PDA

View Full Version : Sellier&Bellot krogle



Strani : 1 2 [3]

jobizer
5. November 2012, 22:23
Mugo jaz z to kroglo 7x57r nisem imel slabih izkušenj.Pri 7x64 pa mi jo je pri 2 mladičih gamsa kroglo razbilo in je blo vse razbito in od d...a.Zato sem tudi zamenjal.Res je,da za srnjad je hitro dobra krogla, kar pa ne drži za gamsa.Gams je gams in se ne pusti tako hitro kot srnjad:icon_wink::icon_wink:Gams včasih stoji kot kip tudi ,če ima zadetek za 10.Men ne gre iz spomina gams izpred nekaj let ki je stal na zadnjih nogah več kot minuto ,čeprav je bil zadet v srce.Otem bo kak gamsar lahko kaj povedal.Zato jaz trdim ,da ostane dosti gamsov zastreljenihin izgubljenih ,ker jih veliko misli da so zgrešil.

Ostrorogi
5. November 2012, 22:28
Premalkat si ga poču... pa bi ga še enkat pa še enkat ... sej je minuto stal pa nastavljal tarčo.
Noben strel nebi smel veljati za zgrešenega . Sem mislil... nism vidu...

jobizer
5. November 2012, 22:41
Zakaj bi ga še enkrat, če se je pa vidl da je zadet:icon_lol::icon_lol::icon_lol:Ne vem kolk gamsov si že uplenil, če si že kakega bi se temu ne smejal, ker drži.:icon_lol::icon_lol:

Ostrorogi
6. November 2012, 06:17
Nobenega... in se ne sramujem tega. Samo vem pa, da če bi meni stal na zadnjih dveh nogah eno minuto bi streljal še enkrat sigurno... Sicer pa kje sem se smejal?

PROF.racoon
6. November 2012, 10:39
Na veji sedi 9 vran. Če eno ustreliš, koliko jih ostane?


Če veste, kaj mislim povedati... Ostrorogi, kolikokrat te je zgrešena divjad 1 minuto čakala kar na mestu po prvem strelu?

Ostrorogi
6. November 2012, 16:04
Brezveze... debata je o kroglah

main757
6. November 2012, 16:25
Meni se je že zgodilo, da je srnjad po strelu obstala kot, da se ni nič zgodilo. Seveda je bila odlično zadeta, pa bi lahko še streljal. Ni bila municija od s&b. Tako, da jaz čist verjamem Jobizerju, da mu je komad po strelu še stal.

jobizer
6. November 2012, 16:54
Ostrorogi saj ni treba verjet, je pa čista resnica no mogoče ne glih minuta samo ko to doživiš so pa tudi sekunde dolge.Se je pa tudi že zgodilo (ne meni, kolegu) da je po prvem strelu stal ko pribit in ga je še enkrat pa spet nič. Čez nekaj časa pa mu je zmanjkalo tal pod nogami. Bil je 2x dobro zadet.

Ostrorogi
6. November 2012, 17:29
Seveda verjamem... tudi pri nas je kolega streljal 4x na gamsa ga trikrat zadel tko kot treba zadnjic pa falil. Ravno on mi je rekel da dokler gams stoji streljaj, ker bolje da ostane tam kjer si ga streljal kot pa da ti pobegne u kaksno grapo da ga potem se dobis ne... No toliko tem...

Tine
6. November 2012, 18:56
Tako so tudi nas učili ostrorogi. Dokler ima glavo pokonci ne varčuj z municijo, ker lahko postane preklemano drag tisti patron...

Tine
8. November 2012, 18:57
Po nekaj časa je bila PTS v 308 spet v akciji. Srna stara kot greh je padla kot pokošena a kaj ko je pri vstopni rani prijelo rebra (stala je minimalno postrani) in jih polomilo ali prerezalo. Iztopna rana OK. Jutri oz. v naslednjih dneh podrobnejše poročilo, ko bo izvedena obdukcija:icon_wink:.
Po svoje komaj čakam, da mi še ta škatla streliva poide ter da zamenjam za kaj drugega. Mora s to municijo obležati še kakšen kos, da se popolnoma prepričam, ker do sedaj v tem kalibru nisem zadovoljen.

main757
8. November 2012, 19:54
Jaz sem pa glih nabavil PTS v 7x64. S čim nisi zadovolen?

Tine
8. November 2012, 21:56
S tem, da kroglo razbije že rebro srnjadi. Je izjemno mehka, kar si nisem mislil, ker je malo prežeta oz stisnjena na sredini in to tudi oglašuje eden od trgovcev ter tudi . Vsaj v 308 vem, da je tudi kri oz modrica zabita med vse mišice (med rebri tudi do 10 cm od rane). Isto municijo pa imam tudi v 7x65r, kjer pa nisem še nobenega kosa divjadi odkupil.
Pada pa pada s to kroglo. Samo en kos mi je naredil cca 20m, vse drugo niti milimetra.

TaSl
11. November 2012, 01:54
S kroglo Siera SBT Game King 11,3g, kaliber 7*65R mi je ozimka divjega prašiča naredla še 40m, čeprav je bila zadeta v srce! In to je blo v host, pol jo pa najd:icon_confused:...:icon_mad: Kam bi šele lanščak al pa mrjasc zlaufu...?!!!

Tine
15. November 2012, 06:48
To pri prašičkih ni nič kaj takega. Je treba nastrel pregledati in lepo kanček po kanček krvi poiskati...

O PTS pa ne bom izgubljal besed. To škatlo postrelim in nikoli več.

Tine
13. December 2012, 12:01
Še eno razočaranje s strani PTS v 308 Win. Srne, ki je tekla od mene in je bila v trenutku zadetka postrani ni prebila. Ob vstopu je krogla prijela zadnje rebro in ostala pod kožo na drugi strani v višini petega rebra. Pri vhodni rani razdejanje, da mu ni para, pravi krater. Obup. :icon_sad: V plaščku krogle niti sledu o svincu tako, da ne vem, kje so dobili tisto sliko s spletne strani Sellier & Bellot.
Upam, da pred nedeljsko jago najdem toliko časa, da grem nastrelit novo municijo (Sako SHH 9,7g).

jež
13. December 2012, 17:54
Še eno razočaranje s strani PTS v 308 Win. Srne, ki je tekla od mene in je bila v trenutku zadetka postrani ni prebila. Ob vstopu je krogla prijela zadnje rebro in ostala pod kožo na drugi strani v višini petega rebra. Pri vhodni rani razdejanje, da mu ni para, pravi krater. Obup. :icon_sad: V plaščku krogle niti sledu o svincu tako, da ne vem, kje so dobili tisto sliko s spletne strani Sellier & Bellot.
Upam, da pred nedeljsko jago najdem toliko časa, da grem nastrelit novo municijo (Sako SHH 9,7g).
Mislim..........:icon_wink:, da je kriv 308 win.
Če bi imel 30-06, tudi bakra ne bi našel :lol1:.

Zdaj se boš šele osrečil!

Tine
13. December 2012, 17:59
Bighand

alojz1
13. December 2012, 18:21
Počasi in vsak posebej boste ugotovili, da vse kar sem par let pisal o teh kroglah drži.

Tine
13. December 2012, 18:37
Alojz kot, da bi poslušal našega t starga: "boš že vidu, k bo Igman še najbulši". Je pa res, da je treba na lastne oči videti, da se te sigurno prime.

main757
13. December 2012, 19:06
Tine, pozabil si napisati, da je srna počakala na mestu. :icon_wink:

Tine
13. December 2012, 19:08
Ni ne, ker mi jo je psica "aportirala" in privlekla skoraj do mene :icon_wink:.

Hunter87
20. January 2013, 23:36
Zadeva je sledeča:
Kupil sem karabin .308 win sedaj me pa zanima kater naboj oziroma kroglo naj vzamem od S&B, ali naj vzamem sierro ali SPCE in če SPCE katero kroglo lažjo ali težjo. Streljal bom srnjad in bi rad da mi divjad pada v ognju, seveda ob pravem zadetku.

Če uporablja kdo kakšno drugo firmo nabojev pri .308 in mu divjad pada v ognju naj mi pove.

Pri bokarici 7x57R sem uporabljal SPCE ampak mi divjad ni padala v ognju.

Jurij Klanjšček
21. January 2013, 00:21
Nisem še našel krogle, da bi delala čudeže. Sploh če govorimo o srnjadi, če krogla dela več škode potem žival pade prej, če dela manj škode je možno, da napravi nekaj poti. Če želiš, da žival redno pada v ognju, boš raje kupil mehkejše krogle - zato pa bodo srne imele grozljive rane, notranje razdejanje in koščke svinca povsod. Ne verjamem, da obstaja krogla, ki z minimalno škodo na živali ustvari pogoje za bliskovito smrt. Bliskovito smrt lahko dobiš samo s strelom v hrbtenico, v glavo ali z zelo hudimi ranami.
Osebno zagovarjam trše krogle, trenutno s pridom uporabljam Barnes TTSX (kal. .30-06) na srnjadi in prašičih. Do sedaj je vse padlo v ognju ali napravilo kvečjemu 10 metrov. Tudi ti bi s temi ne imel problemov, glede na moč kalibra .308. Ko bi imel .223 bi lahko tukaj odprli veliko daljšo debato.

Hunter87
21. January 2013, 06:53
Mene sicer ne moti da naredi kakšen korak, recimo 10-15m, moti me pa da mi je pri SPCE divjad šla še 100m (in skoraj vedno v gozd) in to zvečer v mraku ni glih zaželjeno.
Mogoče se SPCE v .308 drugače obnese, ne vem, ker še nisem imel puške tega kalibra.

rikec
21. January 2013, 07:32
Uporabi Sierra (Game King). Krogla je 11,3 g in meni deluje na srnjadi in na prašičih super. Tudi sam sem prej uporabljal SPCE pa od srnjadi skoraj nič ni padlo na mestu (strel za pleče). Z Sierro sem zadovoljen in je zaenkrat za to puško ne menjam.

jež
21. January 2013, 09:41
Zadeva je sledeča:
Kupil sem karabin .308 win sedaj me pa zanima kater naboj oziroma kroglo naj vzamem...

Če uporablja kdo kakšno drugo firmo nabojev pri .308 in mu divjad pada v ognju naj mi pove.


Lapua Mega 12g :hooray:!

alojz1
21. January 2013, 09:50
Pri tem kalibru je težko najti kroglo kjer divjad NE pade v ognju.
Seveda mora biti zadetek v predelu narisanih krogov na tarči za pristreljevanje.
Drugače je pa Lapua Mega zelo primerna za vso divjad.

Hunter87
21. January 2013, 12:14
Hvala fantje za odgovor, bom probu sierro.

Hunter87
21. January 2013, 12:26
Kaj pa za SPCE priporočate, lažjo ali težjo kroglo v .308 za srnjad??

cak
21. January 2013, 12:35
Kaj pa za SPCE priporočate (citat)
To je zadnja, ki bi jo uporabljal. Vendar za srnjad je vsaka dobra. Samo odkupovati ne.
Bo padlo na mestu. To je slabšim strelcem najbolj pomembno.

rikec
21. January 2013, 13:16
Sam sem uporabljal na začetku svoje lovkse poti naboj SP z 9,1 g. Na srnjadi je padalo vse na mestu, je bilo pa slabše za divje prašiče, ki so se po strelu v plečko naprej po strelu sprehajali kot da se ni nič zgodilo. Nato, sem zamenjal z SPCE 11,2 g. Za prašiče dobro, srnjad pa je vsa šla nekam v PM. to me je motilo, zato sem probal Sierro, ki je ok, vsaj na tem kalibru ki ga imam sedaj, dela dobro na srnjadi in prašičih, je pa res, da je bolj občutljiva kot SPCE za kakšne travice in vejice...

Hunter87
21. January 2013, 15:02
Kaj pa za SPCE priporočate (citat)
To je zadnja, ki bi jo uporabljal. Vendar za srnjad je vsaka dobra. Samo odkupovati ne.
Bo padlo na mestu. To je slabšim strelcem najbolj pomembno.


A če hočeš da ti divjad pada na mestu si pa že slab strelec????

Mislim da ti ob dobrem zadetku ni v interesu da iščeš divjad, ki ti gre 100m v gozd v mraku.....

cak
21. January 2013, 15:09
A če hočeš da ti divjad pada na mestu si pa že slab strelec????

Mislim da ti ob dobrem zadetku ni v interesu da iščeš divjad, ki ti gre 100m v gozd v mraku.....
Govora je o srnjadi. Zdaj mi pa pokaži kroglo v 308 , ki jo srnjad nese pri dobrem zadetku še 100m.
In ne se sprenevedat. Zadetek v mehko, nizko in strelec preklinja kroglo. Večkrat videno.

Hunter87
21. January 2013, 16:07
Ne vem ker do zdaj še nisem uporabljal .308, ker sem pred 1 tednom kupu puško!
Sem pa streljal s 7x57r in SPCE kroglo srnjad po šolsko, pa ni noben kos padel v ognju vse je še šlo od 20 pa do največ 100m.

muzikant
21. January 2013, 16:10
A če hočeš da ti divjad pada na mestu si pa že slab strelec????

Mislim da ti ob dobrem zadetku ni v interesu da iščeš divjad, ki ti gre 100m v gozd v mraku.....

Ravno nasprotno, če hočeš divjad na mestu moraš biti soliden strelec.
Kar ti s 7*57R ni padlo na mestu, ti tudi s .308W ne bo, mislim mesto zadetka.

Bunny
21. January 2013, 16:38
Ja in še u škrinjo da bi padlo......odrto po možnosti.

Hunter87
21. January 2013, 18:04
Eh sej niste resni!

alojz1
21. January 2013, 18:22
A če hočeš da ti divjad pada na mestu si pa že slab strelec????

Mislim da ti ob dobrem zadetku ni v interesu da iščeš divjad, ki ti gre 100m v gozd v mraku.....
Hunter, še enkrat preberi kaj si napisal potem pa ugotavljaj kdo ni resen.
Pa nič še nisi ustrelil z 308 in že vse veš.
Enaka krogla v 7x57 - divjad lahko odskoči. V 308 pa pade.
Tistih 0,6mm v premeru krogle se zelo pozna.
Za tarčo sem polnil 110 grain RN FM 308 kroglo. Pa so z njo (ni zakonito) streljali srnjad. Najdaljši pobeg 12m. Z Lapua 6g pa tele pade (40kg) in da izstrel.
Zato vedno pravim, da je vsaka krogla dobra, če je zadetek dober. Odvisno je le kakšne poškodbe povzroča glede lastnega odkupa (ali nas moti svinec ali podpludbe).

miharobar
21. January 2013, 20:01
Streljaš v vrat pa pade vse na mestu, ni pomembno kakšne naboje in kakšen kaliber uporabljaš.:OK: Drugače pa SPCE v kalibru 7x65r.:hooray:

Dule
21. January 2013, 20:11
Streljaš v vrat pa pade vse na mestu, ni pomembno kakšne naboje in kakšen kaliber uporabljaš
Verjamem da kdor ni sposoben dobrega zadetka za pleče, ga tudi v vrat ni.

