PDA

View Full Version : 7mm Remington Magnum



Brakir
23. May 2008, 19:52
Zanima me kakše so kaj vaše izkušnje s tem kalibrom in kaj mislite o njem...
Bi ga priporočili, odsvetovali,...?

Ganges
23. May 2008, 19:57
Jaz bi ti ga najraje odsvetoval. Sicer ga sam nimam ima pa ga en lovec tukaj in ga skoraj nikoli ne uporablja, saj je odsun prevelik. Ne vem koliko kake divjadi na leto loviš, ampak se mi ta kaliber mogoče zdi primernejši za koga, ki je recimo poklicni lovec in upleni letno veliko kosov velike divjadi (jelenjad, večji prašič,...). V glavnem bi ti torej odsvetoval zaradi sile odsuna in pa tudi dražje municije, saj za normalne lovske potrbe zadostujejo univerzalni kalibri kot so 30-06, 308 Win, 7x64,...

P.S:: Še posebej, če je to edina puška, če pa jih imaš več in jo hočeš za lov tu in tam na večjo divjad pa kar po njej.

lp

Brakir
23. May 2008, 21:38
Gangi hvala za mnenje, tudi sam sem podobnega...sicer mi je samo interesanten kaliber je pa res da ima veliko - lastnosti... za prvo bi vzel verjetno 8X57, glede na to da sem dobro slekel kožo istijanca saj sem pred kratkim opravil lovski izpit :icon_wink: ko bo denar pa še kak 6,5X57... Ta 7RM je biu samo preblisk! :icon_lol:

detel
24. May 2008, 09:51
Mene pa zanima koliko je dolg tulec pri 7 mm RM ?

FRANCI
24. May 2008, 10:43
63,30mm

zober
24. May 2008, 13:00
Kakšen odsun gangi?Je isto kot da bi streljal z malo zastavo edino poči kot bomba to je pa tudi vse!

zober
24. May 2008, 13:02
Za 30-06 je isto draga municija,sam uporabljam normo 40 evrov po škatli!

jazbec
24. May 2008, 13:14
Na nastrelitvi letos sem "prav počakal" našega lovca. Ima 8x68. Pok in odsun sta zares veličastna. Poleg pa je streljal drugi lovec z 7RM. In, sigurno bi na prvo mest po odsunu in poku postavil 8x68, na drugo 7rm, potem pa vse ostalo (7x64,308win...30.06...). Škoda da ni bilo poleg še kakšnega .300win mag....
Zanimivo je bilo tudi to, da je bilo pri strelu z 7rm videti še dobrih pol metra ognja iz cevi, pri ostalih kalibrih pa tega nisem zaznal.

detel
24. May 2008, 13:36
63,30mm

Franci, hvala :icon_wink:.

zober
24. May 2008, 13:56
Edino kar me moti pri tej puški je cev,je malce perštorasta za po prežah,takoj kam rukneš,pol pa gre:snorting::!

denis jež
25. May 2008, 12:06
Živjo
Če sam polniš ali pa ti kdo polni naboje ni noben prob lem 7rm pač manj napolniš pa imaš isti naboj kot 7x64, če pa rabiš kakšnega medota poknit pa napolniš max pa je zadeva uporabna,z tovarniškimi naboji pazna bit malo boleče za ramo
lp

jazbec
25. May 2008, 12:53
Rama nič ne boli, samo puško moreš pravilno prijet.
Imajo pa skoraj vse 65 cm cev, kar je res malo nerodno za piršat, no za na prežo pa gre

detel
25. May 2008, 13:53
Ni mi jasno zakaj bi morale te puške tako rukati v rame. A je močnejša od 30-06 ? To ni nek afriški kaliber. Če imajo dolgo cev tudi pok ne more biti tako močan.

zober
25. May 2008, 14:04
Sej ne rukajo nič v ramo,edino poči malce bolj!Sem govoril lansko leto z enim južno Afričanom ,da jih dosti uporablja dol ta kaliber!Pravi da je univerzalen za vse!

jazbec
25. May 2008, 14:44
7mm RM je močnejši kot 30.06. Ne vem a nimate doma nobenih katalogov...no ali pa malo po netu poglejte.
To me spominja na to , ko je šel en naš jager jagat medveda. In vzame 308win in pa čeha SP 11.7 grama ki ima 2441 joulov na 100 metrov. Po zakoni ni to dovolj niti za jelena kaj šele za medveda. Potem pa razlaja o premeru krogle, pa o tem koliko je težka...Strogo birokratsko gledano noben čeh v 308win nima dovolj energije za medveda (pustimo prakso od strani). Pa mu nismo dopovedali, medveda pa tudi ni uplenil, so nam ga drugi prej:icon_evil:

janez valentic
25. May 2008, 14:59
7 mm Remington magnum je glede odsuna primerljiv s .30-06.
Če ga primeraš z 7x64 ugotoviš, da dosega občutno višje hitrosti le s kroglami teže do ca. 10,5 g. Če primerjaš pa polnitve z 11,5 g , kar je bolj primerna za medveda, pa ni bistvene razlike.
7 mm Remington potrebuje daljše cevi ca (61-66) cm, 7x64 pa dobro shaja tudi z malce krajšimi (56-61cm).
7 mm Remington Magnum predvsem blesti na daljših razdaljah na "nepretrdi" divjadi.

