PDA

View Full Version : Morja, oceani, ribe, morski sesalci - foto & video



bogoslav
10. June 2008, 17:44
Oceani z vsem svojim živim bogastvom so naravna dediščina, ki jo premalo cenimo. Z onesnaževanjem in pretiranim izkoriščanjem je ogrožena marsikatera naravna vrsta.

Kiti http://www.genspot.com/ShowVideo.aspx?video_id=2483, največji morski sesalci so v nekaterih primerih ogroženi zaradi vsega že naštetega.

Canon se zavzema za lov s fotoaparati:
http://www.greenpeace.org/raw/image_full/international/photosvideos/photos/Shoot-whales-with-a-CANON.jpg

http://www.greenpeace.org/raw/image_full/international/photosvideos/photos/shotby-harpoon.jpg

http://www.greenpeace.org/raw/image_full/international/photosvideos/photos/shot-with-a-canon.jpg
http://www.mavrica.net/forum/default.cfm?Nit=23&Tema=11

Veper
10. June 2008, 18:18
Bogoslav verjetno se boš strinjal,da tvoj post nima nobene veze z okoljevarstvenim prizadevanjem ,ki bi se tikal lovstva na slovenskem ali pa lovstva na sploh.Tale forum je namreč lovski in to je tudi napisano v uvodniku.
Kite lovijo ribiči in ne lovci in ti slednji tudi nimamo kakšne profesionalne možnosti uplivati na njihovo početje.

Z veseljem pa bi prebral kakšen tvoj post,ko si recimo pomagal lovcem čistiti gozd ki je bil polen odpadkov puščenih po "športnih" turistih,ali pa samo tistih ,ki so se svoje svinjarije iznebili na najlažji način (z odmetavanjem v gozd).

bogoslav
10. June 2008, 18:30
Pozdravljen Veper, admin mi je dovoli da pišem v okolje ali mimo vrste in sem dal temo sem. Če misliš da spada drugam jo prosim preseli, ker je jaz ne znam.
Morja in oceani so tema, ki se tiče nas vseh.
Zelo podpiram okoljevarstvena prizadevanja in me moti če kdorkoli odlaga smeti kamor ne spadajo. Pa tudi kaj poberem za drugimi, hvala ker si me spomnil. Tole je tema o morju in oceanih in bom vesel, če boš napisal še kaj o tem.

Pa lep pozdrav

lunj
10. June 2008, 23:17
Vsak lahko nekaj naredi v sklopu naravovarstva, tudi oceani niso izjema. Jaz osebno sem se odvadil po vsem popitem pivu lulat v morje.Bogoslav, a sem na pravi poti?:icon_twisted::icon_twisted:

ZR7
11. June 2008, 07:42
Hja, malo smo trčili.:icon_confused:

Pa upam, da brez zamere. Ne vem ali Bogoslav je lovec ali ne, pa to konec koncev nima nobenega posebnega pomena.

Pomembneje je nekaj drugega. Da če lovci ne držimo fig v žepih in se res zavzemamo za izboljšanje okolja, moramo tudi sami nekaj za to narediti in ne le leporečiti. In informiranje o okoljskih problematikah sigurno je delo v tej smeri.
Zato jaz osebno menim, da so tudi te nove teme v skladu z nameni in prizadevanji tega foruma. Seveda v okviru spoštovanja pravil, katera izključujejo nasprotovanja lovu, vege sceno in nekulturno izražanje.

In to o nekulturi mislim za obe strani. Če hočemo kaj narediti, moramo iskati skupne točke in ne se obešati na drugačnost. Če lovci nismo sposobni debatirati v tej smeri, naj teme zamro, nikar pa jih ne svinjajmo.
Post o lulanju kot malo šaljiv začetek komunikacije ostaja za lažje podiranje pregrad, a naprej bodimo ustvarjalni in strpni!

Admin

JANEZ L
11. June 2008, 09:18
Lp!

Takole šefe bom še jaz zapisal svoje mnenje o tem, no saj me sedaj že dobro poznaš, da rad zanetim iskro in s tem razvijem konstruktivno debato na temo...

Absolutno je prav, da kot lovci, kot aktivni naravovarstveniki (eni redkih), debatiramo o temah širšega značaja, kar se morda ne tiče ravno nas kot organizacije, tiče se pa nas kot ljudi, kot človeštva. Sicer je pa lov na kite in ostale morske sesalce isto lov.
Ne vem ali smem zapisati lovski ali forumski tovariš Bogoslav. Zapiši mi ti, kaj je bolje, kontroliran lov na neko vrsto ali vrsto popolno zavarovati in v stilu Pilata dvigniti in umiti roke.
Veš Bogoslav, puhlica na papirju je zaščita posamezne vrste, puhlica do tedaj ko ne zaščitiš okolja in če zaščitiš okolje ni treba ščititi nobene vrste in je možno trajnostno sonaravno upravljanje s populacijo.
Nekaj ti bom še zapisal, ko se bo debata razvila, upam in želim, da v pravo smer...