Hunter87
21. January 2013, 21:13
Hunter, še enkrat preberi kaj si napisal potem pa ugotavljaj kdo ni resen.
Pa nič še nisi ustrelil z 308 in že vse veš.
Enaka krogla v 7x57 - divjad lahko odskoči. V 308 pa pade.
Tistih 0,6mm v premeru krogle se zelo pozna.
Za tarčo sem polnil 110 grain RN FM 308 kroglo. Pa so z njo (ni zakonito) streljali srnjad. Najdaljši pobeg 12m. Z Lapua 6g pa tele pade (40kg) in da izstrel.
Zato vedno pravim, da je vsaka krogla dobra, če je zadetek dober. Odvisno je le kakšne poškodbe povzroča glede lastnega odkupa (ali nas moti svinec ali podpludbe).

Kdo je pa rekel da vse vem???
Ja, res je da še s .308 nisem nič ustrelil zato pa sprašujem, če bi imel izbrano municijo ne bi spraševal!

Če lepo povem da sem streljal po "šolsko" do sedaj še vse komade kar jih je blo in ni noben počakal na mestu, potem mi ne govort da sem slab strelec.
Sprašujem pač ker bi rad našel naboj pri katerem divjad takoj oziroma prej obleži kot pa pri SPCE (7x57R)

Verjetno se bom pa odločil za RWS 10.7g KS

cak
21. January 2013, 21:22
Kdo je pa rekel da vse vem???
Če lepo povem da sem streljal po "šolsko" do sedaj še vse komade kar jih je blo in ni noben počakal na mestu, potem mi ne govort da sem slab strelec.

Verjetno si streljal v srce (po šolsko, čeprav ne vem točno kaj bi to bilo).
Če bi imel malo več izkušenj bi streljal malo višje in bi z dobrim strelom nič ne bežalo. To velja predvsem za 7mm. Z 8mm je pa tako vseeno.
Srnjak v prsku pa vedno rad odskoči.
Čakam pa, da boš napisal z katero kroglo v 308 pri "šolskem" strelu srnjad beži 100m.

jobizer
21. January 2013, 21:34
Jaz sem SPCE 11,2 g uporabljal veliko let v 7x57r in je večina srnjadi padla na mestu.Kar imam pa 7x64 pa se to ne dogaja in je dost bolj razbito. Lani sem probal geco exspres 10g in tako gams kot srna niti koraka pa nikol ni bla čista 10tka.

Hunter87
21. January 2013, 21:41
Verjetno si streljal v srce (po šolsko, čeprav ne vem točno kaj bi to bilo).
Če bi imel malo več izkušenj bi streljal malo višje in bi z dobrim strelom nič ne bežalo. To velja predvsem za 7mm. Z 8mm je pa tako vseeno.
Srnjak v prsku pa vedno rad odskoči.
Čakam pa, da boš napisal z katero kroglo v 308 pri "šolskem" strelu srnjad beži 100m.

S .308 nisem še ničesar streljal ker sem pred 1 tednom kupil puško, zato pa sprašujem kaj priporočate. Sem pa streljal z 7x57R SPCE in potem presedlal na sierro ki mi je delala boljše.

Streljati po šolsko je pa tako kot na tarčo manj kot 7-8 ne streljam in mislim da je to za divjad dober zadetek.

Nasvet da naj streljam višje sem tudi že nekje prebral in ga bom upoštevu.

jegr
21. January 2013, 21:45
Z SPCE 8x57 sem ustrelil vsej 100 kosov srnjadi, pa noben ni šel dlje kot 20 metrov, 90% ji pade na mestu. Vedno streljam malenkost za srcem. Po mojem mnenju je bolj kot krogla važna sposobnost strelca.

alojz1
21. January 2013, 21:55
Po mojem mnenju je bolj kot krogla važna sposobnost strelca.
No saj počasi boste ugotovili kje je point.

Hunter87
21. January 2013, 21:56
Naj še povem to da sem z očetovim karabinom 8x57is streljal normo vulkan in je obležalo vse na mestu.
Pri spce pa pač ne in ne mi govort da sem jaz kriv za to.

Človek sprašuje za nasvete in izkušnje ki jih imate in verjamem da vas je veliko ki imate ogromno izkušenj, vi me pa drkate s tem kako streljam.

Kot že rečeno to sezono bom sprobal v 308 RWS 10,7g KS sem se že odločil fiksno tako da se ni treba več spotikat ob moje strelske sposobnosti, ki jih pa povrhu vseka noben ne pozna.

Dule
21. January 2013, 22:15
Hitra pa mehka, daj maja napopaj kakšno sliko izkoženega srnjaka ker me res zanima rezultat.
Ker mam tudi jaz 308 me zanima primerjava med različnimi kroglami.

Hunter87
21. January 2013, 22:21
Hitra pa mehka, daj maja napopaj kakšno sliko izkoženega srnjaka ker me res zanima rezultat.
Ker mam tudi jaz 308 me zanima primerjava med različnimi kroglami.

Ja zmenjeno.

Katero municijo pa ti uporabljaš?

alojz1
21. January 2013, 22:24
Naj še povem to da sem z očetovim karabinom 8x57is streljal normo vulkan in je obležalo vse na mestu.
Pri spce pa pač ne in ne mi govort da sem jaz kriv za to.

Človek sprašuje za nasvete in izkušnje ki jih imate in verjamem da vas je veliko ki imate ogromno izkušenj, vi me pa drkate s tem kako streljam.

Kot že rečeno to sezono bom sprobal v 308 RWS 10,7g KS sem se že odločil fiksno tako da se ni treba več spotikat ob moje strelske sposobnosti, ki jih pa povrhu vseka noben ne pozna.

Pojdimo po vrsti:
8IS ni isto kot 7mm
Sprašuješ za nasvet in ga ignoriraš. Izbereš SPCE. Meni je to zadnja krogla na moji lestvici. Nato se odločiš za KS, ki je predzadnja biggrin
Z tvojim streljanjem in 308 ne bo težav. Ti dve krogli jaz ne uporabljam ker delata grdo. Pri večji divjadi pa ne prebijeta.
Jaz imam najraje Hornady A-max zaradi dobre balistike ali Scenar. Na manjše razdalje sta sicer hudi zato streljam v glavo. Na 300m pa vse pade v šoku, poškodbe pa minimalne.
Zakaj ne upoštevaš priporočila in vzameš Lapua Mega. Za vse.

Hunter87
21. January 2013, 22:37
Alojz narobe si razumel, SPCE sem uproabljal na začetku, potem sem po nasvetih na forumu prešel na sierro ker z SPCE nisem bil zadovoljen.

Lapua Mega pa ne poznam.

Tomaž Ražman
21. January 2013, 22:39
Moje skromno mnenje, uporabi raje trdo kroglo, s katero se ne boš sekiral tudi če pride merjasec od 150kg in srnjad malce višje pomeri. Kot je Alojz svetoval, Lapua mega je zakon, tudi sam sem izredno zadovoljen z njo, sicer jo uporabljam samo za pogone, za čakanje pa uporabljam tug... Osebno se mi zdi bol pomembno da je krvna sled dovolj vidna.

Kolko pa žival prenese, pa sem doživel, ko sem z .300WM(910m/s) streljal na mladiča na pribl 20 korakov in je pobegnil ene 50m, krvi je blo ogromno ampak ni padel v ognju oz. 75% jagrov bi šlo domov misleč da ni bil zadet, ker strela ni niti nakazal...

krduš
21. January 2013, 22:43
Ker vidim da je veliko takih ki veliko vedo bom pa še sam napisal nekaj o kroglah spce. Sam uporabljam te krogle oziroma sem jih.

Je pa tako;
V 308 z 9,7 gramsko kroglo (11,2 mislim da sploh ne prodajajo pri nas) spce, je večina padla na mestu, mi je pa krogla zaradi velike hitrosti delala grozne poškodbe, in je večkrat se razletela ter poškodovala več kod bi blo treba, prazaprav se mi je zdelo, kod da je komad zadela bomba. Je pa bilo tudi nekaj čudovitih strelov med rebra in je bila izhodna rana 3 cm in brez podpludb oziroma minimalnimi. Sem pa kroglo menjal za grom s katerim so mi lansko sezono vsi srnini mladiči naredili še nekaj korakov, in tudi ena srna, srnjak je obležal na mestu. Zadetki so bili vsi za pleče. Sem pa dvakrat z tem kalibrom in nabojem zgrešil komad popolnoma in kljub dobri grupi na tarči (luknja v luknji) sumim da je tam pa tam kak naboj drugače napolnjen, Ker sem zgrešil na 70 m ali manj ob dobrem naslonu.
Če pa prodajajo kje 11,2 grama SPCE v kalibru 308 bi bila vrjetno čudovita krogla, ker bi bila vsekakor počasnejša in manj agresivna.

Z 7x65, 11,2 spce, vse kar zadanem v srce teče do 100 m (nikol nisem meril lahko tudi več) strel v mehko, do prvega kritja, (v gozdu dva tri metre) streli nizko v grodnico pa do prvega kritja, so se pa taki streli zmeraj končali z iskanjem pa ni važno katera krogla. (Mislim da sem do zdaj dal 3x tak strel vsakič z drugo kroglo katere uporabljam)
Vsake toliko pa komad obleži na mestu. Vsi komadi pa imajo ob izkoževanjem zelo velike podpludbe in bom tudi to kroglo menjal za nekaj tršega ravno zaradi tega vzroka.

Nekaj naj bo jasno krogle so trše in mehkejše, različne gramaže, hitrosti krogle ustvarjajo različno kinetično energijo. Večja kod je le ta večje so podpludbe in posledično šok. Trdota krogel in njihova hitrost pa povzročata obsežnost poškodbe mesa.
SPCE krogla je po mojem nekje srednje trda krogla v 7x57 je z 11,2 hitrost majnša zato se majn odpira, kake so podpludbe ne vem. V tem kalibru bi bila vrjetno boljša lažja krogla. V 7x65 pa se mi je zdelo vsa ta leta da SPCE dela odlično, ker pa veliko postrelim in le te komade večinoma pokupijo kolegi so se mi vsi pritožili zaradi podpludb pa tudi sam sem videl da je navadno 1/3 reber krvavih in kljub tem poškodbam komadi navadno tečejo, bom tudi to kroglo menjal za nekaj tršega. Ker če že ne pade na mestu potem naj bo vsaj meso v redu.
Najraje bi imel grom (zaradi cene) bom pa spomladi lepo postreljal celo škatlo na tarčo da si sam pri sebi potrdim da je bilo nekaj narobe z mano in ne z naboji. V nasprotnem primeru pa bom moral menjati tudi grom za nekaj drugega. kaj pa še ne vem, najmanj problemov če grem k ribičom.

Hunter87
21. January 2013, 23:08
Lepo povedano, kar se pa ribičije tiče, tam bi te pa laks zajeb**** :)

Dule
21. January 2013, 23:48
Moje izkušnje z različnimi kroglami in kalibri
7x57r:
Hirtenberger Nosler partition 11,3g (srnjak pobeg 50m, lanska v ognju)
Hirtenberger ABC 10,0g (srnjad v ognju)

8x57IS:
PPU 12,7g TM (srnjad v ognju, jelenjad do 50m)
Hornady Interlock 170gr RN (srnjad v ognju)
Moeller MJG S 8,2g (pujs lanščak strel skozi vampe 60m)

308Win:
LOS 168gr (srnjad do 50m)

lisičja.smrt
22. January 2013, 09:28
Še moje izkušnje:
Lani sem uplenil 7 kosov srnjadi (2 srnjaka, srno,mladico in 3 mladiče) vse z 8x57js, krogla RWS ID Classic (12.8 g) in vsi so padli v ognju. Zadeti pa vsi malo višje in malo nazaj čez pluča. Poškodbe na mesu pa so bile zanemarljive.
Ker bi rad malo testiral tudi druge krogle,sem si nabavil letos rws dk (11.7 g) in doma napolnjene PPU Grom(12g).
Če pa kdo že ima izkušnje z tema kroglama pa prosim povejte. lp

rikec
10. February 2013, 18:25
Danes sem imel nekaj lovske sreče in naleta divjadi. Ker verjamem, da bo marsikoga zanimalo kaj dela krogla Sierra Game King (11,35 g) v kalibru 7*57R na divjem prašiče prilagam tudi slikce. Uplenil sem dva divja prašiča ozimca in sicer:
- Prvi ozimec je bil zadet za plečko v rebra (slika št. 1, 2), strela ni veliko nakazal, po strelu je šel še 20 metrov + nekaj metrov valanja pod hrib. Drugi ozimec pa v predel med vratom in telesom (slika št.3), ob strelu padel na mestu.
Slike niso najboljše a vsaj nekaj od poškodb in zadetkov se bo videlo.

Lep pozdrav in dober pogled vsem!

Mikuž
14. February 2013, 21:22
Pozdravljeni,
zanima me če ima kdo izkušnje z trening municijo s&b Vollmantel. Kako se kaj obnese v praksi, natančnost, glede na ceno. Zanima me za kaliber 8x57is.

alojz1
14. February 2013, 21:47
Ne vem, kakšna je cena. Od PPU so dobri in po 85 centov.
Pa še to. Vsi so dobri. Strelci jih uporabljajo pa so bolj zahtevni kot lovci.

PROF.racoon
24. February 2013, 14:49
Je kdo poskusil Sierra GK v 8x57? Zanimiva je predvsem teža krogle (14,26/220)...

Na ameriških forumih zelo hvalijo preciznost, prodornost in dobro odpiranje same krogle... Drugače je na prvi pogled takšna kot Grom...

cak
24. February 2013, 15:03
Če vzameš Sierro priporočam lažjo.
Je pa tako kot si napisal. To je najboljši kompromis med poškodbami in delovanjem (mislim padec v ognju).
Ni pa nobene podobnosti z Gromom. Ima svinčeno jedro in BT, ki zmanjša zračni upor, zato je ena boljših za večje razdalje.

