Stran 2 od 8 PrvaPrva 123456 ... ZadnjiZadnji
Rezultati 11 do 20 od 72

Tema: Lov z lokom kot učinkovito orodje za gospodarjenje z prostoživečo divjadjo

  1. #11

  2. #12

  3. #13

    Privzeto Lov z lokom

    Spoštovani uporabniki....

    Sem nov član foruma, hkrati pa tudi že par let lokostrelec. zato vam lahko in tudi bom postopoma pojasnil par odgovorov v zvezi z lokom.

    Najprej moram pojasniti , da obstaja več vrst lokov: glede na način športa.
    Klasični, sestavljeni....
    Klasični lok je zaradi moči in funkcije precej počasen za tehnike lova in tudi končna moč in natančnost sta omejena. Toda tudi tukaj je možno nabaviti lok lovskih sposobnosti, ki se lahko kosa z sestavljenim lokom. Glavni problem je v hitrosti puščice, zato je potrebna relativna bližina 35 m za uspešen lov. sama prebojna moč puščice pa je enaka lovski puški! V Evropi ni divjadi , ki je ne i mogli upleniti s lokom! Odvisno od strelca in njegovih sposobnosti in treninga.
    zavedati se je potrebno , da povprečen lokostrelec lovec trenira veliko več od klasičnega lovca. Vsaka puščica je "nastreljena" in točno določene teže. Natančnost strela na 40 m je 5cm2! Prednost klasičnega loka je TIŠINA, saj uplenjena divjad večinoma ne ve kaj jo je zadelo in ne beži daleč!

    Sestavljeni lok: najpogostejši pri lovu! hitrost je 3 x večja , toda je glasnejši. Omogoča , da lovec dlje časa izvaja merjenje in tudi namerilne naprave so lahko umerjene tudi do 100 m. Večinoma se strelja do 45m, kjer je natančnost cilja do 2cm2 na 50m. Pri proženju loka se uporablja prožilni mehanizem, ki ima podobno funkcijo kot pri puški, le da je lahko mnogo bolj občutljiv in ima manj napak proženja.
    Položaj strelca pri loku je stoje ali kleče, toda sama pozicija in napetost mišic stoje pri loku omogoča natančnejše streljanje kot pri ostrostrelni puški do 50m! Običajno se ne uporablja povečevalne optike , oziroma občasno 2-4 x povečava. Obstajajo tudi nočni merki, laserski merki, svetleče puščice... Oprema je zelo napredna.
    Lovske konice so klasične 2-5 krake in več, obstajajo tudi tehnične, ki se ob zadetku v cilj razširijo.

    Penetracija v cilje je večja odpa rane : zelo krvavi in je lovske puške, rane je čista vreznina. Zaradi tega je od zadetka do izkrvavitve samo 10-15 sekund! Zaradi teže konice in teže puščice in inercije izstrelka so vsi 60 in več funtni loki (vsi lovski) primerni tudi za lov na težko divjad-slon, bivol, kudu, grizli....kar ni možno z večino lovskih kalibrov Evrope...

    Ker v Sloveniji še ni urejeno področje lova z lokom, hodimo na lov v Afriko, Srbijo, sedaj tudi že Hrvaško.
    Sam sem bil že v Afriki 2008 in drugo leto verjetno potujem ponovno.
    Imam lepo trofejo : Orix
    Želim (želimo), da se spozna , da je lov z lokom mnogo bolj kompleksen in prvinski način lova, ki ponuja več akcije, znanja lova ...skrivanja, kamuflaže... Živali je potrebno priti mnogo bliže, kar onemogoča napake pri odločitvi za strel, saj cilj vidiš iz neposredne bižine. Uspeh lova je večje zadovoljsto za vloženi trud.

