PDA

View Full Version : Sellier&Bellot krogle



Strani : [1] 2 3

andrej win
12. June 2008, 16:36
Odpiram novo temo,mislim da nisem spregledal ce je kje ze odprta,ki se navezuje na česko municijo,splosno o tej "paleti" krogel za katerikoli kaliber..

Povejte izkusnje,z katero kroglo ste najbolj zadovolni,...
skratka kar veste in zelite povedati,je to pravi prostor:icon_wink:
...torej S&B...

Ganges
12. June 2008, 17:18
Mislim, da S&B ne izdeluje nobene krogle kot je naslov teme, ampak samo uporablja krogle drugih proizvajalcev kot je Sierra, Barnes,...

lp

andrej win
12. June 2008, 18:04
:icon_redface::icon_redface:
potem bi bilo bolse ce bi bila tema municija in ne krogle:icon_confused:

dolgin
12. June 2008, 19:35
No prov,pa dejmo mal!
V kalibru .30 se mi je Sierra zamerila do smrti (Game king),tako da jo ne dam več v puško!
V kalibru 8mm pa sem uporabljal S&B SPBT kroglo,ki pa tudi ni kaj dosti vredna,pa ne zaradi tega,da divjadi ne bi zaustavila........
V kalibru 7mm sprobal original zapokano municijo z Barnes XLC kroglo - ni vredna počenga groša! Trosi ko da bi se jo spomnil!
V kalibru 5,6 (.223) pa nese za silo,ampak s tem kalibrom ne streljm na divjad!
Toliko o mojih izkušnjah z S&B municijo in Sierra kroglami....
Pa ne da sem proti njim,ampak na mojem orožju očitno ne dela v redu!

lp

blackwolf
12. June 2008, 20:01
Že vrsto let uporabljam krogle S&B v kalibru 7X57R(češka bokerica) in sicer kroglo SPCE11,2g z njo sem uplenil veliko srnjadi nekaj prašičev in nekaj gamsov
in lahko rečem da sem s to kroglo zadovoljen,dosedaj nisem imel nobenih problemov po večini mi divjad obleži po strelu.

LP!

germak
12. June 2008, 21:16
se strinjam z blackwolf-om sam uporabljam isto municijo.

.243 Win.
12. June 2008, 22:21
Tudi sam uporabljam za Češko bokarico 7x57r kroglo SPCE 11,2g, za karabin .243 Win. pa kroglo SP 6,5g. Do sedaj s temi kroglami dosegam dobre rezultate zato ne mislim na kaj drugega.

mprimoz
12. June 2008, 22:41
Krogle SPCE so 1. liga :icon_biggrin:

rws
12. June 2008, 23:26
bolš kot šrot so sigurno:icon_wink:

andrej win
12. June 2008, 23:52
No prov,pa dejmo mal!
V kalibru .30 se mi je Sierra zamerila do smrti (Game king),tako da jo ne dam več v puško!


Js sem pa ravno v kalibru .308 z to kroglo izjemno zadovoljen,sem imel umes tudi ze PTS-a,pa ni tako pricizna kot ta krogla.
Z mojim ceskim karabinom,ko sem sel nazaj na SBT,sem po prestavitvi kriza nazaj na to kroglo,naredil 19 krogov z dvema streloma (pesek zadaj spredaj).
sila zadovoljen:icon_lol:

lp

ZR7
13. June 2008, 08:29
Pravite, da S&B nima svojih krogel? Od kje pa potem izviraja SPCE in ostala klasika pred uvajanjem Sierre?

andrej win
13. June 2008, 09:13
Seveda so moral nekje zacet:icon_wink:
SPCE mislim da je res njihova krogla...
torej vendarle nisem tak mim brcnu

wolf1
13. June 2008, 09:37
Zelo zadovoljen s češkimi kroglami...uporabljam za 8x57 SPCE 12,7g

Rezultati:
http://www.moj-album.com/slike/267562/C_jEuqk47q9tMqWx.jpg

Uplenil merjasca, veliko prašičev, košutarije, dva jelena in jo ne manjem za nobeno drugo...

Uporabljam tudi HPC v kalibru 7x65R 10,2g za srnjad in sem tudi zadovoljen...

Češka municija se mi zdi zelo v redu za moje pojme.

Seveda pa vsak o svoji največ zna povedat....

Ganges
13. June 2008, 09:59
Pravite, da S&B nima svojih krogel? Od kje pa potem izviraja SPCE in ostala klasika pred uvajanjem Sierre?

Nisem rekel, da sami ne izdelujejo nobene krogle, ampak da mislim. Ker podjetje premalo poznam, da bi vedel za čisto vse naboje. Imajo pa v večini nabojev s svoje palete krogle drugih proizvajalcev (Sierra, Barnes,...).

lp

andrej win
13. June 2008, 10:17
Zelo zadovoljen s češkimi kroglami...uporabljam za 8x57 SPCE 12,7g

Rezultati:
http://www.moj-album.com/slike/267562/C_jEuqk47q9tMqWx.jpg

Uplenil merjasca, veliko prašičev, košutarije, dva jelena in jo ne manjem za nobeno drugo...

Uporabljam tudi HPC v kalibru 7x65R 10,2g za srnjad in sem tudi zadovoljen...

Češka municija se mi zdi zelo v redu za moje pojme.

Seveda pa vsak o svoji največ zna povedat....


Zelo dobre krogle za sprejemljivo ceno!!:icon_wink:
Wolfi,probaj namesto HPC-ja,SBT ce jo uporabljas za srnjad,bos se bolj zadovoljen kot pa z HPC,ki je za spoznanje mehkejsa od te Game king krogle (SBT)...
SPCE ja pa tako legenda med kroglami,mogoce za spoznanje premehka za tezjo divjad.

Ganges moja napaka je bila,vem pa,da polnijo druge krogle..se hornady-a majo,...

lp

JANEZ L
13. June 2008, 10:26
Lp!

Vsaka krogla je dobra če zadane, sicer pa tudi tu, kot marsikje velja pregovor:

"Vsak berač, svojo malho hvali."

Lovski zdravo
Janez L

detel
13. June 2008, 13:56
Lp!

Vsaka krogla je dobra če zadane, sicer pa tudi tu, kot marsikje velja pregovor:

"Vsak berač, svojo malho hvali."

Lovski zdravo
Janez L

....če zadane na pravo mesto :icon_wink:.

Dejan
13. June 2008, 14:04
Na češki bokarici v kalibru 7x65R uporabljam S&B SPCE 11,2 g in moram reči, da nosijo odlično, so čisto dovolj močne za srnjad, gamse, jelenjad in prašiče, prav tako ni podpludb na divjačini.

Lp,
Dejan

vl_ge
12. September 2008, 13:14
lovi kdo s kroglo Sellier-Bellot SB 7x64 PTS zanima me predvsem učinek na divjadi.

andrej win
12. September 2008, 21:04
lovi kdo s kroglo Sellier-Bellot SB 7x64 PTS zanima me predvsem učinek na divjadi.

Jaz sem jo uporabljal zelo kratek cas v kal. 308,pa se mi zdi kar razbijaska zadeva:icon_redface:
Divjad pa pade v ognju,vsaj po vecini:icon_neutral:
Lanscak mi je sel se 30 korakov,ob malo slabsem zadetku.
Mislim da je SPCE bolj primerna krogla.. moje mnenje:icon_lol:

lp

Prskač
13. September 2008, 19:45
Živjo!

Jaz uporabljam S&B, Sierra SBT kroglo v kal. 7x64, a žal le kratek čas. Z njo sem uplenil par prašičev, nekaj srnjadi in sem z njo zadovoljen. Poškodbe na mesu so minimalne oz. cca 2 do 3 cm ob strelih za pleče srnjadi in malenkost večje pri prašičih lanščakih (večja telesna masa v primerjavi s srnadjo). Drugače sem zadovoljen, jelenjadi, gamsarije z njo še nisem lovil.

Rok
15. October 2008, 08:33
Jaz sem sedaj nabavil S&B municijo za v tarčo. Ker je precizna municija (dovolj za tarčo), efekt krogel pa baje ni kdovekaj...

ZR7
15. October 2008, 09:56
Jaz sem sedaj nabavil S&B municijo za v tarčo. Ker je precizna municija (dovolj za tarčo), efekt krogel pa baje ni kdovekaj...

In kakšen efekt naj bi imela krogla za tarčo poleg tega, da je precizna?:icon_confused:

Govoriš o krogli HPBT (Match) ali FMJ?

Kolovski
15. October 2008, 10:19
Kera krogla je pa malo trša pri Sellier Bellot, saj bi jo rabu za lov na lisico, kaliber 7x65R?

luka
15. October 2008, 12:20
Kera krogla je pa malo trša pri Sellier Bellot, saj bi jo rabu za lov na lisico, kaliber 7x65R?

HPBT match. Samo je za tekmovanje.

LZ L

Rok
15. October 2008, 16:27
Kak efekt? Efekt ko udari v srno seveda...ekspanzija bi se temu reklo. Koliko razbije, kaka izhodna rana je, krvna sled, itd itd.

andrej win
15. October 2008, 17:54
Kera krogla je pa malo trša pri Sellier Bellot, saj bi jo rabu za lov na lisico, kaliber 7x65R?

SPCE in HPCE sta dokaj mehki,zraven gre tudi PTS,malo trša je SBT (ta bi mogoče že bila primerna...)
Edini problem pr Belloti je,da polni po vecini bolj mehke krogle..lahk si kupis pa Barnes kroglo,TSX,...malo so drazje..:icon_wink:

Ne vem pa,ali se z FMJ oz. HPBT sme streljati divjad ali ne....ker imas po dve ti krogli:icon_redface: --
Evo,to tud mene zanima--?

ZR7
15. October 2008, 20:09
...
Ne vem pa,ali se z FMJ oz. HPBT sme streljati divjad ali ne....ker imas po dve ti krogli:icon_redface: --
Evo,to tud mene zanima--?

Kolikor pomnim, zadnja uredba o moči krogel ipd. dovoljuje polnooplaščene krogle. Seveda ne za točno določeno divjad v razpredelnici, kjer se zahteva ekspanzijske krogle. In lisice v tisti tabeli ni.

rtvcokan
27. January 2009, 12:44
Katere krogle priporočate v kalibru 7x64 od S&B in teža ,mel bi pa jih pa za od lisice do prašičev, ali ima kdo in kako se obnesejo ,lovski zdravo

andrej win
27. January 2009, 12:58
LP cokan!
Kar se tiče te vrste streliva imaš na tretji strani temo že odprto,naslov je res malo zgrešen,vendar je namen važen:icon_wink:

Dobra je že "navadna" spce krogla (stari čeh z robom),vendar po vseh podatkih in karakteristikah za ta kaliber,je boljša SBT ali PTS!
Če bi streljau pa še jelenjad al pa medveda bi bila pa TSX še bolša-vsaj tako je moje mišljenje.

Fantje ki so pa zato odgovorni,lahko pa tole pod temo na 3. strani selijo..

lp

amwin
29. January 2009, 13:06
Katere krogle priporočate v kalibru 7x64 od S&B in teža ,mel bi pa jih pa za od lisice do prašičev, ali ima kdo in kako se obnesejo ,lovski zdravo

Prjatu sprobana zadeva HPC ali pa SBT ni panike nabav pa veselo na jago!!!
Bogi pujseki:icon_redface:

Lp

Veper
29. January 2009, 16:38
Sam lovim izključno z SPCE kroglami S&B in sem izredno zadovoljen.Krogla je univerzalna in poceni.Grpa zadetkov je izredno dobra za lovsko municijo streljam pa v kalibrih 222w,8x57 is , 7x64.

main757
29. January 2009, 20:21
Oče uporablja SP 9g v kalibru 7x64, srnjad mu praviloma obleži v ognju.

detel
29. January 2009, 20:24
Sam lovim izključno z SPCE kroglami S&B in sem izredno zadovoljen.Krogla je univerzalna in poceni.Grpa zadetkov je izredno dobra za lovsko municijo streljam pa v kalibrih 222w,8x57 is , 7x64.

Sem enakega mnenja :icon_wink:..

krogla1
29. January 2009, 20:28
Tudi sam uporabljam krogle S&B.Za kaliber 7x65R uporabljam kroglo SPCE 11,2g, za kaliber .30-06 pa uporabljam kroglo SBT 11,7g in sem z obema zelo zadovojen. Za ta denar mislim, da je to strelivo zelo vredu, glede na cene drugih proizvajalcev.

LP

Veper
29. January 2009, 20:56
Po vseh postih ki so tukaj napisani menim da lahko zaključimo razpravo z stavkom: Za lov boljše krogle oziropma municije kot je S&B ne potrebujemo ker ta zadosti vsem potrebam kot so zanesljivost,preciznost in cena. Amen!!:icon_lol:

detel
29. January 2009, 21:12
Z moje strani testirana na jelenjadi.

jvpv
29. January 2009, 21:30
SPCE je zakon:icon_lol:

Hunter87
30. January 2009, 01:05
Še jaz se pridružujem, za mojo čehinjo je S&B 7x57 SPCE 11,2g zakon! Popolnoma zadostuje za lovsko uporabo.

Prskač
30. January 2009, 04:35
Meni se je bolje kot SPCE obnesla SBT.

teohafy
30. January 2009, 05:40
Prskač, definiraj bolje?

mprimoz
30. January 2009, 08:33
Ne morem verjet, da vas je tolk zadovoljnih uporabnikov češke municije. Sem se bal, da nas je precj manj. Tud jaz od prvega dne svoje lovske kariere uporabljam SPCE 11,2g v 7X65R. Z njo sem prezadovoljen. Mogoče letos preizkusim SBT predvsem zaradi srnjadi.

jvpv
30. January 2009, 08:51
Mogoče letos preizkusim SBT predvsem zaradi srnjadi.

