PDA

View Full Version : Sellier&Bellot krogle



Strani : 1 [2] 3

alojz1
2. April 2010, 21:00
Soliden naboj RWS z TIG kroglo po 2,15 € (stara in preizkušena za težjo divjad).Sploh ni treba gledati najdražjih
Pa še cela paleta podobnih po sprejemljivi ceni (vulkan, oriks).

rikec
3. April 2010, 09:38
Soliden naboj RWS z TIG kroglo po 2,15 € (stara in preizkušena za težjo divjad).Sploh ni treba gledati najdražjih
Pa še cela paleta podobnih po sprejemljivi ceni (vulkan, oriks).

Pred tremi dnevi sem pri enem od dolenjskih trgovcev spraševal za krogle... Kaliber 7*57R: Sierra Game King cca.1,60 eur/kom; RWS (kegelšpic) 3 eur/kom. No, razlika je kar precejšnja, še posebej če postreliš 1 ali 2 škatli krogel na leto. Če pa postreliš samo nekaj nabojev, potem bi se jaz na tvojem mestu odločil za kakšno bolj kakovostnejšo kroglo (Norma, RWS,...). Sicer pa, okusi in razmišljanja so različni, kar je razvidno tudi iz te debate tukaj...:icon_lol:

jazbec
3. April 2010, 13:13
Razmišljanje v smislu, če streljaš malo si kupi dražje naboje, če pa streljaš veliko pa cenejše ni na mestu.
Vsakič ko sprožimo na žival, moramo imeti v cevi primeren naboj, ne glede na ceno.

To je tako kot rečejo, saj se malo vozim pozimi, in ne rabim zimskih gum, ko pa rine avto iz jarka pa razmišlja zakaj se je to zgodilo.

Drugače SPCE ni tako slab, je pa res da obstaja veliko boljših krogel. Moji kolegi, poklicni lovci streljajo vse z 8x57, Norma Orix.

Hubert.ctg
3. April 2010, 15:20
Sierra GameKing od 10,4g/160grs radi dobro u kalibru 7x65R, pa ne vidim razloga da ne bi i u 7x57R. Češka municija je dosta precizno napunjena i mišljenja sam da bi sa Sierrinim zrnom trebala biti i bolja od spomenutog RWS Kegelspitza, ili barem isto tako dobra, a ipak osjetno jeftinija. Vjerujem da nečeš zažaliti ako se odlučiš za Bellot sa GameKingom.

rikec
5. April 2010, 07:00
Razmišljanje v smislu, če streljaš malo si kupi dražje naboje, če pa streljaš veliko pa cenejše ni na mestu.
Vsakič ko sprožimo na žival, moramo imeti v cevi primeren naboj, ne glede na ceno.

To je tako kot rečejo, saj se malo vozim pozimi, in ne rabim zimskih gum, ko pa rine avto iz jarka pa razmišlja zakaj se je to zgodilo.

Drugače SPCE ni tako slab, je pa res da obstaja veliko boljših krogel. Moji kolegi, poklicni lovci streljajo vse z 8x57, Norma Orix.

Tako razmišlja veliko lovcev, to sem želel poudarit.... Jaz uporabljam iste krogle ne glede koliko streljam, veliko ali malo... :icon_exclaim:

JAKAJEŽ
5. April 2010, 10:17
Novosti od čehov.

alojz1
5. April 2010, 10:19
Novosti od čehov.

No, to je pa tisto pravo:icon_lol:
To bo pa še Vepru všeč. Samo sprobati mora

Prvi, ki bo te naboje nabavil naj nas obvesti (kje, koliko,točnost....).

JAKAJEŽ
5. April 2010, 10:38
Za enkrat je to samo slika s sejma IWA,v članku pa piše,da se b kmalu pojavila na prodajnih policah v Sloveniji.:icon_wink:

lp

Veper
5. April 2010, 11:12
Alojz1 ne bo mi všeč kot mi tudi ABC ni bila všeč saj je poškodba zelo majhna ,krogla sicer praviloma daje izstrel vendar ga tolšča zaradi majhne (frezane) luknje hitro zapre in vidne krvne sledi ni žival pa teče in teče.Sicer pa ti je verjetno jasno kot uspešnemu vodniku krvosledcev,da kri na sledi ni najpomembnejša in je več ali manj samo vidna potrditev za nas ljudi ki pač nimamo tako ostrega smrčka kot naši psi. Krogla ki je univerzalno dobra mora povzročati hude poškodbe notranjih organov in s tem posledično hitro smrt živali.Takšna krogla pa S&B SPCE vsekakor je.

dolgin
5. April 2010, 11:26
Alojz1 ne bo mi všeč kot mi tudi ABC ni bila všeč saj je poškodba zelo majhna ,krogla sicer praviloma daje izstrel vendar ga tolšča zaradi majhne (frezane) luknje hitro zapre in vidne krvne sledi ni žival pa teče in teče.
Madona,so pa čehi pogruntal tole,malo za cajtam,pa vendar. Veper,zelo podobna krogla je Win. Fail Safe,jaz jo uporabljam v .308(180 grs). V kolikor je prjet prsni koš(kjer koli- visoko,nizko,zadaj, spredaj) srnjad pada v ognju,pujsi in jelenjad v krogu do največ 30 metrov(vedno izstrel in obilna krvna sled). Maš pa čisto res,"bohnadej" da zadaneš v jetra ali pa še bolj zadaj,takrat pa imaš resne težave in rabiš dobrega kuža,da ti to reč poišče. Zato po moje take in podobne krogle niso ravno primerne za v pogon.....
Me pa zanima kakšna bo cena tega čudesa

lp

Hubert.ctg
5. April 2010, 16:39
Sliči na Naturalis, a i cijena bi mogla biti slična, tj negdje kao i S&B Barnes X

Tine
7. April 2010, 09:56
Zdravo. Mene pa zanima, če se pri nas že dobi čeha s Nosler Partition? Bi bilo zanimivo za primerjat s Hinterbergerjevim patrončkom.

rws
7. April 2010, 11:59
...ko se bo že dobu, bo mel vsaj 80m/s manjšo hitrost od hpja:)...in spet bo slabše deloval, kot hpjev nosler.

Tine
8. April 2010, 15:08
aja, saj res. sam "švabi" znajo naštimat robo da dela :icon_confused:

rws
8. April 2010, 19:06
točno tako- Deutschland über alles:)
...žal je vedno veljalo, da potrebuje trša krogla večjo hitrost za dober učinek(kar pa nosler partition tudi je.

rws
8. April 2010, 19:07
drugače pa hp je avstrijska firma, se mi zdi:icon_wink:

De_Tomaso
8. April 2010, 19:52
točno tako- Deutschland über alles:)
...žal je vedno veljalo, da potrebuje trša krogla večjo hitrost za dober učinek(kar pa nosler partition tudi je.



Ko bodo znali naredit avto, ob katerem ne bom zaspal zaradi dolgčasa, bom to tudi verjel. :icon_twisted:


Glede krogel pa mislim, da imajo kar nekaj konkurence in ne bi dajal roke v ogenj za njih.

rws
8. April 2010, 22:14
....res je da majo konkurenco, sam že nekaj časa uporabljam samo ameriške krogle.:icon_wink:
...konkurence pa sigurno nimajo sellier&bellot-u:icon_lol:

Holland
18. January 2011, 10:41
Živjo.
A je kdo že probal novo kroglo od S&B eXergy. Se jo sploh že dobi pri nas?

alojz1
18. January 2011, 11:25
A je kdo že probal novo kroglo od S&B eXergy. Se jo sploh že dobi pri nas?
To mora biti dobra krogla. Tudi čehi so ugotovili, da morajo v korak s časom. Pri tem pa so jih prehiteli celo srbi.
Pri bakrenih kroglah ni možno veliko variant zato so vse podobne. Grom, Naturalis in Exergy so skoraj enake, samo da ima Grom izvrtino zapolnjeno z svincem. Predvidevam, da bo naslednja varianta z plastiko.

Tine
18. January 2011, 11:34
Če bereš njihove rezultate, je ta krogla primerna za nekoliko težjo divjad in daljše strele na lažjo žival. Se pravi, da za moje potrebe dokaj neprimerna, saj jagam večinoma srnjad. Jo bom pa vseeno preizkusil, saj sem bil z Barnesom zelo zadovoljen glede učinka. Tudi jaz jo težko pričakujem in upam, da bo že pred 1.5.2011 imela kaj za pokazat:icon_wink:.

http://www.sellier-bellot.cz/download/exergy-press-release.pdf

Holland
19. January 2011, 17:47
Ja saj zgleda kot, da je "kopija" od barnesa triple shock. Samo konica je nekoliko drgačna, pa še tisti gumbek ima na koncu, tako, da tudi delovanje je po vsej verjetnosti dokaj podobno.

Tine
26. January 2011, 07:50
A je že kaj novega, je že kdo nabavil to čudo... Pri nas se še ne dobi.

Kolovski
26. January 2011, 08:43
Mater men tale exenergy liči na hornady interlock RN... ali je kej v "žlahti"?

detel
26. January 2011, 08:47
Bo treba nabavit krvosledca za zvečer:icon_lol:.

rws
26. January 2011, 11:12
Potem raje vzami Spce, da krvosledec ne bo imel dela:icon_lol:

LOVEC GORC
26. January 2011, 13:26
Zdravo! Mene pa bolj zanima, če ima kdo kakšne izkušnje s kroglo SB HPC IN PTS. S kroglo HPC 7X64, mi je srno kar precej odprlo.

jagerboss
26. January 2011, 13:55
Zdravo! Mene pa bolj zanima, če ima kdo kakšne izkušnje s kroglo SB HPC IN PTS. S kroglo HPC 7X64, mi je srno kar precej odprlo.

Letos sem prvič sprobal krogle HPC v kalibru 30/06. Izkušnje pa so sledeče. Krogla je zelo mehka in žival kot je srnjad močno poškoduje, sprobal sem jo tudi na prašičih. Pri usmrtilnem strelu v vrat ozimcu je bil celotni prednji del prašiča poškodovan, ker se je krogla razletela. Dvakrat sem prašiča streljal skozi gosto, krogla pa ni niti enkrat prišla do prašiča. V prvem primeru je bilo lepo vidno da se je razletela ker sem o tem našel sledi na deblih. V drugem primeru to je bilo v nedeljo še vedno premišljujem kje je ta krogla končala. Prašič je stal v goščavi na 20m, zanesljiv strel za pleče ni prispel do njega. Skratka povedano, glede na to da se pogoni končajo v nedeljo bo ta krogla šla z mano na lov, bo pa to zadnjič.

rws
26. January 2011, 13:59
HPC krogla je primernejša za težjo divjad. Gre za tršo kroglo, na srnjadi se ponavadi ne odpira preveč.
PTS=HORNADY SST je pa ena izmed mehkejših krogel, dela malo več škode na mesu, divjad pa skoraj vedno pade v ognju. Vprašaj za mnenje kolega Pumpo.:icon_smile:

jagerboss
26. January 2011, 14:30
HPC krogla je primernejša za težjo divjad. Gre za tršo kroglo, na srnjadi se ponavadi ne odpira preveč.
PTS=HORNADY SST je pa ena izmed mehkejših krogel, dela malo več škode na mesu, divjad pa skoraj vedno pade v ognju. Vprašaj za mnenje kolega Pumpo.:icon_smile:

HPC je morda trda krogla samo na papirju. HPC krogla je v praksi zelo mehka krogla, ki se ob stiku z najmanjšim predmetom takoj zdeformira pogosto pa celo razleti! Sprobano!!! Velike izstopne poškodbe na manjši divjadi kot je srnjat to dokazujejo.

Markysprej
26. January 2011, 14:32
eden pravi mehka, drugi trša...:icon_confused::icon_evil:

muzikant
26. January 2011, 15:06
Expanding capped bullet. A special-type bullet with an expansion hollow in its front part. The hollow is covered with a copper cap, which improves ballistic properties of the bullet. The bullet has a considerable fragmentation (expanding) effect deep in the target and is thus used for heavy vital game and beast hunting.

Ne gre za mehko kroglo, to pa da z njo streljaš na terenu kjer so ovire, pa pač pove, da nimaš pojma ali pa si naravovarstvenik..:icon_wink:

alojz1
26. January 2011, 15:30
eden pravi mehka, drugi trša...:icon_confused::icon_evil:
Škoda debatirati. Za goščave so edino tiste brez svinčenega jedra ali pa kakšen počasni kaliber z veliko mase krogle. Če ti pa stoji prašič na 20m pa gladka cev, če imamo to možnost.
In to vedno znova odkrivamo

Tine
26. January 2011, 15:52
Mater men tale exenergy liči na hornady interlock RN... ali je kej v "žlahti"?

Meni pa ne.

alojz1
26. January 2011, 16:13
Meni pa ne.
Imaš prav. Interloock ima svinčeno jedro, Exergy pa je bakrena z alu kapico. Tista kapica nima na delovanje krogle nobenega vpliva. Je kozmetika, ki malo izboljša koeficient upora zraka. Avčin, ki je prvi delal take krogle je v luknjico dal kar kalodont, da je lepše izgledalo.

