Stran 4 od 15 PrvaPrva 1234567814 ... ZadnjiZadnji
Rezultati 31 do 40 od 142

Tema: Balkanski (srbski) gonič

  1. #31

    Privzeto

    Jao,jao,fantje.Crnogorski planinski gonič je tisti,ki ga še mi imenujemo Planinski gonič ali kot smo ga pred par leti hoteli imenovati Koroški žigec(čeprav tega ni),črn z rjavimi ožigi,Balkanski gonič(tudi Srbski gonič) pa je vedno rjav z bolj ali manj izraženim sedlom,ne plaščem.Pri prvem je država domicila Črna Gora,pri drugem Srbija.Prvega smo si hoteli še mi lastiti,pa smo izviseli,za drugega nikoli ni bilo ne tendence in ne pogojev.
    Tjaša

  2. #32
    Član od
    Jan 2009
    Lokacija
    Cerklje ob Krki
    Prispevki
    532

    Privzeto

    Citat lunca je objavil: Pokaži objave
    Jao,jao,fantje.Crnogorski planinski gonič je tisti,ki ga še mi imenujemo Planinski gonič ali kot smo ga pred par leti hoteli imenovati Koroški žigec(čeprav tega ni),črn z rjavimi ožigi,Balkanski gonič(tudi Srbski gonič) pa je vedno rjav z bolj ali manj izraženim sedlom,ne plaščem.Pri prvem je država domicila Črna Gora,pri drugem Srbija.Prvega smo si hoteli še mi lastiti,pa smo izviseli,za drugega nikoli ni bilo ne tendence in ne pogojev.
    Tjaša
    Onda neka bude sedlo. Sam se ravno ne ukvarjam z goniči, zato tega ne vem, čeprav moji psi tudi gonijo.

  3. #33
    Član od
    Dec 2007
    Prispevki
    348

    Privzeto

    Jež - pozdrav!
    Si napisal in nalepil dve sliki: predstavnika Crnogorskega-Planinskega goniča in srbskega goniča. Ker je pa Primož prilepil tudi sliko svojega mladiča na prvi strani, pa bi te prosil, če jo pogledaš in mi napišeš, kateremu je bolj podoben, je pa lep predstavnik pasme.

  4. #34
    Član od
    Dec 2007
    Lokacija
    Vipavska dolina
    Prispevki
    729

    Privzeto

    Če že hočemo biti pikolovski glede temno obarvanega predela srbskega goniča je po standardu to lahko sedlo ali pa tudi plašč.

    Lunca, vsem akterjem te teme je jasno kaj danes pojmujemo pod imenom planinski in kaj pod srbski gonič. Solzica je poskušal navesti zgodovinski potek pasme in prepletenost ene in druge pasme, kar pa je v besedilu, ki ga navaja precej dvomljivo in kaotično. Fant je pač ponosen, da se je dokopal do nečesa novega in morda vse skupaj vzel preveč za suho zlato ter nalepil na forum, sedaj pa trmasto brani svojo ped zemlje. Pri ugotavljanju razvoja pasem je potrebno upoštevati tudi kulturne, družbene in politične ter ekonomske značilnosti tistega časa in prostora kjer so posamezne pasme nastajale.
    Seveda ta tekst je na KZSrbije, žal menim da nimajo slo kinologi nič zraven.
    Prva besedila, ki so govorila o pasmah na Balkanu izhajajo izpod peres slovenskih kinologov, zato se je avtor srbskega prispevka,ki ga navajaš lahko opiral le na te zapiske oz. na zapiske nemško govorečih prebivalcev Avstro-Ogrskega cesarstva, ki so se gibali po Balkanu in sledili ter zapisovali o lovski kinologiji tistih dni.
    Zapisov srbskih kinologov ali srbskih vzrejnih knjig iz tistega časa NI saj so vse delali slovenski kinologi združeni v JKZ, ki pa je imela sedež v Ljubljani. Šele kasneje se je zaradi lobiranja in spletk preselila v Beograd.
    Skratka, srbskih virov ni, slovenski pa so bili kakor so pač bili, saj so zadevo obravnavali od daleč. In to ni mnenje ampak dejstvo!!

    Koliko balkancev in koliko planincev imajo srbi ter kakšen je nivo njihove vzreje ne rabim gledat na njihov forum Solzica. O vsem sem se že večkrat prepričal na lastne oči in ušes ter si stvari ogledal od blizu. In moj povzetek iz vsega tega je ta, da jim v nobeni zadevi, ki se tiče lovske kinologije, pa naj se gre za goniče ali ptičarje, ne sežemo niti do kolen.