jazbec
25. May 2008, 17:11
Ne vem če bi se strinjal, da je odsun pri 7 RM enak kot pri 30.06.
Iz mojih izkušenj 7rm kar bistveno bolj "useka". Tudi odun puške "gor" je močnejši.
Mogoče je edina razlika ta, da sta pri vseh teh "magnumih" odsun, in pok puške bolj ostra, to pomen krajša, a takrat toliko močnejša.
Mogoče ima to kaj veze z izhodno hitrostjo krogle, ki je toliko večja

detel
25. May 2008, 18:48
Pa naj bo odsun in pok, na lovu to ne more biti ovira. Zagrabi pušo kot treba, sej ni ženska :icon_lol::icon_biggrin::icon_wink:.

mugo
25. May 2008, 20:25
7 mm rem. mag. ima moj oče, zato tudi sam večkrat lovim z njo. V roke jo vzamem, ko grem na gamse, saj je to kaliber, ki se na večje razdalje ne zmeni kaj dosti. Kolikor daleč vidim gamsa dobro oceniti z običajnim lovskim daljnogledom, toliko daleč se ga da s tem kalibrom tudi brez problema upleniti. V kombinacijah z mehkimi kroglami takaliber na lažji divjadi pozroča precejšnje podplutbe in izhodne rane, za oboževalce padanja v ognju je to idealna kombinacija, za tiste, ki imajo radi čim več mesa celega, pa malo manj. Po mojem mnenju je to kaliber, s katerim imamo pri lovu v naših krajih dovolj rezerve tudi ob malo slabših strelih pri lažji divjadi in dobro učinkovitost pri težji.

zverina
25. May 2008, 20:52
Sosed ga ima in je res neroden ker je dolg ko pondelk ta karabin.

Ker za 7 RM polni sam je probal že vse živo in kar precej srnjadi razbil in raztrgal lansko leto pa mu je uspel dober patron z Hornadijevim Interlockom in ima sedaj precej dobro kombinacijo tudi za lov srnjadi.

Ker je bolan na izredno precizno strelanje im mu ta 7 RM tu nese precej dobro oz. bi rekel že kar odlično, je pred tremi leti doživljal prave travme ko je kupil škatlo naturalisa in ga nabasal. Vam rečem kakršen koli recept je spacal pod 12 cm grupo ni prišel. Tak dva sva ugotovil da Naturalis pač ni za njegovo cev.

Probal je tudi DK od RWS vendar se obnese samo pri minimalnih polnitva in nizkih brzinah. Pri normalnih brzinah za 7 RM pa blazno trga.

detel
26. May 2008, 10:23
Po moje je trganje tkiv odvisno predvsem od krogle in lege zadetka, ne pa od kalibra.

Kar se tiče dolžine cevi pa povem, da puške z dolgo cevjo ne bom imel nikoli več.Tistih 5-6 cm več, je velika ovira v avtomobilu, na preži, pri zalazu...itd.

jazbec
26. May 2008, 12:32
Ali pa od hitrosti izrelka...

detel
26. May 2008, 15:08
To tudi drži

zober
26. May 2008, 17:30
Mugo za tiste pol kilce se pa ja nesikiraš!?Res je trga zelo,jaz mam od norme municijo tovarniško pa izhodno rano naredi zelo veliko!

jazbec
26. May 2008, 18:57
7mm RM ni slab kaliber, samo z njim ne streljajte napr. srninih mladičev.Lahko se zgodi, da imaš že spucanega, ali pa v dveh kosih...
Za večje razdalje je pa super ker ima zelo ugodno balistično krivuljo.

capra ibex
27. May 2008, 08:02
Moj oče ima 7mmRM že 30 let. Ne vem koliko divjadi je uplenil z njo, ampak dejstvo da je bil celo življenje poklicni lovec v goratem lovišču pove da je bilo te divjadi kar nekaj.
Največja divjad je bil pa podonavski jelen žive teže čez 300kg.

Sedaj ko je v penziji pa je zamenjal za 9,3 x 62,(7RM ima sedaj moj brat ki ga je nadomestil na delovnem mestu, pa pravi da je ravno tako zelo zadovoljen z njo), ker pač za LD v kateri je nima potrebe po tem kalibru, drugače pa kot je jazbec rekel za daleč je pa špica.
Mislim pa da je uporabljal le RWS 10,5g KS. Baje se mu je najbolj obnesla.


LP

teohafy
27. May 2008, 13:12
Tudi stric ima 7mm rem magnum, z njo je postrelil že več 100 kosov srnjadi, gamsov, jelenov, pa nisem še nikoli videl, da bi šel kak mladič na pol, kot pravi jazbec. Izhodna rana ni bistveno večja kot pri meni z 7x64, uporabljama pa oba RWS 10,5 KS. Pok je pa res močan.

jazbec
27. May 2008, 13:37
Moja izkušnja je taka, da sem kdaj nesel 2 kosa domov, uplenil pa sem samo enega.
Je pa veliko odvisno od vrste krogle, razdalje in pa mesta zadetka.

detel
27. May 2008, 14:52
Tudi naš lovec ima ta kaliber. Moram ga povprašati kako je s to "misteriozno" flinto :icon_biggrin:.

mugo
27. May 2008, 15:31
Sam sem že videl nekaj komadov srnjadi, ki jih je kar "spucalo". Problem so bile premehke krogle. Sedaj uporabljava z očetom orix od Norme, pa zgledajo izstrelne rane čisto vredu.

jazbec
27. May 2008, 21:40
Lahko je usodna kombinacija mehke krogle in velike zadetne hitrost..