Holland
26. January 2011, 20:35
A kdo ve kdaj se bo dalo kupit pri nas to eXergy? Ali jo že kje majo?

mprimoz
26. January 2011, 23:17
Posledica streljanja prašiča v goščavi z monolitno kroglo (krogla je prebila prašiča):

alojz1
27. January 2011, 08:40
(krogla je prebila prašiča):
Mehka bi se razletela na prvi oviri, delci pa podobno kot šibre zajamejo večji prostor.
Ja za neprevidne strelce ni nobena krogla dobra.

Tine
27. January 2011, 08:58
Kako je s psom?

mprimoz
27. January 2011, 10:54
Ja, glavni problem je neprevidnost strelcev. Najpogosteje se podobne nesreče dogajajo strelcem, ki niso vodnik lovskega psa in se jim po domače j..e za psa, glavno, da prašič ne pobegne.:icon_confused:
Tudi v tem primeru strelec ni bil vodnik tega psa. K sreči krogla ni prodrla do kosti in je bilo poškodovano "le"mišično tkivo. Zdravstveno stanje psa naj bi bilo vspodbudno.

detel
27. January 2011, 11:13
To se prepogosto dogaja. Terier na HR je ostal brez ene zadnje noge in še vedno lovi po treh .

Veper
27. January 2011, 11:16
In sedaj lepo naprej o kroglah in ne o poškodbah psov. Mislim da je že odprta tema o previdnosti na lovu in ta debata spada tja. Hvala:icon_study:

Tine
28. February 2011, 19:13
Zdravo. Kaj kdo uporablja PTS (Hornady SST) kroglo. Nekaj malega piše v tej rubriki, a res zelo malo. Bi jo dal v mojo 7x65r. Kako ste kaj s tem zadovoljni?

alojz1
28. February 2011, 19:20
Krogla je zelo podobna Nosler balistic tipu. Namenjena večjim razdaljam.
Plašč in jedro se po strelu ne ločita (kot pri nekaterih čeških) zato ostane masa krogle večja. Jaz bi jo preizkusil. :icon_lol:

Tine
28. February 2011, 19:25
Če je podobna balistic tipu, bo kar v trgovini ostala. Sem mislil, da je vseeno bolj trda. Vsaj gobe se mi zdijo zelo različne. Ta ima kot nek zob na 1/2, sem si mislil, da se tam ustavi deformacija. No, vsak dan nekaj novega.

rws
28. February 2011, 19:29
Imel sem jo v .308win (9.7g), z njo sem ustrelil 2kom srnjadi, oba za pleče, oba komada sta padla na mestu, podpludbe so bile kar obilne, čeprav je bilo polnjenje takšno, da je bila hitrost na ustju cca 820m/s. Sem pa z njo ustrelil tudi jelena(na cca 40m), visoko v vrat, tako da je krogla zadela vratna vretenca. Krogla jelena ni prebila(pomoje se je razletela), je pa obležal v ognju.
Je pa kolega z njo uplenil vsaj 20kom srnjadi, in menda niti en komad ni naredil koraka. Za srnjad in gamse je to pomoje kar solidna krogla.
Kar se pa natančnosti tiče, pa same pohvale, ima jo tudi kolega v .270win, grupira pod 2cm.

alojz1
28. February 2011, 19:31
No saj pri tisti zadrgi naj bi se deformacija praviloma ustavila.

Tine
28. February 2011, 19:40
podpludbe so bile kar obilne

Lahko malo bolj natančno? Hvala.

alojz1
28. February 2011, 20:04
Imel sem jo v .308win (9.7g), hitrost na ustju cca 820m/s.
Po moji logiki v tem kalibru vsaj 50m/s prehitra.

rws
28. February 2011, 20:15
Lahko malo bolj natančno? Hvala.

Čisto natančno ti ne vem povedat, okoli izstrelne rane krog cca 20cm je bilo plavo. Imel sem že nekaj različnih krogel, pa se mi zdi da je tale najhujša glede podpludb.

Tine
28. February 2011, 20:18
Šit. To pa ni dobro.

dolgin
28. February 2011, 20:43
Zdravo. Kaj kdo uporablja PTS (Hornady SST) kroglo. Nekaj malega piše v tej rubriki, a res zelo malo. Bi jo dal v mojo 7x65r. Kako ste kaj s tem zadovoljni?

SST.....mmmmm. Jaz imam pa same dobre izkušnje s to kroglo,no,dokler nisem sčaral pravega recepta so bile zgodbe podobne kot zgoraj opisane. V kalibru 7x65r ne dela nikakšnih potplutb,divjad pada v ognju;pri lisicah izhodna rana cca 3cm. Je pa res,da imaš lahko malce težav s čiščenjem,če zadaneš v "kakico:icon_lol:",ampak ni nič hudega. Imel sem ta tip krogle tudi v .308 in lahko rečem enako kot za 7mm;predvsem pa je zaradi konstrukcije in učinka ta krogla izredno primerna za pogone,kjer slabši zadetki niso redkost.

Tine
1. March 2011, 03:43
Največ ustrelim na individualnih lovih - zalaz in pa čakanje. Na skupnih lovih sem pa več ali manj v pogonih, zato me to ne skrbi preveč (pa tudi streljamo bolj malo:icon_redface:). Rad bi dobil naboj kjer ni prevelikih podpludb ter z majhnim padcem (za gamsa).
Ko pa zadaneš v kakico, ti nobeden ne more pomagati več. Seveda je pa tu še Nimrod:icon_lol: in dober želodec ter občasno dober pes.
Če te prav razumem, si to polnil sam... Kaj imaš kaj izkušenj s tovarniško polnitvijo?

jagrBlaž
1. March 2011, 10:45
Zdravo. Kaj kdo uporablja PTS (Hornady SST) kroglo. Nekaj malega piše v tej rubriki, a res zelo malo. Bi jo dal v mojo 7x65r. Kako ste kaj s tem zadovoljni?

Jaz uporabljam to PTS(Hornady SST) kroglo 11,7g kaliber 30-06. Zaenkrat sem zadovoljen s to kroglo. Na jelenjadi in prašičih se dobro obnese. Divjad pada v ognju, ne dela nevem kakšnih poškodb in podplutb tako ,da je za probat ta krogla. Na srnjadi(mladičih) se je pametno mal potrudit in oddat dober strel ker tukaj pa zna mal bit škode(ampak ne pretirane). Ti priporočam to municijo in je za probat.

jagrBlaž
1. March 2011, 10:55
meni se dopade ta krogla, glede natančnosti nimaš kaj, dela mi zelo dobre grupe.Pomembno mi je to da žival ampak res, pada v ognju, ne naredi tudi koraka pa čeprav je kdaj pa kdaj tut slab strel(recimo na pogonih), meso pa ostaja za moje poglede malo poškodovano in podpluto. Na mladičih srnjadi pa v veliki večini strelam kar v vrat(itak niso daljši streli od 80m) s to kroglo al pa prej k sem imel druge tok da...

Tine
1. March 2011, 11:30
No bomo sprobali. Seveda, če jo bom dobil pri naših trgovcih.

jagrBlaž
1. March 2011, 11:40
Trgovec v novem mestu jo ima,jst jo tam kupujem

Tine
10. March 2011, 10:42
No, naročena je. Da vidimo koliko časa traja pot NM - Ajdovščina ;)

rikec
10. March 2011, 11:53
No, naročena je. Da vidimo koliko časa traja pot NM - Ajdovščina ;)

Kakšen dan pred pristrelitvijo risanic v vaši LD boš dobil paket :icon_biggrin:

Markysprej
10. March 2011, 18:41
so že naši trgovci začeli z nabavo municije, ker bi rad malo klicaril naokoli in povprašal kaj imajo, pa ne vem, če so si že zaloge naredili?

Tine
10. March 2011, 23:56
Ti kar kliči. Izsledke pa poročaj :icon_wink: Ne vem kaj bo s to kuglo. Sem se danes s starim pogovarjal in mi pravi, da so Hornady več al manj jajca - slabše od Igmana (ki ne dela tako slabo:icon_smile:). Da mu je v 30-06 lisice in mladiče, pa tudi gumbarje včasih na 1/2 stavilo... No, do prve jage bomo nastrelili in na gumbarju stestirali. Me pa jezi, da ni še ExErgy in partition od čeha! Pa kaj živimo na koncu sveta??!

zajec
11. March 2011, 06:14
Nismo na koncu sveta ,vendar imamo prodajalce z mislijo konca sveta.

Markysprej
11. March 2011, 20:36
v celju še niso dobili novega paketa streliva, v novem mestu pa se držijo (dragega) winchesterja za moj kaliber. toliko za zdaj.:icon_lol:
verjetno bom kar kupil poceni fusion, čeprav iščem tudi poceni in švoh S&B.

iztok66
15. March 2011, 16:30
Pozna kdo razliko med SPCE in SP kroglo? Predvsem mišljeno v praksi.

alojz1
15. March 2011, 18:48
Pozna kdo razliko med SPCE in SP kroglo? Predvsem mišljeno v praksi.
SP soft point- v počasnih nabojih dobra, v hitrejših ne
SPCE je pa še slabša :icon_lol: je pa dobra za tarčo, ker dela lepe luknje.

Iztok za kakšen kaliber pa sprašuješ. Vse to smo že na dolgo predebatirali. (beri hvalili in popljuvali).

iztok66
15. March 2011, 20:17
6,5x57r za katerega obstaja samo SP varijanta. Ne vem še keri naboj bom nabavil, jih je preveč :) (bi kar 6,5x75r samo je zelooo malo krogel na izbiro)

alojz1
15. March 2011, 20:40
Barnes tripleshok
http://www.orozje.net/shop/scripts/prodView.asp?idproduct=773
Ta je za vse

iztok66
15. March 2011, 20:52
pa nebi rad sam polnil :)

Prepelicar
16. March 2011, 06:34
Po mojih izkušnjah SPCE odlična krogla v kal. 7 mm, sicer za strele do 150 m. Pa cenovno zelo ugodna.

mugo
16. March 2011, 08:36
Moje izkušnje s SPCE kroglo so s kalibrom 7x57R. Lani sem celo sezono streljal s to kroglo. Pri dobrih strelih za pleče je delala v redu, tudi na jelenjadi (3 kosi). Zadnjič pa me je rezočarala. Pri enem prašiču (malo slabši strel) je prehitro razpadla in iskali smo ga 7 km, preden smo ga dobili. S tršo kroglo ga nebi. Za srnjad je to čisto dobra krogla, za večjo divjad je pa po mojem mnenju premehka (to pride do izraza pri slabih strelih, pri dobrih je vse ok). Letos grem nazaj na ID Classic RWS 11,5g, ki sem jo uporabljal pred SPCE. Čeh ti tudi zelo zapaca cev puške, če primerjam z RWS strelivom. Nekje sem tudi slišal, (ne vem, če je res) da SB uporablja živosrebrne netilke, ki niso ravno cevi prijazne.

Veper
16. March 2011, 09:42
Mugo živosrebrnim netilkam je odklenkalo pred mnooooooooogo leti. Imajo pa jih še stari vojaški naboji.

mugo
16. March 2011, 10:02
Mugo živosrebrnim netilkam je odklenkalo pred mnooooooooogo leti. Imajo pa jih še stari vojaški naboji.

Jaz sem tudi tako mislil. Pa mi je nekdo rekel, da jih SB še ima. Mogoče se bo sam oglasil, saj je kar aktiven na forumu.

luka_k
17. March 2011, 08:01
Tudi tisto o zapacanem roru ne verjamem, saj jaz pri sebi bistvene razlike med čiščenjem po streljanju z RWS KS in SPCE nisem opazil. Z ostalim se pa strinjam z mugotom.

Markysprej
5. April 2011, 19:58
kako so približno trde S&B krogle? sp, spce, pts, xrg

alojz1
5. April 2011, 20:05
kako so približno trde S&B krogle? sp, spce, pts, xrg
Jaz samo spce ne maram
xrg pa mora biti vrhunska samo je še nisem preizkusil.
Me zanima če se motim.
Trdota sama je relativna. Pomembna je hitrost, in povezava jedra z plaščem.

Markysprej
5. April 2011, 20:08
7x65r. srnjad. kupil sem SP, načeloma pa se bolj nagibam k tršim.
torej spce odpade, kako pa so kaj ostale 3 trde (tko, po občutku)?

Veper
5. April 2011, 20:13
Markysprej ne poslušaj Alojza 1 ker SPCE apriori ne mara zaradi tega ker je poceni in z njo strelja 60% jagrov in ker je tolikšen procent je tudi iskanj zastreljene divjadi ki jo seveda išče temu primeren. Jaz streljam z njo že 25 let in imam same dobre izkušnje, oziroma toliko slabih kot z katerokoli drugo kroglo. No Alojz sedaj pa lop po moji sivi betici:icon_lol::icon_lol:

alojz1
5. April 2011, 20:18
No Alojz sedaj pa lop po moji sivi betici:icon_lol::icon_lol:
Siva glava je znak modrosti, ti pa takole mlade učiš....:icon_lol:
Kdor ima krvosledca ob levi nogi naj kar strelja z njo jelena ali prašiča. Je vsaj dobra vaja za psa.

