    Nov 2009
    Lokacija
    Gorenjska, pod Krvavcem
    Prispevki
    1,322

    Privzeto

    Račja kuga je bl tak izraz....
    Ja pestisici, pa odplake ih tudi podelajo.
    V SLO imamo 2 vrsti rakov
    Loviti tako, da ohranjamo. Loviti tako, da smo si dobri tovariši. Loviti tako, da bogatimo duha in telo. Nastran Nejc

  10. #10
    Član od
    Apr 2008
    Lokacija
    Radolca
    Prispevki
    295

    Privzeto

    malo o rakih: http://www.ckff.si/publikacije/potoc..._slovenije.pdf

    Na sliki je koščak (značilna oblika "nosu". So kar pogosti na gorenjskem, le voda mora imeti raztopljenega nekaj apnenca. Pred 15- 20 leti jih je bilo veliko več, marsikje tudi 20 rakov na m2 potoka. Naj mi orintologi oprostijo, od kar se je zelo povečala številčnost sivih čapelj, je koščakov bistveno manj.

Stran 1 od 3 123 ZadnjiZadnji

Pravila objavljanja

  • Ti ne moreš objavljati novih tem
  • Ti ne moreš objaviti odgovora
  • Ti ne moreš objavljati priponk
  • Ti ne moreš urejati svojih objav
  •