PDA

View Full Version : Računalniški programi za obdelavo fotografij



springer
27. May 2008, 15:10
Predvsem fotografije posnete v slabših svetlobnih pogojih ponavadi potrebujejo nekaj popravkov. Digitalna fotografija nam z malo znanja in volje, ter ustreznimi programi omogoča ogromno drobnih popravkov fotografij na računalniku.
Na trgu je kar nekaj programov od tistih za začetnike do profesionalnih. Nekaj je na voljo tudi na spletu.
Tisti z voljo si lahko ogledate http://www.slo-foto.net/reviews-138.html

De_Tomaso
27. May 2008, 16:00
Od brezplačnih vsi najbolj hvalijo Picasso, sam pa največ uporabljam Photoshop CS3, vendar je zelo zahteven program in je za odsvetovat pri tistih, ki se s fotografijo ne bavijo resno in v to vlagajo kar precej truda.

Malo bolj enostavna različica, ki je nisme zasledil, da bi bila omenjena pa je vsekakro omembe vredna pa je vsakakor Photoshop Elements, ki je bolj enostaven , pregleden in primeren za manj zahtevne uporabnike.

jazbec
27. May 2008, 21:34
Jaz uporabljam ACD Seepro2. Sem kar zadovoljen, vendar je kar zakompliciran

andrej win
28. May 2008, 01:18
a ima kdo kaksne izkusnje z Picnik-om?? reavno nekaj spravljam skupaj,pa me zanima,ce se kdo ubada s tem programom popravljanja slik...

al mi za zacetek ponujate kaksno boljso resitev?

hvala,lp

De_Tomaso
28. May 2008, 02:08
Vse je odvisno od tega kaj želiš skupaj spravljat. :D


Nimam sicer izkušenj s tem programom, a bi te za kak nasvet vseeno prosil, če napišeš s čim slikaš (oprema), kaj želiš obdelovat na slikah in koliko časa truda nameravaš za to namenit.

Kolovski
28. May 2008, 02:08
Situacija je sledeča... za vse te programe obstajajo tutoriali pa pomoč... samo mau je treba pogledat, pa kšnga kolega prašat:icon_wink:. Pa še to: ni zakomplciranih pa ne vem kolk smotanih pa zaje***ih programov. Treba se je samo poglobit (pa še to ne velik, kšno urco mrbit), če pa ne drgač pa strica Googla prašat - on pa res USE ve!

andrej win
28. May 2008, 09:50
Vse je odvisno od tega kaj želiš skupaj spravljat. :D


Nimam sicer izkušenj s tem programom, a bi te za kak nasvet vseeno prosil, če napišeš s čim slikaš (oprema), kaj želiš obdelovat na slikah in koliko časa truda nameravaš za to namenit.

Zaenkrat slikam se z panasonicom dmc.fz7 nobene dodatne opreme,razen stojalo:icon_redface:
pa me zanima,ce je tudi te slike mozno (ce se splaca,oz. ce je kaj razlike) popraviti v teh programih?
do sedaj jih res nisem nic popravljal,zato me zanima,ker sem na tem podrocju nou.
Malo sem ze nastudiral,samo moram se pogruntat kako tocno se to radi:icon_wink:
zanm ze mal barve spremenit (odtenek),izostrit,svetlit,...
no sej bom na googla pogledu..kolovski..:icon_evil:

hvala,lp

Kolovski
28. May 2008, 10:46
:icon_wink:

shadow23
28. May 2008, 15:04
Capture Nx je odličen program ne preveč zahteven in z njim se naredi odlične fotke!!:icon_wink:

De_Tomaso
28. May 2008, 16:36
Vse digitalne fotke se splača popravljat. Res čisto vse ;)