Je tud mene firbec matral, ampak mi ni bla všeč in sem ostal na SPCE.

mprimoz
30. January 2009, 09:11
Kaj ti pri njej ni bilo všeč?

jvpv
30. January 2009, 09:18
Nič manj ni razbijala (sicer tudi brez podpludb kot SPCE), pa malo dražja je.

Veper
30. January 2009, 09:34
SBT slabše ekspandira v mehkem kot SPCE in zato divjad zadeta bolj zadaj dlje časa trpi. Redko sem namreč našel veliko divjad zadeto z SPCE v mehko še živo po nekaj urah. No zadeto z SBT pa že dvakrat.Lahko je slučaj ,lahko pa dejstvo tako da kot sem napisal SPCE je moja izbira.

mprimoz
30. January 2009, 11:42
Mislil sem jo preizkusit ravno zaradi manj razbijanja. Če pa pri njej res nastane problem pri strelu v mehko bom raje ostal na SPCE in divjad rešil morebitnih muk.:icon_wink:

Tine
30. January 2009, 12:19
Lahko nekdo opiše oz. posreduje sličico ali link gobe (ne dobim nikjer na netu), ki jo SPCE naredi ob zadetku.

Veper, kot krvosledca bi te vprašal, če ta krogla vedno prebije (srnjad, prašič). Se pravi omogoči dobro krvno sled.

Rok
30. January 2009, 12:35
Če katera krogla ne prebije, potem je to ta, ker je zelo mehka in ima zelo tanek plašč. V primerjavi s kako EVOLUTION kroglo je sigurno slabša za krvo sled.

dolgin
30. January 2009, 12:38
To pa imaš prav! Po Evotu namreč divjad še teče,po S&B pa "nkamr" več!!:icon_twisted:

Tine
30. January 2009, 12:43
Ma mene zanima notranja balistika (al kako že?) in pa koliko razbija . Da ni to kot Igman - če ga imaš, moraš imeti velikega psa:icon_lol:, da dobi kar je razsutega.

Drugače pa je EVO predrag in pika:icon_exclaim:

wolf1
30. January 2009, 12:49
Zadovoljen uporabnik:
-SPCE 8x57 12,7g (jelenjad, prašiči....)
-HPC 7x65R 10,2g (srnjad)

SPCE kadar naredi krvno sled jo naredi dobro. Samo večina pada v ognju :icon_wink:...na zadnje sem lanjščaka streljal na 120m in ga je prestrelilo z SPCE..

Tine
30. January 2009, 12:52
Lanjščaka :snorting:?

jvpv
30. January 2009, 12:52
Tine, kolikor sem jaz postreljal z Spce ni veliko podpludb (zelo malo) res da lahko tudi malo raztrga(tle ne govorim o kg vrženega mesa), vendar samo obrišeš in je to to.
Kar se pa krvne sledi tiče: primer dveh prašičev(lanščaka) kjer ni bilo izstrelne rane (7x64 in 11,2 SPCE) nista pa šla od nastrela več kot 30-50 m, kjer sta ležala mrtva.

mprimoz
30. January 2009, 14:02
Bravo Dolgi, lepo si tole odgovoru :icon_lol:
Jeseni sem uplenil jelena, strel za plečko, prebilo za hec (SPCE). :icon_wink:

Rok
30. January 2009, 14:02
Za kolikor živali postreljaš, mislim da je strošek za municijo minimalen....koliko si postrelil, 5 kosov? To rata manj ku 15€ na leto, če kupuješ EVOLUTION. Pa če je to drago?
Fak ej sej tle ni za verjet: temu forumu bi se lahko reklo forum najcenejše municije, forum najcenejših pušk in forum najcenejše optike :icon_lol:
Nazadnje sem se tako smejal, ko mi je nekdo trdil da dobiš nadpovprečno puško za 600€ :icon_lol::icon_lol::icon_lol:

mprimoz
30. January 2009, 14:12
Rok, najpomembnejše pri lovsko pravičnem odstrelu je pravilna odločitev, mirna roka in brezhibno lovčevo orodje, za kar pa niso pogoj KILO€€€ :icon_twisted::icon_twisted::icon_twisted:

Tine
30. January 2009, 14:12
Ja če daš za škatlo 3,06 €*20= 61,2euriča al pa 1,13*20=22,6 je mal razlike (7x65R).

Sploh pa če ravno tako opravi kar mora.

Poznam kar nekaj jagrov (ne forumašev), ki drugega kot SPCE ne dajo v cev.

Drugače sem pa zagovornik avčinke, kar Rok ve. Je res?

Brakir
30. January 2009, 14:16
Hehe ja tudi cena igra vlogo včasih pri izbiri municije in če S&B ustreza puški, zakaj bi kupoval dvakrat dražjo municijo? Rok, vidim da mamo "salonskega" lovca med sabo in ob tvojih izjavah me čudi da Veper z Pred.44, na njem bushnell in v cevi S&B, sploh zadane tarčo velikosit lovske koče! :icon_twisted::icon_evil:

Predihaj malo, ohladi se pa naj govorijo izkušnje ljudi ki so že prepiršali nekaj po naših revirjih! :icon_twisted:

Rok
30. January 2009, 14:17
Madona Tine ma kje si videl ceno 3.06€ za EVO?
Po 2.5 jih dobiš...
Vem da si zagovornik avčinke, od RWSa je EVO približek, sicer ni čisto ista konstrukcija, ampak odpira se podobno.
Jaz dajem SPCE v cev za na tarčo, je dokaj precizna krogla, to ne bom rekel da ne.
Mimogrede, prodam 2 škatli SPCE če koga zanima? Po 16€ škatla...

Kolovski
30. January 2009, 14:27
Kera je pa najtrša (trda), pa še zmerej poceni municija od S&B, kaliber 7x65R? Mam v mislih lisice, ker se mi škoda zdi streljat RWS KS 10,5g po 3€ na patron pa še raztrga jo.
Sicer mam še pol škatle KS, potlej si bom pa omislu nekej druzga, cenejšega, mogoče tudi doma polnjenega...

dolgin
30. January 2009, 14:28
HPC! Ali pa Barnes x....... če ti paše.....

lp

ZR7
30. January 2009, 14:30
Za kolikor živali postreljaš, mislim da je strošek za municijo minimalen....koliko si postrelil, 5 kosov? To rata manj ku 15€ na leto, če kupuješ EVOLUTION. Pa če je to drago?
...

Lovec, ki odstreli na leto 5 kosov in je to njegov edini strošek za municijo na tej puški je ali vseveden in nezmotljiv ali pa mrhar.
Jaz si ne upam jagat s puško in municijo, s katero nisem prej vsaj ene škatle sprašil v tarčo. In to popolnoma iste municije kot jo uporabljam za divjad.
Zaradi vaje in zaupanja vase, v puško in municijo.

Tudi sam uporabljam SPCE v kalibrih 8x57 in 30-06. Učinek na živali je kot so opisali predhodniki zelo dober. Sam sicer sedaj nekaj experimentiram z drugo municijo, a iz drugih vzrokov.
Komur SPCE ustreza v njegovi puški in če si ne želi ravno krogel brez svinca, verjetno nima pravega vzroka za menjavo.

Veper
30. January 2009, 15:07
Kot je že nekdo omenil je prestrel z SPCE kroglo zagotovljen pri prsnem ki gre mimo plečk(govorim o jelenjadi in prašiču) Če je pri vstopni rani prijeta plečka na trdo bo najverjetneje SPCE krogla obtičala nekje pod kožo plečke na drugi strani in plečko razbila. To pomeni,da divjad brez prvega pogona (obe plečki ) in prestreljenimi pluči ne bo daleč od nastrela. Drugače se obnaša pri zadetku za 10 torej malo za plečko kjer prebije jelena neglede na na to ali je prijelo rebra ali ne ,Pri strelu v mehko pri prašiču teškemu do 120 kg je prestrel skoraj vedno ,dočim pri jelenjadi pač ni zagotovljen če je zadeta v vamp ki je polen .Tam se krogla največkrat ustavi preden prbije drugop stran.Vendar zopet pride zaradi konstrukcije krogle do močnih poškodb in žival leži po največ nekaj 100 metrih že umerjena ko z psom pridemo do nje.
Več problema vidim v trdih kroglah,ki so izdelane za prestrel in činm manjšo škodo na mesu.Take krogle ponavadi ne povzročijo tako velike trenutne škode ,da žival teče še kar nekaj časa še posebno ,če jo z prvega ležišča strelec (ki je šel samo malo pogledat kakih 100-200m ) dvigne. Pravilo je da je bolje zavreči kako kilo mesa kot pa cel kos divjadi. Dojamimo že vendar enkrat ,da ne streljamo za denar ampak iz popolnoma drugih vzrokov.

Tine
30. January 2009, 15:45
Madona Tine ma kje si videl ceno 3.06€ za EVO?
Po 2.5 jih dobiš...
Vem da si zagovornik avčinke, od RWSa je EVO približek, sicer ni čisto ista konstrukcija, ampak odpira se podobno.
Jaz dajem SPCE v cev za na tarčo, je dokaj precizna krogla, to ne bom rekel da ne.
Mimogrede, prodam 2 škatli SPCE če koga zanima? Po 16€ škatla...

Evo EVO:icon_lol:: http://www.ancelj.si/default.cfm?Jezik=Sl&Kat=0308&ID=408&Oprema=Strelivo&Znamka=RWS

Rok
30. January 2009, 16:31
Aja aja sori, jst sm pravil ceno za 30-06 :icon_lol:

zajec
30. January 2009, 19:53
HPC je še mehkejša od spce,pa rada se razbije na več kosov tudi na srnjadi.

Veper
31. January 2009, 01:09
HPC hard point (trda konica ) SPCE soft point(mehka konica) In res je HPCse rada razleti ker je materija konice včasih slabše kvalitete tombak ,oziroma je star kar poa povzroči krhkost. Podobno se je dogajalo z ABC kroglami za samopoljnjenje v kal 30. ker so predolgo ležale v skladiščih so postale krhke in so med penetracijo izgubile krak ali dva.

Prskač
31. January 2009, 01:52
Prskač, definiraj bolje?

SBT je malo trša od SPCE krogle in mi dela manjše poškodbe na mesu divjadi, siguren prestrel omogoča dobro krvno sled, odpira se po sistemu ABC,...

andrej win
31. January 2009, 03:28
SBT je malo trša od SPCE krogle in mi dela manjše poškodbe na mesu divjadi, siguren prestrel omogoča dobro krvno sled, odpira se po sistemu ABC,...

Če se SBT odpira po sistemu ABC,pol se vse enak odpirajo..:icon_study:
..Od spredaj proti zadnemu koncu:icon_wink::icon_confused:

Če sem prav seznanjen,naj bi se krogle barnes tsx odpirale podobno kot ABC..
SBT pa bi lahko bolj primerjal z malo "tršim" soft pointom,ali se motim??:icon_study:

lp

Tine
31. January 2009, 10:58
Oba Barnesa sta kopije avčinove kugle. TSX in XLC.

denis jež
31. January 2009, 18:31
Oba Barnesa sta kopije avčinove kugle. TSX in XLC.

ja ma nista niti prbližnu tolk dobra ku ABC, vse kopije avčinke so sam približki na žalost.
Je streljal letos gost gamsa z to ta plavo od selier &bellot,soliden strel in e šel gams še 500m,ob kakšni drugi krogli bi bil max 50m stran od nastrela.

Tine
31. January 2009, 18:40
Že prebral. Samo Sako nima nič boljših:icon_wink:

Kako kaj jaga?

Tine
31. January 2009, 18:42
Od Winchestra sem slišal same pohvale. Samo škoda, ker ni tud za mojo flintco. Mogoče, če bi dobil koga, ki mi bi nafilal doma...

denis jež
31. January 2009, 19:09
Od Winchestra sem slišal same pohvale. Samo škoda, ker ni tud za mojo flintco. Mogoče, če bi dobil koga, ki mi bi nafilal doma...

Jst strelam fail safe od winchestra in je kar fajn krogla sam ne obleži žival na mestu teče še do 100m sam je pa krvna sled kar uredu tku de pes zlahka poišče pa tudi žival pade po 100m in je tam. tku de ti kar priporočam to kroglo.

dolgin
31. January 2009, 20:22
Jst strelam fail safe od winchestra in je kar fajn krogla sam ne obleži žival na mestu teče še do 100m sam je pa krvna sled kar uredu tku de pes zlahka poišče pa tudi žival pade po 100m in je tam.

Denis,v katerem kalibru? Jaz jo streljam v .308,pa mi večino počaka na mestu (predpogoj pa je,da je strel vsaj v rebrih če že ne za plečetom), slabših zadetkov pa se je treba kar bati s to kroglo,ker potem pa žival gre in gre.....

Tine
31. January 2009, 20:29
Je streljal letos gost gamsa z to ta plavo od selier &bellot,soliden strel in e šel gams še 500m,ob kakšni drugi krogli bi bil max 50m stran od nastrela.

