Stran 1 od 7 12345 ... ZadnjiZadnji
Rezultati 1 do 10 od 61

Tema: Pomladansko soljenje

  1. #1

    Privzeto Pomladansko soljenje

    Pred leti smo imeli v tem času organizirano soljenje.
    V solnice smo napolnili kar 400kg soli. Letos smo znižali na 30 kg za 30 solnic. Pa še teh je preveč, če upoštevamo normativ 1 solnica na 100ha.
    Kaj se je tako spremenilo v naravi, da gremo iz ene skrajnosti v drugo?

    Vsi vemo, da je srnjad teritorialna in v času poleganja ima srna zelo majhen teritorij (manj kot 10ha ?). Ker pa so solnice kar dobro obiskane pomeni, da srnjad zaradi potrebe po soli prehodi večje razdalje in s tem tudi širi razne bolezni (zajedalci).
    Ali pa divjad soli ne potrebuje in smo do sedaj živeli v zmoti.

  2. #2
    Član od
    Dec 2007
    Lokacija
    tukaj
    Prispevki
    3,489

    Privzeto

    Priznan veterinarski strokovnjak za patologijo divjadi mi je na vprašanje s to dilemo odgovoril, da pozitiven vpliv dodajanja soli na zdravje divjadi ni nikjer dokazan. Da pa je divjadi všeč slan okus.
    Da pa sol škoduje rastlinam in krni rodovitnost tal, je pa že dolgo znano....
    As hunters, we need to stand strong, unite as one and NEVER apologize for being who we are! We should focus our energy on being the best hunters we can be by challenging ourselves to be ethical, respectful and responsible so as to humbly uphold our proud heritage. Now, let´?s get out there and enjoy the great outdoors!
    Eva Shockey

  3. #3

    Privzeto

    Prav tako pa tudi o negativnih vplivih nastavljanja soli na divjad ni veliko napisanega in dokazanega. Količina, ki jo nastavimo lovci pa je po moje smešno majhna proti količini soli, ki pride v naravo s npr. s soljenjem cest. Zaradi tega mislim, da ni v nobenem primeru zmanjšana rodovitna sposobnost okolja zaradi lovskih solnic, ker gre za tako malo soli na enem mestu, da ne more imeti večjega vpliva na širšo okolico in s tem na produktivno sposobnost gozda ali drugega okolja v katerem stoji solnica.

  4. #4
    Član od
    Oct 2007
    Lokacija
    Loški potok
    Prispevki
    2,301

    Privzeto

    Če so solnice založene je povoza manj, kajti srnjad hodi lizat sol na cesto, če jo v skritih solnicah ni.
    Skerl Miha -VEPER
    Loški potok

  5. #5
    Član od
    Dec 2007
    Lokacija
    mozirje
    Prispevki
    592

    Privzeto

    Citat Veper je objavil: Pokaži objave
    Če so solnice založene je povoza manj, kajti srnjad hodi lizat sol na cesto, če jo v skritih solnicah ni.
    tista snrjad ki hodi na cesto lizat sol jo vsak voznik opazi problem se naredi pri prehodih divjadi , ko nepričakovano prečka cesto...
    če pa nekateri postavljajo solnice v bližini cest jim pa tako ni pomoči...

  6. #6
    Član od
    Oct 2007
    Lokacija
    Loški potok
    Prispevki
    2,301

    Privzeto

    Pumpa ja kje sem pa napisal da so solnice ob cestiNapisal sem če so skrite solnice prazne kar pomeni da so solnice postavljene tako, da jih ne vidiš niti iz preže ali pa z lovske steze in imajo živali zato mir pred lovci,avtomobili in še čemu.Skratka solnice naj bi bile praviloma v gostem grmovju in skrite od pogledov.Lovci pa smo si omislili solnice pred prežami zaradi lažjega odstrela in ne zato, da bi živali dobile potrebno količino soli,če je ta sploh res potrebna in ni tako kot je napisal Mugo. Dejstvo pa je da živali tudi v naravi iščejo soli in minerale tako da mislim da je že nekaj na tem ,da je sol potrebna.
    Skerl Miha -VEPER
    Loški potok

  7. #7
    Član od
    Dec 2007
    Lokacija
    mozirje
    Prispevki
    592

    Privzeto

    Citat Veper je objavil: Pokaži objave
    Pumpa ja kje sem pa napisal da so solnice ob cestiNapisal sem če so skrite solnice prazne kar pomeni da so solnice postavljene tako, da jih ne vidiš niti iz preže ali pa z lovske steze in imajo živali zato mir pred lovci,avtomobili in še čemu.Skratka solnice naj bi bile praviloma v gostem grmovju in skrite od pogledov.Lovci pa smo si omislili solnice pred prežami zaradi lažjega odstrela in ne zato, da bi živali dobile potrebno količino soli,če je ta sploh res potrebna in ni tako kot je napisal Mugo. Dejstvo pa je da živali tudi v naravi iščejo soli in minerale tako da mislim da je že nekaj na tem ,da je sol potrebna.
    tudi jaz nisem napisal kje ti postavljaš solnice napisal sem samo da trditev da je zaradi soli na cesti več povoza ni na mestu

  8. #8

    Privzeto

    Veper, danes smo pa vsi nekam nataknjeni
    Tudi zgoraj pri disciplinskem postopku
    Je to posledica lovopusta?

  9. #9
    Član od
    Aug 2008
    Lokacija
    Štajerska-Pohorje
    Prispevki
    504

    Privzeto

    Citat alojz1 je objavil: Pokaži objave
    Veper, danes smo pa vsi nekam nataknjeni
    Tudi zgoraj pri disciplinskem postopku
    Je to posledica lovopusta?
    Ja ne vem, če ne!?

  10. #10

    Privzeto

    Zaenkrat je na solnicah, ki sem jih jaz založil še bolj kot ne prazno... Niso pokazali pretiranega zanimanja za solnice...

Stran 1 od 7 12345 ... ZadnjiZadnji

Pravila objavljanja

  • Ti ne moreš objavljati novih tem
  • Ti ne moreš objaviti odgovora
  • Ti ne moreš objavljati priponk
  • Ti ne moreš urejati svojih objav
  •