Lovski zdravo
Janez L

Ganges
11. June 2008, 09:22
Absolutno je potrebno varovati oceane, saj smo tudi ljudje v ogromni meri odvisni od njih. Tudi največ kisika nam proizvedejo alge v oceanih. Seveda je v njih potrebno ohranjati tudi biotsko raznovrstnost, ravno tako kot na kopnem.

Nisem proti kontroliranemu odlovu vrst, ki sploh niso ogrožene. Sem pa močno proti takim lovom kot jih izvajajo Japonci brez vsake kontrole, pobijanju kitov iz užitka z rokami (na katerih otokih že?) in podobnim zadevam. Vendar to vse lahko povežem z življenjem na kopnem. Proti takim zadevam, ki nimajo nobene veze s prehrano, ravnovesjem,... sem tudi na kopnem.

lp

ZR7
11. June 2008, 09:33
Postavlja se mi temeljno vprašanje o razliki med morskim in kopnim okoljem.
Morsko okolje kot mnooogooo večje od kopnega še ni prenaseljeno, če sploh lahko rečemo da je naseljeno z ljudmi. Kopno pa je že dodobra prerešetano z infrastrukturnimi ovirami in urbanimi smetmi.
Obe področji uspešno zastrupljamo, to je dejstvo.

Na kopnem imamo opravičilo in nalogo uravnavanja populacij ravno zaradi posledic, ki jih povzroča naša prenaseljenost in podiranje ravnovesja. Poskušamo popraviti pokvarjeno.

V morju razen zastrupljanja ( s tem ga seveda ne opravičujem) in zaradi možnega 3 dimenzionalnega potovanja živali vsaj infrastrukturnih ovir ne postavljamo.
Siromašenja vrst torej ni zaradi nezmožnosti izmenjave genskega materiala. Vsa izumrtja, si upam trditi so poleg polucije posledica nesmiselnega lova - ribolova in s tem povezane lakomnosti za zaslužkom določenih družb.

Nedvomno je potrebno tudi tu vpeljatii trajnostno rabo kot pri vseh naravnih virih.
A če se vrnemo konkretno na vprašanje kitov in ostalih ogroženiih morskih vrst. Ali pri njih tudi potrebujemo trajnostno rabo namesto popolne konzervacije? Ali bo kit izumrl, če se zanj ne bo nihče brigal in ga bomo enostavno pustili pri miru? Mislim, da zna še kako poskrbeti sam zase, le pustimo jih pri miru in ne zastrupljajmo več voda! Širna prostranstva oceanov in svoboda bodo zanj poskrbela bolje kot maloumna "pomoč" človeka.

Vsak industrializiran in finančno odvisen lov pelje v katastrofo, ker človek pri denarju prerad razmišlja le kratkoročno.

LP

Vešpa
11. June 2008, 13:30
Vsak lahko nekaj naredi v sklopu naravovarstva, tudi oceani niso izjema. Jaz osebno sem se odvadil po vsem popitem pivu lulat v morje.Bogoslav, a sem na pravi poti?:icon_twisted::icon_twisted:
Še rigniti moraš pa boš pravi slovencelj...:icon_wink:

springer
11. June 2008, 14:52
Bolj kot za posamezne živali, nas mora skrbeti za prehranjevalne verige v oceanih. Tu smo opravili že veliko "dobrega" dela. Zaradi pregrevanja vode se spreminjajo morski tokovi in vertikalno preslojevanje vode, kar vpliva na pretok hranilnih snovi. Tu se za marsikatero živalsko in rastlinsko vrsto začno problemi. Najbolj ranljive so žal vrste na vrhu prehranjevalne piramide. Izjema ni niti ribiška industrija, pri kateri najkrajšo potegnejo prav mali ribiči (od Piranskega zaliva naprej).

janez valentic
11. June 2008, 14:52
Bogoslav tole tvoje kopiranje dotičnih fotografij je brca v meglo in to velika.
Če potegneš vsporednico lahko harpuno in kita zamenjaš s srnico in Mauserjem. Reklame za Canon si jaz na lovskem forumu zamišljam malce drugače.

