Stran 11 od 18 PrvaPrva ... 789101112131415 ... ZadnjiZadnji
Rezultati 101 do 110 od 172

Tema: (ne)etičnost pogonov

  1. #101
    Član od
    Dec 2007
    Prispevki
    274

    Privzeto

    Skupni lovi so del naše lovske tradicije in če se bi jih držali tako, kot so bili, še pred 20-30 leti, potem ne vidim razloga, da bi jih morali ukinit. Kot prvo naj bi bili pogoni predvsem kot brakade, namenjene pretežno mali divjadi in divjemu prašiču. Potiske bi brez škode lahko prenehali izvajati. Tudi sicer bi se naj brakade izvajale največ enkrat na enem mestu v lovišču.
    Glede varnosti pa imam svoje mnenje. Največja neumnost se mi zdi, da se oblačimo kot kanarčki v prepričanju, da bomo zaradi tega bolj varni. Ravno tako se lahko naredi nesreča, še posebno če je v igri krogla. Saj ni potrebno, da streljaš v smeri "lepo označenega" lovca, pa se kljub temu lahko zgodi nesreča. Vprašanje je predvsem lovska strast in samoobvladanje. Prepričan sem, da če bi prišel prašič med strelcem in brakirjem, bi marsikateri lovec kljub temu streljal če prav bi videl v ozadju brakirja. Najpomembnejše je torej zavedanje, da če nisi siguren ne streljaj. Tudi oglašanje (javljanje) strelcev na stojiščih in brakirjev je bilo včasih samoumnevno, danes pa komaj kakšen lovec še spusti glas "hop", ko se mu približuje brakir. Pa še tisto naredi bolj potiho, da ga ja nebi slišal kakšen merjasec ali lisjak. Z glasnim javljanjem bi lahko preprečili več nesreč kot z jopiči. Sicer pa kaj nam jopiči pomagajo, če imamo tudi lovce ki so barvno slepi.

    Torej skupni lovi da, predvsem brakade, ki pa naj bodo namenjene predvsem lovu na avtohtono malo divjad. Če pa se že spuščajo fazani pa naj bo to vsaj en mesec pred lovom da bodo vsaj znali leteti. Pri brakadi, kjer se lovi samo mala divjad tudi ne potrebujemo signalnih jopičev.
    Last edited by rock&roll; 19. January 2010 at 16:27.

  2. #102

    Privzeto

    Ce bo ena nesreca manj zakadi kanarckastih jopicev je namen dosezen tako da ne pisat bedarij da so brez veze ,ce mate pa barvno slepe lovce v druzini jih pa ne na pogone vabt ne morem verjet da negdo tako razmislja kar se tice varnosti se enkrat napisem ce je ena nesreca manj je namen dosezen

  3. #103

    Privzeto

    Mnenja glede pogonov so različna. Zanima me kako se bo zakonodaja odvijala v to smer.

  4. #104
    Član od
    Dec 2007
    Lokacija
    tukaj
    Prispevki
    3,489

    Privzeto

    R&R zelo se strinjam s tabo, da skupni lovi na enem terenu enkrat na leto, da se morajo lovci na stojiščih javljatiin pokazati gonjačem, ampak da pa bi ukinili signalne jopiče, s tem se pa ne morem strinjati. Vse razvite države (razen mogoče kakšne močno tradicionalno usmerejne) imajo signalne jopiče v predpisih, ponekod tudi za individualni lov. Verjetno ne kar tako, ampak iz preverjenega razloga. Ko "vlečeš" bežečega zajca ali če hočete prašiča boš težko opazil v ozadju nakaj nepremičnega v zelenih cunjah, kaj kričrče oranžnaga ali rumenega ti bo pa "sijalo" tudi če boš svoj vid fokusiral na bežečo žival. To je ena stvar, druga pa je ta, da je za nekatere že vsaka temna postava v grmovju prašič, no rumen ali pa oranžen pa ponavadi tudi za take prašič ni. Da pa bi jopiče ukinili pri brakadah na malo divjad se mi pa zdi zelo čudno, če ne drugega moram reči, da poznam veliko več primerov obstrelitve s šibrami na skupnem lovu, kot s kroglo.
    Zakaj bi pa ukinili pritiske na divjad, (obdržali pa brakade) mi pa ni najbolj jasno, jaz bi obdržal oboje, le urediti je treba pravila in disciplino.
    As hunters, we need to stand strong, unite as one and NEVER apologize for being who we are! We should focus our energy on being the best hunters we can be by challenging ourselves to be ethical, respectful and responsible so as to humbly uphold our proud heritage. Now, let´?s get out there and enjoy the great outdoors!
    Eva Shockey

  5. #105
    Član od
    Dec 2007
    Prispevki
    274

    Privzeto

    Mugo, povlečem svoj predlog, imaš prav. Ne nazadnje je res največ odvisno od same organizacije in spoštovanja navodil.