JAKAJEŽ
24. February 2013, 19:31
Je kdo poskusil Sierra GK v 8x57? Zanimiva je predvsem teža krogle (14,26/2

Kar se tiče preciznosti je slaba (znotraj črnega kroga tarče za preizkus risanic),srnjad padala v ognju,pa tudi pujsi lanščak in ozimci.
Sedaj sem na drugem strelivu.

lp

alojz1
24. February 2013, 19:42
Kar se tiče preciznosti je slaba
lp
Sierra krogle ,sploh pa Gameking so po mojih izkušnjah med zelo točnimi.
Prvič slišim, da z njo kdo ni bil zadovoljen.
Ali si streljal napolnjene ali češke?

lisičja.smrt
24. February 2013, 20:05
jaz tudi imam eno še original zapakirano škatlo, nisem jih preizkusil, bi pa zamenjal s kom za lažje 12 gramske. Ko sem kupil puško mi jih je Ancelj v Novem mestu priporočil, ampak je tako naneslo da jih nisem preizkusil.Bile so po 2€ komad.

krogla1
24. February 2013, 20:10
Jaz imam tovarniško polnjene kaliber .30-06. Z natančnostjo sem zelo zadovoljen.
Takšen pa je rezultat preiskusa nabojev 100 metrov.

muzikant
24. February 2013, 20:29
Gre za izjemno natančno kroglo in boš z moj 100% zadovoljen, sploh pri hitrost oh ki jih dosega IS.

alojz1
24. February 2013, 20:34
Če preskočimo sem iz teme Dolgi streli.
Gornja slika kaže raztros okrog 2cm. Na 300m je to 6cm. Dovolj dobro za strel na vso divjad?
In glinasi golob je zadet z vsakim strelom.

rws
24. February 2013, 22:12
Alojz, tako grupo meni dela lapua scenar 12g, na 400m pa v 5cm( streljal sem na tarčo srnjaka in ga 3x zadel v hrbet, ker sem prestavil par klikov preveč:yea1:

Glede sierre je pa itak znano, da je še vedno ena izmed najbolj natančnih krogel(match, game king in pro hunter)!

PROF.racoon
25. February 2013, 10:59
Berem na Wild und Hund forumu:
http://www.wildundhund.de/forum/viewtopic.php?t=38672 ,
da se krogla na manjših kosih divjadi obnaša kot FMJ in da je za kratke strele do 100m, kar je v čistem nasprotju, čemur bi ta krogla po specifikacijah proizvajalca bila namenjena (govora je o 8x57 in 14,3g težki krogli).


12g Sierre v 8x57 nisem zasledil...

muzikant
25. February 2013, 11:08
Za kake strela bi pa naj bila po tvoje 14,3g krogla v 8*57IS ?
Zdaj maš počitnice pa ti je dolg cajt ?

alojz1
25. February 2013, 11:15
Jaz sem ti takoj napisal, da ti priporočam lažjo.
Krogla Gameking, ki jo polnijo čehi je za 8x57 enostavno pretežka. Hitrost okrog 700m/s. je premajhna in z tem tudi učinek. Ne odpira se kot npr v 8x68. Pa tudi krivulja leta je prevelika za večje razdalje. Namenjena je močnejšim nabojem.
Je pa točna.
Če en kiks čehov.

PROF.racoon
25. February 2013, 11:48
Za kake strela bi pa naj bila po tvoje 14,3g krogla v 8*57IS ?
Zdaj maš počitnice pa ti je dolg cajt ?

Dolgcajt? A si imel kdaj doma dojenčka? :icon_lol:
Kaj mi pomaga dopust, ko ne morem ven...

Za katere strele? Ne vem... Zato sprašujem, ker različno berem. Eni tako, drugi tako, Američani tako, Nemci tako...
Municija je po GEE laborirana na 157m. Po tabelah od tukaj: http://www.frankonia.de/8x57+IS,+Sierra+GK/Sellier+%26+Bellot/Ansicht.html?Artikelnummer=105997 , gre za kroglo, ki "s seboj nosi" zelo veliko energije in ima majhna odstopanja po krivulji leta po nastrelitvi na GEE.

Zato mi je ta naboj precej zanimiv...

V praksi pa imate zelo očitno različne izkušnje... Sicer pa ja, kupiti in sprobati, čeprav so izkušnje drugih vedno dobrodošle, da ne mečemo vstran denarja za nekaj s čemer ne bomo zadovoljni...

PROF.racoon
25. February 2013, 11:50
Jaz sem ti takoj napisal, da ti priporočam lažjo.
Krogla Gameking, ki jo polnijo čehi je za 8x57 enostavno pretežka. Hitrost okrog 700m/s. je premajhna in z tem tudi učinek. Ne odpira se kot npr v 8x68. Pa tudi krivulja leta je prevelika za večje razdalje. Namenjena je močnejšim nabojem.
Je pa točna.
Če en kiks čehov.

Torej v 12g je samo "domačica"?

Razlika pri 100m z Brennekovo 11,7 g TOG municijo je samo 30m/s...

alojz1
25. February 2013, 12:26
Profesor ne se naprezat preveč. Počitnice so. Pa otrok joka. biggrin
Kar pri Gromu ostani.

muzikant
25. February 2013, 12:30
Vse kar prepišeš iz neta je pravilno, zdaj moraš še prave asociacije potegniti.

Zakaj pa rabiš 14,3 g ? Sploh veš kaj vse taka tzežka krogla potegne s sabo?

Pa TOG pa Barnault pa še ne vem kaj.
Koliko komadov pa upleniš na leto, da tako znanost delaš iz krogle ?

PROF.racoon
25. February 2013, 14:20
Znanost? Nisem vedel, če nekdo nekaj lepo vpraša, da dela znanost...

Z interneta sem pa kopiral zato, ker eni govorijo proti podatkom, ki so na njem...

Z Gromom sem bil do zdaj zelo zadovoljen, moti me edino tovarniško polnjenje...

alojz1
25. February 2013, 14:27
Medtem, ko otroka paziš bi lahko sam polnil.
Ker to bo kar dolgo trajalo (en par bo lovcev, punce bodo pa ribe lovile).

PROF.racoon
25. February 2013, 14:49
Sem že tudi razmišljal, da bi šel delat izpit za polnjenje... Kakšen predlog?

main757
25. February 2013, 14:52
Rakun, menjava groma je ja bogokletno dejanje. Kaj ti pa je?:))))

rikec
25. February 2013, 14:53
Profesor, predlagam ti, da se odločiš za to kroglo, napolnit jih daš pa Alojzu boš imel dober patron za malo denarja :OK:

PROF.racoon
25. February 2013, 14:58
Rakun, menjava groma je ja bogokletno dejanje. Kaj ti pa je?:))))

Če mi ga kvalitetno napolniš, ga ne menjam... :icon_wink:

main757
25. February 2013, 14:59
Kaj je pa s tovarniško narobe?

alojz1
25. February 2013, 15:00
Polni jih Artek. Tulce lahko prineseš ali pa da svoje ali nove.

muzikant
25. February 2013, 15:22
Če hočeš Belot si kupi SPCE 12,7 če ne pa kupi napolnjene Grom, če so prepoceni kupi CDP. To je to v kratkem.

JAKAJEŽ
25. February 2013, 18:23
Ali si streljal napolnjene ali češke?

Češke original.

lp

cak
25. February 2013, 19:08
Češke original.
lp
Ti kar verjamem glede netočnosti. Če ima hitrost krepko čez 700m/s kot je nekdo napisal, je maksimalno ponjen naboj. In mislim, da je na tujem forumu pisalo, da za tako težko kroglo pri večji hitrosti twist puške ni pravi.
Najboljši rezultati pri 8x57IS so z kroglo 12,7g in 740m/s kar ima tudi vojaški naboj. Čeprav tudi 9g lepo grupira.

main757
3. March 2013, 11:49
S&B SP, 9-gramski mi trosi v krogu 20cm. Kakšno je vaše mnenje o PTS? Bo bolj točna?

alojz1
3. March 2013, 12:06
S&B SP, 9-gramski mi trosi v krogu 20cm. Kakšno je vaše mnenje o PTS? Bo bolj točna?
NE SME trositi 20cm.
Ali si prvi lastnik puške?

main757
3. March 2013, 13:42
Nisem prvi lastnik, samo mi RWS ks nosi v 2€.

Tine
3. March 2013, 22:15
PTS je v 7x65r in 308 zelo natančna...

main757
4. March 2013, 07:42
Tine, hvala.

Tine
6. March 2013, 16:40
Si nabavil PTS? Kako si zadovoljen z natančnostjo?

main757
6. March 2013, 17:03
Nisem še ga nabavil, nevem še točno kaj bom nabavil. Trenutno se nagiban na KS.

Žamot
6. February 2014, 21:29
http://www.sellier-bellot.cz/rifle-hunting-ammunition-with-barnes-bullets.php

alojz1
7. February 2014, 09:54
Barnesove krogle z modro teflonsko prevleko so odlične v primerjavi z svinčenim jedrom.
Pri odstrelu srnjadi v kalibru 30-06 pa se je LOS bolje izkazala. Seveda je bil testni vzorec majhen (5 kosov z vsako kroglo).

main757
7. February 2014, 11:25
Hmmm.. maš kakšne zapisane rezultate? Si naredil kakšno statistiko? Mediana?

alojz1
7. February 2014, 11:30
Ni delala Mediana. Streljal je lovec, ki je bil zelo zadovoljen z modro Barnesovo kroglo. Pa ni streljal sam ampak z njegovo puško tudi pripravnik. Na koncu sezone sta podala mnenje.
Kratko mnenje: pobeg pri LOS krogli je krajši, poškodbe manjše. Pa ni bilo vse v center.
Pa še enkrat čeprav že veš. Jaz skušam biti objektiven. Včasih tudi kaj odsvetujem. Tako kot sem to kroglo že odsvetoval tebi.

main757
7. February 2014, 11:37
V mislih sem imel matematično mediano. Ne pa podjetja.

alojz1
7. February 2014, 11:42
Mislim, da z metrom pa šublarjem nista merila. Jaz pa tudi nisem grafov risal. To delajo samo za reklame, da nekateri prej verjamejo.

main757
7. February 2014, 11:47
Že vredu, Alojz1.

alojz1
7. February 2014, 11:54
Main razumeti moraš, da nisem zaposlen v firmi. Niti ne delam reklame zanjo. Dam pa kakšen nasvet, da ni treba vsakemu preiskušat. Marsikomu krogla ne paše. Tudi to sem napisal. Škoda kupovati nekaj, z čimer kupec ne bo zadovoljen. In marsikomu namig prav pride.
Bom pa vesel vsakega popravka oz. opozorila, če nimam prav.

ravnohrib
4. June 2014, 12:16
Svojo staro bokarico 7x57R sem imel pristreljeno na 11.2 g S&B SPCE, zato nisem menjal streliva, dokler zaloga ne poide. Sinoči sem uplenil pujsa lanščaka (zadnji naboj iz škatle), na cca 35 metrov. Pomeril se "na ziher" za pleče, pa upal, da ne bo masaker, kakršnega bojda dela SPCE.
Bil je res "srečen" zadetek, vstop med dvema rebroma, 20% jeter načetih, čez velike žile in iztop zopet med rebri; na iztopni je bilo sicer rebro zlomljeno, ampak iztopna rana je bila okrogla, kot bi šla krogla nepoškodovana čez. Podplutbe tako minimalne, da v sicer kratki karieri še nikoli tako majhnih....
Čeprav verjetno SPCE ne bom več nabavljal, pa je hecno, da ne glede na vse, sta mesto zadetka in pot krogle tudi precejšen faktor. In bi si upal dajati kaj bolj realne ocene za določeno kroglo morda po 50-100 uplenitvah enake divjadi z enako kroglo...
:)

mugo
4. June 2014, 13:37
Ravnohrib, kot praviš je veliko odvisno od zadetka. Tudi jaz imam eno izkušnjo , da sem z to kroglo v istem kalibru kot ti, zadel jelena za pleče, med rebri not in med rebri ven, niti eno rebro ni bilo prijeto. Brez potplutb in minimalna izhodna rana, jelen pa je ležal čez 30m. Imam pa tudi marsikatero slabo izkušnjo s to kroglo in je ne dam več v puško. Pa jih imam še kar nekaj doma v škatli. Mogoče bodo šle kdaj v tarčo, na divjad pa sigurno ne.

Tine
10. June 2014, 07:25
Danes sem prvič kaj uplenil s SPCE 9,7g v 308win. Gumbar streljan na cca 70 m, malo navzgor. Puška je pristreljena na to strelivo, ker sem ga mislil uporabljati le za tarčo, pa mi je ob montaži novega strelnega daljnogleda bilo malo škoda Sako SSH. :icon_wink:
Evo slika izhodne rane.

jelenko
6. August 2014, 07:14
Mene pa zanima če ima kdo izkušnje s to kroglo v tem kalibru in kakšna je ta krogla na splošno...... :icon_wink:

jelenko
10. August 2014, 21:41
Mene pa zanima če ima kdo izkušnje s to kroglo v tem kalibru in kakšna je ta krogla na splošno...... :icon_wink:

Kaj res nobeden ne uporablja te krogle....????? :icon_neutral:

alojz1
10. August 2014, 21:57
V redu je. Vsekakor boljša kot SPCE. Polnil jo je Hirtenberg in te niso bile poceni. Na Koroškem so jih pred leti veliko uporabljali v tem kalibru.

jelenko
11. August 2014, 14:54
A morda ve kakšna je ta krogla po sestavi je to SP krogla......?????

alojz1
11. August 2014, 17:54
Kaj je Jelenko. Pišeš doktorat o tej krogli?biggrin
Za moj okus je pretežka. Razen, če streljaš na 500m. Za večje razdalje je tudi namenjena. Potem veš, da je pravilno deformiranje pri manjših hitrostih. Na blizu pa kar hudo. Če slabo pomeriš je pa ravno prava. biggrin
Zaradi točnosti in dobrega BC jo uporabljajo tudi kot Varmint kroglo. Jaz sem jih nekaj polnil. Ni nič posebnega. Podobnih in cenovno enakih je cel kup.

