Stran 3 od 15 PrvaPrva 123456713 ... ZadnjiZadnji
Rezultati 21 do 30 od 142

Tema: Balkanski (srbski) gonič

  1. #21
    Član od
    Dec 2007
    Lokacija
    Vipavska dolina
    Prispevki
    729

    Privzeto

    Balkanec goni toliko kolikor gonič mora. Dejstvo je, da nekateri drugi goniči gonijo manj, kar je sicer narobe, a v pogonih, kjer danes goniče največ uporabljamo, bolj zaželjeno in pričakovano.
    Že dolgo nisem slišal kakšenaga vodnika, ki bi se hvalil, da njegov pes goni cele dve uri. Takih psov se ponavadi rešijo. Hvale vreden gonič je danes tisti, ki goni do dvajset minut ali pol ure. Razumljiva posledica uporabe goničev v pogonih.
    Če bi živeli v kakšni drugi, manj skomplicirani deželi, bi mogoče že razvijali novo ali nove pasme psov, ki bi nam služile pri pogonu na divje prašiče pri nas pa je to žal nemogoče.

    Glede na navedeno in vrsto lova, ki se pri nas izvaja, je potemtakem izbira balkanca za naše lovišče precej tvegana in drzna odločitev. Kdor ni zaprisežen goničar, lovec na zajce in lisice, bi z balkancem utegnil biti razočaran.

  2. #22
    Član od
    Dec 2007
    Prispevki
    348

    Privzeto

    detel:
    "Balkanec nima temne različiče ampak so to potomci parjenj med balkanci, planinci in brandelni. Lepi in dobri balkanci so še vedno v Srbiji. To je stara priznana pasma, specilisti ... "

    Žal detel se ne strinjam s tabo ???
    Pa poglejmo kaj o tem pišejo Srbi /literatura .../, no upam, da ga ni treba prevajati tekst namreč:
    "srpsko-crnogorski planinski gonic
    I za ovu rasu se moze sa sigurnoscu recI da je istog porekla kao I ostali nasI gonici.Ranije se susretao naziv “crni gonic”.Prvi standard datira iz 1924. I nazvan je alpski gonic. Posto je u Austriji vec postojao austrijski kratkodlaki gonic sa palezom koji je standardizovan pre naseg gonica, vec tada se postavlja pitanje za adekvatnije ime naseg gonica. U nasu rodovnu knjigu gonica izmedju dva rata crni psi sa palezom upisivani su ka “alpski brak”.U rodovnoj knjizi iz 1938., na strain 94 upisana su samo dva alpska braka I to jedan muzjak iz 1990. I jedna zenka iz 1920. Rodovna knjiga je 1938. objavljena u Sloveniji.
    Problem nastaje onog trenutka kada je iz Austrije uvezen “pravi” austrijski gonic koji je nasem gonicu veoma slican.Pitanje standardizacije naseg planinskog gonica bilo je nereseno sve do 1958.Tada je na Petom Plenumu Kinoloskog saveza FNRJ ( 12.10.1958) odluceno da se definitivno razresI problem, odnosno da se uradi standard za naseg gonica. Odluceno je da se odrzI zbor sudija za gonica I d aoni urade predlog standarda. Zbor je odrzan 1959. I uradjen je predlog standarda uz napomenu da naziv alpski gonic ne odgovara ovoj rasi jer se psi ove rase nalaze rasprostranjeni po citavoj teritoriji zemlje. Tada je predlozeno da se rasa nazove “crni balkanski gonic”,jer ga najvise ima u istocnim delovima zemlje.Medjutim na VII Sednivi saveta KSSCG, odrzanog 01.04.1960. u Beogradu prihvcen je predlog standarda, uradjen prethodne godine, I da se rasa nazove Jugoslovenski planinski gonic.
    Ako se proanalizira rodovna knjiga gonica tog vremena, vidi se da su mnogi “alpski gonicI” potomci balkanskih gonica.Medjunarodna kinoloska federacija (FCI) zvanicno pridaje standard 08.05.1969. pod brojem 279,na sednici u Varsavi.
    Izmene I dopune standarda uradjene su na osnovu studije I zootehnickog proucavanja jugoslovenskog planinskog gonica na teritoriji Srbije u desetogodisnjem periodu(dr.Milivoje Urosevic I sardanici 1988).