Resno pa me zanima, če je že kdo uporabljal exergy kroglo. Počasi bo šel svinec v pozabo.

Bunny
5. April 2011, 21:20
V moji 10letni karieri, še nisem imel slabe izkušnje z SPCE, no, razen takrat ko sm zgrešil, za kar pa je bilo krivo "pridržalo" na konc kopita:icon_wink:

JANEZ L
5. April 2011, 21:37
Lp!

Na žalost in v vašo zmoto ima Mugo prav... Netilke S&B kljub vsem zagotovitvam še vedno vsebujejo živo srebro... Ne bom se pa spuščal v debate o njihovih kroglah, ker jih dejansko ne poznam, a poznam Mugotov primer, kjer bi krogle iz RWS-ove palete (H-plašč, UNI Classic...), delo opravile hipno...

Lovski zdravo
Janez L

Markysprej
5. April 2011, 22:00
Markysprej ne poslušaj Alojza 1 ker SPCE apriori ne mara zaradi tega ker je poceni in z njo strelja 60% jagrov in ker je tolikšen procent je tudi iskanj zastreljene divjadi ki jo seveda išče temu primeren. Jaz streljam z njo že 25 let in imam same dobre izkušnje, oziroma toliko slabih kot z katerokoli drugo kroglo. No Alojz sedaj pa lop po moji sivi betici:icon_lol::icon_lol:

no, SPCE nočem uporabljat ker želim lažjo kroglo, in tršo. vsaj za prvi kriterij SP ustreza, za drugega ne vem.
bom pa SPCE uporabljal eventuelno za drugi, popravni strel. ker zaradi plezanja pade ravno v sredino:icon_wink:
drugače pa tudi jst dajem prednost kvaliteti pred kvantiteto :icon_lol:

Veper
5. April 2011, 22:34
Markysprey veš tudi jaz sem v začetku nosil po žepih 100 različnih krogel in si govoril da je ta dobra za to druga pa za drugo in si na preži postavljal uprašanje kaj bo prišlo in kakšno kroglo naj dam v puško in kaj če pride nekaj drugega pa bom imel neprimerno krioglo. Zadevi sem že pred mnogimi leti prišel do konca in za vsako puško uporabljam pač tisto kar je nekako najbolj univerzalno in primerno za tisti kaliber in nikoli res nikoli nimam niti v omari različne municije za eno orožje. Tudi ko so uprašali svetovnega prvaka v streljanju kakšno municijo uporablja je dejal "vedno isto" in to je tisto pravo. V stari dobri Preduzeče 44 je pač spce terna in ravno tako v češki bokarici 7x57r/16 je spce kraljica. V Browningu je pa za lov fusion in za tarčo polnjena siera match king in to je to. Ampak na Browningu uporabljam tudi dva daljnogleda in sicer za jago enega in za tekmo drugega tako da sta nastreljena vsak za svoj namen in to je to. Ne zgodi se da bi šel s strelskim daljnogledom na jago in obratno. Skratka ne razmišljaj o100 različnh kroglah ampak se odloči za eno ,jo spoznaj in uporabljaj za vse pa boš imel veliko več uspeha kot pa če boš na štantu mencal z tremi različnimi kroglami v rokah.

Tine
6. April 2011, 07:42
Lp!

Na žalost in v vašo zmoto ima Mugo prav... Netilke S&B kljub vsem zagotovitvam še vedno vsebujejo živo srebro... Lovski zdravo
Janez L

Te tri pike me pa zanimajo. V tvojo trditev resnično dvomim, zato bi bil zelo vesel, če bi jo vsaj malo utemeljil.

Markysprej
6. April 2011, 11:32
Markysprey veš tudi jaz sem v začetku nosil po žepih 100 različnih krogel in si govoril da je ta dobra za to druga pa za drugo in si na preži postavljal uprašanje kaj bo prišlo in kakšno kroglo naj dam v puško in kaj če pride nekaj drugega pa bom imel neprimerno krioglo. Zadevi sem že pred mnogimi leti prišel do konca in za vsako puško uporabljam pač tisto kar je nekako najbolj univerzalno in primerno za tisti kaliber in nikoli res nikoli nimam niti v omari različne municije za eno orožje. Tudi ko so uprašali svetovnega prvaka v streljanju kakšno municijo uporablja je dejal "vedno isto" in to je tisto pravo. V stari dobri Preduzeče 44 je pač spce terna in ravno tako v češki bokarici 7x57r/16 je spce kraljica. V Browningu je pa za lov fusion in za tarčo polnjena siera match king in to je to. Ampak na Browningu uporabljam tudi dva daljnogleda in sicer za jago enega in za tekmo drugega tako da sta nastreljena vsak za svoj namen in to je to. Ne zgodi se da bi šel s strelskim daljnogledom na jago in obratno. Skratka ne razmišljaj o 100 različnh kroglah ampak se odloči za eno ,jo spoznaj in uporabljaj za vse pa boš imel veliko več uspeha kot pa če boš na štantu mencal z tremi različnimi kroglami v rokah.

da, da je ena univerzalna krogla najboljša sem tudi jst uvidel.
da pa bi si prihranil čas, da spoznam katera krogla je najboljša oz. vsaj zožal ožji izbor, pa se še malo tu posvetujem z vami. ter te iskušnje ki jih imate in jih tudi ZAPIŠETE, so zares zlata vredne.:icon_exclaim::icon_study:
no, in upam da bom čimprej pristal na eni. in zaenkrat imam škatlo SP-ja. upam da bom zadovoljen.

dolgin
6. April 2011, 18:59
drugače pa tudi jst dajem prednost kvaliteti pred kvantiteto
zakaj pa potem streljaš češko municijo? Kupi si kaj od Norme ali RWS-a,če pa ti gre za kvaliteti in kvantiteto z roko v roki pa PPU Grom...

alojz1
6. April 2011, 19:14
če pa ti gre za kvaliteti in kvantiteto z roko v roki pa PPU Grom...
Ali si z njo že kaj ustrelil? Me zanima kako se obnaša še v drugih kalibrih razen 308

Prskač
7. April 2011, 19:43
Ppu Grom sem uporabljal v kal. 7x64 in mi je super delal, sem bil zadovoljen. Po mojih prepričanjih gre za nekoliko tršo kroglo.

alojz1
7. April 2011, 20:05
Seveda je trša saj je cela bakrena. Tista svinčena konica je samo zato, da zapolni luknjico. Pri Naturalisu je plastična, Exergy pa mislim, aluminij.

Veper
7. April 2011, 21:10
in če me spomin ne vara PPU GROM izdelujejo čisto v drugi tovarni kot S&B ki je izdelana na češkem in o češki municiji oziroma krogli smo se pogovarjali še nekaj postov nazaj. V eni drugi temi pa smo prdebatirali in ugotavljali o neki drugi krogli ki se imenuje GROM. Hvala.

Erysimum
8. April 2011, 07:43
Seveda je trša saj je cela bakrena. Tista svinčena konica je samo zato, da zapolni luknjico. Pri Naturalisu je plastična, Exergy pa mislim, aluminij.

Pred časom sem počez prerezal in naj vam povem, da nima tako malo svinca. Če najdem prerezano kroglo bom prilepil sliko.

alojz1
8. April 2011, 19:42
Tule se vidi koliko svinca je v krogli.

Tine
9. April 2011, 09:22
Owww! Češko strelivo. PPU ima ali pa ustvarite svojo temo:icon_exclaim:

Holland
10. April 2011, 09:59
Če koga zanima se pri že dobi eXergy ampak samo v kalibrih 30-06 in 308.

Tine
10. April 2011, 13:41
Kaj veš kdaj bo kaj povečal izbor kalibrov?

Holland
10. April 2011, 19:14
Kaj veš kdaj bo kaj povečal izbor kalibrov?

Ne vem, to tudi mene zanima.

Sršen
12. April 2011, 10:54
... Nekje sem tudi slišal, (ne vem, če je res) da SB uporablja živosrebrne netilke, ki niso ravno cevi prijazne.

Hykel pravi drugače:

Dear Sir.

All our cartridges and shotshells have primers with our primer mixtures "NEROXIN". This primer mixtures are without mercury fulminat and kalium chlorat, that mean they are non-corrosive and non-errosive. But contain heavy metals (lead, baryum and antimony). If you want shoot our pistol and revolver cartridges in closed ranges, than I can you recommand our cartridges with primer mixtures NONTOX which are not only without mercury fulminat and kalizum chlorat but also without heavy metals.

Yours faithfully

Hykel

Sellier & Bellot

Markysprej
12. April 2011, 14:21
Če koga zanima se pri že dobi eXergy ampak samo v kalibrih 30-06 in 308.

uvoznik noče drugih uvoziti ali jih lahko po naročilu?

Holland
12. April 2011, 16:55
uvoznik noče drugih uvoziti ali jih lahko po naročilu?

Pojma nimam, bi ga blo za vprašat.

Tine
25. April 2011, 15:11
Končno sem včeraj nastrelil bokarico na PTS. Grupe, kot že od drugih forumašev povedano, odlične. Dve grupi dveh strelov v 1 cm. Upam, da mi ne bo preveč razbijala, saj takih zadetkov v tej puški še nisem dosegal, sem pa stestiral že kar veliko streliva.
O poškodbah pa (upajmo:icon_wink:) naslednji mesec.

De_Tomaso
25. April 2011, 20:59
Jaz bom verjetno prešel na RWS Bionic Black in bom nato poročal, kako se kaj obnese.

mprimoz
17. May 2011, 12:05
No pa sem jo preizkusil, kroglo eXergy v kalibru 30-06, 11,7 g.
Uplenil dva kosa srnjadi:
1. kos: vstop krogle za plečetom, izhod nekaj reberc bolj nazaj, padel v ognju, poškodbe minimalne.
2. kos: vstop krogle v trebušno votlino, izhod za plečetom, padel v ognju, poškodbe minimalne.

Markysprej
17. May 2011, 13:57
lepo bi prosil da poveš, morda kar javno, kje se ta šment dobi in koliko je cena. ker jst ga mislim uporabljat v kombinirki, pa ga skoraj nikjer nimajo...

main757
17. May 2011, 15:17
Zanimivo.

Veper
17. May 2011, 17:16
lepo bi prosil da poveš, morda kar javno, kje se ta šment dobi in koliko je cena. ker jst ga mislim uporabljat v kombinirki, pa ga skoraj nikjer nimajo...
Nič ne bo z javnim neplačanim reklamiranjem.Na ZS je pa druga pesem.

kozu
5. July 2011, 11:57
Včeraj sem prvič probal kroglo spce 11,2g v kalibru 7X57 in to na mladici rezultat je bil izhodna luknja v premer 10x10cm in sem malo razočaran nad učinkom kroglje mislim da bom raje še naprej uporabljal hornady interbond.

muzikant
5. July 2011, 12:16
Kam si pa zadel ?
Drugače SPCE v tem kalibru ne dela takih izhodnih ran, in po enem strelu ne zamenjuj municije.

kozu
5. July 2011, 12:46
Vhodna 5cm za plečetom na drugi stani pa isto za plečetom izhoda. Samo tako luknjo ki jo naredila kroglja je se nism vidu pri nobeni kroglji.

muzikant
5. July 2011, 12:56
Vhodna 5cm za plečetom na drugi stani pa isto za plečetom izhoda. Samo tako luknjo ki jo naredila kroglja je se nism vidu pri nobeni kroglji.

Pod kakim kotom na os cevi je stala ? Če je stala na plot, je možno da je bila krogla že pred vhodno rano deformirana.

mugo
5. July 2011, 13:03
Točno tako kroglo v tem kalibru uporabljam tudi jaz. Nebi rekel da je na srnjadi kaj bolj razbijaška od drugih. Na enem primeru ne moreš kar sklepati na spošno. Ko boš upenil kakih 20 kosov boš videl, če je ta krogla sprejemljiva zate. Tudi 3 kose jelenjadi sem uplenil z njo, noben ni šel več kot 50m.

Kolovski
5. July 2011, 14:35
Evo, dodajam še slikovno gradivo. Mogoče je bila kakšna bilka pred mladico, ampak mislim, da to ne bi smelo vplivati na deformacijo krogle. Tudi jaz sem bil presenečen...

alojz1
5. July 2011, 15:23
Kozu, jaz ti kar verjamem. Še Veper, ki je zelo vztrajen je zapustil SPCE takoj, ko je ustrelil še en drugi patron.:icon_lol:
Načeloma je pa tako, da v 7x57 me bi smela narediti takšne škode.