    Hvala in lep pozdrav

  4. #14

    Privzeto Lov z lokom 2

    Afrika:
    V severnem delu južne afrike - regija Matlabas: celoten rejon v velikosti 95000km2 je v večinoma v privatni lasti bivših farmerjev.
    le-ti so imeli konstatne težave z insekti in boleznimi, ki se prenašajo med živino in preostalo divjadjo...Zato so sprejeli odločitev za celostno spremembo. Vse krave so zastrupili z insekticidom, ki povzroča neplodnost insektov injih pustili 5 let v naravi. S tem so se znebili večine prenosljivih bolezni. Te živali so nato odstrannili in celoten rejon ponovno naselili z vsemi avtohtonimi vrstami divjadi razen leva in slona. populacija je sedaj zdrava in je vzpostavljen avtohtoni sistem. Živinorejo so opustili, dejavnost je sedaj lov! Skrbno vzpostavljajo enakomerno razporejenost in raznolikost divjadi.
    Piporočen je lov z lokom, ki ne vznemirja divjadi in omogoča izbiro samo "pravih" odstrelov. vsakega lovca spremlja (ali v paru) lokalni vodnik lovec, ki odobri odstrel. Strel z puško je večinoma samo v nuji. Tudi lokalni lovci lovijo z lokom, predvsem tudi zato , ker z lokom lahko humano ustreliš vsakršno divjad do 1 tone ber posebnosti. Pri puški pa je potreben za posamezno divjad ustrezen kaliber.

    Lok ima večjo penetracijo in enako hitro učinkovitost! Zaradi gostote rastja pa je vidljivost samo 50 metrov: kar je dovolj za lok in prežo.
    Vsak lokostrelec pred vsopom v rejon predhodno pokaže svojo usposobljenost na streljanju na tarčo na razdaljo 30 m in cilj velikosti 10cm2. Šele nato lahko vstopiš v lov.

    Tudi v slovenskih gozdovih bi lahko izvedli podoben režim.


    Fuchs

  5. #15
    Član od
    Nov 2009
    Lokacija
    Gorenjska, pod Krvavcem
    Prispevki
    1,322

    Privzeto

    Fuchs, vse si lpo obrazložil kako in kaj Tudi sam nevem zakaj se kaj takega ne uvede v RS, sem tudi sam velik pristaš loka za lov. Kdaj pa kdaj grem tudi na strelišče in vadim na tarče.
    Lov z lokom je res iziv, za katerega potrebuješ veliko znanje o obnašanju divjadi, kako se ji približati in meni osebno se zdi da začutoš pristen stik z naravo ker sta si lovec in plen tedaj res enakovredna.:icon_smile:
    Loviti tako, da ohranjamo. Loviti tako, da smo si dobri tovariši. Loviti tako, da bogatimo duha in telo. Nastran Nejc

  6. #16
    ZR7 Guest

    Privzeto Lov z lokom kot učinkovito orodje za gospodarjenje z prostoživečo divjadjo

    Tema za opisovanje kaj lov z lokom pravzaprav je.
    Sem sem prekopiral objave, ki so se drugje mešale z netematskimi.
    Vabim lokostrelce in tiste, ki si to področje žele spoznavati, da debato nadaljujejo.
    Še posebej hvala Fuchs-u za njegov nedavni prispevek. Se priporočamo še v naprej.

    LP
    Last edited by ZR7; 14. July 2010 at 07:41.

  7. #17

    Privzeto Lov z lokom....2

    V kolikor želite izvedeti kaj več o samem loku in lovu oziroma, kaj pravzaprav potrebuje lokostrelec, lahko dodam več pojasnil.

    Prav bi bilo, da vsi lovci lokostrelci nekako spadajo pod lovsko družino in tudi, da bi lov z lokom postal del naše lovske kulture - kot " poslastisa" ali vrhunec umetnosti lova.

    Zadeti tarču na 300 m pomeni z puško lep strel, za divjad pa nadmoč...
    za dobrega strelca z dobro opremo 300 m in strel je doseže pohvale. Toda priti na strel z 35-40m in upletiti divjo žival z vsemi njenimi čutili...do je pravi uspeh.

