Stran 1 od 6 12345 ... ZadnjiZadnji
Rezultati 1 do 10 od 55

Tema: 12 ali 16

  1. #1
    Član od
    Nov 2009
    Lokacija
    Iz Mezgovc v Zagorje pri Pivki
    Prispevki
    1,222

    Question 12 ali 16

    Pozdravljeni!

    Počasi se opremljam in pred menoj je že nakup puške šibrovke. Ne vem, za kateri kaliber naj se odločim.
    Puška bo prvenstveno namenjena za lov rac, zajcev, fazanov, lisic, z njo pa bi se kdaj podal tudi na strelišče streljat golobe (zelo redko).
    Razmišljam o nabavi češke kombinirke v kalibru vsaj 7x57R/12(16) ali, ker imamo v lovišču tudi prašiče in jelenjad, še bolje 7x65R/12(16). Obe bi vzel z menjalnimi cevmi 12(16)/12(16).
    Druga varijanta je kakšna rabljena Zastava za okrog 150-200€ (tukaj vem, da streljanje na golobe ne bo glih pravi užitek), tretja pa nova Baikal MP 27EM-M-1C, ki jo na forumu v njenem rangu zelo hvalijo.

    Vprašanje je, kateri kaliber vzeti, ker se kombinirane čehinje pojavljajo tako v 12 in 16 kalibru.

    Hvala za vaša mnenja!

    LP

  2. #2
    Član od
    Dec 2008
    Lokacija
    Vipavska dolina
    Prispevki
    956

    Privzeto

    Jaz bi vzel 12/76, raje kot 16 pa 20. Moje skromno mnenje. Najboje je, če nabaviš menjalne cevi pri kombinirki, da nimaš polnih omar brez veze in če je kombinirka z druge roke, je to tudi cenovno najbolj ugodno. Drugače bi pa šel kar po novo, rusko. Bi pa resno razmislil tudi o polavtomatskem Baikal mp 153.
    Če ljudje ne bi mrli in žvali drli, bi svet podrli!

  3. #3
    Član od
    Jun 2010
    Prispevki
    298

    Privzeto 12 ali 16

    menim,da je definitivno menjalna cev boljša v cal.12-12.Sam imam cal,16-16 pa bi se odločil za cal.12.Dokler si mlad je šestnajstica odlična,z leti se mi padozdeva,da je čedalje bolši cal.12,Za kombinirko je pa cal.16 odličen.

  4. #4
    bostjan Guest

    Privzeto

    ja 16 drži dlje snop kar ti bo pri racah prišlo prav ,še posebej če je prst hitrejši od živcev (kar se preleta tiče če si jih ne spustiš dovolj nizko)tudi za lisico je to dobra lastnost:ker pri 12 se prej razširijo šibre in ni željenega učinka na bolj daleč vsi pa vemo na kaki razdalji bi še naj bil lovsko pravičen strel,da divjad (obškalena) ne poginja v kakem grmu!glede zastave pa tak;so dobre ampak če boš uporabljal magnum naboje še posebej nad 1050 bar zaklep nebo dolgo zdržal bo zacel šklepetat!tak da češka al pa ruska kombinirka je dobra izbira!
    kal pa sprobaj če imaš priliko pa kateri ti naj bolj odgovarja verjetno bi ti jo kaki solovec odstopil za kaki strel da sprobaš!
    jaz imam 12 večina mladih pa ima 16 je pa koliko poslušam malo dražja municija za 16!

  5. #5
    Član od
    Apr 2008
    Lokacija
    primorska
    Prispevki
    4,562

    Privzeto

    Starejši lovci so nam govorili, da je 16 za na daleč. Drži. Pred nekaj leti sem lovil race pri prijatelju. Dal mi je svojega čeha s kombinirano cevjo kal. 16. Race sem klatil z velike višine. S svojo 12/12 jih ne bi nikoli.....

  6. #6
    Član od
    Nov 2009
    Lokacija
    Iz Mezgovc v Zagorje pri Pivki
    Prispevki
    1,222

    Privzeto

    Kako pa je kaj z menjalnimi čoki, ki jih dobiš zraven Baikalove IZH 27 puške?
    Si lahko z njimi kaj pomagaš pri daljših strelih (raca, lisica)? Da ne bi glih kupoval 16tke samo za njih...