PRIMOZ
5. July 2011, 15:40
Skoraj zagotovo ti je krogla prej prijela kakšno vejo, ker takih poškodb še veliko bolj rezantni kalibri ne delajo z isto kroglo. Upleni še kakšen kos pa poročaj.
lp

Veper
5. July 2011, 16:07
Hej Alojz1 res je da sem šel na ppu ampak če ne bo dobavljiv oziroma če ga slučajno ne bo takrat ko ga bom rabil bom vsekakoršel nazaj na S&B SPCE ker to je fantastična vsesplošno uporabna krogla ki podira tako kot je treba.:icon_twisted:

Markysprej
5. July 2011, 16:24
fantje fantje, v bakru je prihodnost! kar povprašajte cigane...:icon_lol:

aha še to: xrg bi naj dolenjski veleuvoznik dobil nekje sredi poletja. spraševal sem za 7x65r, verjetno pa bo dobil tudi druge. ima pa že mislim da .308win za okoli 2,5€/kom

main757
5. July 2011, 16:29
Verjetno si zadel točno v rebro, kjer se ti je krogla deformirala in povzročila veliko izstrelno rano. Meni se to zgodi pri tem kalibru če streljam komad zelo blizu ali pa če ima komad nizko težo. Pri starem srnjaku je izstrel ponavadi za 2€ kovanec. Lisico pa odpre za cel CD. Ne skrbi ti vsaj ni bilo treba iskati, kar je na tem forumu zelo zaželjeno.

Kolovski
5. July 2011, 18:24
Sem bil zraven, ko je streljal. Res je bilo blizu, cca. 50m. Mprimož, veje pa ni mogel zadeti, ker je bilo to na travniku (kakšno bilko ja pa lahko zadeu, to pa ne rečem...).

Kolovski
5. July 2011, 18:34
Aja pa še to... res je bil šibek komad, 9kg.

kuglaabc
5. July 2011, 22:18
Ja pol pa zna bit to, 11,2 grama in okoli 9kg težek komad. Evo pa smo skupaj - razmerje v teži, ni kaj. 100 % ti rečem.

alojz1
5. July 2011, 22:52
Ja pol pa zna bit to, 11,2 grama in okoli 9kg težek komad. Evo pa smo skupaj - razmerje v teži, ni kaj. 100 % ti rečem.

Malo razmisli.
Če pri tej teži naredi takšno katastrofo pomeni, da se krogla razleti takoj pri vstopu. Pri večji divjadi ni izstrela, zato tudi ni krvi. S to kroglo pri nas propade največ divjadi, ker neizkušeni lovci največkrat mislijo, da so zgrešili in niti ne iščejo. Pri tistih redkih kontrolah pa divjad leži v krogu 50m.

zlatorog
6. July 2011, 08:44
Ja pol pa zna bit to, 11,2 grama in okoli 9kg težek komad. Evo pa smo skupaj - razmerje v teži, ni kaj. 100 % ti rečem.
kuglaabc, kako ti je pa to uspelo izračunati ?, bravo. :icon_lol:

kuglaabc
6. July 2011, 10:56
Kako sem to zračunal, enostavno, po matematični formuli o sorazmerju. A ja, potem sem še malo razmislil; ta krogla se razleti nekoliko kasneje cca. 5cm po vstopu. Kako si "nekdo" upa kritizirat najboljšo kroglo po Veprsko. Odlična, precizna, ne prestižna; sam od časa do časa kakšna odluta mal po svoje. Tako na tarči kot na divjadi in evo sorazmernost.

kuglaabc
6. July 2011, 10:59
Ups, pozabil bistvo, ker nimam dovolj prakse. Ne vem, kako bi se obnesla pri diagonalnih strelih, glede na vstopni kot in os cevistrelca.

alojz1
6. July 2011, 16:23
Ne vem, kako bi se obnesla pri diagonalnih strelih, glede na vstopni kot in os cevistrelca.
Ti lahko jaz povem. Olično - samo vstopna luknjica :icon_evil:
Notri pa....

main757
6. July 2011, 16:36
Ti lahko jaz povem. Olično - samo vstopna luknjica :icon_evil:
Notri pa....

......kot pri vseh, župca.

kuglaabc
6. July 2011, 22:40
Hvala, sem brez komentarjev, ste me prepričal.

zlatorog
7. July 2011, 14:50
Hvala, sem brez komentarjev, ste me prepričal.
Ti se pa hitro pustiš prepričati. :icon_wink::icon_lol:

kuglaabc
7. July 2011, 16:11
Kaj pa češ, če jo vsi hvalijo, bo pa že res nekaj malega na tem. Dobra je, ni kaj.

zlatorog
7. July 2011, 16:51
Ja res je, naredi lepo luknjo v tarči.

detel
13. July 2011, 21:58
Hej Alojz1 res je da sem šel na ppu ampak če ne bo dobavljiv oziroma če ga slučajno ne bo takrat ko ga bom rabil bom vsekakoršel nazaj na S&B SPCE ker to je fantastična vsesplošno uporabna krogla ki podira tako kot je treba.:icon_twisted:

Na veliko so jo uporabljali poklicni lovci, tudi za jelenjad, ali pa jo še........

main757
14. July 2011, 09:52
Veper, GECO nisi uporabljal ker ima slabo prebojnost, SPCE pa je isto mehka krogla pa praviš, da podira kot je treba. Lahko to malo širše obrazložiš?

frutk
22. October 2011, 08:07
Pozdravljeni,mene zanima nekaj glede krogle S&B SP 11,7g v 30-06 kakšna je trdota te krogle,natančnost,pa za katero divjad je bolj primerna,hvala za odgovor.

Prskač
22. October 2011, 08:24
Pozdravljeni,mene zanima nekaj glede krogle S&B SP 11,7g v 30-06 kakšna je trdota te krogle,natančnost,pa za katero divjad je bolj primerna,hvala za odgovor.

S&B SP je mehka krogla, natančnost je odvisna od polnenja in puške, primerna je za vso našo parkljasto divjad. lp

206
22. October 2011, 08:30
Samo uporabniki na tem forumu so po prebranem bolj zadovoljni z SPCE in HBT kroglami.

jagerboss
22. October 2011, 14:09
Jaz to kroglo v tek kalibru uporabljam za lov srnjadi. Krogla je mehka in zato primerna za manjšo divjad. Glede preciznosti nimam pripomb. Natančno zadeneš tudi na 200m. Pri srnjadi se mi dopade ker ne razbija. Žival skoraj vedno pade v ognju in ni nikakršnih podpludb. Sprobal sem jo tudi na divjem prašiču. Tukaj igra velik pomen mesto zadetka in teža prašiča. Pri živali od 100kg naprej moraš zadet natančno za plečko. Zgodilo se je že da je bil prašič zadet v plečko, kroglo je odnesel stran in preživel.
Mislim da za tistih 20 eurov za škatlo in za lovišča kjer se pretežno lovi srnjad je ustrezna rešitev.

Lp.

alojz1
22. October 2011, 19:45
Debate o čeških kroglah so kot polna luna. Vsak mesec od začetka.

jagerboss
22. October 2011, 20:52
Debate o čeških kroglah so kot polna luna. Vsak mesec od začetka.

Če boš natančno pregledal stare lune boš ugotovil, da smo o krogli SP zelo malo napisali.

Lp.

Ahiles
22. October 2011, 21:08
jaz vama dam kar obema prav :icon_lol:

največ mislim, da je bilo govora o SPCE. za razliko od SPCE je SP mehkejša krogla, v glavnem jo izdelujejo v nižjih gramažah. na srnjadi dela solidno (če kolikor toliko zadaneš obleži, vendar pogosto ne da izstrela). Sam je zaradi prašičev in jelenjadi ne uporabljam.

Glede učinka na srnjadi ti pa lahko povejo več tisti, ki jo uporabljajo...

alojz1
22. October 2011, 21:26
pogosto ne da izstrela[/B]). Sam je zaradi prašičev in jelenjadi ne uporabljam.
Preveč pogosto :icon_lol:

main757
22. October 2011, 21:44
Ahiles, pri katerem kalibru ti na srnjadi SP neda izstrela?

Breza
22. October 2011, 21:55
Tud mene zanima, v katerem primeru ne da izstrela. Prej sem uporabljala Hirtenberg (za srnjad "ta male" 8,0 g, ki jih že dolgo časa ne delajo več), zdaj pa imam SP. Ni se mi še zgodilo, da ne bi bilo izstrela. Divjadi po strelu navadno ni treba iskat, ker takoj obleži, kar se podpludb tiče pa tudi ni drame.

Se mi je pri SP zgodilo, da je krogla v telesu spremenila smer. Vstopna rana šolsko za plečko, izstopna pa vrh vihra. S Hirtenbergom nimam te izkušnje.

alojz1
22. October 2011, 22:27
Breza, če govoriš počasnem kalibru 8x57 potem imaš prav. Mehke krogle ne dajo izstrela pri večjih hitrostih (7x64, 7 rem mag ). V 7x57R je pa kar spodobna. Če koga ne moti velika občutljivost na ovire (travca).

Ahiles
22. October 2011, 22:47
se kar strinjam z Alojzem. Že razlika med 7x57r in 7x65r se opazi. Pri 7x65r ni bilo vedno izstrela (srninski komad in tele).

V postu je bilo pa mišljeno za 30-06, čeprav praktičnih izkušenj s to kroglo v tem kalibru nimam (ugibam...)

main757
23. October 2011, 00:00
Ahiles, če te prav razumem SP v 30-06 pri srnjadi neda vedno izstrela?

Ahiles
23. October 2011, 01:59
ne vem... nimam tega kalibra :icon_wink:

je pa dejstvo, da v 7x65r izstrela ni bilo vedno. Sem pa odstrelil premalo kosov srnjadi s to kroglo, da bi lahko realno ocenjeval učinek in izstrel pri njej. Gotovo sem si pa ustvaril mnenje, da ga za jelenjad in pujse ne bom uporabljal.

Breza
23. October 2011, 10:12
Breza, če govoriš počasnem kalibru 8x57 potem imaš prav. Mehke krogle ne dajo izstrela pri večjih hitrostih (7x64, 7 rem mag ). V 7x57R je pa kar spodobna. Če koga ne moti velika občutljivost na ovire (travca).

Res je. Govorim o 8x57.

main757
23. October 2011, 12:11
S kroglo SP v kalibru 7x64 sem uplenil cca. 10kom srnjadi in pri vseh je bila izstopna rana. Na leto vidim cca.30 kom uplenjene srnjadi tudi s SP v kal 7xXX, 8xXX, .30X, in še vsak komad je imel izstrelno rano.
Meni se še ni zgodilo, da srnjad ne bi imela izstopne rane v kalibru 7x64, 7x57.

jagerboss
23. October 2011, 13:23
To kroglo v kalibru 30/06 uporabljam že vrsto let in vsako leto uplenim cca 5 ali 6 kom srnjadi. Vsakič je prebito, podpludp pa ni!

Pred leti pa sem streljal ozimca na razdalji 20 m. Strel za plečko,kroglo pa sem našelv stegnu.

alojz1
23. October 2011, 19:39
Pred leti pa sem streljal ozimca na razdalji 20 m. Strel za plečko,kroglo pa sem našelv stegnu.
Ostanek krogle ali samo plašč si našel v stegnu. Večji del se razleti v drobne koščke, ki jih je težko najti. Jih pa pojemo. :icon_exclaim:

jagerboss
23. October 2011, 20:20
Ja, ko sem kroglo našel je imela tako obliko, da je skoraj nebi prepoznal. Nedvomno je kakšen košček končal tudi kje drugje.

Navse zadnje za tako ceno ne moreš kaj dosti zahtevat.

alojz1
23. October 2011, 20:30
Navse zadnje za tako ceno ne moreš kaj dosti zahtevat.
Zmotno mišljenje. Ko je moj prijatelj videl rentgensko sliko srne, ki je bila polna svinca je takoj zamenjal naboje. Sploh si ne predstavljamo kako strupen je svinec. Zraven krogel za polnjenje sem dobil navodila o obveznem umivanju rok po delu z kroglami. Pa tudi v zaprtih streliščih pri nas je že prepovedana uporaba neoplaščenih krogel (zaradi izparevanja ob strelu). Lovci pa preveč razbito divjačino odkupujemo in uporabljamo v prehrani.

jagerboss
24. October 2011, 07:50
Vzamem v vednost in v doboče upoštevam!

Jack0709
27. October 2011, 23:24
Z moje strani uporabljam kroglo spce v kalibru 7x64 in pa 7x57r oba dva kalibra v 11,2g in sem z njima zelo zadovoljen, zelo primerne za srnjad, nobene podpludbe, streljal srnjaka v tem letu na 190m z 7x64 in obležal v ognju, ravno včeraj pa srno na 100m z 7x57r, ki je prav tako obležala v ognju, Skratka kar se mene tiče je za srnjad, ki je glavna divjad v našem lovišču, to odlična krogla.... Sem pa naredil tudi preizkus v tarčo z 7x57r S&b spce 11,2g in pa z rws t mantel 11,5g in ugotovil, da razlike v tarči tako rekoč ni, vse so bile točno nad sredino grupirane na 8-9 na razdalji 116m, streljal pa sem z češko bokarco 7x57r/16 Naredil 3 strele enega za drugim, počakal 10 min in nato še tri strele enega za drugim, tako, da bi moral biti test mirodajen...