Recimo iz tega,

http://shrani.si/?22/T4/2cIkS2uF/clipboard01.jpg


Lahko brez problema narediš tole:


http://shrani.si/t/n/BA/2I1n8Qi5/clipboard01.jpg


http://shrani.si/?n/BA/2I1n8Qi5/clipboard01.jpg

niti fotka, niti obdelava nista moji, se pa tukaj da lepo videt, kako lahko tak tak fotka postane všečna.

shadow23
28. May 2008, 17:11
Ja to je preveč, ce vsako fotko takole popravljaš z ostrenjem, svtlostjo, kontrastom, šumom, boosterjem,....
Na fotki se vidi, da je bila popravljena poglejte robove hiše, ostrost cerkve!!
Drugače pa je seveda priporočljivo obdelati fotke, saj ko pridejo iz fotoaparata DSLR so poizdelek. Vendar pa ne smemo pretiravati, najbolje je le, da popraviš ostrnio,ce ni ostra slika ali pa mao svetlosti in kontrasta!!!!

De_Tomaso
28. May 2008, 17:41
No jaz delam vedno po naslednjem delovnem procesu.

1. Poravnava horizonta, če je slika nagnjena
2. Izrez
3. Levelsi
4. Popravki barve
5. Obdelava neba (če je to presvetlo)
6. Ostrina


To je to in poskušam pazit, da niso preveč navite slike, da izgledajo čim bolj naravno.

shadow23
29. May 2008, 16:03
Tomaso daj ddaj na forum se kaksno svojo fotko da vidimo!!:icon_wink:

De_Tomaso
29. May 2008, 22:52
http://detomaso.moj-album.com/album/6004731/

Ne vem, če na forum lov spadajo nelovske slike, glede na to, da smo zelena bratovščina. Kljub temu dajem link ene galerije, kjer je nekaj mojih starih fotk. Do 5 strani niso nič obdelane in slikane z nikon D70 + Tokina 24-200. Na peti strani pa so že malo bolj udarne fotke z zadnjega potepanja, ko sem že osvojil nekaj osnov photoshopa. Slikane pa so z Nikon D300 in različnimi objektivi.

springer
30. May 2008, 02:12
Že v času analogne fotografije so v foto laboratoriju pred izdelavo fotografije skoraj vsak negativ vsaj malo popravili (osvetlitev, barve, kontrast). Računalniki in digitalna fotografija pa omogoča nmogo novih moznosti.

Sam uporabljan program ACDSee8 za hitre popravke- enostavna avtomatika. Pred nekaj meseci sem si preskrbel novo igračko Pentax K100d in Photoshop CS3.
Photoshop je res obsežna zadeva in si bo treba vzet čas za kak tečajček. Trenutno brskam za nasveti po fotografskih forumih.
De_Tomaso, če imaš kakšne drobne nasvete za uporabo Photoshopa nam jih predstavi (se priporočam).

Se splača mal potrudt preden objaviš fotke.
14.5. ob 19.22 uri moj pentax, Sigma apo 70-200+2x konventor in zvitorepka. zaslonka2,8 cas 1/20.
najprej original, nato avtomatika z ACDSee8 in še igranje z Photoshopom.

De_Tomaso
30. May 2008, 02:27
Uf se splača res potrudit z obdelavo, čeprav pri tej lisici se vidi, da ni mogoče popravit tistega kar je 2x telekonverter vzel. Ostrino namreč. No morda tudi čas 1/20 ni optimalen za 400mm, ampak dejansko je glede na dane pogoje slika odlična.


Glede CS3 je pa tako. Sam sem se naročil na revijo Digitlana kamera (oziroma me je za dve leti za darilo naročila moja draga) in tam noter je v vsaki številki opisan kak koristen trik. Nato sem si še kupil knjigo o photoshopu od iste založbe, vendar nisem bil preveč navdušen nad njo. Skupaj še s tutoriali (vajami) v programu samem sem se naučil tisto kar rabim za moje potrebe.


