PDA

View Full Version : Pasti



Strani : 1 [2]

dolgin
2. February 2009, 20:47
Kolegi solovci samo da vas opomnim.

Jože,je že prav da nas opomniš,ampak tukaj so na slikah same dvigalke ali pa "kanoni":icon_lol:. Tudi sam lovim s pastmi in kar poznam jagrov ki tudi lovijo s pasmi so jih vsi nabavili nove in to dvigalke,saj stopalke niti ne dobiš več nikjer po moje! Pa tudi če bi jih,mislim,da ne bi šle v promet,ozaveščenost ljudi je kar velika kar se tega tiče......

lp

zober
3. February 2009, 17:06
ja ene mal boli k z passtmi lovimo!spet mal fovšije!Drugače pa dolgi stopalke se še dobijo sam ne pri nas sem jih lansko leto gledal v salzburgu!

detel
3. February 2009, 17:35
Jože, ma nisi odkril vrelca. Vse to že vemo :icon_wink:.

dolgin
3. February 2009, 20:42
Drugače pa dolgi stopalke se še dobijo sam ne pri nas sem jih lansko leto gledal v salzburgu!
Poznam par jagrov v Avstriji in so vsi zamenjali za dvigalke,ker so prevečkrat dobili samo še nogo not v pasti - govorim predvsem za lisice!

Jože
4. February 2009, 09:39
ja ene mal boli k z passtmi lovimo!spet mal fovšije!Drugače pa dolgi stopalke se še dobijo sam ne pri nas sem jih lansko leto gledal v salzburgu!

Mene nč foušija ne daje mi je pa rahlo mim ko se s takimi slikami nekteri hvaljo. Drugač pa vsem tem lovcem k tak lovijo še velik sreče aja pa LB vsem.Mogoče je pa te strah streljat kaj pa vem :icon_wink:

Hunter
4. February 2009, 16:36
Mene nč foušija ne daje mi je pa rahlo mim ko se s takimi slikami nekteri hvaljo.

Jože ravno tako kot se gobar pohvali z dobro bero gob,in tako kot se pastir pogvali z čredo ovac,se tudi lovec z pastjo lahko pohvali,da je ujel kuno!Lovi namreč lovsko pravično,in nobena inštanca mu tega ne prepoveduje ( razen z pastmi za katere vsi vemo da niso dovoljene)!

Sicer pa predvidevam,da se nikoli ne pohvališ ko upleniš srnjaka ali katero drugo žival,vendar to je že druga zgodba za drugo temo.V kolikor slike divjadi ujete v past motijo ti pa pač ni treba pogledati te teme.


S spoštovanjem Jože,te lepo pozdravljam.
Hunter

trma
4. February 2009, 20:48
Mene nč foušija ne daje mi je pa rahlo mim ko se s takimi slikami nekteri hvaljo. Drugač pa vsem tem lovcem k tak lovijo še velik sreče aja pa LB vsem.Mogoče je pa te strah streljat kaj pa vem :icon_wink:

Jože zame je to enako etično kot uplenitev kune s puško, zakon to dovoljuje. Seveda samo s pastmi-dvigalkami! O straha pred streljanjem nimam, drugače ne bi bil lovec ampak bi bil vrtičkar :icon_lol:

detel
4. February 2009, 20:55
E....Joža :icon_confused::icon_lol:.

Brakir
4. February 2009, 20:58
Sam lov s pastmi podpiram, sem pa mnenja da bi bilo potrebno organizirati kakšne tečaje o rokovanju s temi stvari, ker roko na srce niso nedolžno "orodje", pa da bi tam tudi dali kak nasvet za tovrstni lov!

ris
10. February 2009, 18:06
Tale gospod Kuna pa ne bo več jajc kradel ter kokoši dušil.
Mal me čudi, da ni bilo nikjer jajca v bližini?! Predvidevam, da ga je odnesla druga kuna.:sign13:

Hunter
10. February 2009, 19:38
Ris ODLIČNO.Past mi je nekam znana,sam ti mi pa nisi ????Dej mi povej kje si dobil past na ZS seveda!

Drgač pa le tko naprej.
Kje se ostali,trma,prskač,mprimož,dolgin a pasti v garaž ležejo al so napete?:icon_lol:

mprimoz
10. February 2009, 20:42
Ris , lovski blagor. Ja Hunter moja je od nedelje spet napeta kot strunca in čaka na rahel trzljaj :icon_biggrin:

trma
10. February 2009, 21:02
Ris , lovski blagor. Ja Hunter moja je od nedelje spet napeta kot strunca in čaka na rahel trzljaj :icon_biggrin:

moje napete,ampak ocvirku in klobas nočejo več :icon_lol:

dolgin
10. February 2009, 21:57
Nekej maš na mailu..... Druga pa čaka napeta!

Hunter
11. February 2009, 17:11
To pomen vsi mamo napete,jutri bojo vse sprožene v njih pa kune ujete.:icon_lol:

A neb blo lepo,mrbit pa bo...

dolgin
11. February 2009, 17:42
Jest v to močno dvomim! Mene nekej ne mara tale zverinjak.......:icon_evil::icon_sad:

Hunter
11. February 2009, 20:18
Jest v to močno dvomim! Mene nekej ne mara tale zverinjak.......:icon_evil::icon_sad:

A dej dej a zdej nam boš pa ti zataju....Drgač fantin pa poglejte Risa.....fant obeta....al je le začetniška sreča in krompir,vse kakor kapo dol kokrkol:icon_biggrin:

mugo
12. February 2009, 06:49
No, hunter, da te ne bo skrbelo, moja past je doma, sprožena. Včeraj je v njej končala zlatica.

ris
12. February 2009, 07:35
No tud danes nekaj sreče. Sedaj pa moram past preseliti na drugo lokacijo.

capra ibex
12. February 2009, 07:44
Mater, dobri ste. :icon_biggrin::icon_biggrin:
Blagor Mugotu pa Risu

Lp

luka
12. February 2009, 08:26
Čestitke Mugo in Ris. Me je kar malo zamikalo to, moram it malo k Hunterju v škole, da se naučim te obrti.

LZ L

ris
12. February 2009, 08:30
Sm pozabu napisat kuna je bla samica.
Da vidim, če se kdo poslužuje te variante.
Novo past polijem z kropom. Nato pa jo premažem z čebeljim voskom stoplenem na kropu (da se ne zažge). Varianta je tudi gnoj, ampak mi to bolj diši.

dolgin
12. February 2009, 09:55
Pri meni obe pasti prazne! Hudimana! Pa tko fajn je naštiman,prov pros futer da bi ga prijela,pa ga neče in neče.....

Jagermaister
12. February 2009, 10:23
...Novo past polijem z kropom...

Za pasti se uporablja vzmetno jeklo, ki mora biti prav natančno zakaljeno in potem popuščeno (to so kovaški postopki:icon_study:). Z kropom pa lahko strukturo jekla v vzmeti pokvariš in si tako narediš medvedjo uslugo.:icon_redface::icon_confused:

ris
12. February 2009, 10:47
Mislil sem samo toliko da zadevo razkužiš od človeških rok ipd...
Od tega se struktura jekla ne bo spremenila.:icon_exclaim:

ZR7
12. February 2009, 11:02
... Z kropom pa lahko strukturo jekla v vzmeti pokvariš in si tako narediš medvedjo uslugo.:icon_redface::icon_confused:

S kropom? Že s 100 stopinj celzija?:icon_confused:

Brakir
12. February 2009, 11:49
Blagor obema!

mene pa zanima kdaj že začneta zalagat "futr plac" za kune in ostalo zverjad če ni prevelika skrivnost malih mojstrov, in pa zanima me če se kdo od forumašev poslužuje lova lisic s pastmi?

Hunter
12. February 2009, 18:07
Mugo in Ris.....dobra sta.....:limona:

Ja brakir jaz sem probal uloviti lisico sam ti po pravic povem da samo enkrat,ni blo uspeha.Bom še poskušal.

detel
12. February 2009, 18:47
Pred leti je ujel sosed steklo lisico.

Jagermaister
12. February 2009, 20:18
S kropom? Že s 100 stopinj celzija?:icon_confused:
Tudi noži so iz jekla, pa sem nekje prebral, da vrhunsko rezilo pokvariš že s tem, da ga daš v pomivalni stroj prat, ali pa da ga pustiš izpostavljenega soncu.

ris
12. February 2009, 23:02
Jagermaister tega s kropom in voskom si nism jaz izmislil. Samo posredujem naprej kar so me učili stari jagri.
Če je zadeva funkcionirala prej zakaj nebi tudi sedaj.
Mislim, pa če hočeš tako debelo jeklo pregreti bi bilo potrebno dalj časa izpostaviti temperaturi kot sekundo ali dve!

mugo
13. February 2009, 07:37
Blagor obema!

mene pa zanima kdaj že začneta zalagat "futr plac" za kune in ostalo zverjad če ni prevelika skrivnost malih mojstrov, in pa zanima me če se kdo od forumašev poslužuje lova lisic s pastmi?

Brakirček, tukaj imam podoben pristop kot ti pri deklinah. Prišel, videl, zmagal.
Torej nič ne futram, le pravo mesto najdem (oziroma imam že par let najdeno), kjer kune veliko hodijo (ob potoku), nastavim past, jo lepo prekrijem z listjem, notri za vabo pa šoja ali kak drug ptič.
Drugače so pa pri nas tudi lisice lovili v dvigalke. Najbolj učinkovito je bilo nastavljanje pasti v potok, v vodo, da je samo vaba gledala iz vode. Če ni potoka nato prekril debel led, je bilo uspešno.

