PDA

View Full Version : zeiss jena



Uštar
20. May 2008, 21:45
Zdravo!

Na bokarici imam zeiss jena 4x32 optiko, zanima me kako se nastavlja - popravlja smer levo desno. na optiki sta zgoraj dva gumba, prvi je za nastavljanje ostrine, drugi pa za višino.
montaža je originalna(češka), na montaži sta na desni strani dva vijaka, samo se mi zdi da sta za pričvrstitev optike na montažo.

če kdo vekako se nastavlja smer levo-desno, naj prosim pove..:icon_confused:
lp

janez valentic
20. May 2008, 22:20
Hvala bogu da si vprašal za levo-desno, kajti gor dol z nastavitvami, ki jih omogoča daljnogled je zelo težavno.

Jaz sem imel suhlovo vtično montažo na CZ kjer je zadeva dokaj preprosta - običajen support. Ena stran z vijakom služi kot omejevalec hoda, z vijakom na drugi strni pa premikaš daljnogled po smeri. Gre za običajne desne navoje. Je mogoče spreminjati smer levo-desno dokaj natančno.
Na češko montažo se ne spoznam ampak domnevam da gre za podoben princip.
Predvsem pazi:
1. da uporabljaš pravilen izvijač, da ne poškoduješ glav vijakov
2. da odviješ kontra vijak preden premikaš smer
3. prav velike sile ni potrebno uporabljati

Uštar
21. May 2008, 08:18
O hvala..

Sej pri gor dol nastavitvah si imel v mislih to da ta optika nima "klikov" torej ročno - z občutkom odvijaš... ?

Lp

jazbec
21. May 2008, 10:28
Če nimaš klikov odviješ po občutku, še prej pa si označi kje si začel, da se lahko vrneš na izhodišče če gre kaj narobe.

janez valentic
21. May 2008, 10:30
O hvala..

Sej pri gor dol nastavitvah si imel v mislih to da ta optika nima "klikov" torej ročno - z občutkom odvijaš... ?

Lp
Nastavitev nima klikov poleg tega nima dveh končnih leg (maksimalno gor in dol) ampak nekončno nastavitev kar pomeni da če premikaš vijak (V ISTO SMER) za nastavitev gre križ prvo gor, pride do končne lege potem pa se začne pomikati dol (kot na sinusni krivulji). Že minimalen premik vijaka pomeni kar občuten premik lege zadetkov (npr, 3-5 cm). Tako da če res ne rabiš premikanja pusti pri miru.

Rabiš fiksirano puško v strelno ogrodje, tarčo z vidnimi linijami višine , pa dalnogled ali spektiv da "bereš zadetke". Če imaš bokarico z lotanimi cevmi, potlej rabiš še ogromno časa za hlajenje ali npr. ventilator.

Uštar
21. May 2008, 19:38
Ja sm opazu da gre kr gor..
ampak zdj je puška nastreljena kot se reče - 10 na 100 metrov :icon_smile:

janez valentic
22. May 2008, 00:40
Super. Ta optika za dnevno rabo sploh ni napačna.

denis jež
22. May 2008, 13:15
Živjo
Tudi za nočno jago je še vedno boljša kot kakšn i novejši daljnogledi za 300-500 eur sem prepričan,da se da tudi z to optiko ustrelit prašiča, ne ravno v popolni temi ampak ob primerni svetlobi ki jo daje luna in zvezde.
lp

janez valentic
22. May 2008, 13:56
Živjo
Tudi za nočno jago je še vedno boljša kot kakšn i novejši daljnogledi za 300-500 eur sem prepričan,da se da tudi z to optiko ustrelit prašiča, ne ravno v popolni temi ampak ob primerni svetlobi ki jo daje luna in zvezde.
lp
Za 4x32 rabiš še poleg tega kar si naštel, brezmadežno snežno podlago.

denis jež
22. May 2008, 21:40
Živjo
Zame je dovolj polna luna,če pa je snežna odeja pa še toliko boljše
lp

detel
22. May 2008, 22:26
.....ali MAG-LITE :icon_lol:.