Deerhunter
11. August 2014, 18:46
Ta SBT kratica pomeni v bistvu kroglo Gameking. Za moj okus je pa premehka. Koliko sem seznanjen s to kroglo, je tudi brez kakšne resne tehnologije za preprečevanje razpada krogle. Tako se včasih zna zgoditi da krogla razpade. Tudi sicer ni med bolj razbijaškimi kroglami. Zaradi teh razlogov je jaz za veliko divjad ne bi uporabljal. Je pa zelo precizna, pomojem od tu takšna popularnost te krogle. To je pa tudi vse. Kot pravi Alojz, za to kar ponuja, je veliko boljših, pa tudi cenejših.

jelenko
12. August 2014, 19:14
Ta SBT kratica pomeni v bistvu kroglo Gameking. Za moj okus je pa premehka. Koliko sem seznanjen s to kroglo, je tudi brez kakšne resne tehnologije za preprečevanje razpada krogle. Tako se včasih zna zgoditi da krogla razpade. Tudi sicer ni med bolj razbijaškimi kroglami. Zaradi teh razlogov je jaz za veliko divjad ne bi uporabljal. Je pa zelo precizna, pomojem od tu takšna popularnost te krogle. To je pa tudi vse. Kot pravi Alojz, za to kar ponuja, je veliko boljših, pa tudi cenejših.

Deerhunter...ti bom v ZS nekaj napisal...ok...!!!!

Tine01
22. August 2014, 14:33
XLC uporabljam v cal. 7x64, seveda polnjene v S&B.

Glede na graje tega streliva pri solovcih ( zelo nenatančna polnitev, ob zadetku se krogla ne odpre, ampak deluje kot polno oplaščena krogla, še posebej na srnjadi, po strelu boš vedno potreboval krvosledca...), se je izkalo pri moji uporabi kot zelo dobro strelivo.
Preciznost na 100m je ca 3cm ( solidna).

Prvo testno žival-lisičko- je kar precej odprla ( ne bom poudarjal, da je obležala v ognju), srnjad zadeta za pleče, do sedaj vedno padla v ognju ( uplenil ca 15 kosov- mladiči, srne, gumbarčki, srnjaki), 2/2 streljanih prašičev obležala praktično v ognju, zadeta za pleče ( teža 45 in 25 kg); edino jelen špicer je ''bezljal'' po travniku cca 50 m in za seboj puščal močno krvno sled...

Poškodbe mesa minimalne, izhodna rana na srnjadi 3-4 cm, na jelenu špicerju in pujsih pa pa nekeko 1,5 cm.


Zame je XLC zakon!

Tine01
22. August 2014, 14:38
Par tedno nazaj sem bil na lovu na prašiče. Lovec straljal na ozimca in prav tako našel kroglo pri nastrelu. Krvi dosti, prašiča pa nikjer niso potem več našli.

Nisem pa sigurene, da je šlo za isto kroglo. Sam SPCEja ne bi uporabljal. Če si ne bi mogel privoščiti krogle za 2-3€, potem raje pustim lovske vrste.

Enako pravi moj ''tastari'': '' čenimaš letno za škatlo najdražjega streliva, pol kr pusti lov'' pa še prav ma!biggrin

alojz1
22. August 2014, 19:15
Malo v razmislek.
Cena ne odraža vedno kvalitete. Pred leti so polnili solidno Sierro razni proizvajalci streliva. Tudi cene so bile različne. Za isto kroglo. Tudi jaz sem jo veliko uporabljal. Stroški polnjenja so bili manj kot euro. Hirtenbergov naboj z to kroglo pa okrog 3â??.

Zame je XLC zakon!
XLC polnjo tudi čehi. Pa je bistveno cenejši naboj kot RWS KS. Pa boljši tudi.
Tudi LOS krogle so poceni. Zato jim veliko lovcev ne zaupa. Pa še naše so. Sedaj, ko jih polni znana firma in je naboj 3â?? so pa naenkrat v redu.

Enako pravi moj ''tastari'': '' čenimaš letno za škatlo najdražjega streliva, pol kr pusti lov'' pa še prav ma!biggrin

Deerhunter
22. August 2014, 19:45
S prvim delom se deloma strinjam. Dostikrat je tako, da cena ne odraža kvalitete. Če že govorimo o strelivu, recimo v primeru RWSa. Pa smo o tem že vse napisali. Torej, z drugim delom je pa tako oziroma v primeru S&B. Tudi Nosler Partition polnijo čehi. Ima pa 400 J manj energije na 100 m, kot enaka krogla v tovarniškem strelivu proizvajalcev višjega cenovnega ranga. Tukaj je pa razlika v ceni upravičena.

Katera znana firma polni los?


Malo v razmislek.
Cena ne odraža vedno kvalitete. Pred leti so polnili solidno Sierro razni proizvajalci streliva. Tudi cene so bile različne. Za isto kroglo. Tudi jaz sem jo veliko uporabljal. Stroški polnjenja so bili manj kot euro. Hirtenbergov naboj z to kroglo pa okrog 3â??.

XLC polnjo tudi čehi. Pa je bistveno cenejši naboj kot RWS KS. Pa boljši tudi.
Tudi LOS krogle so poceni. Zato jim veliko lovcev ne zaupa. Pa še naše so. Sedaj, ko jih polni znana firma in je naboj 3â?? so pa naenkrat v redu.

alojz1
22. August 2014, 20:10
Tudi Nosler Partition polnijo čehi. Ima pa 400 J manj energije na 100 m, kot enaka krogla v tovarniškem strelivu proizvajalcev višjega cenovnega ranga. Tukaj je pa razlika v ceni upravičena.
Čehi so se pri testih hitrosti krogel odrezali najbolje. Napisi na škatlah so bili najbliže dejanskim meritvam. Vsi drugi so pretiravali.
Večja hitrost krogle ni vedno najboljša. Sierro sem polnil na min. Pri večji hitrosti je že podobna SPCE. Tudi Igman je znan po močnih polnitvah. Pa jim to ne štejem v dobro.
LOS pa polni ena nemška firma. Ne vem, ali je bilo tule ali na Strelcu nalepljeno. Me ni zanimalo ker sam polnim.

detel
22. August 2014, 20:19
Ena škatla Partizana SP bi morala biti 70 EUR pa bi jo vsi cenili:icon_lol:

denis jež
22. August 2014, 20:33
Lahko bi bila tudi 300€ jo ne dam v cev. Ko krogle pri prvem partizanu malo premeriš in stehtaš ti je hitro jasno zakaj je samo 20€ in ne 70€.

Bokarca
22. August 2014, 21:12
A je mogoče da so kaj spremenili Grom oz celoten naboj? Dvema kolegoma namreč leti odlično!

Deerhunter
22. August 2014, 21:23
Tile spodnji podatki ne morejo biti izmišljotina z ene ali druge strani. Razumljivo je, da je dejansko stanje malo nižje kot je deklarirano na škatli. Ampak več kot 600 J deklarirane razlike v energiji na 100 m med obema nabojema? V bistvu sem prej rekel še premalo.

Norma Nosler Partition 11,7g 308 win - E0 3708, E100 3160, V0 796 m/s, V100 734 m/s
S&B Nosler Partition 11,7g 308 win - E0 3247, E100 2557, V0 745 m/s, V100 661 m/s

In ja, verjamem, da če jagaš srnjad, da iščeš lažje polnitve. Če pa iščeš naboj za merjasca, jelena, medveda boš pa iskal v zgornji meji. Sploh kar se tiče medveda in 308 win je še kako važno ali ima na 100 m več kot 3000 J ali ne. Pa pustimo malenkosti kot so deklarirane vrednosti na škatli in dejansko stanje, ki ponavadi malo odstopa navzdol. Inšpektorja bo zanimalo le kaj piše na škatli. Pa tudi če je čeh v resnici hitrejši od Norme. Pa vem da ni, ker pri taki razliki na škatli v praksi ne more biti.


Čehi so se pri testih hitrosti krogel odrezali najbolje. Napisi na škatlah so bili najbliže dejanskim meritvam. Vsi drugi so pretiravali.
Večja hitrost krogle ni vedno najboljša. Sierro sem polnil na min. Pri večji hitrosti je že podobna SPCE. Tudi Igman je znan po močnih polnitvah. Pa jim to ne štejem v dobro.
LOS pa polni ena nemška firma. Ne vem, ali je bilo tule ali na Strelcu nalepljeno. Me ni zanimalo ker sam polnim.

alojz1
22. August 2014, 21:55
A je mogoče da so kaj spremenili Grom oz celoten naboj? Dvema kolegoma namreč leti odlično!
So, so spremenili. Podražili so. biggrin Sedaj je krogla že blizu 50 centov.
Pa še nekaj od LOSa http://abload.de/image.php?img=foto19kyco.jpg
Na 300m

JevŽ
22. August 2014, 22:33
So, so spremenili. Podražili so. biggrin Sedaj je krogla že blizu 50 centov.
Pa še nekaj od LOSa http://abload.de/image.php?img=foto19kyco.jpg
Na 300m

alojz, sprazni nabiralnik, ker pošta na predpražnik pada in jo veter odnaša :icon_wink:

Bokarca
23. August 2014, 08:48
So, so spremenili. Podražili so. biggrin Sedaj je krogla že blizu 50 centov.
Pa še nekaj od LOSa http://abload.de/image.php?img=foto19kyco.jpg
Na 300m

Resno mislim, dva kolega sta kupila celoten naboj od PPU z gromom in jima leti odlično. Sem videl tarče tako da je res kar pravita.

alojz1
23. August 2014, 09:12
Tudi jaz sem mislil resno. Polnil sem Grom in je bil točen. Pa izmeril tudi. Stotinka tolerance, RWS pa 7. Informacije o slabem naboju so širili tisti, ki še kar iščejo kroglo, ki sama zadene.biggrin

Deerhunter
23. August 2014, 09:15
:OK::lol1:


Tudi jaz sem mislil resno. Polnil sem Grom in je bil točen. Pa izmeril tudi. Stotinka tolerance, RWS pa 7. Informacije o slabem naboju so širili tisti, ki še kar iščejo kroglo, ki sama zadene.biggrin

LRHunter
23. August 2014, 09:50
Na kak način pa merite tolerance krogel? Mi zna kdo povedat kako vam lahko to koristi pri lovu?

alojz1
23. August 2014, 10:01
Premer krogle sem meril z mikrometrom. Puška z RVS naboji je hudo trosila (20 cm). Lastnik je vrnil naboje prodajalcu. Od RWS je prejel opravičilo, od prodajalca pa dobropis za druge naboje po izbiri. Kaliber 7x57R in 30-06. Puški češka in Blaser.

LRHunter
23. August 2014, 10:42
A je sledil iz RWS a odpoklic serije?

alojz1
23. August 2014, 10:48
Ne. Saj ni nevarno. Raztrosa pa večina lovcev tudi opazi ne. biggrinbiggrin
Bi pa več vedel trgovec iz NM in tisti iz KR.

Tine01
23. August 2014, 11:13
Alojz,

Se opravičujem, sem vedel, da bodo ''problemi'' ker se nisem malo bolj razpisal :)

Mišljeno je bilo, da si lovec izbere primerno strelivo ne glede na ceno,ampak po kriteriju kakovostne izdelave in ustreznosti streliva po zakonskih in etičnih kriterijih. Razumem, da folk nima denarja, penzije so nizke... vzporedno z globino žepa se potem kupuje strelivo in vsak posledično hvali svoj izbor.

Roko na srce, višji cenovni rang streliva je v povprečju boljši (vsem puškam ne ustreza isto strelivo, pa tudi strelcu ne), bolj natančno polnjen, in kar se tiče ciljne balistike bolj predvidljiv ( po obljubah in raziskavah proizvajalcev).

Se strinjam se z mislijo, da ima marsikateri proizvajalec višjega cenovnega ranga streliva ''pre-napihnjeno'' ceno, saj se da zelo podobno zadevo dobiti skoraj za pol ceneje ( primer: EVOLUTION/ GECO PLUS)

lp vsem

Tine01
23. August 2014, 11:29
Čehi so se pri testih hitrosti krogel odrezali najbolje. Napisi na škatlah so bili najbliže dejanskim meritvam. Vsi drugi so pretiravali.



Je potrebno vedeti kako posamezen proizvajalec izvaja meritve hitrosti in iz kakšnih dolžin cevi, kakšnih cevi ( testnih ali serijskih za široko potrošnjo), pri kakšni temperaturi, vlažnosti...tako, da so tabelice proizvajalca zgolj orientacijske narave...

Testne cevi, imajo najnižja možna odstopanja, ki jih lahko ima posamezna cev na ''terenu'', zato tudi serijski naboj doseže višje pritiske in s tem višjo hitrost. Praviloma je tudi dolžina cevi taka, kot je konstruktor posameznega naboja predvidel.

Pri preverjanju testov proizvajalcev, pa se ponavadi uporablja običajen cevi široke potrošnje, ki imajo nekoliko ohlapnejše mere ( krajše ali daljše cevi z nekoliko drugačnimi, beri večjimi, notranjimi merami)...

lp

alojz1
23. August 2014, 11:33
Saj se razumemo Tine. Jaz imam žal z RWS naboji zelo slabe izkušnje. Nekdo drug pa najboljše. Zato pravim, da cena ni merilo. Kvaliteto iščimo v praksi.
Zato me draga municija ni nikoli impresionirala. Naturalis npr. je popolnoma primerljiv z Gromom, ki je 3x cenejši. Ampak premik v glavi je pri nekaterih nemogoč.
In KJG je tudi primerljiv k kroglo LOS za 34 centov. V to sem popolnoma prepričan. Čeprav bo kdo oporekal.