LP!

kozu
27. October 2011, 23:56
Možno samo moje orožje spce kroglje ne bo vidlo več.

alojz1
28. October 2011, 00:25
Zadnji trije posti so odraz našega razmišljanja. Moj namen ni, da lovske kolege prepričujem o škodljivosti zdrobljenih krogel v mesu. Dovolj je, da za to vemo. Kako se bomo odločili pa je naša stvar. In vesel sem, da nekateri to upoštevate.
Največkrat uporabljen izgovor je, da so te krogle poceni, so točne in ne delajo podpludb. Če pa najdemo ostanek krogle pa vidimo, da je to samo plašč ali pa še 1/3 svinca. Ostalo je v mesu.
Danes je izbira streliva zelo pestra. Lahko najdemo tudi poceni krogle, ki imajo trše jedro , zadržijo večino mase v deformiranem plašču in dajo vedno izstrel tudi pri težji divjadi. Če pa kupimo dražje za lov, pa nabavimo za tarče še poceni strelivo kot prakticirajo skandinavci.

jagerboss
28. October 2011, 07:55
Ja ta zgodba o svincu v mesu me kar malo skrbi. Slišal sem jih že nekaj a nikoli resno pomislil o zadevi. Škoda je da se strupimo z lastnimi rokami, ko bi zadevo za kakšen EUR več hitro uredili.
Doma me čaka ozimc za izkoženje, streljal sem ga s kroglo SP, obležal je po 30m. Krogla ga je prebila, kaj pa je na mesu pustila pa ne vem.

V bodoče bom pri nakupu municije upošteval tudi ta faktor!!!

detel
28. October 2011, 08:07
A si tudi večje komade streljal s SP, je učinkovita, npr. merjasca ?

jagerboss
28. October 2011, 09:22
Kakšen učinek je imela na merjasca si se lahko sam prepričal, saj si videl poškodbo na merjascu, ki ga je kasneje uplenil tvoj oče!

detel
28. October 2011, 09:40
Aha, torej je ta krogla bolj za srnjad.

alojz1
28. October 2011, 10:56
Nevarnost svinca - v naši okolici je zbolela cela družina. Čisto slučajno so v bolnici odkrili zastrupitev z svincem. Svinec je bil v moki, ki so jo mleli doma. En del v mlinu je bil zalit z svincem.
In še to. Vsi rimljani so imeli v kosteh preveliko vsebnost svinca zaradi svinčenih cevi v Rimu. Povprečna starost umrlih je 35 let.
Tudi vodna perjad pogine, če poje svinčeno šibro. Zato so v nekaterih državah že prepovedane.

detel
28. October 2011, 12:56
Veliko pomaga, če strelno rano na široko obrežemo.

Veper
28. October 2011, 13:02
Ah Alojz 1 sedaj pa že pretiravaš. Če bi bilo vse kar si napisal tako hudičevo resno bi jaz že zdavnaj "s andjelima na vrh neba igral Ral,preferans i ajnc" je zapel in še poje Balaševič. Pojedel sem toliko divjačine streljane z S&B da bi moral potoniti če bi skočil v vodo že samo zaradi svinca. Tudi nekateri ljudje nosijo mnogo let v telesu krogle ki jih niso izrezali zaradi nevarnosti operacije in da ne govorim o divjih prašičih ki veselo tacajo okrog z svincem pod kožo. Po moje te je "sovraštvo"do krogel S&B zaneslo tako daleč,da boš kmalu začel pridigati kako so škodljive na prižnici he he.:icon_lol: Alojz svinec je res strupen ampak take panike pa ni treba zganjati ker dokazano je bilo v zraku več svinca kot v mnogo kilah mesa ko smo vozili še osvinčen bencin pa se nio nihče sekiral. Sicer pa tudi ostale krohgle ki imajo svinčeno jedro pustijo svinec v mesu ampak pomembno je tisto da niso S&B. Alojz močno pretiravaš, bom zaradi tega spet začel streljati S&B :icon_lol:Sicer pa sem tako in tako že začel ker mi je zmanjkalo Groma. Sploh pa so verjetno bakrene krogle še slabše za zdravje, vse pa so zelo slabe za zdravje divjadi če zadenejo tako kot je treba :icon_wink:

muzikant
28. October 2011, 13:40
Dejstva, ki jih zagovarja Alojz1 so naslednja:

- Bellot s kroglo SP so jajca, in za lov popolnoma neuporabni naboji
- za isti ali manjši denar kot stane serijski Bellot SP, lahko naredimo naboj z kroglo zadnje generacije
-vsako uživanje teških kovin je za zdravje škodljivo


Mislim da bo ta dejstva teško negirati.:icon_wink:

Veper
28. October 2011, 14:40
O večji od Čajkovskega ali si našel kje v mojem postu slučajno z velikima črkama napisano SP?? Nisi ?? preberi še enkrat, priporočam in potem govori,pardon piši dalje. Lahko pa napišeš da je S&B SPCE slaba krogla ali po tvoje "jajca ki niso uporabna za lov" pa bom še bolj prepričan da ne veš kaj je kvintni krog in še manj kaj so višaji in nižaji sploh pa ne obvladaš kontrapunkta ki je zelo pomemben pri skladanju skladb oziroma komponiranju. To da je uživanje težkih kovin škodljivo pa je vse splošno znano in se odraža predvsem v denarnicah tistih ki imajo kakor koli posle povezane z "arcnijami in zdravstvom" Predvsem je škodljivo če svinec uživamo direktno z penetracijo in ne skozi usta kot je v navadi. Pa naj bo svinec S&B ali pa RWS. Tudi tombak je strupen in zopet najhujše posledice pusti med penetracijo. Glasbenik upam da ne kadiš ali pa piješ alkohola saj tudi to škodi zdravju sploh v večjih količinah pa nima nobene veze z češko municijo, razen če je češko pivo. Sicer pa je debata tako in tako zašla pa vseeno me boš zelo težko prepričal, da je S&B slabo strelivo iz enostavnega razloga. Alojz S&B sovraži zato ker ga uporablja največ lovcev in je zato posledi?no tudi procent zastreljene divjadi največji. Včasih ko smo še pisali tudi kalibre v naše dnevnike iskanj je bil najpogostejši zastrel povzrčen z kalibroma 8x57 in 7x75r pa verjetno ti bom moral razložiti zakaj kajne?? No časi se spreminjajo in sedaj je največ zastreljenega z8x57 in 3006 takoj za tema kalibroma pa pridejo kalibri 5,6 pa vse skupaj nima nič skupnega z kvaliteto S&B krogel ampak z pogosto uporabo le teh. Ja Čajkovski tukaj išči zajca in ne v dobri stari švabski robi. Tisto kar pa zagovarja Alojz 1 pa naj zagovarja sam saj vem da je polnoleten in zadevo obvlada. Dobro se namreč poznava in še enkrat ti zagotavljan da ne potrebuje zagovornika sploh pa ne da bi ga zagovarjal na njemu takop priljubljenem področju kot je balistika. S&B SPCE Rulles h ehe he:icon_confused::icon_lol:

Markysprej
28. October 2011, 15:16
ah veper, ti pa tko posplošuješ da bo kdo še menil da ima s&b samo spce krogle. dobijo se tudi bakrene tsx & xrg od s&b.
res pa je da je treba šparat...:icon_lol:

muzikant
28. October 2011, 16:43
O večji od Čajkovskega ali si našel kje v mojem postu slučajno z velikima črkama napisano SP?? Nisi ?? preberi še enkrat, priporočam in potem govori,pardon piši dalje. Lahko pa napišeš da je S&B SPCE slaba krogla ali po tvoje "jajca ki niso uporabna za lov" pa bom še bolj prepričan da ne veš kaj je kvintni krog in še manj kaj so višaji in nižaji sploh pa ne obvladaš kontrapunkta ki je zelo pomemben pri skladanju skladb oziroma komponiranju. To da je uživanje težkih kovin škodljivo pa je vse splošno znano in se odraža predvsem v denarnicah tistih ki imajo kakor koli posle povezane z "arcnijami in zdravstvom" Predvsem je škodljivo če svinec uživamo direktno z penetracijo in ne skozi usta kot je v navadi. Pa naj bo svinec S&B ali pa RWS. Tudi tombak je strupen in zopet najhujše posledice pusti med penetracijo. Glasbenik upam da ne kadiš ali pa piješ alkohola saj tudi to škodi zdravju sploh v večjih količinah pa nima nobene veze z češko municijo, razen če je češko pivo. Sicer pa je debata tako in tako zašla pa vseeno me boš zelo težko prepričal, da je S&B slabo strelivo iz enostavnega razloga. Alojz S&B sovraži zato ker ga uporablja največ lovcev in je zato posledi?no tudi procent zastreljene divjadi največji. Včasih ko smo še pisali tudi kalibre v naše dnevnike iskanj je bil najpogostejši zastrel povzrčen z kalibroma 8x57 in 7x75r pa verjetno ti bom moral razložiti zakaj kajne?? No časi se spreminjajo in sedaj je največ zastreljenega z8x57 in 3006 takoj za tema kalibroma pa pridejo kalibri 5,6 pa vse skupaj nima nič skupnega z kvaliteto S&B krogel ampak z pogosto uporabo le teh. Ja Čajkovski tukaj išči zajca in ne v dobri stari švabski robi. Tisto kar pa zagovarja Alojz 1 pa naj zagovarja sam saj vem da je polnoleten in zadevo obvlada. Dobro se namreč poznava in še enkrat ti zagotavljan da ne potrebuje zagovornika sploh pa ne da bi ga zagovarjal na njemu takop priljubljenem področju kot je balistika. S&B SPCE Rulles h ehe he:icon_confused::icon_lol:

SP in SPCE sta po konstrukciji in lastnostih dve popolnoma različni krogli, tako da si verjetno malo zamenjal, ali iz neznanja ali pa slučajno.
Moj post je bil mišljen splošno ne kot odgovor na tvoje ekspertizo.
Sploh pa nisem jaz prava oseba za zdravljenje kompleksov, probaj na kakši bukvi ali hrastu.:icon_wink::icon_wink:

Veper
28. October 2011, 17:15
SP in SPCE sta po konstrukciji in lastnostih dve popolnoma različni krogli, tako da si verjetno malo zamenjal, ali iz neznanja ali pa slučajno.
Moj post je bil mišljen splošno ne kot odgovor na tvoje ekspertizo.
Sploh pa nisem jaz prava oseba za zdravljenje kompleksov, probaj na kakši bukvi ali hrastu.:icon_wink::icon_wink:

Se popolnoma strinjam z napisanim in že iščem bukev in hrast da mi odigrata etudo (u naj bi imel na vrhu dve pikici) kajti splošno znano je, da objemanje drevja (vsej po Simonu velikem) pomaga pri poslušanju glasbe ,ki jo ustvarja krogla S&B SPCE ob penetraciji in izhodu iz telesa divjadi ki si jo je Veper izbral in lovsko pravično tudi uplenil. 90% divjadi ki sem jo uplenil sem uplenil ravno z S&B SPCE kroglami v različnih kalibrih in vsi ki me poznate veste da to ni ravno malo. No pa tudi nekaj zavidanja vrednih rezultatov na lovskih tekmah sem že videl(nekaj tudi ustvaril) z S&B SPCE kroglo. Še vedno pa nisem našel korenjaka (mogoče bo to Paganini) ki bi z desetkrat dražjo puško in desetkrat dražjo municijo plenil ali pa postavljal strelski rezultat samo enkrat bolje od mene z S&B SPCE kroglo. Skratka S&B SPCE Rulles :icon_lol:

alojz1
28. October 2011, 20:20
Veper, če imaš kroglo pod kožo jo organizem izolira in je lahko tam dolgo. Če pa jo poješ in to še razdrobljeno jo pa kisline raztapljajo in nalagajo v kostni mozeg.
Na zdravje se spomnimo, ko zbolimo.
Bolje je 90 let dobro živet kot 100 slabo. Ni treba spreminjati navad. Krogle pa le zamenjaj :icon_lol:

detel
28. October 2011, 20:26
ah veper, ti pa tko posplošuješ da bo kdo še menil da ima s&b samo spce krogle. dobijo se tudi bakrene tsx & xrg od s&b.
res pa je da je treba šparat...:icon_lol:

In meni priljubljena Nosler za pujse :icon_wink:.
Prijatelj je na HR uplenil velikega medveda ravno s SPCE-jem v kal. 30-06. Odskočil je le par metrov.

muzikant
28. October 2011, 20:51
se popolnoma strinjam z napisanim in že iščem bukev in hrast da mi odigrata etudo (u naj bi imel na vrhu dve pikici) kajti splošno znano je, da objemanje drevja (vsej po simonu velikem) pomaga pri poslušanju glasbe ,ki jo ustvarja krogla s&b spce ob penetraciji in izhodu iz telesa divjadi ki si jo je veper izbral in lovsko pravično tudi uplenil. 90% divjadi ki sem jo uplenil sem uplenil ravno z s&b spce kroglami v različnih kalibrih in vsi ki me poznate veste da to ni ravno malo. No pa tudi nekaj zavidanja vrednih rezultatov na lovskih tekmah sem že videl(nekaj tudi ustvaril) z s&b spce kroglo. še vedno pa nisem našel korenjaka (mogoče bo to paganini) ki bi z desetkrat dražjo puško in desetkrat dražjo municijo plenil ali pa postavljal strelski rezultat samo enkrat bolje od mene z s&b spce kroglo. skratka s&b spce rulles :icon_lol:

spce-rules
sp-sucks

Veper
29. October 2011, 09:47
spce-rules
sp-sucks
OK ekvinoks.:icon_lol:

ravnohrib
21. November 2011, 16:35
Pozdrav vsem!
Svojo češko bokarico 7x57R sem si pristrelil z naboji S&B SPCE. Ker je škatla pri koncu, bom šel v nabavo nove, me pa zanima, če lahko kje na škatli ugotovim "serijo", ker sem tu na forumu prebral, da je to zelo pomembno pri doseganju ponovljivih rezultatov z isto municijo. Sicer je na škatli samo kaliber in neka štirimestna cifra, ki po moje ni serijska...
Prvo škatlo sem kupil letos julija v Ljubljani, pa verjetno, če kupim pri istem, je to še ista serija?
Hvala!