Ma 500m je pa res dosti. Kam si mu jo poslal? V dupe?:icon_lol:
Meni se je kukec potekel cca 100m. 2 prsta za plečko. Skozi srčka...

jereb
1. February 2009, 01:27
Sem že pri rubriki kalibri napisal. Za 7x57R mi SPCE 11,2g deluje odlično, ker pa nima 2500J:icon_study: imam še SBT 11,35g. Jo pa še nisem probal na jelenjadi, ker sem to sezono zeloooo malo jagal.
S&B za moje pojme izdeluje dobro municijo.

denis jež
1. February 2009, 11:09
Živjo
Gamsa je streljal gost od prijatelja in je bil dober strel. mogoče 10 cm od plečeta. Ne vem nisem dobil dobrega vtisa o tej krogli.
lp

andrej win
1. February 2009, 14:18
Živjo
Gamsa je streljal gost od prijatelja in je bil dober strel. mogoče 10 cm od plečeta. Ne vem nisem dobil dobrega vtisa o tej krogli.
lp

Prednost teh krogel (xlc,...) je v tem,da imajo veliko prodornost,nimajo pa takega šoka,kot druge svinčene krogle.
Če pada po 50 metrih je to pri gamsih že kr preveč,je bolš malo porezat okol izstrela,pa da pade u ognju..
Vsaj tako je moje mišlenje..

lp

bakus89
23. April 2009, 19:23
Ali uporablja kdo barnesa xlc v kalibru 7x57R. Če lahko malo razložite kako krogla deluje na divjadi!!!

denis jež
23. April 2009, 20:20
Živjo
oče jo uporablja v 7x64,krogla je trde konstrukcije,preboj je skoraj zagotovljen,krvna sled tudi dobra. sedaj sem si jo pripravil to municijo za 300 WSM in jo bom naslednji tedn sprobal na srnjadi. Pomoje bo to odlična krogla glede na to da je kaliber rezanten.
lp

De_Tomaso
23. April 2009, 23:16
Stric mi je ob prodaji svoje puške v kalibru 7X57R podaril kakšnih 60 nabojev S6B s HPC kroglo. V tej temi pa nisem zasledil kako se ta krogla obnese na srnjadi in na divje prašiče. Predvsem me zanima glede podpludb.

Tine
2. May 2009, 00:30
Ali uporablja kdo barnesa xlc v kalibru 7x57R. Če lahko malo razložite kako krogla deluje na divjadi!!!

V 7x65R zelo zadovoljen. Prestrel ob pravičnem strelu vedno, dobra krvna sled in brez podpludb.

Ko bomo pri hiši spalili zaloge KS, bo tudi oče presedlal nanjo (v kalibrih 7x57R in 30-06).

Ti kar nabavi.

pubi
2. May 2009, 08:53
Stric mi je ob prodaji svoje puške v kalibru 7X57R podaril kakšnih 60 nabojev S6B s HPC kroglo. V tej temi pa nisem zasledil kako se ta krogla obnese na srnjadi in na divje prašiče. Predvsem me zanima glede podpludb.

jaz sem zelo zadovoljen s to kroglo v kal. 30-06 v 11,7g na srnjadi, brez podpludb

De_Tomaso
2. May 2009, 10:54
Danes zvečer, če bo sreča, bom sprobal na gumbarju in potem poročal, kake so moje izkušnje.

jereb
2. May 2009, 23:50
Sam HPC nisem sprobal, ker so mi jo odsvetovali. Govorim za 7x57R.

206
3. May 2009, 00:46
Že kar nekaj let uporabljam izključno HPC 11,7 g v kalibru 30-06

prezadovoljen,zelo natančna in učinkovita na divjadi,brez pripomb

De_Tomaso
3. May 2009, 00:47
No jaz je danes zaradi slabega izstopa nisem uspel testirat, mislim pa po pristrelu, da je vsaj kar se natančnosti tiče zadovoljiva za lovsko kroglo.

davuz
4. May 2009, 20:38
Še nekaj mojih izkušenj s čehom:

S fotrom in bratom že kar lep čas uporabljamo bellotovo municijo in smo, če upoštevam natančen zadetek (iza pleča-rebra) zadovoljni.


HPC - največja prednost te kugle je v dokaj ugodni ceni glede na ostale proizvajalce in seveda ob pravilnem zadetku daje lepe rezultate.

Največji problem pa je, da je mehka in tudi ob lepem zadetku največkrat ne naredi izhodne rane na pujsu nad 50 kg--- posledično ni dobre krvne sledi. Krogla se ob zadetku raztrešči na ogromno delcev, ki zgolj pri dobrem zadetku pomeni padec v ognju ( strel iza plečke,kjer drobci zagrabijo jetra, pljuča srce). Njena struktura ni primerna na pogonih kjer že ob manjšem pogledu na vejico, krogla zavije s cilja ali se raztrešči. Sam jo uporabljam v kalibru 8/57, vendar predvsem za strele od blizu (30m) iz preže na divje prašiče, kjer so pogoji za dober strel solidni. V kalibru 30/06 je stvar podobna. Fotr v polavtomatskem Browningu 30/06 uporablja izključno HPC, ker zaradi glatke oblike naboja predvsem koničastega dela, le ta dosti lažje pade v cev in je manj zastojev (do teh ob rednem čiščenju komore, teoretično nebi smelo pridet:icon_wink:)

Sierra SBT - Krogla je dokaj trda. Pri zadetku se formira v obliko gobice in ne dela velikih poškodb, da dobro krvno sled. Največkrat se mi je zgodilo da je divjad padla v ognju. Cenovno je malo dražja od HPC. Ob primernem skladiščenju je to odlična municija, tukaj mislim predvsem na svinčeno glavo naboja ki se pri večkratnem pražnjenju in polnjenju iz zabojnika deformira in posledično se zmanjša natančnost, kar zna bit velika nevšečnost.

Barnes XLC - premajhna udarna moč povzroči da divjad zmeraj ne pade v ognju a skoraj vedno pušča krvno sled. Solidna zadeva pri tem naboju je teflonska prevleka krogle, ker ne svinja tolko cevi naših pušk.

Veliko nas je takih, ki dosti streljamo in je cena municije pomembnejši faktor odločitve, tako da je tudi češka SPCE krogla primerna izbira, vendar le če za njim stoji mirna roka strelca.


Sam imam najraje kombinacijo HPC za prašiče iz preže, srnjaka in SBT za jage na pogonih.

Tine
8. May 2009, 15:21
Barnes XLC - premajhna udarna moč povzroči da divjad zmeraj ne pade v ognju a skoraj vedno pušča krvno sled. Solidna zadeva pri tem naboju je teflonska prevleka krogle, ker ne svinja tolko cevi naših pušk.


Premajhna udarna moč? Kaj pa streljate pri vas? Bizone al kaj. Moči sigurno dovolj.

Tudi medo bi padel, če bi bila nuja.

kuglaabc
10. May 2009, 22:19
Tine, če si bral članek o evropskih bizonih v Slovenskih novicah z dne 07.05. se bo to zgodilo nekje na notranjskem v bližnji prihodnosti. Kot piše Kryštufek že dela načrte.

ZR7
11. May 2009, 08:37
Mala Bellotka v kalibru .222 rem. SP me je presenetila. Po obdobju, ko sem se odločil, da S&B počasi umaknem iz svojega arzenala sem naletel na serijo, ki v moji Mannliherci dela presenetljive grupe. Iz iste škatle sem v trostrelnih serijah v treh dneh naflikal 1x26, 1x27 in 3x 29. Ostalo je še v škatli. Pa nisem neki jaki strelec. Če bo ta municija ostala taka kot je v tej seriji, pozabim na ostale.

jvpv
11. May 2009, 10:13
Zr7, probaj porabit to municijo do sobote (Krka):icon_lol::icon_wink:

teohafy
11. May 2009, 10:31
Mala Bellotka v kalibru .222 rem. SP me je presenetila. Po obdobju, ko sem se odločil, da S&B počasi umaknem iz svojega arzenala sem naletel na serijo, ki v moji Mannliherci dela presenetljive grupe. Iz iste škatle sem v trostrelnih serijah v treh dneh naflikal 1x26, 1x27 in 3x 29. Ostalo je še v škatli. Pa nisem neki jaki strelec. Če bo ta municija ostala taka kot je v tej seriji, pozabim na ostale.

Pri SP kroglah v malih kalibrih je problem v tem, da moraš krogle zelo zelo paziti. Če jih nosiš po žepu se kaj hitro poškuduje svinčena kapica in imaš zaradi lahke krogle, zadetke po celi tarči. Kolega je pri .223rem že mislil, da se mu prestavlja optika ali pa da je uničena cev, ker grupa ni šla pod 5 cm. Po nasvetu puškarja je sprobal S&B match in rezultat je bil da so bile krogle skoraj luknja v luknji. SP krogle pa zdaj veliko bolj pazi:icon_wink:

ZR7
11. May 2009, 11:29
Pri SP kroglah v malih kalibrih je problem v tem, da moraš krogle zelo zelo paziti. ...

Tako je.
In zato bodo tiste namenjene za sobotno Krko skrbno spravljene v originalni embalaži.
Upam, da ne bo vetrovno kot lani, saj so to lahke krogle na katere močan veter že kar vpliva.:icon_evil:

davuz
11. May 2009, 18:19
Premajhna udarna moč? Kaj pa streljate pri vas? Bizone al kaj. Moči sigurno dovolj.

Tudi medo bi padel, če bi bila nuja.

Brez problema bi padel, a še vedno trdim da je udarna moč premajhna- oziroma prenos energije na telo prenizek. Kar se tiče prebojne moči pa je ta krogla izredno prebojna.

detel
12. May 2009, 00:05
Zato so jo nekateri že spucali iz svojih omar in zopet prešli na preizkušeno klasiko :icon_wink:

Tine
2. June 2009, 19:18
Zato so jo nekateri že spucali iz svojih omar in zopet prešli na preizkušeno klasiko :icon_wink:

Ma kakšne probleme imate s barnesom? Premajhen prenos energije? Ma daj no. Saj nisem nevemkaj postrelil a mi je srnjad padla na mestu, prašički pa slabih 20 - 100 m.

Moje mišljenje je, da ta krogla na veliki živali pusti veliko več energije, na majhni je pa "itaq" ne rabimo veliko.

Edini možen problem, ki ga vidim pri d. prašičih je premajhna izhodna luknja, ki jo maščoba lahko zamaši.

To naj bi bila krogla ala avčinova, ki pa jo vsi tako hvalite. Rad bi izvedel kakšne so razlike med barnesom in abc.

Natančnost je tudi ok. Vsaj v moji čehinji, ki bo upam tudi danes pokala. Ajd, grem prenest barnesovo energijo na lanjščaka:icon_wink:

andrej win
1. July 2009, 11:58
Mal predstavitve učinka krogle Sierre Game king--11,7g 3o8 win

mogoče sem že nalepiu katero od teh slik..:icon_redface:

Kolovski
1. July 2009, 13:50
Sierra Game King 9.7g, 7x64: bratov gumbar: vhodna ravno za pleče, izhodna malo bolj zadaj: presenetljivo velika izhodna luknja. Podplutb nič.

206
18. September 2009, 15:09
Isto Sierra Game king 9,7g

Mladič odstreljen z Sierra kroglo,zadet je bil nizko,na vstopu je prijelo grudnico

izstop
http://www.shrani.si/t/1k/83/4YMzDkKd/slika003.jpg (http://www.shrani.si/?1k/83/4YMzDkKd/slika003.jpg)

vstopna podplutba
http://www.shrani.si/t/3S/10Z/25VRYtik/slika005.jpg (http://www.shrani.si/?3S/10Z/25VRYtik/slika005.jpg)

izstopna
http://www.shrani.si/t/41/13L/3fkxcdcm/slika004.jpg (http://www.shrani.si/?41/13L/3fkxcdcm/slika004.jpg)

Kolovski
18. September 2009, 22:56
Sierra GameKing 9,7g, kal. 7x64: Mater škoda k nism poslikov srnjaka, ki ga je uplenil brat nekaj dni nazaj. Strel direktno v hrbtenico, nad sprednjim plečetom. Malo večja izhodna luknja (fi nekje 6cm, pač za strel v hrbtenico nič nenavadnega), podplutb nič (sem ga dajal iz kože...). Res pa je, da so naboji doma nafilani!

Danes je kolega uplenil srno, uf je bla izhodna lukna - fi 10-15cm (strel v hrbtenico). Strelja pomoje Hinterberg. Kaliber 7x64.

andrej win
19. September 2009, 00:30
206,nevem kateri kaliber uporabljaš,ampak če streljaš sierro,vzemi težjo kroglo,ki bo počasnejša in učinkovitejša.. men u 308 11,7g služi pohvalno dobro.

206
19. September 2009, 07:42
to je od kolega,strelja z 7x64 9,7 gramsko

denis jež
19. September 2009, 13:00
hvala lepa za tako kroglo da ti polovico mladiča zmelje.
lp

206
19. September 2009, 18:53
zapela je grudnico,če je strel pravi je tud luknja prava

denis jež
19. September 2009, 21:47
Že že ampak če bi bila to recimo Barnes TSX ali pa MRX bi bil mladič cel lepo uporaben tako pa j uporabno malo več kot pol. sem zadnjič izkoževal tele zadeto z SPC-jem pa je bla katastrofa,res da je bilo zadeto v pleče ampak potpludba je bila ogromna ampak res ogromna premera cca 25cm,če bi bilo streljano s tršo kroglo bi bilo 70% manj potplutbe. poleg tega sem v koži na drugi strani dobil še kroglo,ki je bila povsem zmečkana,v nej ni bilo niti sledi svinca ampak samo plašč. Skratka zame je to zelo slaba krogla ko gre za zadetke ko je recimo zadeto v pleče ali pa v hrbet ali ostale trše dele. če pa je lep zadetek je pa itak usaka krogla dobra.
lp

andrej win
20. September 2009, 01:54
hvala lepa za tako kroglo da ti polovico mladiča zmelje.
lp

Js sm testiral RWS KS ,tako hvaljen,pa z težko gramažo za ta kaliber,pa je 6 kg mladička dobesedno zlomil,vse rebre,....