Tine01
23. August 2014, 11:41
Meni tudi RWS, v bokarci 7x57R nikakor ne nese ( KS), S&B SPCE, pa nekako nese... :)

Kar se tiče ciljne balistike, je verjetno primerljiv, je pa treba upoštevati, da je Naturalis popolnoma brez svinca...

lp

Dule
23. August 2014, 12:18
In KJG je tudi primerljiv k kroglo LOS za 34 centov
ko greš v skrajne detajle sem skeptičen če je temu res tako.
Učinek je isti, samo obnašanje krogle pa verjetno ne.
Pri KJG se prednji del razleti na 5-7 kosov ki potujejo v telesu pod kotom 25 stopinj glede na pot zadnjega prebojnega dela, ki zelo dobro drži smer prodiranja. Na koliko delov se razleti LOS, kako drži smer? KJG je rezultat osežih raziskav in poizkusov Lutza, kako so prišli do LOS krogel pa ne vem natančno
Je pa res, za uporabnika ima isti učinek saj pri obeh kroglah divjade praviloma pada na mestu in zato je vprašanje če se splača plačati več za KJG, ma na svetu je veliko picajzlov ki stvari gledajo bolj kompleksno.
Imam obe in LOS(.308) in KJG(8mm)

detel
23. August 2014, 13:38
Če nekdo kupi najdražje krogle, ker misli, da je tako prav in tako zaupa sebi in krogli, kaj mu je treba oporekati? Tudi meni ni do filanja in če bom predpostavljal, da so te najdražje najboljše, si jih bom kupil. Nekateri bi si dali vrtat v koleno za 1 EUR. Tak bo vedno iskal cenejše, ki so zanj najboljše............in bi morale biti tudi za ostale.

alojz1
23. August 2014, 14:26
Vidim, da smo spet pri tistem "verjetno" in "vsijlevanju mnenja".
Če debatiramoto še ni pogojeno, da morajo vsi tako delati.
Meni je vseeno, če so poškodbe in padci ali prestreli enaki z dvema kroglama. Jaz bom uporabljal cenejšo. Drugi lahko zaradi mene dražjo. Če pri njej kdo napiše, da razpade na 5-7 kosov jaz mislim, da laže. Vedno se najdejo izjeme (ne razpade, ali je delov manj ali pa več). Pri divjadi sem že takoj na začetku napisal, da prosim za sliko krogle, ki je ostala V divjadi. Pa jo še nisem videl. Zato tudi ne morem trditi na koliko delov razpade. Tisto streljanje v gel je pa samo približek na karegega ne dam veliko. Gel tudi kosti nima.
Če ste bolj umirjeni pri strelu kar mirno kupite najdražje. Moje mnenje gladko spreglejte.
Tisti, ki pa pogledate tudi ceno in ustrelite kakšen naboj več v tarčo pa tudi vedite, da ste na lovu popolnoma enakovredni tistim prestižnim.
Jaz dam denar raje v opremo kot naboje. Sem z svojimi popolnoma zadovoljen.

Dule
23. August 2014, 16:11
Lojze zmeraj moras bit odprtega duha in razuma, ce se tebi se ni zgodilo se ne pomeni da se ne dogaja...

alojz1
23. August 2014, 16:29
Dule. Sicer ne vem, če sem prav razumel. Jaz mislim, da imam oboje. Tudi umru še nisem pa vem, da se nekaterim tudi to zgodi biggrin

ce se tebi se ni zgodilo se ne pomeni da se ne dogaja...

Dule
23. August 2014, 16:57
Treba mal razmislt predn reces nekomu da laze...

alojz1
23. August 2014, 17:07
Če pri njej kdo napiše, da razpade na 5-7 kosov jaz mislim, da laže. Vedno se najdejo izjeme (ne razpade, ali je delov manj ali pa več).
Pa smo spet tam. Preberi vse še enkrat.
Smatral sem, da si te podatke (število kosov, koti prodiranja itd) pobral iz podatkov in raziskav krogle KJG. Zato sem smatral (in tudi utemeljil zakaj) takšne podatke za laž. Zraven manjka beseda "največkrat".
Zakaj pa si ti osebno prizadet pa veš le ti. Ali pa si te raziskave na katere se sklicuješ sam delal in to zapisal (5-7 delov.) To je ostro omejeno. Samo 5, 6 ali7 in pika.

LRHunter
23. August 2014, 18:29
Pa smo spet tam. Preberi vse še enkrat.
Smatral sem, da si te podatke (število kosov, koti prodiranja itd) pobral iz podatkov in raziskav krogle KJG. Zato sem smatral (in tudi utemeljil zakaj) takšne podatke za laž. Zraven manjka beseda "največkrat".
Zakaj pa si ti osebno prizadet pa veš le ti. Ali pa si te raziskave na katere se sklicuješ sam delal in to zapisal (5-7 delov.) To je ostro omejeno. Samo 5, 6 ali7 in pika.

:icon_lol: alojz brez zamere, sem malo prebral tvoje poste in vidim, da si strokovnjak za nakladat Bighand

alojz1
23. August 2014, 18:39
Sploh ne zamerim. Če bi to malo argumentiral, bi se zamislil. Tako pa mi tudi to ni treba.
Je pa velika razlika med nami. Ti si napisal to kot dejstvo. Jaz pa sem prej napisal, da sam tako mislim. In debata v kateri ne moreš (ne smeš) niti misliti ni vredna nič.

alojz1
23. August 2014, 18:53
Pa še slika drobcev zaradi katerih je nastal spor. Od 0 do ...... (niso vsi najdeni).http://lutzmoeller.net/Munition/Wassertank/9,3-mm-Leiter-mit-Feder.jpg
Vse je odvisno od hitrosti, strelne razdalje in KAJ prestreli. Gel ni merilo.
Še vedno mislim, da drobcev NI vedno 5,6 ali7

Bokarca
23. August 2014, 20:35
A ne vidiš da so pod kotom 25 stopinj?

Bokarca
23. August 2014, 20:45
Oprosti Dule, ampak mislim da je tale o 25 stopinjah malo lovska biggrin

Dule
23. August 2014, 21:44
http://www.sax-munition.de/archiv/abschussbericht-30-06-kjg-sr.html
Druga slika, o kotu morda res nebi čeprav je bilo meni takrat ko sem kupoval tako obrazloženo, ma se vseeno vidi glavni izstrel in pa venček špliterjev

Dule
23. August 2014, 21:46
http://lutzmoeller.net/MJG.php
Še ena...

alojz1
23. August 2014, 21:50
Pravkar sem se vrnil iz iskanja srnjaka ustreljenega z KJG. Žal nimam slike rane ker smo bili vsi mokri. Je pa popolnoma enaka kot pri LOS.
Moni dvignila, Lukas ujel v potoku.

alojz1
23. August 2014, 22:03
Vse tri so cal 30 in od LOSa.
Kot poje Balaševič: "princip je isti, vse drugo so nijanse"
Brez štetja okruškov in merjenja kotov. Jaz uporabljam srednjo. Ker ni razlik.Desna je najbolj podobna KJG na gornji sliki samo brez plastične konice. Verjemite da ni razlike.

pikolis28
24. August 2014, 05:43
Vse tri so cal 30 in od LOSa.
Kot poje Balaševič: "princip je isti, vse drugo so nijanse"
Brez štetja okruškov in merjenja kotov. Jaz uporabljam srednjo. Ker ni razlik.Desna je najbolj podobna KJG na gornji sliki samo brez plastične konice. Verjemite da ni razlike.

prva pomoje ni od losa

Tine01
24. August 2014, 17:51
Prva zgleda kot krogla RIV.

detel
24. August 2014, 21:34
..... ali Avčinka.

Tine01
25. August 2014, 08:13
..... ali Avčinka.

Nikjer še nisme zasledil da bi imela ABC-jka od zunaj vrezane utore...

lp

alojz1
25. August 2014, 08:53
Bom skušal razložiti kaj je prodajni marketing. In njegov učinek ne potrošnike.
Namerno sem dal zraven kroglo, ki je pritegnila vašo pozornost. Če bi proizvajalec napisal, da se odpira po zarezah, da te zareze omogočajo boljšo stabilizacijo in hitrejše vrtenje, da svinčena kapica omogoča kontinuirano odpiranje in bolje reže zrak, zraven pa omenil ceno 3â?? bi jo veliko lovcev hotelo v svoji puški.
Je pa to najslabša od vseh treh. Cenovno, balistično in za puško. Nima obročkov oz ima samo dva. Tehnologija izdelave pa najdražja. Največkrat so najboljše stvari najbolj enostavne. To pa je srednja krogla.
Čeprav me je LRHunter ocenil kot nakladača bom še enkrat omenil zlitine. Vsi vemo, da je ABC bila iz tombaka. Ta je od vseh bakrovih zlitin najbolj rdeče barve. Na sliki (čeprav slabi) pa se vidi, da je iz istega materiala kot ostali dve.
Verjetno bom spet deležen kakih negativnih ocen. Pa saj sem vajen. biggrin

PROF.racoon
25. August 2014, 13:12
Fotografija "sporne" krogle je, mislim da, v enem od Lovcev, kjer piše avtor o monolitnih kroglah.
Se motim?

alojz1
25. August 2014, 13:28
RIV (rotirajoče intenzivno vrtenje). Ta krogla je tudi naš izum. Zareze na zunanji strani so omogočale tombaku kontrolirano odpiranje v polže. Pri bolj krhkih zlitinah je pa vseeno ali so ali ne. Krogla je ena boljših. Jo pa srednja na sliki prekaša po enostavnosti, ceni, verjetno tudi stabilnosti. Pa še brez svinca je. Učinek je pa enak.
Tista malenkost svinca, ki se pojavi v zlitini je vezana. Takrat se fizikalne lastnosti kovine spremenijo.
Npr. Zlitina več kovin z povprečnim tališčem okrog 500 stopinj ima lahko tališče že v vreli vodi in se uporablja kot termična varovalka v bojlerjih.
AL in CU tvorita galvanski člen in jih nikakor ne smemo spojiti. V zlitini aluminijev bron pa se lepo ujameta.
Pričakujem torej vsako leto kakšno "revolucionarno" kroglo. Vsi delajo. Konkurenca je pa huda. Mi lovci pa večinoma naivni. biggrin

detel
25. August 2014, 17:14
Fotografija "sporne" krogle je, mislim da, v enem od Lovcev, kjer piše avtor o monolitnih kroglah.
Se motim?

Ne motiš se.

jelenko
10. November 2014, 16:44
Zanimajo me vaše izkušnje in mnenje o tej krogli??? :icon_wink:

RemicN
11. November 2014, 09:34
Zdravo,

7x57 HPC uporabljam nekaj časa, in moram rečt da lepo "prebija". Pri maldičih srnjadi naredi nekaj podplutbe. Vzel sem jo zato, ker mi je všeč, da je špičasta in ne zaobljena kot TM. Predvidevam, da ima zato bolj natančen let in majjšo izgubo hitrosti...
Še ena stvar, ki mi je pri tej kugli všeč je to da ima 2405J na 100m. :)
Vse kar sem streljal do zdaj, je lepo padlo. Gams in cca. 6 kom srnjadi.

LP N

PROF.racoon
11. November 2014, 11:05
Imel to kroglo v 8x57.

Izredno natančna...

Kaj drugega pa ti ne morem povedati, ker je nisem uporabil na divjadi...
Kolikor sem o njej bral, precej razbija in je občutljiva na ovire... Mislim, da o njej že piše tudi na tem forumu...

mprimoz
15. December 2014, 22:50
Tole je delo krogle SPCE v kal. 7x57R (izhodna rana), obležal po 40m.

petelinar
10. September 2015, 05:07
SPCE krogla v kalibru 7x64
Natančnost je zame odlična, zadnja nastrelitev 17 krogov.
Poškodbe na mesu minimalne zaradi nizke hitrosti.
Divjad hitro pade, dosedanje izkušnje: 1x junica in 1x tele, strela skozi pljuča malo nad srcem.
Oba ležala po 10-20m.

detel
10. September 2015, 08:53
Poškodbe minimalne :icon_eek:, če jo nebi poznal, bi ti mogoče verjel.

alojz1
10. September 2015, 11:39
Na, pa je spet začel eden z SPCE.
Čudno, da ni jelen na mestu padel. Saj je strel močno iz centra - v hrbtenici.
Sem pa prejšnji teden našel jelena streljanega z to kroglo. Center, pobeg 150m.
Vsaka lovska krogla je boljša od SPCE:

bosko
10. September 2015, 13:04
Jst jo tudi uporabljam, sem vzel več kosov domov( junica,gams 1+, d.prašič) in lahko rečem, da je zelo malo odpada mesa in podpludb tudi ne dela.Imam 7x64 tudi jaz.do zdaj sem imel največ 50 m pobega od nastrela.

alojz1
10. September 2015, 13:41
Boško, to je nekako takole.
Nekdo celo življenje vozi fičota. Drug avto še ni peljal. Potem pa ta človek komentira avtomobile.biggrin
Saj je točna. Pa pade tudi. Včasih pa ne pade ampak gre. Ker ni izstrela ni krvi. In lovec mirno pove, da je zgrešil. Ali pa še to ne.
In po 30 letih iskanj in analiziranja mirno rečem, da je ta krogla naredila največ škode v naših loviščih.

bosko
10. September 2015, 14:14
Alojz sej nisem rekel, da je najboljša.
Samo sem napisal, da ni tako slaba kot jo nekateri tukaj opisujete. pri tej krogli je treba vedet, da ne sme pred sabo videt nič, ker je občutljiva.drugače uporabljam hornady SST, sedaj bom pa preizkusu še GMX

Deerhunter
10. September 2015, 14:35
Ni tako slaba. Če solidno zadaneš ni nobena slaba. Je pa veliko veliko boljših. Celo za isto ceno je veliko boljših. Precepcija poškodb pa se od lovca do lovca močno razlikuje. Predstava, ki jo ima eden o poškodbah, je lahko povsem drugačna od nekoga drugega. To je odvisno od krogel, katere uporabljamo, od kalibra, od strelne razdalje, od mesta zadetka pa še kaj... Nekdo uporablja celo življenje nek močan razanten kaliber na divjadi, za katero ta kaliber ni primeren, povrhu pa je še navajen na mehke krogle in morda še bolj povprečen strelec, tako da enkrat pade sem, drugič tja. Tak bo imel drugačno predstavo glede poškodb, kot nekdo, ki precizno strelja z nežnim kalibrom in trdo monolitno kroglo.

petelinar
10. September 2015, 22:03
Tukaj sem napisal svojo ugotovitev ki je podkrepljena z prakso...
Sicer pa so poškodbe na mesu definitivno najbolj odvisne od zadetka, je pa gotovo faktor tudi hitrost krogle. Sier sem pa sam pristaš mehkih krogel, ker svoje delo opravijo hitro, saj se mi zdi da po monolitkah ki jih tako opevate divjad preveč teče in vsaj zame niso dovolj humane:(
Se mi pa ne da prerekat, napisal sem da komu mogoče pomagam pri izbiri municije ne pa zato da se nekateri obregajo:(
Pa bi tudi rad zvedel katera krogla mi ponuja toliko za denar, S&B SPCE sem kupil 100 kosov za 96 evrov, pri tej eni se mi zdi tudi dobro da lahko brez skrbi za mojo denarnico precej popokam na strelišču in sem v praksi zato še bolj natančen:)

detel
11. September 2015, 08:46
Malo denarja, malo muzike... Mehke krogle kontaminirajo meso bolj kot trde.

mugo
11. September 2015, 09:04
SPCE je slaba krogla. Povem iz lastnih zkušenj. Premehka je, prehitro razpade. Na manjši divjadi pomeni to premočne poškodbe, na težji pa se lahko zgodi da ni izstrela (premalo prebije). Za dober strel je vsaka krogla dobra, razlika med dobro in slabo se pokaže pri slabem strelu in slab strel se vsakemu prej ali slej zgodi. Naboje z boljšimi (bonded) kroglami za malenkost več denarja si lahko izberemo med strelivom Geco ali Sako pa še kaj.

alojz1
11. September 2015, 09:34
napisal sem da komu mogoče pomagam pri izbiri municije ne pa zato da se nekateri obregajo:(
Večkrat prežvečena tema. Samo ti ne bereš.
Zaključki so skrajni. Od odlične krogle, do najslabše. Ampak teh zadnjih je neprimeerno več.
In ti želiš to obrniti in pomagati. Namerno nisem omenil cene (to je edina dobra stvar pri SPCE). Ampak Igman, PP, Bernaul, Geco..... imajo podobne cene pa so krogle bistveno boljše.