Verjetno bo šlo tole tokrat malce manj mimo.
Pred kakima 2 letoma sem gledal dokumentarec o lovu na kite na Norveškem. Kvote so točno določene, na ladji s koncesijo je uradnik z Ministrstva za okolje, ki nadzoruje potek lova in humanost lovljenja. Lovijo le ne-ogrožene vrste. Sam lov in zadetek kita s harpuno, pa se v golih osnovah lovljenja plena ne razlikuje kaj dosti od lova na _____ (vstavi svoj priljubljen plen).
Preden kimaš z množico, se je dobro pozanimati o stvareh in dobiti realno sliko z vsaj dveh nasprotujočih se skupin. Na žalost delo, ki bi ga morali opravljati novinarji ostane na plečah kritičnega posameznika.
Prepoved lova na kite ... juhuhu.
Prepoved lova na slone...juhuhu.
Prepoved lova.

janez valentic
11. June 2008, 15:00
Bolj kot za posamezne živali, nas mora skrbeti za prehranjevalne verige v oceanih. Tu smo opravili že veliko "dobrega" dela. Zaradi pregrevanja vode se spreminjajo morski tokovi in vertikalno preslojevanje vode, kar vpliva na pretok hranilnih snovi. Tu se za marsikatero živalsko in rastlinsko vrsto začno problemi. Najbolj ranljive so žal vrste na vrhu prehranjevalne piramide. Izjema ni niti ribiška industrija, pri kateri najkrajšo potegnejo prav mali ribiči (od Piranskega zaliva naprej).

Zadnje meritve temperature morja pod severnim tečajem, ki ga že dalj časa opravlja nemški institut kažejo še nikoli tako NIZKIH temperatur kot sedaj. Očitno se pregrevajo predvsem možgani nekaterih samooklicanih prerokov.
Kaj je vzrok kaj posledica?
Ali obstaja vzročno-posledična zveza med dvema pojavoma? Ali je vzročno posledična zveza isto kot sovpadanje (korelacija)?

Kjer je dim je ogenj in ogenj je nekaj slabega, torej prepovejmo dim pa še ogenj za vsak primer.

springer
11. June 2008, 17:29
Vzamem nazaj, beseda pregrevanje ni prava. Boljše bi bilo napisati
Zaradi sprememb temperature vode...
(Nisem strokovnjak ampak predvidevam, da taljenje ledu ohlaja morsko vodo)

ZR7
11. June 2008, 20:41
...
(Nisem strokovnjak ampak predvidevam, da taljenje ledu ohlaja morsko vodo)

Tako je. Posledica ogrevanja ozračja bo pravzaprav nova ledena doba.

Ganges
11. June 2008, 23:00
Tako je. Posledica ogrevanja ozračja bo pravzaprav nova ledena doba.

Tudi ta scenarij sem videl nekje. Ampak verjamem, da mi še ne, kaj bo pa z našimi potomci pa je prav žalostno. Žalostno je, da v bistvu lahko računajo spet samo na napredek, ki jim bo pomagal preživeti v tistih razmerah, je pa napredek tudi tisti, ki bo pripeljal do tega. Paradoks?

bogoslav
12. June 2008, 00:44
Kot je meni znano glede kitov lovijo tudi ogrožene vrste! Japonska pa odlovi več kitov kot jih na koncu dejansko uporabi za prehrambene namene, ker jih lovijo že iz tradicije, mesa pa na koncu niti ne pojedo... Drugo je, če bi bilo njihovo preživetje na nek način odvisno od kitolova pa temu ni tako - mogoče v preteklosti, danes pa ne več. Niti kitovega mesa večinoam ne marajo več, lovijo jih pa vseeno pa čeprav potem kitovo meso zmečejo proč.

Kot je zgoraj že omenjeno, bi si kiti in narava nasploh opomogla, če bi "jih pustili pri miru".

Za ribolov na oceanih je značilno še to, da so to velike ribiške ladje že cele predelovalnice.

bogoslav
12. June 2008, 00:49
Vzamem nazaj, beseda pregrevanje ni prava. Boljše bi bilo napisati
Zaradi sprememb temperature vode...
(Nisem strokovnjak ampak predvidevam, da taljenje ledu ohlaja morsko vodo)

Se strinjam, če se led tali, je po čisti kmečki logiki voda hladnejša.

Kar grozljivi so tud tzunamiji, ki so posledica raznih naravnih dejavnikov ampak tudi za večino teh že znanstveniki opozarjajo, da so v končni fazi posledica človekovega (pretiranega) vmešavanja v naravo.

ZR7
12. June 2008, 07:43
...
Kot je zgoraj že omenjeno, bi si kiti in narava nasploh opomogla, če bi "jih pustili pri miru".
...

