Stran 3 od 9 PrvaPrva 1234567 ... ZadnjiZadnji
Rezultati 21 do 30 od 87

Tema: Klopi in bolezni

  1. #21
    Član od
    Dec 2007
    Lokacija
    tukaj
    Prispevki
    3,489

    Privzeto

    Ker sem poleg lova tudi službeno veliko v gozdu, lahko povem iz svojih izkušenj in izkušenj kolegov in sodelavcev, da je veliko bolj učinkovito zaščitno obnašanje kot razna kemična zaščitna sredstva. Razni kemični repelenti so se po mojih izkušnjah izkazali za neučinkovite, saj klop v vsakem primeru "skoči" na nas in potem nas ne bo več kar tako zapustil, ker smrdimo po repelentu. Bo pač toliko časa lezel po obleki, da bo prišel podnjo in se prisesal na primernem mestu. Verjetno bi repelent deloval edino, če bi ga nanesli po celem telesu, da se klop nebi imel kje prisesati. Ampak ne vem, če je komu v interesu nanašenje teh strupov po vsem telesu.
    Priporočam raje primerna oblačila, skozi katera bo klop težje prišel do kože. Dolge hlače, dolgi rokavi, pa takoj ko pridemo iz gozda slecimo ta oblačila in jih po možnosti damo čimprej v pranje. Pa najboljše je čimprejšnje tuširanje po prihodu iz gozda, če se nam je kakšen klop že prisesal, ga odstranimo čimprej, ker s tem zmanjšamo možnost prenosa bolezni iz klopa na nas.
    As hunters, we need to stand strong, unite as one and NEVER apologize for being who we are! We should focus our energy on being the best hunters we can be by challenging ourselves to be ethical, respectful and responsible so as to humbly uphold our proud heritage. Now, let´?s get out there and enjoy the great outdoors!
    Eva Shockey

  2. #22
    Član od
    Dec 2007
    Lokacija
    Ljubljana, Dolenjska
    Prispevki
    430

    Privzeto

    Razumljivo, poskušam bit previden. Ampak kljub temu, da jih vztrajno pobiram s hlač in se doma tuširam, sem samo minuli vikend izpulil 6 že prisesanih.

    Tudi sam se izogibam uporabi kemikalij na koži, zato me je zanimalo, če ima kdo izkušnje z Forthom ali čim podobnim. Se pa bojim, da je to res bolj blažev žegen, tako kot piše Mugo.

  3. #23
    Član od
    Dec 2007
    Lokacija
    tukaj
    Prispevki
    3,489

    Privzeto

    Forth in podobne reči sem preizkusil. Za hec sem nekoč z nekim repelentom (ne insekticidom, repelentom) poškropil nadležno oso. da bi jo pregnal. No pa je kar strmoglavila in poginila. Tako da... teh strupov jaz že zato ne dajem na sebe. Pa tudi delovali niso, ko sem jih preizkušal, ravno tako sem imel prisesane klope. So pa repelenti dobri za ljudi, ko si našprican res smrdiš
    As hunters, we need to stand strong, unite as one and NEVER apologize for being who we are! We should focus our energy on being the best hunters we can be by challenging ourselves to be ethical, respectful and responsible so as to humbly uphold our proud heritage. Now, let´?s get out there and enjoy the great outdoors!
    Eva Shockey

  4. #24
    Član od
    Apr 2008
    Lokacija
    primorska
    Prispevki
    4,562

    Privzeto

    Aha,....da te ženske ne nadlegujejo :icon_:

  5. #25

    Privzeto

    Preiskušal forth (tudi službeno), pa autan .... in konec koncev ugotovil, da bistvene razlike med uporabo in neuporabo repelentov ni. Žal. Tako da se je potrebno sprijazniti z dejstvom, da nas klopi in podobna "golazen" najbolj najedajo v gozdu. Sam se ne sekiram več kako sem oblečen, saj sem opazil, da sem klope pulil s sebe že v vseh možnih kombinacijah oblek in repelentov, celo delavska obleka ,ki smrdi po olju in bencinu ni več učinkovita. Opažam celo to, da klopa fašem v stanovanju (se skrije nekje na obleki pa skoči dol preden gre v pranje...) ali ga celo "prenesem" na sobivajoče.