Če je lep zadetek,je povsem uporabna krogla..
Verjetno sm že nekje napisal---gams kozel 29 kg lovske teže,streljan na 100 metrov,oba plečeta,zelo naprej,kjer je gams izredno močan,izstrelna rana premera samo 4-5 cm..padel na mestu.

andrej win
8. January 2010, 15:26
Je mogoče že kdo zasledil kje kroglo XRG ?? u praksi...

Kolovski
8. January 2010, 15:53
Na uč precej podobna Hornady Interlock RN.

miš93
8. January 2010, 16:06
"lead free" - verjetno še ene izpeljanka ABC...se pravi tipo "X bullet"

andrej win
8. January 2010, 16:44
"lead free" - verjetno še ene izpeljanka ABC...se pravi tipo "X bullet"

Na oko kr zanimiva zadeva,bi blo za probat,sploh na kakih pogonih bi se mogla obnest---bojo pa povedal,iz prakse,kako bo.
Po podatkih gre pa za kroglo,ki ima "slabšo" krivuljo leta..verjetno tudi zarad oblike RN

Hubert.ctg
8. January 2010, 20:04
Ovaj XRG je za uzor imao Naturalis i TSX.
Osobno nisam zagovornik monolitnih zrna, draži mi je dobri stari soft point ili eventualno bonded zrna.

rikec
9. January 2010, 17:49
Vidim, da je kr nekaj zelo zadovoljnih s SPCE in nekaj sploh ne. Moje izkušnje so, da ne morem biti preveč zadovoljen s to kroglo. Z dobrim zadetkom po strelu vse gre. NIč ne pade na mestu. Meso: naš mesopreglednik se samo za glavo drži, podpludbe kjer hočeš. Moj lovksi kolega ima podobne izkušnje, vse po strelu gre, podpludbe isto grozne. Mene osebno moti, če divjad ne pade v ognju, kar sem bil do sedaj z RWS kroglami navajen... Torej? Sierra je slabša od SPCE (divji prašiči, srnjad)? :icon_study:

jagrBlaž
18. January 2010, 14:06
SELLIER&BELLOT - oznaka PTS - to je ena novejših krogel od tega proizvajalca. Sam uporabljam to kroglo teže 11,7g kalibra 30-06. S to kroglo sem zelo zadovoljen, zlasti na mladičih od srnjadi(minimalne potpludbe,nobene škode na mesu), glede na košutariji isto(do sedaj mi je še skoraj vse padlo v ugnju od kar uporabljam to kroglo, z minimalnim odpadkom in podpludbami na mesu) na koncu pa je še prevlečena s teflonom, kar je zelo uredu za puškino cev. Glede te krogle imam zelo dobre izkušnje.


lep pozdrav

Erysimum
18. January 2010, 15:50
SELLIER&BELLOT - oznaka PTS - to je ena novejših krogel od tega proizvajalca.

Sellior&Bellot ni proizvajalec te krogle. Proizvajalec krogle je Hornady (model SST). Sellior&Bellot s to kroglo le polni svoje naboje, izdelek pa je poimenoval PTS.

jagrBlaž
18. January 2010, 15:59
Sellior&Bellot ni proizvajalec te krogle. Proizvajalec krogle je Hornady (model SST). Sellior&Bellot s to kroglo le polni svoje naboje, izdelek pa je poimenoval PTS.



Erysimum: res je imaš prav, naboj je opremljen z hornady(model SST) kroglo. to so že bolj detalji glede te oznake PTS nabojev - važno in bistvo tega je da je zelo dobra krogla in da sm z njo zadovoljen in kogarkoli poznam da uporablja te naboje nima nobenih slabih pripomb.


lp

Brlogar
18. January 2010, 16:34
Krasno... Glede na to, da mi je boroveljski trgovec v Ljubljani nazadnje Hirtenberger/nosler part. 11,6 (30-06) prodal po 2,99 € / kos, iščem ugodnejšo alternativo in tole mi deluje kar OK :icon_smile:

andrej win
18. January 2010, 23:19
SELLIER&BELLOT - oznaka PTS - to je ena novejših krogel od tega proizvajalca. Sam uporabljam to kroglo teže 11,7g kalibra 30-06. S to kroglo sem zelo zadovoljen, zlasti na mladičih od srnjadi(minimalne potpludbe,nobene škode na mesu), glede na košutariji isto(do sedaj mi je še skoraj vse padlo v ugnju od kar uporabljam to kroglo, z minimalnim odpadkom in podpludbami na mesu) na koncu pa je še prevlečena s teflonom, kar je zelo uredu za puškino cev. Glede te krogle imam zelo dobre izkušnje.


lep pozdrav

V enakih gramažah (istega kalibra -308) Sierre in PTS-am ,sem dost bolj zadovoljen z prvo,čeprav sem drugega preizkusil vsega na 5 kosih divjadi,mi je PTS na divjadi povzročil več poškodb tkiva (mesa).. SPCE-ja nisem probal v tem kalibru.

lp

Noma
29. January 2010, 17:00
................. SPCE-ja nisem probal v tem kalibru.

lp[/QUOTE]

z očetom uporabljava SPCE 9,7 g v cal 308 že ene 5 let.... povem lahko le to, da je padlo že kar lepo število srnjadi in nekaj kosov jelenjadi... in se pri tem tudi v enem primeru ni zgodilo da bi kak kos ušel... nobenih večjih podpludb oz. večje škode na mesu.... tko da ne vidm potrebe da bi zamenjal za kakšno drugo municijo... pa še poceni je tko da lahko večkrat mal za hec potrenirava....

lp

denis jež
29. January 2010, 19:11
use je uredu če ne prime kake večje kosti,potem pa rečejo nekateri,ah saj za nimrod bo že dobro,pa ni res tako,zame je SPCE ena najslabših krogel,kar se tiče uporabnosti na težjih kosih jelenjadi,če prime pleče je katastrofa,saj dokler ne izkožiš ne veš,ko se lotiš pa izkoževat se pa držiš za glavo,sej je poceni je,ampak kar se mene tiče raje dam 3€ za naboj,pa vem da bo uredu tudi ob zadetkih v pleče,saj za na tarčo maš še vedno lahko SPCE,ampak jaz za na divjad niti pomislim ne več. Pa jo lahko še tako hvalite zame je dobra le za na tarčo.
pa dober pogled

alojz1
29. January 2010, 19:42
[QUOTE=denis jež;48509]use je uredu če ne prime kake večje kosti,potem pa rečejo nekateri,ah saj za nimrod bo že dobro.

Sto kroglo je tudi največ zastrelitev. Imel sem precej primerov ko ni bilo izstrela in s tem tudi krvi na nastrelu. Strelci so vedno mislili, da so zgrešili.
Primer: strel v kost malo nad skočni sklep pri jelenu. Krogla jse je razletela in ostala v nogi ki je tam debela 10cm. Prva kri šele po 200m.
V drugem primeru ni dala izstrela pri jazbecu (14kg). Osebno sem to videl tudi pri več muflonih. Zaradi popularnosti (poceni) je to krogla, ki povzroči največ uzgub pri nas.
Natančnost pa ji ni za očitat

rikec
29. January 2010, 20:18
Krogla S&B 11,2 g, SPCE. Izstreljena na divjega prašiča ozimca, ki je na nastrelu pustil le nekaj kapelj krvi (še dobro, da je bil sneg), pristala je pa (poslušajte zdajle tole!), cca. 2-3 m od mesta nastrela na površini snega. Če nebi videl, nebi verjel. Če kdo misli, da je to kakšna "lovska" zgodba se moti, to je resnično! v prilogi je slikca kako je izgledala krogla pri pristanku. Prašiča smo potem seveda dobili, ampak se je še uspešno upiral psu, prvič pa se je ustavil cca. 1 km od mesta nastrela. Ima mogoče kakšen komentar na to oz. ali mislite, da je ostalo zrno skoraj takšna kot je v tulcu, zaradi napake na krogli oz. zrnu???

alojz1
29. January 2010, 20:43
Zanima me kam je bil prašič zadet in kakšne so bile poškodbe?

De_Tomaso
29. January 2010, 22:54
Par tedno nazaj sem bil na lovu na prašiče. Lovec straljal na ozimca in prav tako našel kroglo pri nastrelu. Krvi dosti, prašiča pa nikjer niso potem več našli.

Nisem pa sigurene, da je šlo za isto kroglo. Sam SPCEja ne bi uporabljal. Če si ne bi mogel privoščiti krogle za 2-3€, potem raje pustim lovske vrste.

Hubert.ctg
30. January 2010, 00:02
Hmm, na ovoj je sloj tombaka kojim je presvučena čelična košuljica dosta debeo.
Zrno je u divljač udarilo dosta malom brzinom, tako da je vjerojatno razlog pucanje na 500-tinjak metara udaljenosti ili vrlo mala početna brzina zrna. Česima je svojstveno vrlo preciznom količinom baruta napuniti metak, tako da predpostavljam da se je s njime možda neprimjereno postupalo, pa se s godinama dogodilo nešto sa barutom ili kapislom.
Tko če ga znat...

rikec
30. January 2010, 10:03
Streljano je bilo na 40 metrov. Vmes je bila čistina, ni bilo nobene ovire (grmovje, trava,...) Predvidevam, da je del plašča, ki vidite da manjka, odtrgalo in je nekje obstal v prašiču. Zadet je bil zelo nizko, na najnižjem delu grudnice. Meni se osebno postavlja tu vprašanje. Kako je možno, da krogla sploh ni šla v telo ali skozi telo, ampak je nekako samo "oplazila" prašiča, po treh metrih pa padla na sneženo površino, ter pri tem izgubila toliko hitrosti? Če gledamo realno... krogle prebijejo prašiča (večinoma brez težav), pa še vedno letijo po nekaj 10 metrov daleč oziroma se brez težav zarijejo v zemljo ali drugo oviro, ki je na poti... tu pa je enostavno padla na tla... :icon_exclaim:

alojz1
30. January 2010, 10:06
Sam SPCEja ne bi uporabljal. Če si ne bi mogel privoščiti krogle za 2-3€, potem raje pustim lovske vrste.[/QUOTE]

Ne vem zakaj vsak misli, da je dober naboj samo tisti nad 2€

tikkat3
30. January 2010, 10:31
Ja ker je nekako logično, ne? Da narest spodoben naboj tudi nekaj stane. Tudi avto, v katerem se lepše pelješ in je bolj varen, več stane ne? Čisto preprosta kmečka logika je to.
Tudi pri krogli, če hočeš neko kontrolirano ekspanzijo, preciznost, itd...je treba mal plačat ne. Sam večini je tega itak škoda. Pol pa jamranje (FAAAKK, mi ni užgal naboj, in podobne fore).

ben1
30. January 2010, 11:05
Kdo od vas uporablja to municijo v kalibru 223Rem. in katera krogla se najbolj obnese?

alojz1
30. January 2010, 13:19
Ja ker je nekako logično, ne? Da narest spodoben naboj tudi nekaj stane. Tudi avto, v katerem se lepše pelješ in je bolj varen, več stane ne? Čisto preprosta kmečka logika je to.
Tudi pri krogli, če hočeš neko kontrolirano ekspanzijo, preciznost, itd...je treba mal plačat ne. Sam večini je tega itak škoda. Pol pa jamranje (FAAAKK, mi ni užgal naboj, in podobne fore).

Tudi čehi dajejo dobre krogle tujih proizvajalcev pa je mala razlika v ceni.
Tudi igman, ki se dobi po 24€ /20 kos je boljši kot SPCE. Kot je zgoraj že nekdo napisal; ta krogla je le za tarčo (pa čeprav jo tudi Veper hvali).
Če pa v kakem 308 dobro dela pa je razumljivo. Pri nizkih hitrostih ni tako eksplozivna.

tikkat3
30. January 2010, 13:24
A res? Kakšna je pa cena češke municije z Barnes kroglo? Tja okoli 50€ se giblje za najbolj razširjene kalibre, ala 308, .30-06, itd. Tako da ne govort da je poceni. Kolikor denarja - toliko muzike.

mprimoz
30. January 2010, 14:39
Jaz SPCE uporabljam v kalibru 7x65R, cca 10 let in imam z njo sledeče izkušnje:
- srnjad v večini padla v ognju, pri mladičih in strelih, ki so prijeli kakšno kost kar velika izstopna rana, podpludbe pa zmerne do precejšnje, krvna sled dobra
- jelenjad padla v ognju oz. najdlje do 100 m, izstrel samo v primeru čistega strela za plečko, izstopna rana majhna, podpludbe zmerne, krvna sled slaba (zelo podobno pri prašiču)
- muflon padel v ognju le v primeru strela pred plečko proti vratu ali nekoliko višje za plečko, izstrel redek, izhodna rana majhna, podpludbe zmerne, krvna sled slaba

Zaradi velikih izstopnih ran pri srnjadi, slabše prebojnosti in posledično slabe krvne sledi pri jelenjadi, prašiču, muflonu imam namen letos zamenjati kroglo.