Brakir
13. February 2009, 09:37
Mugo hvala za napotke, sem že slišal različne pa me zanima na kakšne načine vse se lotevate lova s pastmi!
Ja k pa potok zmrzne je pa tko kot če med počitnicam internat zaprejo v lj..... ni lisičk pol! :icon_twisted::icon_twisted::icon_lol:

Hunter
16. September 2009, 20:17
Kmalu bo prišel čas,da iz drvarnice potegnemo pasti in jih nastavimo,da bojo koristile namenu,hkrati pa spet zbudimo tole temo,ki je čez leto spala.Nekateri pravijo,da je kun to leto izrazito veliko,bomo videli....:icon_lol:

Pred dnevi me je prijatelj razveselil s temi slikami.Med gobarjenjem v Avstriji je našel tole past,ki je verjetno služila za lov kun,ne verjetno preprosta izdelava me je spodbudila,da jo bom tudi sam naredil in preizkusil...

Nekaj slik,če bi se kdo lotil izdelave.

5196
5197
5198

ben1
8. October 2010, 14:00
Danes sem v reviji Lovec prebral članek Brez pasti ne bo mogoče zmanjšati številčnosti plenilcev male divjadi. Lepo opisan in predstavljen lov na kune.
:icon_study:
Še slab mesec dni potem pa v napad:limona:

Hunter
11. October 2010, 19:14
Članek je odličen.Avtor nam je z podobnim člankom na temo Lisica postregel že lani.Vse kako pozdravljam take članke,škoda le ker se nekaterih nič ne prime in še vedno zatrjujejo,da kun ni ali pa da niso škodljive.Kakor koli bunker že čaka,kune lepo pobirajo vabe.

dolgin
11. October 2010, 19:54
Jaz sem lani probaval vse sorte,tudi bunker(res da je bil narejen slabo,tako da mi je past zamrznila),uspeh je bil slab. Za letos sem naredil 2 nova bunkerja,enaka opisanemu v Lovcu! Mi je članek zelo zelo všeč,več takih bi bilo lahko,ne pa tist p...t klobasanje kdo bo koga,oziroma kdo je koga!! Kun je zadost,če pa so kune tiste,ki pobirajo vabe pa bomo videli po 1. nov.....

_fox_
24. December 2010, 19:40
lovski tovariši,

kako je kaj z uspehom pri lovu s pastmi?:icon_biggrin:
rad bi poskusil ta način lova, pa me zanima ali se še splača v tej zimi začeti zalagat bunkerje, ali naj počakam do jeseni?:icon_wink:

mugo
24. December 2010, 21:15
poskusi čimprej, pa boš videl. Ni pravila, le probat je treba.

mprimoz
24. December 2010, 22:00
Lovski tovariš fox upoštevaj mugov nasvet. :icon_wink:

ris
25. December 2010, 20:38
No lepo, da ste mal oživeli temo. Jaz zalagam "punkte" od začetka jeseni pomalo. Pozimi pa pogosto. In uspeh je viden. Ta je od prejšnjega tedna!

ben1
26. December 2010, 06:21
Zgleda kot nagačena.:icon_razz:
Jaz ji jajca in otale dobrote nosim že od jeseni ampak mi sedaj ne pobira več. Ne vem kaj jo moti?

ris
26. December 2010, 06:48
Past!:icon_lol:

ben1
26. December 2010, 10:36
Ne more bit past kriva če jo samo "futram".

ris
26. December 2010, 11:29
Včasih tudi 3 tedne ne pridejo po hrano. Ko pa opaziš, da zgine jajce jo boš tisti teden skor zihr dobu.

mugo
26. December 2010, 14:58
Jaz nič ne nastavljam hrane. Samo past vedno na istem mestu. In jo vsako leto tudi tam ujamem. Za vabo pa obvezno dam šojo.

ben1
27. December 2010, 07:29
Zadnjič sem ji zraven jajca pustil še eno šojo, zgleda da je to vzrok da jo ni tolk časa nazaj. Mora vse pomalčat.

ben1
28. December 2010, 12:05
Men spet pobira jajca tko da bo treba past nastavit.

Ahiles
6. May 2011, 10:39
sem prebiral tele vaše poste o pasteh za kune in sem malo presenečen, kako učunkovito jih lovite.

Sam sicer raje lovim s šrotom, se pa pogosto najde kak ne-lovec, ki tarna nad kunami. Ker je pogosto okolje takšno, da jih streljat ne moreš/ne smeš, bi mogoče kdaj pa kdaj poskusil nastaviti past, boks (al karkoli pač to že je), pa bi izdelal podobno kot so navodila v lanskem Lovcu (Oktober 2010). Sklepam, da ljudje, ki jim prijazno razložim, da tam res ne morem streljati, pogosto uberejo nelegalne/neetične poti, da se kun vseeno znebijo (razne stare stopalke, zračne puške,...).

Kakorkoli, ker je tudi lov s pastmi lov in svojevrstno doživetje, bi ga preiskusil, poletje bo pa ravno pravi čas za "nove izume" in priprave na zimsko sezono lova plenilcev.

Prosim tiste, ki poznajo zanesljive izdelovalce pasti, da mi sporočijo na ZS njihov kontakt (email, telefon).

Hvala!

PS: zanimajo me seveda pasti dvigovalke ;)

jelen1
24. June 2011, 23:08
najbolj nelovsko je ko nekateri postavljajo pasti samo za hec(ne lovci), kakšne stopalke da potem žival trpi in potem žival pustijo tam...

evo pa še slika ene moje pasti ki sem jo naredil danes, je za polhe..ga ujame živega...potem pa ga seveda spustim ..pa prej moram naredit še eno slikco :icon_biggrin:...past pa moram uporabljat samo v suhem vremenu ker se čene vratca ki so iz lesa nabreknejo in ne zdrsnejo dol....past je dolga 50 cm, široka 10cm visoka pa 15cm...kaj vi meniste je prav izdelana? in kaj je najboljše za vabo za dat noter in kje postavit?...da ne bo kdo mislil da žival potem ubijem.,jo spustim nazaj v gozd kjer sem jo ujel :icon_wink:...
pa če ima še kdo kakšno tak past naj prilepi kakšno slikco...

jelen1
25. June 2011, 23:18
pa še to...kaj je nujno dat past ki žival ujame živo na drevo da uloviš polha? za vabo uporabljam jabolko..

hunterxxxl
25. June 2011, 23:19
Nujno ful :icon_wink:

jelen1
25. June 2011, 23:23
jo bom poskusil zavezat na kakšno vejo :icon_smile:...ni ravno lahka hehe

main757
26. June 2011, 14:44
Nekam velika je za polha, pa ne pozabi, da ti jo polh pregloda, ker je lesena.

hunterxxxl
26. June 2011, 15:48
Ja problem je ker je "štorasta" in težka za obešat po vejah...

Pinkfloyd
26. June 2011, 16:21
Dostikrat se uporablja tudi past za podgane (http://www3.shrani.si/o.php?dscf51081011675.jpg) iz Merkurja.

jelen1
26. June 2011, 17:58
ja tista je dosti lažja ker ima več mreže...no bi si mogel jaz malo mreže kupit :icon_wink:...bi blo samo dno iz lesa... kaj pa bi se ulovilo če bi jaz past pustil potleh ob kakšnem drevesu? (orehu, hrastu, bukvi)...
sem naredil še eno past, zelo podobno tej samo da ima drugačen sprožilni mehanizem in je bolj občutljiva...je pa res da sta obe težki in se jih ne da dat na drevo....kam bi jih bilo dobro dat če ne morem na drevo?

JAKAJEŽ
26. June 2011, 19:24
..je pa res da sta obe težki in se jih ne da dat na drevo....kam bi jih bilo dobro dat če ne morem na drevo?


Zakopaj v zemljo,boš lovil pa voluharje:icon_confused::icon_confused:

lp

ris
26. June 2011, 20:55
Sicer ne vem, kako mate vi urejeno zakonodajo za odlov žive živali, ampak pri nas se takih pasti ne poslužujemo! Drugače pa mal poglej po skalnem terenu ai pod kakšno korenino lahko najdeš kakšno "polšno".

jelen1
26. June 2011, 21:14
žival potem spustim takoj!...in še to bolj uporabljam če pride kakšen polh komu u hišo :icon_biggrin:...

tetrix
5. July 2011, 12:25
Mene pa zanima, kje bi lahko dobil jekleno žico za polšje pasti ?škrince??

Krpan
5. July 2011, 19:59
Tukaj so pisali o tem:

http://www.strojnistvo.com/viewtopic.php?t=4966

Varianta je tudi nerjavna (rostfrei) vzmetna žica, ki sem jo jaz preizkusil in se dobro obnese.

Problem je ker v večini trgovin zahtevajo minimalno naročilo minimalno 10 - 100 kg.

tetrix
6. July 2011, 10:13
Krpan hvala, ni vrag, da ne bi nekje dobil. LP

čot
27. January 2012, 22:11
no ker že dolgo ni nihče nič objavil na to temo, se bom pa jaz pohvalil z današnjim ulovom. Belica-samec, past dvigovalka. To je sicer že druga to sezono, pred tremi tedni pa je bila samica. Lahko rečete da sem čuden, ampak sem kune bolj vesel kot srnjaka!!