Hunter
5. June 2008, 10:34
Tudi sam imam 7 mm rem mag in lahko rečem da je primerljiv lepi glatbi,ko se ga navadiš brez njega ne moreš.Z njim lovim vso parkljasto divjad,od srne,do gamsa.Ko sem prvič z njim uplenil gumbarja sem se zaljubil v ta kaliber od takrat naprej me še pustil na cedilu.Nekaj časa sem uporabljal Normo Vulkan 9,7 nato pa sem municijo zamenjal sedaj uporabljam RwS BRINeKE TIG 11.5.Mnogi pravijo da so potpludbe in da trga,jst pa odgovarjam da je za močno orožje to povsem normalno in če po pravici povem je bolje da malo odtrga kot da potem išeš s psom,sicer pa ni tako grozne škode kot nekateri pravijo.

Veliko je bilo na začetku ugibanj ali je predaleč ali je preblizu,z 7 mm rem mag ni nobenih pomislekov o daljavi.

Kaj naj rečem ta puška je dobra deklina,ki ne sekira,ki spregovori ko si želiš in vedno znova nasmešek na obrazu pričara.Pa naj še kdo reče da ni idealna partnerica.:icon_exclaim:

jazbec
5. June 2008, 11:10
Strinjam se z Hunterjem, bolje pol kilograma reber v kanto kot pa iskanje z psom.
Samo pri 7mm Rem mag v kombinaciji z srnjadjo pridemo hitro doizraza "preveč ubiti". Najbrž veste o čem govorim

Hunter
5. June 2008, 17:29
Nisi edin ki me podpira,veliko pa je tudi takih ki nama nasprotujejo,sam pa najbolje vem kaj hočem dolg in sigurn strel.

detel
5. June 2008, 17:36
Jaz pa trdim to za 7X64, ki je zame najboljši kaliber in lovim z njim od prvega dne, čeprav imam tudi druge. Trgajo pa itak vsi. Celo kozo in sitega volka ne moreš imeti :icon_biggrin:.

Hunter
5. June 2008, 19:20
Tudi s teboj se čisto strinjam,tako je tista puška ki ti leži in ki si z njo uspešen je enostavno tvoja najbolša tko pač je zame za parkljasto divjad je to 7 mm rem mag,ko grem pa na zveri je pa spet druga pesem....ponavadi pa je tkako da si svoje puške najbolj navajen če si pa z njo uspešen je pa tko številka 1.

hunter1
1. March 2011, 20:02
slučajno, sem na internetu naletel na to in mi je takoj padla v oči :icon_lol::icon_biggrin:

pa se vseeno ne morem odločiti če bi jo vzel, saj imam rad manjše kalibre.

če bi bila 222 rem, jo takoj vzamem (ker .243 win in 30-06 že imam )

kakšen pa je odsun, ko pravide da je tako velik.....:icon_wink:

dolgin
1. March 2011, 20:12
"Ja,če se ne morš odločt jo pa u štacun pust!:icon_twisted::icon_lol:"

mugo
1. March 2011, 20:24
kakšen pa je odsun, ko pravide da je tako velik.....:icon_wink:

Odsun ni nič posebnega, imamo eno tako pri hiši pa je odlična zadeva. O odsunu razmišljaj, če misliš postrelit na tarčo po 100 strelov na dan, za uporabo na lovu pa odsun ni pomemben. Vsaj jaz prav nič ne razmišljam ali me je puška sunila bolj ali manj pri strelu na divjad. Takrat me zanimajo povsem drugi rezultati strela. :icon_biggrin:

Veper
2. March 2011, 00:07
Hunter1 če že sedaj razmišljaš o odsunu z njo ne boš nikoli nič zadel ker se jo že sedaj bojiš. Med drugim pa te puška najvčkratr udari toliko kot sam hočeš.:icon_lol:

hunter1
2. March 2011, 00:25
ne da se je boim, ampak mi je 300 win mag, že enkrat malo razbila nos, saj je nisem dovolj trdno prijel in mi je ušla iz rame:icon_cry::icon_sad::icon_mad:

mugo
2. March 2011, 07:18
ne da se je boim, ampak mi je 300 win mag, že enkrat malo razbila nos, saj je nisem dovolj trdno prijel in mi je ušla iz rame:icon_cry::icon_sad::icon_mad:

Nos ti razbije tudi povsem nedolžen kaliber, če slabo primeš puško. Meni ga je češka bokarica, ko sem streljal s šibrami. Samo kopito ni bilo v rami :icon_redface:

capra ibex
2. March 2011, 09:59
ne da se je boim, ampak mi je 300 win mag, že enkrat malo razbila nos, saj je nisem dovolj trdno prijel in mi je ušla iz rame:icon_cry::icon_sad::icon_mad:

Meni je 8x57 polomil nosno kost, pa sta bila pri hiši še 7rem.mag in 9,3x62 po odsunu močnejša, vendar me ravno zaradi tega udarca nikoli kasneje nobena od zgoraj omenjenih ni udarila. Sploh z 7rem mag sva bila najbolje usklajena. :icon_wink:

detel
2. March 2011, 14:59
Poškodoval te je najbrž daljnogled .

