Stran 5 od 6 PrvaPrva 123456 ZadnjiZadnji
Rezultati 41 do 50 od 52

Tema: Krajšanje lovnih dob

  1. #41

    Privzeto

    Citat ZR7 je objavil: Pokaži objave
    Zakon določa lovne dobe in navaja, da jih je dovoljeno skrajšati le v dobro divjadi.
    Kje piše, da jih je dovoljeno krajšati le v dobro divjadi? Sprašujem ker ne vem ,ampak nisem še slišal za kaj takega. Slišal sem le, da se z internimi ati lahko zakon postroži, omiliti pa se ne sme tako da bi recimo zapisali, da lahko jagamo srnjaka v aprilu.

    Sam pa sem proti takim omejitvam, vendar dvomim, da so protizakonite.

    lp
    Boljše izpasti nor, kot pa iz aviona!

  2. #42
    ZR7 Guest

    Privzeto

    Citat Ganges je objavil: Pokaži objave
    Kje piše, da jih je dovoljeno krajšati le v dobro divjadi? ...
    Na, pa si mi naložil delo.
    Grem brskat, beri "dolžan si pivo"!

  3. #43

    Privzeto



    Hvala za trud, ker me res zanima. In če najdeš boš pomagal več lovcem za nazaj in za aprej, ki se srečujejo s tem. Tako, da lahko to delo šteješ kot humanitarno

    lp
    Boljše izpasti nor, kot pa iz aviona!

  4. #44
    ZR7 Guest

    Privzeto

    Citat Ganges je objavil: Pokaži objave
    ...Tako, da lahko to delo šteješ kot humanitarno
    lp
    Ej, ti ....!!!

    Duš laudan, prisegel bi, da tako piše v zakonu. Sedaj ne najdem s pomočjo iskalnika, pa tudi dobršen del zakona sem ponovno preletel. Tudi v uredbi o lovnih dobah ni nič.
    Dejstvo pa je, da tudi nikjer ne piše, da bi lovska družina lahko omejevala lovne dobe. In ker sedaj za razliko od preteklega sistema velja, da je dovoljeno kar ni prepovedano, bi poanta pravzaprav ostala ista.

    No še drugi pobrskajte, saj kot vidim, to ni samo na mojem zelnjiku raslo.

    Žejen sem pa še zmeraj!

  5. #45

    Privzeto

    Citat ZR7 je objavil: Pokaži objave
    In ker sedaj za razliko od preteklega sistema velja, da je dovoljeno kar ni prepovedano, bi poanta pravzaprav ostala ista.
    Točno to, torej ni prepovedano krajšati lovnih dob, samo v nasprotje z zakonom ne smemo priti, da bi jih recimo daljšali. Ne verjamem, da bi bilo to kje v zakonu zapisano kar si navajal zato nisi našel. Bi pa bilo dobro, če bi bilo, čeprav bi potem lahk bil problem ugotavljanje obrazložitev LD-jev ali je upravičeno in res v dobro divjadi ali ne,...

    lp
    Boljše izpasti nor, kot pa iz aviona!

  6. #46

    Privzeto

    Povzetek iz:

    LETNI LOVSKO UPRAVLJAVSKI NAČRT ZA
    III. KOČEVSKO - BELOKRANJSKO
    LOVSKO UPRAVLJAVSKO OBMOČJE
    ZA LETO 2008

    ....SRNJAD

    Ostale smernice

    - omejevanje pričetka lova na srno in mladiče ni dovoljeno;
    - loviščem je za +-10% dovoljeno odstopanje od plana po količini in strukturi;
    - izjema so dopustna odstopanja realizacije od načrta v razredu mladičev in enoletne srnjadi (lanščak,
    mladica). Dopustno odstopanje pri realizaciji odvzema lanščakov ali mladic je v višini ±30%
    načrtovane višine odvzema lanščakov ali mladic, ki pa se mora obvezno kompenzirati z višjim ali
    nižjim odvzemom mladičev;
    - do 25.07. se priporoča odstrel največ 2/3 2 in več letnih trofejnih srnjakov;
    - pri odstopanju strukture odvzema od plana nad 3% se izvede pri planu odvzema v naslednjem letu
    korekcija strukture plana;
    - do konca oktobra se priporoča realizirati vsaj 70% plana srn in mladičev.