Ta stavek ti moram popraviti, ker očitno nisi iz lovskih vrst, premalo ali naj raje rečem drugače "informiran". Morje lahko pustimo pri miru, ker v njem praktično nismo prisotni. Na kopnem pa smo tako prisotni, da narave enostavno ne moremo več pustiti pri miru, povečevanje človeštva pa celo napoveduje še večje skrunjenje površin, kjer žive živali.
Jaz pravim, da gasimo požar in po vsej verjetnosti podaljšujemo propad v želji da se mogoče pa le obrne na bolje. To počnemo tako, da poskušamo z lovom regulirati in obdržati čim bolj pestro in za nadaljno reprodukcijo popuilacijsko zadovoljivo stanje divjadi. Tu pa ne more biti več govora o strategiji "puščanja pri miru". Toliko o tem.
Vrnimo se v tej temi v morje!

janez valentic
12. June 2008, 09:28
Kot je meni znano glede kitov lovijo tudi ogrožene vrste! Japonska pa odlovi več kitov kot jih na koncu dejansko uporabi za prehrambene namene, ker jih lovijo že iz tradicije, mesa pa na koncu niti ne pojedo... Drugo je, če bi bilo njihovo preživetje na nek način odvisno od kitolova pa temu ni tako - mogoče v preteklosti, danes pa ne več. Niti kitovega mesa večinoam ne marajo več, lovijo jih pa vseeno pa čeprav potem kitovo meso zmečejo proč.

Kot je zgoraj že omenjeno, bi si kiti in narava nasploh opomogla, če bi "jih pustili pri miru".

Za ribolov na oceanih je značilno še to, da so to velike ribiške ladje že cele predelovalnice.

Očitno smo na prišli na argumentacijo čustev in ne razuma. Lov sam po seb ni ne dober ne slab, ampak gre za vprašanje kako konkreten način lova posamezne vrste vpliva na ekosistem in človeško kulturo v tem ekosistemu.

Verjetno se boš strinjal da lov kitov belug, ki jih imajo pravico loviti tradicionalna ljudstva (inuiti) nima nikakršne zveze z proti-globalisti, greenpeacom ali podobnim modnimi muhami in se le ti ne bi smeli vmešavati.

Vprašanje je o čem točno govorimo.

Lov slonov npr. V Zimbabveju je bil v začetku 90 let skoraj popolnoma ustavljen, kar je privedlo do populacijske ekplozije in prekomernega uničevanja habitata. Grozil je hiter padec številčnosti, ker so sloni pojedli vejo na katero so se hranili. To situacijo je "rešil" Mugabe, ki je s svojo revolucijo deželo spravil iz blagostanja v revščino in je krivolov znižal število slonov, da je sedaj slon v Zimbabveju zaradi ilegalnega lova znova ogrožen.

Čisto resno vprašanje, ki glede na namen tega foruma lahko pomeni rdeč karton: S kakšnim lovom in na kaj se pa strinjaš?


Ali je ribolov "etično" sprejemljiv le v ribogojnicah ali lokalni mlakuži?

main757
12. June 2008, 09:57
Se strinjam, če se led tali, je po čisti kmečki logiki voda hladnejša.

Kar grozljivi so tud tzunamiji, ki so posledica raznih naravnih dejavnikov ampak tudi za večino teh že znanstveniki opozarjajo, da so v končni fazi posledica človekovega (pretiranega) vmešavanja v naravo.

Kake bedarije pišete eni, kakšen razlog mate?

Prepisano iz Wikipedije:
Cunámi (tsunámi) (iz japonščine 津波, pristaniščni val) je val na morski gladini ali skupina takšnih valov, ki nastanejo zaradi potresa, zdrsa zemeljskih tal, ognjeniškega delovanja ali padca meteorita v morje ali blizu morja.

Bogoslav, razloži mi prosim na kakšen način vpliva človek na potrese, ognjeniško delovanje ali pa padec meteorita v morje?

ZR7
12. June 2008, 10:25
...
Čisto resno vprašanje, ki glede na namen tega foruma lahko pomeni rdeč karton: ...
Iz pravil:
"Forum LOV ponuja spletni medijski prostor, kjer lovci in ostali naravi in lovstvu zavezani ljudje lahko argumentirano in kulturno izrazijo svoja mnenja, zahteve, predloge..."

Dokler smo v tem okviru, ne vidim razlogov za kakšne rdeče kartone. Seveda morajo debate ostati v okviru te kategorije!
Ni pa nič napačnega, če vsake toliko ponovno premislimo lov da ali ne in zakaj da. Pri tem pa kulturno in argumentirano nasprotno mnenje ne more škoditi.
Se moramo tudi na tem področju odnosov z javnostjo še marsikaj naučiti.

janez valentic
12. June 2008, 10:45
Iz pravil:
"Forum LOV ponuja spletni medijski prostor, kjer lovci in ostali naravi in lovstvu zavezani ljudje lahko argumentirano in kulturno izrazijo svoja mnenja, zahteve, predloge..."

Dokler smo v tem okviru, ne vidim razlogov za kakšne rdeče kartone. Seveda morajo debate ostati v okviru te kategorije!
Ni pa nič napačnega, če vsake toliko ponovno premislimo lov da ali ne in zakaj da. Pri tem pa kulturno in argumentirano nasprotno mnenje ne more škoditi.
Se moramo tudi na tem področju odnosov z javnostjo še marsikaj naučiti.

Nasprotniki lova na tem forumu nimajo mesta - kdo je to rekel?

janez valentic
12. June 2008, 10:49
Še en nasvet iz vodenja odnosov z javnostmi.