hunter1
2. March 2011, 15:16
ja, seveda da daljnogled:icon_cry::icon_lol:

Jurij Klanjšček
2. March 2011, 16:29
Odsun je tudi odvisen od kopita; če te estetično ne moti lahko dodaš plastični "amortizer"

alojz1
2. March 2011, 16:50
7mag. je predimenzioniran kaliber za naše potrebe. Saj vem, takoj mi bo kdo odpisal, da višek energije ne škodi, sam ima pa 222.
Vendar pa je puška odlična, če kupimo malo lažje in trde krogle. Če pa še polnjenje zmanjšamo se pa sploh super strelja. Tudi na večje razdalje.
Kako se ne bojite odsuna pa lahko še na dolgo pišete. Jaz poznam veliko lovcev (so bili slabši strelci), ki so kar naenkrat zelo dobri strelci. Samo naboj so zamenjali.

Markysprej
2. March 2011, 16:59
ampak ta kaliber je na ravni 7x64 in 30-06 oz samo malo močnejši, odvisno od krogle...

btw, katero kopito močneje useka; ameriško ali svinjski hrbet? ali to ni odvisno od oblike kopita?

alojz1
2. March 2011, 17:11
ampak ta kaliber je na ravni 7x64 in 30-06 oz samo malo močnejši, odvisno od krogle...
Tudi 7x64 bi imel oznako magnum, če bi ga američani naredili.
Tudi oblika kopita je pomembna. Po moje ima češka bokarica preveč ravno in zato zelo neugodno kopito. Enak naboj v drugi puški udari manj.

Veper
2. March 2011, 17:44
No ja tudi kopito je razlog za buške vendar najpomembnejši dejavnik je vsekakor zrak v nabojišču oziroma med zaklepom in zadnjim delom naboja. manj ga je ,manjši je odsun in težja je puška ravno tako manjši je odsun.Seveda pa igra vlogo tudi teža krogle in zopet velja da je težja krogla mehkejša v rami.

PRIMOZ
2. March 2011, 18:56
Veper, z zadnjo izjavo se pa ne bi povsem strinjal. Ponavadi če streljamo z težjo kroglo puška malenkost bolj brcne.

main757
2. March 2011, 19:00
Pa ta, da je zrak med zaklepom in zadnjim delom naboja je tudi malo iz trte zvita.

alojz1
2. March 2011, 19:13
Main in Primož, meni se zdi, da nas Veper malo testira. :icon_lol:
Če na zadnji del naboja (preko netilke) nalepimo papir in se puška normalno zapre - jo ne bi kupil.

Veper
2. March 2011, 20:30
Main in Primož, meni se zdi, da nas Veper malo testira. :icon_lol:
Če na zadnji del naboja (preko netilke) nalepimo papir in se puška normalno zapre - jo ne bi kupil.
točno tako kot si napisal Alojz1. In ta če ne razumete besedezrak bom napisal po slovensko"luft" je vzrok za kratek močan trzaj v nasprotni smeri izstrela in če imamo prekratko kopito še navzgor kar se pozna predvsem če streljamo brez daljnogleda in nam zato ličnica naleže višje na lično kost ki pač prestreže udarec. Če ne verjamete pa vprašajte Zavca kako bolijo kratki močni direkti. Naslednj problem so previsoko montirani daljnogledi in zato posledično naleganje spodne čeljusti na kopito in seveda zaradi tega tudidvignemo puško višje v vramo kar zopet povzroči manjšo površino naleganja kopita na ramo in seveda koncentriran udarec na tisto malo rame ki klubuje odsunu. Pa tisto z težko kroglo tudi drži ker se energija skozi cev zaradi težje krogle sprošča počasneje saj je kompresija v cevi večja in zato poteka vse počasneje in če povzamem še pravilo več smodnika /lažja krogla in seveda obratno dobimo rezultat.

MasterLesjak
2. March 2011, 22:56
No, če se vrnemo k 7mm Rem. Mag-u, bi me zanimalo kako je ta kaliber primerljiv z .300 Win. Mag-om. Sklepam, da je .300 WM močnejši(vsaj po kinetični energiji), me pa zanima kako zgleda to v praksi? Ima kdo izkušnje(odsun(samo ne spet začeti od česa vse je odvisen, predpostavimo da imamo dve enaki puški in strelivo z enako kroglo), padec, poškodbe...)?

kuglaabc
2. March 2011, 23:43
Zanimive razlage.

zlatorog
3. March 2011, 09:06
Zanimive razlage.

:icon_lol:

cviček
3. March 2011, 14:52
. Pa tisto z težko kroglo tudi drži ker se energija skozi cev zaradi težje krogle sprošča počasneje saj je kompresija v cevi večja in zato poteka vse počasneje in če povzamem še pravilo več smodnika /lažja krogla in seveda obratno dobimo rezultat.[/QUOTE]

Kdor ima osnovno znanje iz balistike ( mal matematike in mal fizike ) si bo že znal izračunat katera krogla ima večji odsun. Sicer pa obstaja še "trotel " preizkus ; streljaj z 7 ali 14 gramsko kroglo ali pa z šrotom 24 gramov ali 52 gramov.