čot
27. January 2012, 22:43
tale tema je malo zamrla, pa je škoda ker še zdaleč nismo pogruntali in povedali vsega. Sprašujem se kje so vsi tisti strici o katerih berem kako da so pred 50 leti lovili z pastmi in mastno služili z kožami. Če so lovili tako kot sem jaz to zimo, potem niso zaslužili niti za jajca sproti. Sam sem porabil okoli 30 jajc in do sedaj ujel dve kuni. Zakj je tako mi do sedaj ni znal razložiti še nihče. Kuna mi jajc pobera vsako noč en teden, ko pa prinesem past pa ostane jajc nedotaknjen tri tedne!!! Zakaj je tako?? Ja zato ker past smrdi, jasno kot beli dan, toda kaj narediti da ne bo?? To je pa tisto vprašanje na katerega ne dobim odgovora!!! Poskusil sem jo zakopati v gnoj, jo namazal z voskom, jo skuril z brenerjem, prekuhaval... in nič ni pomagalo. Do danes ko je očitno kuna sklenila ( po treh tednih) da past ne smrdi več... Vendar danes sem jo ponovno prijel z roko in smo spet na začetku.
Zanima me ali je kdo poskusil past namočiti v kis ali staro vino? Berem neko tujo literaturo v kateri piše da so jo čez noč namakali v kis ali vino in s tem odstranili vonj po kovini!!

Krpan
27. January 2012, 22:53
Leta 1940 so bila jajca v Ljubljani po 0,80 do 1 din, kožuh zlatice pa od 1300 do 1700 din, belica pa je bila 730 do 760 din, domače mačke po 10 do 40 din, polhi po 3 din, in krti po 1.5 din...
Liter vina pa je bil od 4 do 8 din.....

JANEZ L
27. January 2012, 23:09
Lp!

A veš, koliko dni si bil pijan, za eno zlatico...jaooooooooo!!!:icon_lol: :icon_lol: :icon_lol:

Lovski zdravo
Janez L

Kolovski
28. January 2012, 17:13
Da vas malo podražim (bo treba it čakat):

JANEZ L
28. January 2012, 18:06
Lp!

Jaz ravno prišel domov iz čakanja... En tak trojček, bi bil pravo razkošje, že z eno tretjino bi bil več kot zadovoljen... Drugače, pa kavkal en lisjak, a je šel kake 30 metrov od mene pod robom...

Lovski zdravo
Janez L

Hunter
28. January 2012, 18:32
Vendar danes sem jo ponovno prijel z roko in smo spet na začetku.
Zanima me ali je kdo poskusil past namočiti v kis ali staro vino? Berem neko tujo literaturo v kateri piše da so jo čez noč namakali v kis ali vino in s tem odstranili vonj po kovini!!


Sam sem se vonja po novi pasti znebil tako,da sem past imel na seniku in nato pri kmetu v hlevu.Pasti se nisem dotikal dolgo ker sem zato poprosil kmeta.Ko sem dobil past me je skoraj kap,ni bila več lepo zelena,smrdela je po vsem živem kar sodi v hlev poleg tega so se na njej večkrat zabavale tudi kure.Past sem nastavil z rokavicami iz debelejšega usnja in na sredino z sekundnim lepilom prilepil jajce.Bomba prvo noč takoj ujeta kuna! Zdaj ali je zaradi pasti ali zaradi tega ker sem celo leto zalagal krmišče z dobrotami pa težko rečem.

Tam kjer nastavljam past že precej prej hranim kune,da se navadijo.Vedno pa hrano stresem na listje,pod listjem pa je kovinski podstavek.To metodo uporabljam pri lovu kun globoko v gozdu,v lopah te potrebe ni saj so kune vsega navajen.

alojz1
28. January 2012, 19:12
Še tole zanimivost. Včasih kuna dolgo ne prime. Ko pa je odjuga, takrat pa le pasti pregledat. Moja največja zlatica je merila 105cm.

mrki
28. January 2012, 23:43
Sam sem se vonja po novi pasti znebil tako,da sem past imel na seniku in nato pri kmetu v hlevu.Pasti se nisem dotikal dolgo ker sem zato poprosil kmeta.Ko sem dobil past me je skoraj kap,ni bila več lepo zelena,smrdela je po vsem živem kar sodi v hlev poleg tega so se na njej večkrat zabavale tudi kure.Past sem nastavil z rokavicami iz debelejšega usnja in na sredino z sekundnim lepilom prilepil jajce.Bomba prvo noč takoj ujeta kuna! Zdaj ali je zaradi pasti ali zaradi tega ker sem celo leto zalagal krmišče z dobrotami pa težko rečem.

Tam kjer nastavljam past že precej prej hranim kune,da se navadijo.Vedno pa hrano stresem na listje,pod listjem pa je kovinski podstavek.To metodo uporabljam pri lovu kun globoko v gozdu,v lopah te potrebe ni saj so kune vsega navajen.

Jaz nisem nikoli rokavic uporabil, razbil sem eno jajce na past pred sezono in pustil da se posuši, jajce sem z špagico privezal in občasno je kaka kri od kune na njo kapnila, pa sem ujel 4 to sezono, porabil sem pa 6 ali 7 jajc.

dolgin
29. January 2012, 08:42
Najbolj pomembno je, da se past dobro zakrije,ven mora gledati res samo vaba. Past mora biti postavljena tako,da kuna do vabe lahko pride samo z 2eh strani. Izbira same vabe je odvisna od "navad",ni nujno da je jajce najboljše, jaz nastavljam v past polha ali šojo. Je pa izredno važno(če pasti nimaš v bunkerju) da past tudi fiksiraš,saj se lahko zgodi,da pride lisica in ti kuno s pastjo vred odvleče stran... :-/

Hunter
29. January 2012, 11:25
Še tole zanimivost. Včasih kuna dolgo ne prime. Ko pa je odjuga, takrat pa le pasti pregledat. Moja največja zlatica je merila 105cm.


Sam sem imel največ uspeha ko je padal sneg ali pa je le ta pomrznil.

čot
29. January 2012, 19:02
jaz uporabljam izključno jajca in to ravno zaradi tega, ker pasti nimam v boksu. In še nisem slišal da bi katero drugo žival zanimal jajc razen podgane. S tem izključim možnost da bi ujel psa ali mačka... mam pa past z zajlo priklenjeno za drevo.
Nekdo mi je svetoval da naj na jajc, ki je fikseran na past polijem še en jajc, zaradi vonjav. Pa ne vem če je v tem kakšna prednost, ker pri teh temperaturah, jajc tako zmrzne in poči, potem pa se čez poke ven cedi beljak...
Spet drugi pa mi je svetoval da naj jajc malo pokapam z janeževim oljem (tudi to sem bral še nekje, probal pa še ne)
Se mi pa ne zdi ravno praktično da imaš past celo leto nekje zakopano... mora biti še kaka druga metoda. Saša Voljarič- avtor članka v lovcu 2009??, pravi da sam nastavlja jajca v bokse, v katerih ni pasti. Ima eno past in več boksov. Sele ko mu jajc zgine vsako noč, prinese past in tudi ujame tisto noč. S tem da nikoli ne uporablja rokavic!!! in samo občasno past oplahne v potoku in to je vse.

Hunter
30. January 2012, 17:47
Naj dodam še tole omenjenega,ki je pred časom pisal o lovu na kune s pastmi in lisice z načinom jamarjenja v Lovcu sem pred časi prijazno povabil k sodelovanju na forum lovu in sicer prav za to temo,da bi svoje bogato znanje delil z nami.Do danes ga še nisem zasledil med nami.

detel
30. January 2012, 19:28
Včasih smo lovili kune s terierji ponoči. Oče in sosed sta imela tri psice za ta lov. Kuno so po daljši ali krajši gonji spodile na drevo in spodaj lajale do našega prihoda. Lep lov a je zamrl. Podnevi so ti psi našli kuno v kakem starem zidu, v kupu kamenja, drvi, itd. Z našo pomočjo so jo izvlekli in zadavili.

Jagermaister
31. January 2012, 06:45
Več terierjev sem imel naučenih na kune.
Ko je kuno našel in jo toliko časa gonil, da mu je ušla na drevo, se je vrnil pome in mi šel pokazat, kje je. Največkrat je sedela na prvi veji, če pa je bila v kaki visoki smreki ali z bršljanom obraslem drevesu, pa sem včasih rabil tudi več kot uro, da sem jo dobil. Belica je bila vedno na tistem drevesu, katerega je pokazal pes, zlatica pa se je praviloma po krošnjah prestavila za nekaj dreves naprej.
Tako sem dobil veliko kun, najsibo podnevi ali ponoči.

kurare
2. February 2012, 07:46
Za vse trapperje, lov z pastmi v Britanski Kolumbiji:

http://forums.bowsite.com/TF/bgforums/thread.cfm?threadid=404581&messages=163&forum=9

mprimoz
2. February 2012, 22:10
Ste me z debato o pasteh tako zagreli, da sem še sam preizkusil srečo, rezultat pa...:icon_wink:

čot
3. February 2012, 21:24
dj nam prosim razkri te male skrivnosti velikih mojstrov, kje kako kdaj, s čim... vse!!

mprimoz
3. February 2012, 22:01
dj nam prosim razkri te male skrivnosti velikih mojstrov, kje kako kdaj, s čim... vse!!
:icon_biggrin:... matr si me nasmejal s tem, ko si me imenoval za mojstra.:icon_biggrin:
Mislim, da sva kar na istem z iskušnjami. Takole..., pred nekaj leti, ko sem nabavil past, sem jo za kakšen teden zakopal v kompost, kasneje tega nisem nikoli več ponovil. Na past največkrat nastavim jajce (tudi tokrat), obvezno domače (ne iz trgovine). Past nastavljam z golimi rokami. Zelo pomembno je, da položaj ročice na kateri je vaba čimbolj približaš točki sprožitve pasti. Vendar skrajno previdno, da se sam ne ujameš. Tako že najmanjši poteg zadostuje za uspeh. To kuno sem ujel na stečini, past pa sem enostavno prekril z listjem, vidno je bilo le jajce. Kuna se je ujela že v drugi noči. To so te male skrivnosti velikih mojstrov.:icon_wink:

čot
3. February 2012, 22:09
če te prav razumem, jo sploh nisi nič prej hecal z kakšnim jajcem? Imate sneg? kako si vedel za stečino?

mprimoz
4. February 2012, 07:56
Ne, ni bilo snega pa tudi hranil jih nisem z ničemer. Njihov koridor gibanja, ki se ne spreminja poznam iz prejšnjih zim. Izbral sem si celo povsem novo lokacijo, kjer še nisem nastavljal pasti, zato zadovoljstvo ob uspehu toliko večje.:limona:

Hunter
10. February 2012, 19:11
10504

Presenečenje ko sem se vračal s službe.Past je bila nastavljena 24 ur.V pasti je bila za vabo šoja.Past je bila prekrita z listjem.

alojz1
10. February 2012, 19:34
Kljub temu, da je dvigalka, je treba takšno past zaščititi tako, da jo nastavimo v jamo pod padlo drevo ali pa navlečemo kakšne večje veje. Zaradi varnosti ljudi, parlkjaste divjadi in psov. Saj veste, da se lahko ulovi kaj večjega od kune. Zato pa jo tudi priklenete z konkretno verigo.

black
10. February 2012, 21:00
Ne morem verjet, da ste tak
o neodgovorni tisti, ki postavljate pasti zunaj, izven zaboja! Kaj boste rekli kolegu lovcu,ko bo v pasti mrtev njegov lovski pes npr.terier,jazbecar..., kateri je naučen prinašanja. Če ste že brali članke o nastavljanju pasti, je z veliko in poudarjenim napisano kje in kako se postavljajo pasti!
Na jajce sem ze ujel tudi lisico in to v podstrešju stare hiše! Še en nasvet, jajce skuhajte!

Hunter
11. February 2012, 05:55
Kljub temu, da je dvigalka, je treba takšno past zaščititi tako, da jo nastavimo v jamo


In tako je tudi bilo,1 m od tal na skalni polici do nje pa je peljala nastavljena veja.

mugo
12. February 2012, 12:17
Tudi jaz sem poskusil na mestu, kjer jo vsako leto ujamem. Tokrat prvič na jajce.

čot
15. February 2012, 21:12
black- tisti članek sem preštuderal v detajle pa me ne prepriča tista gajba. Avtor se nikoli ni obremenjeval z samo pastjo, ker na njej nima ničeasr kar bi kuno odgnalo ( kako je to dosegel še sam ne ve) Meni pa že sama past jezi, ker se je kune izogibajo daleč na okoli. In če pomislim da bi imel potem pa še eno gajbo polno nekih nezaželenih vonjav... Sam imam vse pasti na 2 m dolgi zajli priklenjene na drevesa, pa ne zato da mi lisica ne more z kuno odnesti tudi pasti. Ampak zato da jo lahko lepo skrijem pred ljudmi!! Kako naj bi pa skril gajbo?? Pri nas ga ni ki ne bi hotel pogledati vanjo, če bi bila zaklenjena pa še toliko rajši

alojz1
16. February 2012, 09:37
2 m dolgi zajli[/B] priklenjene na drevesa, pa ne zato da mi lisica ne more z kuno odnesti tudi pasti. Ampak zato da jo lahko lepo skrijem pred ljudmi!! Kako naj bi pa skril gajbo?? Pri nas ga ni ki ne bi hotel pogledati vanjo, če bi bila zaklenjena pa še toliko rajši

Zajla je zato, da je pes ne pregrizne (poznam primer, ko je ujeti pes pregriznil vrv in z pastjo prišel domov).
In če nastavljaš pasti tam, kjer lahko hodijo ljudje je samo vpašanje časa kdaj bo nesreča. Pomisli, da najde nezaščiteno past kakšen protilovsko usmerjen. Se bo sam ujel, vse poslikal in zopet bomo na udaru javnosti.

čot
16. February 2012, 16:55
alojz1- imaš prav, se strinjam z teboj. Vendar, kakšno začudenje, da lovim tam kjer so ljudje!! Kje pa niso??? Sam postavljam pasti na mestih, kjer je sila malo možnosti da bi kdo hodil, pa če tudi bi, jo tudi še trakrat ko bi stopil nanjo ne bi opazil!! Problem bi bil edino, če bi ujeto kuno videl prej kot jaz. Drugače pa, če je na pasti jajce, je zelo malo možnosti, da bi se ujelo kaj drugega kot kuna. Če pa bi se že lisica pa toliko lepše, ker je , če prav vem odprta veliko prej in še malo kasnej, kot kuna!!

čot
20. February 2012, 17:27
če se prou spomnim je bila enkrat debata na to temo. Tudi sam sem iskal kakšno razlago sprožilnega mehanizma na pahu in dobil tole. Sam sem nad železnimi pastmi bol kot ne razočaran in se bom letos zelo potrudil in postavil nekaj takelih..

alojz1
20. February 2012, 18:36
Too. Samo sprožilni mehanizem je treba izboljšati (glej kakšne stare lovske priročnike, Lov1 in Lov2)

Krpan
20. February 2012, 19:14
Poglavje Lovila iz priročnika Naš lov iz leta 1934:

Krpan
20. February 2012, 19:16
Še nadaljevanje:

Krpan
20. February 2012, 21:09
Pa še knjiga o lovljenju z pastni, ki jo je izbrskal naš Čot. Je v angleščini ima pa lepe slikice:
Deadfalls and snares.pdf (http://www.forum-lov.org/images/stories/Brosure/Deadfalls%20and%20snares.pdf)

čot
20. February 2012, 22:30
Krpa, najprej hvala za objavo, naprej mi pa prosim povej če bi past, ki jo imaš ti na 143 strani desno zgoraj šla skozi ali ne. Mislim zakonsko?? Tle ne bi mogli govoriti o klasični zanki niti o nekem pahu!! Kuna je mrtva takoj, seveda verjetno odvisno od teže kamna.

Krpan
20. February 2012, 23:38
Najprej zakon določa, da mora minister predpisati vrste divjadi ki se lovijo z pastmi:

(3) S predpisom iz 38. člena tega zakona se določijo tudi vrste divjadi, ki se lahko lovijo s pastmi, ki omogočajo selektiven lov in niso pasti stopalke.

Nato zakon prepoveduje:

(1) Prepovedano je:

3. uporabljati lovsko orožje na skupinskih lovih bližje kot 50 m od naselij in zaselkov;

6. nastavljati divjadi strupene vabe;

7. nastavljati divjadi, razen v primerih določenih s tem zakonom, pasti, zanke, mreže ali limanice;

15. uporabljati za vabo žive vabnike;

24. uporabljati pasti stopalke in pasti, ki ne omogočajo selektivnega lova;

Potem gremo na uredbo ki jo omenja 38 člen:


V tej uredbi uporabljeni izrazi imajo naslednji pomen:

– dvigalka je past, pri kateri divjad nastavljeno vabo dvigne oziroma potegne, pri čemer past divjad takoj usmrti;

– drevesni pah je selektivna past iz lesenih drogov in obtežbe, pripravljena na drevesih in namenjena za lov kune belice in zlatice;


O uporabi pasti pa pravi:


5. člen

(uporaba pasti)

(1) Dovoljena je uporaba naslednjih pasti:

– dvigalka,

– lovka in

– drevesni pah.

(2) Z dvigalko se lahko lovi lisico, kuno zlatico in kuno belico, pižmovko, nutrijo in polha.

(3) Z drevesnim pahom se lahko lovi kuno belico in kuno zlatico.

(4) Z lovko se lahko lovi vsa divjad, vendar samo za raziskovalne namene ali odlov živih živali za namen preselitve.


Po mojem njenju je taka past dovoljena saj divjad vabo potegne past pa jo v trenutku usmrti.

čot
21. February 2012, 15:36
Tako sem si tudi jaz mislil. S tem, če daš za vabo jajc in vse skupaj postaviš vsaj 1,5 m od tal; skoraj ni možnosti da bi ujel kaj drugega kot kuno!!

alojz1
21. February 2012, 17:01
Pohvala Krpanu za obširno obrazložitev.
V to past z zanko pa se ne daje jajca ampak meso (šoja). Če sprožijo past ptiči, se ne ujamejo, ker ne segajo skozi zanko kot kuna.
Pa ne glej desno zgoraj, ampak spodaj. Če rabiš kaj detajlov pa na zs.

GregaK
21. February 2012, 17:09
Mislim da je takole past nekdo slikal in objavil na forumu, pa ne vem čist točno kje. Bom še mal pregledal ''snov''! :icon_lol:

GregaK
21. February 2012, 17:13
http://www.forum-lov.org/forum/showthread.php?t=234&page=7


No sej sem vedel, da mam tole nekje v spominu!

alojz1
21. February 2012, 17:23
Na tej sliki sta dve napaki.
-drog je pribit na smreko. Bolje uoirabiti daljšo ranto, ki jo naslonimo na tla, drigi konec pa preko kakšne nizke veje.
-zanka objema drog. Skozi drog se zvrta luknja in skozi napelje žica. Zanka se zadrgne, popusti pa nič več.