Prosim s predlogi na plan.

patriot
30. January 2010, 16:31
Rws evo ali norma Oriyx, oba naboja sta odlična in primerna za vso divjad, ki si jo naštel.
Lp in dober pogled!

kuje
30. January 2010, 16:37
V 7X65R uporablja znanec Blaser CDP.Je zelo zadovoljen.

andrej win
30. January 2010, 18:12
iz slike se lepo vidi,da ne gre za boat tail,ker so "robovi cevi" pustili sled prav do konca (zadka) krogle..
Tudi sam sem našel kroglo sicer ne spce ampak game kinga,ki je bil ravno tako malo deformiran-mogoče krogla prileti na tako mesto,da je ne odpre.

alojz1
30. January 2010, 19:48
saj krogla o kateri govorimo nima zoženega zadka
Njena konstrukcija je verjetno najstarejša od danes prodajanih. Ima mehko jedro brez zadrge, enakomerno debel plašč, ki ni spojen z jedrom zato se rada sleče.

Tine
30. January 2010, 20:16
Jaz SPCE uporabljam v kalibru 7x65R, cca 10 let in imam z njo sledeče izkušnje:
- srnjad v večini padla v ognju, pri mladičih in strelih, ki so prijeli kakšno kost kar velika izstopna rana, podpludbe pa zmerne do precejšnje, krvna sled dobra
- jelenjad padla v ognju oz. najdlje do 100 m, izstrel samo v primeru čistega strela za plečko, izstopna rana majhna, podpludbe zmerne, krvna sled slaba (zelo podobno pri prašiču)
- muflon padel v ognju le v primeru strela pred plečko proti vratu ali nekoliko višje za plečko, izstrel redek, izhodna rana majhna, podpludbe zmerne, krvna sled slaba

Zaradi velikih izstopnih ran pri srnjadi, slabše prebojnosti in posledično slabe krvne sledi pri jelenjadi, prašiču, muflonu imam namen letos zamenjati kroglo.

Prosim s predlogi na plan.

Kar po Barnesa pojdi. Pa bo vse O.K.

rikec
31. January 2010, 18:53
iz slike se lepo vidi,da ne gre za boat tail,ker so "robovi cevi" pustili sled prav do konca (zadka) krogle..
Tudi sam sem našel kroglo sicer ne spce ampak game kinga,ki je bil ravno tako malo deformiran-mogoče krogla prileti na tako mesto,da je ne odpre.

O.K. Andrej! Ampak zakaj bi po treh metrih padla na tla kot robček, pa sploh ni šla v skozi prni koš prašiča...?

rikec
31. January 2010, 18:56
mprimoz je napisal:
Jaz SPCE uporabljam v kalibru 7x65R, cca 10 let in imam z njo sledeče izkušnje:
- srnjad v večini padla v ognju, pri mladičih in strelih, ki so prijeli kakšno kost kar velika izstopna rana, podpludbe pa zmerne do precejšnje, krvna sled dobra.

Tudi jaz imam zelo podobne izkušnje, razen v tem, da je srnjad vsa po strelu šla od cca.30-70 metrov (moj kaliber 7*57R)

Letos nameram poizkusit z Sierra game King, čeprav me vleče, da bi začel upotrabljat kakšen RWS ali pa Normo...

mprimoz
31. January 2010, 20:31
Letos nameram poizkusit z Sierra game King, čeprav me vleče, da bi začel upotrabljat kakšen RWS ali pa Normo...


Tud jaz sem se odločil, da preizkusim Sierra Game King v 7x65R.
Če ne bom zadovoljen pa še kakšno drugo kroglo.

Katere krogle so še nekoliko trše od SPCE in, da je naboje polnjene z njimi moč kupiti pri nas?

andrej win
31. January 2010, 21:10
Tud jaz sem se odločil, da preizkusim Sierra Game King v 7x65R.
Če ne bom zadovoljen pa še kakšno drugo kroglo.

Katere krogle so še nekoliko trše od SPCE in, da je naboje polnjene z njimi moč kupiti pri nas?

norma..vulkan
sierra ne bo slaba..

alojz1
31. January 2010, 21:20
Na kratko - vsaka druga krogla je boljša

rikec
31. January 2010, 21:50
Kaj pa kakšen RWS? Kakšne so izkušnje?

teohafy
31. January 2010, 21:51
Jaz sem imel letos probleme z SPCE v kalibru 7x57R. Nevem ali je bila serija takšna, ampak krogle se pri prehodu skozi trup niso deformirale. Pri 4 kosih srnjadi je bila izstopna rana za prst. Nič ni padlo v ognju. En mladič je pri super zadetku, šel še 250 metrov. Krvi skoraj ni bilo, na nastrelu dva koščka pljuč.potem sem zamenjal serijo nabojev pa je bilo spet vse vredu. Nevem ali je prišlo do napake pri izdelavi krogel...

alojz1
31. January 2010, 21:55
Pri RWS ne maram niklanih, ker so po mojem pretrde za cev (čeprav trdijo da ne). Vendar vsak strojnik ve, da ponikljano jeklo in jeklena cev ne gresta skupaj.
Skoraj sem pozabil. Vzemi mikrometer in izmeri RWSkrogle (do 0.07 tolerance) pri drugih le stotinka

mprimoz
31. January 2010, 21:55
Na kratko - vsaka druga krogla je boljša

Naprimer?
Predvidevam, da mi glede na izkušnje lahko kakšno predlagaš.
Vnaprej hvala.

alojz1
31. January 2010, 22:08
Jih je toliko, da lahko vsak sam izbere. V trgovini R.... na spletu sem jih videl celo paleto pa skoraj nobena ni bila preko 2€
Treba je vedeti. da rabi trda krogla večjo hitrost (preko 800m/s) To zagotavlja tudi šok. Energija tudi raste z kvadratom hitrosti. Če želimo še, da puška preveč ne udari vzamemo torej lažjo kroglo, ki vse to zagotovi.

pikolis28
1. February 2010, 17:33
jaz uporablam normo vulkan pa sem zadovolen z njo

pumpa
1. February 2010, 17:35
halo tema je Sellier&Bellot krogle:icon_twisted:

pikolis28
1. February 2010, 18:07
:icon_lol::icon_lol::icon_biggrin:
halo tema je Sellier&Bellot krogle:icon_twisted:

šuln
6. March 2010, 13:47
jazuporablja SPCE krogle in sem zelo zadovoljen Sprobal sem tudi RWS EVO in mislim da ta krogla ni tako uredu kot trdijo nekateri. Streljal sem jelena s kalibrom 7x64 skzi hrbtenico pa je bila izstopna rana velika samo toliko da si lahko vanjo vtaknil mezinec. Ne znam si predstavljati kaj bi se zgodilo če bi strel prijel v mehko.

jazbec
6. March 2010, 15:27
RWS-ova krogla EVO je po načinu delovanja taka, da je izhodna rana le nekaj večja kot vstopna. Je pa zagotovljena krvna sled.
Češki SPCE je pa mehak, strel skozi mehko pa ne da vedno izstrela (govorim za jelenjad), tako da je sledenje zelo oteženo.

detel
8. March 2010, 10:19
Bolj kot krvna sled je pomemben učinek krogle v telesu divjadi. V primeru obstrelitve imamo pse, ki delajo z nosom in ne potrebujejo gledati kri. Trde krogle so za vojsko......

andrej win
8. March 2010, 10:36
jazuporablja SPCE krogle in sem zelo zadovoljen Sprobal sem tudi RWS EVO in mislim da ta krogla ni tako uredu kot trdijo nekateri. Streljal sem jelena s kalibrom 7x64 skzi hrbtenico pa je bila izstopna rana velika samo toliko da si lahko vanjo vtaknil mezinec.

... Ne znam si predstavljati kaj bi se zgodilo če bi strel prijel v mehko.....

Če bi zadel v mehko bi skoraj v 100 % primerih bila večja izstopna rana kot pa če zadeneš u kakšno kost,če bi prišlo do prestrela.

Bellot polni noslerjeve krogle Partition,a je mogoče jo kdo že zasledil pri naših zastopnikih?če je slučajno,me zanima cena ---ZS! :icon_wink:

LP

Noma
10. March 2010, 16:12
Češki SPCE je pa mehak, strel skozi mehko pa ne da vedno izstrela (govorim za jelenjad), tako da je sledenje zelo oteženo.[/QUOTE]

če s SPCE zadeneš v mehko... mislm da potem ni več potrebe za sledenje...

rws
10. March 2010, 16:35
ne rabiš sledit, če dobro vohaš:icon_wink:

alojz1
10. March 2010, 17:29
Češki SPCE je pa mehak, strel skozi mehko pa ne da vedno izstrela (govorim za jelenjad), tako da je sledenje zelo oteženo.

če s SPCE zadeneš v mehko... mislm da potem ni več potrebe za sledenje...

Tukaj se pa motite.
Sam sem iskal jelena, strel v mehko, krogla ostala v vampu in ni bilo nič krvi.
Jelena sem iskal dva dni. Drugi dan ga je pes gonil in je preskočil še 3m mejo (navzgor ob cesti). Po moji oceni poginil peti dan
V drugem primeru je bil zadet nad skočni sklep. Drobci te krogle niso dali izstrela (tam je noga debela 10cm). Prva kaplja krvi po 200m
Tretji primer.... Lahko bi še našteval slabe strani te krogle pa smo o tem že pisali.

mahrenberg
11. March 2010, 02:02
RWS-ova krogla EVO je po načinu delovanja taka, da je izhodna rana le nekaj večja kot vstopna. Je pa zagotovljena krvna sled.
Češki SPCE je pa mehak, strel skozi mehko pa ne da vedno izstrela (govorim za jelenjad), tako da je sledenje zelo oteženo.

a tebi tvoji patroni dajo iztrel čez mehko? :icon_twisted:

jazbec
11. March 2010, 11:33
Saj veš da naredi izstrel tudi če gre malo preveč zadaj, pa še spuca mi ga zraven.

rws
11. March 2010, 11:52
glavno da ga spuca:icon_confused:

rikec
11. March 2010, 19:34
Izstrel pri krogli SPCE vsaj v mojih primerih ni bil nikoli problematičen. Strel bolj zadaj v rebra ali po domače "flajš šus" je dal vedno lepo izstopno rano in tudi krvno sled, samo kaj, ko je šlo vse po strelu kot da sem zgrešil... to me najbolj moti.

teohafy
11. March 2010, 20:04
To je tudi mene motilo pri SPCE-ju. To se pa dogaja zato, ker so češki naboji slabo polnjeni in krogla nima dovolj hitrosti za šok.

alojz1
11. March 2010, 20:37
Rikec, če ugibam imaš 7x57R ali drug podoben kaliber z manjšo hitrostjo krogle. Zato tudi izstrel in beg divjadi. Če je hitrost (po mojih izkušnjah) le 50m/s večja pa divjad pade v ognju, tudi če ni izstrela (npr.7x65R).

jež
12. March 2010, 08:37
Kakšne izkušnje imate z HPC kroglo?

main757
12. March 2010, 09:45
Rikec, če ugibam imaš 7x57R ali drug podoben kaliber z manjšo hitrostjo krogle. Zato tudi izstrel in beg divjadi. Če je hitrost (po mojih izkušnjah) le 50m/s večja pa divjad pade v ognju, tudi če ni izstrela (npr.7x65R).
Alojz mojo 7mm kuglico požene V0=900m/s pa mi srnjad tudi zašiba sto na uro od nastrela.

alojz1
12. March 2010, 09:58
Alojz mojo 7mm kuglico požene V0=900m/s pa mi srnjad tudi zašiba sto na uro od nastrela.

Seveda pa tvoja kroglica ni SPCE. Tu pišemo o čeških kroglah.

main757
12. March 2010, 10:00
To je pa res.

ZR7
12. March 2010, 10:18
Alojz, tudi moja češka kroglica ima hitrost 980m/s pa se dogaja vse sorte. Od padca na mestu do nekaj korakov in do šprinta v goščavo pri čistem strelu za 11 in ne za 10. A kljub temu mi v kalibru 222rem ostaja edina še v uporabi, ker so se vse renomirane firme še slabše obnesle. Predvsem kar se tiče podplutb.
Brez prestrela se je do sedaj zgodilo le v dveh primerih pri močnejših srnjakih, ko je bil krogla na drugi strani pod kožo. Do sedaj sem še vse streljano s to kroglo in puško tudi pobral. Nikoli dlje kot 70m.
Govorim seveda o srnjadi.

Veper
12. March 2010, 10:31
Da malo razkurim Alojza 1 . :icon_lol:Največ iskanj je za S&B zato,ker ga je tudi največ v uporabi.Popolnoma jasno je tudi da pri karabinkah prednjači kaliber 8x57 in pri prelamačah 7x57 in 7x65 (malo manj) ker jih imajo (imamo) pretežno starejši lovci največ. Strelja se z cenejšo a še vedno kvalitetno municijo zaradi majhne penzije ali pa plače. Torej procent iskanja za S&B največkrat SPCE ni nič večji kot pa pri drugih znamkah in kvalitetah municije če upoštevamo kvantiteto uporabljenega kalibra in municije. Sam sem že velikokrat napisal ,da sem preizkusil verjetno vse kar se na trgu dobi pa sem se vedno vrnil na S&B SPCE ker je izrazito univerzalna krogla in zelo natančna v lovskem smislu.Tudi na lovskih tekmah ni redka in kar nekaj lovcev jo uporablja na takih prireditvah in to z uspehom.

alojz1
12. March 2010, 10:31
ZR7
Upam da razumeš šalo.
Meni naboj pod 7mm ni lovski zato pa se dogaja to in ono kot sam veš.
No, sedaj pa žvižgat fantje

In Veper - vse to smo že predelali

alojz1
12. March 2010, 10:52
Da malo razkurim Alojza 1

.Tudi na lovskih tekmah ni redka in kar nekaj lovcev jo uporablja na takih prireditvah in to z uspehom.