    Sem bil jeseni lani na lovu pri eni od LD, ni pomembno katera je to, gonjači so imeli signalne jopiče, lovci na stojišču pa le trakove na klobukih. Bil je pa potisk tako da se je streljalo s kroglami. Meni se je ydel pogon čisto varen še posebno ker so bili strlci dobro postavljeni in so se vsi oglašali.

    Sicer pa je res, če bo en rešen zaradi singnalnih jopičev bo opravičilo svoj namen. Obstoja pa še cel kup ukrepov, s katerimi bi lahko zmanjšali število nesreč.
    Malo za hec, mogoče pa bi rotirajoče rumene luči na baterije, ki bi jih imeli montirane na klobukih, bile še boljše? Saj divjad jih ne porajta in ne bo vedla ali so rumene ali modre.

    Jaz se bom raje izogibal pogonom pa bo. No, mimogrede, nimajo povsod na sebi signalnih jopičev, ponekod imajo celo nasprotno na sebi maskirne obleke.

  6. #106
    ZR7 Guest

    Privzeto

    Ker se je debata iz pravnega področja razvila v povsem lovsko-tehnično, sem objave preselil sem.

    admin

  7. #107
    ZR7 Guest

    Privzeto

    O pogonih in jopičih.

    Jopiče poleg varnosti vidim kot zelo dobrodošel pripomoček pri kvalitetnem izvajanju pogona. Kdor je na skupnih jagah večinoma poganjač kot jaz, ta dobro ve, koliko lažje je držati vrsto in oddaljenost med poganjači, če le tega dobro vidiš.
    Kjerkoli v pogonu streljajo tudi poganjači, bi morali tudi štantarji obvezno nositi te jopiče. Prašič, katerega merimo lahko teče zelo hitro in tudi strelec ima prav hitro puško obrnjeno v smer, kjer se je prav v tistem trenutku pojavil drug lovec.

    Pogonov se vedno bolj nerad udeležujem, čeprav izredno rad poganjam s svojo psico. In to ravno zaradi takih, ki jim je najpomembnejša požrešnost do plena, za varnost se jim pa žvižga.
    Vedno več pa izvajamo skupne love v določenem krogu lovcev, ki si zaupamo.
    Pa bi nas bilo lahko več.

  8. #108
    Član od
    Dec 2007
    Lokacija
    raj
    Prispevki
    1,590

    Privzeto

    ZR7: Vedno več pa izvajamo skupne love v določenem krogu lovcev, ki si zaupamo.

    Aha, lovi za izbrance ostali pa nezaželjeni.

  9. #109
    Član od
    Dec 2007
    Lokacija
    tukaj
    Prispevki
    3,489

    Privzeto

    Citat main757 je objavil: Pokaži objave
    ZR7: Vedno več pa izvajamo skupne love v določenem krogu lovcev, ki si zaupamo.

    Aha, lovi za izbrance ostali pa nezaželjeni.
    Tudi sam raje vidim da je tako, da sodelujem na lovu (skoraj vedno brakiram s psom), kjer vsem udeležencem zaupam. Zato bom ob morebtnem slučaju, da obseledim prašiče tudi take poklical. Sigurno ne bom klical tistega, ki je par let nazaj mojo psičko zamenjal za prašiča (na srečo je še slab strelec), ki mu vsako leto na skupnih lovih včasih puška "sama od sebe" nekontrolirano poči, ali pa tistega, ki že zjutraj smrdi po pijači.
    As hunters, we need to stand strong, unite as one and NEVER apologize for being who we are! We should focus our energy on being the best hunters we can be by challenging ourselves to be ethical, respectful and responsible so as to humbly uphold our proud heritage. Now, let´?s get out there and enjoy the great outdoors!
    Eva Shockey

  10. #110

    Privzeto

    Signalni jopič ali trak je pametna zadeva za pametne jagre. Nekateri pa sedaj dvigajo puško in preko daljnogleda ocenjujejo vse kar ni oranžno.

Stran 11 od 18 PrvaPrva ... 789101112131415 ... ZadnjiZadnji

Pravila objavljanja

  • Ti ne moreš objavljati novih tem
  • Ti ne moreš objaviti odgovora
  • Ti ne moreš objavljati priponk
  • Ti ne moreš urejati svojih objav
  •