Natančnost je zame odlična, zadnja nastrelitev 17 krogov.
Tudi tole ni argument. Prej protiargument.

petelinar
11. September 2015, 20:41
Da gospod alojz1, imate prav, je zdaj v redu?:lol1:

alojz1
11. September 2015, 21:07
Ali si sploh lovec? "Gospod" in "lol" sta čisto odveč.
Jaz ne rabim potrditve. Se strinjaš ali ne. Meni je vseeno. Samo druge ne zavajaj.

Ahiles
12. September 2015, 09:22
kar je alojz napisal drži. pri hiši smo 3-je lovci streljali spce v različnih kalibrih. večinoma so bili zadetki točno tam kot morajo biti. takrat se je vse dobro izteklo. sicer so bile opisane težave (obsežne raztrganine ali pa iskanje). Nekaj krogel je še ostalo in jih občasno porabim na jelenjadi na kratke razdalje, ko je pričakovati dober zadetek. običajno je luknjica not in luknjica ven s pobegom par 10m. za daljše strele niti pomislim ne na spce. je pa res, da je bulk pakiranje (target, 50 kosov), kjer je <1€/kos odlična izbira za na tarčo kdor ne polni sam. pa še lepe luknje štanca. debata neštetokrat obrnjena na glavo in ponovno postavljena na noge. SPCE...never ending story :icon_rolleyes:

petelinar
17. September 2015, 07:27
Sej to sem pisal, za na blizu je! Sicer pa ne vem kakšno logiko imate drugi, vendar v je moji knjigi ob slabem zadetku, naprimer v mehko, veliko boljša mehka svinčena krogla, ki se prej odpre. Kot neka monolitka, ki naredi luknjico not in ven ki jo potem čreva zaprejo, kar pa za divjad pomeni počasno umiranje, no sej to lahko pomeni v vsakem primeru, vendar mehkejša krogla v tem primeru pusti v telesu več kinetične energije, ker se prej odpre.
Kar se pa tiče zavajanja drugih, gospod alojz1, pišem svoje ugotovitve in ne trosim nekih laži, če pa teško sprejmete da ima nekdo drug drugačno mnenje od vašega pa mogoče pomislite da ta forum ni za vas. Tudi v drugih postih namreč vidim da imate radi vedno prav, saj ne trdim da nimate zmeraj, vendar v tem primeru pa malo mimo sekate, ker pač podajam svoje mnenje in ugotovitve ki so pač takšna kot so (resnična).
Poleg tega pa lahko mirno napišem da tisti ki trdi da žival po tej krogli ne pade, kljub dobremu zadetku mu bo kmalu začel rasti nos:icon_redface:

denis jež
17. September 2015, 08:12
Verjetno ne veš, da alojz podaja izkušnje iz nekaj sto primerov ti pa iz dveh primerov. Da lahko podaš kakšno ralno mnenje o krogli moraš upleniti vsaj nekaj deset kosov divjadi. Kdor se ukvarja s krvosledništvom zelo dobro ve katere so dobre in katere slabe krogle.

mugo
17. September 2015, 08:45
Poleg tega pa lahko mirno napišem da tisti ki trdi da žival po tej krogli ne pade, kljub dobremu zadetku mu bo kmalu začel rasti nos:icon_redface:

Lahko mirno zapišeš, ampak meni nos nič ne raste pa se mi je s kroglo SPCE zgodil točno tak primer. Namesto da bi prašič na mestu počakal smo ga iskali 7ur in ga našli še živega. Krogla je razpadla in močno zavila iz smeri in to je bil rezultat.

main757
17. September 2015, 11:08
Mugo, veliko naših lovcev uporablja SPCE, ker je ena najcenejših in v vsaki trgovini je na zalogi. V lovišču je največ srnjadi. Lovci so z njo zadovoljni. Se pa zgodi pobeg, tako kot pri vsaki, tudi monolitu. In takrat pride na vrsto krvosledec.
Iskanja zaradi te krogle je največ, zaradi tega, ker se jo največ uporablja. :icon_neutral:

Deerhunter
17. September 2015, 11:20
Do neke mere je mogoče razumeti in tudi upravičiti, da določen delež lovcev za svojo uporabo pač išče najcenejšo kroglo, ki jo je mogoče dobiti. Te stvari videvam takorekoč vsak dan. Pač nimajo vsi možnosti kupovati dragih krogel. In tudi nimajo vsi možnosti ponovnega polnjenja, pri katerem je na voljo dovolj kvalitetnih krogel za ugodno ceno. Pa konec koncev, noben serijski naboj ni tako slab, da ne bi v večini primerov povzročil hitro smrt. Problem nastane, ko nekateri ta svoj nakup začnejo na vsak način upravičevati in zagovarjati. V stilu, saj ni nič slabša kot ostale, celo še boljša... In to po možnosti na primeru 2 odstrelov. SPCE lahko ubije tako kot vsaka druga krogla. Se tudi strinjam, da je za strel v mehko verjetno celo boljša, kot veliko trdih krogel, ker se hitro odpira in povzroča večje poškodbe. Ampak, treba je biti realen in napisati tudi to, da po drugi strani pri strelu v karkoli tršega pa je ravno obratno. Trda krogla ostane cela in prebije, premehka krogla pa razpade, kar pa spet povzroči počasno umiranje. Premehke krogle so tudi nasploh zelo občutljive in rade razpadejo, tudi če zadanejo v karkoli na poti do cilja. Rezultat je primer kot je opisan zgoraj. Te stvari je treba jasno zapisati. In vsak si mora najti kroglo, ki mu odgovarja glede na strelske sposobnosti, način lova, katero divjad lovi. Trde krogle odgovarjajo preciznim strelcem za lov na čakanje. Doma polnjen LOS naboj stane manj kot evro. Ob dobrem zadetku naredi kar se od njega pričakuje, odpad mesa pa je minimalen. Krogla ne razpade, vedno prebije, dela majhen odsun in je res poceni. Kaj boljšega bi si lahko še želel od tega? Meni ob vsem tem niti na misel ne pade, da bi šel na kaj takega kot je SPCE. Pri pogonih, kjer je možnost slabšega strela velika pa je po mojem mnenju boljša malo bolj mehka svinčenka. Predvsem zaradi večjih poškodb, ki jih povzročajo in bolj sigurne krvne sledi. Ampak - dobijo se bistveno boljše (in novejše) svinčenke, kot je SPCE. Recimo bonded krogle. Najcenejše so približno v cenovnem rangu SPCE (SAKO, Fusion, Geco Plus itd...), kljub temu pa ne razpadajo in je zato veliko manjša možnost ponesrečenih strelov. Te stvari je treba imeti razčiščene in jih jasno napisati, kajti tukaj je veliko ljudi, ki se na krogle niti najmanj ne spoznajo in le čakajo na potrditev, da lahko mirne duše skočijo v trgovino po škatlo (najcenješega) SPCEja, brez da bi imeli celo ali vsaj približno sliko, kaj ta odločitev (lahko) pomeni na lovu.

rws
17. September 2015, 11:42
15611
Včeraj testiral novo(staro) orodje Mauser 98 6.5x57 in čeha 8.5g SP, z natančnostjo zadovoljen. Sem hotel uporabljat Normo Hirtenberger Line 8.1g(Nosler Partition), pa se zaklep odpira zelo težko, pa tudi na tulcu so znaki previsokega tlaka. Je tut SP tako slaba kot hpce?

mugo
17. September 2015, 11:43
Mugo, veliko naših lovcev uporablja SPCE, ker je ena najcenejših in v vsaki trgovini je na zalogi. V lovišču je največ srnjadi. Lovci so z njo zadovoljni. Se pa zgodi pobeg, tako kot pri vsaki, tudi monolitu. In takrat pride na vrsto krvosledec.
Iskanja zaradi te krogle je največ, zaradi tega, ker se jo največ uporablja. :icon_neutral:

No pa se strinjava. Za srnjad loviti je vredu, sploh če divjačine potem ne konzumiraš.
Me pa zanima, glede na to, da naj bi bilo tako veliko uporabnikov, ali je kdo opazil odstopanja, flyerje, se pravi, da kakšna krogla odfrči precej po svoje? Jaz sem imel s to kroglo 2 zgrešena strela, ki jih ne znam pojasniti, medtem ko sem z isto puško precej več postrelil RWS-a in takih primerov ni bilo.

main757
17. September 2015, 11:55
Mugo, na prvih straneh te teme uporabnik Veper, ki je postrelil več kot 100 kosov jelenjadi, zelo hvali to kroglo. Ima jo v kalibru 8x57. Wolf1 (8x57)je prilepil sliko uplenjenega merjasca in zraven napisal, da jo uporablja za jelanjad, prašiče..in je s kroglo zelo zadovoljen. :icon_neutral:

teohafy
17. September 2015, 13:04
Jaz sem imel čisto drugačne probleme z SPCE v kalibru 7x57R. Pri lepih zadetkih za plečko, se krogla sploh ni odprla. Izstrelna rana je bila v velikosti vstrelne. Tudi mladiči so mi po strelu bežali do 200m. Na nastrelu je bilo ponavadi nekaj krvi in kakšen košček pljuč, potem pa vidne krvi skorajda ni bilo, na vstopni strani pa so bile nenormalne podpludbe, zadetek pa tak kot mora biti. Ravno zaradi tega sem jo pred leti zamenjal, ker sem praktično vsak kos srnjadi, kljub dobremu zadetku, iskal. Drugače bi jo še vedno uporabljal, saj druge divjadi praktično nimamo. Ima še kdo podobne izkušnje?
V kalibru 7x64 pa sploh ni potrebno izgubljati besed, zaradi trganja je po mojem mnenju krogla neuporabna.

Lakotnik
17. September 2015, 23:11
Za srnjad je krogla čisto OK. V 7x65R mi super dela. Če bi imeli v lovišču več ostale parkljaste divjadi bi verjetno tudi jaz kaj kompaktnejšega izbral.

alojz1
18. September 2015, 07:05
V 7x65R mi super dela.

V kalibru 7x64 pa sploh ni potrebno izgubljati besed, zaradi trganja je po mojem mnenju krogla neuporabna.
Tole pove vse o strokovnosti in objektivnosti teh ocen.
Sedaj se bo pa kdo oglasil, da 7x64 pač drugače strelja kot 7x65R in debata gre naprej.

zajec
18. September 2015, 07:25
Rws jaz sem imel bellota v kal. 6,5x57 in nisem bil zadovoljen z učinkom.Slaba krvna sled,vsa divjad je šla še cca do 200m,na nastrelu ni počakal noben kos.

Benjo
18. September 2015, 08:04
Kot študent sem uporabljal to strelivo v 30-06, šele ko sem prešel na trše krogle sem se srečal z daljšim pobegom z nastrela (takrat sem samo srnjad lovil). Poškodbe so bile velike, večkrat je celo želodec počil, čeprav ni bil zadet.
Je pa to strelivo bilo zelo natančno (žal nimam slik grup, so bili telefoni manj pametni takrat).

Deerhunter
18. September 2015, 08:38
To je točno tisto o čemer sem že večkrat pisal. Ocene poškodb se od jagra do jagra močno razlikujejo in so izrazito subjektivne. Nekaj kar je za enega normalno, je za drugega katastrofa. Na mnogo stvari, ki se tukaj pišejo, se ni preveč za zanašati, še posebej pa izjave o delovanju streliva, kjer je treba vse vzeti nekoliko z rezervo. Vsak mora sam preizkusiti in videti ali odgovarja njegovim potrebam ali ne, kajti imamo različne kalibre, nismo vsi enako precizni, ne streljamo vsi v isto točko, orožje imamo različno, načini lova se razlikujejo, divjad, ki jo lovimo se razlikuje, navajeni smo na najrazličnejše strelivo, kar vse da enemu takšno predstavo o poškodbah, spet drugemu pa povsem drugačno.


Tole pove vse o strokovnosti in objektivnosti teh ocen.
Sedaj se bo pa kdo oglasil, da 7x64 pač drugače strelja kot 7x65R in debata gre naprej.