Uštar
23. May 2008, 08:03
Do sedaj sem streljal samo v tarčo(pripravnik)
mislim da si moraš vzeti več časa da točno nameriš - ker nima "sredinske nitke"
ampak kot sem že napisal - na 100 metrov je nastreljena, zadel v 10 :icon_biggrin:

Lisjak
23. May 2008, 11:05
Imam omenjeno optiko (češka bokarica) in sem pujsa lanščaka uplenil v mlaju, brez kakšnega umetnega vira svtlobe ura je bila pa malo čez deset junija. Veliko sem prejagal lisice z njo in sem jih kar nekaj uplenil v snegu, ko ni bilo nobene lune. Ali pri luni...Optika je za mlade in dobre oči več kot dovolj.

janez valentic
23. May 2008, 21:03
.....ali MAG-LITE :icon_lol:.

Pa salotejp.

mprimoz
10. June 2009, 12:03
Jaz imam pa Zeiss jena 6x42 skoraj nerabljen. Vem, da je daljnogled dokaj star, vendar me zanima ali se mi ga splača zmontirati na nov Zastavin karabin ali je bolje kupiti novejšega in tega prodati?

Prosim za mnenja.

mugo
10. June 2009, 12:12
Primož, ti kar montiraj to kar imaš. Zadeva je ok. Jaz imam na bokarici 4x32 zeiss jenna, pa ne rabim snega in ne vem kakšne lune za odstrel prašičev ponoči na krmišču in lisic pozimi. Kar vidim s prostim očesom vidim tudi ustrelit s tem daljnogledom.

206
10. June 2009, 12:24
Se strinjam.

Moj oče ima na češki bokarici še prvi daljnogled Zeiss Jena.Star čez 30 let že in je še vedno v tip top kondiciji,če odštejem površinske praske.

jereb
10. June 2009, 23:02
Imam ga na bokarici, oboje že staro (sem drugi lastnik). Moje mnenje je tako. Če streljaš na daleč, potem daj kaj drugega gor, drugače pa ni potrebe, do stotke gre OK, pol je pa že križ nekam debel glede na povečavo.
Je pa odlična izvedba 6x32, samo kaj ko jih je malo in ga je težko dobit.

dolgin
11. June 2009, 19:21
To je najboljša optika kar so jih kdaj delali! Tko da to zmontiraj,če pa ne boš pa men prodaj!

lp

mprimoz
12. June 2009, 07:00
Kaj praviš Dolgi, da se mi splača zmontirat? O.K. te bom ubogal in kaj kmalu poročal o rezultatih. :icon_biggrin:

p.s: Če mi ne bo odgovarjal bo naprodaj (poceni) :icon_wink:

Resavec
25. December 2009, 12:09
Pred kratkim sem ponovno kupil Jeno ZF6 (6x32) in to dokaj poceni. Optika je nerabljena in je na ZH 324.

http://i45.tinypic.com/otdjjt.jpg

Originalna montaza za ZH ima pod objektivom 4 vijake, po dva z vsake strani i en vecji pod tubusom, bolj proti okularju. Da bi kriz nastavil po horihontali (levo-desno) sledis korake:
1. probas strel na tarco,
2. ta vecji, centralni vijak pod tubusom odvijes 1/4 kroga (pred strelom je moral biti zavit do konca),
3. ce je zadetek recimo z desne strani, odvij enakomerno dva vijaka z desne i zavij dva vijaka z leve (vijaki rinejo kriz proti zadetku),
4. pred ponovnim strelom obvezni zavij veliki centralni vijak iz tocke 2 (z njim je montaza pritrjena za optiko),
5. postopek ponavljati da zeljenega zadetka.

rws
25. December 2009, 14:19
...in porabiti 2 škatli patronov za natančno nastrelitev:icon_lol::icon_wink:

n44p.
25. December 2009, 16:23
Tudi sam imam enak daljnogled. Nastrelitev niti ni tako komplicirana, če seveda veš kako se stvari lotiti.:icon_twisted:

Resavec
28. December 2009, 11:50
In da, pozabil sem napomniti, med vsakim strelom obvezno pocakati da cev shladi...

pikolis28
4. January 2010, 10:50
to so vredu optike za normalno rabo tam do 120 metrov.mam jih na dveh puskah in sem cisto zadovolen z njima.

davorin
4. January 2010, 14:36
moje mnenje o tem daljnogledu: ni pogojev, da bi si ga kupil. imam ga na češki bokarci in komaj čakam, da pridem malo do €, da zamenjam. predvsem me moti premajhna povečava pa tudi ta križ oz. mi mu kar rečemo "kol" je predebel, tko da že zaseda skoro četrt leče..dlje od 80m skoraj ne upam streljat. potem pa še to nastreljevanje. moraš dopust vzet!! no so pa maheri, ki ga zrihtajo že po 2 šusih. no mogoče tudi to, da sem se malo razvadil s swarowskim (2.5-10 X 56), ki ga imam na karabinu. ste pa tudi ljudje, vključno z mojim dedkom, ki ga pa nebi zamenjali za doben dnar, koker se navadiš, pa kak ti paše.