GregaK
21. February 2012, 17:57
No ampak še zmer ne vem Alojz. A je to legitimno a ni?:icon_study:

alojz1
21. February 2012, 18:49
No ampak še zmer ne vem Alojz. A je to legitimno a ni?:icon_study:
Izpolnjuje oba pogoja. Je selektivna in ubija. Pa ne ogroža drugih živali niti ljudi. Meni je veliko bolj legitimna kot dvigalka.

Krpan
21. February 2012, 19:52
Bom vprašal inšpektorja, pa vam povem ko bom kaj zvedel.

čot
21. February 2012, 22:19
Krpan, bereš mi misli. Kaj ko bi ga povabil k sodelovanju k taki debati in v izogib vsem nevšečnostim, ki bi se v nasprotnem primeru lahko zgodile. Alojz, glede na to da je tukaj debata ravno o pasteh te bom kar tukaj vprašal par stvari. Očitno je da imaš izkušnje z tovrstnim lovom in tudi z konkretno pastjo. Sicer se mi past hudo dopade ampak imam pomisleke glede žice. To je spet en kos kovine, ki ima lahko za kuno moteč vonj? Se motim? Kako si ravnal z žico , si jo kakorkoli prej pripravil za kaj takega?

GregaK
22. February 2012, 17:57
Izpolnjuje oba pogoja. Je selektivna in ubija. Pa ne ogroža drugih živali niti ljudi. Meni je veliko bolj legitimna kot dvigalka.

Tudi meni se zdi tako. Samo kakor omeniš besedo zanka, ljudje pomislijo na vse kaj drugega.
Zdi se mi primerna zadeva, ker je manjša od klasičnega paha in tako bolj nevidna drugim uporabnikom prostora.

Nadaljujmo z debato, se mi zdi kar zanimivo, da se ne pogovarjamo samo o dvigalkah!

LZ
Grega

Ganges
22. February 2012, 18:23
Na pasti se sploh ne poznam, ker jo, kolikor je meni znano, tudi zelo redko kdo uporablja v naših koncih. Me pa zato nekaj zanima v tej smeri. Zelo zanimivo se mi zdi, ko se govori o selektivnosti. Kako je lahko bilo katera past selektivna? Recimo v tem zadnjem primeru kjer pišete, da je selektivna in da ubija me zanima kako to, da na njo gre ravno samo kuna? A ne more do vabe priti recimo dihur, podlasica, mala podlasica, divji maček, domača mačka...?

lp

alojz1
22. February 2012, 19:53
Ja imaš prav. Dihur že mogoče (čeprav ne poznam nobenega primera), podlasica lovi bolj žive stvari, maček pa ne rine z glavo skozi majhno zanko ampak jo enostavno prestopi.
V dvigalko pa se maček zelo rad ujame.

Krpan
27. February 2012, 18:53
Vprašanje lovskemu inšpektorju:
"Spoštovani!

Na Forumu-lov se pogovarjamo ali je taka past, kot je na sliki v prilogi zakonsko dovoljena za lov na kune ali prepovedana. Oziroma ali lahko z njo legalno lovimo. Zanima me vaše mnenje. Moje mnenje je, da izpolnjuje zakonske zahteve, saj ni "stopalka", divjad v trenutku usmrti, ter omogoča selektivni lov (ptice se ne morejo ujeti).

V naprej se vam zahvaljujem za vaše mnenje in prosim če dovolite da ga objavimo v na naših straneh, ter z tem lovcev podamo verodostojno informacijo glede uporabe takšnih pasti.

Lep pozdrav!

Marko Gorše, administrator"

In odgovor:

Marko, strinjam se s teboj.

LP Jernej

Pas še slika:

čot
6. December 2012, 22:15
Očitno je z Krpanom umrla tudi ta tema, pa ne vem ali mi je bom žal za temo Ali Krpana?
Hotel bi samo pojasniti nekaterim, ki jih lov z pastmi veseli ali bi jih še bolj če bi bili z njim bolj uspešni. Sam sem se dolgo spraševal kaj počnem narobe, da mi kuna vsako noč odnese jajce, ko pa postavim past se ga pa tudi po treh tednih ne dotakne. Govorim o dvigalkah. In več kot očitno je bilo da kuni moja past smrdi in se jo na daleč izogiba. Slišal sem marsikaj in tudi marsikaj poskusil pa ni bilo nič bolje. To jesen pa sem probal nekaj novega. Dobil sem 200 l sod, kot za nafto, samo da v njem ni bilo nikoli nafte. Van natočil do polovice vode in v vodo vrgel za eno vedro listja, ki sem ga nabral v gozdu. To je bilo po večini bukovo in hrastovo listje, pa vmes sem dal kako smrekovo vejico, kak storž... vse kar sem našel. V to čajno mešanico sem namočil železne pasti z ključavnico in zajlo vred, ter podkuril. Pustil vreti več kot pol ure.
Potem pa sem našel 4 za pest velike sveče in jih vrgel v vrelo vodo. Te so se stopile in na površini se je naredila neka pena. z kljuko sem zagrabil past in jo počasi dvigoval iz vode. ko se je ohladila sem opazil da je lepo prekrita z plastjo voska. Od zdaj naprej delam z pastmi strogo v rokavicah. Ne vem če je nujno, ampak jaz bom. Iz prakse lahko povem da se je kune nič več ne izogibajo in da se zaradi vretja struktura jekla ni niti malo spremenila ali če drugače rečem je past še vedno dovolj močna.
se mi zdi pa škoda da moramo po tako bogati tradiciji lova z pastmi v sloveniji na novo odkrivati toplo vodo... ker ga ni ki bi ti znal kaj pametnega povedati..

detel
6. December 2012, 23:29
Na to listje v sodu bi lahko dal jajce, kuna bi skočila v sod, ven pa nebi mogla...:OK::icon_lol:.

dolgin
7. December 2012, 11:16
se mi zdi pa škoda da moramo po tako bogati tradiciji lova z pastmi v sloveniji na novo odkrivati toplo vodo... ker ga ni ki bi ti znal kaj pametnega povedati..

Mene so učili,da je fino, če pasti "okadiš" z dimom smrekovih vej. Poizkusil pa še nisem. Čeprav je tudi pri meni situacija popolnoma enaka kot pri tebi. Kune mi redno pobirajo, v pasti nastavljena hrana pa je nedotaknjena.... Mogoče bo bolje sedaj,ko bo sneg,pa bo mal bl kriza s hrano...

lp

mugo
18. December 2012, 20:12
Ima kdo izkušnje s pastmi Conibear?
Po mojem mnenju njihova uporaba ni sporna z vidika naše zakonodaje, saj niso stopalke, so selektivne in divjad takoj usmrtijo. Po mojem mnenju so pravilno nastavljene še veliko bolj varne in dopuščajo manjšo verjetnost, da se bo ujelo kaj, kar se nebi smelo. Kaj je conibear past:
https://www.mainemilitary.com/productcart/pc/catalog/duke120.jpg
napne in sproži se takole:http://www.youtube.com/watch?v=LRQxdvT0J8I

nastavi pa na različne načine. Za kuno takole: http://www.youtube.com/watch?v=gI3rwOD7tYY, mislim, da je to nesporno najbolj varen način nastavitve pasti za kuno. http://i35.photobucket.com/albums/d161/tmrschessie/How%20To%20Pics%20and%20Vids/bodygrip2.jpg
Nastavljajo jo še takole: http://trappingsupplies.blogspot.com/2010/11/conibears-on-leaning-pole-sets.html
pa takole: https://fp.auburn.edu/sfws/ditchkoff/images/Lecture%20Images/Rodents%20and%20Lags/Conibear%20set2.gif
Prav pride za take primere: http://nwco.net/0531-stepthreelethaltoolsandtechniques/images/5-2-Conibear.jpg

Tole mi pa estetsko ni najbolj všeč, menda pa je prav tako uspešno: http://1.bp.blogspot.com/_PGvSoaafXiI/Ss79zjPahUI/AAAAAAAAG9Y/H6PhVVh26dk/s400/conibear-bucket-pipe.jpg

Mnenja?

čot
18. December 2012, 22:01
tudi sam se čendalje bolj spogledujem z tovrstnimi pastmi in mislim da ni več daleč dan ko jih bom nabavil. Moje mnenje je da se sploh premalo zavedamo kaj vse ni prepovedano. Zakon prepoveduje stopalke in lovke. IN če past ustreza definiciji, da ni stopalka, je selektivna in ubije v trenutku, mislim da je dovoljena. je pa res da še nisem zasledil da bi zakon določeval kako moraš pasti postavljati in kako preprečiti da se ne bi ujelo kaj drugega ali kdo drug.
Jasno je da v celoti odgovarjaš za vse kar se zgodi z pastjo, pa če tudi uporabljaš povsem dovoljene pasti. Kaj bi bilo če bi nekdo , ki bi našel to ali kako drugo dovoljeno past in prijel vabo. Verjetno bi inš. rekel da pasti nisi ustrezno zavaroval. In tudi če bi uporabljal dvigalke v boksu, ti tega lahko nekdo odpre in seže z roko vanj. Tako da mislim da je veliko pasti čist zelo dovoljenih, da pa je velik problem, kako postaviti tako past in s tem onemogočiti da bi ujel kaj drugega

čot
18. December 2012, 22:17
čeprav, ko gledam nekaj postvo nazaj... je inš. potrdil da je dovoljena past za kuno na drevesu v obliki konzole z zanko in težkim kamnom. Kdorkoli bi našel tako postavljeno past bi vanjo lahko utaknil roko in past sprožil. Inš. ni niti z eno besedo nakazal da bi morala biti tovrstna past kakorkoli drugače žaščitena ali označena..