    Tako smo sklenili, da se proti klopnemu meningoencefalitisu ceijo še vsi preostali člani družine. Za boreliozo pa se pregledujemo (z mlado ženo je to lahko hudo uporabno ) Sem pa kljub temu že 10 let pozitiven na boreliozo

    Prisesanega klopa pa čim prej zagrabit in spulit, nič vrtit pa mazat. Za lažje izpuljenje brez stiska klopa (da čim manj sline spusti v ranico) pa se dobijo različne "zekenzange" - ja nemci jih delajo pa imajo nemško ime.

  6. #26

    Privzeto

    js sm meu že dosti klopov pa kroga nisem opazil, zato me je malo strah da sem kaj spregledal ali pa se krog sploh ni pojavil ....kaj je možno da ko grem k zdravnici da poprosiš da te pregledajo preventivno če imaš boreliozo??.
    veliko ljudi se boji medveda, teh majhnih hudičov pa ne

    lp

  7. #27
    Član od
    Apr 2008
    Lokacija
    primorska
    Prispevki
    4,562

    Privzeto

    Opravi se kontrola krvi na protitelesa .

  8. #28

    Privzeto

    pregled krvi na specifična protitelesa se lahko opravi, vendar ni nujno, da protitelesa sploh zazna (ceo v samo slabih 30% akutne okužbe - sploh pri tistih, ki so vmes jemali antibiotike). V kliniki je najbolj pomembna ta "rdečina" (eritema migrans), ki je zanesljiv in visoko specifičen znak okužbe. pojavi se v prvi fazi (t.j. akutni okužbi) za latntno dobo nekje 10-14 dni v povprečju. Rdečina se širi iz centra, kjer je bil prisesan klop navzven. že v nekaj urah od začetka močno napreduje in je relativno velika. naraste lahko do premera nekaj 10 cm. ob širjenju premera se lahko v sredini pojavi belina/bledica. ne smemo je zamenjati z navadno reakcijo na ugriz klopa, ki predstavlja lokalizirano rdečino, ki se nikamor ne širi.

    Sicer je možen pregled in ti predlagam, da se v primeru, da si zaskrbljen oglasiš in posvetuješ s svojim zdravnikom. Načeloma (in res samo načeloma!) pa eritema ne moreš kar tako spregledati...
    * .308win | 7x65R/12 | 7x57R/16 | .223rem |20-20/76 | 12-12/70 | .22lr | .357 mag | .40S&W | Vižla *

  9. #29

    Privzeto

    aha. hvala:icon_: , sem razumel...jaz ko bom šel k zdravniku bom spopotoma uprašal za pregled ....

  10. #30
    žandar Guest

    Privzeto

    Citat Ahiles je objavil: Pokaži objave
    "rdečina" (eritema migrans), ki je zanesljiv in visoko specifičen znak okužbe. pojavi se v prvi fazi (t.j. akutni okužbi) za latntno dobo nekje 10-14 dni v povprečju. Rdečina se širi iz centra, kjer je bil prisesan klop navzven. že v nekaj urah od začetka močno napreduje in je relativno velika. naraste lahko do premera nekaj 10 cm. ob širjenju premera se lahko v sredini pojavi belina/bledica. ne smemo je zamenjati z navadno reakcijo na ugriz klopa, ki predstavlja lokalizirano rdečino, ki se nikamor ne širi.

    ..
    Nekje sem prečital, da se rdečina ne pojavi pri vseh okužbah z borelijo, ki so jo povzročili ugrizi klopov.
    Zanima me ali to drži in če drži , kako bom v zgodnji fazi ugotovil, da sem okužen z borelijo.

Stran 3 od 9 PrvaPrva 1234567 ... ZadnjiZadnji

Pravila objavljanja

  • Ti ne moreš objavljati novih tem
  • Ti ne moreš objaviti odgovora
  • Ti ne moreš objavljati priponk
  • Ti ne moreš urejati svojih objav
  •