alojz1
21. November 2011, 16:40
Preveč problemov si delaš.
Kupi novo škatlo iste teže krogel in...to je to.
Tisti, ki ti bo rekel da nosijo 4.5 mm navzkriž ga pa nekam pošlji

rikec
22. November 2011, 11:53
Preveč problemov si delaš.
Kupi novo škatlo iste teže krogel in...to je to.
Tisti, ki ti bo rekel da nosijo 4.5 mm navzkriž ga pa nekam pošlji

Alojz ti je to dobro odgovoril! Se strinjam s tem. Tudi meni je puškar trobil o tem da je to velika razlika med "saržami", pa sem sam sprobal in ni bilo velikega odstopanja.

rws
22. November 2011, 12:17
Ni mi jasno, kako lahko pride to velikih odstopanj med različnimi serijami enakih tovarniških nabojev. Če do takih drastičnih odstopanj res pride, potem tudi hitrosti ne morejo biti podobne od ene do druge serije.
Za primer bom dal moje iskanje "loada" s Sierrino kroglo. Razlika v hitrosti med najmanjšim in največjim polnjenjem je okrog 50m/s. Na sliki pa se vidi, kako majhna je razlika v višini, glede na tako razliko v polnenju.
http://s8.mojalbum.com/1511738_1511740_18575016/lov/18575016.jpg
To, da prihaja do razlik med serijami, pa lahko povežemo samo s slabo kvaliteto izdelave.
Te razlike, dvomim da se dogajajo pri Normi, Rws-u in podobnih boljših firmah.

Veper
22. November 2011, 12:37
RWS kam pa potem uvrščaš PPU krogla Grom ?? Tole je streljano iz ene puške in dveh različnih škatelj (tudi serija je druga) streljani so trije streli in to pred kamero in občinstvom. Kvadratki so 1cm streljano pa je brez upetja z prvim naslonom. Kdaj se boste naučili da ni vse kar je Švabsko ali zahodno evropsko edino dobro. Enako grupo se da narediti tudi s S&B če se malo potrudiš pa si čeha porinil med slabše??10210

JakaJ
22. November 2011, 13:31
Vse tole debatiranje in lepljenje tarč mi je postalo že malo smešno.
Nevem zakaj potem na kakšni lovski ali strelski tekmi ne streljajo PPU in podobnimi serijskimi naboji če so pa res tako dobri. Strelja se z vrhunskimi kroglami, čavrami... vse skupaj je polnjeno z zelo dobrimi stiskalnicami in tekmovalnimi matricami. Čeprav so krogle visokega cenovnega razreda, so vseeno zvagane vsaka posebej in razvrščene glede na odstopanja teže tako da serijska municija še posebej ne iz različnih serij ne nese enako (govorim o preciznem streljanju). Je pa res da tudi serijski naboji iz različnih serij ne smejo razmetavati v 5+cm. O puškah iz katerih se vse skupaj strelja in o strelcih pa ne bom debatiral.

rws
22. November 2011, 14:44
Krogla grom je sigurno ena izmed najbolj površno izdelanih krogel, kar jih je na trgu, manjka ji tudi neka fina obdelava, da bi vizualno bolj fino izgledala. Te malenkosti pri lovu seveda ne motijo, vendar zaradi tega je tudi cena kakršna je. Sam dizajn krogle je pa dober, manjka ji le še bonded konstukcija( da bi se svinec obdržal tombaka), pa bi spadala v sam vrh.
O samem smodniku od ppuja pa raje ne bom:icon_twisted:

S češko municijo za lov nisem nikol imel opravka, sem pa na tarčo z s&b match v kalibru 223 ustrelil grupo, ki mi verjetno nebo nikoli več uspela (luknja 3 strelov premera 7mm), tudi s kakim rwsom ne:icon_wink:

Glede samih tulcev so pa Norma, Lapua in mogoče še kdo nekaj svetlobnih let pred s&b in ppu-jem.

Aja, še glede te tvoje tarče, podobno sem ustrelil grom z mojo puško, prva 2 strela, 3 je bil pa 10cm višje!, garantirano ne po moji krivdi, prav tako ni bila kriva topla cev.

alojz1
22. November 2011, 15:51
Grom je delana za lov. Se strinjam z opombo o smodniku in občasnih flyerjih.
Če pa polniš pa zadnje odpade in ostane odličen naboj za lov. V vsakem kalibru.
Za tekme so druge krogle. Nikjer ne tekmujejo z lovskimi kroglami (tudi zaradi cene).
Glede kvalitete prestižnih imen (RWS) pa tole: večkrat sem naletel na netočne naboje (toleranca krogle 0.07mm). Trosili so 15cm. Ampak kupci so tiho, ker so pri trgovcu naboje zamenjali za druge - tudi postreljene.

Veper
22. November 2011, 16:26
Vse tole debatiranje in lepljenje tarč mi je postalo že malo smešno.
Nevem zakaj potem na kakšni lovski ali strelski tekmi ne streljajo PPU in podobnimi serijskimi naboji če so pa res tako dobri. Strelja se z vrhunskimi kroglami, čavrami... vse skupaj je polnjeno z zelo dobrimi stiskalnicami in tekmovalnimi matricami. Čeprav so krogle visokega cenovnega razreda, so vseeno zvagane vsaka posebej in razvrščene glede na odstopanja teže tako da serijska municija še posebej ne iz različnih serij ne nese enako (govorim o preciznem streljanju). Je pa res da tudi serijski naboji iz različnih serij ne smejo razmetavati v 5+cm. O puškah iz katerih se vse skupaj strelja in o strelcih pa ne bom debatiral.
Hoj Jaka da te ponižno vprašam ali si ti na forumu preciznega streljanja ali na lovskem forumu?? Grupa v 5 cm je za lovsko uporabo več kot dovolj dobra če jo naredi strelec ob priložnostnem naslonu ali pa celo idealnem. Veš že Alojz 1 je napisal da tistih 3-4 mm ki jih nekateri zelo "obrajtajo" sami pa streljajo grupo 15/18 cm predvsem če so pod pritiskom recimo na nastrelu pred očmi ostalih lovcev in potem jamrajo kako so streljali z napačnimi patroni pa različnimi serijami.(rdjavom ku..cu svaka dlaka smeta) O dragih in manj dragih puškah in nabojih pa še vedno trdim da ga ni junaka ki bo s 100x dražjo kombinacijo puška /naboji ustrelil vsaj 1x bolje od moje skromne opreme. Pa recimo da bo za lovsko uporabo dovolj 3 streli na 100m . Skratka za lov ne potrebujemo česa pregrešno dragega da bomo uspešni. Povprečna oprema in mirna roka pa smo tam kjer je treba. Tarčo pa sem nalimal samo zato ker je bilo govora o različnih serijah in raztrosu. Aja pa na lovskih tekmah na tistih kjer sem sodeloval sem vedno streljal tisto municijo in puško ki sem jo uporabljal tudi za lov.Največkrat je bil to S&B pa nisem bil ravno zadnji, še več Veprica je kar nekajkrat in to v ne slabi konkurenci pristreljala pokal z S&B SPCE in zastavo 7x64 s skrajšano cevjo.

main757
22. November 2011, 16:43
... ki bo s 100x dražjo kombinacijo puška /naboji ustrelil vsaj 1x bolje od moje skromne opreme. Pa recimo da bo za lovsko uporabo dovolj 3 streli na 100m .
Komaj čakam, da se najde en ki strelja na 500m, da te premaga.
Aja, 1x bolje je isto število krogov kot jih ustreliš ti.

Veper
22. November 2011, 16:53
Komaj čakam, da se najde en ki strelja na 500m, da te premaga.
Aja, 1x bolje je isto število krogov kot jih ustreliš ti.

Main 1x bolje je recimo da jaz ustrelim 14 on pa 28 s tremi streli. Poanta je v tem da bom jaz najverjetneje ustrelil med 22 in 30 tako je nemogoče ustreliti 1x bolje in to samo pove koliko je smisla v "prepucavanju " z drago optiko ,pa dragimi puškami ker vse to ne služi tistemu čemur bi moralo. Točno veš da fantje ki imajo orožje za nekaj 10k e s takim orožjem ne gredo ven že če je vlaga v zraku 50% kaj šele če rosi ali paje pod nulo. Takrat jagajo s takimi krepeli kot jaz in ravno tako dobro zadanejo in ravno tako je vse v redu.Za parado pa seveda ta okrancljano in pozlačeno pa pregrešno drago orodje na ramo pa klobuk postrani z največjim gamsportom. No malo pretiravam ampak v načelu pa je tako kajne??:icon_wink:

tinko balinko
22. November 2011, 17:09
Veper sej ves da je nemogoce tja do 300m ustreliti enkrat vec.....na 500 pa je ze mozno........
A ves formula1 tud ni enkrat hitrejsa od recimo ubogega clia rs ali pa podobnega sportnega vozila je pa tisockrat drazja.Zato tudi pri orozju nemores tako gledat,kajti vsaka malenkost stane ogromno eur,na koncu pa strelja malo bolje kot jugoslovanka.Pri optiki je pa isti k.......male razlike ogromno eur.:icon_lol:

Veper
22. November 2011, 17:29
Veper sej ves da je nemogoce tja do 300m ustreliti enkrat vec.....na 500 pa je ze mozno........
A ves formula1 tud ni enkrat hitrejsa od recimo ubogega clia rs ali pa podobnega sportnega vozila je pa tisockrat drazja.Zato tudi pri orozju nemores tako gledat,kajti vsaka malenkost stane ogromno eur,na koncu pa strelja malo bolje kot jugoslovanka.Pri optiki je pa isti k.......male razlike ogromno eur.:icon_lol:
Ja vsaka zadeva naj bi služila svojemu namenu. S Cliotom res ne vozim tako hitro kot F1 ampak tja kamor se Clio pripelje je F1 še v sanjah ne. Ja Tinko Balinko dobro si tole skontal ampak recimoprijatelj si je sedaj ko je že zmagal na nekaj tekmah 300 in 500 tudi v tujini z puškico ki je nekaj 1000e naročil iz Amerike boljšo in predvsem precej dražjo. No v teh kategorijah pa zopet lahko govorimo o 1x več. In da pravilno sklepaš pri večjih razadljah se tudi orožje menja in se ne strelja z lovsko opremo kajne??:icon_wink:

main757
22. November 2011, 17:41
Main 1x bolje je recimo da jaz ustrelim 14 on pa 28 s tremi streli.

Veper to je 2x bolje in ne 1x bolje. Matematika. 14x1=14, 14x2=28.

Veper
22. November 2011, 18:11
Veper to je 2x bolje in ne 1x bolje. Matematika. 14x1=14, 14x2=28.

Main prosim da se ne delaš norca iz samega sebe saj menda si učen mož. :icon_redface:

main757
22. November 2011, 18:13
Sej bo:icon_lol::icon_lol::icon_lol:

kuglaabc
23. November 2011, 17:04
Moram priznati, imate voljo ...
Kako že rečejo nekje: "... blagor ubogim ..., kajti za njih je nebeško kraljestvo ..."

ravnohrib
24. November 2011, 20:25
Hvala za odgovore in mnenja. Pomirilo in zadovoljilo me je že zagotovilo, da četudi razlike so med serijami, da so za lov zanemarljive. Vsaj za bokarico na 100 metrov.

Drugo škatlo sem že kupil, ob tem pa tudi odkril (verjetno?), kako in kje so pri S&B označene serije. Na notranji strani embalaže. Prilagam fotko. Bom pa ob naslednjem obisku prodajalca še poprosil, da mi odpre nekaj škatel, da vidimo, kako (ne)enake so te cifre.

Sršen
25. November 2011, 07:35
...
Drugo škatlo sem že kupil, ob tem pa tudi odkril (verjetno?), kako in kje so pri S&B označene serije. Na notranji strani embalaže. ...
Prav si našel. V primeru, da boš pri S&B naletel na municijo, ki bo nadpovprečno dobro delala, pa kar hitro po nabavo čim več te iste serije.
Se pri S&B to kar dogaja, da je razlika v serijah očitna. A spet le bolj za "potrebe" izkazovanja z 29 in 30-tkami. Saj 24 boš pa naredil z vsako njihovo serijo! Govorim o klasičnih 3 strelih na 100m.

Sršen
27. November 2011, 15:11
Iz kombinirke Heym mod.22 SE, že daleč od nove, se tele češke krogle, čeprav poceni, ne zdijo ravno zanič izbira.
Sellier&Bellot 7x57R krogla SBT Game king 175grs.
Če bi med 2. in 3. strelom še kakšno minuto počakal, bi znal tudi 3. strel biti bližje prvim dvema. Pa nisem ne vem kak strelec.