POLH
19. December 2012, 07:50
Inšpektor bi ti "nakazal", ko bi v past ujel kaj drugega kot dovoljeno (mislim predvsem poškodbe ljudi). Tudi sam se že dlje časa spogledujem s tem načinom lova, vendar za sedaj še nisem našel pravega časa za kaj takega. Mislim, da je pomembno, da je past "aktivna" predvsem v času, ko je obisk ali možnost, da jo najde naključni mimoidoči neznatna, torej predvsem ponoči.
K takšnemu razmišljanju me je prepričal vse večji obisk gozdov s strani "civilov", ki jih srečaš tudi tam, kjer bi si najmanj mislil.

mugo
19. December 2012, 09:38
Jasno, da je pasti potrebno postavljati odgovorno, da se kakšnemu človeku kaj ne zgodi. Kot sem videl na nekaj posnetkih na internetu (nisem preveril ali so iz Kanade ali ZDA), imajo nekateri pasti označene z pisanimi vidnimi trakovi. Očitno je tak predpis. To se mi zdi po eni strani smiselno, da ljudje vejo da je tam past in se je ne dotikajo. Po drugi strani pa sem prepričan, da če bi naredil pri nas, bi ti pasti hitro pokradli.

čot
26. December 2012, 11:31
Mugo, jaz sem pred dnevi opazil da me je nekdo videl, ko sem šel preverjati pasti. Od psti se je videl samo jajc in pomislil sem da bi ta ferbec znal iti pogledat, kaj jaz tam počnem. Tako sem uzel list in napisal opozorilo, da je tu past, da naj se ne dotika jajca in da je lahko nevarno... List pa sem položil na tla kak meter od pasti in ga obtežil z kamnom. To se mi zdi dost dober način da nekoga opozoriš in mislim da si z tem krit. Sem se pa pred časom resno zamislil, ko sem se sam ujel u dvigalko, katere sam običajno z zajlo priklenil na drevo. Če bi se ujel kdo drug, bi me verjetno počakal tam. tako bi napis lahko dal na škatlo od pasti.
Sprašujem pa drugo:
1. ali kdo ve kje v slo bi lahko kupil conibear pasti, jih kdo dela ali samo prodaja
2.ali ima kdo cifro od kovača v Radovljic, ki dela dvigalke, na ZS prosim

ben1
12. January 2013, 16:38
Zadnjič sem jo kupil, potem sem jo za en teden zakopal u gnoj danes pa sem jo nastavil. Upam da bo kaj uspeha:hooray::P.
11543

mugo
13. January 2013, 11:22
Zadnjič sem jo kupil, potem sem jo za en teden zakopal u gnoj danes pa sem jo nastavil. Upam da bo kaj uspeha:hooray::P.
11543

Zdajle ko bo končno prava zima bo pa menda že kaj uspeha na pasti. Do zdaj je bilo bogo.
Aja, glede conibear pasti, pri nas še nisem videl, da bi jihkdo prodajal. V avstriji pa že, najceneje se jih dobi na nemškem egunu.

Hunter
15. January 2013, 09:43
Zadnjič sem jo kupil, potem sem jo za en teden zakopal u gnoj danes pa sem jo nastavil. Upam da bo kaj uspeha:hooray::P.
11543

Odlična past,sam imam dve taki. Pazi na svoje prste in da se ti ne ujame kaj kar si nebi želel,ker tole pa fino stisne.

alojz1
15. January 2013, 09:46
Je pravi čas in vreme za pasti.
Plena pa ni videti biggrin

dolgin
15. January 2013, 13:25
Še ene 2 dni da se novozapadli sneg posede. Kdor pa ma čas pa jutri zjutraj sledit kune,če seveda kdo zna to...

čot
18. January 2013, 17:06
Ko sem tole dobil z Notranjske zveze, sem si mislil ok, nimajo nikogar, ki bi tem ... odgovoril in jih poučil. Ko pa sem dobil isto od Lj zveze, mi je pa stvar že smešna! Ker sem mislil da imajo vsaj tam kakega če rečem normalnega. In zdj samo čakam da pride še na naš konc.. In tole tajniki na zvezah samo kopirajo in pošiljajo po vseh Ld. Sj u bistvu ne povedo nič novega za tistega ki se na stvar spozna, tistemu pa k nima pojma..

cak
18. January 2013, 17:52
Sj u bistvu ne povedo nič novega za tistega ki se na stvar spozna, tistemu pa k nima pojma..
Meni je novo. Pasti, ki takoj usmrtijo lahko uporabljaš le za gospodarsko škodljive GLODALCE. Ker to pošilja LZS je to novo.
Torej nič pasti razen za miši in odlov nepoškodovanih živali. Ali pa jaz ne razumem prav.

mugo
18. January 2013, 19:35
Meni je novo. Pasti, ki takoj usmrtijo lahko uporabljaš le za gospodarsko škodljive GLODALCE. Ker to pošilja LZS je to novo.
Torej nič pasti razen za miši in odlov nepoškodovanih živali. Ali pa jaz ne razumem prav.

A si vojak ali pa policaj...
Nekje od "zgoraj" je prišel "ukaz" in ti ubogaš. In ne podvomiš, preveriš.
Tisti, ki je pisal tale dopis, pa niti člena zakona, na katerega se sklicuje ni do konca prebral. piše namreč:

Ne glede na določbe prejšnjega odstavka so dovoljena naslednja ravnanja:

a) odlov živali v skladu s predpisi o lovstvu in ribištvu;

b) odvzem živali iz narave v skladu s predpisi, ki urejajo ohranjanje narave, lovstvo in ribištvo;

alojz1
18. January 2013, 20:05
Nekje od "zgoraj" je prišel "ukaz" in ti ubogaš.
To od zgoraj je LZS.
Če oni posredujejo dopis svojim članicam in ti praviš, da je brezpredmeten, potem je nekaj hudo narobe (celo kazen je določena).
Trdijo, da je bilo že več prijav. Pri naslednji se lahko zgodi, da jo predajo po službeni dolžnosti organom pregona. In je problem tu. Kdo bo plačal sodne stroške in morebitno kazen. LZS bo trdila, da je članstvo obvestila. Enako bodo rekli v LD. In lovec ostane sam. Sam išče in plača odvetnika. Sodba pa saj veš kako je. Sodnica je ljubiteljica živali in si kriv. Pika.

alojz1
18. January 2013, 20:13
Mislim, da LZS tega dopisa nebi smela posredovati naprej ampak bi morala seznaniti VURS z našo zakonodajo.

tica
18. January 2013, 20:16
Tisto "zgoraj" ni LZS, je lepo razvidno iz dopisa. MKO ga je samo naslovilo narobe, koncesijske pogodbe z državo so sklepale lovske družine.

cak
18. January 2013, 21:22
Kako pa je prišel dopis do LD.
Naslov je LZS. Če ga je MKO naslovilo narobe je to še vedno v zmoti glede zakonodaje.

čot
18. January 2013, 21:22
bravo alojz!!
U bistvu sploh ne govorijo o tem, kakšne pasti so našli. Ali dovoljene ali prepovedane?? Mislim da hočjo povedat da so kr use sporne. Najbolj čudno od vsega se mi pa zdi kako da se ta inštitucija ukvarja z tem? Ali nimamo lovskega inšpektorja, ki je za to pristojem. Mislim da so ga tuki kr spustili?? In če ga nebi bi jim po moje že on povedu da ga serjejo

torro
18. January 2013, 22:14
Zakva pa niso napisali tudi, da je po ta istem 15. členu istega zakona tudi streljanje živali prepovedano ?
No, to je že Mugo pojasnu.
Sporno pa se mi zdi: "lov na vodeče samice v času poleganja in dojenja mladičev" je prepovedan ?
Tle pa lovci veliko doječih samic popokamo. Če to delamo namerno je to še kaznivo dejanje (mučenje živali). A bomo nenamerno začeli plane delat ?
Upps.
LP

mugo
20. January 2013, 20:24
Po mojem bi morala LZS protestirat proti takilim solažam podpisanih pod dopis in zahtevat:

1. podpisana mora za šlamastiko odgovarjat. Tukaj gre za nepoznavanje zakonodaje s strani UVHVVR, odgovornega za pošiljanje tega dopisa bi morali vprašati, kako lahko pošilja naokrog neka obvestila, pa ne pozna zakonodaje, na katero se zadeva nanaša.
2. Odgovarjat mora tudi tisti na LZS, ki je tole prejel in ni ustrezno odgovoril (očitno tudi sam ne pozna zakonodaje) ampak je zadevo še celo posredoval naprej območnim zvezam. Mislim, da bi se moral poslovit od stolčka.
3. Enako menim za odgovorne na območnih zvezah, ki so tole prejeli in kar razposlali po lovski h družinah, Očitno tudi ti ne poznajo zakonodaje. Tudi njih je potrebno nagnat s stolčkov.

mprimoz
20. January 2013, 20:57
Danes sem se ne glede na zgoraj opevan dopis podal v lovišče in napel dvigalko, da preverim, če še znam ukaniti kuno.:icon_wink:
Sedaj sledi redna kontrola in upam, da tudi slika s plenom.biggrin

alojz1
20. January 2013, 21:06
Danes je najboljša noč za lov z pastmi. Če bodo zjutraj prazne jih lahko kar pospravite.

tarfila
20. January 2013, 21:10
Danes sem se ne glede na zgoraj opevan dopis podal v lovišče in napel dvigalkobiggrin

PSSSST! sva že 2! :icon_wink:

mprimoz
20. January 2013, 22:31
Danes je najboljša noč za lov z pastmi. Če bodo zjutraj prazne jih lahko kar pospravite.