Danes me ni treba razkuriti. Sem že politiko bral pa deluje tako kot če z levo nogo vstaneš:icon_evil:

Glede drugega pa imaš prav. Ta krogla je le za streljanje na papir

ZR7
12. March 2010, 10:53
ZR7
Upam da razumeš šalo.
Meni naboj pod 7mm ni lovski zato pa se dogaja to in ono kot sam veš.
...

Hmnjaaa, zakaj se pa potem to in ono dogaja tudi pri 30-06 in priznani Norma municiji? Pa so bili vsi zadetki s tem kalibrom v vitalnem področju. Jaz pa mislim, da le ni vse tako enostavno. Če bi bilo, bi že imeli en sam kaliber in eno samo kroglo, ki bi bila najboljša.

alojz1
12. March 2010, 11:00
Jaz pa mislim, da le ni vse tako enostavno. Če bi bilo, bi že imeli en sam kaliber in eno samo kroglo, ki bi bila najboljša.

Tolikšna izbira je zato, ker je vsakemu drugačna všeč ( kakšna asociacija je zgolj slučajna).

rikec
12. March 2010, 16:46
Ja alojz1, imam kaliber 7*57R. Ampak recimo, moj kolega ima karabinko 7*64 in kroglo RWS kuglespitz (upam, da sem prav napisal) 10,1 g in pravi da se ne spomni, kdaj je kakšen kos srnjadi naredil več kot 5 korakov po strelu. Komentar?
Takšno municijo bi jaz rad za moj kaliber...:icon_exclaim:

alojz1
12. March 2010, 17:28
Rikec, če želiš tako municijo moraš imeti tudi 7x64 puško.
Razlika se pojavi pri tistih 70m/s več kot jo ima tvoj naboj.
npr. krogla remington 9,7g super dela v 7x65R, 7x64. V 7x57R pa vsaka srnjad beži okrog 50m. Si razumel?
Za tvojo puško priporočam 120 green (7,8g) kroglo sierra, hornady ali speer in polnjenje 40 greenov N140. Ne bo razbijalo in po mojih izkušnjah srnjad pade v ognju (razen mogoče srnjak v avgustu). Pa še strelja se lepo ker je zelo malo odsuna.
Z drugimi lahkimi kroglami nimam izkušenj, bo pa rezultat podoben. Če je krogla lažja se poveča hitrost , šok pa je odvisen od hitrosti.

dolgin
12. March 2010, 22:44
Težje krogle delajo bolje. Rikec,reskiraj tistih 40€ več,pa si nabavi RWS TIG al pa kej podobnega,pa ti ne bo šla nobna reč nikamor več. Če pa vztrajaš na S&B municiji,si pa vzemi ali HPC ali XLC,pa ne izpod 10g,ne boš mel podplutb,padalo ti bo pa tudi v redu.

zajec
13. March 2010, 07:28
Jez je spraseval za hpc.V kalibru 8x57js jo sicer se imam ,ampak jo bom zamenjal,ker srnjad najveckrat niti ne nakaze strela ,gre pa se cca 50-100m.

wolf1
13. March 2010, 10:09
Jez je spraseval za hpc.V kalibru 8x57js jo sicer se imam ,ampak jo bom zamenjal,ker srnjad najveckrat niti ne nakaze strela ,gre pa se cca 50-100m.

Enake izkušnje kot Zajec, zadetek kot v filmu in gre kot, da nisem zadel.:icon_confused: govorimza HPC.

alojz1
13. March 2010, 10:56
[QUOTE=dolgin;51462]Težje krogle delajo bolje. QUOTE]


Sedaj vas pa ne razumem več
Dolginu je 7,8g krogla prelahka, ZR7 pa uporablja 3g.Hitrost obeh je pripližno enaka s tem, da je 7mm le debelejša od 222 in ima večji učinek na telo.
Pojdite kdaj na strelec.si. Tam fantje balistiko odlično obvladajo, čeprav največkrat luknjajo le tarče. Se pa vmes najde tudi kakšen lovec (strelec + lovec pa je smrtonosna kombinacija).
Me veselijo takšne debate, ker se v njih učimo. Motijo pa me neutemeljena mnenja posameznikov , ki nekaj svetuje pa neve zakaj. Ne moremo na podlagi enega dobrega ali slabega strela že kar ocenjevati.

Za tiste, ki imajo radi težje krogle pa je vsekakor Norma odlična izbira.

jež
13. March 2010, 14:13
Za iskanje obstreljene divjadi in za pujse tudi ne bi bila v redu HPC? Iščem nekakšen kompromis, čeprav se mi zdi še najbolj primerna krogla Sako HH 13g. Kaj menite, glede na izkušnje?

rws
13. March 2010, 20:16
Imel sem hpc, vendar nisem bil zadovoljen z preciznostjo( grupa cca. 5cm), tako da ga potem nisem uporabljal za lov. Pravijo da je krogla zelo prebojna. S kolegom sva streljala v lesen smrekov čok, ga prerezala in našla sam plašč, celih 5cm globlje pa še svinec.(7x57r)
Sako hh 13g sem tudi imel, z njim sem bil zelo zadovoljen, žal je tista škatla hitro skopnela. Nekje sem že pisal, da so bile podpludbe minimalne, divjad pa pade v ognju.

dolgin
13. March 2010, 21:42
alojz1,potem mi pa ti razloži malo balistike prosim,ker res ne vem bi bila lažja in hitrejša krogla boljša od težje in nekoliko počasnejše....

alojz1
13. March 2010, 23:47
Jaz sem svoje mišlenje za 7x57R in lov srnjadi že napisal.
Ne smatram pa to za edino pravilno
Tistim, ki se ne bojijo odsuna (takih je manj) bodo zelo zadovoljni z 11g vulkan, ki je hkrati uporabna tudi za težjo divjad
Tudi RWS torpedo (TIG) je super samo jaz jo ne dam v puško (sem že pisal zakaj).

Pa še to
7x57R je odličen univerzalen kaliber s pravo kroglo
Nekateri ga postrani gledajo zaradi napačno izbrane municije

stjrp
14. March 2010, 21:04
Jaz sem svoje mišlenje za 7x57R in lov srnjadi že napisal.
Ne smatram pa to za edino pravilno
Tistim, ki se ne bojijo odsuna (takih je manj) bodo zelo zadovoljni z 11g vulkan, ki je hkrati uporabna tudi za težjo divjad
Tudi RWS torpedo (TIG) je super samo jaz jo ne dam v puško (sem že pisal zakaj).

Pa še to
7x57R je odličen univerzalen kaliber s pravo kroglo
Nekateri ga postrani gledajo zaradi napačno izbrane municije


Jaz pa mislim, da malo rezerve nikoli ne škodi :icon_lol:

alojz1
14. March 2010, 21:29
Jaz pa mislim, da malo rezerve nikoli ne škodi :icon_lol:

Tudi jaz
Koliko pa je rezerve pri 222 ali 223 ali pri celem kupu podobnih kalibrov?
Vsak uporabnik ima pač drugačen pogled na to. Seveda pa je vse v okviru zakonsko dovoljenih moči.
7x57R ima rezervo. V karabinki je bil to zelo popularen kaliber nemških kolonij v afriki in so z njim lovili vso afriško divjad.

De_Tomaso
14. March 2010, 23:17
S 7X57 so lovili tudi manjše slone, tako da rezerve je vsekakor pri tem kalibru dovolj. ;)

223 in 222 pa sta ob dobrem zadetku za srnjad vsekakor zadostna, primarno uporabo pa sam za te kalibre vidim v lovu lisic in podobne divjadi.

ZR7
15. March 2010, 08:45
Za iskanje obstreljene divjadi in za pujse tudi ne bi bila v redu HPC? Iščem nekakšen kompromis, čeprav se mi zdi še najbolj primerna krogla Sako HH 13g. Kaj menite, glede na izkušnje?

Edina izkušnja do sedaj s Sako HH v 30-06, mislim, da je celo 14g krogla.
Gams padel kot spodrezan, je pa res, da je bil streljan na zelo blizu. 40 do 50m.

Bomo pa verjetno kmalu grajani, ker je naslov teme S&B krogle.

jež
15. March 2010, 09:25
"Bomo pa verjetno kmalu grajani, ker je naslov teme S&B krogle"

Dober zaključek, sicer so pa vse informacije dobrodošle. V kalibru 8x57 IS kolikor sem zasledil, je HH samo 13 gramska. Izgleda pa, da S&B ne uporablja tako veliko forumašev. Doslej so mi svetovali Sierra 14.3g, pa vsaj, če ima kdo izkušnje oz. primerjava z HPC?

Veper
15. March 2010, 10:07
Jež veliko forumašev in na splošno lovcev uporablja S&B naboje, verjetno kar večina ampak pišejo o teh nabojih pa bol malo ker smo z njimi enostavno zadovoljni. S&B je univerzalen naboj z povprečnim učinkom,ki pa je glede na ceno tudi pričakovan. Vsekakor pa dober zakopišček potrebujemo pri vseh nabojih,neglede na znamko in ceno. Menim da je z S&Bjem tako kot z Bushnellom. Tukaj na forumu se ga je kar precej pljuvalo, potem pa sem srečal forumaša,ki je bil zelo glasen pri zagovarjanju samo dragih namerilnih daljnogledov ampak na njegovi zastavi (prej je bilo sevedas govora samo o velikih proizvajalcih orožja) pa je bil lepo montiran bushi. Popolnoma enako je z zS&B.

rikec
15. March 2010, 10:24
Se strinjam z Veprom. S&B je povprečen lovski naboj, torej... kolikor plačaš-toliko dobiš.

Veper
15. March 2010, 11:22
Nak Rikec ne bo držalo da dobiš kolikor plačaš.Dobiš več kot si plačal ker glede na kvaliteto,zanesljivost in točnost prekaša veliko drugih znamk.Recimo po mojih izkušnjah mu Hirtenberg ne seže niti do kolen in tudi Remington je najverjetneje vsaj po mojih izhušnjah vprašljiv.Da ne govorim o PPU in Igman.

Sedaj pa navali narode na ubogega Vepra ki si je drznil "stadlati" Hirtenberga in Remingtona:icon_twisted:

Prepelicar
15. March 2010, 12:29
Veper imaš čisto prav. S&B je zeloooo vredu naboj in pre nekatera zveneča imena se lahko skrijejo. Primerjava glede Amera pa ni prav posrečena, bolj se mu pritiče njegova rojakinja Meopta.

teohafy
15. March 2010, 13:38
V kalibru 7x57R je tovarniško polnjen SPCE enostavno prepočasen in ne daje željenega učinka, medtem ko mi v kalibru 7X64 dela dobro. Res da če oplaziš vsaj eno plečko pade v ognju, ampak pri idealnih strelih za plečko, večinoma iščeš. Srnjak lanščak je bil od nastrela malo čez 300m z zelo slabo krvno sledjo, izstopna rana pa v velikosti mezinca, podobno je bilo tudi pri nekaj mladičih, ki so bežali po strelu od 50-100m. Izkušenj z večjo divjadjo pa z 7x57R nimam. To se mi pri močnejših polnitvah (RWS KS 10,5g in igman 11,2g) ne dogaja in pada večinoma na mestu. Nevem zakaj pri S&B ne dodajo nekaj malega pri polnitvi in bi bli rezultati mnogo boljši. Glede na pravilnik o vrsti in moči nabojev glede na vrsto divjadi, SPCE v kalibru 7x57 niti ne bi smel uporabljati za odstrel odrasle jelenjadi. Čudna se mi zdi obsežnost podpludbe, glede na to kako malo raztrganine povzroči krogla

jvpv
15. March 2010, 15:34
... medtem ko mi v kalibru 7X64 dela dobro...

Tudi sam sem v 7x64 zadovoljen z SPCE, je pa res da so lani od 8 kosov srnjadi na mestu padli samo trije, ostalo je še vse šlo cca 10-50 metrov od nastrela. Krvna sled pa tudi vidna brez problema.

detel
15. March 2010, 15:47
Raje vidim, da kos odskoči in so plečeta cela. Zakaj bi moralo vse pasti na mestu. Lepo izgleda a ni potrebno. Nekdo je omenil Igmana. Z njihovo kroglo SP sem uplenil 3 kose, tudi večjega. Jetra dobesedno zmiksa, divjad hitro pade, ni večje škode na mesu (normalno) . Ne bom je več uporabljal, ker močno zamaže cev. Škoda, da ne menjajo smodnika .

dolgin
15. March 2010, 21:19
Čudna se mi zdi obsežnost podpludbe, glede na to kako malo raztrganine povzroči krogla
Ali so potplutbe prisotne tudi pri kosih,ki padejo na mestu?

lp

teohafy
15. March 2010, 23:08
Ali so potplutbe prisotne tudi pri kosih,ki padejo na mestu?

lp

Tega pa žal nevem, ker sta mi od cca 15 kosov srnjadi odstreljenih z SPCE v kalibru 7x57R na mestu padla dva, ki pa sta eden imela strel v vrat eden pa skozi obe plečeti in ga nisem odkupil. Izkožil sem tri mladiče, ki pa so imeli vsi okoli vstrelne rane podpludbo po celih rebrih v premeru kakih 20-25 cm. Na izstrelni strani pa bistveno manj. Sama izstrelna rana pa pri lepih strelih ni bila nikoli večja od 3-4 cm, ponavadi pa le malenkost večja od vstrelne. V kalibru 7x64 pa se ta krogla obnaša čisto drugače, predvsem pa veliko bolj trga,podpludba je pa začuda manjša. Bi blo pa res zanimivo videti ali večja podpludba nastane, med begom divjadi.

dolgin
16. March 2010, 08:42
Sigurno večje podplutbe nastanejo tudi zaradi bega živali po strelu.....

detel
16. March 2010, 10:18
To pa ne drži:icon_confused:

jež
18. March 2010, 10:09
Potplutbe so odvisne od tega, s kolikšno hitrostjo krogla prileti v telo divjadi in ali je zadetek v trd ali mehak del telesa, pa tudi od konstrukcije krogle...
Kar pa zadeva S&B strelivo: ja, odločil sem se za Sierra 14.3 g od S&b, do 100m bo čisto v redu.