Jack0709
18. September 2015, 20:48
Tole vse skupaj berem, pa se velikokrat sploh več nočem ubadati z odgovori, ker so tu sami bistri možje, ki so vse poizkusili in doživeli... Pa vendar.... Sebe ne smatram več za mladega lovca, sem sedaj v jagi 7 leto, tako da nekaj stvari sem tudi jaz že poizkusil in pa videl. Skratka poleti lovim z 7x64 na jesen, zimo pa z 7x57r. Oba dva kalibra sta S&B SPCE 11,2g. Imam tudi RWS strelivo za oba kalibra teže 11,5g vendar ne poznam oznake zdi se mi da je T-mantel. V prvi vrsti sem ugotovil da v obeh kalibrih z RWS in z S&B na tarči na 130m ni razlike, oziroma minimalna, sploh ne omembe vredna. V drugi vrsti, ja se strinjam S&B je malo bolj umazan in so cevi bolj vsrane...(PA KAJ POTEM ČE IMAŠ KROM) v tretji vrsti pa ga ni junaka, ki me bo prepričal da je 1,40€ slabše kot pa 3,85 € po komadu..... IN PIKA. Tukaj vidim sama modrevanja, pa diskusije o eni in isti zadevi... Kam vse divjad beži po strelu... Jaz osebno teh diskusij ne razumem, oziroma sem prezabit(priznam), vendar če je dvijad vstreljena po PS za plečko do 150 m naredi max. 100 m. Sploh ne vem več koliko srnjadi sem postrelil, pa si upam stavit, da nobeden kos ni naredil več kot 50 m.... Kar sem jaz streljal je povečini padlo v ognju... Podplutbe niso hude, logično 7x64 je malenkost agresivnješa krogla, 7x57 SPCE 11,2g je pa za moj okus prava izbira za srnjad. Za težjo divjad ne moram govoriti, vendar ponovno če je ustreljena tako kot mora biti ne bo šla daleč.. Kako je lahko kot sem prebral mladič z 7x64(če se ne motim pa tudi če je 7x57 ni pomembno) naredil 200m ne vem. Mislim da bi se moral vsak posameznik pri sebi malo zamisliti... To je 8 kg težak košček, kam streljate ljudje božji?! Jaz bi takemu puško vzel...Pa še bi lahko govoril pa se mi ne da več.... Za konec bi poudaril, le nekaj : ni pomembno kakšna je municija, pomemben je samo in strelec in pa ne cev pa zaklep puške pa dalnogled ampak KOPITO puške, v EU slabe puške, municije ali dalnogleda ni, so samo dobri in pa slabi strelci.... Brez zamere...

alojz1
18. September 2015, 21:09
Lepo si se razpisal. Strinjam se glede zadetkov in cene streliva.
Če res zadaneš tistih 15cm za plečko potem poizkusi še cenejši naboj (manj kot 1 euro) z LOS kroglo. Boš videl občutno razliko.
Z SPCE streljajo vso divjad. Krogla se sleče. Plašč ne prodira globoko. Drobci svinca pa tudi ne. Zato večkrat NI izstrela. Divjad preveč lovcev smatra za zgrešeno. V resnici pa leži manj kot 200m daleč.
Če loviš le srnjad teh težav ni. So pa velike luknje.
Jaz beležim vsa iskanja že 30 let. Ne pišem na pamet. Ko imam kontrolo nastrela (zgrešen) vedno vprašam kakšen naboj je bil. In sem kar vesel, če je SPCE. Takrat je največkrat hitro konec.
Žal je še vedno veliko takih, ki "zgrešen" strel ne preverjajo. Zato se tudi tukaj večkrat ponavljam. Pa nočete razumeti zakaj sem napisal, da je ta krogla naredila največ škode v naših loviščih.

Lakotnik
19. September 2015, 00:03
Tole pove vse o strokovnosti in objektivnosti teh ocen.
Sedaj se bo pa kdo oglasil, da 7x64 pač drugače strelja kot 7x65R in debata gre naprej.¸

Ja verjetno mora biti res nekaj narobe z mano, da ne opazim počenih želodcev, ogromnih raztrganin in 200 metrskih pobegov z nastrela :icon_lol:

teohafy
19. September 2015, 08:26
Kako je lahko kot sem prebral mladič z 7x64(če se ne motim pa tudi če je 7x57 ni pomembno) naredil 200m ne vem. Mislim da bi se moral vsak posameznik pri sebi malo zamisliti... To je 8 kg težak košček, kam streljate ljudje božji?! Jaz bi takemu puško vzel...Pa še bi lahko govoril pa se mi ne da več.... Za konec bi poudaril, le nekaj : ni pomembno kakšna je municija, pomemben je samo in strelec in pa ne cev pa zaklep puške pa dalnogled ampak KOPITO puške, v EU slabe puške, municije ali dalnogleda ni, so samo dobri in pa slabi strelci.... Brez zamere...

Ne bodi preveč pameten. Tudi sam sem lovec že 15 leto, odstreljenih okoli 20 kosov srnjadi in nekaj malega druge divjadi na leto,vodnik krvosledca, glede strelskih sposobnosti si lahko kaj prebereš na strelskem portalu... tudi sam ne bi verjel če nebi doživel. Pri kar nekaj kosih manjše srnjadi se krogla enostavno ni odprla, kot bi ustrelil z VM kroglo, vstop in izstop samo luknjica, strel pa skozi prsne organe, na plučih brez raztrganin, in nato nepričakovano dolg beg. Ne pišem na pamet kot nekateri drugi tukaj, pač so to moje lastne izkušnje in izkušnje z iskanj... Verjetno krogle ne bi menjal, če bi bil z njo zadovoljen???

dolgin
19. September 2015, 09:57
Jack. Veseli me da imaš dobre izkušnje z čehom in rwsom. Ampak si pa as, nacenejšo in najdražjo municijo tlačiš skupaj (to glede točnosti ni nič novega, se pogosto dogaja da nese "isto"), izbral si pa po mojem mnenju najslabše možne proivajalce nabojev in naboje same, ampak če si ti zadovoljen je ok.
Imam pa eno vprašanje. Koliko divjadi si pa iskal(ko si streljal sam)?

pidog
19. September 2015, 10:58
... tudi sam ne bi verjel če nebi doživel. Pri kar nekaj kosih manjše srnjadi se krogla enostavno ni odprla, kot bi ustrelil z VM kroglo, vstop in izstop samo luknjica, strel pa skozi prsne organe, na plučih brez raztrganin, in nato nepričakovano dolg beg.

Če lahko vprašam ... s kakšno kroglo si pa zamenjal SPCE; da dovolj "odpira"?

PS
Poznam tudi lovce, ki so v jagi krepko čež 15 let ... pa so na žalost isti kot prvega leta:icon_wink:

Jack0709, se kar strinjam s tabo.

Jack0709
19. September 2015, 13:32
Ne bodi preveč pameten. Tudi sam sem lovec že 15 leto, odstreljenih okoli 20 kosov srnjadi in nekaj malega druge divjadi na leto,vodnik krvosledca, glede strelskih sposobnosti si lahko kaj prebereš na strelskem portalu... tudi sam ne bi verjel če nebi doživel. Pri kar nekaj kosih manjše srnjadi se krogla enostavno ni odprla, kot bi ustrelil z VM kroglo, vstop in izstop samo luknjica, strel pa skozi prsne organe, na plučih brez raztrganin, in nato nepričakovano dolg beg. Ne pišem na pamet kot nekateri drugi tukaj, pač so to moje lastne izkušnje in izkušnje z iskanj... Verjetno krogle ne bi menjal, če bi bil z njo zadovoljen???

Vidiš in zaradi takih majstrov kot si ti, se sploh ne maram pogovarjati... Kdo pa je o čem pameten, izrazil oziroma podal sem svoje mnenje oziroma opažanja. Če drugače ne glej, jaz sem v 7 letu lova presegel tvojo številko odstrela srnjadi, tako da tukaj mislim da sva si kvit, ne glede na to, da si že 15 let lovec. Kar se strelskih sposobnosti ne dvomim da si odličen... Jaz sem povprečen, vendar so vsi zadetki na tarčo z eno ali drugo puško dokaj grupirani znotraj 5 cm max. kroga ponavadi se gibljejo na tarči znotraj 8 kroga.... Dalnogleda nisem spreminjal od prvega dne nakupa in je pri karabinu že 7 let enako nastavljen, na bokarci pa 4 leta, municija je bila takrat kupljena iste serijske št. po 120 kom....RWS imam od deda tudi v večjih količinah, veliko pa streljam z MK na 130m(mi je izziv in pa dobra vaja in pa trening)kjer so rezultati presenetljivi (z surplus municjo federal HV). Hkrati pa naj omenim da imam na vseh treh puškah enak dalnogled swarovski 6x42.
@dolgin, tvojega vprašanja ne razumem nabolje glede iskanja, vendar če si vprašal kolikokrat sem divjad iskal, je odgovor da 4. Ponavadi sem streljal v mraku, žival je odskočila iz roba travnika v gozd zelo zelo goste podrasti, zato se sploh nisem ubadal in sem enostavno poklical krvosledca. Se mi je pa zgodil primer, ko sem streljal srno in sem zadel tako imenovano mrtvo točko oziroma nekateri rečejo trikotnik plečke, kjer dejansko nisem zadel nobenega vitalnega organa in je srna odskočila, kot da ni bilo nič, na mestu strela pa nobene krvi, dejansko pa je ležala v gozdu nedaleč stran.

LP!

alojz1
19. September 2015, 15:40
Če drugače ne glej, jaz sem v 7 letu lova presegel tvojo številko odstrela srnjadi, tako da tukaj mislim da sva si kvit, ne glede na to, da si že 15 let lovec.LP!
Veliko nesporazumov nastane, ker se posti ne berejo.:whistle:

odstreljenih okoli 20 kosov srnjadi in nekaj malega druge divjadi na leto,

Jack0709
19. September 2015, 16:03
Drži... Posipam se s pepelom....:icon_redface:

lisičnik
19. September 2015, 16:43
Koliko pa imate letnega plana za srnjad ce jih samo ti 20 odstrelis?

alojz1
19. September 2015, 17:25
Zdaj smo pa tam, kjer se delajo največje napake pri srnjadi.
Moje mnenje je: srne in mladiče naj lovi tisti, ki se spozna. In je dober strelec. V večini LD pa je odstrel mulaste srnjadi "kazen" in pogoj za odstrel srnjaka v naslednjem letu. In sedaj večina lovcev kot obvezno odstreli vse kar vidi. Če je potrebno ali ne. Samo da si zagotovi lov srnjaka.
Pred leti sem tudi jaz uplenil po 12 mladičev.Večinoma so bili sami. Srne, ki so večje so izločali drugi. Sedaj je treba pa pokrivati in prve dni septembra poka kot na fronti. Se je zgodilo, da smo v dveh tednih zaključili.

lisičnik
19. September 2015, 18:09
Se mi zdi lazje streljati mladice in srne v septembru in oktobru, ko je se ocitna razlika, kot pa zadnji tedn v decembru, kot se to dogaja pri nas v LD. Potem pa padejo razni kosi cez plan (lanska mladica namesto 2+)in celo srnjaki.

cak
19. September 2015, 21:21
Lisičnik. Zato pa piše v začetku

Moje mnenje je: srne in mladiče naj lovi tisti, ki se spozna.

teohafy
19. September 2015, 22:09
Koliko pa imate letnega plana za srnjad ce jih samo ti 20 odstrelis?

Jack: Ti si pričel z žaljenjem in obtoževanjem,o slabih strelcih itd... jaz sem hotel samo povedati svoja opažanja, da mi je srnjad z "čisto 10" v kalibru 7x57R z SPCE bežala nenormalno daleč. V 7x64 pa padala v ognju raztrgana.

Plana imamo 120 komadov, vsako leto gremo čez za zakonsko možnih 15% tako, da je odstrel cca 135 komadov. Pri srnjakih ni problema, pokrivanje plana na mulastih, pa je na plečih 5-6 "mesarjih" kot nas radi imenujejo nekateri "tovariši". Se pa situacija izboljšuje z vedno večjim številom mladih, tako da letos imamo plan že skoraj dosežen.Ni vsako leto 20, pač enkrat več, drugič manj,nekaj uplenim tudi v drugih družinah kot nagrado iz strelskih tekem,tako da se nabere.Letos sem uplenih 4 lanščake in 4 mladiče, če ne štejem usmrtilnih strelov po iskanju in pri povozih.

lisičnik
19. September 2015, 22:42
Ja ja poznam te tovarise,tudi pri nas so,samo srnjaki jim hodijo po glavi, ko so pa mladici in srne na vrsti se pa vsi pritozujejo da je pogoj prevelik. Sam sem jih letos 4 odstrelil pa sem ze mesar.

pikolis28
20. September 2015, 21:35
Ja ja poznam te tovarise,tudi pri nas so,samo srnjaki jim hodijo po glavi, ko so pa mladici in srne na vrsti se pa vsi pritozujejo da je pogoj prevelik. Sam sem jih letos 4 odstrelil pa sem ze mesar.

Pridita knan imamo samo mulaste 160kom.

alojz1
26. September 2015, 14:19
¸Ja verjetno mora biti res nekaj narobe z mano, da ne opazim počenih želodcev, ogromnih raztrganin in 200 metrskih pobegov z nastrela :icon_lol:
Tukaj imaš vse to kar si napisal. Iskal pravkar. Moni je našla po 200m, Lukas mi ga je pa kar prinesel. Nič čudnega, če nebi temu vsakega mladiča iskal (4x v tem mesecu). Pa ima 8x57IS in SPCE.
Kaj češ z tako kroglo. Vamp raztrgan in zunaj, mladič beži, večje divjadi pa ne prestreli.

Lakotnik
26. September 2015, 15:23
Tukaj imaš vse to kar si napisal. Iskal pravkar. Moni je našla po 200m, Lukas mi ga je pa kar prinesel. Nič čudnega, če nebi temu vsakega mladiča iskal (4x v tem mesecu). Pa ima 8x57IS in SPCE.
Kaj češ z tako kroglo. Vamp raztrgan in zunaj, mladič beži, večje divjadi pa ne prestreli.

