Stran 5 od 7 PrvaPrva 1234567 ZadnjiZadnji
Rezultati 41 do 50 od 65

Tema: Baikal enocevna prelamača

  1. #41
    Član od
    Dec 2007
    Lokacija
    Kärnten
    Prispevki
    1,206

    Privzeto

    je možno da so natančnejše cevi bolj občutljive na razne delce(prah, dežne kapljice, olje, ...), kar se odraža pri prvem odstopajočem zadetku na tarčo?

  2. #42

    Privzeto

    Citat tikkat3 je objavil: Pokaži objave
    Če bi upoštevali samo 4 strele, je kul. 5. strel je pa
    obupno odstopanje, tako da je to daleč od dobrega.

    Da obrazložim: Ta strel,ki je izven črnega polja je bil prvi-kontrolni.Po tem strelu sem nastavil daljnogled in oddal še 4 kontrolne strele v zelo kratkem času brez popravka daljnogleda. Na splošno se je Baikal v tem kalibru odlično obnesel tudi pri lovu, vendar sem ga uporabil samo na srnjad in lisice.

  3. #43
    g0zdar Guest

    Smile

    Moj oče ima Baikalovo prelamačo v kalibru .30-06,pa moram reči,da se dobro odnese.Z njo je ustreliu več kosov jelenjadi,marjasca pa tudi nekaj srnjadi.V večini je vsaka divjad padla v ognju.Uporablja pa municijo geco 11.0g.Zdaj bo probal drugo municijo,čeha 11.7g,pa bomo videli kaj mo delala.

  4. #44
    Član od
    May 2008
    Lokacija
    Štajerska
    Prispevki
    412

    Privzeto

    Torej drži, da Baikal v kalibru .30 (30-06 in 308) rabi ruske krogle malenkost večjega premera, da nosi dobro. Ker je 7,62x39 že v osnovi ruski kaliber, torej že s standardno monicijo nosi dobro.

    Je kdo probal polnit 308 za Baikal z kroglami večjega premera? .311 se mi zdi, da bi naj bile tiste prave?
    Podnebne spremembe so tukaj. Stvar naše morale je ali bomo ukrepali.

  5. #45
    Član od
    Dec 2007
    Lokacija
    Notranjska
    Prispevki
    1,340

    Privzeto

    Preizkusili smo krogle .311. Rezultati so bili pozitivni in o tem je Veper pisal tudi na tem forumu. Napolnili smo samo 20 nabojev, ostalih 80 krogel pa je še pri meni.

    Problem cevi pri teh prelamačah so ruske tolerance, za kaliber 7,62, ki jih uporabljajo tudi za kaliber .308 ter samo štirje žlebovi, ki krogli ne omogočijo stabilnosti. Premer krogle za dobro delovanje mora biti, če se prav spomnim najinih preizkusov vsaj 7,83 mm ali več.

  6. #46
    Član od
    May 2008
    Lokacija
    Štajerska
    Prispevki
    412

    Privzeto

    Zakaj naj 4 žlebovi ne bi stabilizirali krogle. Tekmovalni kalibri kot sta 6XC in 6,5-284 imata tudi samo 4 žlebove, kakor tudi prenekatera puška v kalibru .308.
    Podnebne spremembe so tukaj. Stvar naše morale je ali bomo ukrepali.

  7. #47

    Privzeto

    Krpan, Krpan zdele si pa mal u meglo brcnu, tole s štirimi žlebovi. Po tvojem bi morala "merlinka" s 16 žlebovi biti AAAAHHHHHOOOOOOOOO.

  8. #48
    Član od
    Dec 2007
    Lokacija
    Kärnten
    Prispevki
    1,206

    Privzeto

    tovarniške puške mislim da imajo bolj al manj vse 4 žlebove. V Borovljah so v kalbru 308win delali jagdmatch cevi z 6 žlebovi, dolžine 65cm (sigurno je kak % ali 2 bolj natančna kot navadna s 4), . Zdej, da 4 žlebovi ne morejo stabilizirat krogle pa dvomim:icon_smile:

  9. #49
    Član od
    Dec 2007
    Lokacija
    Notranjska
    Prispevki
    1,340

    Privzeto

    Ste pa zapeli z temi žlebovi, kot da bi vam stopil na kurje oko.

    Pri žlebovih bolj kot samo število šteje površina, robov, ki kroglo utirijo in zavrtijo. Površina pa je odvisna od višine robov in števila. Višina žlebov ne more biti neomejena, ker bi prišllo do prevelikega preoblikovanja krogle, zato si pomagajo z številom.

    Večina standardnih vojaških cevi ima 4 žlebove. Te cevi so prilagojene vojaškim kroglam. Pri tem je pomembna dolžina krogle in trdota plašča. Krajša in mehkejša kot je krogla večjo površino za utiranje potrebuje. Okrogle svinčene krogle se streljajo iz cevi, ki imajo 10 ali več žlebov. Kolegi, ki streljajo z črnim smodnikom, svinčenke streljajo iz pušk z 13 žlebovi, pa še imajo probleme ker jim kroglo posname, če vsujejo preveč smodnika.

    Število žlebov vpliva tudi na površino prereza cevi. Pri enakih dimenzijah premera cevi imajo tiste z več žlebovi manjši prerez in zato se mora krogla bolj deformirati (podaljšati) da lahko zdrsne skozi cev.

    Sicer pa slike pove več kot 100 besed. Že pred časom sem se igral z tem in premeril in narisal boroveljsko cev, ki ste jo omenjali in cev iz baikalove prelamače. Ugotovil sem, da imata obe iste premere med brazdami in žlebovi. Matematika pa pove, da ima boroveljska približno za en procent manjšo površino prereza cevi, ter za 33% večjo površino naležnega roba, ki utiri kroglo.

    Pri trših kroglah pravega premera, razlike med obema cevema nebi smelo biti, pri mehkejših kroglah, z manjšim premerom pa bi lahko prišlo do slabega utirjanja in z tem do puščanja plinov ob strani ( zadnja slika). ki ima za posledico manj stabilen let krogle.

    Premeril sem tudi veliko krogel v tem kalibru. Zapiskov sicer ne najdem več, iz glave pa mislim, da se izmeril naslednje.

    Vojaški naboj 7,62x39 7.85mm
    Vojaški naboj .308 7.83
    Lovski naboj Geco 7.79
    Lovski naboj Norma 7.82

    Pri preizkusi se nam je zdelo da debelejše krogle manj trosijo, vendar smo naredili premalo testov ta zaključek.

    Sledil je zaključek, da v naboje .308 vstavimo krogle .311. Rezultat je bil manjši raztros.

    Sumim pa da tiči vzrok za raztros baikalovih prelamač v spoju med cevjo in zaklepom.

    Če povzamem: Ne trdim, da štirje žlebovi ne morejo stabilizirati krogle, vendar za določene pogoje (premer krogle, trdota krogle, hitrost) niso dovolj.

  10. #50
    Član od
    Dec 2007
    Lokacija
    Notranjska
    Prispevki
    1,340

    Privzeto

    Zanimivi so tudi tile dve slikici. Kot vidimo premer krogel (G1) pri ruskem 7,62 in ameriškem 7.62 če zdaleč ni enak, cevi na puškah pa povečini so.

Stran 5 od 7 PrvaPrva 1234567 ZadnjiZadnji

Pravila objavljanja

  • Ti ne moreš objavljati novih tem
  • Ti ne moreš objaviti odgovora
  • Ti ne moreš objavljati priponk
  • Ti ne moreš urejati svojih objav
  •