Pri nagovarjanju javnosti o tematiki, ki je čustveno obarvana, se ne splača izgubljati časa, energije in denarja za prepričevanje prepričanih (nasprotnikov). Bistveno bolj plodno je napore usmeriti v neodločene in nezainteresirane, pri tem pa ne pozabiti na domnevno lastne vrste.

ZR7
12. June 2008, 11:45
Nasprotniki lova na tem forumu nimajo mesta - kdo je to rekel?

Ne vem kdo je to rekel.
Vem pa da smo v Pravilih napisali:
"Ta forum ni namenjen nasprotnikom lova! Gibanja proti lovu ali razne vegetarijanske združbe na tem forumu nimajo mesta."

Nisem pa še do sedaj zaznal, da bi Bogoslav izrazil nasprotovanje lovu kot takem. Niti da bi zastopal kakšno od združb katerim odrekamo pravico nastopa tu gori.
Verjameš lahko tudi to, da imamo tudi med seboj tako take lovce, ki ne odobravajo lova kar tako za šport in take, ki jim je samo do streljanja živali.
Vemo pa kakšna je usmeritev Slovenskega lovstva in kaj je trajnostna raba naravnih virov.
Tako da kar na pamet nekoga, ki izraža pomisleke nad določeno vrsto lova, ne moremo razglasiti za nasprotnika lova kar tako. Tudi sam imam resne pomisleke nad plenjenjem določenih vrst, pa se smatram za dokaj angažiranega lovca.
Nestrpnost se nam ne more obrestovati.

janez valentic
12. June 2008, 12:00
Sem zelo nestrpen do možganskih prdcev. Če ne veš za kaj se zavzemaš, pri tem ti posledice za tisto kar se zavzemaš, niso jasne, ampak čutiš da je tako prav, potlej ti resnično ni pomoči.

Se opravičujem za frontalen napad, ampak preden lepite fotografije, razmislite kakšno sporočilo nosijo.

V en in isti koš brez dejstev, dokazov in jasne misli kaj bi sploh rad, metati:
globalno segrevanje,
lov kitov,
tzunamije,
lov
ogroženost,
konec sveta,
itn.

vsekakor mora privesti do nestrpnosti do takega lahkotnega pristopa.

Še enkrat: Bogoslav, kakšen lov se pa tebi zdi sprejemljiv in ga podpiraš?

janez valentic
12. June 2008, 12:09
Vsi vemo da kit ni riba.
Ribolov je lovljenje na ribe.
Kaj je lovljenje morskih sesalcev?

miš93
12. June 2008, 12:12
Lov slonov npr. V Zimbabveju je bil v začetku 90 let skoraj popolnoma ustavljen, kar je privedlo do populacijske ekplozije in prekomernega uničevanja habitata. Grozil je hiter padec številčnosti, ker so sloni pojedli vejo na katero so se hranili. To situacijo je "rešil" Mugabe, ki je s svojo revolucijo deželo spravil iz blagostanja v revščino in je krivolov znižal število slonov, da je sedaj slon v Zimbabveju zaradi ilegalnega lova znova ogrožen.

Janez ni panike za slone - so prešli iz CITES Appendix A v B kar pomeni da so lokalno ogroženi - drugače pa vsi nacionalni parki (tudi v Zimbabveju) pokajo po šivih zaradi slonov - ti dejansko spodjedajo vejo na kateri sedijo sami pa tudi druga divjad - za občutek slika iz Zimbabveja kako izgleda pokrajina kjer je slonov preveč:

http://www.moj-album.com/slike/1118175/5inGQdeQuDo7Aj_T.v.jpg

Je pa dejstvo da je uničevanje habitata in divji lov najbolj razširjen tam kjer je lov prepovedan - Kenija :icon_wink:

janez valentic
12. June 2008, 12:28
Hvala za uk.:icon_study:

miš93
12. June 2008, 12:51
NP - si dal dober primer - še prikaz da ne govorim kr neki - štetje iz leta 2001:

http://elephantpopulationcontrol.library.uu.nl/Componenten/tab1-7.jpg

upoštevajoč prirast jih je danes že okoli 97.000. Za primerjavo Hwange prenese 15.000 slonov jih je pa 45.000 (v tabeli se upošteva še 4.000 iz Matabelelanda - ni park). CITES in zeleni so jih zaščitili zdej pa noben ne ve kaj bi - si predstavljate - potreben/nujen odstrel 30.000 slonov samo v enem parku?

miš93
12. June 2008, 13:07
Še pripis: vse to v državi ki strada in crkuje - svet ji pa naloži skrb za slone, trgovino s slonovino pa prepove (pa kljub temu poteka!):icon_evil:?

JANEZ L
12. June 2008, 14:19
Lp!