Hubert.ctg
19. March 2010, 21:20
Ovo zrno je jaako dobar letač, te čak i iz 8x57 daje puno.
U 8x68 zbog dosta veče brzine zadrži nešto manje mase i napravi malo veču štetu na divljačini, nego če to biti u 8x57.
Nemaš straha loviti ni do 200m ili na metu do 600m. (Tvrdnja se odnosi na kalibar 8x57IS.)
Lp

alojz1
21. March 2010, 11:49
Ko je govora o kroglah primernih za vso divjad ni nihče omenil nove krogle GROM, ki jo dela Prvi partizan. Ta krogla je zelo uporabna, monolitna in cenovno ugodna (naboj v avstriji je 1€).
Ali jo kdo že uporablja?

Veper
21. March 2010, 12:21
Alojz 1 odpri novo debato o kroglji Grom ker tukaj je debata o S&B.Lahko pa jo primerjaš z S&B pa bo vse v redu:icon_wink:

alojz1
21. March 2010, 12:25
Če bo kaj odziva
Veper, za tvoj kaliber so naboji po 1€ Lavamindu.
Zamenjaj že enkrat krogle za papir luknjat za prave:icon_lol:

Veper
21. March 2010, 13:08
S&B SPCE ostaja v kalibru 8x57 is in sploh ne razmišljam o čem drugem.Ravno tako v kalibru 7x64 je SPCE zadeva ki me ni nikoli razočarala. V kalibru 3006 pa silom prilike streljam polnjeno municijo ,ki ima dve tretine čeških komponent in kroglo sierra. Uporabljal pa bom to kombinacijo predvsem za luknjanje papirja ,za lov pa Federal Fuzion ker je tovarniško polnjen točno +4cm na 100m glede na polnjeno kombinacijo.S&B je kake 3cm desen in 6 cm višji.Tako nisem imel druge izbire in je moral S&b žal ostati samo kot del komponent za lovske strelske tekme.Polnjeno kombinacijo imam nastreljeno namreč na 100m in ker je optika tudi prilagojena tej strelni razdalji in seveda obliki tarče je pač tako kot je.

jež
21. March 2010, 13:14
Do sedaj sem uporabljal kroglo za vso divjad (Grom 12g) in sicer:
- prašič lanščak streljan na 40m zadetek za pleče v sredino reber, krvna sled dobra do ležišča(cca.70m), pred menoj se je dvignil-streljam-zgrešim, psi ga po 500m niso našli;
-prašič lanščakinja, streljana na 30m v pleče pade, se pobere, še enkrat streljam v glavo, pade;
- prašič mladič 40kg(iztrebljen), streljan na 20m, tekel še 60m, zadetek za pleče, krvna sled dobra;
- jazbec streljan na 45m, strel za pleče nad grodnico(zadetek), krvna sled dobra, po cca. 400m šel v luknjo-na svidenje;
- lisica streljana na 35 m strel za pleče-zadeta, krvna sled cca. 100m, naslednji dan je s terierko nisem našel... skratka-KATASTROFA.
Navajen sem Lapue-12g mega,kal. 308 win, ko dejansko pri oplaznih strelih, ne pa ko manjšo žival prestreliš, vse leži po nekaj metrih. Menil sem, da bo Grom v redu, ampak... Zato razmišljam o Sierri, ker je mehkejša in bodo poškodbe najverjetneje veliko večje, ne vem kako pa bo z izstrelom. Verjamem pa, da Grom bolje "dela" pri zadetkih v trdo ali pri težji divjadi.:icon_confused:

alojz1
21. March 2010, 13:22
Ti kar verjamem. Verjetno ima 308 malo premajhno hitrost (teža 12g).
Kje pa si naboje nabavil?

andrej win
21. March 2010, 13:36
Do sedaj sem uporabljal kroglo za vso divjad (Grom 12g) in sicer:
- prašič lanščak streljan na 40m zadetek za pleče v sredino reber, krvna sled dobra do ležišča(cca.70m), pred menoj se je dvignil-streljam-zgrešim, psi ga po 500m niso našli;
-prašič lanščakinja, streljana na 30m v pleče pade, se pobere, še enkrat streljam v glavo, pade;
- prašič mladič 40kg(iztrebljen), streljan na 20m, tekel še 60m, zadetek za pleče, krvna sled dobra;
- jazbec streljan na 45m, strel za pleče nad grodnico(zadetek), krvna sled dobra, po cca. 400m šel v luknjo-na svidenje;
- lisica streljana na 35 m strel za pleče-zadeta, krvna sled cca. 100m, naslednji dan je s terierko nisem našel... skratka-KATASTROFA.
Navajen sem Lapue-12g mega,kal. 308 win, ko dejansko pri oplaznih strelih, ne pa ko manjšo žival prestreliš, vse leži po nekaj metrih. Menil sem, da bo Grom v redu, ampak... Zato razmišljam o Sierri, ker je mehkejša in bodo poškodbe najverjetneje veliko večje, ne vem kako pa bo z izstrelom. Verjamem pa, da Grom bolje "dela" pri zadetkih v trdo ali pri težji divjadi.:icon_confused:

Veliko večje poškodbe ne bojo pri sierri (kjer bo zadetek vsaj približno tam kjer mora bit),če boš uporabljal 11,7 g kroglo,ti pa v 90 % divjad pade na mestu in ne 10-20 metrov stran,to je ponavadi veliko bolj vredno kot pa par gramov rebrc.
Merjasca nisem imel prilike streljat,povem ti pa,da daleč sigurno nebi šel..izstrel pa je res uprašljiv pri divjadi nad 100,150 kg..

Dobro izbiro:icon_wink:

Veper
21. March 2010, 14:34
TEMA JE S&B MUNICIJA:icon_evil:

jež
21. March 2010, 14:53
S&B krogle...:icon_biggrin:

alojz1
21. March 2010, 15:04
Saj bo mogoče tudi S&B kmalu delal naboje z grom kroglami:icon_lol:
Svoje niso razvili že dolgoo
Drugače pa je tej krogli vzor avčinka

jež
21. March 2010, 15:20
Zgleda podobno(kot ABC), sem že nekje bral, samo ni to to... Nekoga je zanimalo, če so S&B naboji z Nosler kroglami že v prodaji, mene pa tudi, a nihče ne ve? Mnenja sem, da bodo kaj cenejši, ker so S&B.

Veper
21. March 2010, 15:25
Kot sem slišal od enega od prodajalcev je menda S&B v finančnih škripcih zaradi podražitve bakra,ki je seveda posledično podražil surovine za proizvodnjo municije in ne vzdrži več prodaje municije po sedajšnih cenah.Sedaj bo prisiljen izdelke podražiti ali pa proizvodnjo ustaviti. Bomo videli kaj in koliko je res na temu.

rikec
21. March 2010, 17:32
Kot sem slišal od enega od prodajalcev je menda S&B v finančnih škripcih zaradi podražitve bakra,ki je seveda posledično podražil surovine za proizvodnjo municije in ne vzdrži več prodaje municije po sedajšnih cenah.Sedaj bo prisiljen izdelke podražiti ali pa proizvodnjo ustaviti. Bomo videli kaj in koliko je res na temu.

Verjemi Veper, zaradi večanja cen bakra ne bo nobeden proizvajalec ustavljal proizvodnje. To ti lahko povem iz preverjenih virov...:icon_lol:

luka_k
21. March 2010, 17:35
Saj bo mogoče tudi S&B kmalu delal naboje z grom kroglami:icon_lol:
Svoje niso razvili že dolgoo
Drugače pa je tej krogli vzor avčinka

Kaj niso ravno zdajle razvili kroglo exergy? Predstavitev je bila na sejmu v Salzburgu.

Poleg tega pa bodo/so začeli polniti naboje s kroglami nosler partition.

alojz1
21. March 2010, 19:46
[QUOTE=luka_k;52008]Kaj niso ravno zdajle razvili kroglo exergy? Predstavitev je bila na sejmu v Salzburgu.

Sem spregledal. Vendar se ne strinjam z besedo razvili
Kolikor sem videl so samo kopirali moderno kroglo vseh resnih proizvajalcev in je zelo podobna srbskemu gromu, lapui naturalis, avčinki...

Jagermaister
21. March 2010, 20:07
Do sedaj sem uporabljal kroglo za vso divjad (Grom 12g) in sicer:
- prašič lanščak streljan na 40m zadetek za pleče v sredino reber, krvna sled dobra do ležišča(cca.70m), pred menoj se je dvignil-streljam-zgrešim, psi ga po 500m niso našli;
-prašič lanščakinja, streljana na 30m v pleče pade, se pobere, še enkrat streljam v glavo, pade;
- prašič mladič 40kg(iztrebljen), streljan na 20m, tekel še 60m, zadetek za pleče, krvna sled dobra;
- jazbec streljan na 45m, strel za pleče nad grodnico(zadetek), krvna sled dobra, po cca. 400m šel v luknjo-na svidenje;
- lisica streljana na 35 m strel za pleče-zadeta, krvna sled cca. 100m, naslednji dan je s terierko nisem našel... skratka-KATASTROFA.
Navajen sem Lapue-12g mega,kal. 308 win, ko dejansko pri oplaznih strelih, ne pa ko manjšo žival prestreliš, vse leži po nekaj metrih. Menil sem, da bo Grom v redu, ampak... Zato razmišljam o Sierri, ker je mehkejša in bodo poškodbe najverjetneje veliko večje, ne vem kako pa bo z izstrelom. Verjamem pa, da Grom bolje "dela" pri zadetkih v trdo ali pri težji divjadi.:icon_confused:

Kako si vedel, da si vse zadel prav za pleče, če pa skoraj ničesar nisi dobil?:icon_redface:
Ob takih zadetkih bi še s flobertom več pobral.

jež
22. March 2010, 08:51
Kako si vedel, da si vse zadel prav za pleče, če pa skoraj ničesar nisi dobil?:icon_redface:
Ob takih zadetkih bi še s flobertom več pobral.

Se strinjam.

Prašiča sem streljal na hrvaškem, videl sem, kako je bil krvav na obeh straneh, pa tudi po krvni sledi do ležišča, naprej pa nič več krvi..., isti dan sem streljal tudi lanščakinjo, kot sem že pisal, po zadetku je obrnila 45 stopinj, prešaltala, kot da ji nič ni, da je nisem še enkrat v glavo, ne vem kaj bi bilo...strelne poškodbe so bile zanemarljive-kot bi jo z nožem preluknjal. Lisica in jazbec pa sta puščala krvno sled na obeh straneh... Jazbeca po treh mesecih še ni iz luknje! Kot mi je že enkrat napisal Hubert, mora bit nekaj grmovja pred divjadjo, da se krogla vsaj malo odpre, glede na to, da je energija pri tovarniški polnitvi relativno majhna, pa kaj veliko dlje tudi ne bo prišla. Pa smo spet pri S&B kroglah... Se že kje prodaja "novo" S&B stelivo?

hose
22. March 2010, 12:28
Ja, najboljše bo Jež, da nazaj greš na mego 12g, pa divljad "prisparaš" dobrih strelov za pleče.

jež
22. March 2010, 12:47
A jebo mast, pišemo o S&B kroglah, zanima me Sierra cal. 8x57 IS (pa ne mi napisat, da je ameriška), če imaš izkušnje hose, Mego streljam v cal. 308 Win, če pa jo imaš v cal. 8mm, jih pa kupim 100kg.:icon_study:

muzikant
22. March 2010, 12:58
Kako si vedel, da si vse zadel prav za pleče, če pa skoraj ničesar nisi dobil?:icon_redface:
Ob takih zadetkih bi še s flobertom več pobral.

Se strinjam, pri takih strelih, kot jih je opisal, vse našteto z lahkoto pobere, sploh s tem kalibrom neglede na kroglo.:icon_wink:

jež
22. March 2010, 13:11
...toliko o pristaših monolitnih oz. skoraj monolitnih krogel...:icon_exclaim:

rws
22. March 2010, 15:42
z monolitnimi kroglami ni prav nič narobe, vendar rabijo svojo hitrost, da se pravilno deformirajo, drugače delujejo podobno kot polnooplaščene. Ob zadostni hitrosti naredi pa npr. barnes tsx dosti večji šok kot ostale krogle, in seveda "pad u vatri":icon_wink:
Ne zastopim, zakaj vse tovarne polnijo tako težka moniltna zrna, v kalibru 308(10.7g in 11.7g), če ne morejo doseči zadostne hitrosti, ki bi kroglo deformirala, tako kot jo mora.
9.7g je pomoje maksimum za monolitno zrno v tem kalibru.
ta težja zrna so pomoje primerna samo za jelenjad in prašiče, saj se pri manjši divjadi ne utegne deformirat, razen če zadane kakšno tršo kost.

alojz1
22. March 2010, 15:56
RWS je odkril to o čemer sem že pisal. Včasih je boljša lažja krogla in večja hitrost. Proizvajalci pa naredijo kroglo, ki se dobro obnese v določenem kalibru, potem pa polnijo vse. Ko bodo začeli delati tudi monolitne krogle vsaj v dveh gramažah ne bo več problemov.

Franc
23. March 2010, 21:33
Da ne boste mešali krogel med sabo!