Ima kdo izkušnje kako ta krogla dela na divjadi? Bi to v nadalje uporabljal za srnjad.

mprimoz
27. November 2011, 15:22
Ima kdo izkušnje kako ta krogla dela na divjadi? Bi to v nadalje uporabljal za srnjad.

Ne čakaj odgovora, hitro na jago pa zvečer objavi slikco plena.:icon_biggrin:

Hunter87
6. May 2012, 14:23
Lep pozdrav, zanima me če kdo od vas strelja s S&B HPC kroglo?
Jaz sem do sedaj v svoji bokarici vedno uporabljal S&B SPCE kroglo in sem zadovoljen, sedaj bi rad probal še to drugo kroglo pa bi rad vedel kako se obnaša na divjadi, če ima kdo izkušnje z njo.

Je pa krogla HPC 1 gram lažja od SPCE v kalibru 7x57R.

alojz1
6. May 2012, 15:00
HP je votla konica.
Namenjena predvsem za veliko divjad. Čeprav je pri tej redko izstrel, ker se cela razbije.
Vse o čeških kroglah napišemo od začetka dvakrat letno.

Hunter87
6. May 2012, 15:30
se opravičujem, sem zdajle prebral zadevo za nazaj in me je kar malo minilo do S&B, to pa zaradi tega ker opažam da pri večini divjad ne pade v ognju pri meni je pa zadeva ista.

Sicer ni tema prava, me pa zanima kako bi se obnesla norma oryx, a divjad pada prej kot pri S&B seveda pri dobrih zadetkih

mugo
6. May 2012, 17:03
Sicer ni tema prava, me pa zanima kako bi se obnesla norma oryx, a divjad pada prej kot pri S&B seveda pri dobrih zadetkih

Oryx je trda krogla. Divjad še malo teče.
Ne vam kaj se je potrebno obremenjevati s padanjem v ognju. Tudi sam lovim z 7X57R in s težkimi kroglami (ID classic 11,5g), divjad večinoma ne pade v ognju, prav daleč pa ne gre. Za padanje v ognju je po mojih izkušnah pri strelih za plečko važna predvsem hitrost krogle - večja kot je, bolj sigurno pade v ognju. So pa hujše podplutbe na mesu. Sam sem nekaj časa lovil s SPCE 10,5g pa sem jo opustil. Sicer ni tako slaba, uplenl sem kar nekaj divjadi z njo. Mi gre pa na živce svinjarija, ki jo pusti češka municija v cevi, ker sem bolj len glede čiščenja.

Hunter87
6. May 2012, 18:24
na živce mi gre, da je divjad zadeta kot mora bit po "šolsko"pa ti vseeno zvečer ob mraku smukne še par metrov v gozd, da začnejo delati živci in se porajat uprašanja "ali sem jo zastrelil, jo bom našel itd....

.300
7. May 2012, 07:55
Lep pozdrav, zanima me če kdo od vas strelja s S&B HPC kroglo?
Jaz sem do sedaj v svoji bokarici vedno uporabljal S&B SPCE kroglo in sem zadovoljen, sedaj bi rad probal še to drugo kroglo pa bi rad vedel kako se obnaša na divjadi, če ima kdo izkušnje z njo.

Je pa krogla HPC 1 gram lažja od SPCE v kalibru 7x57R.

V kalibru 7x64 in 7x65R sem imel kroglo SPCE 11,2g in če je biu komad zadet je tudi tam počakal, ampak so bile poškodbe velike. V 7x64 sem kasneje uporabljal HPC ki pa se je tudi dobro obnesla, ampak pri strelu za plečko je skoraj vsak komad še skočil kakih 10m več ne, tele je počakalo na mestu .

Ahiles
7. May 2012, 10:42
Streljam oryx v .308, pa se mi ne zdi kaj preveč "trda". krogla je po mojem mnenju precej mehka, je pa bonded, tako da prihaja do izstrela praktično vedno. za jelenjad, prašiča, gamsa ipd. je odlična. za srnjad razen težjih srnjakov pa tako-tako. pade običajno na mestu, dela pa večjo izhodno rano (npr. mladič lansko jesen, očiščen 5kg: strel za plečko, 120m, padel na mestu, izstrelna rana nekje 8cm, je pa res, da ni bilo velikih podplutb, odtrgalo je zadnjih nekaj reber, sicer je bil komad nepoškodovan, tudi pljuča in srce razen strelnega kanala uporabna).
spet moje mnenje: oryx se mi zdi da se odpira prej in bolj kot SPCE, daje pa zanesljivejši izstrel (bonded). zadeva je precej lahko primerjliva, saj gre za kalibra .308 in 7x65R v podobnih gramažah.

me pa zanima, kakšna bo nova oblika oryxa, ki ga bodo lansirali v kratkem namesto stare različice. upam, da ga ne bodo kaj pokronali s to sicer izjemno kroglo za moje pojme.

Hunter87
7. May 2012, 10:53
Zdaj se bom verjetno odločil za SBT kroglo od sierre, pa da vidima kako se bo obnesla...

Jack0709
7. May 2012, 12:32
Torej jaz imam tudi SPCE 11,2g v kalibru 7x57r in pa 7x64. Jaz sem z tem kroglam zadovoljen od 9 kosov srnjadi, ki sem jih sedaj ustrelil sta mi le 2 naredila še tam 25, 30m. Kdor pa govori o škodi oziroma podpludbi v teh dveh kalibrih, pa ne vem, kaj počne... tri dni nazaj sem ustrelil mladico z 7x57r na 50-60m po šolsko za plečko in ni bilo nobenega odpadka, oziroma minimalno... Jaz sedaj nisem neki stari maček in ne bom pametoval, samo jaz tako pravim, če si ti siguren in pa znaš streljati, ti žival preprosto ne more uiti, pa naj bo taka ali onaka krogla rws ali pa čeh.... Pa se sploh ne bom hvalil ali pa govoril, da sem pa nevem kaj, vendar jaz na strelišču streljam bolje z čehom, kot pa 50% članov z rws municijo pa puškam za 3k€ +.... Zmeraj se vse vrti okoli pušk in pa municije, kar jaz osebno preprosto ne razumem.... Danes slabe puške ni, prav tako ne municije, če je le EU ali pa ZDA.... In govoriti o tem da puška v današnjih časih ali pa municija slabo nese, je za moje pojme preprosto neumno..
Kar se pa tiče umazane cevi, se pa strinajm, da češka municija ni ravno bleščeča..

alojz1
7. May 2012, 12:37
Za zelenca si zadel bistvo. Pohvalno Jack0709 :icon_lol:

Hunter87
7. May 2012, 17:34
Pri meni je še vsak komad šel kakšnih 50m, in vedno v gozd, kar je malo neprijetno ko je že mrak. čeprav sem vse komade zadel kot je treba in tudi našel sem vse ampak vseeno ratam nervozen :)
Edino en komad je počakal na mestu in sicer driskava srna, ki je bila popolnoma slabotna.

Kar se puške tiče ji popolnoma zaupam imam ZH324 praktično nerabljeno na njej novega zeiss-a 6x42 s suhl montažo....
aja, streljano s SPCE 7x57R

Zdaj bom probal SBT municijo in pa kot je rekel alojz, streljal bom v zgornjo polovico telesa.

evidma2
7. May 2012, 18:46
[QUOTE=Hunter87;Zdaj bom probal SBT municijo in pa kot je rekel alojz, streljal bom v zgornjo polovico telesa.[/QUOTE]

Jaz sem letos po dveh letih iz SBT presedlal nazaj na SPCE. Enostavno je vse teklo še več kot 100 m in me je to blazno motilo. kaliber 7x57.

Kar se tiče pa mazanja čeha... star čeh je res puščal veliko umazanije v cevi, vendar je novo strelivo veliko bolj čisto :icon_smile:

alojz1
7. May 2012, 19:13
Jaz sem letos po dveh letih iz SBT presedlal nazaj na SPCE. Enostavno je vse teklo še več kot 100 m in me je to blazno motilo. kaliber 7x57.


SBT ima zožen zadek. To pomeni manjši zračni upor. Posledično je manjši upor tudi pri zadetku. Krogla zadaj ne ustvarja vakuma, ki potegne za sabo ob izstopu kri in drobce tkiva. Kot tiste z ravnim zadkom. (prohunter npr.)

Markysprej
7. May 2012, 20:05
vendar jaz na strelišču streljam bolje z čehom, kot pa 50% članov z rws municijo pa puškam za 3k€ +
morš bi malo manj strog do tovarišev; kako bi se šele mučili s pristrelom, če bi oni imeli čeha in ti rws in puško za 3k€:icon_wink::icon_lol:

Jack0709
7. May 2012, 22:14
No kot sem rekel, nočem se hvaliti ampak samo povem realno stanje.... Res je da sem mlad, da še dobro vidim in slišim ampak vseeno. Ponovno samo, da ostanemo na tej temi 11,2g spce je za mene dobra krogla, ne dela podpludbe ob strelu za plečko, kri pa se tudi vedno najde, čeprav je to zelo odvisno od mesta zadetka... Recimo sedaj 3 dni nazaj sem ustrelil mladico in jih je dobila v pljuča in na mestu strela nisem najdel nobene krvi, nato sem se pa samo malce bolj od daleč sprehodil iz travnika v gozd, vzporedno z potjo, ki jo je žival naredila po strelu in jo takoj dobil.... To mi je bil prvi primer, da nisem videl nobene krvi...

1248
8. May 2012, 08:27
Torej jaz imam tudi SPCE 11,2g v kalibru 7x57r in pa 7x64. Jaz sem z tem kroglam zadovoljen od 9 kosov srnjadi, ki sem jih sedaj ustrelil sta mi le 2 naredila še tam 25, 30m. Kdor pa govori o škodi oziroma podpludbi v teh dveh kalibrih, pa ne vem, kaj počne... tri dni nazaj sem ustrelil mladico z 7x57r na 50-60m po šolsko za plečko in ni bilo nobenega odpadka, oziroma minimalno...

Zdravo,
nisem preveč izbirčen glede krogel, samo SPCE dela podpljudbe. Z 7x65R sem ustrelil šilarja(cca. 50 kg) za pleče po šolsko. Plav je bil tudi med zadnjimi stegni. Je pa res padel v ognju.
Sedaj uporabljam Sierra SBT 11,34g in je precej bolje. Enako se obnaša "domačica" kot kupljen Seler-Belot naboj.

LP G.

Jack0709
8. May 2012, 21:01
Oprosti ampak v kalibru 7x57 in pa 7x64 jih ne..... Ker imam jaz ta dva kalibra in sem vsakič zadel za plečko in NI BILO PODPLUDB v nobenem primeru in to na srnjadi.... 7x64 ali 7x65r pa ni neke razlike.... no sedaj tako jagam gumbarja in ko ga dobim bo prva stvar, da ga slikam in pokažem strelne rane..

.300
8. May 2012, 22:09
Zdravo,
nisem preveč izbirčen glede krogel, samo SPCE dela podpljudbe. Z 7x65R sem ustrelil šilarja(cca. 50 kg) za pleče po šolsko. Plav je bil tudi med zadnjimi stegni. Je pa res padel v ognju.
Sedaj uporabljam Sierra SBT 11,34g in je precej bolje. Enako se obnaša "domačica" kot kupljen Seler-Belot naboj.

LP G.

Sam sem imel v istem kalibru iste krogle (SPCE) in sem postrelil nekaj kosov, jelenjadi, srnjadi, damjakov itd. pa ni bilo nikjer podpludb sem imel pa 11,2g krogle, zamenjal sem jih pa samo zato ker i jih je zmanjkalo doma pa imam še 2,5 škatle tig brenneke in 3 škatle hirtenberg noslerja pa sem se odločil da postrelim vse to pol pa nabavim kaj drugega...

Veper
8. May 2012, 23:09
Verjetno si zadel kakšno oviro in je krogla penatrirala že odprta(deformirana) ali pa celo celo vrteča preko svoje osi. SPCE uporabljam preko 20 let in še vedno trdim da je ena izmed boljših krogel. Ja Alojz vem da sem napisal da sem presedlal na PPU grom in tudi sem ampak ker mi SPCE nese točno v luknjo ki jo izdela grom kupim pač tiso kar dobim in se ne obremenjujem:icon_wink:

1248
9. May 2012, 07:49
Zdravo,

sigurno nisem zadel v nobeno oviro, ker sem streljal iz visoke preže na cca 40m. Je pa res, da je bilo srce polno krvi in ga je dobesedno razneslo.
Nisem pa kritiziral SPCE krogel. Še vedno je pri nas največ uplenjene divjadi ravno z temi kroglami, ker so poceni in delajo.
Lp G.

rikec
9. May 2012, 21:26
Tudi jaz sem uporabljal SPCE v kalibru 7*57R, pa so bile kar precej podplutbe in tudi divjad je po strelu kljub dobrem zadetku šla vedno še par 10 metrov. Sedaj imam Sierra game king, zaenkrat je vse padlo na mestu, razen kakšen prašič je naredil še kakšen meter. Podpludb pa je bistveno manj kot pri SPCE. Je pa res, da z Sierra Game King odpade kakšno streljanje v grmovje ali čez travo, glede tega je SPCE bolj primerna krogla.

alojz1
9. May 2012, 21:52
Je pa res, da z Sierra Game King odpade kakšno streljanje v grmovje ali čez travo, glede tega je SPCE bolj primerna krogla.
To ne drži.