Takolele. Tema, ki je odprta je namenjena prav temu, namenjena organizacijam in posameznikom, ki si prizadevajo za okoljevarstvo...sodelovanje z njimi...

Bi pa sam tudi zastavil vprašanje Bogoslavu ali je lovec? Če ni, kakšna stališča zavzema? Apriorij proti lovu, to ne verjamem, ampak vseeno.

Če si časten človek, boš zapisal odgovor in se ne boš lovil v zanko laži in izgovorov.

No zaenkrat ni še napisal nič takšnega in upam, da tudi ne bo, da bi si zaslužil rdeč karton je pa res zapisal nekaj manših nonsensev ampak to jih tako ali tako vsi.

Lovski zdravo
Janez L

bogoslav
12. June 2008, 17:40
Poiskal sem še malo precej zaskrbljujočih dejstev o morjih in življu v njem.
Na Svarogu imajo prav dobro bazo raznih informacij.

Sredozemsko morje izgublja populacijo morskih psov

http://novice.svarog.org/images/news//3532v.jpg

***Študija zgodovinskih zapisov je pokazala, da je populacija morskih psov v Sredozemskem morju v zadnjih dveh stoletjih drastično upadla.

Število nekaterih vrst morskih psov se je skrčilo tudi do 99 odstotkov, v glavnem zaradi pretiranega ribolova.

Rezultati študije so bili objavljeni le nekaj tednov po izdanem opozorilu okoljevarstvenikov, da se kar polovica vseh vrst morskih psov v svetovnih oceanih sooča z izumiranjem.*** http://novice.svarog.org/index.php?Novica=3532

:icon_exclaim:

Morskim ribam pripisujejo le še 50 let obstoja

***Obsežna znanstvena študija mednarodne skupine raziskovalcev je pokazala, da čez pol stoletja v svetovnih oceanih praktično ne bo več rib.

Jate rib so upadle v povprečju za tretjino in stopnja upada se iz leta v leto povečuje. Tako so znanstveniki v svojih raziskavah zapisali, da je upad v ribolovni industriji mogoče tesno povezati z izgubo celotne biološke raznolikosti v oceanih.

Raziskovalci se strinjajo, da bi s takojšnjo zaščito nekaterih območij lahko ohranili pri življenju obstoječe ribje jate.

»Način, kako ljudje izkoriščamo oceane, je takšen, da predvidevamo, da bo na svetu vedno neka druga vrsta, ki jo bomo lahko izkoriščali, potem ko popolnoma pokončamo prejšnjo,« je povedal Boris Worm z univerze Dalhousie v Kanadi. *** http://novice.svarog.org/index.php?Novica=2773

:icon_exclaim:


in spet globalno segrevanje:

Dvigovanje gladine morske vode

*** Globalno segrevanje bi po najnovejših ugotovitvah gladino morske vode lahko zvišalo za približno 40 odstotkov, kar je več, kot so predvideli predhodni računalniški modeli. *** http://novice.svarog.org/index.php?Novica=2820


In spet človeški faktor:

Oceani postajajo vse bolj kisli

*** Svetovni oceani postajajo vse bolj kisli, kar predstavlja grožnjo že tako nestabilni prehranjevalni verigi v morjih.

Oceani so že tako absorbirali tretjino vseh emisij ogljikovega dioksida, toplogrednega plina, ki ga je mogoče kriviti za globalno segrevanje. Absorpcija je privedla do kisanja oceanov, ki onemogoča pravilni razvoj morskega življenja. *** http://novice.svarog.org/index.php?Novica=2780

Močno upam, da bodo naši zanamci znali pametneje ravnati z naravnim bogastvom (če bo še kaj tega, kar imamo danes mi, ostalo za njih)

Lep pozdrav

springer
12. June 2008, 20:59
Kisel dež: Povzročajo ga žveplovi in dušikovi oksidi, ki se v zračni vlagi in dežnih kapljah dobro raztapjajo in tvorijo sicer zelo razredčene, a močne kisline.
Žveplovi oksidi pridejo v zrak predvsem s kurjenjem premoga, ki vsebuje žveplo in to zgori v SO2 in SO3 (na dimnikih termoelektrarn so že montirani filtri). Dušikova oksida NO in NO2 nastajata pri reakciji kisika in dušika v zraku ob posebnih pogojih (kot pri udaru strele), na površini atomobilskih in drugih motorjev na tekoča goriva. Uporaba katalizatorja pomeni zmanjšanje izpusta dušikovih oksidov v ozračje.
Tudi ogljikov dioksid z vodo reagira tako, da nastane ogljikova kislina, ki je šibka in obstojna le v vodnih raztopinah. Hitro jo izpodrivajo močnejše kisline, tvorijo se soli ogljikove kisline - karbonati. Njihove raztopine so bazične.

