Rezultati 1 do 10 od 80

Tema: Novela zakona o orožju

Hybrid View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #1
    Član od
    Dec 2007
    Lokacija
    Notranjska
    Prispevki
    1,340

    Privzeto Novela zakona o orožju

    Na novemberski seji naj bi parlament obravnaval novelo zakona o orožju.

    Najdeto jo na http://www.mnz.gov.si/si/zakonodaja_...ogi_predpisov/ pot točko 9.

    Za lovce bo bistvena sprememba v posesti orožja. ki ga po novem definira kot:
    5. člen: "Dovoljenje za posest orožja dovoljuje posamezniku posest in prenašanje posameznega kosa orožja ter njegovo uporabo v lovišču ali na strelišču in se izda s trajno veljavnostjo."
    Zgornji stavek pa so obrazložili takole:
    . Bolj jasno definirane pravice, ki izhajajo iz dovoljenja za posest so potrebne tudi zaradi sprememb v 59. členu, ki se nanaša na odvzem orožnega lista lovcem, ki niso več člani lovskih organizacij. Lovcu, ki ni član nobene lovske organizacije oziroma lovcu, ki nima prostega dostopa do lovišča se namreč lahko izda le dovoljenje za posest orožja. Tak lovec ima sicer pravico do lova, vendar lahko to počne le bodisi v komercialnih loviščih proti plačilu ali ob izrecnem vabilu na lov s strani nekoga, ki je član lovske organizacije, ki poseduje lovišče. Za takšen način lova, ko nima dnevno prostega dostopa v lovišče vsekakor zadostuje omenjena listina.
    Verjetno je še kakšno skrita fora, zato je čas zdaj, dokler poteka javna debata da tudi mi podebatiramo in predloge posredujemo tistim, ki bodo o zakonu odločali. Ko bo zakon sprejet, nam preostane zgolj skloniti glavo in ubogati oblast.

  2. #2
    Član od
    Jan 2009
    Lokacija
    Gora
    Prispevki
    51

    Privzeto

    Mogoče kakšne novice o legalizaciji orožja? Sam sem namreč na podstrešju vikenda po smrti dedka, ki je bil lovec našel lovski karabin mauser in bi ga želel prijaviti.

    Lp,
    G

  3. #3
    Član od
    Dec 2007
    Lokacija
    Notranjska
    Prispevki
    1,340

    Privzeto

    Analiza kaže, da je v (strokovni) javnosti ponovno zaznati potrebe po legalizaciji orožja. Prva legalizacija orožja je bila mogoča v šestih mesecih od uveljavitve Zakona o orožju v času 7. 1. 2001 do 9. 7. 2001. Na podlagi Zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o orožju (Uradni list RS, št. 73/04), ki je začel veljati dne 20. 7. 2004, pa je bilo orožje, seveda ob izpolnjevanju zakonskih pogojev, mogoče legalizirati v 12 mesecih, to je do 20. 7. 2005. V prvi legalizaciji so posamezniki skupaj vložili 6458 vlog za legalizacijo orožja, izdanih pa je bilo 4847 orožnih listin. V drugi legalizaciji je bilo 2304 vlog, kar je za 64 % manj kot v prvi, izdanih pa je bilo 2094 orožnih listin ali 57 % manj kot v prvi legalizaciji.


    Tabela 2: Pregled vlog in izdanih orožnih listin – legalizacija orožja

    ŠTEVILO VLOG / IZDANIH OROŽNIH LISTIN

    I. legalizacija 6458 4848

    II. legalizacija 2304 2094
    SKUPAJ. 8762 6942

    Po policijskih podatkih se legalizaciji orožja iz leta 2000 in 2004 nista bistveno odrazili na številu zaseženega nelegalnega orožja. Iz podatkov o številu zaseženega orožja v navedenih letih, bi bilo mogoče vendarle sklepati na določen vpliv legalizacije.

    Legalizacija bo možna po objavi novele v uradnem listu.

  4. #4
    Član od
    Oct 2008
    Lokacija
    Dolenjska
    Prispevki
    1,207

    Privzeto

    Od včeraj je možno legalizirati "črno" orožje.


    Zdej ima lahko vsak doma brezskrbi orožje in oni pravijo da bodo s tem prispevali k splošni varnosti!A puška na črno kaj drugače useka kot ta z papirjem?


    A lahko nekdo z legaliziranim karbinom kupi strelivo v trgovini s tem potrdilom?

  5. #5
    Član od
    Dec 2007
    Lokacija
    Notranjska
    Prispevki
    1,340

    Privzeto

    http://www.mnz.gov.si/si/splosno/cns...07/256a32f124/

    Pozorno preberi celo novico. Tisti papir, ki ga omenjaš je zgolj za začasen prenos orožja do puškarja in na UE, potem pa ti bodo izdali ustrezno listino. Če že imaš orožni list ni nobenega problema.

    Moj primer je naslednji:

    Žena je legalno podedovala (1992)pištolo od svojega očeta. Imela je posestveno dovoljenje. Posestveno dovoljenje je nekje založila, pištola pa je več let ležala na dni neke omare, in ko sem jo prvič prehledal sem ugotovil, da je bila vseskozi napeta. Pričakoval sem, da bo dobila poziv ob menjavi orožnih listov (1995), da si pridobi novo listino tako kot smo to morali urediti vsi ostali. Država je očitno na ta kos orožja pozabila in sedaj po 15 letih od uveljavitve novega zakona o orožju še vedno ni zahtevala da bi za to žena pridobila ustrezne papirje. Ob prejšni legalizaciji sem šel na upravno enoto, da bi to orožje ponovno legaliziral, venda nisem mogel pridobiti orožnega lista, ker kaliber (kratka devetka) ni ustrezal Uredbi o vrsti in moči lovskega orožja. Sedaj je ta uredba spremenjena, tako da kaliber pade v kategorijo lovskega orožja, in zato bom ponovno poskusil legalizirati pištolo, ki je med drugim, tudi spomin na pokojnega tasta.
    Last edited by Krpan; 22. November 2009 at 12:03.

  6. #6

    Privzeto

    Po mojem mnenju, te pištole ni potrebno legalizirati, ker je že registrirana. Verjetno bo potrebno narediti le prepis.

Pravila objavljanja

  • Ti ne moreš objavljati novih tem
  • Ti ne moreš objaviti odgovora
  • Ti ne moreš objavljati priponk
  • Ti ne moreš urejati svojih objav
  •