pikolis28
4. January 2010, 15:06
moje mnenje o tem daljnogledu: ni pogojev, da bi si ga kupil. imam ga na češki bokarci in komaj čakam, da pridem malo do €, da zamenjam. predvsem me moti premajhna povečava pa tudi ta križ oz. mi mu kar rečemo "kol" je predebel, tko da že zaseda skoro četrt leče..dlje od 80m skoraj ne upam streljat. potem pa še to nastreljevanje. moraš dopust vzet!! no so pa maheri, ki ga zrihtajo že po 2 šusih. no mogoče tudi to, da sem se malo razvadil s swarowskim (2.5-10 X 56), ki ga imam na karabinu. ste pa tudi ljudje, vključno z mojim dedkom, ki ga pa nebi zamenjali za doben dnar, koker se navadiš, pa kak ti paše.

no davorin res je da nemores primerjat z novim dalnogledom priznane firme.menjam tudi jaz novo optiko na drilingu in vem da bom veliko lazje lovil potem z njim,ceprav se da tudi z tastarem normalno lovit.

krduš
24. March 2011, 20:09
Pozdravljeni, na puški imam na shul montažo montiran zeiss jena 4x32 ddr.
Daljnogled mi več ne drži strela, oziroma se mi križ po vsakem strelu premika.
Ker je sama montaža že sama po sebi zelo draga, bi rad omenjeni daljnogled dal na servis, oziroma bi ga zamenjal z drugim, ki bi na te dele shul montaže pasal.
Predvsem me zanima če poznate kak dober servis, oziroma če mi posredujete naslov za servis direktno za zeiss v Nemčiji. Zanima me tudi če paše kak drug daljnogled s šino na to montažo.

Za vaše odgovore že v naprej hvala.

hunterxxxl
24. March 2011, 21:18
Seveda se da montirat drug daljnogled. Samo te bo tudi drago prišlo, ker se mora dalnogled odlotat in na novo dat gor drug. Kako široko šino pa imaš 14mm?

Tomaž Ražman
25. March 2011, 21:13
Pozdravljeni, na puški imam na shul montažo montiran zeiss jena 4x32 ddr.
Daljnogled mi več ne drži strela, oziroma se mi križ po vsakem strelu premika.
Ker je sama montaža že sama po sebi zelo draga, bi rad omenjeni daljnogled dal na servis, oziroma bi ga zamenjal z drugim, ki bi na te dele shul montaže pasal.
Predvsem me zanima če poznate kak dober servis, oziroma če mi posredujete naslov za servis direktno za zeiss v Nemčiji. Zanima me tudi če paše kak drug daljnogled s šino na to montažo.

Za vaše odgovore že v naprej hvala.

Jaz osebno ti predlagam da kontaktiraš kakega puškarja, ki mu zaupaš in mu poveš kak problem maš, pa boš dobil neke okvirne informacije o ceni in kaj se splača kaj ne... Če ne boš vedu koga kontaktirat mi piša na ZS pa ti dam tel od dveh puškarjev...

jereb
26. March 2011, 20:19
Pozdravljeni, na puški imam na shul montažo montiran zeiss jena 4x32 ddr.
Daljnogled mi več ne drži strela, oziroma se mi križ po vsakem strelu premika.
Ker je sama montaža že sama po sebi zelo draga, bi rad omenjeni daljnogled dal na servis, oziroma bi ga zamenjal z drugim, ki bi na te dele shul montaže pasal.
Predvsem me zanima če poznate kak dober servis, oziroma če mi posredujete naslov za servis direktno za zeiss v Nemčiji. Zanima me tudi če paše kak drug daljnogled s šino na to montažo.

Za vaše odgovore že v naprej hvala.

Kontaktiraj puškarja in povprašaj o zamenjavi masti na nosilcih križa. Če je daljnogled star, in še ni bila zamenjana mast, se le ta strdi in povzroča probleme. Sam sem dal za novo mazanje in nastrelitev 30€, kar je smešno poceni glede na to, da postane daljnogled spet uporaben.

Če pa je križ popustil zaradi drugih stvari pa se popravilo praviloma ne splača.