No, jaz toliko strokovnjaka nisem na tem področju, zato bom vztrajal malo dlje.:icon_wink:

mprimoz
20. January 2013, 22:34
PSSSST! sva že 2! :icon_wink:

Tarfila, ne pozabi prilimati slikce, če bo kaj "prijelo".:yea1:

torro
21. January 2013, 08:40
PSSSST! sva že 2! :icon_wink:

Dober ti veš kako se je s ta prvim končal :bum:.
LP

alojz1
28. January 2013, 14:00
Nekam dolgo nič. Ali ne prime, ali ni za kazat?

dolgin
28. January 2013, 15:16
Na wem zakuga noče. Pa tko fajn mam naštiman. Prov pros tist jajc da b ga prjeva,pa noče. Ni trapasta. Bo treba dobri stari način - puško, stičino in gasa.

tarfila
28. January 2013, 15:27
Pr men isto, nč od nč, dons še nism šou pogledat!

alojz1
28. January 2013, 15:32
20.1. je bila močna odjuga po visokem in sipkem snegu. Sem napisal, če takrat ne bo nič lahko kar pospravite pasti.
Bolje puško v roke.
Kune niso neumne. Vedo, da noben ptič ne vali januarja. biggrin
Davno nazaj sem dajal za vabo goloba ali šojo. Tudi japonska prepelica bi bila odlična. Samo nikoli nisem našel tako odročnega kraja, da ni bil še kakšen muc zraven.

detel
28. January 2013, 19:57
Ptiči ne valijo, moje kure pa kar pridno nesejo jajca, k sreči pa kun vsaj trenutno ni Bighand:OK:

alojz1
26. February 2013, 12:32
Danes je najboljša noč za lov z pastmi. Če bodo zjutraj prazne jih lahko kar pospravite.
20.1. sem napisal tale citat.
Kmalu bo treba pasti pospraviti.
Pa me zanima, če sem imel prav. Ali ste kaj ujeli?

šakal
26. February 2013, 16:19
Na past dvigalko lansko zimo 4 belice in ena zlatica. Letos 3 zlatice. Nimam redno nastavljeno, je pa vedno jajce za vabo in zadeva deluje :OK: vsaj pri meni.

TaSl
6. December 2013, 02:45
Pri nas imamo velik problem z zajci, letos ni ne lisic in ne zajcev, so pa kune kar pogoste in jaz jih sumim za takšno stanje zajcev...in sem se odločil, da nekaj naredim na tem področju.
Po kar nekaj ogledih mi ni čisto jasno iz katere strani pride kuna, da jo stisne vmes? (gledal sem slike od Lisjaka in skice nekaj posov višje na isti strani) Tudi sam jo bom v kratkem naredil in bi mi vsak nasvet prišel prav. Tudi nasvet kako izkožiti kuno bi bil zelo dobrodošel.

Bokarca
7. December 2013, 17:38
Jaz ti mogoče lahko samo povem, kje se v našem lovišču navadno rade zadržujejo kune: seniki, okolica potokov ter kakšne skale, ki imajo vmes tudi votline. Najlažje je seveda to preverit v snegu.

Jaz jih lovim tako, da na taka potencialno dobra mesta nastavim jajce. Ko ga enkrat ali dvakrat pobere, pa nastavim past. Če je zgodaj v začetku lovne dobe, moraš edino pazit, da ti jajc slučajno ne pobira jazbec.

Uapm da sem ti kaj pomagal, drugače so bili pa v lovcu leto ali dve nazaj zelo dobri članki na to temo.

main757
11. July 2014, 17:54
Je že kdo nabavil conibear pasti? Kakšen je bil uspeh? Kakšne slike? Na kaj je treba biti pozoren? Izkušnje?

dolgin
12. July 2014, 10:24
Super stvar, sam pazi prste. Pa če boš kupoval si nabavi 220tko, ne 160. Ne zaradi moči ampak zaradi velikosti. Jaz sem na 160 polovil zlatice,belice samo hodijo naokoli. Je premajčkeno pomoje,al pa so zlatice manj previdne??

main757
12. July 2014, 10:26
Imaš kakšno sliko?
Kje si nabavil?
Za lisice bi rabil....

dolgin
12. July 2014, 12:39
Slike nalepim ko bom pri cajtu. Hja. Lisic jaz nisem lovil,ker jih rajši jagam s puško,bi blo pa verjetno potrebno nabavit 330tko,s katero lovijo tudi kojote. Treba je vedeti tudi to,da past za ku e lahko daš na drevo al pa v težko dostopne skale,s čimer preprečiš da bi se ti ujel pes(pri uporabi teh pasti ob ujetju ni drugega izhoda kot hipna smrt). Jaz sem to kupoval na nemškem egunu,kjer pa so cene kar zasoljene,razmišljam o nakupu čez lužo....

main757
12. July 2014, 15:18
Jaz bi nabavil 3x220, če se ne motim je tudi Čot pred časom pisal,da bi jih nabavil...
Slike pa že komaj čakam...

ravnohrib
12. July 2014, 16:51
Je že kdo nabavil conibear pasti? Kakšen je bil uspeh? Kakšne slike? Na kaj je treba biti pozoren? Izkušnje?

hm, meni se zdi kar interesantna in enostavna stvar; mal sem brskal ampak cenejše ponudbe kot 27EUR na komad za velikost 220, pa da jih vzameš vsaj 6 komadov ni. Je pa to s carino in poštnino vred... Na egunu so po 30 eur + poštnina. Jaz bi kak komad ali dva res vzel za probo...

mrki
12. July 2014, 17:59
Če boste skupno naročali da se deli poštnina lahko se še jaz pridružim, vzel bi 3kom.

main757
12. July 2014, 18:53
V Ameriki je 1 komad 220 cca. 15 dolarjev+poštnina +carina. Rabiš pa Mastercard. Jaz bi tudi vzel 3x220. Gledal sem na Cabe-la-s.

ravnohrib
12. July 2014, 20:37
V Ameriki je 1 komad 220 cca. 15 dolarjev+poštnina +carina. Rabiš pa Mastercard. Jaz bi tudi vzel 3x220. Gledal sem na Cabe-la-s.

Drži, šele sedaj sem videl, da je cel kup enakih pasti, samo Conibear so samo ene in jih ca-be-las nima. Enak model pod drugim imenom pa res pride ceneje, kolikor sem preračunal s poštnino in carino cca 22 eur na komad.

Jaz se sem s te spletne strani že uspešno nabavljal in se ponudim za organizacijo, samo neko kavcijo bi moral pa vseeno vnaprej pobrati. Več pa lahko na ZS.

dolgin
13. July 2014, 07:50
Poglejte še ebay,tam so cene fajn ugodne,je pa postnina draga ko hudič.

čot
22. July 2014, 21:11
Jst sem nabavu duke 110 na ebayu iz usa pa pride cca 5 e kom. Z poštnino vred, za carino se pa ne spomnim, ampak mislim da je blo tut neki. Te sem sicer nabavu za kuno, pa sem prepozen ugotovu da američani za kuno uporabljajo močnejšo različico enako velike pasti, samo da ima dve vzmeti. Potem pa sem dobu pri enem ki dela vzmeti, vzmetno žico iste debeline in naredil še drugo vzmet... Stvar je ful enostavna, če si le malo praktičen lahko vse sam narediš...
Gledam pa zdele duke 330, tist je pa res poštnina huda..

mugo
23. July 2014, 11:57
Imam doma 110, 220 in 330. Za Kuno je ravno prava 110, za lisico 220. 330 bi bila pa z lahkoto za volka in živali pobobne velikosti.

čot
23. July 2014, 21:11
Mugo, imajo tvoje 110 eno ali dve vzmeri. Sicer meni so se zdele dovolj močne, mi je pa pravil nekdo iz izkušen da je nekajkrat dobil kuno še živo v 110 in mi svetoval da naj za kuno nabavim raje 160-ko. Ali si delal škatle za 110 ali imaš kako drugo metodo? Kaj pa lisice, kako, kje kdaj... dj se mau razpiš, ker vem da nimaš vseh teh pasiti, tako kot nekateri, samo da jih imaš!!
Ps. povej mi prosim iz kako debele vzmetne žice je narejena 330 ka?

mugo
24. July 2014, 07:15
110 imam z dvemi vzmetmi. In je več kot dovolj močna. Enkrat je kuno prijelo za glavo in jo je sploščilo, tako da ne more ostati živa, če jo prime za telo. Za kune nastavljam v škatle. Nisem pa še preveč uspešen s to pastjo, moram še malo naštudirat zadevo, so drugi bolj, npr Dolgin.
Lisico z 220 sem poskusil lovit samo enkrat, pa ni bilo uspeha, več iskušenj ja nimam.
Za debelino žice od 330 ti ne morem reči iz glave, je pa zadeva res močna.
Še en nastvet za napenjanje conibear pasti. Ali si izdelajte klešče za napenjanje ali pa uporabite metodo z vrvico (glej posnetke na internetu). Samo z roko je preveč nevarno in nepraktično.