  7. #7

    Privzeto

    Še moje mnenje. Kombinacija 7*65R/12 in menjalne cevi 12/12 se mi zdi da je najboljša varianta. Krogla je uporabna za jelenjad, pa prašiče in srnjad. Šibreni del puške pa je uporaben brez problema tudi za glinaste golobe. Za strel na lisico ali na race pa do 50 m brez težav streljaš z pravim šibrenim nabojem, kateri leži na cev. Upam, da dobro izbereš, ko pa se vidiva pa mogoče lahko tudi kaj v živo spregovoriva o tem... dobro izbiro ti želim in upam, da se kmalu vidiva...

  8. #8
    Član od
    Apr 2008
    Lokacija
    Zasavje
    Prispevki
    881

    Privzeto

    Zdi se, da je zadnje čase kaliber 16 v zatonu, saj nekateri proizvajalci sploh ne delajo več pušk zanj, pa tudi izbira nabojev je veliko skromnejša. Favorizira se kal. 12 v raznih magnum izvedbah, pa 20 mag.
    Mislim da neupravičeno, in da bo ta naboj slejkoprej doživel tudi svojo renesanso. Jaz ga uporabljam vrsto let in sem prav zadovoljen z njim. Prednosti napram 12 so predvsem v manjši teži in obsegu puške, manjšem odsunu in šibkejšem poku. To, da omogoča daljše strele kot 12 pa do sedaj nisem vedel, vendar se zdi logično, saj pritisk plinov glede na manjši premer cevi počasneje upada. Slabost pa je manj toče na cilju.

  9. #9

    Privzeto

    Citat PROF.racoon je objavil: Pokaži objave
    Pozdravljeni!

    Počasi se opremljam in pred menoj je že nakup puške šibrovke. Ne vem, za kateri kaliber naj se odločim.
    Puška bo prvenstveno namenjena za lov rac, zajcev, fazanov, lisic, z njo pa bi se kdaj podal tudi na strelišče streljat golobe (zelo redko).
    Razmišljam o nabavi češke kombinirke v kalibru vsaj 7x57R/12(16) ali, ker imamo v lovišču tudi prašiče in jelenjad, še bolje 7x65R/12(16). Obe bi vzel z menjalnimi cevmi 12(16)/12(16).
    Druga varijanta je kakšna rabljena Zastava za okrog 150-200€ (tukaj vem, da streljanje na golobe ne bo glih pravi užitek), tretja pa nova Baikal MP 27EM-M-1C, ki jo na forumu v njenem rangu zelo hvalijo.

    Vprašanje je, kateri kaliber vzeti, ker se kombinirane čehinje pojavljajo tako v 12 in 16 kalibru.

    Hvala za vaša mnenja!

    LP
    Si že prespal odgovore ali si že nabavil?

    Nekoliko časa za odločitev pride prav.

    Moje mnenje je, da brez večjih težav kupiš starejšo češko kombinirko z menjalnimi cevmi. Če malo pogledaš po oglasih vidiš da so zelo ugodne in mislim da težko dobiš tako dobro puško za tako nizko ceno.

    Če imaš v lovišču dosti prašičev in jelenjadi, potem bi ti svetoval 7x65r pred 7x57r. Če imaš že karabin v močnejšem kalibru, vzemi 7x57r, ker je za manjšo divjad in jelenjad na blizu dovolj 8ob primerni krogli).

    12 ali 16 pa je vprašanje osrednjega pomena. Za na strelišče raje 12 (večji izbor streliva), za jago je 16 popolnoma dovolj (če zadaneš), pa še lažje strelivo je.

    Če boš kupoval samo šibrenico in to starejšo, obvezno preglej, če ima priskus za močnejšo polnitev. Če nima, potem boš omejen pri izbiri streliva (odpadejo namreč vsi mag, semimagnum, HV .... 1050 bar naboji - razen če rezkiraš puško in svojo varnost).

    Dober nakup in ravne cevi!

  10. #10
    Član od
    Nov 2009
    Lokacija
    Iz Mezgovc v Zagorje pri Pivki
    Prispevki
    1,222

    Privzeto

    Pridno prebiram oglase in kličem okrog ter povprašujem pri lovskih tovariših.
    Počasi...

    Ko bom našel, javim...

    Hvala za vse nasvete!

Stran 1 od 6 12345 ... ZadnjiZadnji

Pravila objavljanja

  • Ti ne moreš objavljati novih tem
  • Ti ne moreš objaviti odgovora
  • Ti ne moreš objavljati priponk
  • Ti ne moreš urejati svojih objav
  •