.243 Win.
1. April 2010, 18:48
Nekaj postov nazaj sem dal pozitivno mnenje o krogli SPCE 11,2 g v kalibru 7x57R.
Sedaj imam pa nekaj pomislekov. Prejšnji vikend sem bil s kolegi na lovu na Madžarskem. S preže sem na razdaljo cca. 60 metrov streljal na 40 kg. lanščaka, ki je strel nakazal in zbežal. Ko sva z vodičem preiskala nastrel nisva našla nič drugega kot odtis parkljev, ko je prašič odskočil. Sled parkljev je bila vidna v mehki zemlji še dobrih 30 metrov vendar krvi ni bilo. Potem sva obšla manjši kompleks gozda kjer sva našla odtise in videla prašiča, ki je ležal na travniku dobrih 100 metrov od nastrela. Strel je bil v sredino za pleče, kroglo pa smo nato našli na drugi strani takoj za rebri zarito v trebuševino (flam). Izstrelne rane ni bilo in tudi krvnega sleda ne saj prašič ni bil popolnoma nič krvav niti okoli strelne rane.
Prosim za komentar.

Deformirana krogla v kalibru 7x57R S&B SPCE 11,2 g.

http://s7.mojalbum.com/lov-foto_6586787_6586880_17746167.jpg

alojz1
1. April 2010, 20:48
Brez komentarja
Je bilo z moje strani že vse povedano

Deerhunter
1. April 2010, 21:30
Ta tema je že tako dolga in v njej je toliko različnih mnenj da več sam ne vem kaj naj dam v puško. Doma imam dve škatli nabojev S&B SPCE 7×57R, katere sem kupil, glede na pohvale te municije iz začetnih strani te teme, zdaj pa sam več ne vem a bi puško nastrelil na to municijo ali bi šel iskat kaj drugega :icon_confused:

alojz1
1. April 2010, 22:02
Brez panike, Deerhunter
Tisti dve škatli porabiš za pristrel in malo treninga. Pa tudi za srnjad, ?e te ne moti malo večja luknja.
Za kaj večjega pa nabavi kakšno Normo ali kaj drugega. Slabše kot SPCE že ne more biti. Pa tudi puške verjetno ne bo treba na novo nastavljati.
Verjemi, da primer kot ga opisuje 243 win ni osamljen. Sam sem velikokrat iskal in z psom našel divjad čeprav so strelci trdili, da je zgrešena in ni krvi.
Seveda bo Veper to kroglo še vedno hvalil ampak moraš vedeti, da ima on doma krvosledca in še dva kandidata, ki rabita trening za tekmo:icon_lol:

Veper
1. April 2010, 23:12
:BangHead::limona::BangHead::snorting:

Prepelicar
2. April 2010, 08:16
Mislim, da v opisanem primeru ni problem vrsta krogle, temveč moč naboja. Kaliber 7x57 ni prav posrečena kombinacija, čeprav ga kar nekaj lovcev uporablja tudi za lov na divjega prašiča. Za konkretni primer, bi bilo dobro brati tudi v kakšnih pogojih si streljal, pod kakšnim kotom, kako je stala divjad....

Glede naboja S&B in krogle SPCE vam lahko zatrdim, da je to največkrat uporabljen naboj v praksi, večina kolegov profesionalnih lovcev navedeni naboj uporablja brez problemov in dodatnega iskanja divjadi.

ZR7
2. April 2010, 08:24
Bravo Prepeličar!
Hvala za jedrnato, razumno in premišljeno objavo dejstev.:icon_biggrin:

rikec
2. April 2010, 08:51
A ima kdo kakšno sliko, kako se razcepi krogla Sierra Game King? Da vidimo razliko med SPCE in Sierro...

No, želel sem povedat, da sem se pred nekaj dnevi pogovarjal z mojim lovskim kolegom, ki ima kaliber 7*65R ter kroglo SPCE in pravi da njemu divjad po nastrelu ne naredi veliko metraže, če sploh kaj... Se bo pač potrebno sprijaznit, da 7*57R ni najboljši kolega SPCE-ja :-)

Veper
2. April 2010, 11:06
Za konkretni primer, bi bilo dobro brati tudi v kakšnih pogojih si streljal, pod kakšnim kotom, kako je stala divjad....



Prepeličar ugotovi kako se stvari streže.Zelo pomembno je da ne ocenjujemo učinka krogle takrat ko je divjad mokra saj udarec krogle v mokro gosto dlako rezultira popolnoma drugače kot pa v suho. Doživel sem zdrs krogle (ne vem katere znamke) ki je priletela postrani v plečko divjega prašiča in nato zadela njegovega brata ki je tekel za njim vendar bliže strelcu. Zdrs je strelec opazil tako kot tudi jaz saj se je ob zadetku močno zaprašila voda. Ker sem v nasledenjem trenutku sprožil tudi jaz na istega prašiča (s kroglo S&B SPCE) smo lahko na licu mesta tudi videli posledice zdrsa. Žal ni bilo fotoaparata za dokumentiranje. Seveda je ob mojem strelu prešič tekel že skoraj pod pravim kotom naspram meni in je pod takim kotom krogla tudi vstopila v telo. Pujs je tehtal okoli 70 kg in ga krogla ni prebila,ustavila se je na notranji strani druge plečke, vstopila pa pred prvo, pustila vso energijo v telesu in vsi smo bili zadovoljni.Kaliber dobri stari 8x57is. Krogla ki je zdrsnila je drugega prašiča toliko upočasnila ,da ga je z lahkoto uplenil z drugim strelom kolega.

Prepelicar
2. April 2010, 11:47
Veper nimam kaj ugotavljati kako se stvari streže, saj sprašujem v tem smislu, kar si ti napisal!

Osebno je zame S&B SPCE najboljši kompromis med ceno in kvaliteto.

Veper
2. April 2010, 11:57
Seveda Prepeličar saj sva na isti valovni dolžini dodal sem samo izkušnjo ki potrjuje tvoje trditve in ugotovitve. Predvsem pa je dejstvo,da je S&B SPCE zelo univerzalna krogla in ne samo dobra izbira zaradi razmerja cena - kvaliteta. Ne poznam ali pa nisem seznanjen da bi bila katera koli druga krogla tako univerzalna. Nekoč ko bom velik bom prepolnil to pomeni da bom razdrl patrone,izbral enako težke SPCE krogle in jih ponovno vstavil v tulce,seveda pa pred tem zelo natančno odmeril smodnik. Zanima me kakšen raztros bom dobil pa čeprav sem že s sedanjim zelo zadovoljen. V kalibru 3006 puška Browning A bolt imam raztrosa do max. 2,2 cm streljano z mize. Polnjena precizna municija z kroglo sierra big game ima raztrosa v tej puški samo 4 mm. Tako da kar se železa tiče ne bo problema.Rezultati pa mislim da bodo zelo dobri.Pričakujem raztros zaradi povdarjenega roba na SPCE tja do max.7-8mm.

rws
2. April 2010, 12:08
problem sploh ni v spce krogli, temveč v češkem "zimskem polnjenju"....saj smo to že pisali.
To, da je ta naboj največkrat uporabljen v praksi, bi se strinjal, vendar dobro vemo katere divjadi je v naši deželi največ.
...da bi pri izbiri nabojev za lov gledal na ceno, pa niti pomislim ne.Enostavno sem bolj siguren v te dražje naboje.

alojz1
2. April 2010, 12:32
Bravo Prepeličar!
Hvala za jedrnato, razumno in premišljeno objavo dejstev.:icon_biggrin:

Če je mnenje, da je 7x57R prešibek in pogoji strela težki (40m) potem vam ni pomoči

dolgin
2. April 2010, 13:09
Če je mnenje, da je 7x57R prešibek in pogoji strela težki (40m) potem vam ni pomoči

Podpišem.

main757
2. April 2010, 13:28
problem sploh ni v spce krogli, temveč v češkem "zimskem polnjenju"....saj smo to že pisali.

Strinjam se s teboj. Primerljivi naboji nemške ali katere druge izdelave imajo tudi 300+ Joulov več na 100-ih metrih.

Prepelicar
2. April 2010, 14:25
Kolegi, da ne boste odkrili še tople vode pri "zimskem" češkem polnjenju.

Bistveno je kaj je za kopitom, kot je nekoč že omenil spoštovani kolega Veper, zato ne iščite problemov v nabojih in kroglah, temveč predvsem pri sebi.

rws
2. April 2010, 15:11
za lov čeških nabojev nikoli nisem uporabljal, zato tudi problemov do sedaj še nisem imel. :icon_wink:

alojz1
2. April 2010, 15:30
Ta polemika o teh kroglah se vleče že predolgo in se ponavljamo:icon_evil:
Dober strelec in vesten lovec jih lahko mirno uporablja pa ne bo delal škode.
Problem se pojavi, ko te poceni naboje uporabljajo tudi lovci v smislu "samo da poka" in se temu primerno tudi obnašajo (nastrel preverijo samo vizuelno -če sploh. Potem ugotovijo zgrešen. In nadaljujejo.
Nekoč mi je eden takšnih razlagal, da on krvosledca nikoli ne potrebuje. Ali divjad pade, ali pa zbeži. Ja saj tretjo možnost si težko zamislim.
Ko sem mu razložil svoje mišlenje pa me večkrat pokliče, če divjad zbeži.
Za konec: vsi,ki te krogle uporabljate za lov lahko pričakujete, da včasih ni izstrela. Temu primerno po strelu tudi ukrepajte

stjrp
2. April 2010, 16:47
Če je mnenje, da je 7x57R prešibek in pogoji strela težki (40m) potem vam ni pomoči


Če krogla ne prebije, pomeni da odda vso energijo v telesu a ne? Se pravi da krogli manjka energija za prebit divjad. Torej je ta kaliber za tako mehko kroglo prešvoh. Kot pa so kolegi že pisali se ista krogla v nekoliko močnejšem bratu 7x65R obnese precej bolje.

dolgin
2. April 2010, 16:55
Alojz1 je najbrž mislil kaliber,ne krogle. Čeprav sm sam mnenja,da je bil to zgolj slučaj. Jaz v karabinu 7x57 uporabljam Normo Oryx,super krogla,prebije tudi prašiče in jelenjad. Se mi je pa zgodilo,da sem streljal jagnje (11 kg) na 40 metrov,krogla ga ni prebila(strel za pleče),jagnje pa je padlo šele po 50 metrih. Tako je pa po moje tudi tukaj,ni ne kaliber prešvoh in ne krogla zanič. Splet okoliščin pač!

alojz1
2. April 2010, 17:26
Če krogla ne prebije, pomeni da odda vso energijo v telesu a ne? Se pravi da krogli manjka energija za prebit divjad. Torej je ta kaliber za tako mehko kroglo prešvoh. Kot pa so kolegi že pisali se ista krogla v nekoliko močnejšem bratu 7x65R obnese precej bolje.

Da boš bolj razumel
Tudi za zelo močne kalibre se dobijo krogle, ki ne dajo izstrela. Uporabljali naj bi jih za usmrtilne strele zaradi varnosti.
Kaj pa naj bi po tvojem telo prebilo? Krogla se sleče, plašč pa nima velike mase in je zelo deformiran. Svinec , ki je premehak pa se razleti v drobne delce, ki so premajhni za prodiranje.
In v močnejšem 7x65R srnjad pade na mestu samo zaradi večje hitrosti. Izstrela pa tudi ni vedno. Zaradi večje hitrosti se še prej razleti
7x57R je zelo v redu kaliber z primerno kroglo.

stjrp
2. April 2010, 19:24
Da boš bolj razumel
Tudi za zelo močne kalibre se dobijo krogle, ki ne dajo izstrela. Uporabljali naj bi jih za usmrtilne strele zaradi varnosti.
Kaj pa naj bi po tvojem telo prebilo? Krogla se sleče, plašč pa nima velike mase in je zelo deformiran. Svinec , ki je premehak pa se razleti v drobne delce, ki so premajhni za prodiranje.
In v močnejšem 7x65R srnjad pade na mestu samo zaradi večje hitrosti. Izstrela pa tudi ni vedno. Zaradi večje hitrosti se še prej razleti
7x57R je zelo v redu kaliber z primerno kroglo.

Jaz sem govoril za SPCE kroglo in nobeno drugo in vem da SPCE ni edina krogla na tem svetu:BangHead:, vendar se kot kaže že mora dovolj dobro obnašat ker če bi mogli jagri iskat glih vsak komad ali pa bi vsakega pol manjkalo bi že zdavnaj prenehali uporabljat SPCE.
Jaz sem hotu samo povedat, da je SPCE bolj primerna za uporabo v 7x65R kot 7x57R in neizpoditnon dejstvo je da ni univerzalne krogle, ki bi se dobro obnesla v vseh kalibrih, pa študirejte kolkr hočete. Meni osebno je pa prvi pogoj pri izbiri krogle, da mi komadi padajo na mestu, kakemu drugemu pa da mu slučajno ne odnese kakšen gram mesa preveč, tretjemu spet kaj drugega. Tako da glede na to, da se ne bomo nikoli zedinili predlagam, da se v takih temah povečini pišejo dejanske izkušnje in dogodivščine, pa bomo imeli nekako najboljšo dejansko sliko kaj in kako je.

Deerhunter
2. April 2010, 21:43
Ali mi potem lahko svetujete, kaj bi bila boljša izbira za skupne brakade, kot SPCE v kalibru 7×57R? V lovni sezoni imam priliko streljati na prašičke enkrat ali dvakrat, porabim pa v sezoni vsega par nabojev in bi raje dal malo več za boljšo kroglo.