    Pa še povezava na omenjeni letni lovsko gospodarski načrt:

    http://www.zgs.gov.si/slo/delovna-po...016/index.html

    Ne vem ali zgoraj napisano velja le za srno, kot osebek ž.spola ali nasplošno za srnjad.
    Navkreber je včasih težko hoditi, se pa s cilja lepše vidi...

  7. #47
    ZR7 Guest

    Privzeto

    Citat Ganges je objavil: Pokaži objave
    Točno to, torej ni prepovedano krajšati lovnih dob, samo v nasprotje z zakonom ne smemo priti, da bi jih recimo daljšali. ,...

    lp
    Da še malo pobluziva.
    Ob predpostavki da res nikjer točno ne piše kar sva iskala.
    Mislim, da bi se v primeru spora zataknilo pri enakih pravicah do lovskega udejstvovanja.

  8. #48

    Privzeto

    Hmmm... ne vem če bi, saj v društvu potem imajo vsi enako pravico do udejstvovanja in ni razlk. Z vstopom v društvo pa sprejmemo pravice in dolžnosti, ki nam pripadajo. Po celi Sloveniji recimo pa smernice tudi niso enake, zato ne morejo biti tudi vse pravice in dolžnosti enake.

    Sem preletel oba zakona in nič našel. Je pa lepo Vest našel v smernicah kjer prepovedujejo samo omejitev lova na mladiče in srne. Mladic, enoletnikov in srnjakov pa ne omenjajo.

    lp
    Boljše izpasti nor, kot pa iz aviona!

  9. #49

    Privzeto

    Pa naj še jaz malo dodam k tem razmišljanjem. V zakonih ali drugih predpisih verjetno ne bo besedila o spremembha lovskih dob, država jih določi od ..do ..in verjetno ne na pamet temveč na rezulatatih raziskav in dolgoletnih spremljanj populacij. V strokovni literaturi (tudi Zlatorogova knjiga Srnjad) je priporočilo, da se odstrel enoletne srnjadi in mladičev izvrši čim prej, zato je tudi lovna doba mladic od 1.5. dalje. Imel sem priložnost spremlajti strokovno predavanje na temo srnjadi, ki ga odlično poda Blaž Krže in poudarek je na odstrelu mlade srnjadi čim prej in ob pričetku lovne dobe. Saj menda ja ne odstrelimo enoletnega srnjaka gumbarja zaradi trofeje? Za odstrel se preprosto odločimo, ker bi moral v tem času že razviti močnejšo trofejo, biti telesno močnejši in malo je verjetno, da bo zaradi preganjanja bistveno napredoval ali celo preživel zimo. Kot pravi šef, to storimo v korist divjadi in tako razmišljanje je pravo.
    In kaj želi doseči veliko vodstev LD s skrajšanjem ali zamikom lovnih dob? V glavnem lepe trofeje za goste in kakšen kg divjačine več ob odstrelu porejenih mladičev v novembru. Temu ne moremo reči gospodarjenje z divjadjo ampak bolj pridobiva na podobi prireje.

  10. #50

    Privzeto

    Tica se popolnoma strinjam s vsem kar si napisal in tudi jaz podpiram čimprejšji odstrel tega razreda. Jaz sem želel samo povedati, da takim LD-jem ki to sprejemajo zakonsko ne moreš očitati kršitve ali jih celo tožiti, če ne upoštevaš aktov in zoper tebe vložijo disciplinski postopek. Lahko pa bi jih mogoče inšpektor, OZUL ali kdo drug opozoril, da to ni vredu.

    lp
    Boljše izpasti nor, kot pa iz aviona!

Stran 5 od 6 PrvaPrva 123456 ZadnjiZadnji

Pravila objavljanja

  • Ti ne moreš objavljati novih tem
  • Ti ne moreš objaviti odgovora
  • Ti ne moreš objavljati priponk
  • Ti ne moreš urejati svojih objav
  •