KUNA 63
15. December 2014, 04:37
Imam 3 pasti od tega 1 dvigalko in pa sedaj te novejše 1 18 in druga 16. Pasti imam nastavljene v škatlah. Se mi je zgodilo, da je kuna prišla noter pobrala napolitanke, past pa se ni sprožila ( 18 ). Sem pa na prožilu dobil kunjo dlako. Sedaj imam nastavljene vse tri pasti, v dveh imam jaca v eno pa sem dal šojo. žal sem nesuspešen. Verjetno je krivo vreme, ni snega.

main757
15. December 2014, 21:20
18x18 je kar velika za kuno. Bolj primerna je 16 ali 12. Vseeno lahko 18 spremeniš tako, da nastane nekakšna stopalka. Pri tem pazi, da je pod sprožilcem dovolj prostora, da lahko odskoči.

Sršen
16. December 2014, 07:10
18x18 je kar velika za kuno. Bolj primerna je 16 ali 12. Vseeno lahko 18 spremeniš tako, da nastane nekakšna stopalka. Pri tem pazi, da je pod sprožilcem dovolj prostora, da lahko odskoči.

Kaj niso stopalke prepovedane?

mugo
16. December 2014, 09:09
Seveda so.

mugo
16. December 2014, 09:15
Ampak conibear ni stopalka. Je "body grip" past - prime čez telo in takoj ubije. Tudi če predelaš sprožilec kot je na sliki.

mrzlikar
20. December 2014, 23:13
Pozdravljeni.Prebiram tele prispevke o pasteh,pa sem se odločil,da se še jaz malo oglasim.V svoji dolgoletni lovski praksi sem probal že marsikaj.Pred štiridesetimi leti in še prej,ko v naših krajih še ni bilo kun belic,bile so samo zlatice,sem imel največ uspeha z lesenimi pahi na drevesih.Z leti,ko so se pa razmnožili krokarji je pa postal problem,da so zelo hitro odkrili vabo in past sprožili.Kjer niso problem krokarji, ta način lova še vedno priporočam.Pah ni prav nič nevaren pa isto uporaben za belico.
Sedaj pa uporabljam dvigalke,vendar vedno v zaboju.Past zasujem z vsebino iz gozdnega mravljišča.Zaboj pokrijem z folijo,čez pa še smrekove veje.Zaboj ima na nasprotnih vogalih odprtini približno 8 cm. To velja v gozdu,v kakšnem gospodarskem poslopju,pa pokrijem z kakšno desko.Za vabo uporabljam jajce ali pa loj ali meso.V tak zaboj maček ne more še manj pa pes.Je pa dobro da prostor kjer nameravamo loviti že prej zalagamo z dobrotami katere ima kuna rada.
Moram pa reči da sem pri lovu kar uspešen,vendar je pa včasih potrebno tudi precej potrpljenja ,da kuna"prime".

KUNA 63
2. January 2015, 03:53
Tudi sam imam izdelano škatlo po navodilih iz revije lovec. Past sem posipal z smrekovimi iglicami, samo past pa sem premazal z čebeljim voskom. žal letos ni sreče, sedaj je zapadel sneg tudi mrzlo je sledi od kune pa ni. Prej sem opažal iztrebke, sedaj pa nič.v škatlo mi hodijo miši kateri mi zgrizejo vrvico na katero imam nalepljeno jajce.pa še tole sedaj je bil zelo velik temperaturni minus, tako da so jajca zmrznila in počila. Jutri bom v škatle novejših pasti dal odprto konzervo rib, pa bom videl.

mrki
2. January 2015, 11:21
Namesto jajca lahko daš suho slivo, samo če ti miši hodijo ti bodo vedno vse požrle, vsaj meni so.

dolgin
2. January 2015, 14:39
Dobi si kak košček mesa al pa kože. Tistega ti miši ne bojo pojedle. Če je jajce zmrznejo bo kuna, če je navajena isto prišla ponj. Je pa sedaj v teh dneh ko je frišnega snega precej kar neugodno za kunje pohode. Zdej ko bo odjuga jo boš dobil.

mrzlikar
2. January 2015, 16:11
Miši delajo probleme.Jaz poleg zaboja nastavim ene dve pasti za polhe.Za vabo pa košček loja,tako miši hitro poberem,pa še za vabo so dobre.Jajce pa pritrdim tako,da na jajce z selotejpom pritrdim tanko izolirano bakreno žico.Z žico jajce pritrdim na vzvod.Dobro je da ima jajce malo "prostega hoda".Prav tako je dober košček loja.Jaz sem v tej sezoni pobral tri,danes ko je odjuga pa računam na četrto.Želim dober ulov.

mugo
12. February 2015, 11:41
Da ne bo tako mrtvilo. Belica na conibear, samček. Od danes.

Nini
12. February 2015, 12:17
Včeraj se dobil past, danes sem si izdelal klešče za napenjanje, ribje glave že močno dišijo rezultate pa javim.

LP

main757
12. February 2015, 21:58
Mugo, kakšno vabo si dal?

mugo
12. February 2015, 22:46
Mugo, kakšno vabo si dal?

Mačje brikete. Je bla skupaj s kolegico že odvisna od njih, jih že lep čas futram. Naslednji teden pride na vrsto še kolegica. Tale je rabila 2 noči da se je ujela.

mrzlikar
24. February 2015, 13:50
Prosim za nasvet.Ali ima kdo kakšno idejo, kako po končani sezoni zaščititi pasti proti rji?Seveda snov naj ne bi negativno vplivala na uspeh pri ponovni uporabi. LP

main757
24. February 2015, 17:27
V raztopljen čebelji vosek jih namoči.

mrzlikar
24. February 2015, 21:09
Hvala za nasvet.Sam sem razmišljal o ribjem olju,pa ne vem če bi se obneslo.

alojz1
24. February 2015, 21:20
Pa kaj se bojiš, da ti do jeseni zrusta? Rja nič ne škodi. Nič mazat. Samo nekam na suho jo daj.

mugo
24. February 2015, 21:56
Rja nič ne škodi. Nič mazat. Samo nekam na suho jo daj.

Tudi jaz tako naredim.

mrzlikar
24. February 2015, 22:08
Hvala.To je pa še najbolj enostavno.

nejc1983
30. March 2015, 12:19
ker imamo doma veliko težavo z kunami na podstrešju (kot mnoooogo ljudi pri nas) me zanima, ali se slucajno da pri kom izposodit conibear 110 za kaksen mesec, da poizkusim ujet nadlogo, ki dela neverjetno škodo?

lp

alojz1
30. March 2015, 12:31
Sedaj je lovopust. Starega mačka zapri na podstrešje. Kuna se zna vrniti, če jo ne pelješ dovolj daleč (druga past).

mugo
30. March 2015, 12:31
ker imamo doma veliko težavo z kunami na podstrešju (kot mnoooogo ljudi pri nas) me zanima, ali se slucajno da pri kom izposodit conibear 110 za kaksen mesec, da poizkusim ujet nadlogo, ki dela neverjetno škodo?

lp

Kolega ne se hecat.
Kuna je v lovopustu in se je v tem času ne sme lovit. Sploh je ne sme lovit nihče, ki ni lovec (nisi napisal, če si).
Kuno se da odgnati brez da jo ubiješ. Obstajajo za ta namen narejene zadeve. Tako vonjalni odganjalci kot tudi zvočni (senzorski). Lahko poskusiš z navadnim radiem, ki ga pustiš prižganega na podstrešju. Pa fizično ji enemogoči dostop. če se da (če ima npr. eno luknjo, kjer pride notri).

Jagermaister
30. March 2015, 21:18
Razni odganjalci so Blažev žegen. Najbolj učinkovito je, če se po podstrešju sprehodi pes, da tam pusti svoj vonj. Tega ne mara za soseda in se odseli.
Pa vse večje špranje je treba potem zapreti, saj je za kuno dovolj že luknja v premeru 5 cm. Kakšno nekoliko manjšo tudi razširi in jo obgloda. Posebej, če je deska že bolj trhla.

mateja
1. April 2015, 08:31
Nažgan radio pomaga.
Jaz sem jo na vikendu pregnal, sedaj imam že lep čas mir.

KUNA 63
9. December 2015, 04:37
Tudi letos imam postavljene 3 pasti, 1 dvigalko in 2 novejši conibear. K dvigalki redno hodi kuna, pobira jajca, le pravega noče vzeti. V škatlo z conibear pastjo pa noče vstopiti, pa lahko dam še tako vabljivo vabo noter ne gre. Letos sem 1 conibear past dal na drevo pa sedaj čakam. Vem da kuna hodi naokoli, saj jo moj pes zjutraj na obhodu vedno sledi, ko pa pride do drevesa pa samo gor gleda. Bo potrebno še malo počakat. Če bo kaj uspeha, se oglasim.

KUNA 63
11. December 2015, 17:48
Letos se je začelo ugodno. V škatlo v kateri imam past dvigalko sem iz 4.12 na 5.12. 2015 uplenil kuno belico (samec). Za uspešno uplenitev sem porabil skupaj z privabljanjem 45 jajc in 2 salami TIROLKA - magnet za kune.
Poizkusil bom naložiti slike, ne vem pa, če mi bo uspelo, nisem našel nobenih navodil.

Kojot
19. December 2018, 11:35
Morda kdo ve kje bi se dalo kupiti pasti CONIBEAR pasti? V mislih imam kakšnega slovenskega trgovca?
Hvala!

alojz1
19. December 2018, 13:35
Letos se je začelo ugodno. V škatlo v kateri imam past dvigalko sem iz 4.12 na 5.12. 2015 uplenil kuno belico (samec).
Sem pa vesel, da prvič vidim pravilno postavljeno dvigalko. Največ uspeha bo,ko pride odjuga po visokem snegu.