In kakšen je rezultat ????

tarfila
3. March 2011, 15:16
.300 win mag ima en naš jagr,
pa pravi, da ga po enih 5-10 strelih na strelišču
začnejo zobje bolet:icon_lol:

alojz1
3. March 2011, 15:21
.300 win mag ima en naš jagr,
pa pravi, da ga po enih 5-10 strelih na strelišču
začnejo zobje bolet:icon_lol:
In logičeno sklepanje: ta kaliber je namenjen le starejšim - tistim z protezo :icon_lol:

cviček
3. March 2011, 15:28
In logičeno sklepanje: ta kaliber je namenjen le starejšim - tistim z protezo :icon_lol:

Obstaja nevarnost ,da bo tole administrator prestavil med šale in vice

detel
3. March 2011, 15:31
Nobena puška ni narejena, da bi nam razbijala ramena in nosove. Vse je odvisno od posameznika, kako zna ravnati in kako vse to sprejema. Prav smešni so nekateri posti......

Veper
3. March 2011, 16:08
http://www.genspot.com/video-348299/z-enim-strelom-podre-drevo.aspx

hunterxxxl
3. March 2011, 17:07
Napram teli reči je še 300 WM pokalica:icon_lol:

MasterLesjak
3. March 2011, 18:04
No, če ste že padli v tako debato o odsunu bi pristavil še moja 2 centa - menim, da je 5/4 odsuna odvisna od strelca, kako ta drži puško, kako si jo da v ramo, pa naj bo še tak kramp od puške. Mene je na primer v čelo udaril(oziroma butnil) daljnogled ko sem streljal s puško v kalibru 6.5x55SE, pa verjetno nekateri veste da ima ta kaliber izredno malo odsuna, poleg tega pa je imela puška varmint cev.

http://www.youtube.com/watch?v=ged4lz_Fw2Y

Sicer star posnetek, a prikazuje kaj hočem reči. Poglejte na koncu, ko dobi puško v roke nek možak, ki ve kaj dela. In tudi uspešno obvlada odsun.

tinko balinko
3. March 2011, 18:35
Niso zaston tekmovalne puske tezke cca.6kg lovske pa 3kg.
Lahka puska pa "dviji"kalibri negredo skupaj.

rws
3. March 2011, 23:49
Dober strelec ne potrebuje močnejšega kalibra od univerzalnega 308win, in to za vso evropsko divjad, v veliko primerov pa po teh močnejših kalibrih segajo prav tisti, ki še starega dobrega7x57 ne "obvladajo".

alojz1
4. March 2011, 09:11
Dober strelec ne potrebuje močnejšega kalibra od univerzalnega 308win, in to za vso evropsko divjad, v veliko primerov pa po teh močnejših kalibrih segajo prav tisti, ki še starega dobrega7x57 ne "obvladajo".
Tole pa je najboljša izjava zadnjih par dni.

cviček
4. March 2011, 13:18
Ali kdo ve zakaj ima kaliber 7 rem. mag. levi navoj ? Od vseh meni poznanih lovskih kalibrov je ta kaliber edini kjer se krogla vrti v levo.

miš93
4. March 2011, 14:01
Ali kdo ve zakaj ima kaliber 7 rem. mag. levi navoj ? Od vseh meni poznanih lovskih kalibrov je ta kaliber edini kjer se krogla vrti v levo.

To ne drži. Smer vrteža ni odvisna od kalibra ampak od izdelovalca cevi, večina ima desni vrtež. Levemu nekateri pravijo tudi Colt-ov.

vidmar franc
4. March 2011, 15:29
Mogoče jo je pa prjatu kontra ušravfal pa je zaradi tega imela levi vrtež. Ha, ha , ha

Markysprej
4. March 2011, 15:37
Dober strelec ne potrebuje močnejšega kalibra od univerzalnega 308win, in to za vso evropsko divjad, v veliko primerov pa po teh močnejših kalibrih segajo prav tisti, ki še starega dobrega7x57 ne "obvladajo".
dobra, dobra. s pridihom komunizma & togih enosmernih predpisov. skratka nostalgična.:icon_lol:

alojz1
4. March 2011, 17:22
Kaj vse preberejo nekateri, med vrsticami, v enem samem stavku :icon_eek:

Tine
4. March 2011, 18:16
se strinjam alojz1. ta pa je res za namesto Jurija Gustinčiča. Pravi politični analitik.

Moderator kaj nismo rekli, da se politiki na daleč izogibamo?:icon_exclaim:

main757
31. October 2011, 17:10
Kaliber 7mm rem. mag. Raztrganine obsežne,vendar oba počakala na mestu. Podpludbe minimalne:icon_wink:

Tomaž Ražman
31. October 2011, 17:22
Kako kroglo pa uporabljas?

main757
31. October 2011, 18:16
Nevem, streljano je bilo s kroglo, ki ima rdečo plastično konico.

mišica
31. October 2011, 18:30
Hornady SST?

Tomaž Ražman
31. October 2011, 18:32
Nevem, streljano je bilo s kroglo, ki ima rdečo plastično konico.

Aja, sem mislu da je to iz tvoje puške...

Jaz sem imel podoben kaliber in se da z težo in trdoto krogle kar solidno tudi srnjad jagat na bližje razdalje...

Tomaž Ražman
31. October 2011, 18:33
Hornady SST?