    Povsem jasno mi je da se z mano ne boš strinjal že zaradi tvoje trmaste narave ne, a ti le kraljuj na svojem prepričanju, Srbi in Bosanci bodo pa še naprej jagali in tekmovali s krasnimi psi.

    Za Hrvate se pa tudi ne boj. Za istrijana krasno skrbijo. Veliko bolje, kot bi skrbeli mi!

  5. #35
    Član od
    Jan 2009
    Lokacija
    Cerklje ob Krki
    Prispevki
    532

    Privzeto

    Citat solzica je objavil: Pokaži objave
    Jež - pozdrav!
    Si napisal in nalepil dve sliki: predstavnika Crnogorskega-Planinskega goniča in srbskega goniča. Ker je pa Primož prilepil tudi sliko svojega mladiča na prvi strani, pa bi te prosil, če jo pogledaš in mi napišeš, kateremu je bolj podoben, je pa lep predstavnik pasme.
    Pozdravljen Solzica,
    po mojem laičnem mnenju, je Primožev pes (oz psica) podoben Balkanskemu oz. Srpskemu goniču, ki pa je eden od tistih predstavnikov, ki imajo bolj izraženo sedlo, ki se bi mu že skoraj lahko reklo plašč, drugače faca, pa bolj ali manj u piko. Glede črnine, pa je res podoben Crnogorskemu planinskemu goniču. Kaj se mu pa pretaka po genih, pa da me ubiješ - nimam pojma.

  6. #36

    Privzeto

    Hubertus ima tukaj čisto prav. Tudi sam sem bil večkrat v tistih krajih in se na lastne oči prepričal o njihovi vzreji psov. Pri njih sem videl vzreditelje, ki imajo sami tudi do 20 odraslih psov in to eden lepši od drugega.
    Kar pa se tiče Primoževe psičke morate vedeti da so vsi mladiči te pasme črni.
    Tisto značilno sedlo pa dobijo okrog enega leta starosti.


    LP Boris

  7. #37
    Član od
    Dec 2007
    Lokacija
    Podkum
    Prispevki
    875

    Privzeto Sila

    Naj opišem nekaj lastnosti moje balkanke opaženih/doživetih v prvem tednu najinega druženja. Kot prvo, povsem drug karakter kot brandl brakinja, precej bolj samozavestna in korajžna. Na sprehodu se mi je dvakrat oddaljila cca 150-200 metrov, da sem jo izgubil z vidnega polja, obakrat sem stopil približno 10 korakov v stran s sledi po kateri sva prišla in radovedno, ter seveda tiho čakal kaj bo storila. Po cca 3 minutah sem jo opazil kako se v odločnem teku brez vmesnega ustavljanja vrača točno po svojem sledu. Nekaj metrov pred mestom kjer sva se razšla je upošasnila tek in me brez težav "izsledila". To je že ena dobra zasnova (samozavestno oddaljevanje od vodnika in odlično vračanje), ki se je pokazala pri komaj 3,5 mesečni psički. To me naravnost navdušuje.

  8. #38

    Privzeto

    O.k.,bom se spravla prebrati še enkrat Uroševičevo knjigo o Jugoslovanskih goničih,ki jo imam doma.Mogoče bo tam kaj več napisanega o pretapljanju pasem.
    Tjaša

  9. #39
    Član od
    Apr 2008
    Lokacija
    primorska
    Prispevki
    4,562

    Privzeto

    Citat solzica je objavil: Pokaži objave
    Jež - pozdrav!
    Si napisal in nalepil dve sliki: predstavnika Crnogorskega-Planinskega goniča in srbskega goniča. Ker je pa Primož prilepil tudi sliko svojega mladiča na prvi strani, pa bi te prosil, če jo pogledaš in mi napišeš, kateremu je bolj podoben, je pa lep predstavnik pasme.
    To bi ti moral že vedeti. Ta mladi balkanec bo vsak mesec bolj svetel. Vse ti je obrazložil Bor .

  10. #40
    Član od
    Dec 2007
    Lokacija
    Vipavska dolina
    Prispevki
    729

    Privzeto

    Že tale mladi gospodič ima dovolj balkancev, da lahko govorimo o pestri vzreji:


Stran 4 od 15 PrvaPrva 1234567814 ... ZadnjiZadnji

Pravila objavljanja

  • Ti ne moreš objavljati novih tem
  • Ti ne moreš objaviti odgovora
  • Ti ne moreš objavljati priponk
  • Ti ne moreš urejati svojih objav
  •