    - žal imajo Srbi še večje probleme, kajti teh psov imajo izredno malo !!! (lepo se vidi njihova lov.kinologija na forumu - balkan kinologija - žal )

    Hubertus:
    "Balkanec goni toliko kolikor gonič mora. Dejstvo je, da nekateri drugi goniči gonijo manj, kar je sicer narobe, a v pogonih, kjer danes goniče največ uporabljamo, bolj zaželjeno in pričakovano.
    Že dolgo nisem slišal kakšenaga vodnika, ki bi se hvalil, ... "

    Se podpišem pod tvoje razmišljanje - žal se pri nas pojavlja, da psi že težko gonijo 3 minute in ogromno je nemih ???

  3. #23
    Član od
    Dec 2007
    Lokacija
    Podkum
    Prispevki
    875

    Privzeto balkanec

    Hubertus tudi jaz se popolnoma strinjam s tabo glede časa gonje pravih goničev in smiselnosti uporabe le teh na skupinskih lovih.
    Zato pa sem si nabavil balkanko, ker takšnega psa, ki požene 200-300 metrov že imam, sam pa si za svojo dušo želim pravega goniča pred katerim bodo padale lisice, zajci, kune in z malo sreče še kakšen pujs, pa če tudi ga nikoli ne vzamem na skupni lov.
    Želim si uživati v lovu, ki sta ga poznala moj ded in praded v družbi svojih goničev.

    Mati in oče moje psičke SILE:

  4. #24
    Član od
    Dec 2007
    Lokacija
    Vipavska dolina
    Prispevki
    729

    Privzeto

    Solzica, tisti tekst je kar nekaj. En cajt govori o alpincu potem rata pa kar balkanec. Brez repa in glave. Avtor je verjetno imel na razpolago nekaj skopih dokumentov, ki so vsi izhajali izpod rok slovenskih kinologov (na Balkanu se namreč tiste čase žal niso ukvarjali z zapisovanjem dogajanj v kinologiji) in vse skupaj vmešal v dogajanje srbske kinologije ter tako ustvaril en kaotičen članek, ki ga ni moč razumeti še manj pa doumeti od kod kakšen pes izvira.

    Tudi jaz sem mnenja da "temni" balkanec ne obstaja. Je Balkanec in je Planinec s paležem. Med njima dvema je opazna in jasna razlika. Mogoče je tudi, da so v preteklosti tudi kaj pomešali, kar pa se v današnji vzreji ene ali druge pasme ne kaže v obliki morebitnih anomalij.

    - žal imajo Srbi še večje probleme, kajti teh psov imajo izredno malo !!!
    Katerih psov imajo malo?

  5. #25
    Član od
    Apr 2008
    Lokacija
    primorska
    Prispevki
    4,562

    Privzeto

    Solzica, sem vedel, da ti bo Hubertus takoj odgovoril.
    Srpski-crnogorski planinski gonič ni balkanec ali po novem srbski gonič. Balkancev o katerem govorimo, je na Balkanu veliko. Niso ti jasni nekateri pojmi .

  6. #26
    Član od
    Apr 2008
    Lokacija
    primorska
    Prispevki
    4,562

    Privzeto

    Mprimož, starša sta plemenita. Gre sicer za modernejši tip balkanca, kjer je bolj izražena višina oz. celoten okvir psa, razlika je tudi v obliki in postavitvi ušes. No, kot vidim ti potrebuješ delovnega psa in upajmo, da tvoja psička to tudi bo....

  7. #27
    Član od
    Dec 2007
    Lokacija
    Vipavska dolina
    Prispevki
    729

    Privzeto

    Imaš prav Detel. To je še posebej vidno pri samcu. Kot bi bilo kaj helenca v njegovih genih.

    Kako je ime vzreditelju, Primož?

  8. #28
    Član od
    Dec 2007
    Lokacija
    Podkum
    Prispevki
    875

    Privzeto

    Vzreditelj je Predrag Uzelac.

  9. #29
    Član od
    Dec 2007
    Prispevki
    348

    Privzeto

    Hubertus:
    "Solzica, tisti tekst je kar nekaj. En cajt govori o alpincu potem rata pa kar balkanec. Brez repa in glave. Avtor je verjetno imel na razpolago nekaj skopih dokumentov, ki so vsi izhajali izpod rok slovenskih kinologov (na Balkanu se namreč tiste čase žal niso ukvarjali z zapisovanjem dogajanj v kinologiji) in vse skupaj vmešal v dogajanje srbske kinologije..."
    Seveda ta tekst je na KZSrbije, žal menim da nimajo slo kinologi nič zraven.