Od kje ti te krogle poznaš :icon_lol:

mišica
31. October 2011, 18:34
Iz mojega drilinga :icon_wink:.

Tomaž Ražman
31. October 2011, 18:35
sej vem, se samo hecam, sem tudi js takoj na to kroglo pomislu... ma mislim da ma tudi nosler enako konico...

mišica
31. October 2011, 18:40
Pa Hornady interbond, Hornady V-Max, Hornady GMX.
Kolikor vem jih Hornady polni v tem kalibru s kroglami SST in V-Max.

main757
31. October 2011, 18:44
Poglej desno sliko, izstopna rana, od stegna ni ostalo nič.

mišica
31. October 2011, 18:45
Lahko je še Nosler balistic tip, te so s špičasto rdečo konico in pa od Norme plastspitze, samo ta je bolj tumpasta na koncu. Samo original Normine polnitve ni za ta kaliber, če se ne motim.

Tomaž Ražman
31. October 2011, 19:23
Poglej desno sliko, izstopna rana, od stegna ni ostalo nič.

To je cena, ki jo je treba plačat pri tem kalibru, še posebej če je krogla lahka in hitrost toklo višja...

POLH
31. October 2011, 19:31
Ali drugače povedano - kaliber ni primeren za lov srnjadi, kar več kot očitno izhaja iz slik. To da počaka na mestu ne more biti izgovor za takšne poškodbe.

Tomaž Ražman
31. October 2011, 19:35
Ali drugače povedano - kaliber ni primeren za lov srnjadi, kar več kot očitno izhaja iz slik. To da počaka na mestu ne more biti izgovor za takšne poškodbe.

se popolnoma strinjam...

Hunter
1. November 2011, 12:39
Ali drugače povedano - kaliber ni primeren za lov srnjadi, .

Sam lovim izključno samo s tem kalibrom od srnjadi do gamsov itd...pa nikoli ne zgleda tako kot na teh slikah.Uporabljam pa naboje RWS (TIG) ID Classic 11,5g,
Če bi bil kaliber neprimeren bi ga verjetno prepovedali?

Jurij Klanjšček
1. November 2011, 13:07
V števerjanski lovski družini imamo dva lovca, ki že več let uporabljata 7RemMag z bakrenimi monolitskimi kroglami. Do sedaj nista še imela takih groznih raztrganin in podpludb, in se nikoli nista pritoževala nad kalibrom. Saj vendar 7RemMag ni tako različen od .270 ali .30-06, je samo treba izbrat trše krogle.

Tomaž Ražman
1. November 2011, 14:24
Sam lovim izključno samo s tem kalibrom od srnjadi do gamsov itd...pa nikoli ne zgleda tako kot na teh slikah.Uporabljam pa naboje RWS (TIG) ID Classic 11,5g,
Če bi bil kaliber neprimeren bi ga verjetno prepovedali?

Ja to je tudi res, osebno sem imel 7x66v.hofe S.E, ki je sicer še malo močnejši, vendar sem z 11,5g tig kroglami tudi uspešno jagal srnjad brez večjih raztrganin, s tem da je 11,5g krogla med najtežjimi za 7mm in je redko uporabljana, vsaka lažja ima bistveno večjo hitrost... kar občutno bolj trže predvsem pri mehkejših kroglah...

Največji problem pri današnjih jagrih, je pa ta, d bi vsi radi da divjad pade v ognju in da je strelna rana komaj opazna... ponavadi to ne gre najbolj skupaj...

Tomaž Ražman
1. November 2011, 14:34
Saj vendar 7RemMag ni tako različen od .270 ali .30-06, je samo treba izbrat trše krogle.

Tle se žal ne morem strinjat s tabo, ker je začetna hitrost krogel pri .30-06 in .270 win približno 100 - 130 m/s razlike, kar ni niti približno podobno...

Tomaž Ražman
1. November 2011, 14:36
No sem pozabu dodat da hitrost .30-06 in 270win se med 7mm rem mag razlikuje za 100-130 m/s

alojz1
1. November 2011, 15:01
Največji problem pri današnjih jagrih, je pa ta, d bi vsi radi da divjad pade v ognju in da je strelna rana komaj opazna... ponavadi to ne gre najbolj skupaj...
Gre npr pri 223. Samo odpirati divjadi ni dobro :icon_lol:

Tomaž Ražman
1. November 2011, 15:17
Gre npr pri 223. Samo odpirati divjadi ni dobro :icon_lol:

Vem ja, mam tudi js .223 in res je prav obup kar se tiče podpludb je grdo za videt...

Markysprej
1. November 2011, 15:34
No sem pozabu dodat da hitrost .30-06 in 270win se med 7mm rem mag razlikuje za 100-130 m/s

to pa močno dvomim...

alojz1
1. November 2011, 15:48
Jaz tudi
In potem se pojavi vprašanje, zakaj kaliber z oznako mag.

Markysprej
1. November 2011, 15:52
se mi zopet ne vrjame na besedo??:icon_lol: začnem limat slike?:icon_wink:

Markysprej
1. November 2011, 15:54
federal, ki ima nekaj izbire... da ne boste vedno gledali S&B (ki ga tudi sam uporabljam)

http://www.shrani.si/f/8/B5/q4ms8kb/1/federal-7mmrm.png
http://www.shrani.si/f/28/Yz/2ibrmKmk/1/federal-30-06.png
http://www.shrani.si/f/2H/6T/Zu9LNoZ/1/federal-270win.png

alojz1
1. November 2011, 16:13
se mi zopet ne vrjame na besedo??:icon_lol: začnem limat slike?:icon_wink:

Si me zopet narobe razumel !!!
Hotel sem povedati, da sodi naboj v to skupino kjer manjka še 7x64.
Če bi 7x64 naredili američani bi tudi imel oznako mag.

