Stran 1 od 3 123 ZadnjiZadnji
Rezultati 1 do 10 od 23

Tema: 40 S&W za lovsko rabo

  1. #1

    Privzeto 40 S&W za lovsko rabo

    Zanimajo me vaša mnenja o tem kalibru? Ima kdo kakšne praktične izkušnje z njim? Sam sem do zdaj z njim streljal samo na tarčo.

  2. #2

    Privzeto

    Živjo
    Zelo močan kaliber,zelo malo zaostaja za 357.mag,sam imam walther p99 v tem kalibru,za na strelišče je boljša 9 mm,manjši odsun,za v praksi sem pa mnenja,da če je že treba je boljši revolver, 357 ali pa 44 mag,useno da več od sebe.
    Če bi še enkrat kupoval nebi več kupil 40-ke ampak 9-ko,je veliko cenejše strelivo,za milostni strel je pa ravno tako dovolj.
    lp

  3. #3

    Privzeto

    Lovskih izkušenj s .40 S&W nimam. Na strelišču pa sem dobil vtis da za moj okus preveč buta. Vsekakor pa je v smislu moči lahko primerljiv kaliber s .357 mag ali celo močnejši, še je na voljo dovolj dobro strelivo.
    Če primerjaš 9mmLuger+P s ca 650 J in 40 S&W v tovarniški polnitvi s 180 grainsko kroglo ni bistvene razlike. S kakšno lažjo kroglo 135-165 graini pa .40S&W pride skoraj na 800 J.
    Vprašanje ali potrebuješ razliko v moči ca 30% tako močno da se splača trpeti večji odsun (če si vezan na tovarniško strelivo) in višjo ceno streliva?

  4. #4

    Privzeto

    Primerljivost kal. 40 S&W s 357 Mag po moči, me je zbodla v oči in sem malo prelistal Frankonio 07/08. Primerjal sem lahko strelivo znamk Federal, Speer, Fiocchi, Geco in S&B. Naboj 40 S&W "proizvede" od 509 pa tja do 734 J s kroglami od 165 gr do 180 gr. Pri naboju 357 Mag s 158 gr kroglo, pa energija na ustju cevi, dosega od 732 do 1036 J.
    Koliko orožje "brcne" v različnih kalibrih, pa je odvisno tudi od teže samega orožja, dolžine cevi, teže izstreljene krogle itd.
    Če primerjamo v teh dveh kalibrih najšibkejše in najmočnejše strelivo, pridemo do zaključka, da je kal. 357 Mag za okoli 40% močnejši.

  5. #5
    Član od
    Jul 2008
    Lokacija
    Primorska
    Prispevki
    128

    Privzeto

    Hmm to se je tudi meni zdelo malo čudno...
    Drugače pa vse lepo in prav, samo jaz osebno bi se odločil za devetko, zaradi cene municije nasploh, mogoče pa nastane tudi problem, če hočeš zadevo prodat, devetko sigurno lažje prodaš.

  6. #6

    Privzeto

    Sam imam Glock v tem kalibru. 40 S&W sem pa vzel, ker se mi 9 mm zdi prešibek za kaj drugega kot za na strelišče (OK, mogoče je primeren za kak milostni strel manjše divjadi), kalibri, ki so pa močnejši od 40 pa imajo preveč odsuna, pa tudi revolver kot orožje mi sploh ni všeč, je preveč kavbojski za moj okus.
    Razmišljal sem tudi o 10 mm auto, 357 SIG in 45 ACP, pa sem na koncu izbral 40 S&W. Se mi je zdela nekako najboljša kombinacija, med močjo naboja in težo orožja.

  7. #7

    Privzeto

    Sej 10mm auto je praktično ita zadeva kot 40S&w, 45 Auto ima pa usaj po mojih izkušnjah zelo manjši odsun,kot 40 s&w,kar se pa revolverjev tiče so pa veliko bolj uporabni za lov kot pištole,recimo da te napade ranjen merjasec,veliko prej ga bo zaustavila krogla iz revolverja v 44 rem.magnum,kot pa ena "švoh" 40S&w,in bolj natančno boš pomeril kot z pištolo,ker veš da imaš v bobnu 6 nabojev v nabojniku pa 12 recimo,pa sem prepričan da je tistih 12 manj učinkovitih kot 3 iz revolverja.To je moje mnenje,ker imam oboje pištolo in revolver v teh kalibrih,s pištolo sem pa prepričan da nikoli nebi šel iskat ranjenega prašiča,z revolverjem mogoče,najraje pa z repetirko,je po mojem mnenju še vedno najboljša opcija.
    l

  8. #8

    Privzeto

    10 mm auto (10×25) naj bi bil precej močnejša oz. magnumska različica naboja 40 S&W (10×22) in temu primeren naj bi bil tudi odsun, predvsem iz lažje pištole naj bi bil kar moteč. Tudi 45 ACP ni isto, če ga streljaš iz 1100 g Colt govermenta ali 700 g Glocka.