Dvig gladine oceanov za 40%???

bogoslav
13. June 2008, 08:49
Jap, iz več koncev poročajo da se gladina bo dvignila. Malo bol je pojasneno tu če bo koga to zanimalo http://www.umanotera.org/index.php?node=118

Kopiram delček:

***
Morska gladina naj bi se do konca stoletja dvignila po napovedih IPCC za 1 meter. Druge napovedi pa opozarjajo, da se lahko morska gladina poveča celo za 6 metrov, če se bo taljenje ledu na Antarktiki in Grenlandiji nadaljevalo s sedanjim tempom.

Dviganje morske gladine in nastajanje novih puščav bosta povzročila tudi množično selitev t.i. okoljskih beguncev. Po nekaterih ocenah naj bi dvig morske gladine vplival na okoli 200 milijonov ljudi.

Zaradi segrevanja oceanov bodo bolj pogoste tropske nevihte, vse pogosteje se bodo tudi pojavljale celinske nevihte z ekstremno močjo. V našem podnebnem pasu lahko pričakujemo bolj pogosta izrazita

Ekstremna vremenska stanja: sušna obdobja, nevihte in poplave.

Globalno segrevanje povzroča masovno taljenje ledenikov in snega po celem svetu, od Himalaje, Alp, Andov do Arktike ter Antarktike in je zelo izrazit pojav od leta 1980 dalje. S tem je povezan problem preskrbe z vodo v goratih območjih. Izrazit primer tega pojava je primerjava Triglavskega ledenika leta 1957 in 2003. *** nadaljuj branje tukaj http://www.umanotera.org/index.php?node=118

janez valentic
13. June 2008, 09:22
Bogoslav, ali slabo slišiš?

Kakšen lov, kje in na katero divjad podpiraš?


(Upam da ne bo kdo začel npr. s čudežno močjo piramide .)

Krpan
13. June 2008, 10:22
Bogoslav, lepo, da te skrbi za prihodnost našega planeta. Naštel si nekaj teorij, ki so nam več ali manj poznana. Vprašanje pa je kaj bomo naredili, da bomo to preprečili. Če bomo objokovali našo kruto usodo ne bo nič bolje. Na tem forumu nas je večinoma lovcev, ki že več desetletij prostovoljno in zastonj počnemo veliko konkretnih stvari, ki ohranjajo naše okolje kar najbolj prijazno za živali in ljudi.

Naj naštejem nekaj konkretnih ukrepov:
Trajnostno posegamo v populacije prostoživečih živali, in z tem vzdržujemo primerno ravnotežje v kulturni krajni.
Tržišče oskrbujemo z najbolj ekološko pridelanim in najmanj etično spornim mesom in ostalimi živalskimi produkti, da o kvaliteti niti ne govorim.
V gozdovih vzdržujemo travnike, ki omogočajo večjo biotsko raznovrstnost, in bogatijo prehranske sposobnosti okolja.
Vzdržujemo izvire, kali in kaluže, ki poleg divjadi pomagajo pri preživetju velikemu številu organizmov.
Sadimo plodonosno drevje, ter z tem izboljšujemo prehransko ponudbo v okolju.
Proučujemo odnose v okolju med posameznimi organizmi in s tem prispevamo k razumevanju okolja in njegovega delovanja.

Ne vem če smo z tem že izpolnili svoj dolg do okolja, ki nam omogoča življenje, zagotovo pa smo na boljšem od tistih, ki samo jokajo, niso pa pripravljeni žrtvovati niti evra ali ure časa za svoje okolje.

zober
13. June 2008, 14:21
Krpan to si pa lepo povedal!

zlatorog
13. June 2008, 22:00
Bogoslav a kej jagaš? :icon_lol:

janez valentic
18. June 2008, 23:25
Zlatrog, a misliš da je to spet en ozdravljen krivolovec?

bogoslav
19. June 2008, 17:08
http://novice.svarog.org/images/news//3202v.jpg Študija je pokazala, da so bile pradavne korale precej odpornejše na kemijske spremembe v oceanu, kot so znanstveniki mislili.

Ugotovite so vlile novo upanje, da se bodo, če človeštvu uspe ohraniti raznovrstnost koral, te sposobne prilagoditi spremembam in bodo tako preživele vse večjo kislost oceanov.

»Kot kaže, so živali in rastline v splošnem precej prilagodljiva bitja in to kljub temu, da se Zemlja spreminja,« je povedal Stephen Cairns, raziskovalni zoolog z inštituta Smithsonian v Washingtonu v ZDA.

Avtorji študije so pojasnili, da bi ključ do prilagodljivosti, tudi za korale, bila raznolikost vrst, zato poudarjajo, da je potrebno danes s koralnimi grebeni zelo previdno ravnati, saj se spremembam lahko prilagodijo le, če bodo ohranile svojo raznolikost.