Markysprej
1. November 2011, 16:24
sj sm te razumel, malo sem se pošalil.:icon_lol:
limati slike pa tudi ni slabo, bomo imeli bolj argumentirano debato.
kar pa se tiče magnumov; če bi ga jst delal bi tudi dal oznako magnum :icon_smile: se bolje sliši:icon_lol:

Veper
1. November 2011, 17:54
Pojem Magnum (močnejša polnitev) deobi pomen pri 300metrih in več Torej tam kjer kalibri brez tega pridevnika niso več tisto kar piše. Vsej pri risanicah je tako. Pri ostali lovski oborožitvi (šibre) pa je popolnoma isto samo da eno nulo snameš

Tomaž Ražman
1. November 2011, 21:26
No, sej ne rečem, da se jih da dokaj enako napolnit, ma če gledamo Vihtavuri tabele, po katerih sam polnim večinoma, in se hitrosti kar ujemajo z napisanim(kar za original polnjene naboje ponavadi ne drži), je razlika med .270 win in 7 RM kar očitna, že samo količina smodnika ki stoji v tulcu, je pri .270win pribl. 15% manjša...

Nautillus
1. November 2011, 21:52
Mislim da so tiste slike "prenapihnjene". Sam uporabljam ta kaliber za vso veliko divjad, pa se mi še nikoli ni zgodilo kaj podobnega. Mesec nazaj sam uplenil gamsovega kozliča s težo 3kg, in niti približno ni bilo take strelne rane. Uporabljam pa kroglo RWS Evolution 10,3g.

main757
2. November 2011, 09:29
Slike niso nič prenapihnjene, ker sem bil zraven pri odstrelu desnega komada. Srnjak se je sesedel na mestu, ko sva prišla do komada sem videl, da je v stegnu luknja za celo žogo:icon_confused:Streljano je bilo na cca 50m. Lastnik te puške mi je kasneje sam priznal, da je ta kaliber premočan za srnjad. Zelo rad pa z njim strelja jelenjad na 200m in več.

muzikant
2. November 2011, 11:57
Slike niso nič prenapihnjene, ker sem bil zraven pri odstrelu desnega komada. Srnjak se je sesedel na mestu, ko sva prišla do komada sem videl, da je v stegnu luknja za celo žogo:icon_confused:Streljano je bilo na cca 50m. Lastnik te puške mi je kasneje sam priznal, da je ta kaliber premočan za srnjad. Zelo rad pa z njim strelja jelenjad na 200m in več.

Nič ni premočan, samo pravo kroglo je treba vzet, ne vem kaj si nekdo misli ko strelja z različnimi SP in TM z hitrostjo +800m/s na srnjad.
To pač kaže, da ve malo oz .nič.
Če boš vzel EVO, CDP, ipd bo vstrelna rana enaka izstrelni.:icon_wink:

mugo
2. November 2011, 12:09
Točno tako kot je napisal Muzikant. Ta kaliber imamo pri hiši in res dela hude luknje na srnjadi s premehkimi kroglami. Smo dolgo uporabljali TM od RWS in res je bilo pre srnjadi dostikrat grdo za pogledati, na drugi strani težje divjadi dostikrat ni prebilo. Enkrat se spomnim, da ni šlo niti skozi muflona, kjub solidnemu strelu lepo prečno in ne po diagonali ali po dolgem. Sedaj s tršo kroglo Oryx od Norme pa je to čisto druga pesem. Lažje divjadi ne pretrga, pri večji ni problema s prestrelom.

miš93
2. November 2011, 12:30
Še nekaj na temo terminologije:

Magnum (iz latinščine) pomeni velik in se v balistiki krogelnih kalibrov nananša na tulec in ne neposredno na polnitev - do nedavnega (do iznajdbe RUM-ov) je bil za Magnum kalibre značilen tudi dodaten magnum rob - velikost tulca in ojačitev dna pa je seveda posledično omogočala močnejše polnitve, čeprav se pri nekaterih kalibrih izkaže da gre za bolj za modno muho oz. prodajni gig.

Gre pa pri večini (7mm Rem. Mag, .300 Win . Mag....) za izpeljanke iz matičnega naboja .375 H&H mag..

Hunter
17. June 2013, 16:18
Jaz pa sem videl , da je 7 Rem mag ni prebila jazbeca, muflonke,

alojz1 prosim če mi malo obrazložiš tole tvojo objavo.

alojz1
17. June 2013, 16:24
Ja enostavno. Iskal sem jazbeca, ki ga je lovec ustrelil z tem kalibrom na 100m. Izstrela ni bilo. Prav tako pri ovci. Za kroglo pa ne vem katere je imel. Po vsej verjetnosti češko SPCE.

Hunter
17. June 2013, 16:36
Alojz1 sam imam omenjeno risanico. Z njo lovim 9 let. Prej je z njo lovil tudi oče.