Glede tečajev pa naj bi bil odličen Matjaž Intihar, kdaj pa so tečaji pa se da videt tukaj: http://www.e-fotografija.si/tecaji.htm


Nasploh pa sem mnenja, da se za normalnega fotografa da naučiti dovolj v kakih 3 popoldnevih s programom in tutoriali.


Moram pa dati še komentar na opremo. Bravo za dober izbor, predvsem na kombinacijo kamera objektiv, ke rje žal mnogokrat videt ravno obratno. K10d in kako sigmo 70-300 za 150€.

Hubertus
22. September 2008, 16:34
A mi zna kdo svetovati kakšen program bi lahko uporabil za spajanje video posnetkov.

ZR7
22. September 2008, 17:11
A mi zna kdo svetovati kakšen program bi lahko uporabil za spajanje video posnetkov.

Pinnacle to lepo počne. Pa tudi drugi programi za urejanje videov. Pač uvoziš dva videa in jih urediš ter narediš novega na izhodu.

zaki
16. January 2009, 00:43
Jaz uporabljam Paint Shop Pro 8.
Da se slika lahko popolnoma digitalno izdela oziroma obdela je najbolje, da je slikana v formatu RAW. Raw ne izgublja na kvaliteti s popravki. Seveda to zahteva določen čas in znanje. Jaz večinoma šklocam kar v JPG formatu.

Pri popravkih v digitalni temnici je potrebno paziti, da slike ne postanejo preveč kontrastne in barve preveč kričeče. Tudi prekomerno ostrenje pusti posledice. Slika mora ostati realna, mehka in z občutkom globine.

Špicar
26. January 2009, 19:58
No tu je ena moja fotografija popravljena s programom Photoshop CS3.
Orginalno sliko sem nekje izgubil:icon_confused: ampak na njej se je uglavnem videla samo bela zadnjica srne. Temna slika je nastala zaradi previsokega časa (1/200) slikano pa je bilo že u slabih svetlobnih pogojih.:icon_neutral:Ampak sem useeno izstisnil nekaj iz te fotografije, čeprav fotografsko ni najboljša.:icon_biggrin:

http://www.forum-lov.org/forum/attachment.php?attachmentid=2559&stc=1&d=1232992356

zaki
27. January 2009, 02:25
Špricar, nisem zdržal in sem jo še malce sfriziral:icon_wink:

JANEZ L
27. January 2009, 19:00
Lp!

Hudo Zaki!!! Daj povej nam bogim sirotam, kao in s katerim programom...

Lovski zdravo
Janez L

zaki
27. January 2009, 19:20
Več je teh programov, jaz uporabljam PSP oziroma Paint Shop Pro 8.
Sliko bi se dalo še bolj doterat, sploh, če bi bila njena velikost večja oziroma slikana v Raw ali Tiff formatu.
Paint Shop Pro 7 mam na CD-ju in ga lahko posredujem, če si ga kdo želi.

Špicar
27. January 2009, 20:20
uff...dobro zaki:icon_lol::icon_lol:bi sam tud lahko to naredu sam mam trenutn ene probleme s programom:icon_confused::icon_confused:..res je pa škoda da sm izgubil orginalno sliko..

Špicar
27. January 2009, 20:32
no prilagam pa še en na hitro narejen primer v "ArcSoft PhotoStudio":icon_biggrin:
2577
Originalna slika

2578
popravljena

zaki
28. January 2009, 01:21
Po prvi sliki sodeč menim, da si imel poleg megle še zarosen objektiv. Se motim?
Leva stran slike da čutiti, kot bi se zarosen objektiv delno dotaknil neke cunje.

Špicar
28. January 2009, 10:09
možno da je biu zarošen..je bilo pa slikano tudi skozi sprednje steklo avtomobila.:icon_biggrin:

PROF.racoon
4. November 2009, 18:17
Zastonj zelo dobri programčki:
- PhotoFiltre
- Gimp
- Picassa