    Teoretično je revolver 44 mag res glede zaustavitve nevarne divjadi najboljši. Druga stvar pa je, ali boš 1300 gramski revolver s tako močnim odsunom, da se večina strelcev bolj boji same pištole, kot pa morebitnega srečanja z nevarno divjadjo, sploh jemal na jago. Moje mnenje je da je boljše imeti za rezervno opcijo v gozdu 600g lahko pištolo v kalibru srednje moči, ki te ne bo motila pri nošenju in se ne boš bal odsuna, kot pa skoraj eno kilo in pol težki kanon, ki pa povprečnemu jagru morda pride prav enkrat v 50 letih. Pa še vedno je boljša varianta, kot rečeno, karabin. Druga stvar so krvosledci, oni naj nosijo težke kalibre v revolverju, ker je veliko bolj verjetno, da jih bodo dejansko rabili.


    Citat denis jež je objavil: Pokaži objave
    Sej 10mm auto je praktično ita zadeva kot 40S&w, 45 Auto ima pa usaj po mojih izkušnjah zelo manjši odsun,kot 40 s&w,kar se pa revolverjev tiče so pa veliko bolj uporabni za lov kot pištole,recimo da te napade ranjen merjasec,veliko prej ga bo zaustavila krogla iz revolverja v 44 rem.magnum,kot pa ena "švoh" 40S&w,in bolj natančno boš pomeril kot z pištolo,ker veš da imaš v bobnu 6 nabojev v nabojniku pa 12 recimo,pa sem prepričan da je tistih 12 manj učinkovitih kot 3 iz revolverja.To je moje mnenje,ker imam oboje pištolo in revolver v teh kalibrih,s pištolo sem pa prepričan da nikoli nebi šel iskat ranjenega prašiča,z revolverjem mogoče,najraje pa z repetirko,je po mojem mnenju še vedno najboljša opcija.
    l
    Last edited by Deerhunter; 17. September 2008 at 18:21.

  9. #9

    Privzeto

    Se opravičujem,sem mislil da je skoraj enak pa res ni sem mal po netu pogledal,pa je res dosti močnejši 10 mm auto,mi je en znanec nekaj tumblal da je skoraj enako pa sem mislil da je.
    lp

  10. #10

    Privzeto

    Citat karel je objavil: Pokaži objave
    Primerljivost kal. 40 S&W s 357 Mag po moči, me je zbodla v oči in sem malo prelistal Frankonio 07/08. Primerjal sem lahko strelivo znamk Federal, Speer, Fiocchi, Geco in S&B. Naboj 40 S&W "proizvede" od 509 pa tja do 734 J s kroglami od 165 gr do 180 gr. Pri naboju 357 Mag s 158 gr kroglo, pa energija na ustju cevi, dosega od 732 do 1036 J.
    Koliko orožje "brcne" v različnih kalibrih, pa je odvisno tudi od teže samega orožja, dolžine cevi, teže izstreljene krogle itd.
    Če primerjamo v teh dveh kalibrih najšibkejše in najmočnejše strelivo, pridemo do zaključka, da je kal. 357 Mag za okoli 40% močnejši.
    Podatke za .357 magnum je potrebno spraviti na isti imenovalec - in to pomeni npr. za lov ca. 4 colno cev iz revolverja ali ventilirana testna cev. Podatek o 1000 J je verjetno podatek za Geco, ki pa mislim da podaja balistiko iz testne cevi dolžine 250 mm brez špranje!(Iz puške pride ,357 mag tudi na ca 1700 J)

    Realistično primerjavo sem tudi delal (kronometer) pa iz 4 coll s tovarniškega streliva potegneš od 600 do 750 J.

    Mogoče res pomemben podatek za v premislek. Artek iz Rimskih Toplic je imel na zalogi 9 mm Luger SPEER 124gr+P in ta zlodej iz G17 dejansko izvleče preko 650 J!

    Če bi primerjal jabolko (Glock 22 .40 s&w polne teže ca 940 g in dolžine ca 185 mm) s hruško (revolver .357 dolžine cevi 3", teže ca 1000g poln, dolžine ca 190mm), pač ugotoviš da imata zelo podobno energijo istrelka, da pa je subjektivno občutenje odsuna iz Glocka občutno manjše. Pri tem imaš skoraj 3x več nabojev na voljo, daljšo vizirno linijo, poceni nočne merke, stalno enak način proženje in bistveno enostavnejši od dvojnega delovanja pri revolverju.

Stran 1 od 3 123 ZadnjiZadnji

Pravila objavljanja

  • Ti ne moreš objavljati novih tem
  • Ti ne moreš objaviti odgovora
  • Ti ne moreš objavljati priponk
  • Ti ne moreš urejati svojih objav
  •