»Če bomo iztrebili nekatere skupine ali družine koral, lahko izgubimo prav tiste korale, ki so sposobne prilagajanja okoljskim spremembam,« so poudarili znanstveniki. http://novice.svarog.org/index.php?Novica=3202&barva_kat=

zlatorog
21. June 2008, 21:24
Zlatrog, a misliš da je to spet en ozdravljen krivolovec?
Ne vem če je čist ozdravljen, ampak se ne da!:icon_lol:

jvpv
23. June 2008, 13:55
Tole pa je ribica:icon_eek:

zober
23. June 2008, 16:39
Jpv kaj pa je to za ena ribica,ma zobe kot lev,al je to kakšna fotomontaža?

ZR7
23. June 2008, 17:15
Jpv kaj pa je to za ena ribica,ma zobe kot lev,al je to kakšna fotomontaža?

Rdečeperka?

pumpa
23. June 2008, 20:43
Rdečeperka?

šef pa ja vidiš da je podust z protezo:icon_lol::icon_lol:

JANEZ L
24. June 2008, 09:27
Lp!

Definitivno je "Kremenatlarica"!:icon_confused: Mljack!:icon_lol:

Lovski zdravo
Janez L

mugo
24. June 2008, 09:36
Sem že videl, ko so te vrste ribe lovili po televiziji. V Afriki v rekah. Samo malo manjše so bile.

jvpv
24. June 2008, 11:02
Kakor koli že, jaz se ne kopam več nikjer razen v banji:icon_wink:
Naj bi bila piranja.

Veper
24. June 2008, 14:08
Se govori da so v zgornjem toku Save videli eno ali dve malo večji,ki čakata na Janeza da ga pomljackata. No šalo na stran in kolikor je meni znano te velike piranje sploh niso nevarne ker so redke in se ne hranijo v jatah ampak bolj solirajo. Tiste ta nevarne so precej manjše vendar jih je v jati tudi nekaj tisoč in če vsaka šavsne samo enkrat po kakšen kubični centimeter je okostje večjega sesalca hitro vidno in obeljeno.

Krpan
24. June 2008, 15:02
Pri nas je vodna različica Brezzeta napadla lokalnega ribiškega čuvaja. Tudi ta je iz rodu "kremenatelic"
http://www.funny-potato.com/images/fishing/fish-love.jpg

Ganges
24. June 2008, 15:05
UUuuu madona! Kaj je to res slikano kje v Sloveniji? A je to tolstolobik? Koliko kg? Moj največji jih je imel 16.

Krpan a Breze se še vedno potika po vaših in gamsovih gozdovih? :icon_lol:

lp

miš93
24. June 2008, 15:09
Riba je "tiger fish" - Hydrocynthus goliath (porečje Konga - Afrika) - je pa ta na sliki izreden primerek ponavadi so tam cca. 50-60 cm.

JANEZ L
24. June 2008, 15:12
Lp!

Ganges, a je ta tolstobikec primeren za podelat v kremenatlce ali je bolj varianta krapa?

Brezeta smo naselili tudi pri nas v upanju, da razredči vrste sprehajalcev, kot je slišati so ga prvi dan "pogazili".

Organiziram tekmovanje v plavanju po Savi pri nas pod Radovljico. Predtekmovalec Veper.:icon_lol:

Lovski zdravo
Janez L

Veper
24. June 2008, 15:32
Bol slabo plavam bom zato štartal kot zadnji.

lunj
24. June 2008, 22:03
Sem mislil, da sem samo jaz malo zadiričen do bogoslava ( že ime mi ne daje upanja ) Sicer pa po Savi dol plavat ni taka reč, saj je že Davo povedal, da hlod po toku plava sam.:icon_evil::icon_evil:

bogoslav
8. July 2008, 08:05
Danes se bom usmeril na vidik pomembnosti vzgoje naših najmlajših - otrok. Z vzgojo za varovanje voda, oceanov, okolja je treba začeti zgodaj. Že v otroku lahko prebudimo zanimanje za naravo in mu privzgojimo lep odnos do živali in narave. Obiskujmo z otroci naravne znamenitosti, ko smo na počitnicah na morju pa jim na preprost način razložimo o lepotah morja in o bogastvu oceanov. V pomoč pa so nam pri tem lahko primerne knjige, ogledi poučnih filmov, izleti v naravo, muzeji,.... predlagam vam zanimivo knjigico za osnovnošolsko stopnjo Ocean: https://www.juliadoria.com/default.cfm?Jezik=Sl&Kat=041101&Artikel=352

Skupaj z otrokom obiščite strani National Geographic za otroke http://kids.nationalgeographic.com/ in druge poučne strani :icon_wink:

Bokarca
27. November 2013, 11:26
Če bi lovci tako gospodarili z divjadjo bi bili že zdavnaj brez vsega :

http://www.trueactivist.com/gab_gallery/soon-there-will-be-no-fish-left-ending-overfishing/