Oče je uporabljal Normo 9,7. Lovil je uglavnem srnjad in jelenjad. Prebila je vsak komad.

Jaz sem lovil z
RWS ID Classic 11,5g prebila je vse gamse,jelenjad,srnjad,lisice,jazbeca
Nosler 9,1g prebila je vse že zgoraj opisane vrste divjadi.
Impala 7,1g prebila je vse že omenjene vrste divjadi
Geco ekspress 10,0 g zgodba enaka

Rad bi vedel katera municija omenjen risanice ne prebije muflonke in jazbeca?

alojz1
17. June 2013, 16:45
Saj ti verjamem. Naštel si vse razen SPCE. Tudi ta bi v 7x57R prebila. Vendar ta krogla ni za velike hitrosti. Tam se takoj razleti.
Če jih še delajo lahko preizkusiš sam. Ampak ne pri enem kosu. Tudi ta dva sta uplenila veliko pa je bilo v redu. Mene ni presenetilo ker sem videl podobne stvari z to kroglo tudi v 30-06.

muzikant
17. June 2013, 17:22
Prepričam, sem da 7mm Rem Mag z mehko kroglo(SP...) in kompliciranim strelom ne prebije vsakega komada, temu pravimo efekt snežne kepe.
Sam streljam ttsx in prebije tudi 2 komada.

Osebne izkušnje na nekaj kosih pa ne morejo biti osnova za relevantno oceno kalibra in krogle.

Slayer
21. April 2014, 13:15
Ima mogoče kdo tak kaliber? Katere krogle se dobro obnesejo na različni divjadi? Uporablja kdo monolitne krogle? Sem razmišljal da bi srnjad lovil s tem kalibrom z monolitnimi kroglami. Vaša mnenja?

Lp

alojz1
21. April 2014, 13:21
Predno se odločaš in sprašuješ daj par strelov z različnimi kalibri. Da najprej vidiš razliko.
Je pa ta kombinacija (7 rem mag + monolitka) vsekakor dobra. Ampak je tudi veliko drugih.

mugo
22. April 2014, 09:05
Ima mogoče kdo tak kaliber? Katere krogle se dobro obnesejo na različni divjadi? Uporablja kdo monolitne krogle? Sem razmišljal da bi srnjad lovil s tem kalibrom z monolitnimi kroglami. Vaša mnenja?

Lp

Imamo ta kaliber pri hiši. Strelja pa Vulkan. Monolitke so tudi v planu, bi morale biti prava izbira.

Slayer
22. April 2014, 09:34
Sem prebral potem tudi staro temo in marsikaj zvedel. To kombinacijo sem si pa zamislil zato, ker bi se teoretično morala monolitka hitreje odpreti v majhnem telesu srnjadi zaradi višje hitrosti. Pa tudi za pujska počakat bi bila biggrin

.300
22. April 2014, 20:09
očitno bo en streloplašen pripravnik več :whistle:

denis jež
22. April 2014, 21:01
Zakaj bi bil streloplašen zaradi 7 rem mag, saj je samo 10% močnejši od 7x64.

Bokarca
22. April 2014, 21:41
Zakaj bi bil streloplašen zaradi 7 rem mag, saj je samo 10% močnejši od 7x64.

Pa 7x64 je komaj dovolj močan za kakega bolehnega srninega mladiča v septembru. Kasneje ko še malo zraste pa že ne več.

Slayer
22. April 2014, 21:41
Pa saj sem že ustrelil s 16 :icon_lol:

Sploh pa najprej mislim itak nabavit češko bokarico 7x57R/12.

To pa mogoče pride kdaj.

.300
22. April 2014, 22:48
Zakaj bi bil streloplašen zaradi 7 rem mag, saj je samo 10% močnejši od 7x64.

Za nekoga ki je navajen streljat in ga odsun nemoti je to mala malca (če se nemotim imaš tudi ti 300wm) za nekoga ki bo kanon držal prvič v roki bo pa to le malo drugače. V Motniku je lovec ustrelil enkrat na tarčo z mojo puško (300wm) in je ob strelu ostal brez besed samo puško mi je vrnil.

žandar
22. April 2014, 22:59
Za nekoga ki je navajen streljat in ga odsun nemoti je to mala malca (če se nemotim imaš tudi ti 300wm) za nekoga ki bo kanon držal prvič v roki bo pa to le malo drugače. V Motniku je lovec ustrelil enkrat na tarčo z mojo puško (300wm) in je ob strelu ostal brez besed samo puško mi je vrnil.

Nehajte no s to streloplašnostjo, saj veste, kdo od strahu umre, mu s prdci zvonijo.
Slayer, ne daj se zastrašiti:icon_cool:

denis jež
23. April 2014, 11:43
Pa 7x64 je komaj dovolj močan za kakega bolehnega srninega mladiča v septembru. Kasneje ko še malo zraste pa že ne več.

To drži mogoče zate, ker slabo streljaš.

muzikant
23. April 2014, 12:47
Sem razmišljal da bi srnjad lovil s tem kalibrom z monolitnimi kroglami.

Lp



Sploh pa najprej mislim itak nabavit češko bokarico 7x57R/12.

To pa mogoče pride kdaj.

Kaj je zdaj tč ali mš ?

Slayer
23. April 2014, 20:17
Kaj je zdaj tč ali mš ?

Oboje...