Robl
17. September 2012, 12:35
Pozdrav

Na forumu nisem nikjer zasledil, kako se naj bi obnašal SPCE (11,2) pri kalibru 7x57r ob zadetku v pleče srnjadi (in mladiča). Sam sem namreč pravkar kupil omenjene patrone vendar še nimam lastnih izkušenj, ker ni padel še noben kos z omenjeno municijo.

Bi vas prosil če mi opišete vaše izkušnje z omenjeno kroglo in kalibrom.

Hvala za odgovore

Tine
17. September 2012, 12:47
Pričakuješ lahko iztopno luknjo cca premera cca 5 cm in malo potpludb ampak ne pretirano. Sem imel na 7x65r in mi je pri gumbarju tako naredila.

mugo
17. September 2012, 15:01
Sem uporabljal točno tako strelivo v tem kalibru, pa sem ga nehal. Mehka krogla, pri srnjadi dela OK. Nima ustrezne (zakonsko predpisane) energije za jelena. Pri prašiču mi je pri nekoliko slabem zadetku prehitro razpadla in ni naredila tistega, kar bi recimo TIG. Najbolj pa me moti svinjarija, ki jo to strelivo pušča v cevi.

Robl
17. September 2012, 22:45
Hvala za odgovore.

Sam namreč za jelenjad in prašiče uporabljam 8x57is Oryx 12,7. Predvsem me je zanimalo za SPCE krogle, ker sem dobil bokarico (čeha) 16/7x57r in kot sem omenil sem nabavil omenjene krogle.
Pri 8x57is mi je okoli 50% mladičev srnjadi obležalo na mestu strela, 50% jih je šlo še okoli 20m stran. Večina je bila streljana v pleča.

Zaradi tega me zanima omenjena krogla SPCE, ker mi je zaenkrat 8x57is kar uredu delu v lovišču.

Še enkrat hvala in se priporočam za vaše izkušnje.

Ahiles
18. September 2012, 10:45
XXXX
ah, še enkrat prebral in nato razumel...


SPCE bo OK v tem kalibru, padalo bo, ti pa bo kdo svetoval še kakšno drugo opcijo (vsaj grom bo priletel po moj post:D)

main757
18. September 2012, 10:47
Meni pri strelu v pleče vsi mladiči obležijo v ognju.

Ganges
18. September 2012, 11:17
Pri strelu v pleče bi obležal v ognju z bilokatero kroglo.

rikec
18. September 2012, 11:45
Še moje izkušnje s to kroglo... S kroglo SPCE so recimo kosi srnjadi kar padali na mestu, recimo v razmerju 50/50 %. Čeprav se sam raje strelu v pleče izognem in raje streljam v rebra pa ob takem zadetku niti en kos ni padel na mestu! Po strelu je srnjad šla od 20 pa do 100 metrov daleč in to celo v hud hrib. Da pa ta krogla dobro krvno sled. Vseeno sem raje to kroglo zamenjal za Sierra game king in sedaj skoraj vse pade na mestu ali pa gre največ 20 metrov.

main757
15. October 2012, 18:40
Ima kdo kaj izkušenj s PTS kroglo? Zanima me predvsem učinek na srnjadi. Kakšna je izstrelna rana?

alojz1
15. October 2012, 18:52
Dobra krogla predvsem za večjo divjad na večje razdalje.
Enaka kot Hornady SST.
Po moje tudi za srnjad odlična. Čeprav bi raje lažjo.

alojz1
15. October 2012, 19:02
Mislim, da je to kar Hornady SST v češkem naboju.

.300
15. October 2012, 21:33
pred dnevi je bil pri meni enden izmed vodnikov krvosledcev potem pa je debata tekla o kroglah, ko pa sem mu pokazal katere krogle uporabljam in sicer (hornady gmx) pa je skoraj znorel in sicer zaradi tega ker ima krogla plastično konico, potem pa rekel da je že 6x iskal kos srnjadi streljan prav s to kroglo pts in vsi so bili dokaj vredu zadeti ampak vsi so šli še zelo daleč za tako zadet kos, pri vseh teh kosih pa je našel odlomljeno konico ki se je ob vstopu zlomila in ostala noter sama krogla pa je bila pretrda da bi se odprla tako pa je bila majhna iztopna rana in zelo malo krvne sledi. Če pa ima še kdo kakšno podobno izkušnjo s temi konicami pa naj napiše ...

alojz1
15. October 2012, 21:41
Čim nekateri vidiji plastično konico mislijo, da je enaka krogla. GMX je monolitna in je brez svinca. Z zadetkom v prsni koš ni treba nič iskati.
SST pa ima svinčeno jedro. Nihče me ne bo prepričal, da je treba iskati (vsaj ne daleč), če so pljuča prestreljena. Možno je le v kakšnem malem kalibru do 6,5mm. Vendar divjad leži v krogu 100m.

.300
15. October 2012, 21:58
šlo je za kaliber 7x57r in s to kroglo pts. meni pri gmxu zaenkrat ni bilo treba še nič iskati, res je da sem uplenil 2 kosa srnjadi eden je padel v ognju, drugi pa poštartal kot da sem ga faliu potem pa padel po 10m, oba sta mela izstrelne rane velke v velikosti kovanca za 2€, prašič pa je padel v ognju.

dolgin
16. October 2012, 08:04
Plastična konica je tam zato,da se ne zj..... pri repetiranju itd...,sicer pa je enako,kot če bi v tako kroglo dal "svinčeno" konico,razlika je samo ta,da svinčene ne vidiš,plastično pa...
Kar pa se tiče Hornady-jeve SST krogle - po mojih izkušnjah je to daleč najboljša krogla za pogone (vsaj v kalibru .308).

main757
16. October 2012, 10:31
Na uradni strani S&B ni PTS v kalibru 7x57R.

jagrBlaž
16. October 2012, 10:48
jaz uporabljam to S&B PTS v kalibru 30-06 in sicer 11,7g ter .30-06 Super Elite XP3, 180 gr municijo. Puška je nastreljena na PTS, winchesterjeva krogla pa ima samo 1,5 cm odstopanja od nastreljene municije. Z njo sem zelo zadovoljen, žival pada v ognju ali pa naredi max. 20m. Krogla dela super na jelenjadi in srnjadi razen na srninem mladiču ga moraš pa kar lepo zadet - zna naredit kar poškodbe(samo to je tudi vzrok kaliber ter gramaža krogle ter še in še), krvna sled je zadovoljiva. PTS pretežno uporabljam na srnjadi, Elite XP3 pa imam za jelenjad in drugo. Obe municiji mi delajo dobro tako na mesu(minimalne poškodbe) kot na tem da mi žival pada v ognju ter obe so zelo natančne, če že žival ne pade v ognju mi pa vedno dobro nakaže zadetek. Iskanje zadete živali je bilo potrebno samo enkrat, 1 je gumbar šel od nastrela 20m in mi je padel direkt v bivši vojaški bunker in ga nisem takoj našel ker je blo zelo zaraščeno , za enkrat ne razmišljam o menjavi municije. Vredno jo je preizkusiti in ni draga npr. kot so RWS ali pa Winchester.

alojz1
16. October 2012, 10:51
300 ,še enkrat preberi in potem še pripombo Main-a. Mislim, da všasih prehitro delamo zaključke. Pa tistega krvosledca povprašaj kateri naboj je dejansko bil. Čeprav sam ne poznam nobenih z plastično konico, ki bi bili tako slabi.

.300
16. October 2012, 16:04
slo je za 7x57r, filana municija

Jagermaister
16. October 2012, 16:42
Koliko nakladanja okrog krogel!
Za srnjad je dober vsak patron, da le poči. Le zadeti je treba.

lunj
16. October 2012, 18:11
Koliko nakladanja okrog krogel!
Za srnjad je dober vsak patron, da le poči. Le zadeti je treba.

Glih za srnjad ni nobeden dober, sploh,če zadane.:icon_wink::icon_wink:

Markysprej
16. October 2012, 20:03
pa kako vedno eden uleti z neumestno v debato, vedno. in pri kroglah vedno z eno ter isto...
če je vsak dober potem najbolje da uporabljamo kar varmint naboje...

mugo
16. October 2012, 20:06
če je vsak dober potem najbolje da uporabljamo kar varmint naboje...

Ja zadel si, nekaterim je bistveno le da pade v ognju.

detel
16. October 2012, 20:16
Radi bi imeli kroglo, ki divjad takoj podre in seveda brez uničenja mesa... take pa ni.

alojz1
16. October 2012, 20:18
Ja zadel si, nekaterim je bistveno le da pade v ognju.
To je pa zadetek v polno. Vsi tisti magnumi pa češke SPCE imajo največ uporabnikov. Najbolj pogost razlog pa je: "saj ne odkupim".
Pa je treba tako malo. Zadeti v predel pljuč.

Jagermaister
16. October 2012, 20:22
pa kako vedno eden uleti z neumestno v debato, vedno...
Ponavadi si to ti.

main757
3. November 2012, 15:40
Exergy (monolit) 10,20g ima v kalibru 7x57 popolnoma zimsko polnjenje. E100=2305 J.

Markysprej
3. November 2012, 23:00
Ponavadi si to ti.

šele sedaj sem opazil da se je razvila debata okoli mojega odgovora.
in NE, narobe si predstavljaš! točno TI si tisti, ki je prekinil debato z neumestnim odgovorom tipa ''Koliko nakladanja okrog krogel...'' (btw, že velikokrat videno...)
kaj te moti če drugi debatirajo!? naj se zmenijo, naj do potankosti razdelajo situacijo, naj izumijo toplo vodo če jo želijo...
kaj za vraga mora vedno eden priletet z neko vzvišeno opazko in takoj zamoriti vse ki bi radi debatirali?
ZAKAJ???

Zazek
4. November 2012, 11:03
Kupil za 7×64 S&B krogle, 11,2g SPCE... Z njimi sem zadovoljen :icon_wink:

Markysprej
4. November 2012, 12:29
Kupil za 7×64 S&B krogle, 11,2g SPCE... Z njimi sem zadovoljen :icon_wink:

za na tarčo ali divjad? spce sem imel v 7x65r za na tarčo in natančnost je bila izredna.

Zazek
5. November 2012, 14:13
Preizkusil sem na tarči,v prihonosti bom pa tudi na divjadi... Meni osebno se zdijo dovolj natančne... :icon_wink:

Zazek
5. November 2012, 14:29
]Preizkusil sem na tarči,v prihonosti bom pa tudi na divjadi... Meni osebno se zdijo vredu

jobizer
5. November 2012, 17:40
Jaz imam iste kalibre pa sem bil z to kroglo 7x57r zadovoljen pri 7x64 pa ne in sem nabavil geco.Mogoče kdo ve zakaj je razlika.Z kombinirko je divjad skoraj vedno obležala blizu 5-10 m pri 7x64 pa isto dober zadetek pa tudi do 50 m. 14 dni nazaj pa lanska srna obležala na mestu 7x64 geco exspres.

Tomaž Ražman
5. November 2012, 18:07
Jaz imam iste kalibre pa sem bil z to kroglo 7x57r zadovoljen pri 7x64 pa ne in sem nabavil geco.Mogoče kdo ve zakaj je razlika.Z kombinirko je divjad skoraj vedno obležala blizu 5-10 m pri 7x64 pa isto dober zadetek pa tudi do 50 m. 14 dni nazaj pa lanska srna obležala na mestu 7x64 geco exspres.

Meni je tudi z .300 weatherby magnum pobegnila 50m... Ni pravila, da bi z eno kroglo 100% obležalo, pač psihofizično stanje divjadi v času strela zelo vpliva... Če je divjad sproščena je 99% primerov ob odličnem zadetku, da pade v ognju, če pa je napeta, pa je veliko možnosti da malo poteče... Sam bi se raje kot na to da obleži v ognju oziral na primeren krvni sled...

jobizer
5. November 2012, 18:51
To maš že prav, samo jaz sem prepričan ,da ista krogla v drugem kalibru deluje drugače.Z 7x57r imam več kot 30 let izkušenj z 7x64 pa le 5 let.

detel
5. November 2012, 21:34
Če jo boš zadel v glavo, bo sigurno tam ostala..:icon_lol:.

mugo
5. November 2012, 22:02
SPCE v 7X57R sem uporabljal in nehal uporabljati. Za srnjad in drugo divjad podobne teže je ok. Bila pa sem razočaran pri srednje velikem prašiču in ne najboljšem zadetku, ko je čisto razpadla in ni opravila tako, kot sem bil prej navajen pri TIG. Sem šel nazaj na TIG oz. ID Classic. Poudarjam, za srnjad in podobno je pa čisto ok, res pa precej trga. Meni ni češka municija všeč tudi zato, ker obupno zasvinja cev.