    Žal mnenja pač ne štejejo, dejstva pa menim, da so drugačna. Tudi hrvatje imajo svojo teorijo o istrijanih (zanimivo branje ), pa tudi resastega posavca imajo...

    - imajo malo čistopasemskih srbskih goničev ( balkancev ), še manj pa crnogorskih planinskih goničev (poglej njihov forum in njihove slike psov ), čeprav so le slednji pod patronatom črne gore, katera jih ima še pa dosti manj.

    detel:
    "Solzica, sem vedel, da ti bo Hubertus takoj odgovoril.
    Srpski-crnogorski planinski gonič ni balkanec ali po novem srbski gonič. Balkancev o katerem govorimo, je na Balkanu veliko. Niso ti jasni nekateri pojmi . "

    - žal ne razumem, kaj si hotel povedati ???
    : zgleda da si vse pomešal: srbski-crnogorski planinski gonič - te pasme ne poznam !!!
    :srbski gonič ali kakor smo ga včasih imenovali "balkanski gonič" - to pa poznam,
    - pa tudi zgodovina goničev mi je znana - pa ne tista, ki se meni zdi ,
    ampak tista ki je zapisana s strani priznanih kinologov: B.Laske, U.P.Kišenskega in L.P.Sabanejeva, Pleban, pl.Frank, Scheickl, dr.pl.Kadich ..., no p dosti o tem.

  10. #30
    Član od
    Jan 2009
    Lokacija
    Cerklje ob Krki
    Prispevki
    532

    Privzeto

    Citat solzica je objavil: Pokaži objave
    Hubertus:
    "Solzica, tisti tekst je kar nekaj. En cajt govori o alpincu potem rata pa kar balkanec. Brez repa in glave. Avtor je verjetno imel na razpolago nekaj skopih dokumentov, ki so vsi izhajali izpod rok slovenskih kinologov (na Balkanu se namreč tiste čase žal niso ukvarjali z zapisovanjem dogajanj v kinologiji) in vse skupaj vmešal v dogajanje srbske kinologije..."
    Seveda ta tekst je na KZSrbije, žal menim da nimajo slo kinologi nič zraven.

    Žal mnenja pač ne štejejo, dejstva pa menim, da so drugačna. Tudi hrvatje imajo svojo teorijo o istrijanih (zanimivo branje ), pa tudi resastega posavca imajo...

    - imajo malo čistopasemskih srbskih goničev ( balkancev ), še manj pa crnogorskih planinskih goničev (poglej njihov forum in njihove slike psov ), čeprav so le slednji pod patronatom črne gore, katera jih ima še pa dosti manj.

    detel:
    "Solzica, sem vedel, da ti bo Hubertus takoj odgovoril.
    Srpski-crnogorski planinski gonič ni balkanec ali po novem srbski gonič. Balkancev o katerem govorimo, je na Balkanu veliko. Niso ti jasni nekateri pojmi . "

    - žal ne razumem, kaj si hotel povedati ???
    : zgleda da si vse pomešal: srbski-crnogorski planinski gonič - te pasme ne poznam !!!
    :srbski gonič ali kakor smo ga včasih imenovali "balkanski gonič" - to pa poznam,
    - pa tudi zgodovina goničev mi je znana - pa ne tista, ki se meni zdi ,
    ampak tista ki je zapisana s strani priznanih kinologov: B.Laske, U.P.Kišenskega in L.P.Sabanejeva, Pleban, pl.Frank, Scheickl, dr.pl.Kadich ..., no p dosti o tem.
    Solzica, žal tudi jaz tebe najbolj ne razumem ali pa mi niso znana prava dejstva.
    Ali ni prvi Crnogorski gonič (črn z rjavimi ožigi), drugi pa Balkanski gonič (rjav z črnim plaščem)?

Stran 3 od 15 PrvaPrva 123456713 ... ZadnjiZadnji

Pravila objavljanja

  • Ti ne moreš objavljati novih tem
  • Ti ne moreš objaviti odgovora
  • Ti ne moreš objavljati priponk
  • Ti ne moreš urejati svojih objav
  •