    Tako loki , kakor puške dosegajo bliskotivi razvoj ... toda doseči strelno bližino...to je še vedno vrlina/veščina, ki si jo prisluži samo odličen lovec.

    Nobena tehnična izboljšava pri loku ... ne pomaga , če ne dosežeš bližine!

    Pa še o strahu o krivolovu pri loku!
    - vsi ki streljamo z lokom in se vežbamo z lokom, bi že lahko izvajali krivolov v kolikor bi bil interes.... Vsi smo usposobljeni, izvežbani, imamo vrhunsko maskirno oprem... Klasičen lovec te ob dobri "maski" niti nebi opazil....
    Toda zavest je tista , ki nas vodi, da se držimopravil in lov izvajamo samo v državah , ki imajo le-to dovoljeno.

    Navaden "tatič" oziroma priložnostni krivolovec, pa si z lokom ne more pomagati...Za vsak strel je potrebno ogromno vežbe, opreme, priprav , ogledov prostora... Povedno drugače: "puška z dušilcem je enostavnejša, učinkovitejša..."
    Lov z lokom tako ostaja samo ardenalinska vrlina...prelisičiti plen, da ti "dopusti" dovolj blizu....

    Fuchs...

  8. #18
    ZR7 Guest

    Privzeto

    Citat Fuchs je objavil: Pokaži objave
    V kolikor želite izvedeti kaj več o samem loku in lovu oziroma, kaj pravzaprav potrebuje lokostrelec, lahko dodam več pojasnil.
    ...
    Fuchs...
    Se priporočamo. Seveda nas zanima. Sam bom verjetno za vedno obstal pri občasnem rekreativnem streljanju v tarčo, a me lov z lokom vseeno zanima in vas podpiram v prizadevanjih za legalizacijo lova z lokom v naših loviščih. Zato me iz radovednosti, širitve obzorij in možnosti posredovanja tega znanja vse o lovu z lokom še kako zanima. In verjetno nisem edini tak na tem forumu, zato se priporočamo za vse kar nam lahko napišeš. Imaš tudi možnost sestaviti članek in mi ga poslati na e-mail portala, pa ga/jih tam objavim v področju lokostrelstva.

    LP

  9. #19
    Član od
    Jun 2008
    Lokacija
    Šentjernej
    Prispevki
    302

    Privzeto

    Jaz sem tudi zato, da se zadeva uvede pri nas, se mi zdi da priti tako blizu divjadi je res umetnost in doživljanje lova kot ga je človek nekdaj, tudi sam imam najraje lov na zalaz, če je to le mogoče.
    Zagotovo je lok toliko napredoval, oziroma tehnologije le-tega, da se lahko brez slabe vesti lovi z njim kljub temu pa se mi zdi puška zaenkrat bolj učinkovita za lov.
    Zgovarjanje, da bi se povečalo krivolovstvo ob uvedbi loka kot lovnega orožja se mi zdi nesmiselna, če ne zaradi drugega, krivolovci nimajo časa za kaj takega, predvsem pa dvomim, da imajo take SPOSOBNOSTI, ker verjetno je potrebno obojega, na koncu pa še kaj, da je lov z lokom uspešen...

    Če bo peticija podpišem
    The Earth does not belong to man, man belongs to Earth.
    (Chief Seattle's reply to the Govt of US (1852).)

  10. #20
    Član od
    Dec 2008
    Lokacija
    Voučja vas ŽeLBEZNki
    Prispevki
    702

    Privzeto

    Če bo peticija podpišem jest tudi !
    Einstein je izjavu, da bo 4. sv. vojna spet z lokom in puščico
    zato mormo začet trenirat
    Žlht smo lohk, škode pa na smemo delat !

Stran 2 od 8 PrvaPrva 123456 ... ZadnjiZadnji

Pravila objavljanja

  • Ti ne moreš objavljati novih tem
  • Ti ne moreš objaviti odgovora
  • Ti ne moreš objavljati priponk
  • Ti ne moreš urejati svojih objav
  •