Stran 4 od 5 PrvaPrva 12345 ZadnjiZadnji
Rezultati 31 do 40 od 48

Tema: Uporaba kratkocevnega orožja za lov

  1. #31
    Član od
    Jun 2008
    Lokacija
    Šentjernej
    Prispevki
    302

    Privzeto

    Citat ZR7 je objavil: Pokaži objave
    Verjetno so bili isti pomisleki tudi pri uvajanju karabink, so sedaj pri uvajanju polavtomatskih pušk, pri poizkusih lokostrelcev, da pridejo v lovske vrste ipd. Tradicionalizem in paranoja, ki nista še nikoli šla skupaj z napredkom. Prepričan sem, da gre za predsodke, saj zlorabe ne stori orožje, temveč tisti, ki ga uporablja. Uporabi pa lahko tudi samo vrvico in palico ter postavi past! Bomo prepovedali vrvice in leskove palice?



    SSKJ govori kot navajaš o milostnem strelu. O usmrtilnem pa ne. Govori pač o usmrtitvah na splošno in to prav nič vezano na kakšen "coup de grace". Torej lahko govorimo le o že nič kolikokrat videni šlampariji piscev zakona, ki se na Slovenski jezik požvižgajo ali pa dejansko niso mislili na milostni strel. Torej bi se o tem razlagi lahko še dolgo preklali pa nikakor prišli do konca. Moja domneva je, da bi inšpektor preden napiše kazen za tak primer moral malo pomisliti na neugodne posledice, ki mu jih lahko na glavo navleče kakšen sposobnem odvetnik. Je pa seveda tak inšpektor pod pritiskom iz več strani in mu prav nič ne zavidam.
    ja... mislm pa, da je do tega pršlo tko kot si omenu- šlamparija piscev zakona oziroma je že sam zakon po mojem mnenju preveč abstraktno napisan in si ga preveč lahko razlagaš/razlaga vsak po svoje in če si ga mi ne mormo razložit in ga upoštevat verjemem, da ma tut izvršilna veja oblasti probleme
    me pa zanima mnenje kakšnega pravnika, mogoče bi Avbar lahk napisou kakšen članek o tem v Lovcu...?
    The Earth does not belong to man, man belongs to Earth.
    (Chief Seattle's reply to the Govt of US (1852).)

  2. #32
    ZR7 Guest

    Privzeto

    Citat alojz1 je objavil: Pokaži objave
    Pošteno!!!
    Če pa bi bilo dovoljeno in bi nabavil npr. S&W 500 z 10,5" cevjo, ...
    Ali obstaja kakšna omejitev za nabavo tega orožja?
    Sem ga že videl v lovskih rokah.

  3. #33

    Privzeto

    Citat ZR7 je objavil: Pokaži objave
    "Ali obstaja kakšna omejitev za nabavo tega orožja?..."
    Ne obstaja - čelada je obvezen del opreme.

  4. #34
    Član od
    Jul 2010
    Lokacija
    Kras
    Prispevki
    12

    Privzeto

    Citat karel je objavil: Pokaži objave
    Lahko je cev dolga tudi 40 cm ( revolver Buntline ), a skupna dolžina orožja, ne sme presegati 60 cm. Na omenjeni revolver lahko montiramo kopito in potem je...?:icon_smile:
    Ni potrebno montirat kopita, s cevjo daljšo od 30 cm (recimo 30,1 cm) je že dolgocevno orožje ne glede na skupno dožino. (med pogojema je vejica in "ali").
    Deus sive natura! (Bog ali narava) {Baruch (Benedict) Spinoza (1632-1677)}

  5. #35

    Privzeto

    Citat Canis Lupus je objavil: Pokaži objave
    "... s cevjo daljšo od 30 cm (recimo 30,1 cm) je že dolgocevno orožje ne glede na skupno dožino. (med pogojema je vejica in "ali")."
    Si 100% siguren?
    V katero kategorijo potem spada revolver, ki sem ga omenil?

  6. #36
    Član od
    Jul 2010
    Lokacija
    Kras
    Prispevki
    12

    Privzeto

    Citat karel je objavil: Pokaži objave
    Si 100% siguren?
    V katero kategorijo potem spada revolver, ki sem ga omenil?
    "3. Kratkocevno strelno orožje je orožje, pri katerem cev ni daljša od 30 centimetrov, ali katerega skupna dolžina ne presega 60 centimetrov.

    4. Dolgocevno strelno orožje je orožje, pri katerem je cev daljša od 30 centimetrov, ali njegova skupna dolžina presega 60 centimetrov.
    "

    Pri revolverju ki si ga omenil je dolžina cevi krajša od 30 cm (26,7 cm). Gre za kratkocevno orožje, saj dvomim, da skupna dolžina presega 60 cm.
    Deus sive natura! (Bog ali narava) {Baruch (Benedict) Spinoza (1632-1677)}

  7. #37

    Privzeto

    Revolver, ki sem ga imel v mislih, ima dolžino cevi v najdaljši izvedbi 16" ( cca 40,6 cm ) in je skupne dolžine manj kot 60 cm.

  8. #38

    Privzeto

    Še daljša izvedba ima cev 18" ( 45,7 cm ) in celotno dolžino 58,2 cm.

  9. #39
    Član od
    Jul 2010
    Lokacija
    Kras
    Prispevki
    12

    Privzeto

    Citat karel je objavil: Pokaži objave
    Revolver, ki sem ga imel v mislih, ima dolžino cevi v najdaljši izvedbi 16" ( cca 40,6 cm ) in je skupne dolžine manj kot 60 cm.
    Se opravičujem, ker sem površno prebral. Nekdo je omanjal revolver s 10,5" cevjo.

    Torej: glede na 4. točko 4. člena Zakona o orožju (uradno prečiščeno besedilo) (ZOro-1-UPB1 - Uradni list RS, št. 23/2005 z dne 10. 3. 2005) je to dolgocevno orožje, saj ima cev daljšo od 30 cm (pogoja dolžina cevi in skupna dolžina sta navedena alternativno in ne kumulativno). Poznejša novela zakona (Uradni list RS, št. 85/2009 z dne 30. 10. 2009) teh določb ne spremija.
    Deus sive natura! (Bog ali narava) {Baruch (Benedict) Spinoza (1632-1677)}

  10. #40

    Privzeto

    "Canis Lupus" - Potem, omenjeno orožje, ni revolver kategorije B1, ampak repetirna puška z risano cevjo kategorije C1. Mogoče nekaj tretjega?

Stran 4 od 5 PrvaPrva 12345 ZadnjiZadnji

Pravila objavljanja

  • Ti ne moreš objavljati novih tem
  • Ti ne moreš objaviti odgovora
  • Ti ne moreš objavljati priponk
  • Ti ne moreš urejati svojih objav
  •