Ko sem še jagal z 8x57 je potegnilo vamp skozi strelno rano vsej manjši srnjadi, če je bil strel nekje v sredini trupa, ne glede na to s katero kroglo sem streljal. Možakarju s katerim imaš toliko dela priporoči več strelskega treninga ali pa tečaj za obvladovanje lovske mrzlice :icon_wink:

alojz1
26. September 2015, 16:18
Napačna priporočila daješ. Zadetek sploh ni tako slab. Z drugo kroglo bi padel takoj ali po par korakih.
Tudi jaz sem imel ta kaliber pa imam same pozitivne izkušnje. Nisem pa streljal teh krogel.

lisičnik
26. September 2015, 17:08
Ce ni ta zadetek slab, potem ne vem kaj je!

pidog
27. September 2015, 18:23
Tudi sam ne razumem povsem Alojzevega komentarja. Mogoče kakšno pojasnilo več o zadetku in smrtonosnih kroglah v takem primeru ... se pa strinjam da bi bilo ob uporabi Geco express še kaj drugega zunaj in ne samo del vampa...ampak glede na ostalo pisanje o poškodbah tudi tega ne razumem povsem. Na žalost sem še zmeraj za modrasi, pa še kdo zraven že več desetletij.

alojz1
27. September 2015, 20:17
Saj bi se potrudil in odgovoril, če bi napisal kaj ne razumeš.
Jaz ne vem npr. kaj imajo modrasi tu zraven.

jegr
27. September 2015, 20:26
Tole je slab zadetek, in pika. Ne glede na kaliber, strelec je napravil napako,ki se nam vsem zgodi, ali pa je v najslabšem primeru slab.

alojz1
27. September 2015, 20:41
Tole je slab zadetek, in pika. Ne glede na kaliber,
Z marsikaterim kalibrom (že 223 ali 243) ali drugo kroglo bi padel v ognju. Gre se samo za različna merila. Ko smo pisali o kalibrih ste hvalili 9,3 z katerim pade tudi ob slabšem zadetku. Sedaj je pa večina ploščo obrnila. In pravite, da kaliber ni pomemben ker je zadetek slab. Namerno sem nalepil sliko. In pričakoval takšen odziv. Naj kdo primerja zadetek in tarčo za preizkus (če je še v krogih).Tisto na rebrih je vhodna rana - bočno.

main757
27. September 2015, 21:02
Pred časom je nekdo pisal, da že samo zaradi premera krogle divjad pada na mestu. Na ta način je hvalil .308 pred 7mm. Sedaj pa beremo, da tudi z 8mm kroglo divjad gre še zelo daleč. Torej ta teorija o premeru krogle in padcu v ognju ne drži. :icon_neutral:

alojz1
27. September 2015, 21:02
Tole sem našel. In na tej je zadetek v krogu 7
Pa v marsikateri LD jo uporabljajo za preizkus risanic.

alojz1
27. September 2015, 21:13
Main, spet pišeš neumnosti. Resno.
Če streljaš enako kroglo iz navedenih kalibrov,je padec hitrejši pri večjem premeru (in enakem zadetku seveda). Tebi je treba vse narisati drugače vsako besedo prikrojiš kot tebi paše.
Me va veseli, da vsak moj post preštudiraš v potankosti. Čas bi že bil, da se tudi sam kaj naučiš.

main757
28. September 2015, 09:37
Se mi zdi lazje streljati mladiče in srne v septembru in oktobru, ko je se ocitna razlika.

Točno tako. Mladiči v septembru in oktobru že tesno sledijo stari srni. Srnjad še ni v tropu, tako točno veš kateri/a mladič/a paše/ta h kateri srni. Praktično si pri odstrelu v teh dveh mesecih lahko brez skrbi. Vsa srnjad je izven lovopusta. Srnjaki in lanščaki še nosijo rogove, tako se ne zmotiš in upleniš srno z jajci. Tukaj ni nobene znanosti.:icon_neutral:

rws
28. September 2015, 10:31
Če streljaš enako kroglo iz navedenih kalibrov,je padec hitrejši pri večjem premeru (in enakem zadetku seveda)

Kaj pa če večja hitrost pri manjšem kalibru kompenzira premer;-).Tudi prebojnost pri uporabi enake krogle je ponavadi večja pri manjšem kalibru(v mislih imam primerjavo 7x57 in 243win) .

alojz1
28. September 2015, 10:49
Tista moja izjava, da že premer dela svoje se je (mislim) nanašala na idealke. Majhna hitrost (400m/s) in dovolj tudi za prašiče.
Seveda pa večja hitrost dela huje. To vedno ponavljam. Saj pravim, raje lažja krogla in večja hitrost v istem kalibru. Ampak treba je izbrati kompromis med še znosnimi poškodbami in kalibrom.
Drugače pa o premeru krogle in zaustavni moči preberite kaj na ameriških forumih. Tam so celo znanost naredili pri izbiri kalibrov kratkocevnega orožja. Zato pa imajo večino tega orožja nad 9mm (45 acp, 40S&W, 44mag, 45 itd).
Tudi v tem primeru o katerem pišemo bi bil rezultat bistveno drugačen, če bi v tem kalibru (8x57IS) streljal 9g kroglo. Pri takem zadetku bi mladič padel.

PROF.racoon
28. September 2015, 11:39
Ah...
Lojze, o premeru krogle je bilo govora tudi pri mojem 9,3.

Za individualni lov v tem kalibru uporabljam Barnes TTSX 250gr. Nič ali pa res zelo malo škode tudi če prime pleče. Z njim streljam od mladičev, pa vse do jelenjadi in d. prašičev. Sama krogla poskrbi za odlično krvno sled (do zdaj maksimalno 40m pri skupno cca 15 - 20 kosov uplenjene divjadi) ali pa divjad počaka na mestu (slednjih je bilo veliko več).

O SPCE kroglah, pa ne bi izgubljal preveč besed. Enostavno premehka, preveč iskanja, slaba krvna sled, škoda na mesu,...

alojz1
28. September 2015, 15:15
Saj nas kar nekaj enako piše. Pa se še vedno najde kdo, ki drugače razume.
Ali večji premer, ali večja hitrost. Oboje je smrtonosno. Najti je treba le kompromis pri izbiri krogle in še znosnem obsegu poškodb.
Saj še pri zadetku nismo enakega mnenja. Od slabega in pika. Do sedmice na tarči (nihče ni oporekal, ker sem bil objektiven). No malo objektivnosti pa manjka nekaterim najbolj glasnim tukaj.
Krogla je zanič in pika biggrin Ne zamerim ji toliko razbijanje kot to, da veliko divjadi ne prestreli.

alojz1
29. September 2015, 10:15
Zanimivost za tiste, ki nimajo taktičnega križa ali odprtih kupol.
Novi Strelok ima tudi opcijo, da sam določiš krog znotraj katerega bodo zadetki.
Npr. določim 10 cm krog. Izračuna mi pristrelitveno razdaljo in največjo daljavo kjer bo zadetek še znotraj kroga.
Za 308 z 50 cm cevjo bodo zadetki v 10 cm krogu, če je puška nastreljena na 169m. Največja strelna razdalja je 200m. Brez "namikanja" ali korigiranja.

pidog
30. September 2015, 11:03
Se ne mislim prerekat z balistiki...mogoče zadetek ni slab za nekatere, me bolj jezi tak strelec, ki strelja na mladiča v takšnem položaju. Pa tukaj zraven nima dosti ne tarča, krogla, kaliber, ampak zgolj samo lovec pred in po strelu, vsaj tako lahko sklepam po sliki plena.

pidog
30. September 2015, 11:11
Bo potrebno kakšnim tarče pod kotom postavljat.:whistle:

Simo.Hayha
27. April 2016, 21:20
Zdravo! Resnično se mi ni ljubilo pregledati vseh 51 strani te teme zato se bom morda ponavljal z vprašanjem. :whistle:

Ali ima kdo kakšne izkušnje z nabojem S&B .30-06 SPCE, 11.7 gramske? Zanima me za lov na srnjad in prašiče na razdalje do 150-200m.

lisičnik
27. April 2016, 22:18
srnjad je padala na mestu ali po nekaj metrih, trije divji prašiči pa po slabih 100m , kljub temu da so bil lepo zadeti za plečko.

stjrp
27. April 2016, 23:32
Če želiš poceni in enostavno kroglo, imaš po mojem mnenju precej boljših alternativ, npr, Geco TM, ter kašen Federal Fusion, ali pa Remington Core lokt, PPU Grom, pa še kaj bi se našlo.

mugo
28. April 2016, 06:31
SPCE je premehka krogla in ti marsikaterega prašiča ne bo prebila. Jaz je v mojo puško ne vtaknem več.

detel
28. April 2016, 09:02
Se strinjam... Je zelo v uporabi zaradi nizke cene, menim, da tudi meso dobro "osvinči".

narava
28. April 2016, 09:08
SPCE, krogla o kateri je bilo že veliko povedanega.
Cena za spce odkar se dobi pakirano po 50 kos je zelo ugodna, o tem ni dvoma.

Sam sem jo pred leti več uporabljal in grede nato, da nimamo več v lovišču samo srnjadi,
jo ne kupujem več.
Kot sem omenil, za srnjad je krogla dobra, se pa res pojavi problem pri prašiču in jelenu.
Mogoče ni ne toliko pri močnejših kalibrih 7x65r, 30-06, 8x57js, a z precej razširjenim kalibrom 7x57r, bo pa že kakšen problem. Je pa vse odvisno od lege zadetka.

Se mi je pa do sedaj samo pri kalibru 8x57js zgodilo, da z omenjeno kroglo nisem mogel doseči na tarči dobrih rezultatov. Je bil razstros prevelik. Ko sem testiral z več ostalimi, so bili zadetki odlični. Pristal sem pri geco plus.

Nasplošno sem precej prešel na geco municijo.

alojz1
28. April 2016, 09:25
SPCE,
Mogoče ni ne toliko pri močnejših kalibrih 7x65r, 30-06, 8x57js, a z precej razširjenim kalibrom 7x57r, bo pa že kakšen problem.
Jaz imam drugačne izkušnje. Ravno v 7x57R še prebije tudi jelena. Ima manjšo hitrost in se kasneje zdrobi.
Pri 30-06 in zadetku v skočni sklep ni prebila noge jelena. V 7 rem mag. pa tudi muflonke ali večjega jazbeca ne.
In ta , ki sem mu iskal jelena ter njegov oče jo še vedno hvalita. Čeprav mu je v nedeljo na preizkusu prebilo netilko in so plini usekali nazaj pri zaklepu.

Bokarca
28. April 2016, 11:31
Njihovi tulci so pa odlični, meni polnjeno strelivo najboljše nese iz njih biggrin

alojz1
28. April 2016, 11:49
Ja, tulci so dobri. Je dobro kupit 50 kos in trenirat na papir. Pa dobiš poceni tulce. Saj točni so ampak jih priporočam le za lisice.

Ahiles
29. April 2016, 18:18
se strinjam s vsem kar je bilo napisanim glede spce. za papir so pa super ;)

o kakšnih pakiranjih govorita. Mislita TopShot strelivo ali ima prav S&B v svoji znamki takšno pakiranje??

RemicN
29. April 2016, 19:55
A ima kdo izkušnje z 11,7 g SP kroglo?

Simo.Hayha
30. April 2016, 14:13
Hvala za feedback. Verjetno bom probal, kar z Remmington core lokt.

Robert91922
1. May 2016, 12:28
Hvala za feedback. Verjetno bom probal, kar z Remmington core lokt.
Dobra izbira. S Core-lokt 180gr v kal. 30-06 jaga en naš lovec že več kot 10 let in pravi, da je ne menja za nič drugega. Pa veliko tudi ujaga, poleg srnjadi tudi prašiče in jelenjad. Na njegovo Crveno zastavo pašejo kot ate na mamo, na nastrelu je imel eno boljših grup. Pa še cena je zelo ugodna v Postojni.
Nikar pa ne vzemi 220gr težkih.

jagrBlaž
6. May 2016, 10:36
Spce krogla 11.7g v 30-06 kalibru je zelo slaba za prašice in jelenjad, za srnjad je še nekako pogojno užitna, drugače pa jaz jagam z S&B PTS(hornady krogla SST) 30-06 11.7g kroglo in sem zelo zadovoljen z delovanjem na večjo divjad ter tudi zelo natančna krogla, res pa je da na srnjadi streljani okrog 100 do 150m pa ni ravno dobra(se že preveč odpre in povzroča kar veliko izhodno rano), drugače pa divjad pada na mestu čim je zadeta za plečko, da nebi prebila divjadi se mi ni še zgodilo s to kroglo, ker z SPCE ali SP se je velikokrat zgodilo da ni prebila povrh pa še podpludbe take da se lahko samo zjokaš. Priporočam PTS kroglo dobro dela, natančna in še poceni 2eura/kos.

lp

petelinar
15. June 2016, 13:31
Moje izkušnje dosedaj...

Uporabljam SPCE korglo 7x64 11,2g

jelen tele in lanščakinja, zadetek za pleče, najdaljši pobeg 15m, podpludbe nikakršne
divji prašič 2x lanščak strel v plečko, oba padla v ognju, preboj brez težav, pri enem podpludbe malo večje, strel na 20m, eden cca 60kg, drugi pa bolj proti 90.
srnjad lanščak in srnjak, strel za plečko, pri srnjaku skozi pleče noter, na drugi strani ven za plečetom potpudbe minimalne, najdaljši pobeg 20m.
Na splošno nisem imel težave da ta krogla ne bi prebila, se mi zdi da je za srnjad malo pretrda, saj jelenjad in prašič gresta manj po strelu ker se očitno krogla bolj odpre.
Letos bom brez skrbi uplenil jelena če bo diana naklonjena, več poročam tedaj.

LP

Lojzes
3. August 2016, 11:40
Ima morda kdo izkušnje s to municijo. V kalibru 308 bi jo uporabil za trening in za lov lisice. Teža krogle 8 gr.

Lep pozdrav vsem bralcem in dober pogled seveda.

alojz1
3. August 2016, 12:06
So točne in poceni. Odlične za lisice. Pričakuj pa pobeg do 100m. Je le FMJ.

Vitranc
1. August 2017, 17:09
SPCE, v kalibru 30-06 in 7x65 dela super- zelo majhne podplutbe, 3/4 pada na mestu, če pa gre naprej naredi max 20 m. Stestirano na srnjadi in prašičih biggrin

petelinar
10. November 2017, 09:31
Letos ustrelil 3kom jelenjadi, s SPCE, 7x64, najdaljši pobeg 50m, strel za plečko. Jelena sem pa zadel za pleče, vendar je krogla po rebru na izstopni strani zavila in prebila še pleče in se ustavila pod kožo, pobeg 30m.:)

mugo
10. November 2017, 12:28
Jelena sem pa zadel za pleče, vendar je krogla po rebru na izstopni strani zavila in prebila še pleče in se ustavila pod kožo, pobeg 30m.:)

Takole zavijanje te SPCE (SPaCal, čigumi) krogle bo drugič šlo v smer ki je ne želiš.... imam take (slabe) izkušnje s to kroglo. Je ne dam več v cev, je enako poceni precej boljših na voljo.

Deerhunter
10. November 2017, 16:25
Ob šolskem zadetku vsaka krogla ubije. Pri tehnološko manj dovršenih kroglah problem nastane, ko pride do česa nepredvidenega in krogla ni več kos zahtevnejši situaciji.

Lojzes
14. November 2017, 10:11
So točne in poceni. Odlične za lisice. Pričakuj pa pobeg do 100m. Je le FMJ.

Hvala Alojz 1. Prej sem uporabljal Lapua FMJ. Solidne izkušnje. A zmanjkalo. Prijatelj mi je napolnil Lock Base, pa ne vem kaj naj si mislim. Prve izkušnje so tu. Lisica je šla še daleč, lepo zadeta, jazbec tudi 100 m. Ko porabim poskusim morda še SB.
Imej se dobro.