Stran 3 od 6 PrvaPrva 123456 ZadnjiZadnji
Rezultati 21 do 30 od 52

Tema: topinambur

  1. #21

    Privzeto

    Topinambur je alohtona rastlinska vrsta in v tem okolju ni zaželena. Že marsikatera domača rastlina je zaradi uvoženih rastlinskih vrst na nekaterih krajih popolnoma izginila. Ponekod je vnos ene tujerodne rastline povzročil katastrofo lokalnih razmer.

  2. #22
    Član od
    Dec 2007
    Lokacija
    tukaj
    Prispevki
    3,489

    Privzeto

    Tudi koruza in še večina drugih poljedeljskih rastlin so alohtone vrste, pa se nihče ne pritožuje. Niso vse alohtone vrste problematične, le določene invazivne (agresivne) vrste so. Takšne, ki izpodrivajo avtohtone vrste in se nenadzorovano same širijo. Tak pa topinambur ni. Je pa recimo taka drevesna vrsta Robinija , bolj znana pod imenom akacija (Robinia Pseudoacacia).
    Topinambur pa se res lahko razraste kot plevel, vendar ne, če so prisotni prašiči. Na poljskih površinah se ga z lahkoto znebimo če površino redno kosimo izgine v enem ali dveh letih. V gozdu tudi ne zdrži dolgo pod senco drevja ali grmovja, tako da se ni potrebno bati te krmne rastline.
    As hunters, we need to stand strong, unite as one and NEVER apologize for being who we are! We should focus our energy on being the best hunters we can be by challenging ourselves to be ethical, respectful and responsible so as to humbly uphold our proud heritage. Now, let´?s get out there and enjoy the great outdoors!
    Eva Shockey

  3. #23
    Član od
    Dec 2007
    Lokacija
    Primorska
    Prispevki
    407

    Privzeto

    Točno tako, redna košnja ga pobere!

  4. #24
    Član od
    Dec 2007
    Lokacija
    Notranjska
    Prispevki
    1,340

    Privzeto

    Tudi sam sem imel slabo vest zaradi vnašanja tujerodnih rastlin v naravo. Ko pa sem vse skupaj bolje premislil sem ugotovil, da je edina pravilo v naravi to, da se stalno spreminja. Pri tem ključno vlogo igra človek, ki v naravi dela dobre in slabe spremembe. Vendar so dobre in slabe samo za nas. Naravi je vseeno ali je povprečna temperatura planeta višja ali nižja za 5°C. Ona ima pripravjene mehanizme, ki jo bodo hitro spravili v red. Posledica tega reda bo, da bodo nekatere rastline in živali izumrle, na njihovo mesto pa bodo prišle nove.

    Potrebno je narediti preklop v razmišljanju (domišljavosti), da nekaj delamo za naravo, ona se za nas bolj malo sekira. Vse kar delamo delamo za nas in naše potomce, da bodo še nekaj generacij gostovali na tem planetu. Najprej smo okolje uničevali (naredili neprimerno za naše bivanje), sedaj pa se trudimo, da bi ga izboljšali (naredili prijaznejše za naše bivanje)
    Marko Gorše, Nadlesk

  5. #25
    Član od
    Mar 2009
    Lokacija
    Koroška
    Prispevki
    6

    Question

    vem, da se oglašam kar (pre)pozno za to sezono, ampak a mi lahko kdo pomaga - kje lahko dobim nekaj kg topinamburja?

    Hvala

  6. #26
    Član od
    Dec 2007
    Lokacija
    tukaj
    Prispevki
    3,489

    Privzeto

    Pa ja nisi ti rupicapra iz starega foruma?!:icon_:
    Pridi v naše konce kaj pa ti ga zrihtamo. Ga precej raste naokrog kot plevel.
    As hunters, we need to stand strong, unite as one and NEVER apologize for being who we are! We should focus our energy on being the best hunters we can be by challenging ourselves to be ethical, respectful and responsible so as to humbly uphold our proud heritage. Now, let´?s get out there and enjoy the great outdoors!
    Eva Shockey

  7. #27
    Član od
    Dec 2007
    Lokacija
    Notranjska
    Prispevki
    1,340

    Privzeto

    Pri meni je visok že skoraj meter in do jeseni ne bo nič.

  8. #28

    Privzeto

    Citat Krpan je objavil: Pokaži objave
    Pri meni je visok že skoraj meter in do jeseni ne bo nič.
    Mene pa zanima sledeče, prvič smo ga sadili. sam sem ogradil njivo, sedaj je visok že cca.50-60 cm. Zanima me kdaj naj mrežo umaknem. pred 14 dnevi mi je jelenjad preskočila mrežo (ker je visoka samo 120cm) in pojedla vrhe ampak nič zato on pridno raste. zato se bojim če prehitro odmaknem mrežo da ga pojejo prašiči, jelenjad...... Kako vi naredite vse skupaj?

    Hvala za odgovor in lep pozdrav,

  9. #29
    Član od
    Mar 2009
    Lokacija
    Koroška
    Prispevki
    6

    Talking

    Citat mugo je objavil: Pokaži objave
    Pa ja nisi ti rupicapra iz starega foruma?!:icon_:
    Pridi v naše konce kaj pa ti ga zrihtamo. Ga precej raste naokrog kot plevel.

    Lep pozdrav, bom kar ta prava...
    Včeraj sem pa res bila bližje vašim koncem, če bi vedla, bi se prej zmenili... tako pa..
    Pač par kg topinamburja bi rabila, da vidim kako je s tem.

  10. #30
    Član od
    Apr 2008
    Lokacija
    primorska
    Prispevki
    4,562

    Privzeto

    Trma. Pri nas ga nismo nikoli ogradili. Ene dve leti ga niso niti povohali. Ko pride lakota ga pa napadejo.
    Obstaja še ena divja podvrsta, ki cveti z rumenimi cvetovi. Tega pa ne marajo.

Stran 3 od 6 PrvaPrva 123456 ZadnjiZadnji

Pravila objavljanja

  • Ti ne moreš objavljati novih tem
  • Ti ne moreš objaviti odgovora
  • Ti ne moreš objavljati priponk
  • Ti ne moreš urejati svojih objav
  •